PL223994B1 - Siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon i urządzenie do produkcji siatki do owijania bel - Google Patents
Siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon i urządzenie do produkcji siatki do owijania belInfo
- Publication number
- PL223994B1 PL223994B1 PL382746A PL38274607A PL223994B1 PL 223994 B1 PL223994 B1 PL 223994B1 PL 382746 A PL382746 A PL 382746A PL 38274607 A PL38274607 A PL 38274607A PL 223994 B1 PL223994 B1 PL 223994B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- warp
- net
- spacing
- wrapping
- width
- Prior art date
Links
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 title claims description 9
- 238000009940 knitting Methods 0.000 claims description 11
- 239000011888 foil Substances 0.000 description 3
- 230000002787 reinforcement Effects 0.000 description 2
- 235000013339 cereals Nutrition 0.000 description 1
- 238000000280 densification Methods 0.000 description 1
- -1 for example Substances 0.000 description 1
- 239000000463 material Substances 0.000 description 1
- 238000004806 packaging method and process Methods 0.000 description 1
- 239000010902 straw Substances 0.000 description 1
Landscapes
- Knitting Of Fabric (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon, stosowana zwłaszcza w rolnictwie do owijania zrolowanych w bele skoszonych zbóż, słomy, siana i różnych rozdrobnionych pokosów, a także do owijania innych materiałów, takich jak przykładowo śmieci czy ścinki folii, oraz urządzenie do produkcji siatki do owijania bel.
Siatka taka zbudowana jest z rozmieszczanych w określonych odstępach wzdłużnych, dzianych łańcuszków osnowy i przebiegającego zygzakowo pomiędzy łańcuszkami osnowy wątku.
Urządzenie do produkcji siatki do owijania zawiera rozmieszczone na szerokości jego płyty bazowej igły do dziania łańcuszków osnowy oraz układ podawania i przeplatania wątku.
Zwinięte rulony siatki do owijania bel muszą posiadać dokładnie określoną, stypizowaną szerokość, dostosowaną do powszechnie stosowanych wymiarów urządzeń, w których jest ona używana, oraz szerokości zwijanych w nich bel. Ściśle do tej stypizowanej szerokości rulonów dostosowane są również urządzenia do produkcji siatki.
Pakowane bele owijane są siatką na obwodzie. Przy niektórych belowanych plonach bele są jeszcze dodatkowo szczelnie owijane na obwodzie i od czół folią opakowaniową. W tych przypadkach, wobec możliwości przebicia folii przez wystające na boki z obrzeża beli, poza zasięgiem owijającej siatki, twarde źdźbła, występuje konieczność powiększenia zasięgu obwijania beli przez siatkę również na czołowe części jej obrzeży. Przy stypizowanej szerokości rulonów siatki, równej szerokości owijanych bel, jest to możliwe do osiągnięcia przez taką budowę siatki, by po odwinięciu z rulonu mogła być ona rozciągnięta na odpowiednio większą szerokość.
W znanych rozwiązaniach osiąga się to na przykład przez zastosowanie wątku o znacznie większej elastyczności, względnie przez taką zmianę procesu produkcji, by wątek na całej szerokości siatki był podawany z określonym naddatkiem i w zwiniętym rulonie występował nieco pofalowany. Do zastosowania każdego z tych rozwiązań konieczna jest między innymi odpowiednia zmiana konstrukcyjna urządzenia do produkcji siatki.
Z niemieckiego dokumentu DE 3612223 A1 znana jest tkana wstęga siatkowa posiadająca środkowy obszar wzmocniony oraz dwa zewnętrzne obszary wzmocnione. Nitki wstęgi są rozstawione równolegle do siebie i wzdłuż kierunku wzdłużnego wstęgi. W jednym z wariantów tego rozwiązania nitki w pewnych obszarach wstęgi są ułożone gęściej, niż w pozostałych obszarach wstęgi. Pomiędzy sąsiednimi nitkami przebiegają w sposób zygzakowaty inne nitki wstęgi.
Siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon składająca się z rozstawionych w określonych odstępach dzianych łańcuszków osnowy i przebiegającego zygzakowo pomiędzy nimi wątku, według wynalazku charakteryzuje się tym, że posiada obejmujące część jej szerokości co najmniej jedno zagęszczone pasmo osnowy, w którym odstępy pomiędzy łańcuszkami osnowy są mniejsze od typowych odstępów pomiędzy łańcuszkami osnowy w pozostałej, zasadniczej części siatki, zaś odcinki wątku pomiędzy łańcuszkami osnowy w zagęszczonym paśmie osnowy mają długość taką samą jak odcinki wątku pomiędzy łańcuszkami osnowy w pozostałej, zasadniczej części siatki.
Urządzenie do produkcji siatki do owijania bel, zawierające rozmieszczone na szerokości płyty bazowej igły do dziania łańcuszków osnowy i układ podawania i przeplatania wątku, według wynalazku charakteryzuje się tym, że posiada na części szerokości płyty bazowej co najmniej jeden przedział zagęszczonego rozstawu igieł, w którym odstępy pomiędzy igłami do dziania łańcuszków są mniejsze od typowych odstępów pomiędzy igłami do dziania łańcuszków na pozostałej, zasadniczej części płyty bazowej.
Przy takim rozwiązaniu siatka z wątkiem o normalnej elastyczności i normalnej długości odcinków pomiędzy łańcuszkami osnowy, zwinięta w rulon o stypizowanej szerokości, ma co najmniej jeden łańcuszek osnowy więcej i po rozwinięciu może być rozciągnięta na szerokości tak, że jej końce, które obciskają z obu stron czołowe części obrzeży beli wystają na boki, na szerokości wystarczającej do zabezpieczenia folii przed uszkodzeniem przez pakowane plony.
Rozwiązanie według wynalazku jest przedstawione w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje rulon siatki z rozwiniętą końcówką, fig. 2 przedstawia w większej skali wycinek rozwiniętej siatki obejmujący również zagęszczone pasmo, a fig. 3 przedstawia schematycznie wycinek płyty bazowej z igłami do dziania łańcuszków osnowy obejmujący również jeden przedział zagęszczonego rozstawu igieł.
Siatka 1 składa sie z dzianych w trakcie jej wykonywania łańcuszków 2 osnowy i przebiegającego pomiędzy nimi zygzakowo wątku 3. Wykonana siatka 1 zwinięta jest w rulon 4. W takiej postaci
PL 223 994 B1 łańcuszki 2 osnowy na zasadniczej części siatki są rozstawione w typowych odstępach Pn, a na części jej szerokości utworzone jest pasmo 5 zagęszczonego rozstawu osnowy, obejmujące siedem łańcuszków 2 osnowy i sześć odstępów Pz pomiędzy nimi równych 0,833 typowego odstępu Pn. Tak więc, łączna szerokość pasma 5 zagęszczonego rozstawu osnowy wynosi 5 typowych odstępów Pn, a mieści się w nim o jeden łańcuszek 2 osnowy więcej jak na takiej samej szerokości na pozostałej, zasadniczej części siatki 1.
Długości odcinków zygzakowatego wątku 3 pomiędzy wszystkimi łańcuszkami 2 osnowy, również i tymi w paśmie 5 zagęszczonego rozstawu osnowy, są jednakowe, toteż w stanie zwiniętym w rulon 4 wątek 3 w tym paśmie 5 jest nieco pofalowany. Po odwinięciu siatki 1 z rulonu 4 i rozciągnięciu na boki jest ona o 1 typowy odstęp Pn szersza niż siatka typowa.
Urządzenie do wykonywania siatki 1 posiada płytę bazową 10, na której rozmieszczone są igły do dziania łańcuszków. Na zasadniczej części płyty bazowej 10 igły 11 do dziania łańcuszków rozmieszczone są w typowych odstępach Dn, natomiast na części szerokości utworzony jest przedział zagęszczonego rozstawu igieł, w którym igły 11 do dziania łańcuszków rozmieszczone są w odstępach Dz równych 0,833 typowego odstępu Dn. Przedział 12 zagęszczonego rozstawu igieł obejmuje siedem igieł 11, i sześć odstępów pomiędzy nimi Dz, ma więc łącznie szerokość typowych odstępów Dn, a mieści się na nim o jedną igłę 11 więcej jak na takiej samej szerokości na pozostałej, zasadniczej części płyty bazowej 10.
W omówionych przykładowych wykonaniach siatki i urządzenia do jej produkcji przedstawiono rozwiązanie najprostsze, z jednym tylko pasmem 5 zagęszczonego rozstawu osnowy i odpowiadającym mu jednym przedziałem 12 zagęszczonego rozstawu igieł, ale możliwe też jest uzyskanie odpowiedniego poszerzenia siatki 1 przez zastosowanie większej ilości takich pasm 5 zagęszczonego rozstawu osnowy w siatce i odpowiadających im przedziałów 12 zagęszczonego rozstawu igieł na płycie bazowej 10, tyle że przeważnie węższych i/lub mających odpowiednio łagodniejszy stopień zagęs zczenia w nich rozstawu.
Claims (2)
1. Siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon, składająca się z rozstawionych w określonych odstępach dzianych łańcuszków osnowy i przebiegającego pomiędzy nimi zygzakowo wątku, znamienna tym, że posiada obejmujące część jej szerokości co najmniej jedno zagęszczone pasmo (5) osnowy, w którym odstępy (Pz) pomiędzy łańcuszkami (2) osnowy są mniejsze od typowych odstępów (Pn) pomiędzy łańcuszkami (2) osnowy w pozostałej, zasadniczej części siatki (1), zaś odcinki wątku (3) pomiędzy łańcuszkami (2) osnowy w zagęszczonym paśmie (5) osnowy mają długość taką samą jak odcinki wątku (3) pomiędzy łańcuszkami (2) osnowy w pozostałej, zasadniczej części siatki (1).
2. Urządzenie do produkcji siatki do owijania bel zawierające rozmieszczane na szerokości płyty bazowej igły do dziania łańcuszków osnowy oraz układ podawania i przeplatania wątku, znamienne tym, że posiada obejmujący część szerokości płyty bazowej (10) co najmniej jeden przedział (12) zagęszczonego rozstawu igieł, w którym odstępy (Dz) pomiędzy igłami (11) do dziania łańcuszków są mniejsze od typowych odstępów (Dn) pomiędzy igłami (11) do dziania łańcuszków na pozostałej, zasadniczej części płyty bazowej (10).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL382746A PL223994B1 (pl) | 2007-06-26 | 2007-06-26 | Siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon i urządzenie do produkcji siatki do owijania bel |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL382746A PL223994B1 (pl) | 2007-06-26 | 2007-06-26 | Siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon i urządzenie do produkcji siatki do owijania bel |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL382746A1 PL382746A1 (pl) | 2007-12-24 |
| PL223994B1 true PL223994B1 (pl) | 2016-11-30 |
Family
ID=43028055
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL382746A PL223994B1 (pl) | 2007-06-26 | 2007-06-26 | Siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon i urządzenie do produkcji siatki do owijania bel |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| PL (1) | PL223994B1 (pl) |
-
2007
- 2007-06-26 PL PL382746A patent/PL223994B1/pl unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| PL382746A1 (pl) | 2007-12-24 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| PT1371768E (pt) | Rede de malha de trama | |
| RU2696502C1 (ru) | Пластиковая сетка с двойными цепочками | |
| US4671988A (en) | Camouflage knitted article | |
| CA1316021C (en) | Netting for wrapping round bales | |
| US7325420B2 (en) | Expandable knitted net | |
| US5033231A (en) | Net for grassing | |
| IL267501A (en) | Mesh with support wire | |
| US3866444A (en) | Knitted openwork elastic mesh fabric | |
| PL223994B1 (pl) | Siatka do owijania bel występująca w postaci zwiniętej w rulon i urządzenie do produkcji siatki do owijania bel | |
| IL175040A (en) | Durable knitted net | |
| IL175041A (en) | Method for making a hay baling laminate of a nonwoven and a knitted net | |
| KR102814829B1 (ko) | 베일러용 망원단 | |
| PL216519B1 (pl) | Siatka do owijania bel | |
| EP4456707B1 (en) | Knitted net for round balers | |
| CA3222634A1 (en) | Net for balers | |
| JP2005240485A (ja) | ネットおよびそのネットを用いた植生マット | |
| KR102845938B1 (ko) | 코아 네트 | |
| PL14713S2 (pl) | Siatka do owijania bel | |
| PL13021S2 (pl) | Siatka do owijania bel | |
| PL14712S2 (pl) | Siatka do owijania bel | |
| PL218697B1 (pl) | Siatka dziana do owijania bel, sposób wytwarzania siatki dzianej i urządzenie do wytwarzania siatki dzianej | |
| PL16459S2 (pl) | Siatka do owijania bel | |
| EP4023802A1 (de) | Schwingungsdämpfendes klettband aus texturierten fäden | |
| JP2869151B2 (ja) | 合成樹脂シート | |
| DE20008520U1 (de) | Rundballennetz |