PL222771B1 - Sposób i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu - Google Patents

Sposób i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu

Info

Publication number
PL222771B1
PL222771B1 PL406795A PL40679514A PL222771B1 PL 222771 B1 PL222771 B1 PL 222771B1 PL 406795 A PL406795 A PL 406795A PL 40679514 A PL40679514 A PL 40679514A PL 222771 B1 PL222771 B1 PL 222771B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
swt
optical fiber
section
tested
module
Prior art date
Application number
PL406795A
Other languages
English (en)
Other versions
PL406795A1 (pl
Inventor
Krzysztof Perlicki
Original Assignee
Orange Polska Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Orange Polska Spółka Akcyjna filed Critical Orange Polska Spółka Akcyjna
Priority to PL406795A priority Critical patent/PL222771B1/pl
Priority to EP14461597.8A priority patent/EP2891874A3/en
Publication of PL406795A1 publication Critical patent/PL406795A1/pl
Publication of PL222771B1 publication Critical patent/PL222771B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01MTESTING STATIC OR DYNAMIC BALANCE OF MACHINES OR STRUCTURES; TESTING OF STRUCTURES OR APPARATUS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01M11/00Testing of optical apparatus; Testing structures by optical methods not otherwise provided for
    • G01M11/30Testing of optical devices, constituted by fibre optics or optical waveguides
    • G01M11/33Testing of optical devices, constituted by fibre optics or optical waveguides with a light emitter being disposed at one fibre or waveguide end-face, and a light receiver at the other end-face
    • G01M11/333Testing of optical devices, constituted by fibre optics or optical waveguides with a light emitter being disposed at one fibre or waveguide end-face, and a light receiver at the other end-face using modulated input signals

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Testing Of Optical Devices Or Fibers (AREA)
  • Optical Modulation, Optical Deflection, Nonlinear Optics, Optical Demodulation, Optical Logic Elements (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, zwłaszcza w procesie wytwarzania rdzeni światłowodu.
Sposoby pomiaru parametrów światłowodów telekomunikacyjnych są opisane w książce Krzysztofa Perlickiego pod tytułem: Pomiary w optycznych systemach telekomunikacyjnych. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 2002. Zaś w książce pod tytułem: Pomiary oscyloskopowe. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Warszawa 2007, autorstwa Jerzego Rydzewskiego, są opisane metody pomiaru parametrów linii przesyłowych przy użyciu oscyloskopów cyfrowych. W książce pod tytułem: Nieliniowa optyka światłowodowa. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Warszawa 2011, autorzy Mirosław Karpisz i Ewa Weinert-Rączka, szczegółowo opisują parametry propagacji sygnałów świetlnych w światłowodach.
W dokumentacji polskiego opisu patentowego PL 153768 B1 jest opisany sposób i układ do pomiaru bardzo małych wartości współczynnika zniekształceń nieliniowych. Z dokumentacji europejskiego zgłoszenia patentowego EP 2230782 A1 znane jest monitorowanie nieliniowych zakłóceń w światłowodowym systemie telekomunikacyjnym polegające na testowaniu sygnałem świetlnym o odpowiednio dobranej amplitudzie i czasie trwania impulsu, a wynik pomiaru jest prezentowany na płaszczyźnie liczb zespolonych. Opisane w amerykańskim opisie patentowym US 6909496 B2 sposób i urządzenie do łatwego i szybkiego pomiaru współczynnika nieliniowego odbicia w światłowodzie charakteryzują się tym, że odcinek badanego światłowodu jest umieszczany między źródłem modulowanego sygnału świetlnego o zmienianej odpowiednio amplitudzie a optycznym odbiornikiem układu pomiarowego.
Istota sposobu pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, według wynalazku, polega na tym, że odcina się odcinek badanego światłowodu o długości określonej wzorem LSWT = TSWT (c/nSWT), w którym TSWT oznacza czas trwania interwału czasowego między dwoma kolejnymi impulsami sygnału świetlnego TREP generowanego przez laser półprzewodnikowy, nSWT - współczynnik załamania światła w rdzeniu odcinka badanego światłowodu, c - prędkość fali elektromagnetycznej światła widzialnego w próżni. Po czym jeden koniec odcinka badanego światłowodu łączy się z trzecimi wrotami sprzęgacza kierunkowego, zaś drugi koniec odcinka badanego światłowodu, poprzez drugi kontroler polaryzacji, łączy się z drugimi wrotami sprzęgacza kierunkowego. Następnie z lasera półprzewodnikowego, który jest sterowany sygnałami elektrycznymi z układu sterowania, emituje się impulsowe sygnały świetlne TREP w równych odstępach czasu TSWT. Po czym stany polaryzacji impulsowych sygnałów świetlnych doprowadzanych do pierwszych wrót i do drugich wrót koryguje się odpowiednio pierwszym kontrolerem polaryzacji i drugim kontrolerem polaryzacji. Tak skorygowane sygnały świetlne docierają do fotoodbiornika, w którym zamienia się je na sygnał elektryczny. Następnie przy użyciu oscyloskopu mierzy się amplitudę i fazę sygnału elektrycznego, przy czym do pomiaru fazy wykorzystuje się sygnał odbierany i pochodzący z układu sterowania. Pomiar fazy przeprowadza się w połowie zbocza narastającego impulsu sygnału elektrycznego (na spadku 3 dB impulsu sygnału). Po czym w module pomiarowym mierzy się wartość numeryczną dyspersji i tłumienności odcinka badanego światłowodu oraz amplitudy i fazy sygnałów świetlnych. Sygnały elektryczne z wynikami tych pomiarów zapisuje się w module rejestrującym, z którego sygnały elektryczne z wynikami tych pomiarów selektywnie przekazuje się do modułu obliczeniowego. W module obliczeniowym, na podstawie pobranych z modułu pomiarowego wyników pomiaru amplitudy i fazy, wyznacza się część rzeczywistą i część urojoną sygnału każdego z kolejnych odbieranych impulsów świetlnych, których wykres na ekranie oscyloskopu stanowi spirala Archimedesa. W module obliczeniowym wyznacza się długość spirali Archimedesa. Następnie wartość numeryczną współczynnika nieliniowości badanego odcinka światłowodu wyznacza się w module obliczeniowym na podstawie wzoru YSWT = mLSPIR, gdzie m jest współczynnikiem zależnym od czasu trwania impulsu sygnału świetlnego, szczytowej mocy optycznej impulsów sygnału świetlnego o wartości numerycznej równej kwadratowi amplitudy sygnału świetlnego mierzonego oscyloskopem, długości odcinka badanego światłowodu, wartości numerycznej jego dyspersji i tłumienia.
Istota układu do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, według wynalazku, polega na tym, że układ sterowania jest połączony z oscyloskopem i laserem półprzewodnikowym. Laser półprzewodnikowy jest połączony, poprzez pierwszy odcinek światłowodu, z pierwszym kontrolerem polaryzacji, którego wyjście jest połączone z pierwszymi wrotami sprzęgacza kierunkowego, zaś do
PL 222 771 B1 drugich wrót sprzęgacza kierunkowego jest podłączone wyjście drugiego kontrolera polaryzacji. Trzecie wrota sprzęgacza kierunkowego, poprzez badany światłowód, są połączone z wejściem drugiego kontrolera polaryzacji, zaś czwarte wrota sprzęgacza kierunkowego, poprzez drugi odcinek światłowodu, są połączone z wejściem fotoodbiornika. Pierwsze wyjście fotoodbiornika, poprzez oscyloskop, jest połączone z modułem obliczeniowym, zaś drugie wyjście fotoodbiornika, poprzez szeregowo połączone moduł pomiarowy i moduł rejestracji, jest połączone z modułem obliczeniowym, do którego jest dołączona druga klawiatura.
Podstawowe korzystne skutki stosowania sposobu i układu do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, według wynalazku, w odniesieniu do dotychczasowego stanu techniki, polegają na skróceniu czasu trwania procedury pomiarowej zapewniającej uzyskanie na oczekiwanym poziomie ufności wyniku pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu poprzez dobór czynności i kolejności ich realizacji w tejże procedurze pomiarowej oraz poprzez dobór optymalnej liczby przyrządów optycznych i struktury ich wzajemnych połączeń na stanowisku pomiarowym.
Przykład wykonania układu do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, według wynalazku, jest odtworzony na rysunku w postaci schematu blokowego.
W przykładzie wykonania sposobu pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, według wynalazku, odcina się odcinek badanego światłowodu SWT o długości określonej wzorem LSWT = TSWT (c/nSWT), w którym TSWT oznacza czas trwania interwału czasowego między dwoma kolejnymi impulsami sygnału świetlnego TREP generowanego przez laser półprzewodnikowy LP, nSWT - współczynnik załamania światła w rdzeniu odcinka badanego światłowodu SWT, c - prędkość fali elektromagnetycznej światła widzialnego w próżni. Dane o długości odcinka badanego światłowodu SWT i o jego parametrach technicznych oraz parametry impulsowych sygnałów świetlnych wprowadza się pierwszą klawiaturą K1 do stałej pamięci układu sterowania US. Po czym jeden koniec odcinka badanego światłowodu SWT łączy się z trzecimi wrotami 3 sprzęgacza kierunkowego SK, zaś drugi koniec odcinka badanego światłowodu SWT, poprzez drugi kontroler polaryzacji KP2, łączy się z drugimi wrotami 2 sprzęgacza kierunkowego SK.
Następnie z lasera półprzewodnikowego LP, który jest sterowany sygnałami elektrycznymi z układu sterowania US, emituje się impulsowe sygnały świetlne TREP w równych odstępach czasu TSWT. Przy czym stany polaryzacji impulsowych sygnałów świetlnych doprowadzanych do pierwszych wrót 1 i do drugich wrót 2 koryguje się odpowiednio pierwszym kontrolerem polaryzacji KP1 i drugim kontrolerem polaryzacji KP2. Tak skorygowane sygnały świetlne docierają do fotoodbiornika FO, w którym zamienia się je na sygnał elektryczny. Następnie przy użyciu oscyloskopu OS mierzy się amplitudę i fazę sygnału elektrycznego, przy czym do pomiaru fazy wykorzystuje się sygnał odbierany i pochodzący z układu sterowania US. Pomiar fazy przeprowadza się w połowie zbocza narastającego impulsu sygnału elektrycznego (na spadku 3 dB impulsu sygnału).
W module pomiarowym MP mierzy się wartość numeryczną dyspersji i tłumienności odcinka badanego światłowodu SWT oraz amplitudy i fazy sygnałów świetlnych, przy czym sygnały elektryczne z wynikami tych pomiarów zapisuje się w module rejestrującym MR. Z modułu rejestrującego MR sygnały elektryczne z wynikami tych pomiarów selektywnie przekazuje się do modułu obliczeniowego MO. Drugą klawiaturą K2 wprowadza się do modułu obliczeniowego MO sygnały elektryczne, którymi ustala się kolejność przetwarzania sygnałów elektrycznych pochodzących z oscyloskopu OS.
W module obliczeniowym MO, na podstawie pobranych z modułu pomiarowego MP sygnałów elektrycznych z wynikami pomiaru amplitudy i fazy, wyznacza się część rzeczywistą i część urojoną sygnału każdego z kolejnych odbieranych impulsów świetlnych, których wykres na ekranie oscyloskopu OS stanowi spirala Archimedesa. W module obliczeniowym MO wyznacza się długość spirali Archimedesa LSPIR. Następnie wartość numeryczną współczynnika nieliniowości badanego odcinka światłowodu wyznacza się w module obliczeniowym MO na podstawie wzoru YSWT = mLSPIR, gdzie m jest współczynnikiem zależnym od czasu trwania impulsu sygnału świetlnego TREP, szczytowej mocy optycznej impulsów sygnału świetlnego o wartości numerycznej równej kwadratowi amplitudy sygnału świetlnego mierzonego oscyloskopem OS, długości odcinka badanego światłowodu LSWT, wartości numerycznej jego dyspersji i tłumienia.
W przykładzie wykonania układu do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, według wynalazku, układ sterowania US jest połączony z klawiaturą K1, laserem półprzewodnikowym LP i oscyloskopem OS, do którego jest podłączony ploter PL.
Laser półprzewodnikowy LP jest połączony, poprzez pierwszy odcinek światłowodu SW1, z pierwszym kontrolerem polaryzacji KP1. Wyjście pierwszego kontrolera polaryzacji KP1 jest połą4
PL 222 771 B1 czone z pierwszymi wrotami 1 sprzęgacza kierunkowego SK, zaś wyjście drugiego kontrolera polaryzacji KP2 jest połączone z drugimi wrotami 1 sprzęgacza kierunkowego SK. Trzecie wrota 3 sprzęgacza kierunkowego SK, poprzez badany światłowód SWT, są połączone z wejściem drugiego kontrolera polaryzacji KP2. Czwarte wrota 4 sprzęgacza kierunkowego SK, poprzez drugi odcinek światłowodu SW2, są połączone z wejściem fotoodbiornika FO. Pierwsze wyjście fotoodbiornika FO, poprzez oscyloskop OS, jest połączone z modułem obliczeniowym MO, zaś drugie wyjście fotoodbiornika FO, poprzez szeregowo połączone moduł pomiarowy MP i moduł rejestracji MR, jest połączone z modułem obliczeniowym MO, do którego jest dołączona druga klawiatura K2.
Sprzęgacz kierunkowy SK z dołączonym do jego pierwszych wrót 1 wyjściem pierwszego kontrolera polaryzacji KP1 oraz z dołączonym do jego drugich wrót 2 wyjściem drugiego kontrolera polaryzacji KP2, którego wejście, poprzez badany światłowód STW, jest połączone z trzecimi wrotami 3 sprzęgacza kierunkowego SK, stanowi światłowodowy rezonator pierścieniowy ŚRP o jednoznacznie określonej długości odcinka światłowodu oraz wartości numerycznej jego dyspersji i tłumienia.
Jakkolwiek sposób i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, według wynalazku, określono dwoma zastrzeżeniami patentowymi, przedstawiono w postaci konkretnego przykładu wykonania w opisie wynalazku i odtworzono na rysunku, to dla znawcy z dziedziny sposobów i układów do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, jest oczywiste, że zawarte w nich dane o sposobie i układzie do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu, nie mogą być interpretowane jako ograniczające ideę wynalazczą tylko do tych danych.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu polegający na emitowaniu z lasera półprzewodnikowego impulsowych sygnałów światła, kontrolowaniu ich polaryzacji, na wyznaczaniu długości odcinka badanego światłowodu, na pomiarze wartości numerycznej jego dyspersji i tłumienności, znamienny tym, że odcina się odcinek badanego światłowodu (SWT) o długości określonej wzorem LSWT = TSWT (c/nSWT), w którym (TSWT) oznacza czas trwania interwału czasowego między dwoma kolejnymi impulsami sygnału świetlnego (TREP) generowanego przez laser półprzewodnikowy (LP), nSWT - współczynnik załamania światła w rdzeniu odcinka badanego światłowodu (SWT), c - prędkość fali elektromagnetycznej światła widzialnego w próżni, po czym jeden koniec odcinka badanego światłowodu (SWT) łączy się z trzecimi wrotami (3) sprzęgacza kierunkowego (SK), zaś drugi koniec odcinka badanego światłowodu (SWT), poprzez drugi kontroler polaryzacji (KP2), łączy się z drugimi wrotami (2) sprzęgacza kierunkowego (SK), następnie z lasera półprzewodnikowego (LP), który jest sterowany sygnałami elektrycznymi z układu sterowania (US), emituje się impulsowe sygnały świetlne (TREP) w równych odstępach czasu (TSWT), po czym stany polaryzacji impulsowych sygnałów świetlnych doprowadzanych do pierwszych wrót (1) i do drugich wrót (2) koryguje się odpowiednio pierwszym kontrolerem polaryzacji (KP1) i drugim kontrolerem polaryzacji (KP2), i tak skorygowane sygnały świetlne docierają do fotoodbiornika (FO), w którym zamienia się je na sygnał elektryczny, następnie przy użyciu oscyloskopu (OS) mierzy się amplitudę i fazę sygnału elektrycznego, przy czym do pomiaru fazy wykorzystuje się sygnał odbierany i pochodzący z układu sterowania (US), pomiar fazy przeprowadza się w połowie zbocza narastającego impulsu sygnału elektrycznego (na spadku 3 dB impulsu sygnału), po czym w module pomiarowym (MP) mierzy się wartość numeryczną dyspersji i tłumienności odcinka badanego światłowodu (SWT) oraz amplitudy i fazy sygnałów świetlnych, przy czym sygnały elektryczne z wynikami tych pomiarów zapisuje się w module rejestrującym (MR), z którego sygnały elektryczne z wynikami tych pomiarów selektywnie przekazuje się do modułu obliczeniowego (MO), w którym to module obliczeniowym (MO), na podstawie pobranych z modułu pomiarowego (MP) wyników pomiaru amplitudy i fazy, wyznacza się część rzeczywistą i część urojoną sygnału każdego z kolejnych odbieranych impulsów świetlnych, których wykres na ekranie oscyloskopu (OS) stanowi spirala Archimedesa, w module obliczeniowym (MO) wyznacza się długość spirali Archimedesa LSPiR, następnie wartość numeryczną współczynnika nieliniowości badanego odcinka światłowodu wyznacza się w module obliczeniowym (MO) na podstawie wzoru YSWT = mLSPiR, gdzie m jest współczynnikiem zależnym od czasu trwania impulsu sygnału świetlnego (TREP), szczytowej mocy optycznej impulsów sygnału świetlnego o wartości numerycznej równej kwadratowi amplitudy sygnału świetlnego mierzonego oscyloskopem (OS), długości odcinka badanego światłowodu (LSWT), wartości numerycznej jego dyspersji i tłumienia.
PL 222 771 B1
2. Układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu zawierający laser półprzewodnikowy, układ sterowania z klawiaturą, sprzęgacz kierunkowy, kontrolery polaryzacji, fotoodbiornik, moduł obliczeniowy, znamienny tym, że układ sterowania (US) jest połączony z oscyloskopem (OS) i laserem półprzewodnikowym (LP), który jest połączony, poprzez pierwszy odcinek światłowodu (SW1), z pierwszym kontrolerem polaryzacji (KP1), którego wyjście jest połączone z pierwszymi wrotami (1) sprzęgacza kierunkowego (SK), zaś do drugich wrót (2) sprzęgacza kierunkowego (SK) jest podłączone wyjście drugiego kontrolera polaryzacji (KP2), przy czym trzecie wrota (3) sprzęgacza kierunkowego (SK), poprzez badany światłowód (SWT), są połączone z wejściem drugiego kontrolera polaryzacji (KP2), zaś czwarte wrota (4) sprzęgacza kierunkowego (SK), poprzez drugi odcinek światłowodu (SW2), są połączone z wejściem fotoodbiornika (FO), którego pierwsze wyjście, poprzez oscyloskop (OS), jest połączone z modułem obliczeniowym (MO), zaś drugie wyjście fotoodbiornika (FO), poprzez szeregowo połączone moduł pomiarowy (MP) i moduł rejestracji (MR), jest połączone z modułem obliczeniowym (MO), do którego jest dołączona druga klawiatura (K2).
PL406795A 2014-01-07 2014-01-07 Sposób i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu PL222771B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406795A PL222771B1 (pl) 2014-01-07 2014-01-07 Sposób i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu
EP14461597.8A EP2891874A3 (en) 2014-01-07 2014-12-16 A method and a system for measuring the nonlinearity coefficient of an optical fiber

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406795A PL222771B1 (pl) 2014-01-07 2014-01-07 Sposób i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL406795A1 PL406795A1 (pl) 2015-07-20
PL222771B1 true PL222771B1 (pl) 2016-09-30

Family

ID=52347136

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL406795A PL222771B1 (pl) 2014-01-07 2014-01-07 Sposób i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2891874A3 (pl)
PL (1) PL222771B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105652859B (zh) * 2016-03-31 2019-10-18 北京经纬恒润科技有限公司 一种控制器产品的早期生产遏制系统

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL153768B1 (pl) 1987-05-11 1991-05-31 Sposób i układ do pomiaru bardzo małych wartości współczynnika zniekształceń nieliniowych
IT1266016B1 (it) * 1994-05-30 1996-12-16 Cselt Centro Studi Lab Telecom Procedimento per la misura dell'indice di rifrazione non lineare in una fibra ottica monomodo.
US6909496B2 (en) 2001-12-25 2005-06-21 Anritsu Corporation Method and device for easily and rapidly measuring nonlinear refractive index of optical fiber
EP2230782A1 (en) 2009-03-19 2010-09-22 Alcatel Lucent Monitoring of non-linear distortions in a fiber-optic transmission system

Also Published As

Publication number Publication date
EP2891874A3 (en) 2016-03-02
EP2891874A2 (en) 2015-07-08
PL406795A1 (pl) 2015-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8734011B2 (en) Distributed optical fiber temperature sensor based on optical fiber delay
CN104019836B (zh) 基于相干双脉冲对序列技术布里渊光时域分析仪及利用该分析仪抑制共模噪声的方法
CN107171717B (zh) 一种从畸变的信号中恢复理想信号的方法和系统
US20180266808A1 (en) Systems and methods for testing optical fiber
JP7322960B2 (ja) 光ファイバ試験方法および光ファイバ試験装置
WO2014060158A1 (en) An optical frequency domain reflectometry (ofdr) system
CN110057544B (zh) 一种光电转换模块频率响应自动测量装置及方法
CN103278185A (zh) 基于校准光纤光栅的腔衰荡光纤光栅传感解调装置
CN108168843A (zh) 一种快速测量不同传输波长下光纤链路衰减特性的装置及方法
JP2017116423A (ja) 光ファイバ特性測定装置および光ファイバ特性測定方法
JPWO2020075343A1 (ja) 光ファイバ試験方法及び光ファイバ試験装置
WO2016061838A1 (zh) 超高速光采样时钟的多通道失配测量方法及测量补偿装置
JP2019105530A (ja) モード遅延時間差分布試験方法および試験装置
CN102540168A (zh) 红外相位测距仪测距能力野外在线模拟检测方法及装置
PL222771B1 (pl) Sposób i układ do pomiaru współczynnika nieliniowości światłowodu
CN104570214B (zh) 高精度长距离光纤延迟线的制作辅助装置及其制作方法
CN110401482A (zh) 一种利用波长-时间映射进行光纤色散测量的装置及方法
CN105444686A (zh) 实时非线性光学应变仪系统
RU138620U1 (ru) Бриллюэновский оптический рефлектометр
Downie et al. MPI Measurements of quasi-single-mode fibers
RU186277U1 (ru) Оптический бриллюэновский рефлектометр для систем мониторинга оптических волокон
JP2018189600A (ja) 光パルス試験装置及び光パルス試験方法
CN110048769B (zh) 一种自适应频响特性测试装置及方法
RU186231U1 (ru) Оптический бриллюэновский рефлектометр
CN107543610B (zh) 一种可见光纤光谱仪的灵敏度测量装置