PL222750B1 - Sposób wytwarzania lodów w waflu i lody w waflu - Google Patents

Sposób wytwarzania lodów w waflu i lody w waflu

Info

Publication number
PL222750B1
PL222750B1 PL405912A PL40591213A PL222750B1 PL 222750 B1 PL222750 B1 PL 222750B1 PL 405912 A PL405912 A PL 405912A PL 40591213 A PL40591213 A PL 40591213A PL 222750 B1 PL222750 B1 PL 222750B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wafer
ice
trays
ice cream
mix
Prior art date
Application number
PL405912A
Other languages
English (en)
Other versions
PL405912A1 (pl
Inventor
Irena Balcerzak
Małgorzata Witoń
Original Assignee
Ff Marka Własna Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ff Marka Własna Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Ff Marka Własna Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL405912A priority Critical patent/PL222750B1/pl
Publication of PL405912A1 publication Critical patent/PL405912A1/pl
Publication of PL222750B1 publication Critical patent/PL222750B1/pl

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania lodów w waflu, jak również lodów w waflu wytworzonych tym sposobem.
Znane są lody typu sandwich, które składają się z dwóch płaskich wafli, pomiędzy którymi znajduje się masa lodowa. W typowym procesie produkcyjnym lodów typu sandwich w waflu, przygotowaną masę lodową formuję się za pomocą ekstrudera, i zamraża w tunelu hartowniczym. Zamrożoną masę umieszcza się pomiędzy waflami, pakuje w opakowania jednostkowe i zbiorcze. Opakowania zbiorcze z lodami umieszcza się na paletach i przekazuje do magazynu chłodniczego. W trakcie magazynowania gotowych sandwichy przez dłuższy okres, przykładowo powyżej dwóch miesięcy, wafle łatwo pochłaniają wilgoć z masy lodowej i stają się miękkie tracąc swoje walory smakowe. Znane są lody typu sandwich wielosmakowe, w których masy lodowe o różnych smakach stykają się ze sobą, co wymaga stosowania specjalnego rodzaju ekstruderów wielogłowicowych.
Przykładowo, amerykańskie zgłoszenie patentowe US2006093719 przedstawia lód typu sandwich, zawierający górny i dolny wafel, pomiędzy którymi znajduje się masa lodowa.
Celowym byłoby opracowanie alternatywnego sposobu wytwarzania lodów w waflu, jak również loda w waflu o alternatywnej konstrukcji.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania lodów w waflu, w którym przygotowuje się mieszankę lodową, którą poddaje się kolejno homogenizacji, pasteryzacji, dojrzewaniu i zamrażaniu, po czym dozuje się mieszankę lodową na wafel dolny i nakłada się na mieszankę wafel górny, a tak przygotowany produkt hartuje się i pakuje w opakowania jednostkowe, charakteryzujący się tym, że stosuje się wafle składające się z przyległych do siebie wzdłużnych korytek, przy czym korytka wafla dolnego od wewnętrznej strony powleka się polewą tłuszczową, po czym dozuje się mieszankę lodową w korytka wafla dolnego, a następnie mieszankę lodową powleka się polewą tłuszczową, po czym nakłada się na polewę wafel górny, którego dna korytek skierowane są w górę, przy czym mieszankę lodową do korytka dolnego dozuje się w ilości równej od 90% do 100% sumarycznej objętości korytka dolnego i górnego.
Korzystnie, do co najmniej dwóch korytek dozuje się masy lodowe o innym składzie.
Przedmiotem wynalazku jest ponadto lód w waflu składający się z wafla dolnego o powierzchni głównej równoległej do wafla górnego, pomiędzy którymi znajduje się masa lodowa, charakteryzujący się tym, że wafle składają się z przyległych do siebie wzdłużnych korytek, przy czym dna korytek wafla dolnego skierowane są w dół, a dna korytek wafla górnego skierowane są w górę, przy czym korytka wafla dolnego od strony wewnętrznej pokryte są polewą tłuszczową i wypełnione masą lodową, której górna powierzchnia jest pokryta polewą tłuszczową i styka się z wewnętrzną stroną dna naprzeciwległego korytka wafla górnego.
Korzystnie, w sąsiednich korytkach znajdują się masy lodowe o innym składzie.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia ogólny widok loda w waflu według wynalazku,
Fig. 2 przedstawia schemat linii technologicznej do wytwarzania lodów w waflu według wynalazku,
Fig. 3A-3E przedstawiają schematycznie kolejne etapy formowania loda w waflu według wynalazku.
Lody w waflu według wynalazku, jak przedstawiono na fig. 1, składają się z dwóch wafli 110, 120 pomiędzy którymi znajduje się masa lodowa 130. Wafle składają się z przyległych do siebie wzdłużnych korytek 111, 121, przy czym dna 112 korytek 111 wafla dolnego 110 skierowane są w dół, a dna 122 korytek 121 wafla górnego 120 skierowane są w górę. Stosowane w niniejszym opisie określenia „wafel dolny”, „wafel górny” odnoszą się do ustawienia wafli w trakcie procesu produkcyjnego, w którym wafel dolny jest napełniany od góry masą lodową, i nakładany jest na niego wafel górny. Dla specjalisty będzie jasnym, że w trakcie dystrybucji lodów, gdy podlegają one wstrząsom i zmianom temperatur (w sytuacji krytycznej, nawet rozmrożeniu) masa lodowa może przemieszczać się w waflu i niewielka pustka powietrzna, która w procesie produkcyjnym powstaje u góry górnego wafla, może przemieścić się w inne miejsce w obrębie wafli.
Figura 2 przedstawia linię technologiczną do wytwarzania lodów według wynalazku. W pierwszym etapie przygotowana zostanie z surowców płynnych i stałych masa lodowa. Do mieszalnika 202 dozowane są ze zbiorników 201 surowce w ustalonej recepturą ilości i kolejności. Całkowity czas miePL 222 750 B1 szania surowców zależy od zastosowanych składników, a mieszanie prowadzi się do momentu dokładnego rozmieszania składników sypkich.
Przygotowana w mieszalniku 202 mieszanka lodowa podawana jest do homogenizatora 203, w którym następuje ujednolicenie (homogenizacja) mieszanki poprzez wymieszanie cząsteczek wody i cząsteczek tłuszczu, zintensyfikowane działaniem emulgatora. Następnie mieszankę poddaje się pasteryzacji w wymienniku ciepła 204, której celem jest wyeliminowanie lub co najmniej zmniejszenie ilości drobnoustrojów w produkcie i dezaktywacja enzymów powodujących niepożądane zmiany. Pasteryzację prowadzi się w temperaturze od 80°C do 90°C w czasie od 2s do 30s (pasteryzacja typu VHT - ang. Very High Temperature). Po zakończeniu pasteryzacji, w tym samym wymienniku ciepła 204 mieszankę schładza się do temperatury od 3°C do 6°C. Schłodzoną mieszankę umieszcza się w dojrzewalniku 205, który stanowi zbiornik z mieszadłem. W temperaturze od 3°C do 6°C miesza się mieszankę w czasie od 2 do 4 godzin, przy czym w trakcie mieszania mieszanka zwiększa swą lepkość, w wyniku pęcznienia białek i żelowania stabilizatora. Na tym etapie mogą zostać dodane dodatkowe składniki recepturowe ze zbiorników 206, takie jak aromaty, barwniki i/lub wsady owocowe, czekoladowe, orzechowe itp.
Dojrzałą mieszankę lodową tłoczy się do frezera 207, w którym jest zamrażana do temperatury od -4,5°C do -6°C i napowietrzana od 100% do 130% objętości mieszanki przed napowietrzaniem, dzięki czemu uzyskuje odpowiednią gładkość, miękkość i puszystość. Freezer 207, to jest maszyna do wstępnego zamrażania lodów, ma postać poziomego cylindra o podwójnych ściankach, pomiędzy którymi znajduje się czynnik chłodzący, z obracającym się wewnątrz wałem. Mieszanka zamarza na ściankach cylindra, z których jest zeskrobywana. Do cylindra podawane jest powietrze, które w wyniku ciągłego mieszania napowietrza mieszankę. Po zamrożeniu mieszanka ma konsystencję półgęstą. W trakcie tego procesu zamrożeniu podlega ok. 40% wody zawartej w mieszance.
W lameli 209 umieszcza się wafel dolny 110 pobrany z zasobnika 211, z dnami 112 korytek 111 skierowanymi do dołu, jak pokazano na fig. 3A. Następnie wewnętrzną stronę wafla dolnego 110 powleka się polewą tłuszczową 141 ze zbiornika 210, taką jak polewa kakaowa, czekolada lub polewa o smaku owocowym, jak przedstawiono na fig. 3B. Stosuje się w tym celu przykładowo dysze natryskowe. Polewą tłuszczową 141 można pokryć same wewnętrzne ścianki korytek, tj. ścianki boczne i dno, lub też całą wewnętrzną stronę wafla dolnego, a więc i odcinki łączące korytka. Polewa tłuszczowa 141 izoluje masę lodową od wafla i pozwala na zachowanie kruchości wafla.
Następnie, na tak przygotowany wafel dolny 110 za pomocą ekstruderów 208 podaje się masę lodową 130, osobno do każdego korytka 110, jak pokazano na fig. 3C.
We wszystkich korytkach 110 wafla może znajdować się masa o tym samym smaku, lub też można dozować do różnych korytek masy o różnych smakach i/lub dodatkach. Do masy lodowej, za pomocą dozownika dodatków, mogą być dozowane ze zbiorników 212 różnego rodzaju dodatki np.: czekoladowe, owocowe, orzechy itp. Ponadto do masy lodowej mogą być dozowane, za pomocą specjalnych dozowników, sosy ze zbiorników 213. W zależności od produktu, sosy mogą być zawirowane w masie lodowej lub nanoszone między poszczególne warstwy masy lodowej 130. Wytwarzanie gofrów lodowych pozwoli na uzyskanie niepowtarzalnego produktu ponieważ do wybranej masy lodowej mogą być stosowane różne dodatki lub te same dodatki (opcjonalnie od produktu).
Kolejnym etapem produkcji jest nanoszenie na masę lodową 130 polewy tłuszczowej 142, takiej jak polewa kakaowa, czekolada, lub polewa o smaku owocowym, jak przedstawiono na fig. 3D. Następnie na masę lodową 130 z polewą 142 nanosi się wafel górny 120, jak pokazano na fig. 3E.
Korzystnie, masę lodową 130 nakłada się w takiej ilości, aby po nałożeniu wafla górnego masa lodowa została przyciśnięta przez dno 122 górnego korytka 121, tym samym wypełniając znaczną część powierzchni komory utworzonej przez korytko dolne 111 i górne 121.
Tak przygotowany produkt poddaje się zamrażaniu w tunelu hartowniczym 214. Po zamrożeniu lody pakuje się w pakowaczce 215 w opakowania jednostkowe, które są znakowane i pakowane w opakowania zbiorcze w pakowaczce 216. Opakowania zbiorcze układa się na palecie i przekazuje do magazynu chłodniczego 217.
Dzięki temu, że wafle mają postać przyległych do siebie wzdłużnych korytek, produkt w postaci loda w waflu może być przez konsumenta dzielony na „batony” wzdłuż krawędzi korytek. W każdym korytku może być umieszczona inna masa lodowa, co znacznie zwiększa atrakcyjność smakową produktu. Ponadto, masa lodowa jest oddzielona od wafla polewą tłuszczową, co zwiększa trwałość i kruchość wafli.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Lód w waflu składający się z wafla dolnego o powierzchni głównej równoległej do wafla górnego, pomiędzy którymi znajduje się masa lodowa, znamienny tym, że wafle składają się z przyległych do siebie wzdłużnych korytek (111, 121), przy czym dna (112) korytek (111) wafla dolnego (110) skierowane są w dół, a dna (122) korytek (121) wafla górnego (120) skierowane są w górę, przy czym korytka (111) wafla dolnego (110) od strony wewnętrznej pokryte są polewą tłuszczową (141) i wypełnione masą lodową (130), której górna powierzchnia jest pokryta polewą tłuszczową (142) i styka się z wewnętrzną stroną dna (122) naprzeciwległego korytka (121) wafla górnego (120).
  2. 2. Lód w waflu według zastrz. 1, znamienny tym, że w sąsiednich korytkach (111) znajdują się masy lodowe o innym składzie.
  3. 3. Sposób wytwarzania lodów w waflu jak określono w zastrz. 1 lub 2, w którym przygotowuje się mieszankę lodową, którą poddaje się kolejno homogenizacji, pasteryzacji, dojrzewaniu i zamrażaniu, po czym dozuje się mieszankę lodową na wafel dolny i nakłada się na mieszankę wafel górny, a tak przygotowany produkt hartuje się i pakuje w opakowania jednostkowe, znamienny tym, że stosuje się wafle (110, 120) składające się z przyległych do siebie wzdłużnych korytek (111, 121), przy czym korytka wafla dolnego od wewnętrznej strony powleka się polewą tłuszczową (141), po czym dozuje się mieszankę lodową (130) w korytka (111) wafla dolnego (110), a następnie mieszankę lodową (130) powleka się polewą tłuszczową (142), po czym nakłada się na polewę wafel górny (120), którego dna (122) korytek (121) skierowane są w górę, przy czym mieszankę lodową (130) do korytka dolnego (111) dozuje się w ilości równej od 90% do 100% sumarycznej objętości korytka dolnego (111) i górnego (121).
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że do co najmniej dwóch korytek (111) dozuje się masy lodowe o innym składzie.
PL405912A 2013-11-05 2013-11-05 Sposób wytwarzania lodów w waflu i lody w waflu PL222750B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405912A PL222750B1 (pl) 2013-11-05 2013-11-05 Sposób wytwarzania lodów w waflu i lody w waflu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405912A PL222750B1 (pl) 2013-11-05 2013-11-05 Sposób wytwarzania lodów w waflu i lody w waflu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL405912A1 PL405912A1 (pl) 2015-05-11
PL222750B1 true PL222750B1 (pl) 2016-09-30

Family

ID=53040110

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL405912A PL222750B1 (pl) 2013-11-05 2013-11-05 Sposób wytwarzania lodów w waflu i lody w waflu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL222750B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL405912A1 (pl) 2015-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2717715C2 (ru) Двухслойное замороженное кондитерское изделие
AU2002337130B2 (en) Coating and composite frozen confections
US20070122528A1 (en) Frozen confectionery item and process for preparing
AU2002337130A1 (en) Coating and composite frozen confections
US20090269452A1 (en) Biscuit extrudable at negative temperature, process of preparation and use in composite ice confectionery products
WO2010046171A1 (en) Process of making a frozen beverage from a frozen confection with increased surface area and voids
KR101276373B1 (ko) 냉동 반제 생크림케이크 및 그의 제조방법
EA030612B1 (ru) Устройство и способ для наполнения емкости замороженным кондитерским изделием
CN100429986C (zh) 糕饼与冰冻甜食的挤压组合物和获得的冰冻甜食
PL222750B1 (pl) Sposób wytwarzania lodów w waflu i lody w waflu
RU2619450C1 (ru) Торт кокосовый
JP6820899B2 (ja) 冷菓の製造方法及び冷菓
CA3177083A1 (en) Pastry filling formulation and process
JP2018057287A (ja) 多層冷菓の製造方法
KR101550154B1 (ko) 마카롱 아이스크림 제조용 특수 노즐, 이를 이용한 마카롱 아이스크림의 연속 공정에 의한 대량 제조 방법 및 그 방법으로 제조된 마카롱 아이스크림
EP3638050B1 (en) A process for filling a receptacle with frozen confection
WO2022191723A2 (en) Frozen food product, natural stabilizer, frozen food production method and the sieve system
RU67821U1 (ru) Пищевой продукт
PL219420B1 (pl) Sposób wytwarzania tortów lodowych
Marshall et al. Fancy Molded Ice Creams, Novelties and Specials
Goff et al. Novelty Products and Ice Cream Cakes
KR20150061056A (ko) 판형태의 시럽이 들어있는 믹스 및 제조방법
ES2561680A2 (es) Método de producción industrial de dulces basados en una masa de turrón
PL219573B1 (pl) Sposób wytwarzania lodów w kuwetach
PL222988B1 (pl) Sposób wytwarzania lodów na patyku oraz lody na patyku