PL224688B1 - Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych oraz zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych - Google Patents

Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych oraz zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych

Info

Publication number
PL224688B1
PL224688B1 PL411774A PL41177415A PL224688B1 PL 224688 B1 PL224688 B1 PL 224688B1 PL 411774 A PL411774 A PL 411774A PL 41177415 A PL41177415 A PL 41177415A PL 224688 B1 PL224688 B1 PL 224688B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
star
cyclic
polymerization
solvent
polyethers
Prior art date
Application number
PL411774A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411774A1 (pl
Inventor
Andrzej Swinarew
Zbigniew Grobelny
Tomasz Flak
Jadwiga Gabor
Justyna Jurek-Suliga
Marta Łężniak
Kinga Skrzeczyna
Original Assignee
Univ Śląski W Katowicach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Śląski W Katowicach filed Critical Univ Śląski W Katowicach
Priority to PL411774A priority Critical patent/PL224688B1/pl
Publication of PL411774A1 publication Critical patent/PL411774A1/pl
Publication of PL224688B1 publication Critical patent/PL224688B1/pl

Links

Landscapes

  • Polyethers (AREA)

Abstract

Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych, na drodze polimeryzacji anionowej, w którym po wyczerpaniu monomeru, jedną ze znanych metod przekształca się grupy alkoholanowe w końcowe grupy wodorotlenowe, usuwa się powstałe zanieczyszczenia i rozpuszczalnik, bądź rozpuszczalniki, a polimer suszy do stałej masy, charakteryzuje się tym, że prowadzi się reakcję wodorku potasu aktywowanego ligandem, korzystnie w postaci eteru koronowego, z solą potasową cyklicznego polialkoholu, korzystnie alkoholu pentawodorotlenowego, w atmosferze gazu inertnego, w rozpuszczalniku organicznym z grupy liniowych lub cyklicznych eterów, korzystnie w temperaturze od 15°C do 25°C, a następnie po wydzieleniu wodoru, do mieszaniny reakcyjnej dodaje się monopodstawiony oksiran i prowadzi się jego polimeryzację, korzystnie w zakresie temperatur od 15°C do 30°C pod ciśnieniem normalnym, lub w temperaturze od 90°C do 120°C pod ciśnieniem od 0,15 MPa do 0,5 MPa. Przedmiotem wynalazku jest też zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, do inicjowania polimeryzacji monopodstawionych oksiranów, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych, na drodze polimeryzacji anionowej, oraz zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych.
Synteza gwiaździstych i rozgałęzionych polimerów jest znana i prowadzona od dość dawna. Polimery tego typu otrzymywane z monomerów winylowych zostały opisane m.in. w pracach: M. K. Mishra, Kobayashi, Star and Hyperbranched Polymers, Marcel Dekker (ed.), New York 1999 lub
K. Hatada, T. Kitayama, O. Vogl, Macromolecular Design of Polymeric Materials, Marcel Dekker (ed.), New York 1997. Polietery i poliestry gwiaździste lub rozgałęzione, są mniej poznane. Otrzymywane są one wieloma metodami, do których m.in. należą:
a) synteza polimeru gwiaździstego o ściśle zdefiniowanej liczbie ramion, w której reaktywna grupa końcowa liniowego prekursora reaguje z wielofunkcyjnym niskocząsteczkowym związkiem zakańczającym;
b) metoda polegająca na reakcji wielofunkcyjnego inicjatora z monomerem; aktywnymi centrami są w tym przypadku przeważnie polialkoholany metali alkalicznych.
W ofertach handlowych firm, takich jak Aldrich lub Polymer Souce, występują polimery gwiaździste tlenku etylenu o różnej liczbie ramion, np. 3, 4, 6, 8, zawierające na końcach różne grupy funkcyjne, np. hydroksylowe, karboksylowe, aminowe lub sulfonowe Firma Polymer Souce oferuje czteroramienne kopolimery gwiaździste o ramionach zbudowanych z poli(tlenku etylenu) i polilaktydu lub poli(e-kaprolaktonu), które są biozgodne i biodegradowalne. Trój- i czteroramienne polimery gwiaździste tlenku propylenu oraz kopolimery tlenku etylenu z laktydom lub ε-kaprolaktonem otrzymano, stosując jako inicjatory alkoholany trimetylkopropanu i pentaerytrytolu (Y. K. Chai, Y. H. Bae, S. Kim, Macromolecules 31 (1988) 8766). Inna metoda syntezy polieterów gwiaździstych z 3 lub 6 ramionami polega na oligomeryzacji glicydolanu potasu otrzymanego w reakcji glicydolu z wodorkiem potasu aktywowanego eterem 18-korona-6 i zastosowaniu cyklicznego polialkoholanu do inicjowania polimeryzacji wielu monopodstawionych oksiranów (B. Morejko, A. Stolarzewicz, Z. Grobelny, B. Piekarnik, T. Niedziela, B. Trzebicka, React. Funct. Polym. 67 (2007) 669). Opracowano również trójetapową metodę syntezy silnie rozgałęzionego polieteru gwiaździstego, w którym ramiona zbudowane są z łańcuchów tlenku etylenu, a rdzeń ze związku di-epoksydowego (G. Łapienis, S. Penczek, Macromolecules 33 (2000) 6630, Pat. pol. 178 037 (1994)). Stosując tę metodę uzyskano polimery gwiaździste o liczbie ramion ok. 50 i masach cząsteczkowych przekraczających 100 000.
Gwiaździste polimery tlenku etylenu znalazły już szereg ważnych zastosowań (Polyethylenegl ycol. Chemistry and Biological Applications, J. M. Harris, S. Zalipsky (eds.), Washington 1997). Najczęściej są one stosowane w środowisku wodnym jako składniki mieszanin lub środków powierzchniowo czynnych lub w katalizie międzyfazowej ze względu na tworzenie kompleksów z jonami metali. Polimery te, mogą również służyć w medycynie jako substraty do otrzymywania hydrożeli i hydrofilizacji powierzchni, w celu jej ochrony przed osadzaniem się substancji biologicznie czynnych.
Z opisu wynalazku PL182017 znany jest sposób wytwarzania gwiaździstego polimeru, użytecznego jako środek poprawiający wskaźnik lepkości, zawierający bloki poliizoprenowe i bloki polibutadienowe połączone w cząsteczki o strukturze (EP-EB-EP')n-X, w której EP oznacza zewnętrzny blok poliizoprenowy o liczbowo średniej masie cząsteczkowej (MW 1) zawartej pomiędzy 6500 a 85000, EB oznacza blok polibutadienowy o liczbowo średniej masie cząsteczkowej (MW2) zawartej pomiędzy 1500 a 15000 i mający co najmniej 85% spolimeryzowanych jednostek w pozycjach 1,4 oraz EP' oznacza wewnętrzny blok poliizoprenowy o liczbowo średniej masie cząsteczkowej (MW3) zawartej pomiędzy 1500 a 55000, przy czym gwiaździsty polimer zawiera mniej niż 15% wagowych butadienu, stosunek MW1/MW3 zawiera się pomiędzy 0,75: 1 a 7,5 : 1, X oznacza jądro polialkenylowego środka sprzęgającego, a n oznacza liczbę ramion z kopolimerów blokowych w gwiaździstym polimerze, gdy sprzężony jest on z 2 lub więcej molami polialkenylowego środka sprzęgającego na mol żyjących cząsteczek kopolimeru blokowego, który charakteryzuje się tym, że obejmuje anionową polimeryzację izoprenu w obecności sec-butylolitu, dodanie butadienu do żyjącego poliizopropylolitu, dodanie izoprenu do polimeryzowanego żyjącego kopolimeru blokowego, a następnie sprzęganie żyjących cząsteczek kopolimeru blokowego z polialkenylowym środkiem sprzęgającym do gwiaździstego polimeru.
Z opisu wynalazku PL188542 znany jest sposób wytwarzania nowych hydrofilowych polimerów gwiaździstych, charakteryzujący się tym, że prowadzi się anionową polimeryzację tlenku etylenu (EO) do otrzymania roztworu liniowych żyjących prekursorów politlenku etylenu (PEO), po czym do tak
PL 224 688 B1 otrzymanego roztworu wprowadza się związek diepoksydowy, korzystnie wybrany z grupy obejmującej etery diglicydowe glikolu etylenowego, butylenowego-1,4, neopentylowego i/lub ditlenku winylocykloheksenu do utworzenia polimerycznego usieciowanego rdzenia obdarzonego centrami aktywnymi o strukturze gwiaździstej, ewentualnie dodaje się nową porcję tlenku etylenu (EO) do powstania drugiej generacji ramion, o dowolnej długości, a powstały w drugim etapie rdzeń lub utworzone w trzecim etapie ramiona zakańcza się w znany sposób, korzystnie poprzez wprowadzenie odczynników wybranych z grupy obejmującej wodę, alkohole, kwasy karboksylowe, pochodne kwasu fosforowego, zwłaszcza (PhO)2POCl, POCI3.
Z dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku P.405553 znany jest sposób otrzymywania gwiaździstych polieterów oraz politioeterów w skali przemysłowej. Sposób ten charakteryzuje się tym, że do reaktora zaopatrzonego w płaszcz grzejno-chłodzący, osuszonego a następnie wypełnionego gazem inertnym, korzystnie argonem, w temperaturze od 15°C do 36°C wprowadza się inicjator anionowy w postaci wodorku potasu w zawiesinie oleju mineralnego w ilości od 20% do 60% wag., korzystnie 35% wag. oraz rozpuszczalnik organiczny z grupy eterowców w ilości koniecznej do zawieszenia wprowadzonego wodorku potasu i wystarczającej do sprawnego działania układu mieszania reaktora, cykliczny ligand oraz glicydol w ilościach równomolowych w stosunku do wodorku potasu. Cykliczny ligand oraz glicydol dodaje się w roztworze odpowiedniego rozpuszczalnika organicznego, a szybkość dozowania warunkowana jest temperaturą, która nie może przekroczyć temperatury wrzenia zastosowanego rozpuszczalnika. Następnie całość miesza się z szybkością konieczną i wystarczającą do uzyskania homogenicznej zawiesiny, po czym dodaje się tlenek alkilenu o określonej budowie, w ilości co najmniej 6 razy więcej molowo w stosunku do wodorku potasu. Po wyczerpaniu monomeru, alk oholanowe grupy końcowe przeprowadza się w grupy hydroksylowe przez zadanie mieszaniny rozpuszczalnikiem nieorganicznym, umożliwiającym uzyskanie alkoholanowych grup końcowych lub wymieniaczem jonowym, w ilości równomolowej w stosunku do powstałych alkoholanowych centrów aktywnych.
Znane sposoby otrzymywania polieterów gwiaździstych, mają jednak pewne niedogodności. Przykładowo takimi niedogodnościami jest to, że powodują szybkie limitowanie masy cząsteczkowej, występowanie licznych reakcji ubocznych przeniesienia protonu oraz endotermiczność procesu, p owodującą wysokie koszty energii w trakcie prowadzenia syntezy na skalę przemysłową.
Zaistniała zatem potrzeba opracowania nowego sposobu otrzymywania polieterów gwiaździstych, eliminującego wady znanych metod.
Istota sposobu otrzymywania polieterów gwiaździstych, na drodze polimeryzacji anionowej, według wynalazku, w którym po wyczerpaniu monomeru, jedną ze znanych metod przekształca się grupy alkoholanowe w końcowe grupy wodorotlenowe, usuwa się powstałe zanieczyszczenia i rozpuszcza lnik, bądź rozpuszczalniki, a polimer suszy do stałej masy polega na tym, że prowadzi się reakcję wodorku potasu aktywowanego ligandem, korzystnie w postaci eteru koronowego, z solą potasową cyklicznego polialkoholu, korzystnie alkoholu pentawodorotlenowego, w atmosferze gazu inertnego, w rozpuszczalniku organicznym z grupy liniowych lub cyklicznych eterów, korzystnie w temperaturze od 15°C do 25°C, a następnie po wydzieleniu wodoru, do mieszaniny reakcyjnej dodaje się czynnik inicjujący w postaci monopodstawionego oksiranu i prowadzi się jego polimeryzację, korzystnie w zakresie temperatur od 15°C do 30°C pod ciśnieniem normalnym, gdzie jako alkohol pentawodor otlenowy stosuje się 2,2,6,6-tetrakis(hydroksymetylo)cykloheksanol, zaś rozpuszczalnikiem organicznym jest rozpuszczalnik z grupy liniowych lub cyklicznych eterów.
Korzystnie jako eter koronowy stosuje się eter 18-korona-6.
Korzystnie jako gaz inertny stosuje się argon lub obojętne gazy bezwodne.
Korzystnie jako rozpuszczalnik z grupy liniowych eterów stosuje się 1,2-dimetoksyetan.
Korzystnie jako rozpuszczalnik z grupy cyklicznych eterów stosuje się tetrahydrofuran.
Korzystnie jako monopodstawiony oksiran stosuje się tlenek propylenu, tlenek 1,2 butylenu, tlenek styrenu lub eter glicydylowy.
Korzystnie wodorek potasu aktywowany ligandem, stosuje się w ilości niezbędnej do przeprowadzenia jednej lub pięciu grup wodorotlenowych alkoholu pentawodorotlenowego w grupy alkoholanowe.
Istotą wynalazku, jest również zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłas zcza alkoholu pentawodorotlenowego, do inicjowania polimeryzacji monopodstawionych oksiranów, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych.
PL 224 688 B1
Sposób według wynalazku, pozwolił wyeliminować niedogodności rozwiązań znanych ze stanu techniki, głównie te, polegające na szybkim limitowaniu masy cząsteczkowej. Wyeliminowano występowanie licznych reakcji ubocznych oraz endotermiczność procesu, powodującą wysokie koszty energii w trakcie prowadzenia syntezy na skalę przemysłową.
Zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, do inicjowania polimeryzacji monopodstawionych oksiranów, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych, nie było dotychczas znane. Pozwoliło ono na: otrzymanie polieterów o wysokiej masie cząsteczkowej, wąskim rozrzucie mas cząsteczkowych - czyli niewielkiej dyspersyjności, ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie reakcji ubocznych, prowadzenie procesu w warunkach normalnych temperatury i ciśnienia.
Przedmiot wynalazku, został zilustrowany przez poniższe przykłady realizacji.
P r z y k ł a d I. Do reaktora o pojemności 100 cm , osuszonego, a następnie wypełnionego argonem, zaopatrzonego w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne, wprowadzono w temperaturze 20°C wodorek potasu (0,016 g, 0,4 mmol), a następnie wkroplono roztwór tetrahydrofuranu (17,2 cm ) zawierający 2,2,6,6-tetrakis(hydroksymetylo)cykloheksanol (0,088 g, 0,4 mmol) oraz eter 18-korona-6 (0,1 g, 0,4 mmol). Całość mieszano 30 min, po czym dodano tlenek propylenu (2,3 g, 39,9 mmol) i prowadzono polimeryzację w temperaturze 25°C. Po wyczerpaniu monomeru, mieszaninę reakcyjną 3 zakwaszono 35% kwasem solnym do pH = 1, przeniesiono do rozdzielacza 150 cm , a następnie do3 3 3 dano n-heksan (15 cm ), wodę (15 cm ) i metanol (5 cm ). Całość wytrząśnięto i pozostawiono do rozdzielenia. Z warstwy organicznej oddestylowano składniki lotne, a pozostałość suszono pod próżnią do stałej masy. Otrzymany poli(tlenek propylenu) (2,1 g) miał Mn = 6000 i Mw/Mn = 1,02 oznaczone techniką chromatografii żelowej przy użyciu standardów polimetakrylan metylu) PMMA.
3
P r z y k ł a d II. Do reaktora o pojemności 100 cm , osuszonego, a następnie wypełnionego argonem, zaopatrzonego w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne, wprowadzono w temperaturze 20°C wodorek potasu (0,032 g, 0,8 mmol), a następnie wkroplono roztwór tetrahydrofuranu 3 (10,6 cm ) zawierający 2,2,6,6-tetrakis(hydroksymetylo)cykloheksanol (0,088 g, 0,4 mmol) oraz eter 18-korona-6 (0,2 g, 0,8 mmol). Całość mieszano 45 min, po czym dodano tlenek styrenu (9,6 g, 79,8 mmol) i prowadzono polimeryzację w temperaturze 30°C. Po wyczerpaniu monomeru, mieszaninę 3 reakcyjną zakwaszono 35% kwasem solnym do pH = 2, przeniesiono do rozdzielacza 150 cm , a na3 3 3 stępnie dodano chloroform (15 cm3), wodę (15 cm3) i metanol (5 cm3). Całość wytrząśnięto i pozostawiono do rozdzielenia. Z warstwy organicznej oddestylowano składniki lotne, a pozostałość suszono pod próżnią do stałej masy. Otrzymany poli(tlenek styrenu) (9,2 g) miał Mn = 8500 i Mw/Mn = 1,08 oznaczone techniką chromatografii żelowej przy użyciu standardów polimetakrylan metylu) PMMA.
3
P r z y k ł a d III. Do reaktora o pojemności 100 cm , osuszonego, a następnie wypełnionego argonem, zaopatrzonego w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne, wprowadzono w temperaturze 20°C wodorek potasu (0,048 g, 1,2 mmol), a następnie wkroplono roztwór tetrahydrofuranu (15,0 cm) zawierający 2,2,6,6-tetrakis(hydroksymetylo)cykloheksanol (0,088 g, 0,4 mmol) oraz eter 18-korona-6 (0,3 g, 1,2 mmol). Całość mieszano 60 min, po czym dodano eter allilowo-glicydylowy (4,6 g, 39,9 mmol) i prowadzono polimeryzację w temperaturze 30°C. Po wyczerpaniu monomeru, mieszaninę reakcyjną zakwaszono 35% kwasem solnym do pH = 2, przeniesiono do rozdzielacza 150 cm3, a następnie dodano chloroform (15 cm3), wodę (15 cm3) i metanol (5 cm3). Całość wytrząśnięto i pozostawiono do rozdzielenia. Z warstwy organicznej oddestylowano składniki lotne, a pozostałość suszono pod próżnią do stałej masy. Otrzymany poli(eter allilowo-glicydylowy) (4,4 g) miał Mn = 18 000 i Mw/Mn =1,01 oznaczone techniką chromatografii żelowej przy użyciu standardów polimetakrylan metylu) PMMA.

Claims (6)

1. Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych, na drodze polimeryzacji anionowej, w którym po wyczerpaniu monomeru, jedną ze znanych metod przekształca się grupy alkoholanowe w końcowe grupy wodorotlenowe, usuwa się powstałe zanieczyszczenia i rozpuszczalnik, bądź rozpus zczalniki, a polimer suszy do stałej masy, prowadzi reakcję wodorku potasu aktywowanego ligandem, korzystnie w postaci eteru koronowego, z solą potasową cyklicznego polialkoholu, korzystnie alkoholu pentawodorotlenowego, w atmosferze gazu inertnego korzystnie argonu lub obojętnego gazu bezwodnego, w rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w temperaturze od 15° do 25°, a następnie po
PL 224 688 B1 wydzieleniu wodoru, do mieszaniny reakcyjnej dodaje się czynnik inicjujący i prowadzi się jego polim eryzację, korzystnie w zakresie temperatur od 15 do 30° pod ciśnieniem normalnym, znamienny tym, że czynnikiem inicjującym jest monopodstawiony oksiran, jako alkohol pentawodorotlenowy stosuje się 2,2,6,6-tetrakis(hydroksymetylo)cykloheksanol, zaś rozpuszczalnikiem organicznym jest rozpuszczalnik z grupy liniowych lub cyklicznych eterów.
2. Sposób wg zastrz. 1, znamienny tym, że jako rozpuszczalnik z grupy liniowych eterów stosuje się 1,2-dimetoksyetan.
3. Sposób wg zastrz. 1, znamienny tym, że jako rozpuszczalnik z grupy cyklicznych eterów stosuje się tetrahydrofuran.
4. Sposób wg zastrz. 1, znamienny tym, że jako monopodstawiony oksiran stosuje się tlenek propylenu, tlenek 1,2-butylenu, tlenek styrenu lub eter glicydowy.
5. Sposób wg zastrz. 1, znamienny tym, że wodorek potasu aktywowany ligandem, stosuje się w ilości niezbędnej do przeprowadzenia jednej lub pięciu grup wodorotlenowych alkoholu pentawodorotlenowego w grupy alkoholanowe.
6. Zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, do inicjowania polimeryzacji monopodstawionych oksiranów, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych.
PL411774A 2015-03-27 2015-03-27 Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych oraz zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych PL224688B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411774A PL224688B1 (pl) 2015-03-27 2015-03-27 Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych oraz zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411774A PL224688B1 (pl) 2015-03-27 2015-03-27 Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych oraz zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411774A1 PL411774A1 (pl) 2015-12-07
PL224688B1 true PL224688B1 (pl) 2017-01-31

Family

ID=54776662

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411774A PL224688B1 (pl) 2015-03-27 2015-03-27 Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych oraz zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224688B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL411774A1 (pl) 2015-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109096481B (zh) 一种用于制备含聚醚的聚合物的催化体系及多种含聚醚的聚合物的制备方法
US4722978A (en) Allyl terminated macromolecular monomers of polyethers
JPS61218632A (ja) 分子末端に不飽和基を含有する分子量分布の狭いポリアルキレンオキシド
Carlotti et al. Living/controlled anionic polymerization and copolymerization of epichlorohydrin with tetraoctylammonium bromide− triisobutylaluminum initiating systems
JPS61215623A (ja) 分子末端に不飽和基を含有するポリアルキレンオキシドの製造法
JPS62174229A (ja) ポリエ−テルマクロマ−及びその製法
CN103097433A (zh) 制备聚醚碳酸酯多元醇的方法
CN103189417A (zh) 制备聚醚碳酸酯多元醇的方法
CN107459639B (zh) 一种制备航空用聚醚材料的催化剂体系
JP2008106238A (ja) ポリアルキレングリコール鎖を有する共重合体の製造方法
WO2003051959A1 (en) Oxetane block-containing copolymers
ES2800199T3 (es) Proceso para obtener poliéter dioles
Dimitrov et al. Triblock and Radial Star‐Block Copolymers Comprised of Poly (ethoxyethyl glycidyl ether), Polyglycidol, Poly (propylene oxide) and Polystyrene Obtained by Anionic Polymerization Initiated by Cs Initiators
CN111440307A (zh) 一种高官能度叠氮胶及其制备方法
EP1757631B1 (en) Amphiphilic triblock copolymers comprising poly(2-vinyl pyridine) block and poly(alkyl isocyanate) block, and the preparation method thereof
EP1794209B1 (en) Polyether polymer matrix
JPS63154736A (ja) オリゴオキシエチレン側鎖を有するポリエーテル共重合体の製法
CN103946270B (zh) 使用非金属引发剂合成高分子量peo
CN112126054B (zh) 聚碳酸亚烷基酯树脂的制备方法
PL224688B1 (pl) Sposób otrzymywania polieterów gwiaździstych oraz zastosowanie soli potasowych cyklicznego polialkoholu, zwłaszcza alkoholu pentawodorotlenowego, w celu otrzymywania polieterów gwiaździstych
Grobelny et al. Characterization of new polyether-diols with different molar masses and modality prepared by ring opening polymerization of oxiranes initiated with anhydrous potassium hydroxide
CN100379789C (zh) 聚醚聚合物及其制备方法
JPH0379627A (ja) 加水分解性珪素基含有ポリオキシアルキレン重合体の製造方法
Saegusa et al. Cyclic imino ethers—Polymerization chemistry and polymer characteristics
CN106146821A (zh) 一种环氧单体阴离子开环聚合的方法