PL224411B1 - Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz układ do realizacji tego sposobu - Google Patents
Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz układ do realizacji tego sposobuInfo
- Publication number
- PL224411B1 PL224411B1 PL400150A PL40015012A PL224411B1 PL 224411 B1 PL224411 B1 PL 224411B1 PL 400150 A PL400150 A PL 400150A PL 40015012 A PL40015012 A PL 40015012A PL 224411 B1 PL224411 B1 PL 224411B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- aeration
- mechanical
- elements
- tank
- mechanical disintegrator
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B02—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
- B02C—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
- B02C13/00—Disintegrating by mills having rotary beater elements ; Hammer mills
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B02—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
- B02C—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
- B02C13/00—Disintegrating by mills having rotary beater elements ; Hammer mills
- B02C13/26—Details
- B02C13/286—Feeding or discharge
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B02—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
- B02C—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
- B02C23/00—Auxiliary methods or auxiliary devices or accessories specially adapted for crushing or disintegrating not provided for in preceding groups or not specially adapted to apparatus covered by a single preceding group
- B02C23/08—Separating or sorting of material, associated with crushing or disintegrating
- B02C23/14—Separating or sorting of material, associated with crushing or disintegrating with more than one separator
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B02—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
- B02C—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
- B02C13/00—Disintegrating by mills having rotary beater elements ; Hammer mills
- B02C13/26—Details
- B02C13/286—Feeding or discharge
- B02C2013/28609—Discharge means
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
- Air Transport Of Granular Materials (AREA)
Abstract
Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją ultra drobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, w którym początkowy surowiec wprowadza się do młyna udarowego (2), korzystnie młotkowego, poddaje się go kruszeniu z jednoczesną aktywacją mechaniczną ziaren, następnie kieruje do dynamicznego separatora (4), poddaje się wydzieleniu frakcji o wielkości ziaren poniżej 90 µm, którą kieruje się do cyklonu separacyjnego (5), oddziela ją od gazu cyrkulującego i kieruje do zasobnika (26), charakteryzuje się tym, że otrzymany ultradrobny materiał sypki przed dalszym transportem i magazynowaniem poddaje się kondycjonowaniu polegającemu na mechanicznej deaglomeracji i aktywacji oraz odprowadzeniu ładunków elektrostatycznych z powierzchni ziaren w dezintegratorze mechanicznym (11), przy równoczesnym mieszaniu, aeracji wstępnej w stożku zsypowym dezintegratora mechanicznego (11), a następnie intensywnemu procesowi napowietrzania w pneumatycznej pompie ciśnieniowej (13) i transporcie do zbiornika magazynowego (14). Według odmiany sposobu, do dezintegratora mechanicznego (11) z dodatkowego zbiornika lub zespołu zbiorników wprowadza się dodatkowy materiał sypki, korzystnie haloizyt. Przedmiotem wynalazku jest również układ do realizacji tego sposobu.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, aktywowanych mechanicznie, o wysokiej reaktywności, pozbawionych ładunków elektrostatycznych i zabezpieczanych przed niepożądaną aglomeracją na okres transportu wewnętrznego, przechowywania, konfekcjonowania oraz dalszej dystrybucji do odbiorcy i docelowego wykorzystania. Przedmiotem wynalazku jest również układ do realizacji tego sposobu.
Materiały o właściwościach uzyskanych według wynalazku przeznaczone są do szerokiego zastosowania w różnych gałęziach przemysłu, zwłaszcza jako sorbenty dla usuwania gazów toksycznych w energetyce zawodowej, jako mieszanki do podbudowy dróg stabilizowane mechanicznie, jako wapno nawozowe, jako wypełniacze do tworzyw sztucznych i chemii budowlanej, jako kreda technic zna oraz mączka wapienna o zmniejszonej zawartości pyłów, jako wypełniacze przy otrzymywaniu różnego rodzaju kompozytów stanowiących zastosowanie jako materiały konstrukcyjne w wielu dziedzinach techniki, m.in. w budownictwie, w technice lotniczej i astronautyce, w przemyśle środków transportu kołowego i szynowego, w produkcji maszyn, urządzeń i wyrobów sprzętu sportowego.
Materiały sypkie o bardzo drobnym uziarnieniu, poniżej 90 μm, nazywane powszechnie mączką lub pyłem, znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Spowodowane jest to ich unikatowymi właściwościami, wynikającymi z silnie rozwiniętej powierzchni oraz wysokiej reaktywności w reakcjach hetero (gaz/ciecz - ciało stałe) i homogenicznych (ciało stałe - ciało stałe).
Mineralne wypełniacze jak węglan wapnia są szeroko wykorzystywane w przemyśle tworzyw sztucznych, w produkcji papieru, gumy, farb, a także w innych dziedzinach przemysłu. Wśród najnowszych zastosowań drobno zmielonego węglanu wapnia, poczesne miejsce zajmuje energetyka zawodowa, wykorzystująca ten surowiec jako skuteczny sorbent dla usuwania gazów toksycznych. W tym przypadku, oprócz wielkości ziaren zmielonego węglanu wapnia, ważną rolę odgrywa jego reaktywność, której poprawa może być osiągnięta wskutek przyrostu koncentracji defektów sieci na powierzchni ziaren, poprawy struktury wewnętrznych porów w ziarnach oraz przyrostu powierzchni rozdziału pomiędzy nimi, w wyniku ściśle prowadzonych kontrolowanych procesów rozdrabniania i klasyfikacji ziarnowej produktów mielenia.
Tak otrzymane materiały sypkie kamienia wapiennego, kredy, gipsu w postaci pyłów o wielkości ziaren mniejszych niż 30-40 μm nadal jednak stanowią poważny problem przemysłowy w trakcie ich przetwarzania, przechowywania, konfekcjonowania oraz transportu. Tego rodzaju pyły mają ograniczoną zdolność do swobodnego przesypywania się. Utrudnienia te objawiają się dużą, nawet ujemną wartością kąta naturalnego zsypu, wynikającą z dużej wartości sił spójności, powodowanej m.in. siłami wzajemnego przyciągania Van der Waalsa, siłami elektrostatycznymi oraz siłami adhezji, spowodowanymi np. wilgotnością materiału lub powietrza aeracyjnego. W wielu procesach produkcji oraz obróbki pyłów powstawanie ładunków elektrostatycznych następuje w efekcie powtarzających się kontaktów pomiędzy ziarnami oraz pomiędzy ziarnami i ścianami rurociągów, zbiorników jak również innych elementów konstrukcyjnych, z którymi kontaktują się ziarna materiałów sypkich unoszone przez transportujący je czynnik.
W znanych rozwiązaniach stosowane w takich przypadkach wibracje oraz aeracje powietrzem często nie dają oczekiwanego efektu i dodatkowo mogą przyczyniać się do nasilenia innego, równie niekorzystnego procesu, jakim jest aglomeracja ziaren. Deaglomeracja pyłów jest jednym z najbardziej kluczowych a jednocześnie problematycznych zagadnień z zakresu produkcji, konfekcjonowania, transportu, magazynowania i wykorzystania pyłów w różnych gałęziach przemysłu, szczególnie tych, w których występują one jako jeden z reagentów. Prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanej aglomeracji pyłów wzrasta w warunkach, gdy siły wzajemnego oddziaływania pomiędzy ziarnami znacznie przewyższają siły grawitacyjne i aerodynamiczne, działające na poszczególne ziarna pyłów.
Potwierdzone jest, że ziarna w polidyspersyjnych mieszaninach materiałów sypkich posiadają zarówno dodatnie jak i ujemne (bipolarne) ładunki elektryczne, natomiast rozkład ładunku w funkcji wielkości ziaren, lub iloraz wartości ładunku ziarna do jego masy odgrywają istotną rolę w jego zachowaniu w różnych zastosowaniach materiałów sypkich w przemyśle. Właściwości te mają szczególne znaczenie przy transporcie i długotrwałym przechowywaniu w zbiornikach drobnoziarnistych materiałów sypkich - pyłów. W tym przypadku, obecność bipolarnie naładowanych ziaren przyczynia się do zwiększenia tendencji do zatykania się wylotów zbiorników oraz przewodów pneumatycznego transportu, jak również zwiększa ryzyko elektrostatycznego wyładowania i powstania zapłonu. Bipolarność
PL 224 411 B1 ładunków ziaren polidyspersyjnej mieszaniny może być również istotną przeszkodą w rozdziale takich materiałów na frakcje ziarnowe, a zwłaszcza wydzielaniu frakcji bardzo drobnych poniżej 40 μm.
Z polskiego opisu patentowego nr 159116 znany jest ciśnieniowy zbiornik magazynowy dla materiałów sproszkowanych z utrudnioną fluidyzacją, zaopatrzony w górnej części w komorę filtracyjną z filtrami tkaninowymi oraz wlotami przewodów załadowczego i odpylającego, posiadający dolną część walca zakończoną odwróconym stożkiem ściętym, zaopatrzony od dołu w komorę powietrzną z przegrodą mikroporowatą w kształcie odwróconego stożka o średnicy podstawy równej co najmniej 0,4 średnicy wewnętrznej zbiornika, zawierający wlot do przewodu rozładowczego usytuowany nad przegrodą mikroporowatą. Zbiornik ten wyposażony jest w trzystopniowy system oddzielania sprężonego powietrza od załadowywanego materiału sproszkowanego, na który składają się cyklon, filtry tkaninowe oraz komora filtracyjna spełniająca rolę komory osadczej.
Z polskiego opisu patentowego nr 182596 znany jest sposób pompowania pyłu za pomocą sprężonego powietrza i zbiornikowa pompa pyłowa, gdzie pył napowietrza się w szczelnie zamkniętym zbiorniku aż do osiągnięcia stanu nasycenia pyłu przez powietrze tak, aby ciśnienie sprężonego powietrza w zbiorniku w tym momencie nie przekraczało oporów przepływu mieszaniny powietrza i pyłu w transportowym przewodzie, a po osiągnięciu tego stanu napowietrzenia otwiera się transportowy przewód. Zbiornikowa pompa pyłowa składa się ze szczelnego zbiornika, zaopatrzonego w górnej części we wsyp pyłu z zaworem, powietrzny rurociąg doprowadzający do zbiornika sprężone powietrze z wylotem wewnątrz zbiornika w pobliżu jego dna oraz transportowy rurociąg z zaworem i miernikiem ciśnienia odprowadzający mieszaninę pyłu i powietrza z wlotem w obszarze wylotu powietrznego przewodu i posiada rurociąg odpowietrzający łączący zbiornik pompy ze zbiornikiem pyłu lub lejem elektrofiltra, albo filtra workowego, rurociąg obejściowy łączący kolektor sprężonego powietrza transportowego ze zbiornikiem pompy, rurociąg sprężonego powietrza dodatkowego łączący kolektor sprężonego powietrza transportowego z rurociągiem transportowym oraz rurociąg rozprężający łączący zbiornik pompy ze zbiornikiem magazynowym pyłu lub lejem elektrofiltra albo filtra workowego. Zbiornikowa pompa pyłowa posiada zbiornik zbieżny stożkowo ku dołowi, gdzie wierzchołek stożka jest odcięty przez wymienny dysk aeracyjny skręcony śrubami pomiędzy kołnierzem górnym pompy a kołnierzem dolnym, składający się z blachy perforowanej górnej, tkaniny aeracyjnej oraz blachy perforowanej dolnej. Wylot sprężonego powietrza transportowego znajduje się w przestrzeni pomiędz y dnem pompy a dyskiem aeracyjnym. Sprężone powietrze przenika przez dysk aeracyjny powodując mieszanie go z masą pyłu zamkniętą szczelnie w zbiorniku pompy. Po osiągnięciu stanu nasycenia pyłu przez powietrze, otwiera się zawór na rurociągu transportowym i gęsta mieszanka sprężonego powietrza i pyłu zostaje wtłoczona do wlotu rurociągu transportowego znajdującego się w dolnej części zbiornika ponad dyskiem aeracyjnym.
Z polskiego opisu patentowego nr 197004 znany jest zbiornik magazynowy materiałów drobn oziarnistych takich jak popioły energetyczne, mączka wapienna, produkty odsiarczania, zmielony lub drobno pokruszony żużel, w postaci osadzonego na fundamentach walca z umieszczonym w nim stożkiem, posiadający w najniższej części wnętrza wkłady napowietrzające, centralne odprowadzenie materiału drobnoziarnistego i obieg powietrza procesowego, zawierający zawężenie pochylone pod kątem 10-20° do płaszcza zewnętrznego zbiornika, gdzie średnica D-ι dolnej krawędzi tego zawężenia stanowi 0,75-0,85 średnicy wewnętrznej D zbiornika, a średnica D2 podstawy stożka równa jest 0,5-0,6 średnicy wewnętrznej D zbiornika. Dno zbiornika ma pochylenie, na którym ułożone są rynny aeracyjne, za pośrednictwem których odbywa się sekcyjna aeracja dna zbiornika. Przestrzeń stożka wyp ierającego wypełniona jest magazynowanym materiałem drobnoziarnistym, a nad materiałem w stożku jest przestrzeń, w której gromadzi się powietrze procesowe do aeracji.
Rozwiązania znane z dotychczasowego stanu techniki dotyczą pojedynczych urządzeń do gromadzenia i przechowywania a następnie dalszego transportu materiałów sypkich, które jednak nie eliminują ryzyka wystąpienia niepożądanej aglomeracji.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie efektywnego sposobu otrzymywania bardzo drobnych, aktywowanych mechanicznie frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, które są jednocześnie pozbawione ładunków elektrostatycznych oraz zabezpieczone przed niepożądaną aglomeracją w trakcie ich przetwarzania, przechowywania, konfekcjonowania oraz ich transportu i docelowego wykorzystania oraz opracowanie układu do realizacji tego sposobu.
Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, w którym początkowo surowiec wprowadza się do młyna udarowego, najkorzystniej młotkowego, gdzie poddaje się go kruszeniu z jednoczesną
PL 224 411 B1 aktywacją mechaniczną ziaren, otrzymany produkt będący polidyspersyjną mieszaniną ziaren o szerokim zakresie uziarnienia poprzez linię transportu pneumatycznego kieruje się do separatora dynamicznego, gdzie oddziela się frakcję grubą o wielkości ziaren powyżej 90 gm i wyprowadza poprzez układ rozładowczy na zewnątrz separatora dynamicznego, natomiast z frakcji o wielkości ziaren poniżej 90 gm unoszonej strumieniem gazu cyrkulującego do górnej części separatora dynamicznego wydziela się pożądaną drobną frakcję, korzystnie poniżej 40 gm, kieruje się ją do cyklonu separacyjnego, gdzie oddziela się ją od gazu cyrkulującego i kieruje do zasobnika, według wynalazku charakteryzuje się tym, że otrzymany ultradrobny materiał sypki zgromadzony w zasobniku pod cyklonem s eparacyjnym przed dalszym transportem i magazynowaniem poddaje się kondycjonowaniu polegającemu na tym, że oddzielony od gazu drobnoziarnisty, aktywowany mechanicznie w młynie udarowym materiał sypki, poprzez układ rozładowczy doprowadza się grawitacyjnie, najkorzystniej poprzez d ozownik celkowy do dezintegratora mechanicznego, w którym ziarna poddaje się mechanicznej deaglomeracji i aktywacji oraz odprowadzeniu ładunków elektrostatycznych z powierzchni naelektryzowanych ziaren poprzez ich swobodne zderzania pomiędzy sobą oraz z elementami stałej palisady prętów udarowych i rozmieszczonymi na całym obwodzie dezintegratora mechanicznego elementami odbierającymi ładunki elektrostatyczne w postaci elektrod metalowych w kształcie prętów lub korzystnie swobodnie zwisających taśm metalowych. Następnie, po opuszczeniu komory roboczej dezintegratora mechanicznego materiał kieruje się do stożka zsypowego dezintegratora mechanicznego, gdzie przy użyciu elementów aeracyjnych poddaje się go wstępnej aeracji, po czym wstępnie napowietrzony materiał sypki z dezintegratora mechanicznego transportuje się do pneumatycznej pompy ciśnieniowej wyposażonej w wkładki aeracyjne, gdzie poddaje się go dalszemu, intensywnemu procesowi napowietrzania, a następnie transportuje się pneumatycznie strumieniem o wysokiej i jednoro dnej koncentracji do zbiornika magazynowego.
Według odmiany wynalazku sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, w którym początkowo surowiec wprowadza się do młyna udarowego, najkorzystniej młotkowego, gdzie poddaje się go kruszeniu z jednoczesną aktywacją mechaniczną ziaren, otrzymany produkt będący polidyspersyjną mieszaniną ziaren o szerokim zakresie uziarnienia poprzez linię transportu pneumatycznego kieruje się do separatora dynamicznego, gdzie oddziela się frakcję grubą o wielkości ziaren powyżej 90 gm i wyprowadza poprzez układ rozładowczy na zewnątrz separatora dynamicznego, natomiast z frakcji o wielkości ziaren poniżej 90 gm unoszonej strumieniem gazu cyrkulującego do górnej części separatora dynamicznego wydziela się pożądaną drobną frakcję, korzystnie poniżej 40 gm, kieruje się ją do cyklonu separacyjnego, gdzie oddziela się ją od gazu cyrkulującego i kieruje do zasobnika, ch arakteryzuje się tym, że otrzymany ultradrobny materiał sypki zgromadzony w zasobniku pod cyklonem separacyjnym przed dalszym transportem i magazynowaniem poddaje się kondycjonowaniu polegającemu na tym, że oddzielony od gazu drobnoziarnisty, aktywowany mechanicznie w młynie udarowym materiał sypki, poprzez układ rozładowczy doprowadza się grawitacyjnie, najkorzystniej poprzez dozownik celkowy do dezintegratora mechanicznego, do którego jednocześnie z dodatkowego zbiornika lub zespołu zbiorników wyposażonych w elementy aeracyjne wprowadza się, korzystnie za pomocą dozownika celkowego dodatkowy materiał sypki, korzystnie haloizyt w ilości do 15% wag., wprowadzone składniki dokładnie miesza się w dezintegratorze mechanicznym, a ziarna poddaje się mechanicznej deaglomeracji i aktywacji oraz odprowadzeniu ładunków elektrostatycznych z powierzchni naelektryzowanych ziaren poprzez ich swobodne zderzania pomiędzy sobą oraz z elementami stałej palisady prętów udarowych i rozmieszczonymi na całym obwodzie dezintegratora mechanicznego elementami odbierającymi ładunki elektrostatyczne w postaci elektrod metalowych w kształcie prętów lub korzystnie, swobodnie zwisających taśm metalowych. Następnie, po opuszczeniu komory roboczej dezintegratora mechanicznego materiał kieruje się do stożka zsypowego dezintegratora mechanicznego, gdzie przy użyciu elementów aeracyjnych poddaje się go wstępnej aeracji, po czym wstępnie napowietrzony materiał sypki z dezintegratora mechanicznego transportuje się do pneumatycznej pompy ciśnieniowej wyposażonej w wkładki aeracyjne, gdzie poddaje się go dalszemu, intensywnemu procesowi napowietrzania, a następnie transportuje się pneumatycznie strumieniem o wysokiej i jednorodnej koncentracji do zbiornika magazynowego.
Podczas rozładunku zbiornika magazynowego, dla zachowania uzyskanych pożądanych właściwości ultradrobnego materiału sypkiego poddaje się go korzystnie dalszej aeracji powietrzem pod ciśnieniem od 0,03 do 0,12 MPa, korzystnie 0,04 MPa, przy użyciu zabudowanych w dolnej, stożkowej części zbiornika magazynowego elementów aeracyjnych, korzystnie w kształcie węży wykonanych
PL 224 411 B1 z włókniny przepuszczalnej jednostronnie w kierunku wnętrza stożka zsypowego zbiornika magazynowego.
Korzystnie, na każdym etapie procesu aeracji materiału sypkiego wprowadza się strumień powietrza poddany wcześniej procesowi filtracji.
Korzystnie, na każdym etapie procesu aeracji materiału sypkiego wprowadza się strumień powietrza poddany wcześniej procesowi osuszania.
Korzystnie, na każdym etapie procesu aeracji materiału sypkiego wprowadza się strumień powietrza o wilgotności poniżej -5°C punktu rosy.
W stożku zsypowym dezintegratora mechanicznego, w procesie wstępnej aeracji, za pomocą elementów aeracyjnych wprowadza się powietrze pod ciśnieniem od 0,03 do 0,12 MPa, korzystnie 0,04 MPa, strumieniem skierowanym do otworu zsypowego.
W lejach wylotowych pneumatycznej pompy ciśnieniowej, w procesie dalszej aeracji, przez wkładki aeracyjne przepuszcza się powietrze pod ciśnieniem od 0,03 do 0,12 MPa, korzystnie 0,05 MPa.
W dolnej, stożkowej części zbiornika lub zbiorników dodatkowych występujących w układzie według odmiany wynalazku, przy użyciu elementów aeracyjnych wprowadza się powietrze pod ciśni eniem od 0,03 do 0,12 MPa, korzystnie 0,04 MPa.
W komorze roboczej dezintegratora mechanicznego, materiał sypki wprowadzony z zasobnika pod cyklonem separacyjnym lub w odmianie wynalazku, materiał sypki wprowadzony z zasobnika pod cyklonem separacyjnym oraz materiał sypki wprowadzony z dodatkowego zbiornika lub zbiorników poddaje się intensywnemu mieszaniu i nadaniu ziarnom przyspieszenia odśrodkowego za pomocą mieszadła.
Istotę wynalazku stanowi również układ do otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, zawierający młyn udarowy, korzystnie młotkowy, kruszący na drobne frakcje urobek kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz połączony z nim za pomocą linii transportu pneumatycznego separator dynamiczny separujący pokruszony wcześniej materiał na pożądane frakcje, cyklon separacyjny i zabudowany pod nim zasobnik, charakteryzujący się tym, że za cyklonem separacyjnym zawiera dezintegrator mechaniczny połączony przez układ rozładowczy, korzystnie za pomocą dozownika celkowego z zasobnikiem pod cyklonem separacyjnym, posiadający komorę roboczą umieszczoną wewnątrz cylindrycznego zbiornika, gdzie pomiędzy wewnętrzną ścianką zbiornika a zewnętrzną ścianką komory roboczej rozmieszczone są elementy odbierające ładunki elektrostatyczne w postaci elektrod metalowych w kształcie prętów lub korzystnie, swobodnie zwisających taśm metalowych, zawierający na ściankach stożka zsypowego zamontowane zbieżnie w kierunku otworu wlotowego króćca wylotowego zbiornika elementy aeracyjne. Dezintegrator mechaniczny połączony jest następnie, korzystnie za pomocą dozownika celkowego z pneumatyczną pompą ciśnieniową wyposażoną w wkładki aeracyjne o bardzo dużej porowatości oraz o kształtach dopasowanych do dolnej, stożkowej części pompy ciśnieniowej, a następnie ze zbiornikiem magazynowym, w którego dolnej stożkowej części na ściankach zabudowane są zbieżnie w kierunku otworu wylotowego, elementy aeracyjne.
Według odmiany wynalazku, układ do otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, zawierający młyn udarowy, korzystnie młotkowy, kruszący na drobne frakcje urobek kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz połączony z nim za pomocą linii transportu pneumatycznego separator dynamiczny separujący pokruszony wcześniej materiał na pożądane frakcje, cyklon separacyjny i zabudowany pod nim zasobnik, charakteryzuje się tym, że za cyklonem separacyjnym zawiera dezintegrator mechaniczny połączony przez układ rozładowczy, korzystnie za pomocą dozownika celkowego z zasobnikiem pod cyklonem separacyjnym, posiadający komorę roboczą umieszczoną wewnątrz cylindrycznego zbiornika, gdzie pomiędzy wewnętrzną ścianką zbiornika a zewnętrzną ścianką komory roboczej rozmieszczone są elementy odbierające ładunki elektrostatyczne w postaci elektrod metalowych w kształcie prętów lub korzystnie, swobodnie zwisających taśm metalowych, zawierający na ściankach stożka zsypowego zamontowane zbieżnie w kierunku otworu wlotowego króćca wylotowego zbiornika elementy aeracyjne. Dezintegrator mechaniczny połączony jest następnie, korzystnie za pomocą dozownika celkowego z pneumatyczną pompą ciśnieniową wyposażoną w wkładki aeracyjne o bardzo dużej porowatości oraz o kształtach dopasowanych do dolnej, stożkowej części pompy ciśnieniowej, a następnie ze zbiornikiem magazynowym, w którego dolnej stożkowej części na ściankach zabudowane są zbieżnie w kierunku otworu wylotowego, elementy aeracyjne. Układ zawiera ponadto co najmniej jeden dodatkowy zbiornik na materiały sypkie, połączony, korzystnie za pomocą dozownika
PL 224 411 B1 celkowego, z dezintegratorem mechanicznym, posiadający na ściankach stożka zsypowego elementy aeracyjne zabudowane zbieżnie w kierunku otworu wlotowego króćca wylotowego zbiornika.
Elementy aeracyjne zabudowane na ściankach stożka zsypowego dezintegratora mechanicznego oraz na ściankach stożka zsypowego zbiornika magazynowego wykonane są korzystnie w kształcie węży z włókniny przepuszczalnej jednostronnie w kierunku wnętrza stożka zsypowego.
W układzie według odmiany wynalazku elementy aeracyjne zabudowane na ściankach stożka zsypowego zbiornika lub zespołu zbiorników dodatkowych wykonane są korzystnie w kształcie węży z włókniny przepuszczalnej jednostronnie w kierunku wnętrza stożka zsypowego.
W dezintegratorze mechanicznym z zamontowanymi i odbierającymi ładunki elektrostatyczne elektrodami metalowymi w kształcie prętów, zabudowany jest korzystnie dodatkowy system młotków do strzepywania osadzonego na nich materiału sypkiego.
W dezintegratorze mechanicznym z zamontowanymi i odbierającymi ładunki elektrostatyczne elektrodami metalowymi w kształcie taśm metalowych, taśmy wykonane są korzystnie z materiału wykazującego dobre właściwości sprężyste.
W dezintegratorze mechanicznym elementy odbierające ładunki elektrostatyczne w postaci prętów lub taśm metalowych zawieszone są korzystnie na wspornikach na całym obwodzie komory roboczej.
W komorze roboczej dezintegratora mechanicznego zabudowane jest mieszadło, korzystnie w postaci wirnika składającego się z tarczy nośnej z przymocowanym do niej zespołem łopatek rozmieszczonych promieniowo i posiadających na końcach bijaki.
Wkładki aeracyjne zabudowane w pneumatycznej pompie ciśnieniowej wykonane są korzystnie z tworzywa mikroporowatego.
Układ według wynalazku zawiera przewody powietrza doprowadzone do dolnych, stożkowych części zbiorników dezintegratora mechanicznego, pompy ciśnieniowej oraz zbiornika magazynowego poprzez filtry i osuszacze.
Układ według odmiany wynalazku zawiera przewody powietrza doprowadzone do dolnych, stożkowych części zbiornika lub zespołu zbiorników dodatkowych poprzez filtry i osuszacze.
Sposobem według wynalazku do zbiornika magazynowego trafia ultradrobny materiał sypki, aktywowany mechanicznie, intensywnie i jednorodnie napowietrzony, nieaglomerowany, o silnie rozwiniętej powierzchni aktywnej, z którego ziaren zostały skutecznie odprowadzone ładunki elektrostatyczne. Sposobem tym otrzymane ultradrobne frakcje ziarnowe z surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, mogą być składowane w zbiorniku magazynowym w długim okresie czasu bez obawy wystąpienia zbryleń lub wtórnej aglomeracji.
W układach urządzeń według wynalazku sposobem według wynalazku uzyskuje się bardzo drobne frakcje ziarnowe zabezpieczone przed niepożądaną aglomeracją w trakcie ich przetwarzania, przechowywania, konfekcjonowania oraz ich transportu.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony na rysunku, na którym, fig. 1 przedstawia schem atycznie układ (zespół urządzeń) do otrzymywania bardzo drobnych, aktywowanych mechanicznie, pozbawionych ładunków elektrostatycznych, zabezpieczonych przed aglomeracją frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy lub gipsu lub kamienia wapiennego w wersji podstawowej, fig. 2 - schematycznie układ (zespół urządzeń) do otrzymywania bardzo drobnych, aktywowanych mechanicznie, pozbawionych ładunków elektrostatycznych, zabezpieczonych przed aglomeracją frakcji ziarnowych surowców w postaci kamienia wapiennego, w odmianie z dodatkowym zbiornikiem materiałów sypkich.
Układ do otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, według przykładu wykonania na fig. 1 składa się z młyna udarowego, młotkowego 2 oraz połączonego z nim za pomocą linii transportu pneum atycznego 3 separatora dynamicznego 4, cyklonu separacyjnego 5 wraz z wentylatorem 8 i zabudowanego pod cyklonem separacyjnym 5 zasobnika 26, który za pomocą układu rozładowczego 10 poprzez dozownik celkowy 24 połączony jest z dezintegratorem mechanicznym 11 a następnie za pomocą dozownika celkowego 24, z pneumatyczną pompą ciśnieniową 13 wyposażoną w wkładki aeracyjne 20 o bardzo dużej porowatości oraz o kształtach dopasowanych do dolnej, stożkowej części pompy ciśnieniowej 13, a następnie ze zbiornikiem magazynowym 14, w którego dolnej stożkowej części na ściankach zabudowane są zbieżnie w kierunku otworu wylotowego, elementy aeracyjne 19 w kształcie węży, wykonane z włókniny przepuszczalnej jednostronnie w kierunku wnętrza stożka zsypowego zbiornika magazynowego 14.
PL 224 411 B1
Dezintegrator mechaniczny 11 posiada komorę roboczą 22 umieszczoną wewnątrz cylindrycznego zbiornika zamkniętego od góry pokrywą z umieszczonym w niej króćcem wlotowym a od dołu zaś stożkiem zsypowym z króćcem wylotowym. Komora robocza 22 wyposażona jest w mieszadło 23 w postaci wirnika składającego się z tarczy nośnej z przymocowanym do niej zespołem łopatek rozmieszczonych promieniowo i posiadających na końcach bijaki. Pomiędzy wewnętrzną ścianką zbiornika a zewnętrzną ścianką komory roboczej 22 na całym obwodzie zawieszone są na wspornikach, swobodnie zwisające taśmy metalowe 12 do odbioru ładunków elektrostatycznych od naelektryzowanych ziaren. Na ściankach stożka zsypowego dezintegratora mechanicznego 11 zamontowane są zbieżnie w kierunku otworu wlotowego króćca wylotowego zbiornika, elementy aeracyjne 19 w kształcie węży, wykonane z włókniny przepuszczalnej jednostronnie w kierunku wnętrza stożka zsypowego. Do stożków zsypowych dezintegratora mechanicznego 11, zbiornika magazynowego 14 oraz leja zsypowego 20 pompy ciśnieniowej 13 doprowadzone są poprzez filtry powietrza 17 i osuszacze 18 przewody powietrza 16.
Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, według przykładu wykonania na fig. 1 polega na tym, że urobek kredy, gipsu, kamienia wapiennego z kamieniołomu wprowadzany jest układem zasilania 1 do młyna udarowego, młotkowego 2, gdzie poddawany jest kruszeniu z jednoczesną aktywacją mechaniczną ziaren następującą w efekcie uderzeń w nie bijaków (młotków) i działania na nie chwilowym impulsem siły o krótkim czasie trwania, lecz o wysokiej wartości amplitudy. Produkt będący polidyspersyjną mieszaniną ziaren o szerokim zakresie uziarnienia kierowany jest z młyna udarowego młotkowego 2 poprzez linię transportu pneumatycznego 3 do środkowej części dynamicznego separatora 4 tuż nad nieruchomą palisadę promieniowo rozmieszczonych płyt 6, gdzie w efekcie oddziaływania siły odśrodkowej z produktu oddziela się frakcję grubą o wielkości ziaren powyżej 90 μm i poprzez układ rozładowczy 9 wyprowadza na zewnątrz separatora dynamicznego 4, natomiast z frakcji o wielkości ziaren poniżej 90 μm unoszonej strumieniem gazu cyrkulującego do górnej części separatora dynamicznego 4, przy pomocy obracającej się z regulowaną prędkością obrotowej palis ady 7 promieniowo rozmieszczonych łopatek wydziela się pożądaną drobną frakcję o wielkości ziaren poniżej 40 μm, którą kieruje się do cyklonu separacyjnego 5, gdzie oddziela się ją od gazu cyrkulującego i kieruje do zasobnika 26 pod cyklonem separacyjnym 5. Przepływ gazu cyrkulującego wymusza wentylator 8. Oddzielony od gazu, ultradrobny aktywowany mechanicznie w młynie udarowym 2 materiał sypki, poprzez układ rozładowczy 10 kieruje się króćcem wlotowym do centralnej części osiowosymetrycznej komory roboczej 22 dezintegratora mechanicznego 11, tuż nad mieszadło 23, w którym ziarna poddaje się intensywnemu mieszaniu, mechanicznej deaglomeracji i aktywacji oraz odprowadzeniu ładunków elektrostatycznych z powierzchni naelektryzowanych ziaren poprzez ich swobodne zderzania pomiędzy sobą oraz z elementami stałej palisady prętów udarowych 25 a także taśmami metalowymi 12.
W celu wyeliminowania wtórnego procesu aglomeracji ziaren osadzających się po opuszczeniu komory roboczej 22 i skierowaniu materiału sypkiego do stożka zsypowego dezintegratora mechanicznego 11, poddaje się go wstępnej aeracji przy użyciu elementów aeracyjnych 19, polegającej na wprowadzeniu wstępnie odfiltrowanego powietrza o wilgotności poniżej -5°C punktu rosy pod ciśnieniem 0,04 MPa, strumieniem skierowanym do otworu zsypowego. Wstępne napowietrzenie w stożku zsypowym dezintegratora mechanicznego 11 poprawia sypkość materiału i łatwość w grawitacyjnym opuszczaniu go zapewniając równomierny i jednostajny w czasie wypływ materiału w strumieniu o wysokiej koncentracji.
Napowietrzony wstępnie materiał sypki z dezintegratora mechanicznego 11 poprzez dozownik celkowy 24 transportuje się do pneumatycznej pompy ciśnieniowej 13, w której intensywnie napowietrza się materiał sypki powietrzem przepuszczanym pod ciśnieniem do 0,05 MPa przez wkładkę aeracyjną 20 w celu przygotowania go do transportu pneumatycznego strumieniem o wysokiej i jednorodnej koncentracji do zbiornika magazynowego 14 usytuowanego nawet w dużej odległości od dezintegratora mechanicznego 11.
W ten sposób do zbiornika magazynowego 14 trafia ultradrobny materiał sypki aktywowany mechanicznie, napowietrzony, suchy, nieaglomerowany, o silnie rozwiniętej powierzchni aktywnej. Wyeliminowanie ryzyka aglomeracji zostaje osiągnięte w efekcie wcześniejszego odprowadzenia z ziaren ładunków elektrostatycznych w dezintegratorze mechanicznym 11 oraz intensywnego i jednorodnego napowietrzenia ładunku materiału sypkiego, powodującego równomierne okludowanie ziaren
PL 224 411 B1 molekułami powietrza. Tak przygotowany materiał sypki może być składowany w zbiorniku magazynowym 14 w długim okresie bez obawy o zbrylenie lub wtórną aglomerację.
Dla zachowania tak osiągniętych, korzystnych właściwości ultradrobnego materiału sypkiego podczas rozładunku zbiornika magazynowego 14 króćcem wylotowym 15, poddaje się go dalszej aeracji przy użyciu wstępnie odfiltrowanego powietrza o wilgotności poniżej -5°C punktu rosy, wprowadzanego pod ciśnieniem 0,04 MPa przez elementy aeracyjne 19.
W odmianie wynalazku uwidocznionej schematycznie na fig. 2, układ zawiera dodatkowy zbiornik 21 na materiały sypkie, połączony za pomocą dozownika celkowego 24 z dezintegratorem mechanicznym 11, posiadający na ściankach stożka zsypowego zabudowane zbieżnie w kierunku otworu wlotowego króćca wylotowego zbiornika 21 elementy aeracyjne 19, do których doprowadzone są poprzez filtry powietrza 17 i osuszacze 18 przewody powietrza 16.
W sposobie według odmiany wynalazku do komory roboczej 22 dezintegratora mechanicznego 11, oprócz ultradrobnego, aktywowanego mechanicznie w młynie udarowym 2 i odseparowanego w separatorze dynamicznym 4 materiału sypkiego uzyskanego z kamienia wapiennego, dodawany jest jednocześnie ze zbiornika 21 dodatkowy materiał sypki w postaci haloizytu, w ilości 12% wag., który wcześniej w zbiorniku 21 poddaje się aeracji przy użyciu wstępnie odfiltrowanego powietrza o wilgotności poniżej -5°C punktu rosy, wprowadzanego pod ciśnieniem 0,04 MPa przez elementy aeracyjne 19, a następnie mieszaninę składników sypkich poddaje się intensywnemu mieszaniu, mechanicznej deaglomeracji i aktywacji składników. W dalszym etapie sposób prowadzi się identycznie jak w oparciu o układ przedstawiony na fig. 1.
Claims (22)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, w którym początkowo surowiec wprowadza się do młyna udarowego, najkorzystniej młotkowego, gdzie poddaje się go kruszeniu z jednoczesną aktywacją mechaniczną ziaren, tak otrzymany produkt będący polidyspersyjną mieszaniną ziaren o szerokim zakresie uziarnienia poprzez linię transportu pneumatycznego kieruje się do dynamicznego separatora, gdzie oddziela się frakcję grubą o wielkości ziaren powyżej 90 μm i wyprowadza poprzez układ rozładowczy na zewnątrz separatora, natomiast z frakcji o wielkości ziaren poniżej 90 μm unoszonej strumieniem gazu cyrkulującego do górnej części separatora wydziela się pożądaną drobną frakcję, korzystnie poniżej 40 μm, kieruje się ją do cyklonu separacyjnego, gdzie oddziela się ją od gazu cyrkulującego i kieruje do zasobnika, znamienny tym, że otrzymany ultradrobny materiał sypki zgromadzony w zasobniku (26) pod cyklonem separacyjnym (5) przed dalszym transportem i magazynowaniem poddaje się kondycjonowaniu polegającemu na tym, że oddzielony od gazu drobnoziarnisty, aktywowany mechanicznie w młynie udarowym (2) materiał sypki, poprzez układ rozładowczy (10) doprowadza się grawitacyjnie, najkorzystniej poprzez dozownik celkowy (24) do dezintegratora mechanicznego (11), w którym ziarna poddaje się mechanicznej deaglomeracji i aktywacji oraz odprowadzeniu ładunków elektrostatycznych z powierzchni naelektryzowanych ziaren poprzez ich swobodne zderzania pomiędzy sobą oraz z elementami stałej palisady prętów udarowych (25) i rozmieszczonymi na całym obwodzie dezintegratora mechanicznego (11) elementami odbierającymi ładunki elektrostatyczne w postaci elektrod metalowych w kształcie prętów lub korzystnie swobodnie zwisających taśm metalowych (12), następnie po opuszczeniu komory roboczej (22) materiał kieruje się do stożka zsypowego dezintegratora mechanicznego (11), gdzie przy użyciu elementów aeracyjnych (19) poddaje się go wstępnej aeracji, po czym wstępnie napowietrzony materiał sypki z dezintegratora mechanicznego (11) transportuje się do pneumatycznej pompy ciśnieniowej (13), wyposażonej w wkładki aeracyjne (20), gdzie poddaje się go dalszemu, intensywnemu procesowi napowietrzania, a następnie transportuje się pneumatycznie strumieniem o wysokiej i jednorodnej koncentracji do zbiornika magazynowego (14).
- 2. Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, w którym początkowo surowiec wprowadza się do młyna udarowego, najkorzystniej młotkowego, gdzie poddaje się go kruszeniu z jednoczesną aktywacją mechaniczną ziaren, tak otrzymany produkt będący polidyspersyjną mieszaniną ziaren o szerokim zakresie uziarnienia poprzez linię transportu pneumatycznego kieruje się do dynamicznego separatora, gdzie oddziela się frakcję grubą o wielkości ziaren powyżej 90 μm i wyprowadzaPL 224 411 B1 poprzez układ rozładowczy na zewnątrz separatora, natomiast z frakcji o wielkości ziaren poniżej 90 μm unoszonej strumieniem gazu cyrkulującego do górnej części separatora wydziela się pożądaną drobną frakcję, korzystnie poniżej 40 μm, kieruje się ją do cyklonu separacyjnego, gdzie oddziela się ją od gazu cyrkulującego i kieruje do zasobnika, znamienny tym, że otrzymany ultradrobny materiał sypki zgromadzony w zasobniku (26) pod cyklonem separacyjnym (5) przed dalszym transportem i magazynowaniem poddaje się kondycjonowaniu polegającemu na tym, że oddzielony od gazu drobnozia rnisty, aktywowany mechanicznie w młynie udarowym (2) materiał sypki, poprzez układ rozładowczy (10) doprowadza się grawitacyjnie, najkorzystniej poprzez dozownik celkowy (24) do dezintegratora mechanicznego (11), do którego jednocześnie z dodatkowego zbiornika lub zespołu zbiorników (21) wyposażonych w elementy aeracyjne (19) wprowadza się, korzystnie za pomocą dozownika celkowego (24) dodatkowy materiał sypki, korzystnie haloizyt w ilości do 15% wag., wprowadzone składniki dokładnie miesza się w dezintegratorze mechanicznym (11), a ziarna poddaje się mechanicznej deaglomeracji i aktywacji oraz odprowadzeniu ładunków elektrostatycznych z powierzchni naelektryzowanych ziaren poprzez ich swobodne zderzania pomiędzy sobą oraz z elementami stałej palisady prętów udarowych (25) i rozmieszczonymi na całym obwodzie dezintegratora mechanicznego (11) elementami odbierającymi ładunki elektrostatyczne w postaci elektrod metalowych w kształcie prętów lub korzystnie, swobodnie zwisających taśm metalowych (12), następnie po opuszczeniu komory roboczej (22) materiał kieruje się do stożka zsypowego dezintegratora mechanicznego (11), gdzie przy użyciu elementów aeracyjnych (19) poddaje się go wstępnej aeracji, po czym, korzystnie poprzez dozownik celkowy (24), wstępnie napowietrzony materiał sypki z dezintegratora mechanicznego (11) transportuje się do pneumatycznej pompy ciśnieniowej (13), wyposażonej w wkładki aeracyjne (20), gdzie poddaje się go dalszemu, intensywnemu procesowi napowietrzania, a następnie transportuje się pneumatycznie strumieniem o wysokiej i jednorodnej koncentracji do zbiornika magazynowego (14).
- 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że podczas rozładunku zbiornika magazynowego (14), dla zachowania uzyskanych korzystnych właściwości ultradrobnego materiału sypkiego poddaje się go dalszej aeracji powietrzem pod ciśnieniem od 0,03 do 0,12 MPa, korzystnie 0,04 MPa, przy użyciu zabudowanych w dolnej, stożkowej części zbiornika (14) elementów aeracyjnych (19), korzystnie w kształcie węży wykonanych z włókniny przepuszczalnej jednostronnie w kierunku wnętrza stożka zsypowego zbiornika magazynowego (14).
- 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na każdym etapie procesu aeracji materiału sypkiego wprowadza się strumień powietrza poddany wcześniej procesowi filtracji.
- 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na każdym etapie procesu aeracji materiału sypkiego wprowadza się strumień powietrza poddany wcześniej procesowi osuszania.
- 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na każdym etapie procesu aeracji materiału sypkiego wprowadza się strumień powietrza wilgotności poniżej -5°C punktu rosy.
- 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w stożku zsypowym dezintegratora mechanicznego (11) w procesie wstępnej aeracji, za pomocą elementów aeracyjnych (19) wprowadza się powietrze pod ciśnieniem od 0,03 do 0,12 MPa, korzystnie 0,04 MPa, strumieniem skierowanym do otworu zsypowego.
- 8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w lejach wylotowych pneumatycznej pompy ciśnieniowej (13) w procesie dalszej aeracji, przez wkładki aeracyjne (20) przepuszcza się powietrze pod ciśnieniem od 0,03 do 0,12 MPa, korzystnie 0,05 MPa.
- 9. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że w dolnej, stożkowej części zbiornika lub zbiorników (21), przy użyciu elementów aeracyjnych (19) wprowadza się powietrze pod ciśnieniem od 0,03 do 0,12 MPa, korzystnie 0,04 MPa.
- 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w komorze roboczej (22) dezintegratora mechanicznego (11) materiał sypki wprowadzony z zasobnika (26) pod cyklonem separacyjnym (5) poddaje się intensywnemu mieszaniu i nadaniu ziarnom przyspieszenia odśrodkowego za pomocą mieszadła (23).
- 11. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że w komorze roboczej (22) dezintegratora mechanicznego (11) materiały sypkie wprowadzone z zasobnika (26) pod cyklonem separacyjnym (5) oraz z dodatkowego zbiornika lub zbiorników (21) poddaje się intensywnemu mieszaniu i nadaniu ziarnom przyspieszenia odśrodkowego za pomocą mieszadła (23).
- 12. Układ do otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, zawierający młyn udarowy, korzystnie młotkowy, kruszący na drobne frakcje urobek kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz połączonyPL 224 411 B1 z nim za pomocą linii transportu pneumatycznego separator dynamiczny separujący pokruszony wcześniej materiał na pożądane frakcje, cyklon separacyjny i zabudowany pod nim zasobnik, znamienny tym, że za cyklonem separacyjnym (5) zawiera dezintegrator mechaniczny (11) połączony przez układ rozładowczy (10), korzystnie za pomocą dozownika celkowego (24) z zasobnikiem (26) pod cyklonem separacyjnym (5), posiadający komorę roboczą (22) umieszczoną wewnątrz cylindrycznego zbiornika, gdzie pomiędzy wewnętrzną ścianką zbiornika a zewnętrzną ścianką komory roboczej (22) rozmieszczone są elementy odbierające ładunki elektrostatyczne w postaci elektrod metalowych w kształcie prętów lub korzystnie, swobodnie zwisających taśm metalowych (12), zawierający na ściankach stożka zsypowego zamontowane zbieżnie w kierunku otworu wlotowego króćca wylotowego zbiornika elementy aeracyjne (19), połączony następnie, korzystnie za pomocą dozownika celkowego (24), z pneumatyczną pompą ciśnieniową (13) wyposażoną w wkładki aeracyjne (20) o bardzo dużej porowatości oraz o kształtach dopasowanych do dolnej, stożkowej części pompy ciśnieniowej (13), a następnie ze zbiornikiem magazynowym (14), w którego dolnej stożkowej części na ściankach zabudowane są zbieżnie w kierunku otworu wylotowego, elementy aeracyjne (19).
- 13. Układ do otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego, zawierający młyn udarowy, korzystnie młotkowy, kruszący na drobne frakcje urobek kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz połączony z nim za pomocą linii transportu pneumatycznego separator dynamiczny separujący pokruszony wcześniej materiał na pożądane frakcje, cyklon separacyjny i zabudowany pod nim zasobnik, znamienny tym, że za cyklonem separacyjnym (5) zawiera dezintegrator mechaniczny (11) połączony przez układ rozładowczy (10), korzystnie za pomocą dozownika celkowego (24) z zasobnikiem (26) pod cyklonem separacyjnym (5), posiadający komorę roboczą (22) umieszczoną wewnątrz cylindrycznego zbiornika, gdzie pomiędzy wewnętrzną ścianką zbiornika a zewnętrzną ścianką komory roboczej (22) rozmieszczone są elementy odbierające ładunki elektrostatyczne w postaci elektrod metalowych w kształcie prętów lub korzystnie, swobodnie zwisających taśm metalowych (12), zawierający na ściankach stożka zsypowego zamontowane zbieżnie w kierunku otworu wlotowego króćca wylotowego zbiornika elementy aeracyjne (19), połączony następnie, korzystnie za pomocą dozownika celkowego (24), z pneumatyczną pompą ciśnieniową (13) wyposażoną w wkładki aeracyjne (20) o bardzo dużej porowatości oraz o kształtach dopasowanych do dolnej, stożkowej części pompy ciśnieniowej (13), a następnie ze zbiornikiem magazynowym (14), w którego dolnej stożkowej części na ściankach zabudowane są zbieżnie w kierunku otworu wylotowego, elementy aeracyjne (19), ponadto układ zawiera co najmniej jeden dodatkowy zbiornik (21) na materiały sypkie, połączony, korzystnie za pom ocą dozownika celkowego (24), z dezintegratorem mechanicznym (11), posiadający na ściankach stożka zsypowego zabudowane zbieżnie w kierunku otworu wlotowego króćca wylotowego zbiornika (21), elementy aeracyjne (19).
- 14. Układ według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że elementy aeracyjne (19) zabudowane na ściankach stożka zsypowego dezintegratora mechanicznego (11) oraz na ściankach stożka zs ypowego zbiornika magazynowego (14) wykonane są w kształcie węży z włókniny przepuszczalnej jednostronnie w kierunku wnętrza stożka zsypowego.
- 15. Układ według zastrz. 13, znamienny tym, że elementy aeracyjne (19) zabudowane na ściankach stożka zsypowego zbiornika lub zespołu zbiorników (21) wykonane są w kształcie węży z włókniny przepuszczalnej jednostronnie w kierunku wnętrza stożka zsypowego.
- 16. Układ według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że w dezintegratorze mechanicznym (11) z zamontowanymi i odbierającymi ładunki elektrostatyczne elektrodami metalowymi w kształcie prętów, zabudowany jest dodatkowo system młotków do strzepywania osadzonego na nich materiału sypkiego.
- 17. Układ według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że w dezintegratorze mechanicznym (11) z zamontowanymi i odbierającymi ładunki elektrostatyczne elektrodami metalowymi w kształcie taśm metalowych (12), taśmy wykonane są z materiału wykazującego dobre właściwości sprężyste.
- 18. Układ według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że w dezintegratorze mechanicznym (11) elementy odbierające ładunki elektrostatyczne w postaci prętów lub taśm metalowych (12) zawieszone są na wspornikach na całym obwodzie komory roboczej (22).
- 19. Układ według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że w komorze roboczej (22) dezintegratora mechanicznego (11) zabudowane jest mieszadło (23), korzystnie w postaci wirnika składającego się z tarczy nośnej z przymocowanym do niej zespołem łopatek rozmieszczonych promieniowo i posiadających na końcach bijaki.PL 224 411 B1
- 20. Układ według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że wkładki aeracyjne (20) wykonane są z tworzywa mikroporowatego.
- 21. Układ według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że zawiera przewody powietrza (16) doprowadzone do dolnych, stożkowych części zbiorników dezintegratora mechanicznego (11), pompy ciśnieniowej (13) oraz zbiornika magazynowego (14) poprzez filtry (17) i osuszacze (18).
- 22. Układ według zastrz. 13, znamienny tym, że zawiera przewody powietrza (16) doprowadzone do dolnych, stożkowych części zbiornika lub zespołu zbiorników (21) poprzez filtry (17) i os uszacze (18).
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL400150A PL224411B1 (pl) | 2012-07-26 | 2012-07-26 | Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz układ do realizacji tego sposobu |
EP12460055.2A EP2689854B1 (en) | 2012-07-26 | 2012-08-28 | Method of obtaining protected against caking ultrafine fractions of rain raw materials such as chalk, gypsum, limestone, and system for this method execution |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL400150A PL224411B1 (pl) | 2012-07-26 | 2012-07-26 | Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz układ do realizacji tego sposobu |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL400150A1 PL400150A1 (pl) | 2014-02-03 |
PL224411B1 true PL224411B1 (pl) | 2016-12-30 |
Family
ID=46832325
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL400150A PL224411B1 (pl) | 2012-07-26 | 2012-07-26 | Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz układ do realizacji tego sposobu |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP2689854B1 (pl) |
PL (1) | PL224411B1 (pl) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AU2013334500C1 (en) | 2012-10-26 | 2019-03-07 | Vale S.A. | Iron ore concentration process with grinding circuit, dry desliming and dry or mixed (dry and wet) concentration |
CN108100676A (zh) * | 2017-12-19 | 2018-06-01 | 中科合肥煤气化技术有限公司 | 一种粉煤气化气力输灰系统 |
CN109127080A (zh) * | 2018-08-15 | 2019-01-04 | 贵州紫云月华新材料有限公司 | 一种滑石粉生产方法及其工艺 |
CN109794323B (zh) * | 2019-03-25 | 2020-12-01 | 济南华阳炭素有限公司 | 一种用于破碎碳素块体的破碎装置 |
CN110102376A (zh) * | 2019-06-15 | 2019-08-09 | 中建二局第二建筑工程有限公司 | 一种建筑垃圾回收装置 |
CN116651585B (zh) * | 2023-07-26 | 2023-09-22 | 山东伟达伟乐健康产业有限公司 | 一种益生菌固体粉剂研磨机 |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE560412C (de) * | 1931-11-21 | 1932-10-01 | Fried Krupp Grusonwerk Akt Ges | Fuer die Beseitigung elektrostatischer Ladungen ausgebildete Muehle |
DE1200657C2 (de) * | 1961-10-18 | 1973-05-17 | Onoda Cement Co Ltd | Verfahren und Einrichtung zum Mahlen von un-geloeschtem Kalk |
DE1642998B2 (de) * | 1967-03-23 | 1973-05-17 | Verfahren zur verhinderung der agglomeration feinteiliger, 1ulverfoermiger stoffe | |
AT362290B (de) * | 1978-06-26 | 1981-04-27 | Simmering Graz Pauker Ag | Verfahren zur regenerierung und reaktivierung inaktiv gewordenen zementes |
PL159116B1 (pl) | 1987-11-09 | 1992-11-30 | B P Ts Zwiazku Spoldzielni Spo | Zbiornik magazynowy dla materialów sproszkowanych z utrudniona fluidyzacja PL |
US5695130A (en) * | 1992-07-01 | 1997-12-09 | Csendes; Ernest | Method and apparatus for the dry grinding of solids |
PL182596B1 (pl) | 1997-05-27 | 2002-02-28 | Bogdan Bednarek | Sposób pompowania pyłu za pomocą sprężonego powietrza i zbiornikowa pompa pyłowa |
PL197004B1 (pl) | 2001-08-10 | 2008-02-29 | Energo Eko System Sp Z Oo | Zbiornik magazynowy materiałów drobnoziarnistych |
-
2012
- 2012-07-26 PL PL400150A patent/PL224411B1/pl unknown
- 2012-08-28 EP EP12460055.2A patent/EP2689854B1/en active Active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL400150A1 (pl) | 2014-02-03 |
EP2689854B1 (en) | 2015-08-26 |
EP2689854A1 (en) | 2014-01-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL224411B1 (pl) | Sposób otrzymywania zabezpieczonych przed aglomeracją, ultradrobnych frakcji ziarnowych surowców w postaci kredy, gipsu, kamienia wapiennego oraz układ do realizacji tego sposobu | |
JPWO2004076042A1 (ja) | 混合装置およびスラリー化装置 | |
CN107583741B (zh) | 一种稀土矿破碎筛分装置 | |
JP2006231125A (ja) | 貝殻粉末の製造システム | |
CN101829625B (zh) | 集成化制砂成套设备 | |
Tuunila et al. | Effects of grinding parameters on product fineness in jet mill grinding | |
JP2015517404A (ja) | モイスト素材をグラインディングする方法及び装置 | |
CN209049746U (zh) | 贫磁铁矿的粉磨干选装置及选矿系统 | |
US4619052A (en) | Process and apparatus for drying and classifying particulate granulate material | |
RU2629570C1 (ru) | Установка для дробления, селективного помола, сушки и сепарации полиминеральных промышленных отходов | |
US20120210824A1 (en) | Methods, systems and devices for making cold bonded agglomerates | |
RU2665120C1 (ru) | Способ комплексной сухой переработки золы уноса и технологическая линия для переработки золы уноса | |
RU2494816C1 (ru) | Технологическая линия для переработки золошлаковых отходов - продуктов сжигания угольного топлива | |
AU619369B2 (en) | Grinding process and a continuous high-capacity micronizing mill for its implementation | |
CN112439510B (zh) | 立式辊碾机 | |
US3889884A (en) | Hay product and method for forming | |
CN201632312U (zh) | 集成化制砂成套设备 | |
CN221524910U (zh) | 一种立井井筒远距离垂直输送混凝土干粉的设备 | |
NZ563529A (en) | Size grading by air classification to prevent compaction of lime for aerial distribution | |
CN2647414Y (zh) | 高活性脱硫粉剂制备系统 | |
JP5141214B2 (ja) | 竪型炉の操業方法 | |
JP2004122072A5 (pl) | ||
US11897000B2 (en) | Device for sorting powder particles | |
CN220027779U (zh) | 一种风选脱粉机 | |
CN220879036U (zh) | 一种矿料磁选装置 |