PL225008B1 - Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych - Google Patents

Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych

Info

Publication number
PL225008B1
PL225008B1 PL404654A PL40465413A PL225008B1 PL 225008 B1 PL225008 B1 PL 225008B1 PL 404654 A PL404654 A PL 404654A PL 40465413 A PL40465413 A PL 40465413A PL 225008 B1 PL225008 B1 PL 225008B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
composite
poss
polypropylene
properties
matrix
Prior art date
Application number
PL404654A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404654A1 (pl
Inventor
Teofil Jesionowski
Magdalena Nowacka
Damian Ambrożewicz
Arkadiusz Kloziński
Paulina Jakubowska
Łukasz Chrzanowski
Ewa Andrzejewska
Bogdan Marciniec
Beata Dudziec
Original Assignee
Politechnika Poznańska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Poznańska filed Critical Politechnika Poznańska
Priority to PL404654A priority Critical patent/PL225008B1/pl
Publication of PL404654A1 publication Critical patent/PL404654A1/pl
Publication of PL225008B1 publication Critical patent/PL225008B1/pl

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych. Osnowę polimerową kompozytu stanowi polipropylen, a czynnik bakteriobójczy stanowi krzemian miedzi zmodyfikowany wielościennym oligomerycznym silseskwioksanem, mający zastosowanie w produktach związanych z medycyną itp.
Jednym z celów modyfikacji fizycznej polimerów jest otrzymanie produktu o ściśle określonych i pożądanych właściwościach. Modyfikacja wpływa na polepszenie właściwości mechanicznych, ciep lnych, przetwórczych itp. Wiele ośrodków badawczych zajmuje się poszukiwaniem materiałów polim erowych o właściwościach bakteriobójczych, które są przedmiotem zainteresowania w wielu gałęziach przemysłu np. spożywczym i opakowaniowym, farmaceutycznym oraz samochodowym (środk i transportu publicznego).
W literaturze światowej brak jest doniesień na temat kompozytów poliolefin, w których czynnikiem bakteriobójczym jest, modyfikowany za pomocą nanonapełniacza typu wielościenny oligom eryczny silseskwioksan i krzemianu miedzi (CuO-SiO2).
Najczęściej stosowanym napełniaczem polimerowym o właściwościach bakteriobójczych jest obecnie nanosrebro, jednak cena tego typu napełniacza oraz wytworzonego przy jego użyciu komp ozytu jest bardzo wysoka. W literaturze światowej opisywany jest dodatek srebra w postaci nanosrebra do produkcji opakowań do kontaktu z żywnością. Jednakże w publikacji z 2011 roku, w czasopiśmie Food Additives and Contaminants H. Song i inni, w artykule pod tytułem „Migration of silver from nanosilver-polyethylene composite packaging into food simulants” dowiedli, że nanosrebro dodawane do kompozytów polimerowych, może przedostawać się z wytworzonych w ten sposób opakowań do jedzenia i picia. W konsekwencji doprowadzać to może do kumulowania się srebra w ludzkim ciele i powodować bardzo ciężkie choroby.
W literaturze jako napełniacz o właściwościach bakterio oraz grzybobójczych często opisywany jest tlenek miedzi. Tak na przykład w 2005 roku w czasopiśmie Chemistry of Materials, N. Cioffi i inni w artykule pod tytułem „Copper nanoparticle/polymer composites with antifungal and bacteriostatic properties” opisał zalety kompozytu miedzi z polimerem, który wykazał się bardzo dobrymi właściwościami antybakteryjnymi w stosunku do bakterii E. Coli oraz Staphylococcus aureus. Minusem stosowania czystego tlenku miedzi, opisanego w/w publikacji, jest wysoki koszt otrzymywania czystego napełniacza.
Właściwości antybakteryjne kompozytu polimerowego z zastosowaniem krzem ianu miedzi jako napełniacza opisane zostały po raz pierwszy w 2012 w czasopiśmie Bioelectrochemistry przez M. Nowacką i innych. Autorzy w artykule pod tytułem „Electrokinetic and bioactive properties of CuO-SiO2 oxide composites” opisali właściwości kompozytów wytworzonych z żywic poliestrowych i krzemianu miedzi. Do badań bakteriobójczych użyli szczepu Pseudomonas Aeruginosa. Wytworzone kompozyty odznaczały się właściwościami bakteriobójczymi w każdym zakresie zastosowanej ilości napełniacza.
Dotychczas nie opisano w literaturze antybakteryjnych cech kompozytu polimerowego z zastosowaniem krzemianu miedzi modyfikowanego nanonapełniaczem typu wielościenny oligomeryczny silseskwioksan.
Istotą wynalazku jest kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych, charakteryzujący się tym, że kompozyt stanowi osnowa i wypełnienie, przy czym osnowa jest korzystnie polipropylenem, a napełnienie stanowi czynnik bakteriobójczy, którym jest krzemian miedzi modyfikowany nanonapełniaczem typu POSS: 1-(3-hydroksypropylo)dimetylosiloksy-3,5,7,9,11,13,15-hepta(izobutylo)pentacyklo-[9.5.1.13,9.15,15.17,13]oktasiloksanu o wzorze
PL 225 008 B1 a którego zawartość stanowi od 0,1 do 40% wagowych, korzystnie od 2 do 8% wagowych, przy czym ilość nanonapełniacza typu POSS zastosowana do modyfikacji, wynosi w stosunku do krzemianu miedzi od 0,1 do 50 cz. wag., korzystnie od 1 do 15 cz. wag.
Korzystnym jest, gdy osnowę polipropylenową stanowią homopolimery lub kopolimery propylenu i/lub ich mieszaniny.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty techniczno-użytkowe:
- wytworzone kompozyty można przetwarzać standardowymi technikami stosowanymi obecnie w przetwórstwie tworzyw sztucznych (wytłaczanie, wtryskiwanie itp.);
- kompozyty charakteryzują się właściwościami bakteriobójczymi w stosunku do bakterii Pseudomonas aeruginosa;
- wytworzone kompozyty wykazują zmianę właściwości mechanicznych w stosunku do wejściowego materiału polimerowego (polipropylen), między innymi: moduł Younga, wytrzymałość, twardość Shore'a;
- możliwość wielokrotnego przetwarzania - recykling materiałowy;
- utylizacja na drodze recyklingu energetycznego;
- możliwość wielokrotnego przetwarzania - recykling materiałowy;
- utylizacja na drodze recyklingu energetycznego;
- bezodpadowa produkcja - wszystkie powstające w trakcie wytwarzania końcowego produktu braki można bowiem zawracać do procesu technologicznego;
- bezpośrednio do układu zasypowego wytłaczarki i poddać ponownemu przetwórstwu;
- szerokie możliwości zastosowań:
przemysł opakowaniowy, przemysł spożywczy, przemysł samochodowy, przemysł medyczny.
Wynalazek w przykładowym wykonaniu został zilustrowany na rysunkach, gdzie fig. 1 przedstawia zależność modułu Younga, kompozytów o właściwościach bakteriobójczych powstałych na osnowie iPP, od % wag. zawartości napełniacza (CuO-SiO2-iBu POSS), fig. 2 przedstawia zależność wydłużenia, kompozytów o właściwościach bakteriobójczych powstałych na osnowie iPP, od % wag. zawartości napełniacza (CuO-SiO2-iBu POSS), fig. 3 przedstawia zależność twardości Shore'a, kompozytów o właściwościach bakteriobójczych powstałych na osnowie iPP, od % wag. zawartości napełniacza (CuO-SiO2-iBu POSS), a tabela 1 przestawia właściwości bakteriobójcze próbek referencyjnych i kompozytów - próby przeprowadzone dla bakterii Pseudomonas Aeruginosa.
Kompozyt polipropylenowy o właściwościach bakteriobójczych wytworzony może zostać w procesie technologicznym zapewniającym wysoki stopień homogenizacji krzemianu miedzi w polimerze. Proces homogenizacji, w stanie uplastycznionym polimeru, przeprowadzony może zostać przy użyciu wytłaczarki jedno- lub dwuślimakowej, mieszalnika okresowego itp. Proces homogenizacji należy prowadzić w temperaturach charakterystycznych dla przetwórstwa polipropylenu (od 210 do 280°C).
Sposób przygotowania napełniacza (krzemianu miedzi) opisany został w 2012 w czasopiśmie Bioelectrochemistry przez M. Nowacką i innych. Autorzy w artykule pod tytułem „Electrokinetic and bioactive properties of CuO-SiO2 oxide composites” oraz wcześniejszym polskim zgłoszeniu patentowym Teofila Jesionowskiego i innych nr P.390326 „Sposób otrzymywania kompozytów tlenkowych CuO-SiO2 z odpadowych roztworów pogalwanicznych siarczanu(VI) miedzi(II) i krzemian sodu”.
Natomiast proces modyfikacji opisany został we wcześniejszym polskim zgłoszeniu patentowym P-394904. Proces modyfikacji krzemianu magnezu przeprowadzono przy użyciu 1-(3-hydroksypropylo)dimetylosiloksy-3,5,7,9,11,13,15-hepta(izobutylo)pentacyklo-[9.5.1.13,9.15,15.17,13]oktasiloksanu dalej zwanego iBu POSS (nanonapełniacz typu POSS), o wzorze sumarycznym: C33H75O14Si9 dalej zwanego iBu POSS (nanonapełniacz typu POSS), o wzorze sumarycznym: C33H76O14Si9 i ciężarze cząsteczkowym: 949,72. Wzór strukturalny przedstawiony został poniżej
PL 225 008 B1
Wynalazek obejmuje kompozyt polimerowy o właściwościach bakteriobójczych, charakteryzujący się tym, że osnową kompozytu jest polipropylen, a napełnienie stanowi czynnik bakteriobójczy (krzemian miedzi modyfikowany nanonapełniaczem typu POSS:
1-(3-hydroksypropylo)dimetylosiloksy-3,5,7,9,11,13,15-hepta(izobutylo)pentacyklo-[9.5.1.139.1515.1 , ]oktasiloksanu, którego zawartość stanowi od 0,1 do 40% wagowych, korzystnie od 2 do 8% wagowych. Ilość nanonapełniacza typu POSS zastosowana do modyfikacji, może wynosić w stosunku do krzemianu miedzi od 0,1 do 50 części wagowych (cz. wag.), korzystnie od 1 do 15 cz. wag. W dalszej części opracowania modyfikowany monohydroksypropylodimetylosiloksyheptaizobutylosilseskwioksanem krzemian miedzi (czynnik bakteriobójczy) oznaczany będzie jako: CuO-SiO2-iBu POSS.
Jako osnowę polimerową stosuje się homopolimery i kopolimery polipropylenu oraz ich mieszaniny.
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady.
P r z y k ł a d I
Izotaktyczny polipropylen (iPP) poddano procesowi homogenizacji z 40% wagowymi krzemianu miedzi modyfikowanego 10 cz. wag. 1-(3-hydroksypropylo)dimetylosiloksy-3,5,7,9,11,13,15-hepta(izobutylo)pentacyklo-[9.5.1.13,9.15,15.17,13]oktasiloksanu (CuO-SiO2-iBu POSS) w mieszalniku okresowym, w temperaturze 210°C, przy prędkości obrotowej rotorów mieszalnika wynoszącej 20 obr/min. Proces mieszania prowadzono do ustalenia się stałego momentu obrotowego mieszalnika - około 15 minut. Modyfikowany krzemian miedzi przed homogenizacją poddano procesowi suszenia w suszarce z obiegiem wymuszonym, w temperaturze 110°C. Wytworzony kompozyt zmielono przy użyciu młynka wolnoobrotowego. Następnie koncentrat o zawartości 40% wag. zmodyfikowanego krzemianu rozcieńczono do stężenia 2% wag. CuO-SiO2-iBu POSS w procesie wytłaczania dwuślimakowego z granulacją na zimno - temperatura głowicy wynosiła 230°C. Kompozyt, w postaci granulatu, o zawartości 2% wag. CuO-SiO2-iBu POSS poddano przetwórstwu w procesie wtryskiwania. Wytworzono wiosełka pomiarowe zgodne z obowiązującą normą (typ 1A), które posłużyły do oceny podstawowych parametrów wytrzymałościowych. Stwierdzono, że dodatek 2% wag. napełniacza nie spowodował istotnych zmian w sztywności kompozytu. Moduł sprężystości wzdłużnej kompozytu wynosi 1226 ± 11 MPa, w przypadku iPP wartość E = 1243 ± 21 MPa - zmiany wartości E w zakresie wyznaczonych błędów pomiarowych (wartość skorygowanego odchylenia standardowego). Dodatek 2% wag. napełniacza spowodował zwiększenie wydłużenia względnego przy zerwaniu kompozytu (sb), w stosunku do polipropylenu. Wydłużenie względne dla iPP wynosiło 195,01 ± 23,34%, w przypadku kompozytu sb wzrosło do wartości 277,16 ± 36,68%. Dodatek 2% napełniacza nie spowodował wyraźnego wzrostu twardości kompozytu, w stosunku do iPP. Twardość Shore'a kompozytu wynosiła 57,70 ± 0,67°, natomiast dla iPP na poziomie 58,00 ± 0,47°. Graficzne zestawienie wyznaczonych podstawowych parametrów wytrzymałościowych kompozytu oraz polipropylenu (osnowa kompozytu) przedstawiono na poniższych rysunkach: 1) Moduł sprężystości wzdłużnej (E); 2) Wydłużenie względne przy zerwaniu (sb); 3) Twardość Shore'a Sh°. Otrzymane układy podano badaniom bakteriostatycznym z wykorzystaniem oportunistycznej bakterii gram ujemnej Pseudomonas aeruginosa, metodą opisaną w 2001 roku w czasopiśmie Methods in Enzymology przez L. Thi i innych w artykule pod tytułem „First stages of biofilm characterization and quantification of bacterial functions involved in colonization process”, wyniki zebrano w tabeli nr 1. Zaobserwowano znaczącą redukcję adhezji bakterii Pseudomonas aeruginosa do powierzchni polipropylenu modyfikowanego krzemianem miedzi. Dodatek ten redukował powstawanie biofilmu na powierzchni kompozytu z licznych kolonii do pojedynczych komórek. Świadczy to o silnym działaniu bakteriostatycznym opisywanego kompozytu. Otrzymane układy podano badaniom bakteriostatycznym z wykorzystaniem oportunistycznej bakterii gram ujemnej Pseudomonas aeruginosa, metodą opisaną w 2001 roku w czasopiśmie Methods in Enzymology przez L. Thi i innych
PL 225 008 B1 w artykule pod tytułem „First stages of biofilm characterization and quantification of bacterial functions involved in colonization process”, wyniki zebrano w tabeli nr 1. Zaobserwowano znaczącą redukcję adhezji bakterii Pseudomonas aeruginosa do powierzchni polietylenu modyfikowanego krzemianem miedzi. Dodatek ten zacznie redukował powstawanie biofilmu na powierzchni kompozytu z licznych kolonii do pojedynczych komórek. Świadczy to o silnym działaniu bakteriostatycznym opisywanego kompozytu.
P r z y k ł a d II
Izotaktyczny polipropylen (iPP) poddano procesowi homogenizacji z 40% wagowymi krzemianu miedzi modyfikowanego 10 cz. wag. 1-(3-hydroksypropylo)dimetylosiloksy-3,5,7,9,11,13,15-hepta(izobutylo)pentacyklo-[9.5.1.13,9.15,15.17,13]oktasiloksanu (CuO-SiO2-iBu POSS) w warunkach jw. Wytworzony kompozyt zmielono przy użyciu młynka wolnoobrotowego. Następnie koncentrat o zawart ości 40% wag. zmodyfikowanego krzemianu rozcieńczono do stężenia 4% wag. CuO-SiO2-iBu POSS w procesie wytłaczania dwuślimakowego z granulacją na zimno - temperatura głowicy wynosiła 230°C. Kompozyt, w postaci granulatu, o zawartości 4% wag. CuO-SiO2-iBu POSS poddano przetwórstwu w procesie wtryskiwania. Wytworzono wiosełka pomiarowe zgodne z obowiązującą normą (typ 1A), które posłużyły do oceny podstawowych parametrów wytrzymałościowych. Stwierdzono, że dodatek 4% napełniacza nie spowodował istotnych zmian sztywności kompozytu. Moduł sprężystości wzdłużnej kompozytu wynosi 1258 ± 16 MPa, w przypadku iPP wartość E = 1243 ± 21 MPa - zmiany wartości E w zakresie wyznaczonych błędów pomiarowych (wartość skorygowanego odchylenia standardowego). Dodatek 4% napełniacza spowodował zwiększenie wydłużenia względnego przy zerwaniu kompozytu (sb), w stosunku do iPE. Wydłużenie względne dla iPP wynosiło 195,01 ± 23,34%, w przypadku kompozytu sb wzrosło do wartości 252,24 ± 25,65%. Dodatek 4% napełniacza powoduje nieznaczny wzrost twardości kompozytu, w stosunku do iPP - około 1 Sh°. Graficzne zestawienie wyznaczonych podstawowych parametrów wytrzymałościowych kompozytu oraz polipropylenu (osnowa kompozytu) przedstawiono na poniższych rysunkach: 1 Moduł sprężystości wzdłużnej (E); 2) Wydłużenie względne przy zerwaniu (sb); 3) Twardość Shore'a Sh°. Tak jak w przypadku próbek z przykładu I, próbki z przykładu II odznaczają się podobnymi właściwościami bakteriostatycznymi, wyniki przedstawione zostały w tabeli 1.
P r z y k ł a d III
Izotaktyczny polipropylen (iPP) poddano procesowi homogenizacji z 40% wagowymi krzemianu miedzi modyfikowanego 10 cz. wag. 1-(3-hydroksypropylo)dimetylosiloksy-3,5,7,9,11,13,15-hepta(izobutylo)pentacyklo-[9.5.1.13,9.15,15.17,13]oktasiloksanu (CuO-SiO2-iBu POSS) w warunkach jakie opisano w przykładzie I. Wytworzony kompozyt zmielono przy użyciu młynka wolnoobrotowego. Następnie koncentrat o zawartości 40% wag. zmodyfikowanego krzemianu rozcieńczono do stężenia 8% wag. CuO-SiO2-iBu POSS w procesie wytłaczania dwuślimakowego z granulacją na zimno - temperatura głowicy wynosiła 230°C. Kompozyt, w postaci granulatu, o zawartości 8% wag. CuO-SiO2-iBu POSS poddano przetwórstwu w procesie wtryskiwania. Wytworzono wiosełka pomiarowe zgodne z obowiązującą normą (typ 1A), które posłużyły do oceny podstawowych parametrów wytrzymałościowych. Stwierdzono, że moduł sprężystości wzdłużnej kompozytu wynosi 1340 ± 10 MPa, co stanowi około 7,24% wzrostu jego wartości, w stosunku do wyjściowego polipropylenu - 1243 ± 21 MPa. Dodatek 8% napełniacza spowodował bardzo znaczące zmniejszenie wydłużenia względnego przy zerwaniu kompozytu (sb), w stosunku do iPP. Wydłużenie względne dla iPP wynosiło 195,01 ± 23,34%, w przypadku kompozytu sb spadło do wartości 15,28 ± 2,04%. Dodatek 8% napełniacza powoduje również wzrost twardości kompozytu o około 2 Sh°, w stosunku do iPP. Graficzne zestawienie wyznaczonych po dstawowych parametrów wytrzymałościowych kompozytu oraz polietylenu (osnowa kompozytu) przedstawiono na poniższych rysunkach: 1) Moduł sprężystości wzdłużnej (E); 2) Wydłużenie względne przy zerwaniu (sb); 3) Twardość Shore'a Sh°. Tak jak w przypadku próbek z przykładów I i II próbki z przykładu III odznaczają się podobnymi właściwościami bakteriostatycznymi, wyniki przedstawione zostały w tabeli 1.

Claims (2)

1. Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych, znamienny tym, że kompozyt stanowi osnowa i wypełnienie, przy czym osnowa jest korzystnie polipropylenem, a napełnienie stanowi czynnik bakteriobójczy, którym jest krzemian miedzi modyfikowany nanonapełniaczem typu POSS: 1-(3-hydroksypropylo)dimetylosiloksy-3,5,7,9,11,13,15-hepta(izobutylo)pentacyklo-[9.5.1.139.1515.1713]oktasiloksanu o wzorze a którego zawartość stanowi od 0,1 do 40% wagowych, korzystnie od 2 do 8% wagowych, przy czym ilość nanonapełniacza typu POSS zastosowana do modyfikacji wynosi w stosunku do krzemianu miedzi od 0,1 do 50 części wagowych , korzystnie od 1 do 15 części wagowych.
2. Kompozyt według zastrz. 1, znamienny tym, że osnowę polipropylenową stanowią homopolimery lub kopolimery propylenu i/lub ich mieszaniny.
PL404654A 2013-07-12 2013-07-12 Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych PL225008B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404654A PL225008B1 (pl) 2013-07-12 2013-07-12 Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404654A PL225008B1 (pl) 2013-07-12 2013-07-12 Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404654A1 PL404654A1 (pl) 2015-01-19
PL225008B1 true PL225008B1 (pl) 2017-02-28

Family

ID=52305546

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404654A PL225008B1 (pl) 2013-07-12 2013-07-12 Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225008B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422797A1 (pl) * 2017-09-09 2019-03-11 Uniwersytet Opolski Sposób wytwarzania kompozytów na osnowie poliolefin
PL422798A1 (pl) * 2017-09-09 2019-03-11 Uniwersytet Opolski Kompozyty na osnowie poliolefin

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422797A1 (pl) * 2017-09-09 2019-03-11 Uniwersytet Opolski Sposób wytwarzania kompozytów na osnowie poliolefin
PL422798A1 (pl) * 2017-09-09 2019-03-11 Uniwersytet Opolski Kompozyty na osnowie poliolefin

Also Published As

Publication number Publication date
PL404654A1 (pl) 2015-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103554624B (zh) 抗菌聚乙烯树脂的制备方法
WO2008125955B1 (en) Process for the preparation of a treated mineral filler product, the obtained mineral filler product and its uses
WO2010035763A1 (ja) 医療用具、医療用材料およびそれらの製造方法
WO2021120864A1 (zh) 一种聚丙烯组合物及其制备方法和应用
CA1104314A (en) Polyester sheet containing antiblock agent added in degradable polycarbonate
CN1147542C (zh) 纳米抗菌塑料
CN107652641A (zh) 低成本生物基全降解高透膜及其制备方法
WO2023045822A1 (zh) 一种聚丙烯基抗菌母粒及其制备方法和应用
WO2014060754A2 (en) Biodegradable polymer blend
PL225008B1 (pl) Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych
PL225010B1 (pl) Kompozyt polietylenu o właściwościach bakteriobójczych
Botlhoko et al. UV‐protection, tribology, and mechanical properties of ZnO‐containing polyamide composites
CN110527168A (zh) 一种抗菌塑料母料及其制备方法
CN103073811A (zh) 一种抗菌聚氯乙烯组合物及其制备方法
PL225009B1 (pl) Kompozyt polietylenu o właściwościach bakteriobójczych
JP2015214679A (ja) ポリオレフィンまたはポリエステル用アンチブロッキング剤
JP2001011191A (ja) エチレン−酢酸ビニル共重合体ケン化物ペレットの処理方法
PT107398A (pt) Filme de politereftalato de etileno e grafeno e/ou óxido de grafeno
JP4347019B2 (ja) 抗菌剤入りのフィルム又はシート状プラスチック成形品
PL225007B1 (pl) Kompozyt polipropylenu o właściwościach bakteriobójczych
CN113244933A (zh) 一种食品抗菌包装材料
CN105658706B (zh) 尼龙膜
CN105440451B (zh) 一种绒质表面抗菌pp增强材料及其制备方法
CN1445264A (zh) 抗菌薄膜及其双向拉伸工艺
de Yro et al. Characterization and Antibacterial Potential of Melt Compounded Acrylonitrile Butadiene Styrene/Copper Nanoparticle Composites