PL233464B1 - Kombajn do zbioru malin - Google Patents
Kombajn do zbioru malinInfo
- Publication number
- PL233464B1 PL233464B1 PL42203817A PL42203817A PL233464B1 PL 233464 B1 PL233464 B1 PL 233464B1 PL 42203817 A PL42203817 A PL 42203817A PL 42203817 A PL42203817 A PL 42203817A PL 233464 B1 PL233464 B1 PL 233464B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- raspberries
- frame
- conveyor
- posts
- harvester
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D46/00—Picking of fruits, vegetables, hops, or the like; Devices for shaking trees or shrubs
- A01D46/28—Vintaging machines, i.e. grape harvesting machines
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D46/00—Picking of fruits, vegetables, hops, or the like; Devices for shaking trees or shrubs
- A01D46/26—Devices for shaking trees or shrubs; Fruit catching devices to be used therewith
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)
- Supports For Plants (AREA)
- Cultivation Of Plants (AREA)
- Agricultural Machines (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kombajn do zbioru malin.
Z opisu wzoru użytkowego Ru 40401 znana jest maszyna do zbioru owoców jagodowych zaczepiana do ciągnika rolniczego składająca się z ramy stałej wspartej na dwóch kołach jezdnych i na dyszlu z zabudowanymi na niej zespołami roboczymi takimi jak podajnik poprzeczny, otrząsacze, podajnik wzdłużny i wentylator. Maszyna ta jest dostosowana głównie do jednorazowego zbioru owoców porzeczek odpornych na uszkodzenia mechaniczne, krzewów posiadających małą szerokość u nasady, natomiast zupełnie nie nadają się do zbioru malin uprawianych w rzędach o szerokości 60-100 cm i zbieranych wielokrotnie ze względu na różne fazy dojrzewania.
Z opisu patentowego PL210095 B1 znany jest kombajn do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza malin, owocujących na tegorocznych pędach. Kombajn ten, zaczepiany do ciągnika, występuje jako całorzędowy, co oznacza, że podczas przejazdu między malinami uprawianymi w wolnostojących rzędach lub zagonach, zbiór następuje z obu stron tego rzędu. Kombajn posiada ramę zawieszoną na dwóch kołach jezdnych a w przedniej części na dyszlu. Koła te, osadzone są na kolumnach umieszczonych w prowadnicach przytwierdzonych do ramy, posiadają ruch skrętny a kolumny posiadają ruch wysuwny, pionowy w prowadnicach. Na ramie zabudowane są zespoły robocze napędzane hydraulicznie wraz z układem hydraulicznym. W przedniej części kombajnu umieszczone są po obu stronach podbieraki wyposażone w napędzane silnikami hydraulicznymi taśmy z zabierakami a na środku przedniej części ramy znajduje się rozdzielacz łanu. W środkowej części kombajnu zabudowane są otrząsacze wykonujące ruch oscylacyjno-obrotowy wokół swojej osi, usytuowane poprzecznie, nachylone pod kątem względem osi pionowej kombajnu, na kształt litery V, przy czym otrząsacze z lewej strony przesunięte są wzdłuż osi kombajnu względem przetrząsaczy z prawej strony a pod otrząsaczami umieszczone są przenośniki poprzeczne, nachylone pod kątem, wyposażone w taśmy z progami. Pod górną częścią przenośników poprzecznych zabudowane są przenośniki wzdłużne z taśmami perforowanymi, nad którymi, w końcowej części przenośników, umieszczone są komory zasysające wentylatorów czyszczących a pod taśmą, ruszt na pojemniki i pomost obsługowy.
Z opisu wzoru użytkowego PL 065605 Y1 znany jest półrzędowy kombajn do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza malin jesiennych, posiadający ramę stałą, wspartą w tylnej części na dwóch kołach jezdnych osadzonych na stałe a w przedniej części na dyszlu wychylanym poprzecznie za pomocą siłownika hydraulicznego. W tym rozwiązaniu, na ramie stałej zabudowana jest rama ruchoma, usytuowana poprzecznie do kierunku jazdy, zamocowana w górnej części uchylnie na dwóch czopach a w dolnej części podparta siłownikiem hydraulicznym umożliwiającym zajmowanie pozycji roboczej w dolnym położeniu lub podniesienie w górne położenie do pozycji transportowej. W ramie ruchomej zabudowany jest otrząsać z zamocowanymi promieniowo elastycznymi palcami otrząsającymi owoce napędzany głowicą bezwładnościową wprawiającą go w ruch oscylacyjno-obrotowy. W przedniej części ramy ruchomej zabudowany jest wahliwie podbierak pędów wyposażony w, napędzane hydraulicznie, taśmy z progami. W przedniej części krawędzi natarcia podbieraka umieszczona jest listwa uchylna z połączonym systemem mikroprzełączników sterujących położeniem dyszla. Pod górną częścią transportera poprzecznego usytuowany jest, równolegle do osi kombajnu, transporter wzdłużny z perforowaną taśmą transportującą, z której, poprzez przewód ssący, wentylator zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami.
Kombajny do zbioru owoców jagodowych, ujawnione w dwóch powyższych opisach, przeznaczone są zasadniczo do zbioru malin owocujących na tegorocznych pędach. W tym przypadku rośliny uprawiane są w rzędach wolnostojących lub zagonach. Nie stosuje się prowadzenia pędów.
Problemem do rozwiązania jest konstrukcja kombajnu do zbioru malin owocujących na pędach ubiegłorocznych. Taka uprawa malin wymaga by wyrosłe w okresie wegetacji pędy malin były prowadzone przy podporach, którymi zwykle są cięgna rozciągnięte wzdłuż rzędów, zazwyczaj stalowe druty rozpięte i zamocowane na odpowiednio ukształtowanych palikach z poprzeczkami. Pędy malin wyrosłe w okresie wegetacji w danym roku, zaplata się wzdłuż rozciągniętych wzdłużnie drutów a w następnym roku z tych owocujących pędów dokonuje się zbioru, przy czym zbiór ten prowadzi się w kilku fazach, ze względu na nierównomierne dojrzewanie. Taka tradycyjna uprawa malin wymaga większych nakładów pracy, jednak gwarantuje wysoki plon i uzyskanie owoców dojrzewających w pełni lata i w czasie maksymalnego nasłonecznienia oraz najlepszych warunków atmosferycznych.
Problem ten rozwiązuje kombajn do zbioru malin owocujących na ubiegłorocznych pędach, zawierający podwozie wyposażone w dwa koła jezdne, dyszel do zaczepiania do standardowego ciągnika
PL 233 464 B1 rolniczego, ramę nośną oraz pomost obsługowy. Na ramie nośnej zabudowany jest zespół otrząsający zawierający otrząsacz palcowy i przenośnik poprzeczny z taśmą i progami oraz oddzielnie zamocowany przenośnik wzdłużny zawierający taśmę perforowaną i komorę zasysającą z wentylatorem. Pod spadem z taśmy perforowanej jest pojemnik na owoce. Zabudowane na ramie nośnej zespoły robocze wyposażone są w silniki hydrauliczne zasilane z pompy napędzanej poprzez wał odbioru mocy z ciągnika rolniczego. Kombajn ten charakteryzuje się tym, że zespół otrząsający, w którym zabudowany jest otrząsacz palcowy i przenośnik poprzeczny, posiada kratową ramę połączoną sztywno z bokami tego przenośnika poprzecznego a tak utworzony zestaw posiada dwa współosiowe czopy mocowania wysokościowego umieszczone na bokach przenośnika i ucho zaczepu mocowania uchylnego umieszczone na górnym elemencie kratowej ramy. Natomiast rama nośna zawiera dwa słupki przytwierdzone dolnymi końcami do wzdłużnego elementu podwozia a u góry, słupki te połączone są poprzeczką z wysięgnikiem. Bezpośrednio na słupkach lub na belce zamocowanej do słupków osadzone są współosiowo dwa wsporniki dolne a na wysięgniku osadzony jest wspornik górny. Czopy występujące na bokach przenośnika poprzecznego i wsporniki dolne osadzone na słupkach lub belce zamocowanej do słupków połączone są ze sobą za pomocą siłowników hydraulicznych dolnych. Takie zastosowanie dwóch siłowników realizuje mocowanie wysokościowe zespołu otrząsającego, który w dowolnej chwili może być podniesiony lub opuszczony. Natomiast wspornik górny osadzony na wysięgniku i ucho zaczepu umieszczone na górnym elemencie kratowej ramy połączone są siłownikiem hydraulicznym górnym, który realizuje mocowanie uchylne zespołu otrząsającego. W każdej chwili kąt pochylenia zespołu otrząsającego może być przeregulowany i dostosowany do pochyłości gruntu.
Kombajn według wynalazku może być stosowany tylko do upraw malin owocujących na ubiegłorocznych pędach prowadzonych na drutach zawieszonych na poprzeczkach przytwierdzonych do palików. Ponadto, rzędy malin powinny być odpowiednio oddalone od siebie - optymalną odległością jest wymiar 4000 mm. Należy również stosować odpowiednie odmiany, które po rozrośnięciu się pozostawiają jeszcze przejście między rzędami nie mniejsze niż 1720 mm, co gwarantuje swobodny przejazd ciągnika z zaczepionym do niego kombajnem. Przy takiej uprawie, korzystnie jest aby także konstrukcja kombajnu zachowała reżimy wymiarowe, a to warunkuje by rama nośna była przytwierdzona do podwozia w jego płaszczyźnie symetrii i nie była przesunięta od tej płaszczyzny o więcej niż 150 mm.
Ujawniony kombajn przeznaczony jest do zbioru malin z jednej strony rzędu, co umożliwia precyzyjne ustawienie kombajnu do tego rzędu. Ustawienie to może być realizowane zarówno przez zmianę odległości kombajnu od rzędu malin ale także przez wysokościowe i kątowe ustawienie zespołu otrząsającego względem rzędu malin i warstwy owocujących pędów zawieszonych na rozciągniętych drutach.
Uprawę malin, z których zbiór dokonuje się przy użyciu kombajnu, prowadzi się przy zastosowaniu palików z poprzeczkami, na których zawiesza się druty wzdłuż rzędu malin. Wyrosłe, tegoroczne pędy malin zaplata się wokół tych drutów a w następnym roku z tych pędów zbiera się owoce.
Taki palik przeznaczony do uprawy malin zawiera trzon, wbijany lub osadzany w ziemi wzdłuż rzędu posadzonych malin oraz przytwierdzoną do tego trzonu poprzeczkę, na której zawiesza się druty a na nich zaplata się wyrosłe, tegoroczne pędy malin. Poprzeczka jest utworzona z dwóch symetrycznych ramion o długości do 1200 mm i ma kształt litery V z kątem rozwarcia od 100° do 170°, przy czym do naroża poprzeczki przytwierdzony jest chwyt, którym poprzeczka zamocowana jest do trzonu. Chwyt stanowi równocześnie trzon, którego koniec może być wbity lub osadzony w ziemi. Zastosowanie poprzeczki utworzonej z dwóch symetrycznych ramion ustawionych względem siebie z rozwarciem kątowym powoduje, że warstwa owocujących pędów jest także usytuowana pod kątem ostrym w stosunku do pionowo wbitego palika. To z kolei powoduje najkorzystniejsze naświetlenie słoneczne tej warstwy owocujących pędów a drugą korzystną cechą takiego usytuowania, co stwierdzono doświadczalnie, jest to, że otrząsanie przebiega łagodnie a owoce opadając nie zostają uszkodzone mechanicznie przez elementy otrząsacza.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia kombajn w widoku z przodu usytuowany między przedstawionymi schematycznie dwoma rzędami malin,
Fig. 2 przedstawia podwozie kombajnu z osadzoną ramą nośną w widoku perspektywicznym,
Fig. 3 przedstawia zespół otrząsający w widoku perspektywicznym,
Fig. 4 przedstawia kratową ramę w widoku perspektywicznym,
Fig. 5 przedstawia przenośnik wzdłużny w widoku z góry,
PL 233 464 B1
Fig. 6 przedstawia korzystną konstrukcję palika do uprawy malin, których zbiór będzie realizowany przez kombajn według wynalazku.
Przykład wykonania kombajnu.
Kombajn do zbioru malin owocujących na ubiegłorocznych pędach, zawiera podwozie 1 wyposażone w dwa koła 2 jezdne, dyszel 3 do zaczepiania do standardowego ciągnika rolniczego, ramę nośną 4 oraz pomost obsługowy 5. Na ramie nośnej 4 zabudowany jest zespół otrząsający 6 zawierający otrząsacz palcowy 7 i przenośnik poprzeczny 8 z taśmą 9 i progami 10 oraz przenośnik wzdłużny 11 zawierający taśmę transportującą 12 i komorę zasysającą 13 z wentylatorem 14. Pod spadem z taśmy transportującej 12 jest pojemnik 15 na owoce, przy czym, zabudowane na ramie nośnej 4 zespoły robocze wyposażone są w silniki hydrauliczne zasilane z pompy napędzanej poprzez wał odbioru mocy z ciągnika rolniczego. Rama nośna 4 zawiera dwa słupki 22 przytwierdzone dolnymi końcami do wzdłużnego elementu 23 podwozia 1 a u góry, połączone poprzeczką 24 z wysięgnikiem 25. Zespół otrząsający 6 posiada kratową ramę 16, w której zabudowany jest otrząsacz palcowy 7 i przenośnik poprzeczny 8. Ta kratowa rama 16 połączona jest sztywno z oboma bokami 17 tego przenośnika poprzecznego 8. Elementem spinającym sztywno kratową ramę 16 i boki 17 przenośnika poprzecznego 8 jest wspornik 32 przytwierdzony do jednego i drugiego elementu. Utworzony z kratowej ramy 16, boków 17 i wspornika 32 sztywny zestaw 18 posiada dwa współosiowe czopy 19. Natomiast, do obu słupków 22 przytwierdzona jest belka 26, na której osadzone są dwa wsporniki dolne 27 a każdy z nich posiada otwór współosiowy z otworem w drugim wsporniku dolnym 27. Czopy 19 i wsporniki dolne 27 połączone są z obu stron przenośnika poprzecznego 8 za pomocą siłowników hydraulicznych dolnych 29, przy czym siłownik hydrauliczny 29, jednym uchem zamocowany jest na czopie 19 a drugim uchem zamocowany jest we wsporniku dolnym 27 za pomocą sworznia 33. Przedstawione wyżej zamocowanie stanowi mocowanie wysokościowe zespołu otrząsającego 6, co umożliwia podnoszenie lub opuszczanie tego zespołu a sam zespół ma możliwość przechylania się wokół osi stanowiącej oś symetrii czopów 19 i oś otworów we wspornikach dolnych 27. Na górnym elemencie 21 kratowej ramy 16 zamocowane jest ucho zaczepu 20. Natomiast na wysięgniku 25 osadzony jest wspornik górny 28. Wspornik górny 28 i ucho zaczepu 20 połączone są siłownikiem hydraulicznym górnym 30, przy czym zamocowanie obu uch siłownika 30 zrealizowane jest za pomocą sworzni 33. Przedstawione wyżej zamocowanie stanowi mocowanie uchylne zespołu otrząsającego 6, co umożliwia pochylenie tego zespołu w celu właściwego, kątowego dostosowania pochylenia przenośnika poprzecznego 8 i otrząsacza palcowego 7 w stosunku do warstwy owocujących pędów malin rozpiętych na drutach zamocowanych do poprzeczek 61 stosowanego do uprawy palika.
Rama nośna 4 przytwierdzona jest do podwozia 1 w jego płaszczyźnie symetrii. Takie usytuowanie ramy nośnej 4 pozwala na przejazd ciągnika i ciągnionego kombajnu w jednym kierunku i z powrotem po tych samych śladach. Ponadto, w przykładowym wykonaniu ujawniony jest kombajn półrzędowy do otrząsania jednej strony rzędu malin. Na ramie nośnej 4, na jej obu stronach, mogą być zamontowane takie same zespoły robocze, jakie zostały użyte dla kombajnu półrzędowego. Wtedy taki kombajn podczas jednego przejazdu między rzędami, będzie otrząsał połowy dwóch sąsiadujących rzędów malin. Warunkiem zastosowania kombajnu do otrząsania z dwóch sąsiadujących rzędów jest uprawa malin z zastosowaniem reżimów wymiarowych, to jest odległości R - rozstawu rzędów malin, szerokości S zewnętrznego rozmiaru ułożonych na drutach pędów malin oraz szerokości T - przejścia między rzędami. Korzystnie wymiary te wynoszą: R = 4000 mm, S = 2275 mm, T = 1725 mm.
Palik, stosowany w uprawie malin przeznaczonych do zbioru kombajnem, zawiera trzon 60, wbity lub osadzony w ziemi wzdłuż rzędu posadzonych malin, oraz przytwierdzoną do tego trzonu 60 poprzeczkę 61, na której zawiesza się druty a na nich zaplata się wyrosłe, tegoroczne pędy malin. Poprzeczka 61 jest utworzona z dwóch symetrycznych ramion o długości 1200 mm i ma kształt litery V z kątem rozwarcia 130°. Do naroża poprzeczki 61 przytwierdzony jest chwyt 62, którym poprzeczka 61 zamocowana jest do trzonu 60 palika. W przykładowym wykonaniu chwyt 62 zamocowany jest do trzonu 60 palika za pomocą opasek 63.
W odmiennym wykonaniu palika, chwyt 62 stanowi równocześnie trzon 60, którego koniec może być wbity lub osadzony w ziemi.
W jeszcze innym wykonaniu palika, trzon 60 posiada w górnym zakończeniu wzdłużny otwór, w który wsuwa się chwyt 62. W tym rozwiązaniu nie jest wymagane dodatkowe mocowanie zestawionych elementów palika, gdyż obciążenie poprzeczki jest zawsze w dół.
Claims (2)
- Zastrzeżenia patentowe1. Kombajn do zbioru malin owocujących na ubiegłorocznych pędach, zawierający podwozie (1) wyposażone w dwa koła (2) jezdne, dyszel (3) do zaczepiania do standardowego ciągnika rolniczego, ramę nośną (4) oraz pomost obsługowy (5) a na ramie nośnej (4) zabudowany jest zespół otrząsający (6) zawierający otrząsacz palcowy (7) i przenośnik poprzeczny (8) z taśmą (9) i progami (10) oraz przenośnik wzdłużny (11) zawierający taśmę transportującą (12) i komorę zasysającą (13) z wentylatorem (14) a pod spadem z taśmy perforowanej (12) jest pojemnik (15) na owoce, przy czym, zabudowane na ramie nośnej (4) zespoły robocze wyposażone w silniki hydrauliczne zasilane z pompy napędzanej poprzez wał odbioru mocy z ciągnika rolniczego, znamienny tym, że zespół otrząsający (6), w którym zabudowany jest otrząsacz palcowy (7) i przenośnik poprzeczny (8), posiada kratową ramę (16) połączoną sztywno z bokami (17) tego przenośnika poprzecznego (8) a tak utworzony zestaw (18) posiada dwa współosiowe czopy (19) mocowania wysokościowego umieszczone na bokach (17) i ucho zaczepu (20) mocowania uchylnego umieszczone na górnym elemencie (21) kratowej ramy (16) natomiast rama nośna (4) zawiera dwa słupki (22) przytwierdzone dolnymi końcami do wzdłużnego elementu (23) podwozia (1) a u góry, połączone poprzeczką (24) z wysięgnikiem (25) a bezpośrednio na słupkach (22) lub na belce (26) zamocowanej do słupków (22) osadzone są współosiowo dwa wsporniki dolne (27) a na wysięgniku (25) osadzony jest wspornik górny (28),a ponadto, czopy (19) i wsporniki dolne (27) połączone są za pomocą siłowników hydraulicznych dolnych (29) a wspornik górny (28) i ucho zaczepu (20) połączone są siłownikiem hydraulicznym górnym (30).
- 2. Kombajn, według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że rama nośna (4) przytwierdzona jest do podwozia (1) w jego płaszczyźnie symetrii i może być przesunięta od tej płaszczyzny nie więcej niż 150 mm.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL42203817A PL233464B1 (pl) | 2017-06-28 | 2017-06-28 | Kombajn do zbioru malin |
EP18179241.7A EP3420800A3 (en) | 2017-06-28 | 2018-06-22 | Harvester for collecting raspberries and a stake for growing raspberries |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL42203817A PL233464B1 (pl) | 2017-06-28 | 2017-06-28 | Kombajn do zbioru malin |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL422038A1 PL422038A1 (pl) | 2019-01-02 |
PL233464B1 true PL233464B1 (pl) | 2019-10-31 |
Family
ID=62904237
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL42203817A PL233464B1 (pl) | 2017-06-28 | 2017-06-28 | Kombajn do zbioru malin |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP3420800A3 (pl) |
PL (1) | PL233464B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN110122065B (zh) * | 2019-06-24 | 2024-03-22 | 遂昌县华昊特产有限公司 | 一种便于使用的覆盆子脱粒器及其脱粒方法 |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5259177A (en) * | 1991-07-30 | 1993-11-09 | Donald Windemuller | Blueberry picking machine |
US5660033A (en) * | 1994-09-08 | 1997-08-26 | Korvan Industries, Inc. | Raisin harvesting apparatus and method |
PL193726B1 (pl) * | 2000-07-25 | 2007-03-30 | Inst Sadownictwa Kwiaciarstwa | Kombajn do zbioru owoców jagodowych |
PL210095B1 (pl) * | 2004-10-07 | 2011-12-30 | Joanna Buśkiewicz | Całorzędowy, zaczepiany do ciągnika kombajn do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza malin |
PL65605Y1 (pl) * | 2009-07-02 | 2011-09-30 | Joanna Skorzyńska | Półrzędowy, kombajn do zbioru owoców jagodowych zwłaszcza malin jesiennych |
DE202012012604U1 (de) * | 2012-02-24 | 2013-09-10 | Carl Hoffmann Landmaschinenfachbetrieb Gmbh | Erntevorrichtung sowie Fahrzeug mit einer solchen Erntevorrichtung |
PL228862B1 (pl) * | 2015-07-13 | 2018-05-30 | Inst Ogrodnictwa | Kombajn do zbioru owoców jagodowych |
-
2017
- 2017-06-28 PL PL42203817A patent/PL233464B1/pl unknown
-
2018
- 2018-06-22 EP EP18179241.7A patent/EP3420800A3/en not_active Withdrawn
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP3420800A2 (en) | 2019-01-02 |
EP3420800A3 (en) | 2019-03-20 |
PL422038A1 (pl) | 2019-01-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5355667A (en) | Single row grape and raisin harvester | |
US20130008674A1 (en) | Peanut plant uprooter | |
US6378282B1 (en) | Fruit harvesting apparatus | |
ES2777828T3 (es) | Robot cosechador para la recolección de frutos de árbol | |
US2761270A (en) | Pick-up and windrowing device | |
US8146337B2 (en) | Harvesting head and self-propelled straddling vehicle for harvesting fruit-bearing hedges | |
US20200253120A1 (en) | Stalky crop harvesting system and process | |
US6282878B1 (en) | Produce catcher | |
PL233464B1 (pl) | Kombajn do zbioru malin | |
AU2010257276A1 (en) | Fruit harvesting apparatus | |
US3365869A (en) | Cucumber harvester | |
CN112314548B (zh) | 一种茶树假死性害虫的捕捉装置及捕捉方法 | |
CA2908049A1 (en) | Pest removal device | |
PL226241B1 (pl) | Kombajn calorzedowy do zbioru owocow jagodowych | |
JP4996751B2 (ja) | 野菜収穫機 | |
US6857258B2 (en) | Self adjusting vertical shaker | |
AU2020203258B2 (en) | Device for growing mushrooms | |
US10368489B2 (en) | Seed harvester and related methods | |
US9301449B1 (en) | Fruit harvester and methods of making and using the same | |
EP1658766A2 (en) | Grape collection machine | |
PL210095B1 (pl) | Całorzędowy, zaczepiany do ciągnika kombajn do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza malin | |
WO2008140329A1 (en) | Improvements in fruit harvesting equipment | |
KR200461743Y1 (ko) | 땅속 작물 수확기용 농작물 배출구조 | |
JP7404074B2 (ja) | 農作物の収穫補助装置および収穫機 | |
US20060101798A1 (en) | Grape collection machine |