PL225323B1 - Siłownik teleskopowy - Google Patents

Siłownik teleskopowy

Info

Publication number
PL225323B1
PL225323B1 PL392187A PL39218710A PL225323B1 PL 225323 B1 PL225323 B1 PL 225323B1 PL 392187 A PL392187 A PL 392187A PL 39218710 A PL39218710 A PL 39218710A PL 225323 B1 PL225323 B1 PL 225323B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
head
actuator
ring
telescopic cylinder
sleeve
Prior art date
Application number
PL392187A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392187A1 (pl
Inventor
Wiesław Nowak
Zygmunt Nowak
Janusz Nowak
Original Assignee
Nowak Wiesław Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowo Handlowe
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nowak Wiesław Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowo Handlowe filed Critical Nowak Wiesław Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowo Handlowe
Priority to PL392187A priority Critical patent/PL225323B1/pl
Priority to EP11770573.1A priority patent/EP2606241A1/en
Priority to US13/817,994 priority patent/US9568028B2/en
Priority to PCT/PL2011/000088 priority patent/WO2012023868A1/en
Publication of PL392187A1 publication Critical patent/PL392187A1/pl
Publication of PL225323B1 publication Critical patent/PL225323B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F15FLUID-PRESSURE ACTUATORS; HYDRAULICS OR PNEUMATICS IN GENERAL
    • F15BSYSTEMS ACTING BY MEANS OF FLUIDS IN GENERAL; FLUID-PRESSURE ACTUATORS, e.g. SERVOMOTORS; DETAILS OF FLUID-PRESSURE SYSTEMS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F15B15/00Fluid-actuated devices for displacing a member from one position to another; Gearing associated therewith
    • F15B15/20Other details, e.g. assembly with regulating devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F15FLUID-PRESSURE ACTUATORS; HYDRAULICS OR PNEUMATICS IN GENERAL
    • F15BSYSTEMS ACTING BY MEANS OF FLUIDS IN GENERAL; FLUID-PRESSURE ACTUATORS, e.g. SERVOMOTORS; DETAILS OF FLUID-PRESSURE SYSTEMS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F15B15/00Fluid-actuated devices for displacing a member from one position to another; Gearing associated therewith
    • F15B15/08Characterised by the construction of the motor unit
    • F15B15/14Characterised by the construction of the motor unit of the straight-cylinder type
    • F15B15/16Characterised by the construction of the motor unit of the straight-cylinder type of the telescopic type

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest siłownik teleskopowy z rurowymi cylindrami spełniającymi równ ocześnie funkcję tłoków, stosowany przy przemieszczaniu elementów urządzeń, zwłaszcza przy awaryjnym otwieraniu uszkodzonych elementów ruchomych.
Znane są hydrauliczne siłowniki teleskopowe złożone z kilku cylindrów, o stosunkowo małej długości złożonego siłownika. Znany jest także siłownik dwuteleskopowy składający się z cylindra, w którego wnętrzu osadzone jest zewnętrzne tłoczysko z umieszczonym w nim wewnętrznym tłoczyskiem. Jeden koniec cylindra zamknięty jest dnem, a z drugiego końca wystają obydwa tłoczyska, natomiast przestrzeń pomiędzy cylindrem a zewnętrznym tłoczyskiem zwana poboczną przestrzenią nadtłokową zamknięta jest tuleją dławiącą zaś przestrzeń pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym tłoczyskiem zwana środkową przestrzenią nadtłokową zamknięta jest dławicą. Oba tłoczyska przesuwane są w dwie strony ciśnieniem czynnika roboczego doprowadzanego do wnętrza siłownika przy czym wysuwanie obu tłoczysk następuje po zasileniu przestrzeni podtłokowych czynnikiem płynącym przez przyłączkę i kanałek, które umieszczone są w cylindrze tuż przy jego dnie.
Znany jest również z polskiego opisu patentowego nr 165 933 siłownik dwuteleskopowy posiadający cylinder, a w nim dwa teleskopowe tłoczyska przesuwane ciśnieniem czynnika roboczego wprowadzanego do wnętrza siłownika przewodami zamocowanymi w przyłączach połączonych kanałami z przestrzeniami wewnętrznymi zasilającymi przestrzenie nadtłokowe tego siłownika.
Z kolei znany z polskiego opisu patentowego wynalazku nr 188 431 teleskopowy podnośnik h ydrauliczny posiada wlot płynu hydraulicznego, podstawę, odporną na korozję rurę zewnętrzną z pierwszym końcem przymocowanym do podstawy wraz z uszczelką pomiędzy nimi oraz drugim otwartym końcem, co najmniej jedną odporną na korozję rurę pośrednią umieszczoną w rurze zewnętrznej w położeniu teleskopowym, przy czym rura pośrednia ma końce wewnętrzny i zewnętrzny i jest wysuwana przez otwarty koniec rury zewnętrznej do położenia wysuniętego oraz wsuwana przez otwarty koniec tej rury do położenia złożonego. Poza tym podnośnik ten posiada uszczelnienie hydrauliczne usytuowane wokół dolnego końca rury pośredniej i stanowiące uszczelnienie pomiędzy rurą pośrednią i rurą zewnętrzną a także łożysko z nakrętką dławikową przymocowane do otwartego końca rury zewnętrznej, do ustalenia położenia rury pośredniej względem rury zewnętrznej, łożysko wewnętrzne przymocowane wokół dolnej części rury pośredniej do ustalenia położenia wewnętrznego końca rury pośredniej względem rury zewnętrznej. Istota tego teleskopowego podnośnika polega na tym, ze p omiędzy rurą pośrednią i rurą zewnętrzną znajduje się przestrzeń powietrzna a w rurze zewnętrznej zamocowany jest zawór upustowy powietrza, który połączony jest z przestrzenią powietrzną. Z opisu patentowego 51 071 jest znany siłownik o zróżnicowanym rozstawie tulejek prowadzących, które są umieszczone w pobliżu jednego końca tłoczysk. Końce rur siłownika, położone przy wejściu ciśnienia są otwarte, dla przejścia ciśnienia zasilania i posiadają tylko pierścienie ograniczające skok cylindrów/tłoczysk siłownika.
W polskim opisie patentowym 194 447 przewidziany został małogabarytowy siłownik do awaryjnego otwierania drzwi pojazdu z zastosowaniem ładunków pirotechnicznych, którego cylindry są opróżniane przez zawór elektromagnetyczny.
Podstawową wadą znanych konstrukcji siłowników pneumatycznych i hydraulicznych jest to, że składają się one ze stosunkowo dużej ilości części wymagających obróbki mechanicznej jak toczenie, frezowanie, szlifowanie, honowanie i inne. Poza tym umieszczone w ich cylindrach tłoki, z uwagi na trudności z utrzymaniem wysokiej dokładności wymiarów nominalnych średnic tych cylindrów, nie zapewniają należytej szczelności, zwłaszcza w przypadku wprawiania tych tłoków w ruch czynnikiem gazowym, lub innym czynnikiem o wysokim ciśnieniu roboczym.
Ponadto znany z opisu patentowego nr US 4471944 podnośnik teleskopowy posiada szereg współosiowych rurowych elementów teleskopowych zamontowanych w cylindrze, przy czym każda para sąsiednich rurowych elementów teleskopowych ma dwie pary współpracujących wgłębień pierścieniowych na swych powierzchniach wewnętrznych i zewnętrznych, które współpracują z pierścieniem sprężystym w celu ograniczenia ruchu wewnętrznego elementu rurowego na zewnątrz względem sąsiadującego z nim elementu zewnętrznego. W rozwiązaniu tym prowadnicami elementów wysuwnych są ich boczne powierzchnie, a pierścienie sprężyste umieszczone są w kanałkach, które w czasie pracy tego podnośnika podlegają sprężaniu i rozprężaniu, a tym samym wysuwaniu się i wsuwaniu z ich kanałków.
PL 225 323 B1
Wadą tego rozwiązania jest konieczność wykonywania kanałków pierścieniowych z dużą dokładnością gdyż brak spełnienia tego warunku może spowodować zablokowanie przeskoku pierścienia sprężystego i wysunięcie się elementu teleskopowego z cylindra, a ponadto niezachowanie tej dokładności powoduje przyśpieszenie się zużycia zarówno kanałków jak i pierścieni. Poza tym w rozwiązaniu tym istnieje możliwość zapieczenia, zabrudzenia lub pęknięcia pierścienia sprężystego, co z kolei może spowodować niebezpieczeństwo działania tego siłownika z powodu nie wysunięcia się tego pierścienia.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji siłownika teleskopowego o znacznie prostszej i zwartej oraz niezawodnej konstrukcji, ograniczającej znacznie obróbkę mechaniczną jego części i zapewniającej niezawodność działania, zwłaszcza w czasie wprawiania w ruch, za pomocą czynnika gazowego. Koncentrycznie zamontowane tłoki cylindryczne są zaopatrzone w pierścienie uszczelniająco-prowadząco-oporowe na obu końcach tłoków cylindrycznych. Zamknięcie obu końców tłoków cylindrycznych tworzy poduszkę amortyzującą z powietrza zawartego w nie wielkich przestrzeniach pierścieniowych pomiędzy cylindrycznymi tłokami i wspomaga ograniczniki skoku przy końcu wys uwu. Ponadto ta zamknięta przestrzeń umożliwia wprowadzenie do niej środków smarujących i pośl izgowych.
Cel wynalazku osiągnięto w siłowniku teleskopowym, składającym się z korpusu tulejowego i umieszczonych w nim ruchomych tulei (wewnętrznej i środkowej) o coraz mniejszej średnicy, montowanych koncentrycznie jedna w drugiej i kolejno wysuwających się pod wpływem czynnika ciśnieniowego. Tulejowy korpus jest połączony z umieszczoną na jego swobodnym końcu głowicą, wyposażoną w kontrolny człon oraz w układy zasilające siłownik w postaci co najmniej jednego generatora g azu. Tulejowy korpus, a także ruchome tuleje (wewnętrzna i środkowa) mają co najmniej jeden pierścieniowy kanałek usytuowany na powierzchni współpracującej z drugim elementem rurowym, w pobliżu czół tych rurowych elementów. W tym kanałku/kanałkach jest umieszczony co najmniej jeden pierścień lub co najmniej jeden zespół pierścieni, złożony co najmniej z dwóch pierścieni, które spełniają funkcję prowadnicy i uszczelnienia tych rurowych elementów, realizowaną przez obwód pierścienia/pierścieni i funkcję oporu ograniczającego realizowaną przez czoła pierścienia/pierścieni, przy czym te funkcje mogą być rozdzielone pomiędzy poszczególne, następujące po sobie pierścienie lub ich zespoły lub mogą być zintegrowane w pojedynczym pierścieniu. Funkcja uszczelnienia i prowadzenia jest realizowana przez współpracę poszczególnych pierścieni lub ich zespołów z rurowymi elementami korpusu, środkowej ruchomej tulei oraz wewnętrznej ruchomej tulei, jako rurami cylindrowymi o wysokiej dokładności wymiarowej i walcowości ich średnic zewnętrznych i wewnętrznych oraz niskiej chropowatości powierzchni. Siłownik teleskopowy ma kontrolny człon oraz co najmniej jeden gazowy generator, które są umieszczone w głowicy w stopniowanych otworach płytki osadzonej w tej głowicy i są zabezpieczone dociskową płytką oporową z zabezpieczającym pierścieniem. Przewody elektryczne niezbędne dla ich funkcji są wyprowadzone przez otwór boczny w ściance głowicy, zaś dwustopniowa zaślepka głowicy stanowi pierwszą powierzchnię oporową siłownika.
Kontrolny człon siłownika jest czujnikiem kontrolującym co najmniej ciśnienie, drogę lub ciśnienie i drogę siłownika i przekazującym do elementów wykonawczych sygnał sterujący środkami zmieniającymi wielkość ciśnienia siłownika. Inaczej ujmując służy więc do sterowania generatorami gazu (co najmniej jednym).
Siłownik teleskopowy posiada podporową tulejkę osadzoną na zewnętrznej ściance rurowego korpusu. Drugą powierzchnię oporową siłownika stanowi element naciskowy z walcowym, ustalającym występem oraz z pierścieniem uszczelniającym, przylegającym do zewnętrznej powierzchni rurowego korpusu siłownika, w stanie wsuniętych cylindrów siłownika. Przy uprzednio ustalonych parametrach wymiarowych rur, parametry ślizgowe siłownika są zdeterminowane przez wymiary kanałków pierścieniowych oraz przez kształt lub zestaw umieszczonych w nich pierścieni.
Uproszczona, krótsza odmiana siłownika posiada korpus z jedną ruchomą tuleją.
Rozwiązanie konstrukcyjne siłownika teleskopowego według wynalazku ogranicza do niezbę dnego minimum ilość części i elementów. Funkcje jednoczesnego prowadzenia, uszczelnienia, ograniczenia skoku i poduszki amortyzującej z powietrza zawartego w pierścieniowych przestrzeniach między cylindrami, spełniają pierścienie lub ich zespoły. Są one usytuowane na obu końcach cylindryc znych tłoków, w kanałkach na powierzchniach precyzyjnych rur. Ich funkcje mogą zostać rozdzielone pomiędzy poszczególne pierścienie lub ich zespoły. Człon kontrolny siłownika umożliwia bezpośrednią reakcję na położenie cylindrów siłownika, przez podanie sygnału do układów wykonawczych.
PL 225 323 B1
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładach jego wykonania na załączonych rysunkach, na których fig. 1 przedstawia siłownik teleskopowy z pojedynczymi pierścieniami, w przekr oju osiowym. fig. 2 - siłownik w stanie rozłożonym w widoku perspektywicznym, fig. 3 - siłownik z wysuniętymi tłokami z jego obudowy cylindrycznej na maksymalną długość „L”, w przekroju osiowym, fig. 4 - obudowę cylindryczną tego siłownika z kanałkami pierścieniowymi, w półwidoku-półprzekroju osiowym, fig. 5 - pierwszy cylindryczny tłok tego siłownika z jego pierścieniowymi kanałkami, w półwidoku-półprzekroju osiowym, fig. 6 - drugi cylindryczny tłok tego siłownika z jego pierścieniowymi kanałkami, w półwidoku-półprzekroju osiowym, fig. 7 - głowicę siłownika w przekroju osiowym, fig. 8 zaślepkę głowicy siłownika w przekroju osiowym. fig. 9 - rozłączny element naciskowy przysłaniający jedno czoło siłownika w przekroju osiowym, fig. 10 - płytkę generatorów gazu w widoku z przodu, fig. 11 - tę samą płytkę w widoku perspektywicznym, fig. 12 - płytkę dociskową generatora gazu w widoku z przodu, fig. 13 - tę samą płytkę dociskową w widoku perspektywicznym, fig. 14 - przedstawia drugi wariant wykonania siłownika teleskopowego z zespołami pierścieni w jednym kanałku, w przekroju osiowym, fig. 15 - trzeci wariant wykonania siłownika teleskopowego z pojedynczymi pierścieniami w oddzielnych kanałkach, w przekroju osiowym, fig. 16 - obudowę cylindryczną z dwoma kanałkami, w półwidoku-półprzekroju, fig. 17 - pierwszy cylindryczny tłok trzeciego wariantu siłownika w półwidoku-półprzekroju, fig. 18 - drugi cylindryczny tłok trzeciego wariantu siłownika w półwidoku-półprzekroju, fig. 19 - czwarty wariant wykonania siłownika teleskopowego tylko z jednym tłokiem cylindrycznym w przekroju osiowym. Siłownik teleskopowy w pierwszym przykładzie wykonania pokazanym na rysunkach fig. 1-13 składa się z korpusu tulejowego 1, i umieszczonych w nim: środkowej ruchomej tulei 2 oraz wewnętrznej ruchomej tulei 3, zmontowanych jedna w drugiej oraz elementu naciskowego 4, osadzonego na korpusie 1 i wewnątrz drugiego cylindra 3 oraz przysłaniającego jedno czoło tulei 2 i 3 oraz korpusu tulejowego 1, na którego drugim końcu osadzona jest głowica 5.
Zewnętrzne czoło głowicy 5 jest przysłonięte zaślepką 6, przy czym w głowicy 5 zamocowana jest okrągła płytka 7, z osadzonymi w jej stopniowanych otworach 8 generatorami gazu 9 i umies zczony pomiędzy nimi kontrolny człon 10 sterujący co najmniej jednym generatorem gazu 9, przy czym generatory 9 i człon 10, dociśnięte są płytką dociskową 11 zaopatrzoną w okrągłe otwory 12. Głowica 5 siłownika osadzona jest na zewnętrznej powierzchni tylnego końca korpusu tulejowego 1 za pom ocą pierścienia zabezpieczającego 13 osadzanego w usytuowanych naprzeciw siebie kanałkach pierścieniowych 14 i 15 wykonanych odpowiednio na wewnętrznej powierzchni głowicy 5 i zewnętrznej powierzchni korpusu tulejowego 1. Po obu stronach pierścienia zabezpieczającego 13 znajdują się dwa pierścienie uszczelniające 16 i 17, z których pierścień 16 jest umieszczony w k anałku pierścieniowym 18, wykonanym na zewnętrznej powierzchni tego korpusu, a pierścień 17 jest osadzony w kanałku pierścieniowym 19 wykonanym na wewnętrznej powierzchni głowicy 5. Do wewnętrznego pierścieniowego czoła 20 głowicy 5 przylega płytka 7 z pierścieniem uszczelniającym z osadzonym/osadzonymi w niej generatorem/generatorami gazu 9 i umieszczonym pomiędzy nimi kontrolnym członem sterującym 10. Na płytce dociskowej 11 osadzony jest pierścień uszczelniający 25, umieszczony w kanałku pierścieniowym 26 a jej zewnętrzne czoło dociskane jest pierścieniem zabezpieczającym 27 osadzonym w kanałku pierścieniowym 28. Zaślepka 6, przysłaniająca czoło głowicy 5 przylegając do jej czoła, a pomiędzy wewnętrzną powierzchnią głowicy 5 i zewnętrzną powierzchnią zaślepki 6 umieszczony jest pierścień uszczelniający 29 osadzony w kanałku pierścieniowym 30 zaślepki 6. Zaślepka 6 stanowi równocześnie pierwszą powierzchnię oporową siłownika. Ponadto, na zewnętrznej powierzchni przedniego końca korpusu tulejowego 1, znajduje się kanałek pierścieniowy 32 z osadzonym w nim pierścieniu oporowym 33, o który opiera się osadzona na tym korpusie tulejka oporowa 34, a na wewnętrznej powierzchni korpus 1 w pobliżu jego czoła znajduje się kanałek pierścieniowy 35 z osadzonym w nim jednym pierścieniem 36.
Z kolei osadzona współosiowo w korpusie tulejowym 1 środkowa ruchoma tuleja 2, na zewnętrznej powierzchni w pobliżu tylnego czoła, od strony generatorów gazu 9, posiada kanałek pierścieniowy 37 z osadzonym w nim jednym pierścieniem 38, a na wewnętrznej powierzchni w pobliżu przedniego jego czoła posiada kanałek pierścieniowy 39 z osadzonym w nim jednym pierścieniem 40. Osadzony współosiowo w środkowej ruchomej tulei 2 wewnętrzna ruchoma tuleja 3 o mniejszej średnicy, na zewnętrznej powierzchni w pobliżu tylnego czoła posiada kanałek pierścieniowy 41 z osadzonym w nim pierścieniem 42, a na wewnętrznej powierzchni w pobliżu przedniego jego czoła posiada kanałek pierścieniowy 43 z osadzonym w nim pierścieniem 44 oraz osadzony wewnątrz tego tłoka walcowy występ 45 elementu dociskowego 4, osadzonego na przednim czole korpusu tulejowego 1
PL 225 323 B1 z przylegającym do niego pierścieniem uszczelniającym 46, w stanie wsuniętym cylindrycznych tłoków siłownika. Współpracujące ze sobą pierścienie 36 i 38 oraz 40 i 42 odpowiednio środkowej ruchomej tulei 2 i wewnętrznej ruchomej tulei 3 siłownika mają dobrane grubości i w stanie wysunięcia obu tłoków cylindrycznych 2 i 3 na maksymalną długość „L” tego siłownika, z jego korpusu tulejowego 1 stykają się oporowo sąsiadujące czoła tych par pierścieni.
Siłownik teleskopowy według drugiego przykładu jego wykonania przedstawionego na rysunku fig. 14 z tym, że w kanałku pierścieniowym 35 korpusu tulejowego 1 oraz w kanałkach pierścieniowych 37, 39, 41 tłoków cylindrycznych 2 i 3 osadzone są zespoły pierścieni 47, 48 oraz 49.
Z kolei siłownik teleskopowy według trzeciego przykładu wykonania przedstawionego na rysu nku fig. 15 składa się również z tych samych elementów jak siłownik według pierwszego przykładu wykonania pokazanego na rysunkach fig. 2 oraz fig. 4-13 z tym, że korpus tulejowy 1 na swej wewnętrznej powierzchni w pobliżu jego czoła przedniego ma wykonane dwa kanałki pierścieniowe 50 i 51, usytuowane obok siebie, z pierścieniami 52 i 53 usytuowanymi pojedynczo w tych kanałkach. Poza tym, środkowa i wewnętrzna ruchoma tuleja 2 i 3, na swych zewnętrznych i wewnętrznych powierzchniach i na obu końcach w pobliżu ich czół, mają również wykonane po dwa usytuowane obok siebie kanałki pierścieniowe odpowiednio 54 i 55 oraz 56 i 57 a także 58 i 59, przy czym w kanałkach 54 i 56 osadzone są pierścienie 60 i 61, natomiast w kanałkach 55 i 57 osadzone są pierścienie 62 i 63, zaś w kanałku 58 osadzony jest pierścień 64, a w kanałku 59 - pierścień 65.
Siłownik teleskopowy według czwartego przykładu wykonania przedstawionego na rysunkach fig. 19 oraz fig. 4, 5 oraz fig. 7-13 składa się z tych samych elementów jak siłownik według pierwszego przykładu wykonania pokazanego na rysunkach fig. 1-2 oraz fig. 4-13 z tym, że posiada tylko ruchomą tuleję 2 umieszczoną w korpusie tulejowym 1.
We wszystkich przykładach wykonania siłowników teleskopowych każda wewnętrzna ruchoma tuleja 3 oraz środkowa ruchoma tuleja 2 posiada zaślepiony koniec usytuowany od strony głowicy 5 za pomocą osadzonej w nich zaślepki 66 a także głowica 5 posiada na obwodzie otwór 29 służący do wprowadzenia przewodów elektrycznych niezbędnych dla funkcji generatora/generatorów gazu 9 oraz kontrolnego członu 10.
We wszystkich przykładach wykonania siłownika możliwe jest zastosowanie głowicy 5 z kontrolnym członem 10 i jednym lub wieloma generatorami 9 gazu. Kontrolny człon 10 podaje bieżące parametry siłownika i przekazuje sygnał do urządzeń sterujących pracą siłownika, w celu zmiany podawanego ciśnienia, przez aktywowanie kolejnych generatorów 9.
Jeżeli siłownik ma długi czas oczekiwania na jego uruchomienie, na przykład w urządzeniach, w których oczekuje on na sytuacje awaryjne, to w stanie wsuniętych tłoków jego wnętrze jest zabezpieczone przed zabrudzeniem i zawilgoceniem, przez uszczelkę 46, uszczelniającą tulejowy korpus 1 na obwodzie, przy jego górnym czole.
Również we wszystkich przykładach wykonania siłowników teleskopowych zarówno korpus tulejowy 1 a także ruchome tuleje 2 i 3 wykonane zostały z rur cylindrowych o wysokiej dokładności wymiarów nominalnych średnic zewnętrznych i wewnętrznych oraz niską chropowatość powierzc hni. Duża dokładność wymiarowa tych rur pozwoliła na wykonanie korpusu tulejowego 1 i umies zczonych w nim ruchomych tulei, zapewniających walory ślizgowe i cierne powierzchni roboczych oraz łatwość uszczelnienia i prowadzenia, przez zastosowanie dobranych wymiarów kanałków oraz pierścieni/zestawów pierścieni. Przy kanałkach szerszych istnieje ponadto możliwość wymiennego zastosowania jednego szerszego pierścienia lub zespołu węższych pierścieni o zróżnicowanych właściwościach.
Siłownik według wynalazku ma zastosowanie przy przemieszczaniu elementów urządzeń, w tym elementów pojazdów, zwłaszcza w przypadkach awaryjnych, na przykład zakleszczonych drzwi pojazdów, uszkodzonych klap bezpieczeństwa, wyjść awaryjnych w budynkach. Siłownik może też być wykorzystany w urządzeniach o ograniczonym miejscu dla jego zabudowy, gdyż ma zwartą budowę w stanie wsuniętym tłoków.

Claims (11)

1. Siłownik teleskopowy, zwłaszcza do awaryjnego otwierania uszkodzonych elementów ruchomych, zawierający co najmniej jedną ruchomą tuleję, znamienny tym, że ma tulejowy korpus (1) połączony z umieszczoną na jego bliższym końcu głowicą (5) zamkniętą od strony bliższej zaślepką (6)
PL 225 323 B1 i wyposażoną w kontrolny człon (10) sterujący co najmniej jednym generatorem gazu (9), przy czym z kontrolnego członu (10) są wyprowadzone sterujące przewody elektryczne przez otwór (29) w ścia nce głowicy (5), oraz tym, że tulejowy korpus (1), wewnętrzna ruchoma tuleja (3) i opcjonalna środkowa ruchoma tuleja (2) mają co najmniej jeden pierścieniowy kanałek (35, 37, 39, 41, 50 i 51, 54 i 55, 56 i 57, 58 i 59) usytuowany na bliższym lub dalszym końcu na powierzchni współpracującej z sąsiednim elementem tulejowym, a w co najmniej jednym pierścieniowym kanałku (35, 37, 39, 41, 50 i 51, 54 i 55, 56 i 57, 58 i 59) jest umieszczony co najmniej jeden pierścień (36, 38, 40, 42, 47, 48, 49, 52 i 53, 60 i 61,62 i 63, 64 i 65) pełniący funkcję prowadzenia i uszczelnienia dla elementów tulejowych (1,2, 3).
2. Siłownik teleskopowy według zastrz. 1, znamienny tym, że kontrolny człon (10) i co najmniej jeden generator gazu (9) są umieszczone w stopniowanych otworach (8) w płytce (7) osadzonej w głowicy (5) i zabezpieczone płytką dociskową (11) z otworami (12) oraz pierścieniem zabezpieczającym (27) osadzonym w kanałku zabezpieczającym (28) w głowicy (5).
3. Siłownik teleskopowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zaślepka (6) głowicy (5) jest dwustopniowa i stanowi pierwszą powierzchnię oporową siłownika.
4. Siłownik teleskopowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że ma element naciskowy (4) z ustalającym występem walcowym (45) oraz z uszczelniającym pierścieniem (46) przyleg ającym do zewnętrznej powierzchni korpusu (1) w stanie złożonym, który stanowi drugą powierzchnię oporową siłownika.
5. Siłownik teleskopowy według któregokolwiek spośród zastrzeżeń od 1 do 4, znamienny tym, że kontrolny człon (10) zawiera czujnik kontrolujący co najmniej ciśnienie albo przesunięcie siłownika, lub łącznie ciśnienie i przesunięcie siłownika, i przekazujący sygnał inicjujący do co najmniej jednego generatora gazu (9).
6. Siłownik teleskopowy według któregokolwiek spośród zastrzeżeń od 1 do 5, znamienny tym, że na zewnętrznej ścianie korpusu (1) ma tulejkę oporową (34) wyposażoną w pierścień oporowy (33) osadzony w wybraniu (32) w zewnętrznej ścianie korpusu (1).
7. Siłownik teleskopowy według któregokolwiek spośród zastrzeżeń od 1 do 6, znamienny tym, że wewnętrzna tuleja (2, 3) jest zamknięta od strony bliższej wewnętrzną zaślepką (66).
8. Siłownik teleskopowy według któregokolwiek spośród zastrzeżeń od 1 do 7, znamienny tym, że wewnętrzna tuleja (2, 3) ma od strony dalszej na wewnętrznej ścianie kanałek pierścieniowy (43) z osadzonym w nim pierścieniem (44).
9. Siłownik teleskopowy według któregokolwiek spośród zastrzeżeń od 1 do 8, znamienny tym, że głowica (5) jest zamocowana do korpusu (1) za pomocą pierścienia (16) umieszczonego w kanałku pierścieniowym (18) w korpusie (1), pierścienia (17) umieszczonego w kanałku pierścieniowym (19) w głowicy (5) oraz pierścienia zabezpieczającego (13) umieszczonego w kanałku mocującym (15) w korpusie (1) i w znajdującym się naprzeciwko niego kanałku mocującym (14) w głowicy (5).
10. Siłownik teleskopowy według któregokolwiek spośród zastrzeżeń od 1 do 9, znamienny tym, że w korpusie (1) jest ruchoma tylko jedna wewnętrzna tuleja (2).
11. Siłownik teleskopowy według któregokolwiek spośród zastrzeżeń od 1 do 10, znamienny tym, że generator gazu (9) jest ładunkiem pirotechnicznym.
PL392187A 2010-08-20 2010-08-20 Siłownik teleskopowy PL225323B1 (pl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392187A PL225323B1 (pl) 2010-08-20 2010-08-20 Siłownik teleskopowy
EP11770573.1A EP2606241A1 (en) 2010-08-20 2011-08-18 Telescopic actuator
US13/817,994 US9568028B2 (en) 2010-08-20 2011-08-18 Telescopic actuator
PCT/PL2011/000088 WO2012023868A1 (en) 2010-08-20 2011-08-18 Telescopic actuator

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392187A PL225323B1 (pl) 2010-08-20 2010-08-20 Siłownik teleskopowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392187A1 PL392187A1 (pl) 2012-02-27
PL225323B1 true PL225323B1 (pl) 2017-03-31

Family

ID=44802362

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392187A PL225323B1 (pl) 2010-08-20 2010-08-20 Siłownik teleskopowy

Country Status (4)

Country Link
US (1) US9568028B2 (pl)
EP (1) EP2606241A1 (pl)
PL (1) PL225323B1 (pl)
WO (1) WO2012023868A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL425422A1 (pl) * 2018-05-02 2019-11-04 Nowak Innovations Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Sposoby awaryjnego otwierania otworów wejściowych w sytuacjach awaryjnych, urządzenia i systemy do ich realizacji oraz sposoby montażu urządzeń do awaryjnego otwierania ruchomych elementów montowanych w otworach wejściowych
US11313771B1 (en) * 2020-10-16 2022-04-26 The Government of the United States of America, as renresenten by the Secretary of Homeland Securitv Sample collection apparatus for scent detection
CN112627662B (zh) * 2020-12-28 2022-12-09 北京北方华创微电子装备有限公司 半导体工艺设备及开门机构

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2457467A (en) * 1945-03-08 1948-12-28 Cons Vultee Aircraft Corp Electrically and hydraulically operated extensible strut
DE1240434B (de) * 1962-08-03 1967-05-11 Alain Godefroy Signalboje
FR2484031A1 (fr) 1980-06-05 1981-12-11 Leray Jules Verin telescopique
PL165933B1 (pl) 1991-11-19 1995-03-31 Zmechanizowanych Obudow Sciano Siłownik dwuteleskopowy
US5341724A (en) * 1993-06-28 1994-08-30 Bronislav Vatel Pneumatic telescoping cylinder and method
US5400695A (en) * 1994-03-08 1995-03-28 Prince Manufacturing Corporation Method and device for locking cylindrical members together
US5983778A (en) 1997-07-28 1999-11-16 Dawson Hydraulics, Inc. Telescopic hydraulic hoist apparatus
US5934175A (en) * 1998-01-30 1999-08-10 Vatel; Bronislav Cylindrical working member and system employing same
EP0983195B1 (de) * 1998-05-26 2001-08-01 Prospective Concepts AG Startvorrichtung für flugzeuge
DE10013194B4 (de) * 2000-03-17 2005-02-24 Festo Ag & Co.Kg Antriebsvorrichtung
PL194447B1 (pl) 2002-10-09 2007-06-29 Nowak Wieslaw Układ do awaryjnego otwierania drzwi pojazdu
GB2395693A (en) 2002-11-28 2004-06-02 Autoliv Dev A motor vehicle bonnet lifting device
US7357415B2 (en) * 2005-05-11 2008-04-15 Autoliv Asp, Inc. Pyrotechnic safety device with retractable telescoping mechanism
DE102008011731A1 (de) * 2008-02-28 2009-09-03 GM Global Technology Operations, Inc., Detroit Pneumatischer Aktuator

Also Published As

Publication number Publication date
US9568028B2 (en) 2017-02-14
US20130139681A1 (en) 2013-06-06
PL392187A1 (pl) 2012-02-27
WO2012023868A1 (en) 2012-02-23
EP2606241A1 (en) 2013-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102062591B1 (ko) 가스 스프링 및 가스 스프링 구성요소
CN103697219B (zh) 具有阀盘制动器组件的紧急切断安全装置
US6186047B1 (en) Device for locking the sliding of the rod of a linear actuator and a linear actuator provided with the device
CN105121867B (zh) 具有缓冲装置的模块化驱动器
PL225323B1 (pl) Siłownik teleskopowy
KR101463453B1 (ko) 가이드를 구비한 가스 스프링
US20140191452A1 (en) Gas Spring and Overpressure Relief and Fill Valve Assembly
EP1785634A2 (en) Valve actuator assembly
US11236832B2 (en) Valve housing modular system and globe valve
ES2836251T3 (es) Mecanismo de bloqueo para bloquear un actuador
US9541104B2 (en) Inertially stable actuator with telescoping supply port
BR112015019490B1 (pt) válvula de descarga para um fluido gasoso
US7908961B2 (en) Locking device for linear actuators
CN105253578A (zh) 用于油脂喷射系统的伸缩润滑喷射器
BRPI0620135A2 (pt) acoplador rìgido para dutos de fluido sob pressão
US11293463B2 (en) Externally verifiable thermal compensation of cowl opening actuator
US20100326072A1 (en) Booster
US20140305299A1 (en) Telescoping fluid porting tube
US20160153568A1 (en) Electromagnetic Valve for High-Pressure Cryogenic Gas
CN109964048A (zh) 气动或液压机构
EP0648942A1 (en) Linear pneumatic actuator with a reversible-action locking device
JP4898623B2 (ja) バルブ装置
EP2771560B1 (en) Telescoping fluid porting tube
EP0658700A2 (en) Gas springs, a valve therefor, and a valve housing
CN117570079A (zh) 液压缸和约束系统