PL224860B1 - Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia pojazdu w przeszkodę lub wywrócenia pojazdu - Google Patents

Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia pojazdu w przeszkodę lub wywrócenia pojazdu

Info

Publication number
PL224860B1
PL224860B1 PL404596A PL40459613A PL224860B1 PL 224860 B1 PL224860 B1 PL 224860B1 PL 404596 A PL404596 A PL 404596A PL 40459613 A PL40459613 A PL 40459613A PL 224860 B1 PL224860 B1 PL 224860B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seat
belt
child
backrest
car
Prior art date
Application number
PL404596A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404596A1 (pl
Inventor
Leon Prochowski
Andrzej Muszyński
Karol Zielonka
Marek Jaskiewicz
Paweł Trzaska
Original Assignee
Przemysłowy Inst Motoryzacji
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemysłowy Inst Motoryzacji filed Critical Przemysłowy Inst Motoryzacji
Priority to PL404596A priority Critical patent/PL224860B1/pl
Publication of PL404596A1 publication Critical patent/PL404596A1/pl
Publication of PL224860B1 publication Critical patent/PL224860B1/pl

Links

Landscapes

  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)
  • Carriages For Children, Sleds, And Other Hand-Operated Vehicles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest fotelik do przewozu dzieci w pojazdach, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza przy odchyleniu ciała dziecka od oparcia podczas uderzenia czołowego, ukośnego i bocznego pojazdu w przeszkodę lub wywrócenia pojazdu.
Znane są foteliki, które spełniają swoją funkcję ochronną podczas czołowego zderzenia pojazdu z przeszkodą lub tylnego uderzenia w pojazd przewożący dziecko. Są to foteliki posadowione na k anapie (fotelu) samochodu. Dziecko przytrzymywane jest w foteliku za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa, w które wyposażone są siedzenia samochodowe. Samochodowe pasy bezpieczeństwa są wykorzystywane do umocowania fotelika w samochodzie i jednocześnie do przytrzymywania dziecka i fotelika.
Znane są foteliki wyposażone w integralne (własne) pasy bezpieczeństwa, które służą do przytrzymywania dziecka na foteliku podczas zdarzenia drogowego. Pasy integralne fotelika posiadają, w zależności od zastosowanego rozwiązania, trzy, cztery lub pięć punktów mocowania.
Znany jest również sposób przytrzymania dziecka, wykorzystujący pasy samochodowe z dodatkową osłoną w kształcie barierki. Barierka ta jest mocowana w sposób ruchomy do fotelika. Zatem można ją odchylić lub podnieść ponad głowę dziecka.
Znane jest rozwiązane, w którym pasy samochodowe są podczas mocowania fotelika i przytrzymywania dziecka, uzupełniane o dodatkową osłonę w kształcie litery T. Jeden z pasów, przym ocowany do osłony, biegnie w kierunku szczeliny między nogami dziecka, a następnie pod siedziskiem fotelika do zamka umieszczonego na powierzchni czołowej siedziska.
Znany jest system ISOFIX, który charakteryzuje się specjalnym mocowaniem fotelików dziecięcych na siedzeniach w samochodach. System ISOFIX składa się z dwóch uchwytów, które znajdują się między siedzeniem, a oparciem fotela. Uchwyty te są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu.
Znany jest z opisu patentowego US4762364 A fotelik do przewozu dzieci, w którym oparcie jest obrotowe i może się obracać wzdłuż krawędzi obrotu prostopadłej do osi wzdłużnej pojazdu. Obrót oparcia do tyłu umożliwia zwiększenie komfortu dziecka w trakcie podróży. Fotelik posiada pas stabilizujący połączony poprzez dwa otwory z tylną częścią oparcia, przebiegający do jego części przedniej.
Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia czołowego lub wywrócenia pojazdu posiad ający siedzisko, pas stabilizujący oraz oparcie, którego górna część posiadająca dwa otwory do przeprowadzenia pasa stabilizującego jest obrotowa i może obracać się wzdłuż krawędzi obrotu, prostopadłej do osi wzdłużnej pojazdu samochodowego, charakteryzuje się tym, że część obrotowa oparcia podlega działaniu połączenia hamującego przymocowanego do górnej części stelażu fotelika. Pas stabilizujący połączony jest w sposób rozłączny z typowym samochodowym pasem bezpieczeństwa na odcinku barkowo-ramieniowym. Połączenie hamujące ma regulowaną wartość siły zrywającej, uwzględniającej masę i wzrost dziecka oraz jest wielokrotnego użytku, w postaci połączenia na rzepy. Siedzisko ma dwa otwory do mocowania taśmy pomocniczej: otwór z lewej strony siedziska i otwór z prawej strony siedziska. Pas stabilizujący ustala się względem samochodowego pasa bezpieczeństwa na odcinku barkowo-ramieniowym za pomocą połączenia na rzepy z taśmą pomocniczą, co ogranicza przesuwanie się samochodowego pasa bezpieczeństwa do szyi dziecka siedzącego w fot eliku podczas zdarzenia drogowego.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na schematycznym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fotelik w stanie przed zdarzeniem drogowym, fig. 2 - fotelik w czasie zdarzenia drogowego, fig. 3 - właściwe położenie pasa stabilizującego względem taśmy pomocniczej i pasa bezpieczeństwa, fig. 4 - fotelik posadowiony po lewej stronie samochodu, a fig. 5 - fotelik posadowiony po prawej stronie samochodu.
Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych składa się ze stelażu 1, siedziska 2 oraz oparcia 3, którego górna część może się obracać wzdłuż krawędzi obrotu 4. Siedzisko 2 i oparcie 3 są wykonane z materiału energochłonnego i pokryte wraz ze stelażem 1 miękką tkaniną. Siedzisko 2 jest przymocowane do stelażu 1 w sposób trwały. Dziecko posadowione w foteliku jest przytrzymywane samochodowym pasem bezpieczeństwa 5 i 13. W czasie normalnego użytkowania część obrotowa oparcia 3, przylega do stelażu 1 i jest przytrzymywana przez połączenie hamujące 6 przymocowane trwale do górnej części stelażu 1, za pomocą połączenia na rzepy. W czasie zderzenia drogowego ciało dziecka pod działaniem sił bezwładności, naciska na pas bezpieczeństwa 5 oraz
PL 224 860 B1 połączony z nim pas stabilizujący 9. Po przekroczeniu odpowiedniej wartości siły nacisku następuje zerwanie połączenia hamującego 6 co umożliwia obrót wzdłuż krawędzi obrotu 4, prostopadłej do osi wzdłużnej pojazdu samochodowego górnej części oparcia 3 wraz z ciałem dziecka i jego oddziaływanie na pas stabilizujący 9. Górna część oparcia obrotowego 3 fotelika ma dwa otwory do przeprowadzenia pasa stabilizującego 9: otwór z lewej strony oparcia obrotowego 7 i otwór z prawej strony oparcia obrotowego 11. Pas stabilizujący 9 jest zamocowany do tylnej strony oparcia obrotowego 3 w taki sposób, że może być przeprowadzony przez jeden z otworów (7 lub 11) na przednią stronę oparcia obrotowego 3. Siedzisko 2 ma również dwa otwory do zamocowania taśmy pomocniczej 10: otwór z lewej strony siedziska 8 i otwór z prawej strony siedziska 12. Pozwala to na umieszczenie fotelika po lewej lub prawej stronie pojazdu samochodowego. Pas stabilizujący 9 ustala się względem samochodowego pasa bezpieczeństwa 5 (na odcinku barkowo-ramieniowym) za pomocą połączenia na rzepy z taśmą pomocniczą 10, co ogranicza przesuwanie się samochodowego pasa bezpieczeństwa 5 w kierunku szyi dziecka siedzącego w foteliku.

Claims (5)

1. Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia czołowego lub wywrócenia pojazdu posiadający siedzisko (2), pas stabilizujący (9) oraz oparcie (3), którego górna część posiadająca dwa otwory (7), (11) do przeprowadzenia pasa stabilizującego (9) jest obrotowa i może obracać się wzdłuż krawędzi obrotu (4), prostopadłej do osi wzdłużnej pojazdu samochodowego, znamienny tym, że część obrotowa oparcia (3) podlega działaniu połączenia hamującego (6) przymocowanego do górnej części stelażu fotelika (1 ).
2. Fotelik według zastrz. 1, znamienny tym, że pas stabilizujący (9) połączony jest w sposób rozłączny z typowym samochodowym pasem bezpieczeństwa (5) na odcinku barkowo-ramieniowym.
3. Fotelik według zastrz. 1, znamienny tym, że połączenie hamujące (6) ma regulowaną wartość siły zrywającej, uwzględniającej masę i wzrost dziecka oraz jest wielokrotnego użytku w postaci połączenia na rzepy.
4. Fotelik według zastrz. 1, znamienny tym, że siedzisko (2) ma dwa otwory do mocowania taśmy pomocniczej (10): otwór z lewej strony siedziska (8) i otwór z prawej strony siedziska (12).
5. Fotelik według zastrz. 1, znamienny tym, że pas stabilizujący (9) ustala się względem samochodowego pasa bezpieczeństwa (5) na odcinku barkowo-ramieniowym za pomocą połączenia na rzepy z taśmą pomocniczą (10), co ogranicza przesuwanie się samochodowego pasa bezpieczeństwa (5) do szyi dziecka siedzącego w foteliku podczas zdarzenia drogowego.
PL404596A 2013-07-08 2013-07-08 Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia pojazdu w przeszkodę lub wywrócenia pojazdu PL224860B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404596A PL224860B1 (pl) 2013-07-08 2013-07-08 Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia pojazdu w przeszkodę lub wywrócenia pojazdu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404596A PL224860B1 (pl) 2013-07-08 2013-07-08 Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia pojazdu w przeszkodę lub wywrócenia pojazdu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404596A1 PL404596A1 (pl) 2015-01-19
PL224860B1 true PL224860B1 (pl) 2017-02-28

Family

ID=52305499

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404596A PL224860B1 (pl) 2013-07-08 2013-07-08 Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia pojazdu w przeszkodę lub wywrócenia pojazdu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224860B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404596A1 (pl) 2015-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8905478B2 (en) Child safety seat with structural support
EP3345784B1 (en) Child car seat
US7891741B2 (en) Criss-cross harness system for use with seats
JP2019507056A (ja) 携帯用の車両用シートベルトの締結装置
KR101315120B1 (ko) 차량용 어린이 안전시트
JP6074500B2 (ja) 乗り物用座席
US9676305B2 (en) Vehicle seat with integrated child seat
RO133040B1 (ro) Dispozitiv de protecţie pentru copii, ergonomic şi reglabil, ataşabil la un scaun de autoturism
PL224860B1 (pl) Fotelik do przewozu dzieci w pojazdach samochodowych, spełniający funkcje ochronne podczas zdarzeń drogowych, zwłaszcza podczas uderzenia pojazdu w przeszkodę lub wywrócenia pojazdu
KR101313821B1 (ko) 유아용 안전벨트
KR200261829Y1 (ko) 차량용 유아 안전시트
JP2024521387A (ja) 自動車シートに取り付けるためのインパクトシールド付きチャイルドシート
KR20150129521A (ko) 유아용 시트가 내장된 카시트
KR20230096089A (ko) 차량 시트에 장착하기 위한 충격 실드가 있는 어린이 시트
JP3079254U (ja) 道路運送車両特別仕様座席
WO2019086611A1 (en) A pad for a seat belt
JP2001047905A (ja) 固定可能なジュニアシート
KR20060014838A (ko) 유아용 시트벨트 장치
KR0128703Y1 (ko) 유야용 아암 레스트를 구비한 차량용 시트
JP2019127050A (ja) 車両用シートベルト装置
JP2001180344A (ja) チャイルドシート
GB2327383A (en) Seat restraint
Hoey et al. Buckle up and put the children in the back
KR20070004496A (ko) 자동차용 안전벨트
BRMU9001750U2 (pt) Dispositivo para proteger crianças em veículos automotores