PL225373B1 - Lampa - Google Patents

Lampa

Info

Publication number
PL225373B1
PL225373B1 PL404850A PL40485013A PL225373B1 PL 225373 B1 PL225373 B1 PL 225373B1 PL 404850 A PL404850 A PL 404850A PL 40485013 A PL40485013 A PL 40485013A PL 225373 B1 PL225373 B1 PL 225373B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lamp
base
clip
lamp according
clamp
Prior art date
Application number
PL404850A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404850A1 (pl
Inventor
Lode Derhaeg
Frank Broeders
Marc Willems
James Hooker
Peter Derwael
Original Assignee
Flowil Int Lighting ( Holding) B V
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Flowil Int Lighting ( Holding) B V filed Critical Flowil Int Lighting ( Holding) B V
Publication of PL404850A1 publication Critical patent/PL404850A1/pl
Publication of PL225373B1 publication Critical patent/PL225373B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J5/00Details relating to vessels or to leading-in conductors common to two or more basic types of discharge tubes or lamps
    • H01J5/50Means forming part of the tube or lamps for the purpose of providing electrical connection to it
    • H01J5/54Means forming part of the tube or lamps for the purpose of providing electrical connection to it supported by a separate part, e.g. base
    • H01J5/58Means for fastening the separate part to the vessel, e.g. by cement
    • H01J5/60Means for fastening the separate part to the vessel, e.g. by cement for fastening by mechanical means
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J5/00Details relating to vessels or to leading-in conductors common to two or more basic types of discharge tubes or lamps
    • H01J5/48Means forming part of the tube or lamp for the purpose of supporting it
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01KELECTRIC INCANDESCENT LAMPS
    • H01K1/00Details
    • H01K1/42Means forming part of the lamp for the purpose of providing electrical connection, or support for, the lamp
    • H01K1/46Means forming part of the lamp for the purpose of providing electrical connection, or support for, the lamp supported by a separate part, e.g. base, cap

Landscapes

  • Fastening Of Light Sources Or Lamp Holders (AREA)
  • Common Detailed Techniques For Electron Tubes Or Discharge Tubes (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest lampa. W szczególności, przedmiotem niniejszego wynalazku jest lampa z podstawą bez spoiwa, przystosowaną do uszczelniania oraz ustawiania części świecącej lampy w środku podstawy przy pomocy zacisku sprężynowego.
Konwencjonalnie, w technologii lamp, podstawa lampy jest mocowana do części świecącej za pomocą spoiwa. W odniesieniu do Figury 1 załączonego rysunku, która przedstawia stan techniki, pomiędzy podstawą (3) lampy oraz częścią świecącą (1) lampy jest przykładana ceramiczna zawiesina (8). Po nałożeniu, ta zawiesina musi być wysuszona (w wyższej temperaturze, na przykład 150°C), aby ją utwardzić. Skład tej zawiesiny jest bardzo ważny, aby uzyskać prawidłową wytrzymałość oraz stabilność podczas okresu użytkowania lampy. W przypadku wadliwego składu, spoiwo może zacząć się kruszyć, a lampa obluzuje się przy podstawie.
Również proces nagrzewania, służący do tego, aby wysuszyć oraz utwardzić spoiwo, jest bardzo ważny dla jego wytrzymałości oraz stabilności. W przypadku, gdy wspomniany proces jest przeprowadzony w pośpiechu, zawiesina może „zagotować się”, pozostawiając większe pęcherzyki powietrza w twardniejącym spoiwie. Nakładanie spoiwa jest procesem pracochłonnym, ponieważ potrzeba przygotować mieszaninę, nałożyć zawiesinę na podstawę lampy, gdy część świecąca jest wewnątrz podstawy, pozwolić aby spoiwo wyschło oraz również oczyścić rozlane spoiwo z lampy jak również oczyścić użyte narzędzia zanim spoiwo stwardnieje.
Publikacja nr EP0668639 dotyczy oprawki żarówki zawierającej gniazdo na żarówkę oraz co najmniej jeden łącznik stykowy znajdujący się w gnieździe na żarówkę, przy czym gniazdo na żarówkę zawiera co najmniej jedną część podtrzymującą, do podtrzymywania łącznika stykowego oraz która jest odchylana przy wkładaniu/wyjmowaniu żarówki do/z oprawki żarówki. Zgodnie z drugim aspektem tego rozwiązania, dostarczono oprawkę żarówki zawierającą gniazdo na żarówkę oraz co najmniej jeden łącznik stykowy usytuowany w gnieździe na żarówkę, przy czym łącznik stykowy zawiera ruchome środki stykowe, ruchome podczas wkładania/wyjmowania żarówki do/z oprawki żarówki oraz rozciągające się nad albo poprzez sąsiednią ściankę boczną gniazda na żarówkę tak, że ruchome środki stykowe może być zagięte na zewnątrz. W tej publikacji, zacisk jest używany jako styk elektryczny oraz jest on używany w kierunku wzdłużnym.
Patent Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5420474 dotyczy lampy uszczelnianej przez prasowanie, mocowanej ogniskowo w podstawie. Ogniskowa lampa zawiera kapsułę lampy, łącznik oraz podstawę. Kapsuła jest formowana ze sztywnymi przewodami. Kapsuła oraz łącznik są dodatkowo formowane tak, aby umożliwić trzymanie kapsuły w łączniku przy jednoczesnym jej ogniskowaniu względem łącznika. Łącznik zawiera również wystającą do wewnątrz klapkę, która znajduje się dostatecznie blisko jednego przewodu, że pomimo ruchu przewodu podczas ogniskowania, szczelina pomiędzy przewodem oraz klapką może być mostkowana przez lut, aby w ten sposób zamocować elektrycznie oraz mechanicznie kapsułę lampy do łącznika. Ponadto, łącznik oraz drugi przewód są ustawione w jednej linii oraz połączone z podstawą. Do umiejscowienia kapsuły lampy nie jest potrzebne spoiwo. W tym rozwiązaniu, wewnątrz podstawy jest używany inaczej zaprojektowany zacisk, przeznaczony do elektrycznego łączenia części świecącej, a zatem występuje ryzyko awarii elektrycznej, gdy jest używane wysokie napięcie, jak w lampach wyładowczych.
Patent Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4630880 dotyczy klapki wystającej z głównego elektrycznego środka stykowego w końcówce zatrzaskowej do powodowania styku z odchylonymi od osi drutami żarnikowymi żarówki z podstawą klinową. Rozwiązanie to poprawia styk elektryczny pomiędzy żarówką oraz końcówką oraz umożliwia użycie końcówki w oprawie gniazdowej wykonanej z miękkiego materiału winylowego. Z głównego elektrycznego środka stykowego w końcówce zatrzaskowej wystaje klapka do powodowania styku z odchylonymi od osi drutami żarnikowymi żarówki z podstawą klinową. Rurka odpowietrzająca ma kształt cylindryczny oraz jest usytuowana centralnie na podstawie klinowej we wzdłużnej osi próżniowej komory żarówkowej. Usytuowana centralnie rurka odpowietrzająca, o kształcie cylindrycznym, rozdziela dwa skrzydła boczne klinowej podstawy. Skrzydła boczne otaczają hermetycznie druty żarnikowe oraz mają również wklęsłe korytko zapadkowe. Korytka są prostopadłe do rurki odpowietrzającej. Ten patent wyjaśnia ulepszenie styku elektrycznego.
Publikacja nr EP 0261722 dotyczy lampy elektrycznej, która ma bańkę lampy, która jest mocowana za pomocą spoiwa w trzonku lampy z materiału syntetycznego. W trzonku lampy występuje metalowy pierścień stykający się ze spoiwem. W rezultacie powyższego, spoiwo może być mocowane przez nagrzewanie indukcyjne metalowego pierścienia. Trzonek lampy ma człon dystansujący, na
PL 225 373 B1 przykład w postaci występów na wewnętrznej stronie trzonka lampy, przez który metalowy pierścień jest oddzielony od trzonka lampy. Ta publikacja przewiduje użycie spoiwa w tej konstrukcji, ponieważ metalowy pierścień jest umieszczony wewnątrz spoiwa, aby wspomóc jego utwardzanie (nagrzewanego indukcyjnie).
Patent Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 6469428 dotyczy żarówki lampy wykonanej ze szkła, która jest uszczelniona na jednym końcu przez zacisk. Podstawa jest zamocowana na zacisku za pomocą metalowej sprężyny. Trzonek ma uchwyt, luźno dostosowany do zacisku. Metalowa sprężyna jest zgięta w kształcie litery U oraz zawiera część podstawową oraz dwa ramiona, które obejmują zacisk, przy czym mocowanie podstawy uzyskuje się dzięki temu, że jedno ramię jest ustawione zasadniczo równolegle do osi wzdłużnej, ale jednocześnie rozciąga się poprzecznie od 5% do 20% dalej niż poprzeczny zasięg uchwytu podstawy. Jednakże, wymieniony patent przedstawia zacisk w kształcie litery U, który jest osadzony wokół podstawy prasowanego uszczelnienia, aby trzymać żarówkę w podstawie, gdzie jedno z ramion ma poprzeczne końce, które są zawinięte. Część świecąca ma dwa przewody, a zacisk jest zamocowany pomiędzy nimi. Ten zacisk jest zamocowany nad spodem części świecącej. Ta konstrukcja nie może być używana do żarówek z powrotnym przewodem obok części świecącej, jak w niniejszym rozwiązaniu.
Wymieniony patent europejski wymaga między innymi zastosowania metalowej sprężyny, w kształcie litery U, zawierającej część podstawową oraz dwa ramiona, przy czym ramiona obejmują zacisk żarówki, z co najmniej jednym z ramion ustawionym równolegle do osi wzdłużnej żarówki, zaś podstawa metalowej sprężyny rozciąga się centralnie pomiędzy dwoma przewodami zasilającymi żarówki, z co najmniej 3 mm luzem od każdego przewodu zasilającego.
Również w układzie mechanicznym istnieje możliwość zwarcia pomiędzy przewodami przechodzącymi przez metalowy zacisk, jak pokazano na figurze 1 wymienionego patentu europejskiego. Jeżeli usytuowanie nie jest dobre, część świecąca może być poza osią, ponieważ jest trzymana tylko na spodzie w podstawie oraz usytuowanie w kierunku poziomym albo wzdłużnym w podstawie nie jest kontrolowane.
Tak więc, konwencjonalny system nie zapewnia odpowiedniego ustawienia lampy w środku podstawy. Również konwencjonalne zaciski nie mogą być użyte w lampach, w których położenie części świecącej jest bardziej krytyczne, na przykład w lampach fotooptycznych. Stąd istnieje zapotrzebowanie na system mocowania, do mocowania oraz ustawiania części świecącej w środku podstawy, który jest oszczędny, skuteczny oraz oszczędza czas.
Przy wszystkich omówionych powyżej restrykcjach oraz ograniczeniach niezbędne jest uzyskanie podstawy bez spoiwa dla lampy.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie lampy, charakteryzującej się systemem mocowania do uszczelniania oraz umiejscawiania części świecącej lampy w środku jej podstawy.
Kolejnym celem niniejszego wynalazku jest opracowanie podstawy bez spoiwa dla lamp oraz unikanie ewentualnych zwarć w podstawie lampy.
Jeszcze innym celem niniejszego wynalazku jest opracowanie mechanicznej podstawy wyposażonej w odpowiednio zaprojektowany zacisk sprężysty do lamp, który może być montowany z boku części świecącej, nie kolidując w ten sposób z przewodami oraz poprawiając ustawienie części świecącej w kierunku poziomym oraz wzdłużnym.
Lampa mająca oś wzdłużną, zawierająca część świecącą ściśniętą na jednym końcu oraz podstawę w postaci uchwytu w kształcie korytka do trzymania punktów stykowych przewodu zasilającego wystających z części świecącej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że jeden koniec części świecącej jest uszczelniony oraz ustawiony w środku podstawy w kierunku pionowym po osi lampy za pomocą zacisku sprężynowego, przy czym wspomniany zacisk jest zamontowany z boku części ściśniętej części świecącej oraz jest rozmieszczony z odstępem od drutów przewodu.
Korzystnie, zacisk sprzęga się ze ściśniętą częścią w podstawie nad podstawą ściśniętej części.
Korzystnie, zacisk uszczelnia oraz ustawia jeden koniec części świecącej w środku podstawy poprzez pasowanie kształtowe albo siłę sprężystą.
Korzystnie, zacisk ma dwa połączone ramiona, które zostają sprzęgnięte wewnątrz podstawy oraz montują lampę od górnej strony podstawy.
Korzystnie, pierwsze ramię rozciąga się w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej lampy, a drugie najbliższe ramię jest usytuowane w kierunku równoległym do osi wzdłużnej lampy.
Korzystnie, drugie ramię rozciąga się wzdłuż jednej ścianki bocznej podstawy, rozciągającej się do spodu podstawy oraz kontroluje długość wkładania lampy do podstawy.
PL 225 373 B1
Korzystnie, ramiona mają ciągły pusty otwór do montowania wspomnianego zacisku z boku części ściśniętej części świecącej.
Korzystnie, zacisk ma wiele wgnieceń na bokach poprzecznych względem osi wzdłużnej lampy.
Korzystnie, kształt oraz rozmiar zacisku sprężystego odpowiadają wewnętrznym rozmiarom podstawy.
Korzystnie, zacisk sprężynowy jest wykonany z materiału sprężystego.
Korzystnie, zacisk sprężynowy jest wykonany ze stali sprężynowej.
Aby osiągnąć powyższe cele, korzystny przykład wykonania niniejszego wynalazku zapewnia lampę mającą oś wzdłużną, zawierającą część świecącą ściśniętą na jednym końcu, oraz podstawę bez spoiwa, w postaci uchwytu w kształcie korytka, do trzymania punktów stykowych wystając ych z części świecącej. Co najmniej jeden koniec części świecącej jest uszczelniony oraz ustawiony w środku podstawy, w kierunku pionowym po osi lampy, za pomocą zacisku sprężystego, który jest zamontowany z boku części ściśniętej części świecącej oraz nie koliduje z przewodami.
Zacisk powoduje, że wkładanie części świecącej w podstawę jest łatwe oraz utrzymuje część świecącą, zablokowaną w podstawie.
Zacisk sprężysty ma ramiona, które zostają sprzęgnięte wewnątrz podstawy oraz zapewniają nieruchomość zacisku.
Zgodnie z jednym przykładem wykonania, podstawa bez spoiwa może być również używana w lampach z pojedynczym końcem, czyli z jednym tylko przewodem wychodzącym ze ściśniętej części żarówki.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 pokazuje podstawę bez spoiwa, do mocowania lampy, według stanu techniki;
Fig. 2 pokazuje lampę z podstawą bez spoiwa, według przykładu wykonania niniejszego wynalazku;
Fig. 3 pokazuje zacisk sprężysty, do mocowania części świecącej wewnątrz podstawy lampy, według przykładu wykonania niniejszego wynalazku;
Fig. 4 pokazuje widok w przekroju podstawy mocującej część świecącą lampy za pomocą zacisku sprężystego, według przykładu wykonania niniejszego wynalazku;
Fig. 5 pokazuje widok z góry w przekroju lampy, według przykładu wykonania niniejszego wynalazku; zaś
Fig. 6 pokazuje widok z boku w przekroju lampy, według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Chociaż niniejszy wynalazek zostanie opisany w powiązaniu z przykładem wykonania przedstawionym na rysunku, zrozumiałym jest, że nie ma to na celu ograniczenia wynalazku do takiego przykładu wykonania. Przeciwnie, ma to na celu objąć wszystkie alternatywy, modyfikacje oraz równoważniki, jakie mogą być uwzględnione w obrębie istoty oraz zakresu wynalazku, jak to zdefiniowano w załączonych zastrzeżeniach patentowych.
Przykłady wykonania niniejszego wynalazku zostaną obecnie opisane szczegółowo w odniesieniu do załączonego rysunku. Jednakże, niniejszy wynalazek nie jest ograniczony do tych przykładów wykonania. Niniejszy wynalazek może być modyfikowany w różnych postaciach. W ten sposób, przykłady wykonania niniejszego wynalazku są przedstawione wyłącznie dla lepszego wyjaśnienia niniejszego wynalazku osobom o zwykłych umiejętnościach w dziedzinie niniejszego rozwiązania. Na załączonym rysunku, podobne oznaczenia liczbowe są używane do oznaczenia podobnych elementów składowych.
Można się odnieść do Figury 2, która pokazuje lampę z podstawą (3) bez spoiwa, zgodnie z przykładem wykonania niniejszego wynalazku. Lampa zawiera, albo nie, zewnętrzną żarówkę, która ma oś wzdłużną (2). Część świecąca (1) lampy jest uszczelniona albo ściśnięta na jednym końcu, który ma co najmniej jeden przewód zasilający (4), wyprowadzony na końcu na zewnątrz. Podstawa (3) ma postać uchwytu w kształcie korytka do trzymania punktów stykowych przewodu zasilającego (4) wystających z części świecącej (1). Jeden koniec części świecącej (1) lampy jest uszczelniony oraz usytuowany w środku podstawy (3) w kierunku pionowym, po osi lampy, za pomocą zacisku sprężynowego (5). Zacisk jest zamontowany z boku ściśniętej części (9) części świecącej (1) oraz nie koliduje z drutami przewodów. Ten układ pozwala uniknąć ewentualnych zwarć elektrycznych w podstawie (3), ponieważ zacisk sprężysty (5) nie styka się z częścią świecącą (1) ani nie zajmuje przestrzeni poniżej części świecącej w lampie. Zacisk (5) zastępuje spoiwo używane w podstawach konwencjonalnych lamp dla umiejscawiania części świecącej. Wspomniany zacisk (5) jest zamontowany
PL 225 373 B1 z boku ściśniętej części (9) części świecącej, aby ustawić ją pośrodku w podstawie oraz w kierunku pionowym po osi lampy. Zacisk nie koliduje z przewodami.
Figura 3 przedstawia zacisk sprężynowy (5) do mocowania oraz umiejscawiania części świecącej (1) lampy wewnątrz podstawy (3), zgodnie z niniejszym wynalazkiem. Zacisk sprężynowy (5) ma dwa połączone ramiona (5a, 5b), które zostają sprzęgnięte wewnątrz podstawy bez spoiwa, oraz umożliwiają zamontowanie lampy od górnej strony podstawy. Pierwsze ramię (5a) rozciąga się w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej (2) lampy, zaś drugie najbliższe ramię (5b) jest usytuowane w kierunku równoległym do osi wzdłużnej lampy. Zespół ten ma taką postać, że dwa ramiona (5a oraz 5b) mogą być usytuowane w kierunku nieco prostopadłym względem siebie.
Zgodnie z Figurą 4, drugie ramię (5b) rozciąga się wzdłuż jednej strony ścianki podstawy (3) do spodu podstawy oraz kontroluje długość wkładania lampy do podstawy (3). Ramiona (5a, 5b) mają ciągły pusty otwór (7) do montowania wspomnianego zacisku z boku ściśniętej części (9) części świecącej oraz unikania kolidowania z przewodami.
Zacisk (5) ma wiele wgnieceń (6) na bokach poprzecznych względem osi wzdłużnej lampy, aby ułatwić działanie sprężynujące. Wgniecenia wykonane na bokach zacisku mogą być faliste, zygzakowate, w postaci wnęk albo w dowolnym, innym żądanym kształcie. Zacisk sprężynowy (5) jest wykonany z dowolnego materiału sprężystego, oraz korzystnie ze stali sprężynowej.
Podstawa (3) jest uchwytem o kształcie korytka, wykonanym z dowolnego nieograniczającego materiału, takiego jak materiał ceramiczny, steatyt, metal albo dowolny inny żądany materiał, natomiast część świecąca lampy jest w nim uszczelniona za pomocą pasowania kształtowego albo siły sprężystej wywieranej przez zacisk sprężynowy (5), który jest zamontowany z boku ściśniętej części (9) części świecącej.
Kształt podstawy (3) jest taki jak prostokątny, kołowy, owalny, kwadratowy albo dowolny inny uchwyt o kształcie korytka, bez ograniczenia do tych kształtów. Odpowiednio, kształt oraz rozmiar zacisku są również dostosowane zgodnie z kształtem oraz rozmiarem podstawy lampy. Aby zacisk pasował wewnątrz podstawy, jego szerokość oraz wysokość są zgodne z wewnętrznymi rozmiarami podstawy.
W odniesieniu do Figury 4, ramię (5b) zacisku (5) rozciąga się wzdłuż jednej strony ścianki podstawy (3), rozciągającej się do spodu podstawy (3), aby kontrolować długość wkładania lampy do podstawy (3). Ramiona (5a oraz 5b) zostają sprzęgnięte wewnątrz podstawy przez pasowanie kształtowe albo siłę sprężystą oraz w ten sposób powodują, że zacisk (5) jest nieruchomy wewnątrz podstawy (3). Punkty stykowe pomiędzy częścią świecącą (1) lampy oraz podstawą (3) znajdują się jak najwyżej wewnątrz podstawy (3). Odpowiedni kształt oraz rozmiar zacisku (5), dopasowane do kształtu i rozmiaru podstawy (3) lampy, uzupełniają się wzajemnie oraz wciskają część świecącą w środek podstawy (3). Zacisk (5) umiejscawia oraz mocuje lampę od górnej strony podstawy (3).
Figura 5 przedstawia widok z góry i w przekroju części świecącej (1) lampy, uszczelnionej oraz ustawionej w środku podstawy (3) bez spoiwa, za pomocą zacisku sprężystego (5). Ciągły pusty otwór (7) zacisku sprężystego (5) trzyma lampę z boku ściśniętej części (9) części świecącej, a wgniecenia (6) zapewniają działanie sprężynujące.
Usytuowanie części świecącej jest przedstawione na Figurze 6. Usytuowanie oraz ustawienie części świecącej w środku podstawy zostaje ulepszone za pomocą zacisku sprężystego (5) według niniejszego wynalazku, zarówno w kierunku poziomym jak i w kierunku wzdłużnym. Zacisk nie koliduje z podstawą ściśniętej części (9). Zacisk sprzęga się ze ściśniętą częścią wyżej w podstawie (3) oraz wymusza ustawienie części świecącej lampy w środku podstawy.
W przykładzie wykonania według niniejszego wynalazku, obecny system mocowania podstawy (3) bez spoiwa oraz zacisku sprężynowego (5) może być używany dla lampy z pojedynczym końcem, czyli z tylko jednym przewodem wychodzącym ze ściśniętej części żarówki. Ta konstrukcja może być również używana dla lamp z powrotnym przewodem obok części świecącej.
Rozwiązanie według niniejszego wynalazku nadaje się do wykorzystania w przypadku lamp do pielęgnacji ciała albo lamp fotooptycznych albo dowolnych innych lamp.
Działanie sprężynujące zacisku (5) pozwala uniknąć pękania części świecącej w wyniku rozszerzania przez nagrzewanie oraz późniejszego schładzania. Zacisk (5) znacznie zmniejsza czas montażu, potrzebny aby zamontować część świecącą w podstawie oraz w ten sposób zmniejsza koszt, wraz z poprawą jakości gotowego wyrobu. W ten sposób, użycie podstawy bez spoiwa powoduje, że proces jest szybszy oraz zapewnia lepsze umiejscowienie części świecącej przez zacisk sprężysty (5).
PL 225 373 B1
Należy zauważyć, że niniejszy wynalazek jest podatny na modyfikacje, adaptacje oraz zmiany dokonywane przez specjalistów w tej dziedzinie. Różne przykłady wykonania opisane powyżej mogą być połączone, aby dostarczyć dalsze przykłady wykonania. Zamiarem jest, aby takie alternatywne przykłady wykonania, wykorzystujące koncepcje oraz cechy niniejszego wynalazku, mieściły się w zakresie niniejszego wynalazku, który jest dalej określony przez poniższe zastrzeżenia patentowe.
Ogólnie, zwroty używane w zastrzeżeniach patentowych nie powinny być interpretowane jako ograniczające zastrzeżenia do konkretnych przykładów wykonania, przedstawionych w opisie oraz zastrzeżeniach patentowych, ale powinny być interpretowane jako obejmujące wszystkie możliwe przykłady wykonania wraz z pełnym zakresem równoważników do których takie zastrzeżenia mają prawo. Odpowiednio, zastrzeżenia patentowe nie są ograniczone przez niniejsze ujawnienie.

Claims (11)

1. Lampa mająca oś wzdłużną (2), zawierająca część świecącą (1) ściśniętą na jednym końcu oraz podstawę (3) w postaci uchwytu w kształcie korytka do trzymania punktów stykowych przewodu zasilającego (4) wystających z części świecącej, znamienna tym, że jeden koniec części świecącej (1) jest uszczelniony oraz ustawiony w środku podstawy (3) w kierunku pionowym po osi (2) lampy za pomocą zacisku sprężynowego (5), przy czym wspomniany zacisk (5) jest zamontowany z boku ściśniętej części (9) części świecącej oraz jest rozmieszczony z odstępem od drutów przewodu.
2. Lampa według zastrz. 1, znamienna tym, że zacisk (5) sprzęga się ze ściśniętą częścią (9) w podstawie (3) nad podstawą ściśniętej części (9).
3. Lampa według zastrz. 1, znamienna tym, że zacisk (5) uszczelnia oraz ustawia jeden koniec części świecącej (1) w środku podstawy (3) poprzez pasowanie kształtowe albo siłę sprężystą.
4. Lampa według zastrz. 1, znamienna tym, że zacisk (5) ma dwa połączone ramiona (5a, 5b), które zostają sprzęgnięte wewnątrz podstawy (3) oraz montują lampę od górnej strony podstawy.
5. Lampa według zastrz. 4, znamienna tym, że pierwsze ramię (5a) rozciąga się w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej (2) lampy, a drugie najbliższe ramię (5b) jest usytuowane w kierunku równoległym do osi wzdłużnej lampy.
6. Lampa według zastrz. 5, znamienna tym, że drugie ramię (5b) rozciąga się wzdłuż jednej ścianki bocznej podstawy (3), rozciągającej się do spodu podstawy oraz kontroluje długość wkładania lampy do podstawy (3).
7. Lampa według zastrz. 5, znamienna tym, że ramiona (5a, 5b) mają ciągły pusty otwór (7) do montowania wspomnianego zacisku z boku części ściśniętej części świecącej.
8. Lampa według zastrz. 5, znamienna tym, że zacisk (5) ma wiele wgnieceń (6) na bokach poprzecznych względem osi wzdłużnej (2) lampy.
9. Lampa według zastrz. 1, znamienna tym, że kształt oraz rozmiar zacisku sprężystego odpowiadają wewnętrznym rozmiarom podstawy.
10. Lampa według zastrz. 1, znamienna tym, że zacisk sprężynowy jest wykonany z materiału sprężystego.
11. Lampa według zastrz. 10, znamienna tym, że zacisk sprężynowy jest wykonany ze stali sprężynowej.
PL404850A 2012-07-25 2013-07-25 Lampa PL225373B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IN2309/DEL/2012 2012-07-25
IN2309DE2012 IN2012DE02309A (pl) 2012-07-25 2012-07-25

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404850A1 PL404850A1 (pl) 2014-02-03
PL225373B1 true PL225373B1 (pl) 2017-04-28

Family

ID=49553767

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404850A PL225373B1 (pl) 2012-07-25 2013-07-25 Lampa

Country Status (8)

Country Link
US (1) US9053891B2 (pl)
BE (1) BE1021485B1 (pl)
DE (1) DE102013012310A1 (pl)
IN (1) IN2012DE02309A (pl)
IT (1) ITTO20130632A1 (pl)
NL (1) NL2011218C2 (pl)
PL (1) PL225373B1 (pl)
RU (1) RU2606964C2 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
USD757653S1 (en) 2015-05-19 2016-05-31 Lightsources Inc. Base for high pressure lamp
USD757654S1 (en) 2015-05-19 2016-05-31 Lightsources Inc. Base for high pressure lamp
USD767493S1 (en) * 2015-05-19 2016-09-27 Lightsources Inc. Base for high pressure lamp
USD756928S1 (en) 2015-05-19 2016-05-24 Lightsources Inc. Base for high pressure lamp
USD768081S1 (en) * 2015-05-19 2016-10-04 Lightsources Inc. Base for high pressure lamp
US10271383B2 (en) * 2015-10-13 2019-04-23 Applied Materials, Inc. Lamp base adapter design for baseless lamps

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2174682A (en) * 1937-10-30 1939-10-03 Gen Electric Tube base and socket
SU661859A1 (ru) * 1976-04-05 1979-05-05 Предприятие П/Я В-2203 Контактное устройство
DE2829677A1 (de) * 1978-07-06 1980-01-17 Philips Patentverwaltung Elektrische strahlerlampe, insbesondere fuer den einsatz als fahrzeugscheinwerfer, und verfahren zu ihrer herstellung
DE3410841A1 (de) * 1984-03-23 1985-09-26 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH, 8000 München Einseitig gesockelte entladungslampe
US4630880A (en) * 1985-07-03 1986-12-23 Chrysler Motors Corporation Tab redundant terminal
DE3776245D1 (de) * 1986-09-22 1992-03-05 Philips Nv Elektrische lampe.
US5420474A (en) 1993-07-15 1995-05-30 Osram Sylvania Inc. Focusable lamp capsule in a cementless base
DE69500937T2 (de) 1994-02-18 1998-06-10 Sumitomo Wiring Systems Lampenfassung
US5543234A (en) 1994-06-20 1996-08-06 Masonite Corporation Molded wood composites having non-blistering profile with uniform paintability and nesting
DE19856871A1 (de) * 1998-12-09 2000-06-15 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Kittlos gesockelte Lampe
DE102005005265A1 (de) * 2005-02-04 2006-08-10 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Kittlos gesockelte Lampe
DE202006003314U1 (de) * 2006-03-02 2006-05-18 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Lampe mit einer Einbaulampe
WO2008023318A2 (en) * 2006-08-21 2008-02-28 Koninklijke Philips Electronics N.V. Lamp having a cap in clamping fit engagement with the bulb
CN102422377A (zh) * 2009-05-07 2012-04-18 欧司朗股份有限公司 具有外泡壳和装入式灯的电灯
DE202011005637U1 (de) * 2011-04-27 2011-10-19 Osram Gesellschaft mit beschränkter Haftung Elektrische Lampe mit einem Außenkolben und einer Einbaulampe

Also Published As

Publication number Publication date
US20150028736A1 (en) 2015-01-29
BE1021485B1 (nl) 2015-12-02
PL404850A1 (pl) 2014-02-03
US9053891B2 (en) 2015-06-09
DE102013012310A1 (de) 2014-01-30
RU2013134948A (ru) 2015-01-27
RU2606964C2 (ru) 2017-01-10
NL2011218C2 (en) 2014-09-10
IN2012DE02309A (pl) 2015-10-16
NL2011218A (en) 2014-01-28
ITTO20130632A1 (it) 2014-01-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL225373B1 (pl) Lampa
US10767816B1 (en) Light bulb apparatus
JP2010527115A (ja) 外側エンベロープを有する電球形蛍光ランプ及びその作製方法
US20050127807A1 (en) Holding device for fixing a lamp bulb and associated lamp
US10605447B2 (en) LED filament bulb apparatus
US20090167184A1 (en) Compact fluorescent lamp with mechanical support means and starting aid
KR20040062889A (ko) 방전 램프 및 그 제조 방법과, 고정 장치
EP0152649A1 (en) Electrical lamp having a lamp cap of synthetic material
CA2549894A1 (en) Reflector lamp
KR100684656B1 (ko) 천장매입형 등기구
KR20120097301A (ko) 엘이디 전구
US6580203B1 (en) Low-pressure gas discharge lamp having adapter including contact element provided with barbed hook
JP2009009930A (ja) 電球形蛍光ランプおよび照明器具
US7492079B2 (en) Tungsten halogen lamp having internal power supply including temperature relief
JP5058266B2 (ja) 反転可能なランプ口金
US6525454B2 (en) Electric lamp
US1670716A (en) Heat deflector for incandescent lamps and similar devices
CN101203936B (zh) 卤素白炽灯及制造此种灯的方法
US20030127980A1 (en) Halogen incandescent lamp
EP3745013B1 (en) Light bulb apparatus
CN105465755B (zh) Led灯电连接装置
US20160099140A1 (en) Adhesive-less assembly for electronic compact fluorescent lamps
KR20100002298U (ko) 램프 홀더
KR200443381Y1 (ko) 안정기용 리드선 접속단자
US8378562B2 (en) Hybrid compact fluorescent lamp fixing method