PL222932B1 - Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów - Google Patents
Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozówInfo
- Publication number
- PL222932B1 PL222932B1 PL408166A PL40816614A PL222932B1 PL 222932 B1 PL222932 B1 PL 222932B1 PL 408166 A PL408166 A PL 408166A PL 40816614 A PL40816614 A PL 40816614A PL 222932 B1 PL222932 B1 PL 222932B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- rear beam
- tooth
- sowing
- spring
- screwed
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sowing (AREA)
- Soil Working Implements (AREA)
Abstract
Przedmiotem wynalazku jest sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów, przeznaczona do głębokiego spulchniania gleby dla aplikacji nawozów podczas uprawy roślin. Sekcja robocza zawiera: zbiornik nawozu z aparatem wysiewającym, krój tarczowy, obrotowe gwiazdy palcowe, ząb z przewodem wysiewającym nawóz, obrotowe tarcze talerzowe, wał strunowy, które są połączone z korpusem wyposażonym w koła jezdne. Korpus (8) zawiera belkę przednią (13) i belkę tylną (26) połączone ze sobą przegubem płaskim. Ponadto belka przednia (13) zaopatrzona jest w usytuowane pionowo ramię zakończone uchwytem z osadzonym trzpieniem, połączonym z jednym końcem płytkowego resora (28), natomiast drugi koniec płytkowego resora (28) połączony jest trzpieniem z drugim końcem łącznika (31) zaopatrzonego w boczne ramię, w które wkręcana jest śruba (33) do regulacji napięcia resoru, natomiast drugi koniec łącznika (31) osadzony jest za pomocą śrub (29) w belce tylnej (26). Jednocześnie belka tylna (26) również połączona jest z resorem (28) zamocowanym za pomocą śruby (29), sworzni (40) i łącznika (31) wyposażonego w boczne ramię ze śrubą (33) napinającą resor (28), a w uchwycie osadzonym w belce przedniej (13) są zamocowane sworznie trzonków (23) z obrotowymi gwiazdami palcowymi (4), natomiast do płyty przykręcone są uchwyty, w których śrubami (40) zamocowane są trzonki (41) z obrotowymi tarczami talerzowymi (6). Do belki tylnej (26) jest przykręcony ząb (5) z rurkowym przewodem (12), ponadto do tylnej części belki tylnej (26) jest zamocowany trzonek z wałem strunowym (7).
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów przeznaczona do głębokiego spulchniania gleby dla aplikacji nawozów podczas uprawy roślin.
Agregaty do pasowej uprawy gleby składają się z szeregu elementów roboczych, które tworzą sekcje przygotowujące wąskie pasy gleby pod wysiew nasion roślin uprawianych w rzędach o szerokim rozstawie. Podstawowe elementy takiej sekcji to krój tarczowy rozcinający resztki roślinne, ząb spulchniający glebę i wał dociskający pas spulchnionej gleby. Ponadto znane są dodatkowe elementy robocze poprawiające jakość uprawy w szczególnie trudnych warunkach glebowych, wynikających, przykładowo z dużej ilości resztek roślinnych na powierzchni pola. Mogą to być koła, gwiazdy odkładające na boki resztki roślinne oraz tarcze lub talerze zatrzymujące spulchnioną glebę w wąskim pasie dociskanym wałem. Poszczególne elementy robocze, tworzące sekcje, mocowane są na oddzielnych belkach ramy lub na jednej belce za pomocą równoległoboków przegubowych. Takie mocowanie sekcji roboczych za pomocą równoległoboku upraszcza konstrukcje ramy, ale konstrukcja sekcji jest bardziej złożona z uwagi na dużą liczbę elementów łączonych przegubowo i konieczność przeniesienia dużych obciążeń przez ramiona równoległoboku.
Jako zabezpieczenie przeciążeniowe zęba, który jest najbardziej zagłębiony i narażony na uderzenia kamieni, stosowane są siłowniki hydrauliczne lub sprężyny, a wał dociskający glebę zabezpieczany jest oddzielnie.
Znane są również agregaty do uprawy pasowej przystosowane do jednoczesnej wgłębnej apl ikacji nawozu wyposażone w pneumatyczne siewniki, które długimi przewodami podają nawóz do rurek wysiewających znajdujących się na zębach poszczególnych sekcji roboczych. Siewnik pneum atyczny zwiększa cenę agregatu i zwiększa pobór mocy od ciągnika współpracującego z agregatem.
Znany jest ponadto z polskiego opisu patentowego nr PL215510B1 agregat uprawowo siewny zawierający zespoły brony talerzowej, wały wyrównujące, siewnik pneumatyczny wraz z sekcjami wysiewającymi, zbiornik ziarna. Agregat posiada belkę główną składającą się z co najmniej jednego modułu do, korzystnie pięciu, a w belce głównej znajduje się zestaw kół środkowych moduł, albo zestaw kół tylnych moduł, przy czym moduł do są zakończone kołnierzem i połączone miedzy sobą, rozłącznie, a na sworzniach znajdujących się w górnej części ramion belki są, zamocowane wahadłowo parami jednym końcem zatrzaski w postaci dźwigni jednoramiennej, której drugi koniec posiada ukształtowany zaczep obejmujący trzpień połączony z uchwytem znajdującym się w górnej części ramion a zatrzaski w pobliżu sworznia posiadają, od góry występ z otworem i są, podłączone wspólnie siłownikiem, natomiast belki do podwieszania sekcji wysiewających są wyposażone w pary uchwytów, również belki walców są wyposażone w pary uchwytów, zaś uchwyty belki sekcji wysiewającej i belki walców są połączone wahaczem na sworzniu z uchwytami znajdującymi się w ramionach sekcji w ysiewających oraz w ramionach walców tworząc połączenie równoległoboku, a równoległoboki belki walców i równoległoboki belki sekcji wysiewających są połączone wspólnie cięgnem, przy czym w równoległoboku belki walców na przekątnej na sworzniach znajduje się siłownik, natomiast agregat uprawowo-siewny jest połączony z ciągnikiem trójpunktowym układem zawieszenia, albo dyszlem.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr PL171509 również inne rozwiązanie redlicy sadzarki, składającej się z części dziobowej, trzonka, skrzydeł i elementów usztywniających. W redlicy przestrzeń ograniczona dziobem i zewnętrznymi skrzydłami podzielona jest na trzy komory skrzydłami wewnętrznymi, przy czym w komorach zewnętrznych utworzonych pomiędzy skrzydłami zamocowane są pierścienie dla przewodów nawozowych, natomiast pomiędzy skrzydłami wewnętrznymi znajduje się komora wewnętrzna na sadzeniaki, a w jej przedniej części zamontowany jest skrobak przymocowany do płaskownika usztywniającego.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że korpus posiada belkę przednią i belkę tylną połączoną ze sobą przegubem płaskim, tak że jeden koniec belki tylnej zaopatrzony jest w us ytuowany poziomo przelotowy otwór, a belka tylna wsunięta jest do wnętrza belki przedniej do miejsca, gdzie znajduje się poziomy przelotowy otwór, a w tych przelotowych otworach umieszczony jest łączący sworzeń, ponadto belka przednia zaopatrzona jest w usytuowane pionowo ramię zakończone uchwytem z osadzonym trzpieniem, połączonym z jednym końcem płytkowego resora, natomiast drugi koniec płytkowego resora połączony jest trzpieniem z drugim końcem łącznika zaopatrzonego w boczne ramię, w które wkręcana jest śruba do regulacji napięcia resoru, natomiast drugi koniec łącznika osadzony jest za pomocą śrub w belce tylnej, jednocześnie belka tylna również połączona jest z resorem zamocowanym za pomocą śruby, sworzni i łącznika wyposażonym w boczne ramię
PL 222 932 B1 zaopatrzone w śrubę napinającą resor, a w uchwycie osadzonym w belce przedniej są zamocowane sworznie trzonków z obrotowymi gwiazdami palcowymi, przy czym trzonki posiadają otwory, natomiast do płyty przykręcone są uchwyty w których śrubami zamocowane są trzonki z obrotowymi tarczami talerzowymi, przy czym w uchwytach znajdują się otwory, równocześnie do belki tylnej jest przykręcony ząb z rurkowym przewodem, ponadto do tylnej części belki tylnej jest zamocowany trzonek z w ałem strunowym.
Korzystnym jest gdy ząb posiada czołową przednią ścianę zaopatrzoną w nożowy krój, a do wysuniętej do przodu dolnej czołowej ściany trzonu zamocowana jest redlica, a tylna ściana trzonu posiada wzdłużne wybranie w którym osadzony jest wysiewający nawóz rurkowy przewód, ponadto w dolnej części trzonu za redlicą umocowana jest stopa, natomiast stopa ma symetryczne płytowe segmenty, przy czym powierzchnie robocze płytowych segmentów stopy usytuowane są względem powierzchni ścian bocznych trzonu pod kątem zawartym w przedziale od 90 do 120 stopni, a płytowe segmenty stopy posiadają przelotowy kanał w którym ustalony jest rurkowy przewód wysiewający nawóz.
Korzystnym jest gdy nożowy krój posiada głowę o przekroju poprzecznym w kształcie trapezu.
Dzięki wynalazkowi zmodernizowano konstrukcję sekcji roboczej z krojem tarczowym, obrotowymi gwiazdami palcowymi, z zębem z przewodem wysiewającym nawóz, obrotowymi tarczami talerzowymi, wałem strunowym, które są połączone z korpusem wyposażonym w koła jezdne. Sekcja robocza według wynalazku nie zapotrzebuje energii z wału odbioru mocy z ciągnika ciągnącego agregat, wszystkie elementy wykorzystują energię bierną.
Podczas uprawy kola jezdne dociskają resztki pożniwne do powierzchni pola ułatwiając ich ro zcięcie krojem tarczowym. Obrotowe gwiazdy palcowe odkładają rozcięte resztki pożniwne na boki i oczyszczają powierzchnię pola przed zębem. Ząb wyposażony w stopę zwiększającą szerokość spulchnienia gleby i osłaniającej wylot rurkowego przewodu spulchnia glebę na głębokość ustaloną kołami jezdnymi i wałem strunowym. Rurkowy przewód wysiewa nawóz pod warstwą spulchnionej gleby. Obrotowe tarcze talerzowe nagarniają wypiętrzoną na powierzchni glebę za ząb, a wał strunowy kruszy i dociska ją. Resor amortyzuje uderzenia kamieni powodując lekkie odchylenie zęba, obr otowych tarcz talerzowych i wału strunowego oraz szybki powrót do pełnego zagłębienia zęba po om inięciu przeszkody.
Korzystnie w odróżnieniu od znanych konstrukcji ząb według wynalazku zapewnia głębokie spulchnienie gleby bez nadmiernego wypiętrzania jej na powierzchni i jednoczesną aplikacje nawozu w szerokim zakresie głębokości, w tym również na głębokości kilkukrotnie większej niż głębokość siewu rośliny uprawnej. Poszczególne elementy sekcji roboczej zapewniają spulchnianie gleby bez nadmiernych oporów roboczych, gdyż stopa zwiększająca szerokość spulchnienia gleby zamocowana jest za wąska redlicą i unosi glebę tylko na bokach trzonu zęba, nie przepychając jej do przodu. Rurkowy przewód wysiewający nawóz przytwierdzony jest pewnie do trzonu i stopy, bez użycia elem entów zwiększających ryzyko zapchania resztkami roślinnymi, gdyż wylot rurkowego przewodu osłonięty jest od góry stopą, przez co wykazuje odporność na zalepianie spulchnianą glebą, co z kolei umożl iwia grawitacyjne opadanie nawozu.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sekcję roboczą w widoku z boku oraz koło jezdne, krój tarczowy w ujęciu perspektywicznym w widoku bocznym wraz z kładem, który pokazuje fragment lewego koła jezdnego, widełek, czop koła, natomiast dolna część zęba pokazana jest w widoku przednio-bocznym w ujęciu perspektywicznym, fig. 2 przedstawia sekcje roboczą w widoku z góry, z fragmentami częściowych widoków w kilku płaszczyznach poziomych, na której nie pokazano zbiornika nawozu, aparatu wysiewającego.
Sekcja robocza zbudowana jest z zbiornika nawozu 1, kroju tarczowego 2, kół jezdnych 3, gwiazd palcowych 4, zęba 5, tarczowych talerzy 6 i wału strunowego 7 zamontowanych do ramy 8 zawierającej korpus z belką przednią 13 i belką tylną 26, stojak 9, słupicę 16 z trzonkiem 17 zakończony widełkami 18. Belka przednia 13 i belka tylna 26 połączone ze sobą przegubem płaskim, tak że jeden koniec belki tylnej 26 zaopatrzony jest w usytuowany poziomo przelotowy otwór, a belka tylna 26 wsunięta jest do wnętrza belki przedniej 13 do miejsca, gdzie znajduje się poziomy przelotowy otwór, a w tych przelotowych otworach umieszczony jest łączący sworzeń 25, ponadto belka przednia 13 zaopatrzona jest w usytuowane pionowo ramię zakończone uchwytem z osadzonym trzpieniem 30, połączonym z jednym końcem płytkowego resora 28. Zbiornik nawozu 1 połączony jest z korpusem 8 za pomocą stojaka 9. Do dolnej części ściany zbiornika nawozu 1 zamontowany jest aparat wysiewający 10, który jest połączony krótkim elastycznym przewodem 11 z rurkowym przewodem 12. Rurkowy
PL 222 932 B1 przewód 12 wysiewający nawóz osadzony w tylnej ścianie trzonu oraz w przelotowym kanale stopy zęba 5 w przekroju poprzecznym ma kształt owalny. Do czoła belki przedniej 13, przed ramą 8 jest przykręcona śrubami 15 słupicą 16, w której osadzony jest trzonek 17 zakończony widełkami 18. W widełkach 18 osadzony jest krój tarczowy 2 ułożyskowany w jego ramionach, ponadto na bokach ramion widełek 18 w gniazdach łożyskowych osadzone są czopy 20 kół jezdnych 3. W widełkach 18 znajduje się szereg otworów 19 pod śruby mocujące gniazda czopów 20 kół jezdnych 3 na różnej wysokości, a tym samym zmianę zagłębienia kroju tarczowego 2. Słupicą 16 wyposażona w śrubę regulacyjną 21 umożliwiającą jednoczesną zmianę wysokości ustawienia kroju tarczowego 2 i kół jezdnych 3. Belka przednia 13 zbudowana z dwóch blachownie połączonych rozporami, za uchwytem 14, połączona jest przegubowo za pomocą sworznia 25 z belką tylną 26, która również zbudowana jest z dwóch blachownie 27 połączonych rozporami. W uchwycie 14 osadzonym w belce przedniej 13 są zamocowane sworznie 22 trzonków 23 z obrotowymi gwiazdami palcowymi 4, przy czym szereg otworów 24 w trzonkach 23 umożliwia zmianę wysokości ustawienia gwiazd palcowych. Belka tylna 26 również połączona jest z resorem 28 zamocowanym za pomocą śruby 29, sworzni 40 i łącznika 31, który zbudowany jest z dwóch płyt 32 i wyposażony w boczne ramię zaopatrzone w śrubę 33 napin ającą resor 28. Do belki tylnej 26 za pomocą śrub 34 jest przykręcony ząb 4 z rurkowym przewodem 12, która przechodzi pomiędzy blachownicami 27 belki tylnej 26 i płytami 32 łącznika 31. Górny koniec 35 rurkowego przewodu 12, połączony z elastycznym przewodem 11, wystaje przed śrubą 33 napinająca resor 28. W górnej części belki tylnej 26, za łącznikiem 31 resoru 28 jest przykręcona płyta 36 śrubami 37, a do płyty 36 przykręcone są uchwyty 38 śrubami 39, w których śrubami 40 zamocowane są trzonki 41 z obrotowymi tarczami talerzowymi 6. W uchwytach 38 znajduje się szereg otworów 4 2 umożliwiających regulację kąta natarcia tarcz talerzowych śrubami 39, a w trzonkach 41 znajduje się szereg otworów 43 umożliwiających regulację zagłębienia tarcz talerzowych 6 śrubami 40. W tylnej części belki tylnej 26, pomiędzy płytami 27, za pomocą śruby 44, jest zamocowany trzonek wału strunowego 7 sworzniami 47. Wszystkie połączenia przy pomocy sworzni zabezpieczone są od zewnątrz zawleczkami.
Podczas uprawy koła jezdne 3 dociskają resztki pożniwne do powierzchni pola ułatwiając ich rozcięcie krojem tarczowym 2. Obrotowe gwiazdy palcowe 4 odkładają rozcięte resztki pożniwne na boki i oczyszczają powierzchnię pola przed zębem 5, który spulchnia glebę na głębokość ustalona kołami jezdnymi 3 i wałem strunowym 7 . Rurkowy przewód 12 wysiewa nawóz pod warstwą spulchnionej gleby. Obrotowe tarcze talerzowe 6 nagarniają wypiętrzoną na powierzchni glebę za ząb 5, wał strunowy 7 kruszy ją i dociska. Resor 28 amortyzuje uderzenia kamieni powodując lekkie odchylenie zęba 5, obrotowych tarcz talerzowych 6 i wału strunowego 7 oraz szybki powrót do pełnego zagłębienia zęba 5 po ominięciu przeszkody.
PL 222 932 B1
ZESTAWIENIE OZNACZEŃ NA RYSUNKU
1. zbiornik nawozu
2. krój tarczowy
3. koło jezdne
4. gwiazda palcowa
5. ząb
6. tarczowe talerze
7. wał strunowy
8. korpus agregatu
9. stojak zbiornika nawozu
10. aparat wysiewający
11. przewód elastyczny
12. rurkowy przewód
13. belka przednia
14. uchwyt gwiazd palcowych
15. śruba mocująca słupicę
16. słupicą
17. trzonek kroju tarczowego i kół jezdnych
18. widełki
19. otwory w widełkach
20. czop koła jezdnego
21. śruba regulacyjna słupicy
22. sworzeń mocujący trzonek gwiazdy palcowej
23. trzonek gwiazdy palcowej
24. otwór w trzonku gwiazdy palcowej
25. sworzeń mocujący belki
26. belka tylna
27. blachownica
28. płytkowy resor
29. śruba
30. sworzeń mocujący resor
31. łącznik
32. płyta łącznika
33. śruba napinająca resor
34. śruba mocująca ząb
35. górny koniec rurki wysiewającej
36. płyta
37. śruba mocująca płytę
38. uchwyt tarczy talerzowej
39. śruba mocującą uchwyt tarcze talerzową
40. śruba mocującą trzonek tarcze talerzową
41. trzonek tarczy talerzowej
42.otwór w uchwycie tarczy talerzowej 43.otwór w trzonku uchwytu tarczy talerzowej
44. śruba mocującą wał strunowy
45. trzonek wału strunowego
46. otwór pod sworzeń trzonka wału strunowego
47. sworzeń mocujący trzonek wału strunowego
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów zawiera: zbiornik nawozu z aparatem wysiewającym, krój tarczowy, obrotowe gwiazdy palcowe, ząb z przewodem wysiewającym nawóz, obrotowe tarcze talerzowe, wał strunowy, które są połączone z korpusem wyposażonym w koła jezdne, znamienny tym, że korpus (8) posiada belkę przednią (13) i belkę tylną (26) połączoną ze sobą przegubem płaskim, tak że jeden koniec belki tylnej (26) zaopatrzony jest w usytuowany poziomo przelotowy otwór, a belka tylna (26) wsunięta jest do wnętrza belki przedniej (13) do miejsca, gdzie znajduje się poziomy przelotowy otwór, a w tych przelotowych otworach umieszczony jest łączący sworzeń (25), ponadto belka przednia (13) zaopatrzona jest w usytuowane pionowo ramię zakończone uchwytem z osadzonym trzpieniem (30), połączonym z jednym końcem płytkowego resora (28), natomiast drugi koniec płytkowego resora (28) połączony jest trzpieniem (30) z drugim końcem łącznika (31) zaopatrzonego w boczne ramię, w które wkręcana jest śruba (33) do regulacji napięcia resoru, natomiast drugi koniec łącznika (31) osadzony jest za pomocą śrub (29) w belce tylnej (26), jednocześnie belka tylna (26) również połączona jest z płytkowym resorem (28) zamocowanym za pomocą śruby (29), sworzni (40) i łącznika (31) wyposażonego w boczne ramię z śrubą (33) napinającą resor (28), a w uchwycie (14) osadzonym w belce przedniej (13) są zamocowane sworznie (22) trzonków (23) z obrotowymi gwiazdami palcowymi (4), przy czym trzonki (23) posiadają otwory (24), natomiast do płyty (36) przykręcone są uchwyty (38) w których śrubami (40) zamocowane są trzonki (41) z obrotowymi tarczami talerzowymi (6), przy czym w uchwytach (38) znajdują się otwory (42), równocześnie do belki tylnej (26) jest przykręcony ząb z rurkowym przewodem (12), ponadto do tylnej części belki tylnej (26) jest zamocowany trzonek z wałem strunowym (7).
- 2. Sekcja robocza według zastrz. 1 wyposażona w ząb zawierający trzon, redlicę, stopę i wysiewający rurkowy przewód, znamienna tym, że ząb (5) posiada czołową przednią ścianę zaopatrzoną w nożowy krój, a do wysuniętej do przodu dolnej czołowej ściany trzonu zamocowana jest redlica, a tylna ściana trzonu posiada wzdłużne wybranie w którym osadzony jest wysiewający nawóz rurkowy przewód (12), ponadto w dolnej części trzonu za redlicą umocowana jest stopa, natomiast stopa ma symetryczne płytowe segmenty, przy czym powierzchnie robocze płytowych segmentów stopy usyt uowane są względem powierzchni ścian bocznych trzonu pod kątem zawartym w przedziale od 90 do 120 stopni, a płytowe segmenty stopy posiadają przelotowy kanał w którym ustalony jest rurkowy przewód wysiewający nawóz.
- 3. Sekcja robocza według zastrz. 2, znamienna tym, że nożowy krój zęba (5) posiada głowę o przekroju poprzecznym w kształcie trapezu.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL408166A PL222932B1 (pl) | 2014-05-09 | 2014-05-09 | Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL408166A PL222932B1 (pl) | 2014-05-09 | 2014-05-09 | Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL408166A1 PL408166A1 (pl) | 2015-08-31 |
PL222932B1 true PL222932B1 (pl) | 2016-09-30 |
Family
ID=53938598
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL408166A PL222932B1 (pl) | 2014-05-09 | 2014-05-09 | Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL222932B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN108811550A (zh) * | 2018-06-22 | 2018-11-16 | 湖北工业大学 | 一种多功能玉米播种机 |
-
2014
- 2014-05-09 PL PL408166A patent/PL222932B1/pl unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN108811550A (zh) * | 2018-06-22 | 2018-11-16 | 湖北工业大学 | 一种多功能玉米播种机 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL408166A1 (pl) | 2015-08-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN109588253B (zh) | 一种甘蔗机械化种植方法 | |
US20080141914A1 (en) | Combined Agricultural Machine | |
RU71206U1 (ru) | Почвообрабатывающий посевной агрегат | |
CN105766109A (zh) | 悬挂式免耕施肥播种机 | |
RU2362288C2 (ru) | Способ обработки почвы с внесением удобрений и посевом, почвообрабатывающий посевной агрегат | |
ES2399613T3 (es) | Sembradora mejorada | |
US3335681A (en) | Agricultural tillage unit | |
EA005351B1 (ru) | Сеялка зернотуковая разноуровневая стерневая | |
US2193275A (en) | Dammer attachment for furrow seeders | |
Singh et al. | Performance evaluation of mechanical planters for planting of chickpea and pigeonpea | |
PL222932B1 (pl) | Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów | |
EP2773177B1 (en) | An agricultural machine provided with a displaceable implement section | |
RU2542125C2 (ru) | Дисковая посевная секция | |
US3664279A (en) | Earth working and planting apparatus and method of planting seed | |
RU226307U1 (ru) | Комбинированная секция для полосовой обработки почвы и посева сельскохозяйственных культур | |
Sharma et al. | Development and performance evaluation of a mat type nursery raising device | |
RU215306U1 (ru) | Парная посевная секция | |
CN216058202U (zh) | 一种便于玉米育种行距和播种深度可调节的开沟器 | |
RO123563B1 (ro) | Semănătoare pentru semănat şi fertilizat direct în mirişte şi pe biloane plante prăşitoare | |
RU63634U1 (ru) | Агрегат для обработки почвы и посева | |
RU88242U1 (ru) | Комбинированный агрегат для основной, предпосевной обработки почвы и посева семян (варианты) | |
RU31905U1 (ru) | Сеялка зернотуковая разноуровневая стерневая | |
RU2438286C1 (ru) | Комбинированный сошник для высева семян разных культур | |
RU2728637C1 (ru) | Гребневая сеялка | |
Khalilov et al. | EFFECTIVE USE OF TECHNIQUES IN VEGETABLE GROWING |