PL225176B1 - Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi - Google Patents

Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi

Info

Publication number
PL225176B1
PL225176B1 PL409354A PL40935414A PL225176B1 PL 225176 B1 PL225176 B1 PL 225176B1 PL 409354 A PL409354 A PL 409354A PL 40935414 A PL40935414 A PL 40935414A PL 225176 B1 PL225176 B1 PL 225176B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rocker arm
axis
shaft
crankshaft
cylinders
Prior art date
Application number
PL409354A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409354A1 (pl
Inventor
Mirosław Szymkowiak
Szymon Szymkowiak
Magdalena Nowak
Original Assignee
Mirosław Szymkowiak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mirosław Szymkowiak filed Critical Mirosław Szymkowiak
Priority to PL409354A priority Critical patent/PL225176B1/pl
Priority to EP15460063.9A priority patent/EP3040509A1/en
Publication of PL409354A1 publication Critical patent/PL409354A1/pl
Publication of PL225176B1 publication Critical patent/PL225176B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01BMACHINES OR ENGINES, IN GENERAL OR OF POSITIVE-DISPLACEMENT TYPE, e.g. STEAM ENGINES
    • F01B9/00Reciprocating-piston machines or engines characterised by connections between pistons and main shafts and not specific to preceding groups
    • F01B9/02Reciprocating-piston machines or engines characterised by connections between pistons and main shafts and not specific to preceding groups with crankshaft
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01BMACHINES OR ENGINES, IN GENERAL OR OF POSITIVE-DISPLACEMENT TYPE, e.g. STEAM ENGINES
    • F01B5/00Reciprocating-piston machines or engines with cylinder axes arranged substantially tangentially to a circle centred on main shaft axis
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B75/00Other engines
    • F02B75/32Engines characterised by connections between pistons and main shafts and not specific to preceding main groups

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Shafts, Cranks, Connecting Bars, And Related Bearings (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Compressors, Vaccum Pumps And Other Relevant Systems (AREA)

Abstract

Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco - rozprężnymi, mające mechanizm korbowo tłokowy składający się z wału korbowego, korbowodu, wahacza, korbowodu tłoka, tłoka, cylindra, sworznia tłoka i sworzni wahacza oraz wyposażone w głowicę zamykającą z jednej strony cylinder i układ zasilania paliwowego, przy czym mechanizm korbowo tłokowy usytuowany jest w korpusie, a wał korbowy połączony jest z tłokami za pośrednictwem wahacza, charakteryzuje się tym, że oś (12) wału korbowego (1) znajduje się w przestrzeni pomiędzy rzędami cylindrów (7), które są umieszczone po przeciwnych stronach osi (12), a rzędy cylindrów (7) znajdują się poza tą przestrzenią, korzystnie oś (12) wału korbowego (1) znajduje się pomiędzy dwoma rzędami cylindrów (7) w przestrzeni w obrębie tych rzędów.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi, zwłaszcza silnik spalinowy, sprężarka lub pompa z mechanizmem korbowo-tłokowym i wahaczem.
W powszechnie znanych i stosowanych urządzeniach tłokowych, zwłaszcza takich jak silnik spalinowy, sprężarka, pompa z tradycyjnym mechanizmem korbowo-tłokowym, w którym ruch posuwisto-zwrotny tłoka połączonego poprzez korbowód z wałem korbowym zostaje zamieniony na ruch obrotowy wału korbowego, oś wału korbowego umieszczona jest w korpusie urządzenia prostopadle do osi cylindrów, pod otwartą stroną cylindra.
W momencie, gdy tłok znajduje się w górnym (GMP) lub dolnym (DMP) punkcie zwrotnym tj., gdy prędkość tłoka równa się zero oś korbowodu znajduje się w osi cylindra oraz przechodzi przez oś wału korbowego, a wartość momentu obrotowego równa się zero.
W mechanizmie tym, przy stałej prędkości obrotowej wału korbowego czas przejścia tłoka od GMP do DMP oraz z DMP do GMP jest taki sam.
Ruch tłoka i kształt tego ruchu jest niezależny od kierunku obrotów wału korbowego. Funkcja opisująca ruch tłoka jest funkcją symetryczną.
Odległość od GMP do DMP tzn. skok tłoka równa jest dwukrotnej długości promienia wykorbienia wału korbowego.
Wielkościami charakterystycznymi i parametrami konstrukcyjnymi tego mechanizmu są: długość korbowodu, promień wykorbienia wału korbowego oraz średnica cylindra.
Na kształt ruchu tłoka przy stałej prędkości obrotowej wału korbowego konstruktor może wpływać przez zmianę tylko dwóch parametrów tj. promień wykorbienia wału oraz długość korbowodu.
Wskazane wyżej cechy charakterystyczne i konstrukcyjne tradycyjnego mechanizmu korbowo-tłokowego i zależności pomiędzy jego parametrami nie występują w tych samych relacjach w mechanizmie korbowo-tłokowym z wahaczem będącym przedmiotem wynalazku, w którym konstruktor ma do dyspozycji zdecydowanie więcej parametrów o charakterze zmiennych swobodnych. Z tego powodu mechanizm według wynalazku jest konstrukcją o wiele bardziej elastyczną niż tradycyjny mechanizm korbowotłokowy.
Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi według wynalazku, mające mechanizm korbowo-tłokowy składający się z wału korbowego, korbowodu, wahacza, korbowodu tłoka, tłoka, cylindra, sworznia tłoka i sworzni wahacza oraz wyposażone w głowicę zamykającą z jednej strony cylinder i układ zasilania paliwowego, przy czym mechanizm korbowo-tłokowy usytuowany jest w korpusie, a wał korbowy połączony jest z tłokami za pośrednictwem wahacza, charakteryzuje się tym, że oś wału korbowego znajduje się w przestrzeni pomiędzy rzędami cylindrów, które są umieszczone po przeciwnych stronach osi, a rzędy cylindrów znajdują się poza tą przestrzenią, korzystnie oś wału korbowego znajduje się pomiędzy dwoma rzędami cylindrów w przestrzeni w obrębie tych rzędów. Wahacz porusza się ruchem wahadłowym. Rzędy cylindrów korzystnie położone są symetrycznie względem osi wału korbowego.
W tym wynalazku dotyczącym urządzenia wielorzędowego, w pierwszej odmianie dotyczącej osadzenia wału wahacza, wał wahacza osadzony jest w korpusie nieruchomo, a oś wału wahacza jest równoległa do osi wału korbowego. W drugiej odmianie, wał wahacza osadzony jest w korpusie przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi, a oś wału wahacza jest równoległa do osi wału korbowego. W trzeciej odmianie, wał wahacza osadzony jest w korpusie obrotowo, a oś wału wahacza jest równoległa do osi wału korbowego. W czwartej odmianie, wał wahacza osadzony jest w korpusie przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi i obrotowo, a oś wału wahacza jest równoległa do osi wału korbowego. Osie cylindrów są położone poza osią wału korbowego.
Połączone z korbowodem tłoka sworznie wahacza korzystnie poruszają się od otwartej strony cylindrów pomiędzy płaszczyznami, w których znajdują się zewnętrzne boczne części cylindrów.
Połączony z korbowodem wału korbowego sworzeń wahacza korzystnie znajduje i przemieszcza się w przestrzeni pomiędzy płaszczyzną, w której znajduje się oś wału korbowego i oś wału wahacza a płaszczyzną, w której znajduje się oś jednego rzędu cylindrów. W pierwszej odmianie, wał wahacza jest bez mimośrodu i wahacz osadzony jest na wale bez mimośrodu, przy czym w tym przypadku wahacz jest wieloramienny, korzystnie ma trzy ramiona, z których jedno połączone jest poprzez korbowód z wałem korbowym, a pozostałe poprzez korbowody z tłokami, przy czym korzystnie długość ramienia połączonego z korbowodem tłoka jest inna jak długość ramienia połączonego z korbowodem wału korbowego. W drugiej odmianie, wał wahacza posiada mimośród o osi i wahacz osadzony jest na mimośrodzie wału, przy czym w tym przypadku wahacz jest dwuramienny i każdy tłok poPL 225 176 B1 przez korbowód połączony jest z jednym wahaczem lub wieloramienny, korzystnie ma trzy ramiona. Korzystnie płaszczyzny są równoległe względem siebie i położone pionowo, przy czym jedna z tych płaszczyzn jest płaszczyzną, w której położone są osie cylindrów prawego rzędu, druga z tych płaszczyzn jest płaszczyzną, w której położone są osie wzdłużne wału korbowego i wału wahaczu, a trzecia z tych płaszczyzn jest płaszczyzną, w której położone są osie cylindrów lewego rzędu.
W przypadku urządzenia z czterema rzędami cylindrów leżących po przeciwnych stronach osi wału korbowego oraz osi wału wahacza, osie cylindrów leżą w płaszczyznach, korzystnie równoległych do siebie, a wał wahacza dla każdego rzędu cylindrów znajduje się w przestrzeni od strony dolnych otwartych części cylindrów i pomiędzy tymi płaszczyznami na których leżą dolne otwarte części cylindrów.
Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi według wynalazku mające mechanizm korbowo-tłokowy składający się z wału korbowego, korbowodu, wahacza, korbowodu tłoka, tłoka, cylindra, sworznia tłoka i sworzni wahacza oraz wyposażone w głowicę zamykającą z jednej strony cylinder i układ zasilania paliwowego, przy czym mechanizm korbowo-tłokowy usytuowany jest w korpusie, a wał korbowy połączony jest z tłokami za pośrednictwem wahacza, charakteryzuje się tym, że oś wału korbowego znajduje się w przestrzeni położonej po jednej stronie cylindra, zaś rząd cylindrów znajduje się poza tą przestrzenią, natomiast sworzeń wahacza znajduje i porusza się w przestrzeni ograniczonej płaszczyzną, w której położone są osie wzdłużne wału korbowego i wału wahacza a płaszczyzną, w której położone są osie cylindrów. Wahacz porusza się ruchem wahadłowym.
W tym wynalazku dotyczącym urządzenia jednorzędowego, połączony z korbowodem wału korbowego sworzeń wahacza korzystnie znajduje i przemieszcza się w przestrzeni pomiędzy płaszczyzną, w której znajduje się oś wału korbowego i oś wału wahacza a płaszczyzną, w której znajduje się oś rzędu cylindrów.
Wał wahacza jest bez mimośrodu i wahacz osadzony jest na wale bez mimośrodu lub wał wahacza posiada mimośród o osi i wtedy wahacz osadzony jest na mimośrodzie wału.
W pierwszej odmianie osadzenia wału wahacza, wał wahacza osadzony jest w korpusie nieruchomo, a oś wału wahacza jest równoległa do osi wału korbowego. W drugiej odmianie, wał wahacza osadzony jest w korpusie przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi, a oś wału wahacza jest równoległa do osi wału korbowego. W trzeciej odmianie, wał wahacza osadzony jest w korpusie obr otowo, a oś wału wahacza jest równoległa do osi wału korbowego. W czwartej odmianie wał wahacza osadzony jest w korpusie przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi i obrotowo, a oś wału wahacza jest równoległa do osi wału korbowego.
Istota wynalazku polega na takim korzystnym rozmieszczeniu i połączeniu elementów urządzenia z mechanizmem korbowo-tłokowym i wahaczem jak pokazano na rysunku będącym przekrojem urządzenia w płaszczyźnie prostopadłej do osi wału korbowego i osi wahacza a także na tym, że wał wahacza jest przesuwnie i obrotowo osadzony w korpusie.
Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi wyposażone w opisany mechanizm korbowo-tłokowy z wahaczem umożliwia uzyskanie:
- zmiennego stopnia sprężanie zadawanego z zewnątrz
- asymetrii czasu procesu rozprężania i sprężania
- momentu obrotowego od samego początku procesu rozprężania
- skoku tłoka, którego długość jest zasadniczo inna niż 2 krotność długości promienia korby wału korbowego
- mniejszej siły bocznej działającej na tłok niż w rozwiązaniach tradycyjnych, a tym samym zmniejszenie zużycia gładzi cylindrów i tłoków
- zmniejszenie siły promieniowej działającej na wał korbowy
- większej możliwości kształtowania ruchu tłoka niż w rozwiązaniach tradycyjnych
- zdecydowane obniżenie wysokości silnika długoskokowego (np. okrętowego)
- silnika długoskokowego bez jego cech niekorzystnych
- w silniku okrętowym bezpośredniego połączenia korbowodu z tłokiem
- bardziej zwartej konstrukcji tj. korzystniejszego stosunku objętości bryły konstrukcji do zawartej w niej pojemności silnika
- większej sprawności cieplnej
- dużej elastyczności konstrukcji szczególnie w zakresie kształtowania ruchu tłoka.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje urządzenie jako dwurzędowy silnik spalinowy, sprężarka lub pompa w przekroju prostopadłym do osi wału korbowego i osi wału wahacza oraz w osi cylindra, fig. 2 - fragment urządzenia
PL 225 176 B1 z fig. 1, w którym wahacz osadzony jest na mimośrodzie wału wahacza, fig. 3 - urządzenie z czterema rzędami cylindrów w przekroju, fig. 4 - urządzenie jako jednorzędowy silnik spalinowy, sprężarka lub pompa w przekroju prostopadłym do osi wału korbowego i osi wału wahacza oraz w osi cylindra, fig. 5 - urządzenie z fig. 4, w którym wahacz osadzony jest na mimośrodzie wału wahacza.
Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi według wynalazku jako silnik spalinowy ma mechanizm korbowo-tłokowy zbudowany z wału korbowego 1 o osi 12, korbowodu 2 o osi 15, wału 3 wahacza 4 o osi 14, wahacza 4, korbowodu 5 tłoka 6, tłoka 6, cylindra 7, głowicy 8, sworznia 11 tłoka 6, sworznia 13 wahacza 4, znajdujące się w korpusie 10. Urządzenie posiada układ zasilania paliwowego 9. Głowica 8 zamyka nad tłokiem 6 cylinder 7, który po przeciwnej stronie tj. dolnej jest otwarty.
Poruszający się ruchem posuwisto-zwrotnym tłok 6 w osi 16 cylindra 7 połączony poprzez korbowód 5 z wahaczem 4 osadzonym na wale 3 powodują ruch wahadłowy wahacza 4, a przez połączenie wahacza 4 poprzez korbowód 2 z wałem korbowym 1 ruch obrotowy wału korbowego 1 osadzonego obrotowo w korpusie 10. Wał korbowy 1 połączony jest z tłokami 6 za pośrednictwem wahacza 4.
Ruch posuwisto-zwrotny tłoków 6 powodowany jest poprzez ciśnienie gazów powstałych w wyniku procesu spalania mieszanki paliwowo powietrznej dostarczanej z układu zasilania paliwowego 9 do cylindrów 7 tj. w wyniku procesu spalania w przestrzeni cylindra 7 pomiędzy górną częścią tłoka 6 a dolną częścią głowicy 8.
W korpusie 10 urządzenia, korzystnie od otwartej strony tj. dolnej części cylindrów 7 zamocowany jest wał 3 wahacza 4 o osi 14 równoległej do osi 12 wału korbowego 1, na którym osadzony jest i poruszający się w płaszczyźnie prostopadłej do swej osi 14 wahacz 4.
Osie 16 cylindrów 7 znajdujące się w jednym bloku cylindrowym są korzystnie usytuowane w płaszczyznach równoległych.
Osie 16 cylindrów 7 korzystnie są w pionie, a oś 12 wału korbowego 1 i oś 14 wahacza 4 w poziomie.
W przypadku urządzenia w przykładzie wykonania jako silnik wielorzędowy, korzystnie dwurzędowy, oś 12 wału korbowego 1 znajduje się w przestrzeni pomiędzy rzędami cylindrów 7, które są umieszczone po przeciwnych stronach osi 12, korzystnie symetrycznie. Rzędy cylindrów 7 znajdują się poza tą przestrzenią, korzystnie oś 12 wału korbowego 1 znajduje się pomiędzy dwoma rzędami cylindrów 7 w przestrzeni w obrębie tych rzędów.
W zależności od wykonania, w pierwszej odmianie silnika wielorzędowego wał 3 wahacza 4 osadzony jest w korpusie 10 nieruchomo, a oś 14 wału 3 wahacza 4 jest równoległa do osi 12 wału korbowego 1. W drugiej odmianie, wał 3 wahacza 4 osadzony jest w korpusie 10 przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi 14, a oś 14 wału 3 wahacza 4 jest równoległa do osi 12 wału korbowego 1. W trzeciej odmianie, wał 3 wahacza 4 osadzony jest w korpusie 10 obrotowo, a oś 14 wału 3 wahacza 4 jest równoległa do osi 12 wału korbowego 1. W czwartej odmianie, wał 3 wahacza 4 osadzony jest w korpusie 10 przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi 14 i obrotowo, a oś 14 wału 3 wahacza 4 jest równoległa do osi 12 wału korbowego 1.
Kształt ruchu tłoka 6 w cylindrze 7 leżącym po prawej stronie płaszczyzny PW jest różny od kształtu ruchu tłoka 6 w cylindrze 7 leżącym po lewej stronie płaszczyzny PW.
Osie 16 cylindrów 7 są położone poza osią 12 wału korbowego 1. Połączone z korbowodem 5 tłoka 6 sworznie 13 wahacza 4 korzystnie poruszają się od otwartej strony cylindrów 7 pomiędzy płaszczyznami, w których znajdują się zewnętrzne boczne części cylindrów 7.
Połączony z korbowodem 2 wału korbowego 1 sworzeń 17 wahacza 4 korzystnie znajduje i przemieszcza się w przestrzeni pomiędzy płaszczyzną PW, w której znajduje się oś 12 wału korbowego 1 i oś 14 wału 3 wahacza 4, a płaszczyzną PL lub płaszczyzną PP, w której znajduje się oś 16 jednego rzędu cylindrów 7.
W zależności od osadzenia wahacza 4, w pierwszej odmianie wał 3 wahacza 4 jest bez mimośrodu 18 i wtedy wahacz 4 osadzony jest na wale 3 bez mimośrodu 18, jak pokazano na fig. 1. W takim przypadku wahacz 4 jest wieloramienny, korzystnie ma trzy ramiona, z których jedno połączone jest poprzez korbowód 2 z wałem korbowym 1, a pozostałe poprzez korbowody 5 z tłokami 6, przy czym korzystnie długość ramienia połączonego z korbowodem 5 tłoka 6 jest inna jak długość ramienia połączonego z korbowodem 2 wału korbowego 1.
Natomiast w drugiej odmianie pokazanej na fig. 2, wał 3 wahacza 4 posiada mimośród 18 o osi 19 i wtedy wahacz 4 osadzony jest na mimośrodzie 18 wału 3. W takim przypadku wahacz 4 jest dwuramienny i każdy tłok 6 połączony jest poprzez korbowód 5 z jednym wahaczem 4 lub wahacz 4 wieloramienny, korzystnie mający trzy ramiona.
PL 225 176 B1
Korzystnie płaszczyzny PP, PW, EL, są równoległe względem siebie i położone pionowo, przy czym płaszczyzna PP jest płaszczyzną, w której położone są osie 16 cylindrów 7 prawego rzędu, płaszczyzna PW jest płaszczyzną, w której położone są osie wzdłużne wału korbowego 1 i wału 3 wahacza 4, płaszczyzna PL jest płaszczyzną, w której położone są osie 16 cylindrów 7 lewego rzędu.
Dla urządzenia pokazanego na fig. 3, tj. urządzenia z czterema rzędami cylindrów 7 leżących po przeciwnych stronach osi 12 wału korbowego 1 oraz osi 14 wału 3 wahacza 4, osie 16 cylindrów 7 leżą w płaszczyznach, korzystnie równoległych do siebie, a wał 3 wahacza 4 dla każdego rzędu cylindrów 7 korzystnie znajduje się w przestrzeni od strony dolnych otwartych części cylindrów 7 i pomiędzy tymi płaszczyznami na których leżą dolne otwarte części cylindrów 7.
W przypadku urządzenia w przykładzie wykonania jako silnik jednorzędowy pokazany na fig. 4 i 5, oś 12 wału korbowego 1 znajduje się w przestrzeni położonej po jednej stronie cylindra 7, zaś rząd cylindrów 2 znajduje się poza tą przestrzenią, natomiast sworzeń 17 wahacza 4 znajduje i porusza się w przestrzeni ograniczonej płaszczyzną PW, w której położone są osie wzdłużne wału korbowego 1 i wału 3 wahacza 4, a płaszczyzną P, w której położone są osie 16 cylindrów 7.
Połączony z korbowodem 2 wału korbowego 1 sworzeń 17 wahacza 4 korzystnie znajduje i przemieszcza się w przestrzeni pomiędzy płaszczyzną, w której znajduje się oś 12 wału korbowego 1 i oś 14 wału 3 wahacza 4, a płaszczyzną, w której znajduje się oś 16 rzędu cylindrów 7.
Dla silnika jednorzędowego, w pierwszej odmianie wykonania pokazanej na fig. 4, wał 3 wahacza 4 jest bez mimośrodu 18 i wahacz 4 osadzony jest na wale 3 bez mimośrodu 18, natomiast w drugiej odmianie pokazanej na fig. 5, wał 3 wahacza 4 posiada mimośród 18 o osi 19 i wahacz 4 osadzony jest na mimośrodzie 18 wału 3.
W zależności od wykonania, w pierwszej odmianie silnika jednorzędowego wał 3 wahacza 4 osadzony jest w korpusie 10 nieruchomo, a oś 14 wału 3 wahacza 4 jest równoległa do osi 12 wału korbowego 1. W drugiej odmianie, wał 3 wahacza 4 osadzony jest w korpusie 10 przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi 14, a oś 14 wału 3 wahacza 4 jest równoległa do osi 12 wału korbowego 1. W trzeciej odmianie, wał 3 wahacza 4 osadzony jest w korpusie 10 obrotowo, a oś 14 wału 3 wahacza 4 jest równoległa do osi 12 wału korbowego 1. W czwartej odmianie, wał 3 wahacza 4 osadzony jest w korpusie 10 przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi 14 i obrotowo, a oś 14 wału 3 wahacza 4 jest równoległa do osi 12 wału korbowego 1.
Poruszający się w cylindrze 7 ruchem posuwisto-zwrotnym tłok 6 oraz wykonujący ruch obrotowy wał korbowy 1 połączony jest z wahaczem 4 poprzez korbowód 2.
Ruch posuwisto-zwrotny tłoka 6 w cylindrze 7, wymuszony w przypadku silnika spalinowego ciśnieniem powstałym wskutek procesu spalania w przestrzeni cylindra 7 pomiędzy górną częścią tłoka 6 - jego denkiem a dolną częścią głowicy 8 poprzez wahacz 4 i połączone z nim korbowody 2 powoduje ruch obrotowy wału korbowego 1.
W przypadku urządzeń takich jak sprężarka, pompa, ruch obrotowy wału korbowego 1 wskutek wymuszenia jego ruchu np. przez silnik elektryczny poprzez wahacz 4 i połączony z nim korbowód 2 powoduje ruch posuwisto-zwrotny tłoków 6 w cylindrach 7.
Konstrukcja według wynalazku będzie mogła być wykorzystana szczególnie do budowy silników o prędkości obrotowej do ~ 2500 obrotów na minutę, napędzających jednostki o dużych mocach, takie jak: okręty, lokomotywy, agregaty prądotwórcze, duże ciężarówki, ciągniki, maszyny budowlane i górnicze, itp.

Claims (23)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi mające mechanizm korbowo-tłokowy składający się z wału korbowego, korbowodu, wahacza, korbowodu tłoka, tłoka, cylindra, sworznia tłoka i sworzni wahacza oraz wyposażone w głowicę zamykającą z jednej strony cylinder i układ zasilania paliwowego, przy czym mechanizm korbowo-tłokowy usytuowany jest w korpusie, a wał korbowy połączony jest z tłokami za pośrednictwem wahacza, znamienne tym, że oś (12) wału korbowego (1) znajduje się w przestrzeni pomiędzy rzędami cylindrów (7), które są umieszczone po przeciwnych stronach osi (12), a rzędy cylindrów (7) znajdują się poza tą przestrzenią, korzystnie oś (12) wału korbowego (1) znajduje się pomiędzy dwoma rzędami cylindrów (7) w przestrzeni w obrębie tych rzędów.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rzędy cylindrów korzystnie położone są symetrycznie względem osi (12) wału korbowego (1).
    PL 225 176 B1
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) osadzony jest w korpusie (10) nieruchomo, a oś (14) wału (3) wahacza (4) jest równoległa do osi (12) wału korbowego (1).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) osadzony jest w korpusie (10) przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi (14), a oś (14) wału (3) wahacza (4) jest równoległa do osi (12) wału korbowego (1).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) osadzony jest w korpusie (10) obrotowo, a oś (14) wału (3) wahacza (4) jest równoległa do osi (12) wału korbowego (1).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) osadzony jest w korpusie (10) przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swojej osi (14) i obrotowo, a oś (14) wału (3) wahacza (4) jest równoległa do osi (12) wału korbowego (1).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że osie (16) cylindrów (7) są położone poza osią (12) wału korbowego (1).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że połączone z korbowodem (5) tłoka (6) sworznie (13) wahacza (4) korzystnie poruszają się od otwartej strony cylindrów (7) pomiędzy płaszczyznami, w których znajdują się zewnętrzne boczne części cylindrów (7).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że połączony z korbowodem (2) wału korbowego (1) sworzeń (17) wahacza (4) korzystnie znajduje i przemieszcza się w przestrzeni pomiędzy płaszczyzną (PW), w której znajduje się oś (12) wału korbowego (1) i oś (14) wału (3) wahacza (4) a płaszczyzną (PP), w której znajduje się oś (16) jednego rzędu cylindrów (7) lub płaszczyzną (PL) w której znajduje się oś (16) jednego rzędu cylindrów (7).
  10. 10. Urządzenie według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) jest bez mimośrodu (18) i wahacz (4) osadzony jest na wale (3) bez mimośrodu (18), przy czym wahacz (4) jest wieloramienny, korzystnie ma trzy ramiona, z których jedno połączone jest poprzez korbowód (2) z wałem korbowym (1), a pozostałe poprzez korbowody (5) z tłokami (6), przy czym korzystnie długość ramienia połączonego z korbowodem (5) tłoka (6) jest inna jak długość ramienia połączonego z korbowodem (2) wału korbowego (1).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) posiada mimośród (18) o osi (19) i wahacz (4) osadzony jest na mimośrodzie (18) wału (3).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że wahacz (4) jest dwuramienny i każdy tłok (6) poprzez korbowód (5) połączony jest z jednym wahaczem (4).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że wahacz (4) jest wieloramienny, korzystnie ma trzy ramiona.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że korzystnie płaszczyzny (PP, PW, PL) są równoległe względem siebie i położone pionowo, przy czym płaszczyzna (PP) jest płaszczyzną, w której położone są osie (16) cylindrów (7) prawego rzędu, płaszczyzna (PW) jest płaszczyzną w której położone są osie wzdłużne wału korbowego (1) i wału (3) wahacza (4), płaszczyzna (PL) jest płaszczyzną, w której położone są osie (16) cylindrów (7) lewego rzędu.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w przypadku urządzenia z czterema rzędami cylindrów (7) leżących po przeciwnych stronach osi (12) wału korbowego (1) oraz osi (14) wału (3) wahacza (4), osie (16) cylindrów (7) leżą w płaszczyznach, korzystnie równoległych do siebie, a wał (3) wahacza (4) dla każdego rzędu cylindrów (7) znajduje się w przestrzeni od strony dolnych otwartych części cylindrów (7) i pomiędzy tymi płaszczyznami na których leżą dolne otwarte części cylindrów (7).
  16. 16. Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi mające mechanizm korbowo-tłokowy składający się z wału korbowego, korbowodu, wahacza, korbowodu tłoka, tłoka, cylindra, sworznia tłoka i sworzni wahacza oraz wyposażone w głowicę zamykającą z jednej strony cylinder i układ zasilania paliwowego, przy czym mechanizm korbowo-tłokowy usytuowany jest w korpusie, a wał korbowy połączony jest z tłokami za pośrednictwem wahacza, znamienne tym, że oś (12) wału korbowego (1) znajduje się w przestrzeni położonej po jednej stronie cylindra (7), zaś rząd cylindrów (7) znajduje się poza tą przestrzenią, natomiast sworzeń (17) wahacza (4) znajduje i porusza się w przestrzeni ograniczonej płaszczyzną (PW), w której położone są osie wzdłużne wału korbowego (1) i wału (3) wahacza (4) a płaszczyzną (P), w której położone są osie (16) cylindrów (7).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że połączony z korbowodem (2) wału korbowego (1) sworzeń (17) wahacza (4) korzystnie znajduje i przemieszcza się w przestrzeni pomiędzy płaszczyzną, w której znajduje się oś (12) wału korbowego (1) i oś (14) wału (3) wahacza (4) a płaszczyzną, w której znajduje się oś (16) rzędu cylindrów (7).
    PL 225 176 B1
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) jest bez mimośrodu (18) i wahacz (4) osadzony jest na wale (3) bez mimośrodu (18).
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) posiada mimośród (18) o osi (19) i wahacz (4) osadzony jest na mimośrodzie (18) wału (3).
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) osadzony jest w korpusie (10) nieruchomo, a oś (14) wału (3) wahacza (4) jest równoległa do osi (12) wału korbowego (1).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) osadzony jest w korpusie (10) przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi (14), a oś (14) wału (3) wahacza (4) jest równoległa do osi (12) wału korbowego (1).
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) osadzony jest w korpusie (10) obrotowo, a oś (14) wału (3) wahacza (4) jest równoległa do osi (12) wału korbowego (1).
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że wał (3) wahacza (4) osadzony jest w korpusie (10) przesuwnie w kierunkach prostopadłych do swej osi (14) i obrotowo, a oś (14) wału (3) wahacza (4) jest równoległa do osi (12) wału korbowego (1).
PL409354A 2014-09-02 2014-09-02 Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi PL225176B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409354A PL225176B1 (pl) 2014-09-02 2014-09-02 Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi
EP15460063.9A EP3040509A1 (en) 2014-09-02 2015-09-01 The pistons device with compressing-expanding chambers

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409354A PL225176B1 (pl) 2014-09-02 2014-09-02 Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409354A1 PL409354A1 (pl) 2016-03-14
PL225176B1 true PL225176B1 (pl) 2017-02-28

Family

ID=54072779

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409354A PL225176B1 (pl) 2014-09-02 2014-09-02 Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3040509A1 (pl)
PL (1) PL225176B1 (pl)

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB189813703A (en) * 1898-06-20 1899-04-22 Charles Montague Linley Improvements in Internal Combustion and other Engines and Compressors.
GB190102736A (pl) * 1901-02-08 1902-02-06 William John Robb
US1033939A (en) * 1910-04-30 1912-07-30 Banner Motors Ltd Internal-combustion engine.
US1625835A (en) * 1925-03-14 1927-04-26 O D Sutton Internal-combustion engine
FR677501A (fr) * 1929-06-27 1930-03-11 échafaudage volant se fixant sur toutes échelles
GB757552A (en) * 1954-04-15 1956-09-19 English Electric Co Ltd Improvements in and relating to internal combustion engines
DE2237119A1 (de) * 1972-07-28 1974-03-14 Ernst Beck Kurbeltrieb
US4821695A (en) * 1986-06-04 1989-04-18 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Swing beam internal combustion engines
WO2002038925A1 (en) * 2000-11-09 2002-05-16 Nikola Stevanoski Internal combustion piston engine and oscillator lath
DE102004003910B4 (de) * 2004-01-27 2009-04-30 Adam Opel Ag Selbstzündende Zweitakt-Brennkraftmaschine mit großem Hub-Bohrungsverhältnis

Also Published As

Publication number Publication date
EP3040509A1 (en) 2016-07-06
PL409354A1 (pl) 2016-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN201013450Y (zh) 双列平行气缸活塞同动式内燃发动机
JPH10512937A (ja) 往復機械
PL225376B1 (pl) Silnik spalinowy
JP6389250B2 (ja) 内燃機関
PL225176B1 (pl) Urządzenie tłokowe z komorami sprężająco-rozprężnymi
US2127758A (en) Internal combustion engine
BG111267A (bg) Двигател с вътрешно горене
CN204572196U (zh) 双力发动机
CN103382894A (zh) 对向活塞结构的内燃发动机
US20080148886A1 (en) Desmodromic Transmission Engine
CN201306211Y (zh) 双面活塞弧形缸体往复式内燃机
KR101243655B1 (ko) 크랑크 회전형 Piston Rotary Engine
CN104481690A (zh) 组合式齿条直线往复旋转互换内燃机传动装置
WO2013166032A1 (en) Piston assembly having offset bearing
US1370503A (en) Fakken
RU131086U1 (ru) Поршневой двигатель
RU2597703C1 (ru) Кривошипно-шатунный механизм со смещенной шатунной шейкой
US1490294A (en) Engine
RU182162U1 (ru) Двигатель внутреннего сгорания
RU170617U1 (ru) Четырехвальный четырехтактный поршневой двигатель
US20140137836A1 (en) Rotary piston internal combustion engine
KR20110114915A (ko) 더블 4행정 엔진
RU2610626C1 (ru) Двигатель внутреннего сгорания
RU2531707C1 (ru) Тепловоз
BR102013024850A2 (pt) aperfeiçoamento introduzido em biela excêntrica