PL224747B1 - Sposób oceny jakości zgrzein i/lub spoin - Google Patents

Sposób oceny jakości zgrzein i/lub spoin

Info

Publication number
PL224747B1
PL224747B1 PL399940A PL39994012A PL224747B1 PL 224747 B1 PL224747 B1 PL 224747B1 PL 399940 A PL399940 A PL 399940A PL 39994012 A PL39994012 A PL 39994012A PL 224747 B1 PL224747 B1 PL 224747B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weld
welds
ultrasonic
size
khz
Prior art date
Application number
PL399940A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399940A1 (pl
Inventor
Marcin Korzeniowski
Andrzej Ambroziak
Paweł Kustroń
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL399940A priority Critical patent/PL224747B1/pl
Publication of PL399940A1 publication Critical patent/PL399940A1/pl
Publication of PL224747B1 publication Critical patent/PL224747B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru wielkości zgrzein i/lub spoin, wykonanych metodą zgrzewania, zwłaszcza w cienkościennych elementach stalowych wykonanych metodą punktowego zgrzewania oporowego oraz spawania łukowego i laserowego. Oporowe zgrzewanie punktowe, spawanie MAG, a coraz częściej spawanie laserowe i plazmowe są podstawowymi metodami łączenia cienkościennych konstrukcji szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym. Od początku rozwoju wymienionych metod spajania, problemem są przyklejenia, czyli zgrzeiny i spoiny, w których nie występuje pełne przetopienie metalu, a powstające połączenie istnieje tylko dzięki siłom adhezji występującymi na powierzchniach styku łączonych metali.
Badanie nieniszczące czujnikiem ultradźwiękowym, wyrobów metalurgicznych znane z polskiego zgłoszenia patentowego P.369231 przeznaczone jest do badania nieniszczącego rur metalowych za pomocą urządzenia zawierającego czujnik ultradźwiękowy mający ultradźwiękowe elementy przetwornikowe, które mogą być wzbudzane w wybranych chwilach. Obwód dolny do obróbki sygnałów wychwyconych analizuje odpowiedź całkowitą rury przy wzbudzeniu ultradźwiękowym. Elementy przetwornikowe wzbudzane są tylko, aby wytworzyć pojedynczą emisję, a obwód dolny odzyskuje próbki sygnałów obróbkowych przez każdy element przetwornikowy, w celu skojarzenia z nimi kolejnych chwil przesunięcia tak, aby obliczyć szereg całkowitych odpowiedzi rury na tę pojedynczą emisję, przez modyfikację przesunięć między kolejnymi czasami.
Sposób i układ do badania przyczepności materiałów do podłoża znany z polskiego opisu patentowego PL 202543 polega na tym, że falę akustyczną ze źródła fali akustycznej kieruje się na powierzchnię badanego materiału. Równocześnie na powierzchnię tego materiału kieruje się ze źródła światła skupioną wiązkę światła i za pomocą detektora położenia wykrywa się zmiany miejsca położenia odbitej wiązki światła proporcjonalnie do amplitudy drgań powierzchni badanego materiału nad występującym rozwarstwieniem wewnątrz badanego materiału albo nad rozwarstwieniem badanego materiału i podłoża. Uzyskany elektryczny sygnał pomiarowy przetwarza się na sygnał cyfrowy i przesyła się do komputera, w którym przesyłany sygnał poddaje się obróbce polegającej na transformowaniu przebiegu amplitudy drgań w funkcji czasu na przebieg amplitudy składowych harmonicznych drgań w funkcji częstotliwości, a następnie informację o zmierzonej wielkości amplitudy składowych harmonicznych drgań powierzchni badanego materiału porównuje się z informacją o wielkości amplitudy składowych harmonicznych drgań powierzchni badanego materiału bez rozwarstwienia określając na tej podstawie wielkość rozwarstwienia oraz głębokość jego zalegania w badanym materiale. Układ do badania przyczepności materiałów do podłoża, zawiera źródło fali akustycznej emitujące falę akustyczną w kierunku powierzchni badanego materiału związanego z podłożem pod kątem prostym do tej powierzchni oraz źródło światła emitujące wiązkę światła padającą pod kątem ostrym na powierzchnię badanego materiału związanego z podłożem, a na drodze wiązki światła odbitej zawiera detektor położenia, który jest połączony z komputerem.
Sposób kontrolowania zgrzeiny punktowej łączącej arkusze blachy znany z polskiego opisu patentowego PL 170398, polega na tym, że poprzez sprawdzenie z obszaru położonego w pewnym oddaleniu od wspomnianych zgrzein punktowych dokonywana jest ocena mechanicznych i strukturalnych parametrów każdej ze wspomnianych zgrzein punktowych, czy po nagrzaniu arkuszy blachy do pewnej temperatury, temperatura zgrzein punktowych jest w z góry ustalonym zakresie wartości, przy czym górna i dolna granica wspomnianego zakresu zależy od wspomnianej temperatury, do której zostały nagrzane arkusze blachy.
Patent US 2005230360 przedstawia sposób i urządzenie do oceny wielkości i/lub jakości zgrzeiny punktowej, która obejmuje zastosowanie głowicy z wieloma przetwornikami ułożonymi w dwuwymiarową tablicę, ustawionej na zgrzeinie punktowej podczas badania, następnie wygenerowanie przez nią serii sygnałów ultradźwiękowych przez dwu-wymiarową macierz przetworników, przepuszczenie przez zgrzeinę punktową i przeprowadzenie analizy odpowiedzi na podstawie uzyskanych sygnałów w celu pomiaru dwu-wymiarowego przekroju wgniotu przedniej i tylnej części zgrzeiny. Następnie skorygowanie sygnału odbitego na podstawie zmierzonego przekroju, poprzez pomiar współczynnika tłumienia dla każdej odpowiedzi, i rozpoznawanie strefy przyklejenia i obszaru jądra zgrzeiny z wykorzystaniem pomiaru współczynnika tłumienia i przedstawienie wyniku w postaci dwuwymiarowego obrazu rozwarstwień: przyklejenia oraz jądra zgrzeiny. Do przeprowadzenia analizy urządzenie generuje dane kalibracyjne związane z akustycznym obrazem rozmiaru jądra zgrzeiny punktowej i dokonuje korekcji dwuwymiarowego obrazu jądra zgrzeiny punktowej podczas testu na
PL 224 747 B1 podstawie danych z kalibracji. Dodatkowo dane do kalibracji pochodzą z testów niszczących z wybranych złączy zgrzewanych punktowo, a ocena jakości zgrzeiny jest funkcją rozmiaru i kształtu jądra zgrzeiny, obecności stref nieciągłości wewnątrz jądra zgrzeiny oraz profilu przedniej i tylnej części wgniotu. Opisano w nim sposób nieniszczących badań punktowych zgrzein z wykorzystaniem ultradźwiękowego urządzenia, czyli zastosowano ultradźwięki o małym natężeniu. A. Śliwiński w publikacji „Ultradźwięki i ich zastosowania”, rozdz. 6 - „Zastosowanie ultradźwięków o małym natężeniu”, str. 182, A. Śliwiński, WNT, Warszawa 2001 definiuje, że bierne zastosowanie ultradźwięków polega na wytwarzaniu i detekcji fal sprężystych o takich natężeniach, które nie niszczą struktury za ich pomocą badanego, mierzonego lub kontrolowanego ośrodka. Z kolei, A. Śliwiński definiuje czym jest fala ultradźwiękowa dużej mocy, a określana jest przez tzw. czynne działanie ultradźwięków i jest nieodłącznie związana z efektami nieliniowymi, które w konsekwencji powstawania dużych sił lokalnych w polu ultradźwiękowym prowadzą do procesów wywołujących zmiany makroskopowe ośrodka zwykle nieodwracalne, („Ultradźwięki i ich zastosowania”, rozdz. 7 - „Zastosowanie ultradźwięków o dużym natężeniu”, A. Śliwiński, WNT, Warszawa 2001, str. 335), takie jak rozdzielanie, dezintegrowanie, zjawiska cieplne, dyspergowanie, tarcie na powierzchniach granicznych, które przedstawił w diagramie Spenglera, (str. 336). Wartości fal ultradźwiękowych są różne, a wartość mocy, którą można uznać za dużą, zależy od interakcji czynnej fali ultradźwiękowej z materiałem, w którym rozprzestrzenia się fala ultradźwiękowa. Przykładowo w opisie wynalazku US 2009212089 przytoczono urządzenie do spawania ultradźwiękowego, które zwykle zawiera zasilacz sieciowy dostarczający sygnał o wysokiej mocy do przetwornika, który przetwarza sygnał w wibracje mechaniczne. W rozwiązaniu tym stosuje się do spawania ultradźwiękowego wysokie wibracje, środek wzmacniający użyty do zmiany amplitudy drgań, konwerter, wzmacniacz. Narzędzia te są specjalnie dostrojone aby rezonować w tej samej częstotliwości ultradźwiękowej, która zazwyczaj wynosi od 15 kHz do 70 kHz, a proces ten dla przedmiotów obrabianych przeznaczonych do spawania odbywa się w prasie pod ciśnieniem. W opisie wynalazku WO2006049874 celem przeprowadzenia lutowania materiał lutowniczy dostarczany jest na przewodzącą stronę w postaci guzka lutowniczego. Materiał lutowniczy jest mieszany za pomocą ultradźwięków o częstotliwości od 50 kHz do około 90 kHz w czasie co najmniej części nagrzewania, aby przynajmniej częściowo skompensować powstawanie pustek w wypukłości lutu.
Istota sposobu, według wynalazku polega na tym, że najpierw eliminuje się strefę przyklejeń wokół wykonanej zgrzeiny i/lub spoiny wprawiając ją w wibracje za pomocą generatora ultradźwiękowego dużej mocy połączonego z przetwornikiem ultradźwiękowym, który zakończony jest ultradźwiękowym koncentratorem akustycznym, przy czym generowane fale ultradźwiękowe dużej mocy kierowane są na zgrzeinę i/lub spoiny poprzez ośrodek sprzęgający, a następnie znanymi technikami nieniszczących badań punktowych wyznacza się rzeczywistą wielkość zgrzeiny i/lub spoiny.
Korzystnym jest to, że generuje się falę ultradźwiękową dużej mocy o częstotliwości w zakresie 20 kHz - 50 kHz.
Sposób pozwala na eliminację przyklejeń, równocześnie nie odkształca spajanej konstrukcji i nie powoduje pogorszenia własności eksploatacyjnych prawidłowo wykonanych spoin i zgrzein. Wykorzystanie fal ultradźwiękowych dużej mocy i ultradźwiękowego transformatora drgań, umożliwia eliminację przyklejeń wokół prawidłowo wykonanej zgrzeiny lub spoiny, zaś w przypadku braku przetopu złącze się rozpada, ale podzespoły pozostają nieuszkodzone i nadają się do ponownego łączenia daną metodą spawalniczą.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia głowicę ultradźwiękową urządzenia do pomiaru wielkości zgrzein i/lub spoin, a fig. 2 głowicę ultradźwiękową urządzenia, przy czym 1 - przed eliminacją przyklejeń, 2 - podczas eliminacji przyklejeń i 3 - po eliminacji przyklejeń.
Sposób pomiaru wielkości zgrzein i/lub spoin polega na tym, że generatorem ultradźwiękowym dużej mocy połączonym z przetwornikiem ultradźwiękowym 1, który zakończony jest ultradźwiękowym koncentratorem akustycznym 2, generuje się falę ultradźwiękową dużej mocy o częstotliwości w zakresie 20 kHz - 50 kHz, którą kieruje się poprzez ośrodek sprzęgający 3 na zgrzeinę i wprawia ją w wibracje. Wibracjami eliminuje się strefę przyklejenia 5 wokół wykonanej zgrzeiny łączącej materiały zgrzewane 4. Następnie znanymi technikami nieniszczących badań punktowych wyznacza się rzeczywista wielkość zgrzeiny i/lub spoiny. Falę ultradźwiękową o wysokiej częstotliwości (MHz) jak przykładowo w patencie US 2005230360 kieruje się na powierzchnię z badaną zgrzeiną, zaś wiązkę odbitą od badanej zgrzeiny przetwarza się na sygnał elektryczny analogowy, a następnie na sygnał cyfrowy i przesyła się do komputera, w którym sygnał cyfrowy poddaje się obróbce i wyznacza wielkość zgrzeiny.
PL 224 747 B1
Wygenerowana fala ultradźwiękowa dużej mocy wprawia w wibracje zgrzeinę, w wyniku czego, w przypadku wystąpienia przyklejenia 5 nastąpi rozdzielenie materiałów bez odkształcenia komponentów konstrukcji. Dla prawidłowo wykonanych złączy strefa przyklejenia występująca zawsze wokół zgrzein i spoin zostanie wyeliminowana, a badanie za pomocą fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości wykaże rzeczywistą średnicę zgrzeiny lub przetop w złączach spawanych. W przypadku, gdy złącze wykonane jest wadliwie wygenerowana fala ultradźwiękowa dużej mocy wprawia w wibracje zgrzeinę, w wyniku czego rozpada się, a podzespoły ponownie poddaje się procesowi łączenia.

Claims (2)

1. Sposób pomiaru wielkości zgrzein i/lub spoin polegający na tym, że falę ultradźwiękową kieruje się na powierzchnię z badaną zgrzeiną i/lub spoinę, po czym wiązkę odbitą od badanej zgrzeiny i/lub spoiny przetwarza się na sygnał elektryczny analogowy a następnie na sygnał cyfrowy i przesyła się do komputera, w którym sygnał cyfrowy poddaje się obróbce i wyznacza wielkość zgrzeiny i/lub spoiny, znamienny tym, że najpierw eliminuje się strefę przyklejeń (5) wokół wykonanej zgrzeiny i/lub spoiny wprawiając ją w wibracje za pomocą generatora ultradźwiękowego dużej mocy połączonego z przetwornikiem ultradźwiękowym (1), który zakończony jest ultradźwiękowym koncentratorem akustycznym (2), przy czym generowane fale ultradźwiękowe dużej mocy kierowane są na zgrzeinę i/lub spoiny poprzez ośrodek sprzęgający (3), a następnie znanymi technikami nieniszczących badań punktowych wyznacza się rzeczywistą wielkość zgrzeiny i/lub spoiny.
2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że generuje się falę ultradźwiękową dużej mocy o częstotliwości w zakresie 20 kHz - 50 kHz.
PL399940A 2012-07-13 2012-07-13 Sposób oceny jakości zgrzein i/lub spoin PL224747B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399940A PL224747B1 (pl) 2012-07-13 2012-07-13 Sposób oceny jakości zgrzein i/lub spoin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399940A PL224747B1 (pl) 2012-07-13 2012-07-13 Sposób oceny jakości zgrzein i/lub spoin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399940A1 PL399940A1 (pl) 2013-03-18
PL224747B1 true PL224747B1 (pl) 2017-01-31

Family

ID=47846505

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399940A PL224747B1 (pl) 2012-07-13 2012-07-13 Sposób oceny jakości zgrzein i/lub spoin

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224747B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL399940A1 (pl) 2013-03-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2835899C (en) Three-dimensional matrix phased array spot weld inspection system
US8215173B2 (en) UT method of identifying a stuck joint
JP6223535B2 (ja) 超音波溶接品質判断装置および方法
JP4933534B2 (ja) 摩擦撹拌接合物の検査方法および検査装置
Yamamoto et al. Defect detection in thick weld structure using welding in-process laser ultrasonic testing system
WO2017165010A2 (en) On-line phased array ultrasonic testing system for friction stir welding applications
US6250163B1 (en) EMATS for spot weld examination
US20160356734A1 (en) Non-destructive thermographic weld inspection
CN111175233A (zh) 一种激光精密点焊质量激光超声检测方法和系统
JP2011257163A (ja) レーザ超音波検査方法およびレーザ超音波検査装置
Vasilev et al. Non-contact in-process ultrasonic screening of thin fusion welded joints
WO2023024741A1 (zh) 基于激光超声的激光点焊微焊点质量检测装置及方法
Tabatabaeipour et al. Nondestructive ultrasonic inspection of friction stir welds
JP2012037307A (ja) 超音波検査システム
JP2011203126A (ja) スポット溶接部の検査方法
PL224747B1 (pl) Sposób oceny jakości zgrzein i/lub spoin
Nomura et al. Study on non-contact measurement method of resistance spot weld nugget diameter using laser ultrasonic technique
JP2010190660A (ja) 接合部検査方法及び接合部検査装置
CN212540112U (zh) 一种激光精密点焊质量激光超声检测系统
JP3761883B2 (ja) 超音波探傷方法
Vasilev et al. In-process ultrasonic inspection of thin mild steel plate GMAW butt welds using non-contact guided waves
JPH0440359A (ja) スポット溶接部の非破壊検査方法
Gautam et al. Elastic wave based Non-Destructive Evaluation for joint characterization in thin section welded structures
JP2012021918A (ja) 溶接幅測定方法
WO2013052527A1 (en) Non-destructive thermographic weld inspection