PL225629B1 - Sposób produkcji spersonalizowanej koperty - Google Patents

Sposób produkcji spersonalizowanej koperty

Info

Publication number
PL225629B1
PL225629B1 PL412097A PL41209715A PL225629B1 PL 225629 B1 PL225629 B1 PL 225629B1 PL 412097 A PL412097 A PL 412097A PL 41209715 A PL41209715 A PL 41209715A PL 225629 B1 PL225629 B1 PL 225629B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
envelope
codes
documents
enveloping
composition
Prior art date
Application number
PL412097A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412097A1 (pl
Inventor
Ernest Kawka
Original Assignee
Aba Papier Int Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aba Papier Int Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Aba Papier Int Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL412097A priority Critical patent/PL225629B1/pl
Publication of PL412097A1 publication Critical patent/PL412097A1/pl
Publication of PL225629B1 publication Critical patent/PL225629B1/pl

Links

Landscapes

  • Making Paper Articles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób produkcji spersonalizowanej koperty mający swoje zastosowanie w poligrafii, do produkcji kopert stosowanych w masowej korespondencji, zwłaszcza mark etingowej lub bankowej.
Znany jest powszechnie sposób polegający na masowej produkcji spersonalizowanych dok umentów papierowych, które następnie pakowane są na maszynach kopertujących do kopert i tak przesyłki wysyłane są do adresatów.
Personalizacja w takim przypadku polega na naniesieniu bezpośrednio na dokument papierowy indywidualnych danych takich jak: imię, nazwisko, adres odbiorcy korespondencji, data urodzenia, dodatkowe dane personalne lub inne indywidualne treści, na przykład w postaci informacji o koncie bankowym czy też specjalnie przygotowanej oferty promocyjnej.
Koperty w takim sposobie nie zawierają indywidualnych personalnie elementów lecz są standardowo stosowane wobec wszystkich odbiorców korespondencji.
Takie sposoby wykorzystywane są najczęściej w masowej produkcji korespondencji bankowej, marketingowej, ofert handlowych i promocyjnych, kart produktów, ulotek, folderów i innych dokumentów papierowych. Odbiorca korespondencji w takim przypadku otrzymuje standardową kopertę, a wewnątrz niej jako osobne dokumenty posiada spersonalizowane treści.
W znanych sposobach istnieje możliwość tworzenia spersonalizowanych dokumentów zarówno czarno-białych, jak i kolorowych.
Możliwe jest również naniesienie na dokumenty papierowe zapachów, brokatu lub innego elementu, który uatrakcyjnia korespondencję do klienta.
Znany jest także sposób polegający na stworzeniu w procesie pakowania kopert bezpośrednio całej spersonalizowanej koperty.
Personalizacja w takim przypadku polega na naniesieniu bezpośrednio na zewnętrzną część koperty gotowej indywidualnych treści dla adresata.
Sposób ten polega na stworzeniu nadruku monochromatycznego, to jest nadruku w jednym k olorze, najczęściej czarnym adresów odbiorców, opłaty pocztowej lub danych nadawcy na wcześniej przygotowanych w osobnym procesie produkcyjnym kopertach.
Najczęściej stosowaną w takim przypadku technologią produkcji jest technologia druku powszechnie znana jako InkJet, w której krople atramentu uzyskują określoną postać na skutek temperatury bądź efektu piezoelektrycznego i dalej w postaci strumienia atramentu wystrzeliwane są przez końcówkę wylotową dyszy na papier.
Całość takiego procesu odbywa się bezpośrednio w maszynie kopertującej.
Znany jest także sposób produkcji spersonalizowanej koperty, w procesie pakowania koperty, w którym wykorzystuje się maszyny z głowicami atramentowymi pozwalającymi nanosić różnego rodzaju grafiki kolorowe na gotowych kopertach.
W znanych sposobach produkcji spersonalizowanej koperty, z uwagi na ograniczenia technologiczne, niską wydajność produkcyjną oraz wysokie koszty nie stosuje się produkcji masowej, a personalizacja koperty w takim procesie pakowania ma charakter jedynie okazjonalny i jest ograniczona ilościowo.
W znanych sposobach produkcji spersonalizowanej koperty stosuje się także druk kolorowy, ale charakteryzuje się on wtedy niską rozdzielczością, która skutkuje dalekim od pożądanego wyglądem estetycznym koperty.
Natomiast, z uwagi na ograniczenia technologiczne w znanych sposobach nie stosuje się personalizacji kopert od środka, to znaczy nie nanosi się bezpośrednio na wewnętrzną część koperty indywidualnych treści dla adresata.
Naniesienie określonych treści na wewnętrzną część koperty dotyczy tylko standardowych elementów, zwłaszcza takich jak nazwa instytucji finansowej, logo czy hasło marketingowo-promocyjne. W efekcie każdy adresat otrzymuje te same treści na wewnętrznej części koperty.
Sposób według wynalazku eliminuje wszystkie te niedogodności i skutkuje stworzeniem koperty charakteryzującej się wysoką rozdzielczością kolorowego zadruku, a także koperty zadrukowanej od środka spersonalizowanymi treściami dla adresata korespondencji.
Ponadto zastosowanie sposobu według wynalazku umożliwia masową produkcję spersonalizowanej koperty, nie ograniczonej ilościowo.
PL 225 629 B1
Istotą wynalazku jest sposób produkcji spersonalizowanej koperty w maszynie kopertującej charakteryzujący się tym, że zadrukowane papierowe dokumenty w postaci pociętych arkuszy posiadające kody sterujące procesem kopertowania i składem przesyłki nakłada się na podajniki maszyn y kopertującej, stanowiący oprogramowanie system kontroli i synchronizacji procesu wczytuję bazę d anych do personalizacji kopert, a umiejscowione w maszynie kopertującej kamery sczytują kody ster ujące procesem kopertowania i składem przesyłki, po czym maszyna kopertująca kompletuje zmienny skład kopert i wysyła zebrane z kodów sterujących procesem kopertowania i składem przesyłki odpowiednie dane do systemu drukującego, który zadrukowuje wstęgę papieru z której powstają koperty odpowiednią treścią i nanosi kody dodatkowej kontroli zgodności treści koperty z zawartością pakowanych dokumentów, po czym maszyna kopertująca porównuje kody sterujące procesem kopertowania i składem przesyłki z kodami dodatkowej kontroli zgodności treści koperty z zawartością pakowanych dokumentów.
Korzystnie zadrukowane papierowe dokumenty są w postaci zadrukowanej roli papieru, przy czym znajdująca się na roli papieru wstęga papieru jest odwijana z odwijaka, a następnie na niej nadrukowane są treści spersonalizowanych dokumentów z naniesionymi kodami sterującymi procesem kopertowania, a przy rozwijaniu wstęga rozcinana jest w maszynie na poszczególne kartki dokumentów, stanowiący oprogramowanie system kontroli i synchronizacji procesu wczytuję bazę danych do personalizacji kopert, a umiejscowione w maszynie kopertującej kamery sczytują kody sterujące procesem kopertowania i składem przesyłki, po czym maszyna kopertująca kompletuje zmienny skład kopert i wysyła zebrane z kodów sterujących procesem kopertowania i składem przesyłki dane do systemu drukującego, który zadrukowuje wstęgę papieru z której powstają koperty odpowiednią treścią i nanosi kody dodatkowej kontroli zgodności treści koperty z zawartością pakowanych dokumentów, po czym maszyna kopertująca porównuje kody sterujące procesem kopertowania i składem przesyłki z kodami dodatkowej kontroli zgodności treści koperty z zawartością pakowanych dokumentów.
Sposób według wynalazku umożliwia personalizację koperty od wewnątrz, to jest naniesienie na wewnętrzną część koperty indywidualnych treści.
W tym celu wystarczy jako system drukujący zastosować i zsynchronizować z całym układem cyfrowy system druku rolowego w konfiguracji dupleksowej, tj. druku dwustronnego jednoprzebiegowego np. produkcyjne drukarki rolowe atramentowe lub produkcyjny system druku laserowego z roli.
Dzięki takiemu rozwiązaniu informacje wysyłane przez system sterujący procesem będą mogły służyć do personalizacji dwustronnej wstęgi, a tym samym po przetworzeniu powstanie dwustronnie spersonalizowana koperta, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.
Sposób produkcji spersonalizowanej koperty w przykładzie wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ujęcie schematyczne wynalazku, gdzie zadrukowane p apierowe dokumenty znajdują się w postaci pociętych arkuszy, a fig. 2 przedstawia także ujęcie schematyczne wynalazku, gdzie zadrukowane papierowe dokumenty znajdują się w postaci zadr ukowanej roli papieru.
Jak przedstawiono na fig. 1 zadrukowane papierowe dokumenty 1 w postaci pociętych arkuszy posiadają kody sterujące procesem kopertowania i składem przesyłki 1.
Zadrukowane papierowe dokumenty 1 w postaci pociętych arkuszy nakłada się na podajniki 3 maszyny kopertującej.
System kontroli i synchronizacji procesu 4, który stanowi oprogramowanie znajdujące się w komputerze wczytuję bazę danych do personalizacji kopert.
W maszynie kopertującej umieszczone są kamery 5, których zadaniem jest sczytywanie kodów sterujących procesem kopertowania i składem przesyłki 2.
Sczytywanie odbywa się przez zeskanowanie, przetworzenie i wysłanie do systemu sterującego procesem kopertowania nadrukowanego na arkuszach dokumentów 1 kodu datamatrix, czyli dwuwymiarowego matrycowego kodu kreskowego o zmiennej długości.(zawierającego podstawowe informacje o składzie przesyłki, sposobie jej kompletowania i pakowania oraz unikalny identyfikator pozwalający na połączenie i porównanie jego zgodności z kodami nadrukowanymi na wszystkich poszczegó lnych elementach składowych przesyłki w tym i kopertach.
Następnie maszyna kopertująca kompletuje zmienny skład przesyłki, uzależniony od danych wprowadzonych system kontroli i synchronizacji procesu 4, czyli oprogramowania znajdującego się w komputerze sterującym.
Kompletowanie w takim przypadku polega na mechanicznym zebraniu i złożeniu do formatu docelowego koperty wszystkich składników przesyłki: poszczególnych kartek papierowych dokumen4
PL 225 629 B1 tów 1, ewentualnych załączników, ulotek i materiałów reklamowych, podawanych z podajników ulotek oraz wysyła zebrane z kodów sterujących procesem kopertowania i składem przesyłki 2 odpowiednie dane do systemu drukującego 6.
Wysyłanie odbywa się przez zaprojektowany interfejs z układem automatyki i oprogramowaniem sterującym.
System drukujący 6 zadrukowuje wstęgę papieru z której powstają koperty odpowiednią treścią i nanosi kody dodatkowej kontroli zgodności treści koperty z zawartością pakowanych dokumentów 7. System drukujący 6 stanowi element wykonawczy układu do produkcji przesyłek w kopertach spersonalizowanych dwustronnie, jego możliwości techniczne i poligraficzne mają być gwarantem wysokiej jakości zadruku kopert dla zachowania atrakcyjności produktu jako nośnik treści reklamowych. Jednocześnie musi spełniać wymagania technologiczne pozwalające na integracje z systemem wykrawania i sklejania kopert, po czym w maszyna kopertująca porównuje kody sterujące procesem kopertowania i składem przesyłki 2 z kodami dodatkowej kontroli zgodności treści koperty z zawartością pakowanych dokumentów 7.
Porównanie stanowi proces polegający na sprawdzeniu zgodności unikalnych identyfikatorów będących składnikiem kodu sterującego na dokumentach stanowiących zawartość koperty z identyfikatorem samej koperty. Pozytywny wynik procedury sprawdzającej daje gwarancję poprawności spakowania przesyłki składającej się z spersonalizowanych elementów. W przypadku niezgodności system jest zatrzymywany z odpowiednim komunikatem na ekranie komputera sterującego i wymagana jest interwencja operatora.
W innym przykładzie wykonania wynalazku, ujętym na fig. 2 zadrukowane papierowe dokumenty 1 są w postaci zadrukowanej roli papieru. Znajdująca się na roli papieru wstęga papieru odwijana jest z odwijaka 8, na niej nadrukowane są treści spersonalizowanych dokumentów z naniesionymi kodami sterującymi procesem kopertowania 2. Przy rozwijaniu wstęga papieru rozcinana jest przez maszynę kopertującą na poszczególne kartki dokumentów.
Następnie system kontroli i synchronizacji procesu 4, który stanowi oprogramowanie znajdujące się w komputerze sterującym wczytuję bazę danych do personalizacji kopert.
W maszynie kopertującej umieszczone są kamery 5, których zadaniem jest sczytywanie kodów sterujących procesem kopertowania i składem przesyłki 2. Kody umiejscowione są na zadrukowanych papierowych dokumentach 1 w postaci pociętych arkuszy.
Następnie maszyna kopertująca kompletuje zmienny skład kopert, uzależniony od danych wprowadzonych system kontroli i synchronizacji procesu 4, czyli oprogramowania znajdującego się w komputerze i wysyła zebrane z kodów sterujących procesem kopertowania i składem przesyłki 2 odpowiednie dane do systemu drukującego 6. System drukujący 6 zadrukowuje wstęgę papieru z której powstają koperty odpowiednią treścią i nanosi kody dodatkowej kontroli zgodności treści k operty z zawartością pakowanych dokumentów 7, po czym maszyna kopertująca porównuje kody sterujące procesem kopertowania i składem przesyłki 2 z kodami dodatkowej kontroli zgodności treści k operty z zawartością pakowanych dokumentów 7.
Przez zastosowanie takiego rozwiązania opartego na kodach sterujących procesem kopertowania i składania dokumentów, produkcja marketingowej korespondencji spersonalizowanej pakowanej do spersonalizowanych wysoką jakością druku laserowego kopert, staje się na tyle wydajniejszą i tańszą, że można realizować nią wysoko nakładowe kampanie marketingowe.
Dodatkowo przez pełną automatyzację i komputerowy system kontroli proces jest również bezpiecznym pod względem integralności danych i przypadkowego pomieszania zestawów dokumentów z nieodpowiednio spersonalizowaną kopertą.
Ponadto koperty mogą mieć różne kształty okienka adresowego, dodatkowe okienka ukazujące efekty personalizacji wewnętrznej, oraz spersonalizowane i foliowane tzw. elementy zintegrowane i wydzierane jako kupony promocyjne, karty identyfikacyjne, znaczniki, woblery i inne.
Sposób według wynalazku znajdzie swoje zastosowanie w poligrafii, do produkcji kopert stosowanych w masowej korespondencji, zwłaszcza marketingowej lub bankowej.

Claims (2)

1. Sposób produkcji spersonalizowanej koperty w maszynie kopertującej, znamienny tym, że zadrukowane papierowe dokumenty (1) w postaci pociętych arkuszy posiadające kody sterujące pr ocesem kopertowania i składem przesyłki (2) nakłada się na podajniki (3) maszyny kopertującej, a stanowiący oprogramowanie system kontroli i synchronizacji procesu (4) wczytuję bazę danych do personalizacji kopert, a umiejscowione w maszynie kopertującej kamery (5) sczytują kody sterujące pr ocesem kopertowania i składem przesyłki (2), po czym maszyna kopertująca kompletuje zmienny skład kopert i wysyła zebrane z kodów sterujących procesem kopertowania i składem przesyłki (2) odpowiednie dane do systemu drukującego (6), który zadrukowuje wstęgę papieru, z której powstają koperty, odpowiednią treścią i nanosi kody dodatkowej kontroli zgodności treści koperty z zawartością pakowanych dokumentów (7), po czym maszyna kopertująca porównuje kody sterujące procesem kopertowania i składem przesyłki (2) z kodami dodatkowej kontroli zgodności treści koperty z zawartością pakowanych dokumentów (7).
2. Sposób według zastrz. 1 , znamienny tym, że zadrukowane papierowe dokumenty (1) są w postaci zadrukowanej roli papieru, przy czym znajdująca się na roli papieru wstęga papieru odwij ana jest z odwijaka (8), następnie na niej nadrukowane są treści spersonalizowanych dokumentów z naniesionymi kodami sterującymi procesem kopertowania (2), przy rozwijaniu wstęga papieru rozc inana jest na poszczególne kartki dokumentów.
PL412097A 2015-04-22 2015-04-22 Sposób produkcji spersonalizowanej koperty PL225629B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412097A PL225629B1 (pl) 2015-04-22 2015-04-22 Sposób produkcji spersonalizowanej koperty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412097A PL225629B1 (pl) 2015-04-22 2015-04-22 Sposób produkcji spersonalizowanej koperty

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412097A1 PL412097A1 (pl) 2016-10-24
PL225629B1 true PL225629B1 (pl) 2017-04-28

Family

ID=57821630

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412097A PL225629B1 (pl) 2015-04-22 2015-04-22 Sposób produkcji spersonalizowanej koperty

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225629B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412097A1 (pl) 2016-10-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8419601B2 (en) Peel-off label area on packaging stock
JP4313395B2 (ja) 文書セットを形成するための方法および装置
ES2445826T3 (es) Método para generar sobres de envío postal bajo demanda
US7211544B2 (en) Flat material especially in the form of a sheet or a strip and device for writing on said material
JPH06501213A (ja) プリント可能な共面積層体およびその製法
JP2010506314A (ja) ブログ処理
US20070121158A1 (en) Product and document fulfilment system
GB2352423A (en) Printed media containing personalised components created off-line
JP2009502668A (ja) 郵便物封書作成方法と同方法実施機械
JP3949687B2 (ja) カードと集約するためのカードキャリアを供給する方法と装置
NL9301598A (nl) Werkwijze en systeem voor het samenstellen van poststukken.
US5707055A (en) Method and system for producing multiple part business forms
PL225629B1 (pl) Sposób produkcji spersonalizowanej koperty
US11904619B2 (en) Mechanical handwriting barcode apparatus and method of use thereof
US20220266613A1 (en) Mechanical handwriting barcode control method
PL226581B1 (pl) Sposób produkcji spersonalizowanych przesyłek listowych w kopertach obustronnie spersonalizowanych, również od wewnątrz
US11964497B2 (en) Mechanical handwriting quality control method
US9738107B2 (en) Targeted mass mailing system and method
US11511561B2 (en) Cold seal paper apparatus and method for manufacturing mailpieces
JP2002014951A (ja) プリント方法及びプリントシステム
US20220266614A1 (en) Mechanical handwriting barcode apparatus and method of use thereof
GB2392747A (en) Postable item eg a greetings card, ordered via the Internet
JP2004217314A (ja) 梱包品作製システム
CA3110124A1 (en) Information system for shipping packages
US20190066393A1 (en) Method for uniquely identifying mailpieces having non-personalized enclosures