PL223301B1 - Zestaw transportowy - Google Patents

Zestaw transportowy

Info

Publication number
PL223301B1
PL223301B1 PL398917A PL39891712A PL223301B1 PL 223301 B1 PL223301 B1 PL 223301B1 PL 398917 A PL398917 A PL 398917A PL 39891712 A PL39891712 A PL 39891712A PL 223301 B1 PL223301 B1 PL 223301B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
transport
locking mechanism
lifting
trolley
kit according
Prior art date
Application number
PL398917A
Other languages
English (en)
Other versions
PL398917A1 (pl
Inventor
Antoni Gruza
Original Assignee
Wamech Producent Wózków Przemysłowych Piotr I Albina Wąsik Spółka Jawna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wamech Producent Wózków Przemysłowych Piotr I Albina Wąsik Spółka Jawna filed Critical Wamech Producent Wózków Przemysłowych Piotr I Albina Wąsik Spółka Jawna
Priority to PL398917A priority Critical patent/PL223301B1/pl
Publication of PL398917A1 publication Critical patent/PL398917A1/pl
Publication of PL223301B1 publication Critical patent/PL223301B1/pl

Links

Landscapes

  • Handcart (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zestaw transportowy, składający się z wózka bazowego i wózka transportowego, używany do transportu komponentów lub gotowych produktów w wytwórniach lub różnego rodzaju magazynach, składach i przechowalniach.
Zasady nowoczesnej gospodarki wymagają podejmowania wszelkich działań w kierunku racjonalizacji działań między innymi poprzez zmniejszanie powierzchni obiektów produkcyjnych czy też magazynowych. Zmniejszanie powierzchni pociąga za sobą także konieczność miniaturyzacji transportu wewnętrznego. Dlatego rezygnuje się z różnego rodzaju wózków widłowych, służących do załadunku dużych wózków-platform, na rzecz małych, ale równocześnie pojemnych wózków o dużej zdolności manewrowania na małej powierzchni, które powinny mieć możliwość formowania ich w pociągi.
Znane są zestawy transportowe, składające się z wózków bazowych z rozkładanymi burtami, które równocześnie, po rozłożeniu, służą jako rampa do załadunku nań mniejszych wózków transportowych, zestawy transportowe, gdzie podwieszane są wózki ręczne w wózkach bazowych.
Znany też jest, jako rozwiązanie najbliższe rozwiązaniu według patentu, zestaw transportowy firmy Still.
Zestaw ten składa się z przyczepy oraz wózka transportowego. Przyczepa ma postać platformy będącej otwartą ramą w kształcie litery E, wykonanej z kształtowników stalowych, której boczne ramiona pełnią funkcję prowadnic dla określonych gabarytów wózka transportowego. Rama platformy osadzona jest na dwóch, ulokowanych w centralnej części konstrukcji, kołach zintegrowanych z unoszącym układem, najczęściej pneumatycznym.
Wózek transportowy, przeznaczony do transportu różnych ładunków w pojemnikach, jest zbudowany z ramy stalowej osadzonej na czterech kołach skrętnych umożliwiających wjazd do przyczepy.
Przyczepy mogą poruszać się pojedynczo, lub spięte ze sobą w pociągi dzięki dyszlom i hakom, rozmieszczonym na przeciwległych końcach. Stabilność konstrukcji, czyli poziomowanie, zach owana jest dzięki dodatkowym kołom podporowym zamocowanym do dyszla.
Zestaw transportowy przeznaczony jest do przewożenia ładunków po płaskich powierzchniach, bez pochylni, gdyż w przeciwnym wypadku doszłoby do zetknięcia się kół wózka transportowego z podłożem i może dojść do utraty stabilności.
Przyczepy ciągnięte są przy pomocy specjalnego ciągnika wyposażonego w kompresor i zbiornik ciśnieniowy. Poprzez przewody ciśnieniowe, ulokowane po stronie dyszla, doprowadzane jest powietrze do siłowników umożliwiających unoszenie i opuszczanie przyczep. Połączenie pomiędzy kolejnymi przyczepami jest szeregowe, co oznacza, iż jednocześnie unoszony i opuszczany jest cały skład pociągu.
Załadunek przyczep odbywa się poprzez opuszczenie platformy poniżej wysokości ramy wózka ręcznego, następnie umieszczenie go wewnątrz przestrzeni załadunkowej.
Po zablokowaniu i tym samym zabezpieczeniu ładunku, następuje uniesienie platformy do wysokości, która spowoduje, że koła wózka transportowego utracą styk z podłożem.
Wyżej opisane zestawy transportowe występują także w wersjach, gdzie układ sterowany i napędzany jest hydraulicznie lub elektrycznie.
Celem wynalazku było opracowanie ergonomicznego zestawu transportowego, który pozwoli na wyeliminowanie skomplikowanego, awaryjnego i kosztownego układu unoszącego napędzanego zewnętrznymi mediami takimi jak powietrze, płyny hydrauliczne lub prąd elektryczny, a tym samym pozwolił wyeliminować konieczność stosowania specjalistycznego ciągnika i umożliwienie ciągnięcia przez dowolny mechanizm pociągowy, przy zachowaniu dobrej trakcji i przewidywalnego toru jazdy.
Celem wynalazku było także umożliwienie indywidualnego załadunku lub wyładunku wózków transportowych z wózków bazowych, bez względu na ich ilość w pociągu oraz umożliwienie transportu po pochylniach bez utraty stabilności zestawu.
Cel wynalazku osiągnięto poprzez zaopatrzenie w zestawie transportowym, wózka bazowego w cztery skrętne koła i łoża ślizgowe z najazdami oraz mechanizm blokujący wózka transportowego.
Wózek transportowy zaopatrzono w mechanizm podnosząco-blokujący z mechanizmem kierunkowym. Nad ramą podwozia ulokowano ramę transportową z najazdami zaopatrzonymi w krawędzie natarcia, ulokowanymi na jej bocznych ramionach.
Łoża ślizgowe wyposażono w elementy ślizgowe, korzystnie w postaci łożysk kulkowych oraz elementy ślizgowe, korzystnie w postaci łożysk kulkowych przynajmniej tuż za najazdami. Przy czym przynajmniej pierwsze elementy ślizgowe w łożach ślizgowych są nieco odchylone w kierunku zePL 223 301 B1 wnętrznym. Mechanizm blokujący wózka transportowego wyposażony jest w hak zaczepowy i poprzez wałek, cięgno ze sprężynami połączony z pedałem zwalniającym.
Wózek transportowy zaopatrzony jest w ramię podwozia osadzoną na czterech skrętnych kołach i mechanizm podnosząco-blokujący z mechanizmem kierunkowym oraz ramę transportową wyposażoną w najazdy z krawędziami natarcia na jej bocznych ramionach.
Mechanizm kierunkowy w mechanizmie podnosząco-blokujący wyposażony jest w wahliwy trójnik, ze sprężyną, środkowym kołem i cięgnem mechanizmu podnosząco-blokującego. Cięgno układu podnosząco-blokującego, poprzez wodzik, połączone jest z ramieniem czołowym podwozia wózka transportowego.
Według wynalazku współpraca wózka bazowego i wózka transportowego wyeliminowała stosowanie skomplikowanych i drogich mechanizmów używających zewnętrzne media oraz daje niezależność od rodzaju stosowanego ciągnika.
Konstrukcja według wynalazku, w tym elementy unoszące najazdy wspomagające załadunek na wózek bazowy, prowadnice toczne, w połączeniu z najazdami wózka transportowego, dały poczucie płynnego przemieszczania i zminimalizowały niezbędną siłę oraz pozwoliły zachować ergonomię pracy operatora.
Komfort pracy operatora powiększył także łatwy, automatyczny sposób blokowania wózka transportowego na wózku bazowym i odblokowywania przy pomocy naciśnięcia pedału.
Zastosowanie czterech kół na wózkach bazowych dało możliwość poruszania się po pochylniach bez niebezpieczeństwa utraty stabilności zestawu i zetknięcia się wózka transportowego z podłożem, a w konsekwencji zabezpiecza przed zmianą toru jazdy całego zestawu transportowego.
W wózkach transportowych cztery koła skrętne dały możliwość obrotu w miejscu oraz piąte, stałe, znajdujące się w środku konstrukcji, dało możliwość wyznaczania trajektorii przy poruszaniu się wózka na wprost. Zamocowane wahliwie koło środkowe, niezależnie od nierówności powierzchni, po której się rusza, zawsze styka z podłożem.
Konstrukcja według wynalazku zapewnia bezawaryjność zestawu transportowego, podwyższyła ergonomię pracy, niezależność działania i przewidywalność trakcji przy relatywnie niewielkich kosztach wytworzenia.
Zestaw transportowy według wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia zestaw transportowy od strony wózka transportowego, fig. 2 przedstawia zestaw w widoku z góry, fig. 3 - przekrój A-A zestawu na fig. 2, fig. 4 - szczegół A na fig. 1, fig. 5 - szczegół B na fig. 3 przedstawiający mechanizm blokujący wózek transportowy, fig. 6 - wózek transportowy w widoku bocznym, fig. 7 - wózek transportowy w widoku z góry, fig. 8 - szczegół C na fig. 6, a fig. 9 - przekrój B-B na fig. 7, przedstawiająca mechanizm podnosząco-blokujący wraz z mechanizmem kierunkowym.
Zestaw transportowy 1 składa się z wózka bazowego 2 i wózka transportowego 3.
Wózek bazowy 2 ma ramę 4, na czterech skrętnych kołach 5. Rama 4 ma dwa łoża ślizgowe 6. Łoża ślizgowe 6, na całej długości mają elementy toczne 7, korzystnie łożyska kulkowe oraz elementy ślizgowe 8, stabilizujące w pionie wózek transportowy 3. Dwa pierwsze elementy ślizgowe 8 są łożyskami kulkowymi, przy czym pierwsze elementy ślizgowe 8, jest nieco odchylone, w stosunku do pozostałych, w kierunku zewnętrznym. Przy wejściach do łóż ślizgowych 6, przed elementami ślizgowymi 8, ulokowane są pionowe, rozchylone najazdy 9. Na boku 10 ramy 4 ulokowany jest odbojnik 11 oraz automatyczny mechanizm blokujący 12 wózka transportowego 3, z hakiem zaczepowym 13 na wałku 14. Wałek 14 połączony jest cięgnem 15, ze sprężynami 16, z pedałem zwalniającym 1^.
Wózek transportowy 3 ma przymocowaną ramę transportową 18, pod którą ma ulokowaną ramę podwozia 19 na czterech skrętnych kołach 20. Boczne ramiona 21 ramy transportowej 18 mają najazdy 22, z lekko ukośnymi krawędziami natarcia 23 do wprowadzania na łoża ślizgowe 6 ramy 4 wózka bazowego 2. Między bocznymi ramionami ramy podwozia 19 ulokowana jest poprzeczka 24.
Na poprzeczce 24 ulokowane jest gniazdo mechanizmu kierunkowego 25. Mechanizm kierunkowy 25 ma ruchomy wahliwie przymocowany trójnik 26, na którego najniższym ramieniu przymocowane jest środkowe koło 27, które w pionie ma stałe położenie względem osi wzdłużnej wózka transportowego 3. Środkowe koło 27 odchyla się w pionie, a jego odchylenie jest regulowane sprężyną 28, przymocowaną jednym końcem do nieco wyższego ramienia trójnika 26, drugim zaś do gniazda 29 na poprzeczce 24. Do najwyższego ramienia trójnika 26 przymocowane jest jednym końcem cięgno 30 mechanizmu podnosząco-blokującego 31 Cięgno 30 mechanizmu podnosząco-blokującego 31, drugim końcem, poprzez wodzik 32, przymocowane jest do ramienia czołowego 33 ramy podwozia 19.
PL 223 301 B1
Kierunek jazdy wózka transportowego 3, wybrany przy pomocy skrętnych kół 20, utrzymuje środkowe koło 27, dociskane do podłoża poprzez sprężynę 28. Tak kierowany wózek transportowy 3 podjeżdża do wózka bazowego 2 i najazdami 22 z lekko ukośnymi krawędziami natarcia 23 jest kierowany na elementy toczne 7 łóż ślizgowych 6 pomiędzy elementy ślizgowe 8 łóż ślizgowych 6. Kierunek najazdu jest też stabilizowany przez najazdy 9, ulokowanymi przed elementami ślizgowymi 8.
Tak ukierunkowany wózek transportowy 3, lekko pchnięty, łagodnie wjeżdża po elementach tocznych 7, łóż ślizgowych 6 na wózek bazowy 2.
Mechanizm podnosząco-blokujący 31, uderzając w odbojnik 11 w wózku bazowym 2, przez wodzik 32 cięgno 30 powoduje cofnięcie trójnika 26 i podniesienie środkowego koła 27. Równocześnie na ramie czołowej 33 podwozia 19 zatrzaskuje się hak zaczepowy 13 mechanizmu blokującego 12.
W ten sposób wózek transportowy 3 jest ulokowany na wózku bazowym 2 i gotowy do przejazdu pojedynczo lub też w zestawie, ciągniętym przez dowolny mechanizm pociągowy.
Operację rozładunku rozpoczyna się od naciśnięcia pedału zwalniającego 17, co powoduje opuszczenie haka zaczepowego 13 i odblokowanie wózka transportowego 3.
Pociągnięcie wózka transportowego 3 w kierunku zjazdu, powoduje odwrotne zadziałanie mechanizmu podnosząco-blokującego 31 i ponowne dociśnięcie środkowego koła 27 do podłoża. Pociągany wózek transportowy 3 zjeżdża po elementach tocznych 7 między elementami ślizgowymi 8 łóż ślizgowych 6 z wózka bazowego 2 i jest gotowy do przesunięcia w wymagane miejsce.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw transportowy, składający się z przyczepy i wózka transportowego zaopatrzonego w ramę podwozia, osadzoną na czterech skrętnych kołach, posiadający możliwość podnoszenia, znamienny tym, że wózek bazowy (2), osadzony na czterech skrętnych kołach (5), wyposażony jest w łoża ślizgowe (6) z najazdami (9) oraz mechanizm blokujący (12) wózka transportowego (3), zaś wózek transportowy (3) zaopatrzony jest w mechanizm podnosząco-blokujący (31) z mechanizmem kierunkowym (25) oraz ramę transportową (18) z wyposażonymi w najazdy (22) z krawędziami natarcia (22) na jej bocznych ramionach (21).
  2. 2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że łoża ślizgowe (6) wyposażone są w elementy toczne (7), korzystnie w postaci łożysk kulkowych oraz elementy ślizgowe (8), korzystnie w postaci łożysk kulkowych przynajmniej tuż za najazdami (9).
  3. 3. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm blokujący (12) wózka transportowego (3) wyposażony jest w hak zaczepowy (13), poprzez wałek (14), cięgno (15) ze sprężynami (16) połączony z pedałem zwalniającym (17).
  4. 4. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm kierunkowy (25) wyposażony jest w wahliwy trójnik (26) ze sprężyną (28), środkowym kołem (27) i cięgnem (30) mechanizmu podnosząco-blokującego (31).
  5. 5. Zestaw według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przynajmniej pierwsze elementy ślizgowe (8) w łożach ślizgowych (6) są nieco odchylone w kierunku zewnętrznym.
  6. 6. Zestaw według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że elementy ślizgowe (8) mają postać tulei z tworzywa sztucznego.
  7. 7. Zestaw według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że cięgno (30) mechanizmu podnosząco-blokującego (31), poprzez wodzik (32), połączone jest z ramieniem czołowym (33) podwozia (19) wózka transportowego (3).
PL398917A 2012-04-25 2012-04-25 Zestaw transportowy PL223301B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398917A PL223301B1 (pl) 2012-04-25 2012-04-25 Zestaw transportowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398917A PL223301B1 (pl) 2012-04-25 2012-04-25 Zestaw transportowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL398917A1 PL398917A1 (pl) 2013-10-28
PL223301B1 true PL223301B1 (pl) 2016-10-31

Family

ID=49449289

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL398917A PL223301B1 (pl) 2012-04-25 2012-04-25 Zestaw transportowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223301B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3871955A1 (en) 2020-02-27 2021-09-01 WAMECH Producent Wozkow Przemyslowych Piotr i Albina Wasik Spolka Jawna Transport set

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3871955A1 (en) 2020-02-27 2021-09-01 WAMECH Producent Wozkow Przemyslowych Piotr i Albina Wasik Spolka Jawna Transport set

Also Published As

Publication number Publication date
PL398917A1 (pl) 2013-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9707880B2 (en) Motorcycle lift
US10052995B2 (en) Trailer-train trailer with carrying frame for a material transport cart
CN104875661B (zh) 用于物流小车的拖车
JP7394837B2 (ja) 荷積み/荷降ろしシステム
US3720329A (en) Palletized cargo trailer
EP2865585B1 (en) Transport set
US20150375663A1 (en) Trailer apparatuses
JPS60204598A (ja) 床面運搬機の載設法と床面運搬機の構成
US20050019143A1 (en) Dolly and trailer jack combination and method of use
US20070020073A1 (en) System, method and apparatus for loading tractor trailers
US20100178143A1 (en) Axleless flex floor trailer and truck
CN102264576A (zh) 用于集装箱公路运输的拖车
US20070092363A1 (en) Rolling tilt deck for a truck bed
CN117342468A (zh) 一种搬运车
JP2006001661A (ja) 重量物移動装置と重量物移動台車および立体駐車場
PL223301B1 (pl) Zestaw transportowy
CN116653744A (zh) 一种便于装卸货物的半挂车
US7044704B1 (en) Portable load lifting bed
EP1732797B1 (en) A method and arrangement for handling a swap body
CN112793608A (zh) 运输车
JP3995700B2 (ja) コンテナ積載用セミトレーラ
EP1499516A1 (en) Load moving device for transport vehicles
US2854158A (en) System for loading and unloading of truck-trailers and railroad cars
JP2010195069A (ja) 荷物運搬台車
KR100353963B1 (ko) 물품이송장치