PL225210B1 - Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe - Google Patents

Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe

Info

Publication number
PL225210B1
PL225210B1 PL409675A PL40967514A PL225210B1 PL 225210 B1 PL225210 B1 PL 225210B1 PL 409675 A PL409675 A PL 409675A PL 40967514 A PL40967514 A PL 40967514A PL 225210 B1 PL225210 B1 PL 225210B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
holder
pin
rotary tool
rotary
tool
Prior art date
Application number
PL409675A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409675A1 (pl
Inventor
Leszek Skoczylas
Dawid Wydrzyński
Andrzej Burghardt
Dariusz Szybicki
Krzysztof Kurc
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Łukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Łukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Łukasiewicza
Priority to PL409675A priority Critical patent/PL225210B1/pl
Publication of PL409675A1 publication Critical patent/PL409675A1/pl
Publication of PL225210B1 publication Critical patent/PL225210B1/pl

Links

Landscapes

  • Manipulator (AREA)
  • Gripping On Spindles (AREA)

Abstract

Oprawka przeznaczona do procesów obróbkowych realizowanych przez różne maszyny napędowe albo narzędzia napędowe, wyposażone we wrzeciono narzędziowe, gdzie sterowanie przemieszczaniem narzędzia obrotowego w kierunku normalnym do obrabianej powierzchni odbywa się przy wykorzystaniu ustalonej siły nacisku, zwłaszcza w procesach zrobotyzowanego zatępiania ostrych krawędzi przedmiotów obrabianych o zróżnicowanym kształcie, charakteryzuje się tym, że oprawka (1) zawiera tuleję zaciskową (7) do zamocowania na czopie wrzeciona narzędziowego (4), współosiowo do narzędzia obrotowego (2). Na tulei zaciskowej (7) jest osadzona obrotowo tuleja obrotowa (9), na której jest zamocowany trzpień (10), ułożony obok narzędzia obrotowego (2). Trzpień (10) jest zakończony poprzeczną listwą (11) z osadzoną na niej obrotowo i współosiowo z narzędziem obrotowym (2) rolką prowadzącą (12), na której jest wsparte narzędzie obrotowe (2). Na trzpieniu (10) znajduje się rolka odbojowa (13). Zamocowanie trzpienia (10) jest przestawne względem oprawki (1), wzdłuż osi obrotu narzędzia obrotowego (2), poprzez górną śrubę regulacyjną. Zamocowanie listwy (11) do trzpienia (10) jest przestawne poprzecznie w stosunku do osi obrotu narzędzia obrotowego (2), poprzez dolną śrubę regulacyjną. Zamocowanie trzpienia (10) do tulei obrotowej (9) jest poprzez tarczę trzpieniową (18), przy czym część tarczowa (19) tarczy trzpieniowej (18) jest zamocowana do tulei obrotowej (9), zaś do ścianki walcowej (21) tarczy trzpieniowej (18) jest zamocowany trzpień (10). Osadzenie tulei obrotowej (9) w tulei zaciskowej (7) jest na łożysku poprzeczno-podłużnym.

Description

Przedmiotem wynalazku jest oprawka prowadząca narzędzie obrotowe w procesach obróbkowych realizowanych przez różne maszyny albo narzędzia napędowe wyposażone we wrzeciono narzędziowe, gdzie sterowanie przemieszczaniem narzędzia obrotowego w kierunku normalnym do obrabianej powierzchni odbywa się przy wykorzystaniu ustalonej siły nacisku, zwłaszcza w procesach zrobotyzowanego zatępiania ostrych krawędzi elementów o zróżnicowanym kształcie.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr PL 185380 B1 sposób usuwania zadziorów z przedmiotów, zwłaszcza metalowych, mający zastosowanie do usuwania zadziorów z przedmiotów posiadających ostre krawędzie lub zadziory po wykrawaniu, obcinaniu, formowaniu lub obróbce skrawaniem, w szczególności żebra skrzydeł samolotów i przedmioty płytkowe. W tym znanym rozwiązaniu obrabiane przedmioty wprowadza się pod narzędzie usuwające zadziory mające rolki usuwające zadziory, z których każda jest zamocowana na oddzielnej trzpieniowej osi odchodzącej promieniowo na zewnątrz od napędu, przy czym rolki usuwające zadziory obraca się wokół trzpieniowych osi oraz wokół osi obrotu przebiegającej prostopadle do trzpieniowych osi, a ponadto rolki usuwające zadziory przemieszcza się ruchem postępowo-zwrotnym, równolegle nad powierzchnią przedmiotów, w kierunku poprzecznym do kierunku wprowadzania przedmiotów. Istotą rozwiązania jest to, że stosuje się rolki usuwające zadziory złożone z mających kształt koła tarcz z materiału ściernego, z promieniowymi szczelinami, tworzących dużą liczbę palców usuwających zadziory, zaś rolki usuwające zadziory obraca się wokół trzpieniowych osi w przeciwnych kierunkach w parach.
Znana jest z publikacji japońskiego opisu wynalazku JP H11235633 A oprawka prowadząca narzędzie obrotowe, przy czym oprawka zawiera tuleję zaciskową, poprzez którą jest zamocowana na czopie wrzeciona narzędziowego, współosiowo w stosunku do narzędzia obrotowego, a do oprawki jest zamocowany trzpień, ułożony obok narzędzia obrotowego, a ponadto trzpień jest zakończony poprzeczną listwą z osadzoną na niej obrotowo i współosiowo z narzędziem obrotowym rolką prowadzącą, na której jest wsparte to narzędzie obrotowe. W tym znanym rozwiązaniu w czasie obróbki trzpień jest zamocowany do oprawki sztywno, bez możliwości obrotu dookoła wrzeciona narzędziowego, co utrudnia obróbkę materiału w dowolnym kierunku prostopadłym do osi obrotu narzędzia obrotowego, a ponadto brak jest możliwości regulacji zamocowania trzpienia do oprawki oraz listwy z rolką prowadzącą do trzpienia, co utrudnia wykorzystanie oprawki do narzędzi obrotowych o różnej geom etrii oraz wielkości.
Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe w procesach obróbkowych realizowanych przez różne maszyny napędowe albo narzędzia napędowe, wyposażone we wrzeciono narzędziowe, gdzie sterowanie przemieszczaniem narzędzia obrotowego w kierunku normalnym do obrabianej powierzchni przedmiotu obrabianego odbywa się przy wykorzystaniu ustalonej siły nacisku, zwłaszcza w procesach zrobotyzowanego zatępiania ostrych krawędzi przedmiotów obrabianych o zróżnicowanym kształcie, przy czym oprawka zawiera tuleję zaciskową, poprzez którą jest zamocowana na czopie wrzeciona narzędziowego, współosiowo w stosunku do narzędzia obrotowego, a do oprawki jest zamocowany trzpień, ułożony obok narzędzia obrotowego, a ponadto trzpień jest zakończony poprzeczną listwą z osadzoną na niej obrotowo i współosiowo z narzędziem obrotowym rolką pro wadzącą, na której jest wsparte to narzędzie obrotowe, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na tulei zaciskowej w oprawce jest osadzona obrotowo tuleja obrotowa, na której jest zamocowany trzpień oprawki, zaś na tym trzpieniu znajduje się rolka odbojowa, a ponadto listwa oprawki z rolką prowadzącą zamocowana jest na trzpieniu przesuwnie w kierunku poprzecznym do osi obrotu narzędzia obrotowego.
Korzystnie zamocowanie trzpienia w oprawce jest przestawne względem niej, wzdłuż osi obrotu narzędzia obrotowego oraz jest poprzez górną śrubę regulacyjną, a ponadto zamocowanie listwy z rolką prowadzącą do trzpienia oprawki jest poprzez dolną śrubę regulacyjną umieszczoną przesu wnie we wzdłużnym wybraniu w listwie oprawki.
Dalsze korzyści są uzyskiwane, jeśli zamocowanie trzpienia do tulei obrotowej jest poprzez tarczę trzpieniową, przy czym część tarczowa tarczy trzpieniowej jest zamocowana do tulei obrotowej, zaś do ścianki walcowej tarczy trzpieniowej jest zamocowany trzpień oprawki, a ponadto osadzenie tulei obrotowej w tulei zaciskowej jest na łożysku poprzeczno-podłużnym.
W oprawce według wynalazku, dzięki regulacji wysunięcia trzpienia oraz przesuwu listwy z rolką prowadzącą jest umożliwione wykorzystanie oprawki do narzędzi obrotowych o różnej geometrii oraz
PL 225 210 B1 wielkości. Z kolei poprzez obrót trzpienia wokół osi obrotu narzędzia obrotowego jest umożliwiona obróbka w dowolnym kierunku prostopadłym do osi obrotu narzędzia obrotowego.
Przedmiot wynalazku jest bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia oprawkę z narzędziem obrotowym, zamocowaną na czopie wrzeciona narzędziowego, w widoku perspektywicznym z przodu, góry, boku i góry, fig. 2 - oprawkę w przekroju osiowym pionowym, fig. 3-7 przedstawiają oprawkę z narzędziem obrotowym, zamocowaną wraz z narzędziem napędowym na ramieniu sterującym robota przemysłowego, na zdjęciach w widokach na przedmiot obrabiany, w procesie zrealizowanym z wykorzystaniem robota z kontrolą siły (ForceControl), zaś fig. 8 i 9 - przedmiot obrabiany, odpowiednio przed i po usunięciu zadziorów na jego ostrych krawędziach, na zdjęciach w widokach perspektywicznym z przodu, boku i góry.
Oprawka 1 według wynalazku w przykładzie wykonania jest przewidziana do prowadzenia narzędzia obrotowego 2 w procesach obróbkowych realizowanych przez narzędzie napędowe 3 wyposażone we wrzeciono narzędziowe 4, gdzie sterowanie przemieszczaniem narzędzia obrotowego 2 w kierunku normalnym do obrabianej powierzchni przedmiotu obrabianego 5 odbywa się przy wyk orzystaniu ustalonej siły nacisku, zwłaszcza w procesach zrobotyzowanego zatępiania ostrych krawędzi 6 przedmiotów obrabianych 5 o zmiennym kształcie.
Oprawka 1 zawiera tuleję zaciskową 7 z otworem zaciskowym 8 do zamocowania tej oprawki 1 na czopie wrzeciona narzędziowego 4, współosiowo w stosunku do narzędzia obrotowego 2. Na tulei zaciskowej 7 jest osadzona obrotowo tuleja obrotowa 9, na której jest zamocowany trzpień 10, ułożony obok narzędzia obrotowego 2, a ponadto trzpień 10 jest zakończony poprzeczną listwą 11 z osadzoną na niej obrotowo i współosiowo z narzędziem obrotowym 2 rolką prowadzącą 12, na której jest wsparte to narzędzie obrotowe 2. Na trzpieniu 10 oprawki 1 znajduje się rolka odbojowa 13. Zamocowanie trzpienia 10 w oprawce 1 jest przestawne, przesuwnie względem tej oprawki 1 wzdłuż osi obrotu narzędzia obrotowego 2, przy czym zamocowanie trzpienia 10 w oprawce 1 jest poprzez górną śrubę regulacyjną 14 umieszczoną przesuwnie we wzdłużnym otworze przelotowym 15. Ponadto listwa 11 z rolką prowadzącą 12 zamocowana jest na trzpieniu 10 oprawki 1 przesuwnie w kierunku poprzecznym w stosunku do osi obrotu narzędzia obrotowego 2, poprzez dolną śrubę regulacyjną 16 umieszczoną przesuwnie we wzdłużnym wybraniu 17 w listwie 11 oprawki 1. Zamocowanie trzpienia 10 do tulei obrotowej 9 jest poprzez tarczę trzpieniową 18, przy czym część tarczowa 19 tarczy trzpieniowej 18 jest zamocowana śrubami mocującymi 20 do tulei obrotowej 9, zaś do ścianki walcowej 21 tarczy trzpieniowej 18 jest zamocowany trzpień 10 oprawki 1. Z kolei osadzenie tulei obrotowej 9 w tulei zaciskowej 7 jest na łożysku poprzeczno-podłużnym 22.
Na fig. 3 + 7 pokazano oprawkę 1, z opisanego wyżej przykładu wykonania, z narzędziem obrotowym 2, która jest zamocowana wraz z narzędziem napędowym 3 na ramieniu sterującym 23 robota przemysłowego w procesie zrealizowanym z wykorzystaniem robota z kontrolą siły (ForceControl). Z kolei na fig. 8 i 9 pokazano przedmiot obrabiany 5, odpowiednio przed i po usunięciu zadziorów 24 na jego krawędziach 6.
Oprawka 1 jest przeznaczona do prowadzenia narzędzi obrotowych 2 w procesach obróbkowych realizowanych także przez inne maszyny napędowe wyposażone we wrzeciono narzędziowe 4 niż narzędzia napędowe 3, gdzie sterowanie przemieszczaniem narzędzia obrotowego 2 w kierunku normalnym do obrabianej powierzchni odbywa się przy wykorzystaniu ustalonej siły nacisku.
Działanie oprawki 1 według wynalazku opisano poniżej. Oprawka 1 stanowi uzupełnienie różnych wrzecion narzędziowych 4 napędzających narzędzia obrotowe 2. Bezpośrednio na czopie wrzeciona narzędziowego 4 jest osadzana tuleja zaciskowa 7 pozwalająca na współosiowe w stosunku do narzędzia obrotowego 2 przytwierdzenie oprawki 1 do tego wrzeciona narzędziowego 4. Na tulei zac iskowej 7 jest zamocowana obrotowo tuleja obrotowa 9 w kierunkach obrotu 25 dookoła osi obrotu narzędzia obrotowego 2. Do tulei obrotowej 9 za pośrednictwem tarczy trzpieniowej 18 zamocowane są pozostałe elementy oprawki 1 służące do odpowiedniego ustawienia narzędzia obrotowego 2 w stosunku do obrabianej powierzchni, a mianowicie trzpień 10, do którego przymocowana jest poprzecznie przesuwna listwa 11, na której z kolei znajduje się rolka prowadząca 12 narzędzie obrotowe 2. Ponadto na trzpieniu 10 znajduje się rolka odbojowa 13, dzięki której trzpień 10 jest odsunięty i położony w ustalonej odległości od powierzchni obrabianej dla jej ochrony przed uszkodzeniem. Dzięki oprawce 1 narzędzie obrotowe 2 jest zabezpieczone przed nadmiernym zagłębieniem w materiale przedmiotu obrabianego 5, przy czym wielkość zagłębienia jest określona średnicą rolki prowadzącej 12 to narzędzie obrotowe 2. Ponadto poprzez regulację wysunięcia trzpienia 10 w kierunkach wysuwu 26 wzdłuż osi obrotu narzędzia obrotowego 2 oraz przesuwu listwy 11 w kierunkach przesuwu 27 poprzecznie
PL 225 210 B1 do osi obrotu narzędzia obrotowego 2 jest umożliwione wykorzystanie oprawki 1 do narzędzi obrotowych 2 o różnej geometrii oraz wielkości. Dodatkowo, dzięki możliwości obrotu trzpienia 10 wokół osi obrotu narzędzia obrotowego 2 jest zapewniona realizacja procesu obróbki w każdym kierunku prostopadłym do osi obrotu narzędzia obrotowego 2 bez konieczności obrotu wrzeciona narzędziowego 4. Trzpień 10 oprawki 1 jest zawsze odsunięty z przestrzeni pomiędzy narzędziem obrotowym 2 a powierzchnią obrabianą przez rolkę odbojową 13 zabezpieczającą wspomnianą powierzchnię obrabianą przed uszkodzeniem.
Wynalazek znajduje zastosowanie do prowadzenia narzędzi obrotowych 2 w procesach obróbkowych realizowanych przez różne roboty i maszyny napędowe albo narzędzia napędowe 3, wyposażone we wrzeciono narzędziowe 4, gdzie sterowanie przemieszczaniem narzędzia obrotowego 2 w kierunku normalnym do obrabianej powierzchni odbywa się przy wykorzystaniu ustalonej sity nacisku na przedmiot obrabiany 5.

Claims (6)

1. Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe w procesach obróbkowych realizowanych przez różne maszyny napędowe albo narzędzia napędowe, wyposażone we wrzeciono narzędziowe, gdzie sterowanie przemieszczaniem narzędzia obrotowego w kierunku normalnym do obrabianej powierzchni przedmiotu obrabianego odbywa się przy wykorzystaniu ustalonej siły nacisku, zwłaszcza w procesach zrobotyzowanego zatępiania ostrych krawędzi przedmiotów obrabianych o zróżnicowanym kształcie, przy czym oprawka zawiera tuleję zaciskową, poprzez którą jest zamocowana na czopie wrzeciona narzędziowego, współosiowo w stosunku do narzędzia obrotowego, a do oprawki jest zamocowany trzpień, ułożony obok narzędzia obrotowego, a ponadto trzpień jest zakończony poprzeczną listwą z osadzoną na niej obrotowo i współosiowo z narzędziem obrotowym rolką prowadzącą, na której jest wsparte to narzędzie obrotowe, znamienna tym, że na tulei zaciskowej (7) oprawki (1) jest osadzona obrotowo tuleja obrotowa (9), na której jest zamocowany trzpień (10) oprawki (1), zaś na tym trzpieniu (10) znajduje się rolka odbojowa (13), a ponadto listwa (11) oprawki (1) z rolką prowadzącą (12) zamocowana jest na trzpieniu (10) przesuwnie w kierunku poprzecznym do osi obrotu narzędzia obrotowego (2).
2. Oprawka według zastrz. 1, znamienna tym, że zamocowanie trzpienia (10) w oprawce (1) jest przestawne względem niej, wzdłuż osi obrotu narzędzia obrotowego (2).
3. Oprawka według zastrz. 2, znamienna tym, że zamocowanie trzpienia (10) w oprawce (1) jest poprzez górną śrubę regulacyjną (14).
4. Oprawka według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że zamocowanie listwy (11) rolką prowadzącą (12) do trzpienia (10) oprawki (1) jest poprzez dolną śrubę regulacyjną (16) umieszczoną przesuwnie we wzdłużnym wybraniu (17) w listwie (11) oprawki (1).
5. Oprawka według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienna tym, że zamocowanie trzpienia (10) do tulei obrotowej (9) jest poprzez tarczę trzpieniową (18), przy czym część tarczowa (19) tarczy trzpieniowej (18) jest zamocowana do tulei obrotowej(9), zaś do ścianki walcowej (21) tarczy trzpieniowej (18) jest zamocowany trzpień (10) oprawki (1).
6. Oprawka według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienna tym, że osadzenie tulei obrotowej (9) w tulei zaciskowej (7) jest na łożysku poprzeczno-podłużnym (22).
PL409675A 2014-10-02 2014-10-02 Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe PL225210B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409675A PL225210B1 (pl) 2014-10-02 2014-10-02 Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409675A PL225210B1 (pl) 2014-10-02 2014-10-02 Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409675A1 PL409675A1 (pl) 2016-04-11
PL225210B1 true PL225210B1 (pl) 2017-03-31

Family

ID=55646105

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409675A PL225210B1 (pl) 2014-10-02 2014-10-02 Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225210B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL409675A1 (pl) 2016-04-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI498186B (zh) 銑磨設備及其加工方法
JP4448056B2 (ja) カサ歯車切削機、該装置に用いるバリ取り工具、該工具が取り付けられる装置、及びカサ歯車の面取りあるいはバリ取りを行う方法
JP6059947B2 (ja) 複合加工機及び加工方法
US20190099812A1 (en) Workholding arbor for gears
KR101969499B1 (ko) 딥홀 가공장치
KR20150092327A (ko) 파이프를 절단하기 위한 장치 및 방법
US2703996A (en) Chatterless deburring tool
JP6943693B2 (ja) 加工装置及びそれを用いた加工方法
JP7019904B2 (ja) 被加工物の回転対称面を機械加工する方法および旋削装置
KR101846237B1 (ko) 샤프트소재의 센터링가공장치
PL225210B1 (pl) Oprawka prowadząca narzędzie obrotowe
JP5326493B2 (ja) 研削盤および研削加工方法
JP2010094776A (ja) 中ぐり加工工具および中ぐり加工方法
KR101959173B1 (ko) 볼 스터드 가공기
US3252367A (en) Apparatus for removing nipples from turned workpieces
KR101615016B1 (ko) 선반용 나사 가공 장치 및 이를 이용한 나사 가공 방법
EP3238873B1 (en) Machine tool and method for producing structure for machine tool
KR101679746B1 (ko) 안전장치가 구비된 척핸들
RU2516202C2 (ru) Быстрозажимной цанговый патрон
CN116372689B (zh) 一种大型卧式轴承环外圆加工用磨床
KR20180026113A (ko) 호닝툴 장치
KR101759260B1 (ko) 볼 연마장치
RU164120U1 (ru) Борштанга для растачивания отверстий
KR101723918B1 (ko) 드릴 가이드 장치
US2826873A (en) Machine tool