PL225944B1 - Siewnik, zwlaszcza do siewu zboz i rzepaku - Google Patents

Siewnik, zwlaszcza do siewu zboz i rzepaku

Info

Publication number
PL225944B1
PL225944B1 PL409445A PL40944514A PL225944B1 PL 225944 B1 PL225944 B1 PL 225944B1 PL 409445 A PL409445 A PL 409445A PL 40944514 A PL40944514 A PL 40944514A PL 225944 B1 PL225944 B1 PL 225944B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shaft
sowing
disc
rim
tines
Prior art date
Application number
PL409445A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409445A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Talarczyk
Wlodzimierz Talarczyk
Łukasz Łowiński
Lukasz Lowinski
Mariusz Pikosz
Marek Łukaszewski
Marek Lukaszewski
Original Assignee
Przemysłowy Inst Masz Rolniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemysłowy Inst Masz Rolniczych filed Critical Przemysłowy Inst Masz Rolniczych
Priority to PL409445A priority Critical patent/PL225944B1/pl
Publication of PL409445A1 publication Critical patent/PL409445A1/pl
Publication of PL225944B1 publication Critical patent/PL225944B1/pl

Links

Landscapes

  • Sowing (AREA)

Abstract

Siewnik, zwłaszcza do siewu zbóż i rzepaku, zawieszany za pomocą trzypunktowego układu zawieszenia zawiera ramę z połączonych ze sobą poprzecznych belek, podłużnych belek, bocznych blachownic, środkowych blachownic, uchwytów i wysięgników na której zamocowane są zbiornik nasion, aparaty wysiewające, przekładnię wielostopniową, koła zagęszczające, redlice tarczowe, zgrzebło oraz podest charakteryzuje się tym, że koła zagęszczające posiadają wał ułożyskowany na końcach w zespołach łożyskowych przymocowanych do bocznych blachownic ramy (1), wał na zewnętrznej powierzchni obwodu zaopatrzony jest w wzdłużne występy w kształcie wielowypustu, jednocześnie na wale osadzone są suwliwie co najmniej dwie piasty, każdą z piast stanowi cylindryczna tuleja z przelotowym otworem wewnątrz którego na obu końcach znajdują się wzdłużne pierścieniowe odsadzenia w kształcie wielowpustu, współpracujące z wzdłużnymi występami wału w kształcie wielowypustu, każda piasta na obwodzie zewnętrznym zaopatrzona jest w pierścieniową tarczę z przelotowymi otworami, natomiast do tarczy przykręcona jest za pomocą śrub z nakrętkami kołowa felga, która składa się dwóch segmentów, z lewego segmentu i prawego segmentu, każdy z segmentów felgi posiada kołowe obrzeże pomiędzy którymi ustalona jest opona, a każda z opon ustalona w feldze przykręconej do piasty osadzonej na wale sprzęgnięta jest poprzez przekładnię wielostopniową (4) z wałkiem wysiewającym aparatów wysiewających.

Description

Przedmiotem wynalazku jest siewnik, zwłaszcza do siewu zbóż i rzepaku, który może być zawieszany na ciągniku lub narzędziu uprawowym.
Znane są zawieszane siewniki mechaniczne, które mogą być stosowane indywidualnie lub w agregatach z narzędziami uprawowymi. Taki siewnik posiada dwa koła, które podpierają siewnik podczas pracy zapewniając utrzymywanie stałego zagłębienia redlic i napędzają poprzez przekładnie wałek wysiewający. Koła ustawione przed skrajnymi redlicami powodują jednak pewne zaburzenia w procesie siewu, gdyż pozostawiają głębokie koleiny i nie zawsze zapewniają utrzymanie stałych obrotów wałka wysiewającego. Warunki wysiewu nasion za kołami są inne niż w strefie poza nimi, co powoduje zróżnicowanie wschodów w poszczególnych rzędach. Z kolei poślizgi kół spowodowane nierównościami na polu i pochyleniem siewnika powodują zmniejszenie obrotów wałka wysiewającego, a tym samym dawki wysiewanych nasion.
Klasyczne siewniki zawieszane w przypadku wykonywania jednoczesnej uprawy i siewu łączone są z maszynami uprawowymi, w których ostatnim zespołem roboczym jest wał kruszący glebę na powierzchni i zagęszczający ją poniżej głębokości siewu. Wał wydłuża konstrukcję maszyny uprawowej i oddala jej środek ciężkości od współpracującego ciągnika, szczególnie w przypadku wału ciężkiego, który jest konieczny dla dobrego dociśnięcia spulchnionej gleby.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że koła zagęszczające posiadają wał ułożyskowany na końcach w zespołach łożyskowych przymocowanych do bocznych blachownic ramy, wał na zewnętrznej powierzchni obwodu zaopatrzony jest w wzdłużne występy w kształcie wielowypustu. Na wale osadzone są suwliwie, co najmniej dwie piasty, każdą z piast stanowi cylindryczn a tuleja z przelotowym otworem, wewnątrz którego na obu końcach znajdują się wzdłużne pierścieniowe o dsadzenia w kształcie wielowpustu, współpracujące z wzdłużnymi występami wału w kształcie wielow ypustu. Każda piasta na obwodzie zewnętrznym zaopatrzona jest w pierścieniową tarczę z przelotowymi otworami, natomiast do tarczy przykręcona jest za pomocą śrub z nakrętkami kołowa felga, która składa się dwóch segmentów, z lewego segmentu i prawego segmentu. Każdy z segmentów felgi posiada kołowe obrzeże, pomiędzy którymi ustalona jest opona, a każda z opon ustalona w feldze przykręconej do piasty osadzonej na wale sprzęgnięta jest poprzez przekładnię wielostopniową z wałkiem wysiewającym aparatów wysiewających.
Korzystnym jest, gdy za każdą felgą z oponą znajduje się para redlic tarczowych zamocowanych w uchwytach ramy i połączonych z aparatami wysiewającymi za pomocą mieszków kątowych, ponadto redlice tarczowe połączone są z uchwytami za pomocą sprężyn, tak że wieszak i łączniki zmieniają napięcie sprężyn oraz zmieniają głębokość siewu, natomiast za redlicami tarczowymi pomiędzy odstępami z parami redlic tarczowych usytuowane są zęby zgrzebła podwójne lub pojedyncze zamocowanego na końcach wysięgników tylnych, a zęby podwójne zamocowane są do belki, zaś zęby pojedyncze zamocowane są na króćcach wsuwanych w belkę.
Korzystnym jest, gdy rozstaw poprzeczny K pomiędzy felgami jest równy długości cylindrycznych tulei piast, jednocześnie rozstaw poprzeczny sąsiednich felg z oponą jest przesunięty o odcinek równy połowie odległości R równej rozstawowi redlic tarczowych stanowiących parę względem rozstawu poprzecznego K pomiędzy felgami, jednocześnie wymiar szerokości opony B jest większy od rozstawu poprzecznego R pomiędzy redlicami tarczowymi stanowiącymi parę nie więcej jak 1,35 razy.
Korzystnym jest, gdy zęby podwójne i zęby pojedyncze zgrzebła ustawione są w rozstawie poprzecznym Z dwukrotnie większym od rozstawu poprzecznego R pomiędzy redlicami tarczowymi stanowiącymi parę, przy czym rozstaw poprzeczny Z zębów podwójnych i zębów pojedynczych jest przesunięty o odcinek o wielkości równej połowie odległości względem rozstawu poprzecznego K pomiędzy felgami.
Siewnik według wynalazku eliminuje niedogodności, gdyż wyposażony jest w wał, który zagęszcza pasowo glebę przed redlicami i jednocześnie napędza poprzez przekładnie wałek wysiewający. Taki siewnik może być eksploatowany indywidualnie lub w agregacie z narzędziem uprawowym, które nie musi być wyposażone w tylny wał. Wał siewnika, złożony z szeregu kół i umieszczony pod zbiornikiem, zapewnia skuteczny napęd wałka wysiewającego i pasowe zagęszczenie gleby przed redlicami. Cecha charakterystyczną siewnika jest również skorelowane ustawienie kół wału, redlic i zębów zgrzebła.
PL 225 944 B1
Dzięki takiemu ustawieniu redlic tarczowych wysiewa się rzędy nasion w śladach zagęszczonych oponami kół a zęby rozgarniają glebę, która nie została zagęszczona kołami i zapewnia dobre przykrycie nasion. Wysiew nasion w zagęszczonej pasowo glebie zapewnia także równe warunki wschodów we wszystkich rzędach
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia siewnik w ujęciu schematycznym w widoku z góry, na którym nie pokazano znac zników i spulchniaczy śladów kół ciągnika, fig. 2 - siewnik w ujęciu schematycznym w widoku bocznym z prawej strony, na którym nie pokazano znaczników i spulchniaczy śladów kół ciągnika w rzucie z prawego boku, fig. 3 - siewnik w ujęciu schematycznym w widoku bocznym z lewej strony, na którym nie pokazano znaczników i spulchniaczy śladów kół ciągnika, fig. 4 przedstawia siewnik w ujęciu schematycznym w widoku z góry, na którym nie pokazano znaczników, spulchniaczy śladów kół ciągnika, zbiornika, przekładni wielostopniowej i bocznych podestów, a fig. 5 przedstawia wał w przekroju, na którym nie pokazano z prawej strony przekładni wielostopniowej.
Siewnik według wynalazku składa się z ramy 1, wału 2, zbiornika 3, przekładni wielostopniowej 4, redlic tarczowych 5, podestu 6 i zgrzebła 7. Rama 1 oprócz belek poprzecznych i podłużnych posiada trzypunktowy układ zawieszenia 8, blachownicę środkową 9, blachownice boczne 10, uchwyty 11, wysięgniki tylne 12 i uchwyty 13. Do blachownic bocznych 10 ramy 1 przykręcone są zespoły łożyskowe 14, w których ułożyskowany jest wał 2 z kołami 15. Wał 2 posiada na zewnętrznej powierzchni obwodu wzdłużne występy 16, natomiast koniec wału z jednej strony ma czop okrągły 17, a z drugiej strony posiada czop okrągły 17 i czop sześciokątny 18. Czopy okrągłe 17 wału 2 osadzone są w zespołach łożyskowych 14. Na wale 2 osadzone są suwliwie piasty 21, na których zamocowane są koła 15 składające się felg 20 i opon 19 o szerokości B. Każda piasta 21 składa się z tulei dystansowej 22, odsadzeń 23 w postaci nakładek przyspawanych wewnątrz tulei dystansowej 22 i pierścieniowej tarczy 24 przyspawanej na zewnątrz tulei dystansowej 22. Odsadzenia 23 każdej piasty 21 osadzone są na występach 16 wału 2, a na pierścieniowej tarczy 24 każdej piasty 21 przykręcona jest śrubami 25 z nakrętkami i podkładkami felga 20 składająca się z segmentu prawego i lewego. Każdy z segmentów felgi 20 posiada kołowe obrzeże, a pomiędzy tymi obrzeżami zamocowana jest opona 19. Tuleje dystansowe 22 ustalają rozstaw poprzeczny K pomiędzy felgami 20 opon 19. Zbiornik 3 przykręcony jest do blachownicy środkowej 9 ramy 1 i dodatkowo połączony jest z ramą 1 za pomocą podpór 26. Na tylnej ścianie zbiornika 3 od dołu zamocowane są aparaty wysiewające 27 i wałek wysiewający 28. Czop sześciokątny 18 wału 2 połączony jest z wałkiem wysiewającym 28 przekładnią wielostopniową 4 zawierającą przekładnię główną 29, która umożliwia regulację obrotów wałka wysiewającego 28, a tym samym regulację dawki wysiewu. Redlice tarczowe 5 zamocowane są w uchwytach 11 ramy 1 w rozstawie poprzecznym R i połączone są z aparatami wysiewającymi 27 za pomocą mieszków kątowych 30. Redlice tarczowe 5 połączone są z uchwytami 11 ramy 1 również za pomocą sprężyn naciągowych 31, a wieszak 32 i łączniki 33 umożliwiają regulację napięcia sprężyn naciągowych 31 i głębokości siewu. Na wysięgnikach tylnych 12 ramy 1 zamocowany jest podest 6, a w uchwytach 13 znajdujących się na końcach wysięgników tylnych 12 zamocowane jest zgrzebło 7. Zgrzebło 7 wyposażone jest we wsporniki 34 umożliwiające regulację jego pochylenia i wysokości ustawienia oraz zęby podwójne 35 i zęby pojedyncze 36, które rozmieszczone są w podziałce poprzecznej Z. Zęby podwójne 35 zamocowane są na belce 37, a zęby pojedyncze 36 zamocowane są na króćcach 38, które można wsunąć w belkę 37 i zmniejszyć szerokość transportową siewnika.
Za każdym kołem 15 ustawione są dwie redlice tarczowe 5, przy czym rozstaw poprzeczny R redlic tarczowych 5 jest przestawiony względem rozstawu poprzecznego K pomiędzy felgami 20 opon 19 kół 15 o odcinek równy połowie odległości R. Natomiast pomiędzy śladami opon 19 kół 15 w rozstawie poprzecznym Z dwukrotnie większym od rozstawu poprzecznego R pomiędzy redlicami tarczowymi 5 ustawione są zęby podwójne 35 i pojedyncze 36 zgrzebła 7, przy czym rozstaw poprzeczny Z zębów 35 i 36 jest przestawiony o odcinek równy połowie odległości względem rozstawu poprzecznego K pomiędzy felgami 20 opon 19 kół 15. Przy tak skorelowanym ustawieniu redlice tarczowe 5 wysiewają rzędy nasion w śladach zagęszczonych oponami 19 kół 15, a zęby 35 i 36 rozgarniają glebę, która nie została zagęszczona kołami 15 zapewniając dobre przykrycie nasion. Wysiew nasion w zagęszczonej pasowo glebie zapewnia równe warunki wschodów we wszystkich rzędach.
PL 225 944 B1
Wykaz oznaczeń rama wał zbiornik przekładnia wielostopniowa redlica tarczowa podest zgrzebło trzypunktowy układ zawieszenia blachownica środkowa blachownica boczna uchwyt redlicy tarczowej wysięgnik tylny uchwyt zgrzebła zespół łożyskowy koło występ czop okrągły czop sześciokątny opona felga piasta tuleja dystansowa odsadzenie tarcza śruba podpora zbiornika aparat wysiewający wałek wysiewający przekładnia główna mieszek kątowy sprężyna naciągowa wieszak łącznik wspornik zgrzebła ząb podwójny ząb pojedynczy belka zgrzebła króciec zgrzebła
B - szerokość opony
K - rozstaw poprzeczny pomiędzy felgami opon
R - rozstaw poprzeczny pomiędzy redlicami tarczowymi stanowiącymi parę Z - rozstaw poprzeczny zębów podwójnych i pojedynczych zgrzebła.

Claims (4)

1. Siewnik, zwłaszcza do siewu zbóż i rzepaku, zawieszany za pomocą trzypunktowego układu zawieszenia zawiera ramę z połączonych ze sobą poprzecznych belek, podłużnych belek, bocznych blachownic, środkowych blachownic, uchwytów i wysięgników, na której zamocowane są zbiornik nasion, aparaty wysiewające, przekładnia wielostopniowa, koła zagęszczające, redlice tarczowe, zgrzebło oraz podest, znamienny tym, że koła zagęszczające posiadają wał (2) ułożyskowany na końcach w zespołach łożyskowych (14) przymocowanych do bocznych blachownic (10) ramy (1), wał (2) na zewnętrznej powierzchni obwodu zaopatrzony jest w wzdłużne występy (16) w kształcie wielowypustu, jednocześnie na wale (2) osadzone są suwliwie co najmniej dwie piasty (21), każdą
PL 225 944 B1 z piast (21) stanowi cylindryczna tuleja z przelotowym otworem, wewnątrz którego na obu końcach znajdują się wzdłużne pierścieniowe odsadzenia (23) w kształcie wielowpustu, współpracujące z wzdłużnymi występami (16) wału (2) w kształcie wielowypustu, każda piasta (21) na obwodzie zewnętrznym zaopatrzona jest w pierścieniową tarczę (24) z przelotowymi otworami, natomiast do tarczy (24) przykręcona jest za pomocą śrub z nakrętkami kołowa felga (20), która składa się z dwóch segmentów, z lewego segmentu i prawego segmentu, każdy z segmentów felgi (20) posiada kołowe obrzeże, pomiędzy którymi ustalona jest opona (19), a każda z opon (19) ustalona w feldze (20) przykręconej do piasty (21) osadzonej na wale (2) sprzęgnięta jest poprzez przekładnię wielostopniową (4) z wałkiem wysiewającym (28) aparatów wysiewających (27).
2. Siewnik według zastrz. 1, znamienny tym, że za każdą felgą (20) z oponą (19) znajduje się para redlic tarczowych (5) zamocowanych w uchwytach ramy (1) i połączonych z aparatami wysiewającymi (27) za pomocą mieszków kątowych (30), ponadto redlice tarczowe (5) połączone są z uchwytami (11) za pomocą sprężyn, tak, że wieszak i łączniki zmieniają napięcie sprężyn (31) oraz zmieniają głębokość siewu, natomiast za redlicami tarczowymi (5) pomiędzy odstępami z parami redlic tarczowych (5) usytuowane są zęby zgrzebła (7) podwójne lub pojedyncze zamocowane na końcach wysięgników tylnych (12), a zęby podwójne (35) zamocowane są do belki (37), zaś zęby pojedyncze (36) zamocowane są na króćcach (38) wsuwanych w belkę (37).
3. Siewnik według zastrz. 1, znamienny tym, że rozstaw poprzeczny K pomiędzy felgami jest równy długości cylindrycznych tulei piast, jednocześnie rozstaw poprzeczny sąsiednich felg z oponą jest przesunięty o odcinek równy połowie odległości R równej rozstawowi redlic tarczowych stanowiących parę względem rozstawu poprzecznego K pomiędzy felgami, jednocześnie wymiar szerokości opony B jest większy od rozstawu poprzecznego R pomiędzy redlicami tarczowymi stanowiącymi parę nie więcej jak 1,35 razy.
4. Siewnik według zastrz. 1, znamienny tym, że zęby podwójne i zęby pojedyncze zgrzebła ustawione są w rozstawie poprzecznym Z dwukrotnie większym od rozstawu poprzecznego R pomiędzy redlicami tarczowymi stanowiącymi parę, przy czym rozstaw poprzeczny Z zębów podwójnych i zębów pojedynczych jest przesunięty o odcinek o wielkości równej połowie odległości względem rozstawu poprzecznego K pomiędzy felgami.
PL409445A 2014-09-10 2014-09-10 Siewnik, zwlaszcza do siewu zboz i rzepaku PL225944B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409445A PL225944B1 (pl) 2014-09-10 2014-09-10 Siewnik, zwlaszcza do siewu zboz i rzepaku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409445A PL225944B1 (pl) 2014-09-10 2014-09-10 Siewnik, zwlaszcza do siewu zboz i rzepaku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409445A1 PL409445A1 (pl) 2016-03-14
PL225944B1 true PL225944B1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=55450837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409445A PL225944B1 (pl) 2014-09-10 2014-09-10 Siewnik, zwlaszcza do siewu zboz i rzepaku

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225944B1 (pl)

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL131052U1 (pl) * 2022-10-20 2024-04-22 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Sekcja siewnika rzędowego do siewu rzepaku
PL131050U1 (pl) * 2022-10-20 2024-04-22 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Sekcja siewnika rzędowego do siewu rzepaku
PL131051U1 (pl) * 2022-10-20 2024-04-22 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Sekcja siewnika rzędowego do siewu rzepaku
PL131049U1 (pl) * 2022-10-20 2024-04-22 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Sekcja siewnika rzędowego do siewu rzepaku

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL131052U1 (pl) * 2022-10-20 2024-04-22 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Sekcja siewnika rzędowego do siewu rzepaku
PL131050U1 (pl) * 2022-10-20 2024-04-22 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Sekcja siewnika rzędowego do siewu rzepaku
PL131051U1 (pl) * 2022-10-20 2024-04-22 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Sekcja siewnika rzędowego do siewu rzepaku
PL131049U1 (pl) * 2022-10-20 2024-04-22 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Sekcja siewnika rzędowego do siewu rzepaku

Also Published As

Publication number Publication date
PL409445A1 (pl) 2016-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU121686U1 (ru) Универсальный почвообрабатывающий посевной комплекс для сплошного посева зерновых культур
RU71206U1 (ru) Почвообрабатывающий посевной агрегат
PL225944B1 (pl) Siewnik, zwlaszcza do siewu zboz i rzepaku
GB2484263A (en) Soil Working Apparatus and Method
RU192702U1 (ru) Универсальная комбинированная сеялка для посева сельскохозяйственных культур
RU2362288C2 (ru) Способ обработки почвы с внесением удобрений и посевом, почвообрабатывающий посевной агрегат
RU193943U1 (ru) Широкозахватный комбинированный агрегат для посева сельскохозяйственных культур
US4058068A (en) Soil cultivating and sowing implement
EP0436975B1 (en) A soil cultivating machine
US4171725A (en) Rotary harrow
JP4612964B2 (ja) 直播機
NL8303382A (nl) Grondbewerkingsmachine.
EP0166493B1 (en) Soil cultivating implements
GB363475A (en) A machine for ploughing, tilling, rolling, drilling, excavating, mowing, and the like
US571827A (en) Cultivator
US2347017A (en) Rotary soil tiller
JP2019146565A (ja) 複合農業機械用の播種ユニットと、この播種ユニットを含む複合農業機械
RU208552U1 (ru) Сеялка для сверхпоздних сроков посева
RU2680954C1 (ru) Сеялка-культиватор
NL9400676A (nl) Machinecombinatie voor het bewerken en inzaaien van grond.
US660599A (en) Planter and cultivator.
PL222932B1 (pl) Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów
US232911A (en) Seed-planter and cultivator
PL241571B1 (pl) Maszyna wieloczynnościowa uprawowo-nawozowo-siewno-sadząca dla małych i średnich gospodarstw
US146822A (en) Improvement