PL222034B1 - Kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych - Google Patents

Kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych

Info

Publication number
PL222034B1
PL222034B1 PL400311A PL40031112A PL222034B1 PL 222034 B1 PL222034 B1 PL 222034B1 PL 400311 A PL400311 A PL 400311A PL 40031112 A PL40031112 A PL 40031112A PL 222034 B1 PL222034 B1 PL 222034B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
zone
area
freezer
refrigerated
Prior art date
Application number
PL400311A
Other languages
English (en)
Other versions
PL400311A1 (pl
Inventor
Roman Krause
Krzysztof Samonek
Original Assignee
Polska Meat Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polska Meat Spółka Akcyjna filed Critical Polska Meat Spółka Akcyjna
Priority to PL400311A priority Critical patent/PL222034B1/pl
Publication of PL400311A1 publication Critical patent/PL400311A1/pl
Publication of PL222034B1 publication Critical patent/PL222034B1/pl

Links

Landscapes

  • Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)
  • Cold Air Circulating Systems And Constructional Details In Refrigerators (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest kontener chłodniczy znajdujący zastosowanie zwłaszcza w transporcie i przechowalnictwie produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Wynalazek dotyczy kontenera do wykorzystania zarówno w warunkach lądowych jak i w warunkach transportu morskiego.
Kontenery chłodnicze różnią się zarówno wymiarami jak i parametrami dostępu do wnętrza, gdzie zasadnicze znaczenie ma szerokość dostępu do wnętrza, jak i ładownością, wynikającą wprost z przestrzeni zajętej przez instalacje chłodzące. Dalszym parametrem charakteryzującym kontener chłodniczy jest możliwa do osiągnięcia różnica temperatur pomiędzy temperaturą ładunku a temperaturą zewnętrzną, gdzie parametr ten świadczy o jakości izolacji ścian kontenera, jak i o stanie w jakim znajduje się warstwa izolacji termicznej. Zadaniem kontenera chłodniczego jest utrzymanie ładunku w stałej temperaturze, zwykle w temperaturze poniżej 0°C. Ściany kontenera mają zwykle konstrukcję warstwową, gdzie pomiędzy zewnętrznymi warstwami blachy, zazwyczaj blachy ze wzmacniającymi przetłoczeniami, na przykład blachy fałdowej lub trapezowej znajduje się warstwa izolacji termicznej na przykład w postaci poliuretanów spienionych. Zasadniczy podział kontenerów chłodniczych stanowi ich wielkość gdzie rozróżniamy zasadnicze dwie wielkości, jako kontenery 20-stopowe i kontenery 40-stopowe. Przedmiot wynalazku dotyczy nowej konstrukcji kontenera 40-stopowego.
Kontener chłodniczy stanowi zamknięty przestrzenny pojemnik przeznaczony do przechowywania elementów zmrożonych. Znany kontener zawiera przestrzenną typową ramę z gniazdami narożnymi do transportu i mocowania oraz do przenoszenia. Rama zabudowana jest ścianami wzdłużnymi i tylną ścianą szczytową z blachy przetłaczanej oraz dachem, drzwiami w ścianie szczytowej i podłogą ułożoną na poprzecznych dźwigarach ramy. Kontener tego rodzaju wyposażony jest we własny zespół chłodniczy.
Znane są kontenery chłodnicze stanowiące jednolitą konstrukcyjną całość, zaopatrzone w maszynownię z kompletnym wyposażeniem chłodniczym, przystosowane wyłącznie do indywidualnej eksploatacji. Kontener tego rodzaju składa się z chłodniczej komory, która posiada izolowane drzwi i wykonana jest z termoizolacyjnych płyt połączonych w całość za pośrednictwem przestrzennej ramowej konstrukcji stalowej. Wewnątrz tej chłodniczej komory umieszczony jest oziębiacz agregatu chłodniczego i zaopatrzona jest ona w ssawny kanał wentylacyjnej kolumny oraz wywiewny otwór.
Kontener chłodniczy tego rodzaju przedstawiono w opisie patentowym polskim nr 160629. Kontener chłodniczy według tego znanego rozwiązania ma część roboczą z pierwotnym obiegiem powietrza wokół przegrody oraz część składową z wtórnym obiegiem powietrza opływającego składowane towary. Pomiędzy przegrodą a składowanymi towarami kontener ma strefę mieszania, a na jej wylocie umieszczony jest regulator temperatury połączony z układem sterowania pierwotnego obiegu powietrza. Inne znane rozwiązanie kontenera chłodniczego zawierającego własny zespół chłodniczy przedstawiono w opisie patentowym zgłoszenia międzynarodowego nr WO 2011/014526. Według tego znanego rozwiązania, kontener stanowi prostopadłościenny pojemnik, gdzie ściany boczne, podłoga i dach określają wewnętrzną pojemność ładunkową. Według tego znanego rozwiązania agregat chłodniczy umieszczony jest w przedniej ścianie i jest zintegrowany ze strukturą ścian kontenera. Ściany kontenera zapewniają swobodny przepływ powietrza chłodzącego wokół ładunku.
Podobne znane rozwiązanie przedstawiono w opisie patentowym zgłoszenia międzynarodowego nr WO 2010/091181. W tym znanym rozwiązaniu przedstawiono ulepszenie przepływu powietrza chłodzącego w kontenerze chłodniczym. Według tego znanego rozwiązania wentylator chłodniczy kieruje nadmuch powietrza chłodzącego w czasie normalnej pracy w określonym kierunku. Natomiast przewidziano również jego okresową pracę w drugim kierunku, dla okresowego odwrócenia kierunku przepływu powietrza chłodzącego. Według tego znanego rozwiązania, w czasie pracy wentylatora w kierunku odwrotnym, drzwi kontenera są automatycznie zamykane, co przyspiesza przepływ powietrza chłodzącego we wnętrzu kontenera.
W kolejnym rozwiązaniu znanym z opisu patentowego zgłoszenia patentu europejskiego nr EP 0832826 przedstawiono kontener chłodniczy z regulacją przewietrzania. Kontener w tym znanym rozwiązaniu zawiera izolowane ściany boczne zawierające wewnętrzne kanały. Każdy kanał jest z jednego końca zamknięty i zasilany z agregatu chłodniczego, gdzie wylot powietrza chłodzącego następuje z otwartego końca tego kanału. Centralny kanał dystrybucji powietrza chłodzącego rozciąga się wzdłuż dachu kontenera. Kanał centralny połączony jest z wieloma kanałami bocznymi, które zasilają wnętrze kontenera.
PL 222 034 B1
W rozwiązaniu znanym z opisu patentowego zgłoszenia amerykańskiego wynalazku nr US 2004/0020236, przewidziano kontener z zamkniętą komorą ładunkową chłodni do przechowywania towarów, gdzie w chłodni znajduje się agregat chłodniczy, który daje obieg powietrza chłodzącego. Przewody dystrybucji powietrza wymuszają obieg powietrza chłodzącego w strefie ładunku.
W kolejnym rozwiązaniu znanym z opisu patentowego amerykańskiego nr US 4,800,733 przedstawiono system chłodzenia kontenera. Według tego znanego rozwiązania przewody transportu powietrza rozmieszczone są w ścianach bocznych, podłodze i w drzwiach kontenera. Przewody te mają postać rowków w zabudowie wymienionych ścian, drzwi oraz podłogi kontenera.
Znane konstrukcje kontenerów chłodniczych oferują jako jedyną, funkcję chłodzenia zamrożonego wstępnie produktu. Wymaga to wstępnego zamrożenia produktu w innym urządzeniu mrożącym, przed załadunkiem do kontenera chłodniczego. Zadaniem wynalazku jest opracowanie kontenera chłodniczego oferującego poza funkcją chłodzenia, także funkcję mrożenia, co znacznie zwiększy możliwości pozyskiwania i obrotu produktami żywnościowymi.
Według wynalazku kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych, zawiera przestrzenną ramę z gniazdami narożnymi oraz zabudowę w postaci ścian bocznych, ściany przedniej, ściany tylnej oraz podłogi i ściany górnej. Ścianę tylną zabudowy stanowią dwudzielne drzwi. Warstwowa zabudowa ścian zawiera izolację termiczną pomiędzy dwoma warstwami blachy. Kontener wyposażony jest w agregat chłodniczy z wentylatorami nawiewnymi oraz w agregat prądotwórczy. We wnętrzu kontenera znajduje się strefa mroźni, w której znajduje się agregat chłodniczy z dmuchawami nawiewowymi. Agregat chłodniczy utrzymuje w strefie mroźni temperaturę poniżej minus 25°C. Pomiędzy strefą mroźni, a strefą chłodni, w kontenerze korzystnie znajduje się ściana działowa z izolacją termiczną.
Według wynalazku, kontener chłodniczy charakteryzuje się tym, że w ścianie działowej znajduje się otwór komunikacyjny pomiędzy oboma strefami. Dolna krawędź tego otworu komunikacyjnego pomiędzy strefą mroźni, a strefą chłodni, znajduje się korzystnie na wysokości podłogi kontenera, natomiast powierzchnia tego otworu komunikacyjnego stanowi co najmniej dwukrotność powierzchni przekroju opakowania jednostkowego ładunku dostarczanego do mroźni.
W korzystnej wersji rozwiązania według wynalazku stosunek objętości strefy chłodzenia do objętości strefy mrożenia wynosi od 1 : 1 do 4 : 1. Zachowanie stosunku objętości tych dwóch stref w podanych granicach, jak to stwierdzono w wyniku badań zapewnia dobrą wydajność procesu mrożenia, a także minimalizuje straty cieplne przy przechowywaniu zamrożonych produktów.
Drzwi rozładowcze kontenera w korzystnej wersji wykonania znajdują się w strefie chłodni, zaś agregat chłodniczy znajduje się w strefie chłodni, na ścianie przeciwległej do tych drzwi rozładowczych kontenera.
W rozwiązaniu według wynalazku przewidziano, że ściana boczna kontenera zawiera w strefie mroźni drzwi załadowcze, przy czym drzwi mają budowę warstwową z wewnętrzną warstwą izolacji termicznej. Drzwi załadowcze mają powierzchnię mniejszą niż powierzchnia jednego z dwóch skrzydeł drzwi rozładowczych kontenera według wynalazku.
Według wynalazku, agregat chłodniczy w strefie mroźni znajduje się na ścianie przeciwległej do ściany z otworem komunikacyjnym pomiędzy strefą chłodni, a strefą mroźni.
Kontener według wynalazku wyposażony jest w dwa agregaty chłodnicze. Agregat chłodniczy w strefie mroźni oraz drugi agregat chłodniczy w strefie chłodni znajdują się na przednich ścianach obu stref kontenera.
Zgodnie z wynalazkiem przewidziano, że w strefie mroźni agregat chłodniczy jest nastawiony na temperaturę najwyżej minus 25°C, korzystnie minus 30°C, zaś w strefie chłodni agregat chłodniczy jest nastawiony na temperaturę najwyżej minus 16°C.
Kontenery chłodnicze znane ze stanu techniki oferowały użytkownikowi jedynie funkcję chłodzenia zamrożonych produktów spożywczych, głównie produktów pochodzenia zwierzęcego, pochodzących w większości przypadków z ubojni. Oznaczało to, że korzystanie z tych kontenerów było uwarunkowane zamrożeniem wymienionych produktów w innym urządzeniu zamrażającym. W wielu miejscach pozyskiwania wymienionych produktów nie przewiduje się urządzeń zamrażalniczych dla niektórych rodzajów produktów. Powodowało to stratę szeregu rodzajów produktów, głównie pochodzenia zwierzęcego. Rozwiązanie według wynalazku stanowi znaczący krok w kierunku poszerzenia funkcjonalności kontenera chłodniczego. Zgodnie z wynalazkiem znany kontener chłodniczy wyposażono w zespół mroźni. Umożliwiło to odbiór wymienionych produktów pochodzenia zwierzęcego także z miejsc, gdzie dotychczas nie przewidziano urządzeń do zamrażania niektórych rodzajów produktów
PL 222 034 B1 pochodzenia zwierzęcego. Konstrukcję kontenera wyposażono dodatkowo w otwór komunikacyjny zlokalizowany w ścianie dzielącej strefę mroźni od strefy chłodni. Umożliwiło to przemieszczanie ładunku pomiędzy strefą mroźni a strefą chłodni, bez otwierania drzwi zewnętrznych kontenera zamieszczonych w obu wymienionych strefach.
Przedmiot wynalazku pokazano w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym poszczególne figury rysunku ilustrują:
Fig. 1 - widok od góry wnętrza kontenera po zdjęciu zabudowy dachu,
Fig. 2 - widok kontenera z boku,
Fig. 3 - widok wnętrza kontenera z góry.
Jak to pokazano w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, kontener chłodniczy zawiera przestrzenną ramę 1 z gniazdami narożnymi 2 oraz zabudowę w postaci ścian bocznych 3, 4, ściany przedniej 5 oraz podłogi 6 i zabudowy dachu 7. Ścianę tylną zabudowy stanowią dwudzielne drzwi 8. Warstwowe zabudowy ścian 3, 4, podłogi 6 oraz dachu 7, ściany przedniej 5 i drzwi 8 zawierają izolację termiczną w postaci znanej warstwy pianki poliuretanowej pomiędzy dwoma warstwami profilowanej blachy. Kontener wyposażony jest w agregat chłodniczy 9 z wentylatorami nawiewnymi 10. Kontener wyposażony jest w strefie przed ścianą przednią 5 w agregat prądotwórczy 11.
Jak to pokazano na rysunku fig. 1 oraz fig. 2, we wnętrzu kontenera znajduje się wydzielona strefa mroźni 12 w której znajduje się agregat chłodniczy 13 z wentylatorami nawiewnymi 14. Agregat chłodniczy 13 utrzymuje w strefie mroźni w tym przykładzie wykonania temperaturę minus 30°C.
Jak to pokazano na rysunku fig. 1 oraz fig. 3, pomiędzy strefą mroźni 12, a strefą chłodni 15 znajduje się ściana działowa 16 z izolacją termiczną, przy czym w ścianie działowej 16 znajduje się otwór komunikacyjny 17.
Dolna krawędź otworu komunikacyjnego 17, pomiędzy strefą mroźni 12, a strefą chłodni 15 znajduje się na wysokości podłogi 6 kontenera, co ułatwia przemieszczanie zamrożonego ładunku ze strefy mroźni 12 do strefy chłodni 15. Powierzchnia tego otworu komunikacyjnego 16 stanowi w tym przykładzie wykonania 10-krotność powierzchni przekroju opakowania jednostkowego ładunku dostarczanego do strefy mroźni 12. Umożliwia to w tym przykładzie wykonania przesunięcie jednocześnie kilku opakowań zamrożonych produktów ze strefy mroźni 12 do strefy chłodni 15. Stosunek objętości strefy chłodni 15 do objętości strefy mroźni 12 wynosi w tym przykładzie wykonania od 3 : 1.
Drzwi rozładowcze 8 kontenera jak to pokazano na rysunku fig. 1 oraz fig. 3 znajdują się w strefie chłodni 15 i stanowią tylną ścianę kontenera. Jak pokazano na rysunku fig. 3, agregat chłodniczy 9 znajduje się w strefie chłodni 15 na ścianie przeciwległej do drzwi 8 rozładowczych kontenera. Ta ściana w tym przykładzie wykonania stanowi jednocześnie ścianę działową 16 pomiędzy strefą mroźni 12, a strefą chłodni 15.
Na rysunku fig. 1, fig. 2 oraz fig. 3 pokazano, że ściana boczna 3 kontenera zawiera w strefie mroźni 12 drzwi załadowcze 18, przy czym drzwi 18 mają budowę warstwową ze znaną wewnętrzną warstwą izolacji termicznej. Drzwi załadowcze 18 mają powierzchnię mniejszą niż powierzchnia każdego z dwóch skrzydeł drzwi 8 rozładowczych kontenera.
Jak to pokazano na rysunku fig. 3 agregat chłodniczy 13 w strefie mroźni 12 znajduje się na ścianie przedniej 5, przeciwległej do ściany działowej 16 z otworem komunikacyjnym 17, znajdującej się pomiędzy strefą chłodni 15, a strefą mroźni 12.
Kontener wyposażony jest w dwa agregaty chłodnicze 9, 13. Agregat chłodniczy 13 w strefie mroźni 12 oraz drugi agregat chłodniczy 9 w strefie chłodni 15 znajdują się na przednich ścianach 5, 16 obu stref 12, 15 kontenera.
W opisanym przykładzie wykonania, w strefie mroźni 12 agregat chłodniczy 13 jest nastawiony na temperaturę minus 30°C, co oznacza iż utrzymuje on temperaturę minus 30° lub niższą, zaś w strefie chłodni 15 agregat chłodniczy 9 jest nastawiony na temperaturę minus 16°C, co oznacza iż utrzymuje on temperaturę minus 16°C lub niższą.
PL 222 034 B1
Wykaz oznaczeń na rysunkach
1. Rama.
2. Gniazdo.
3. Ściana boczna.
4. Ściana boczna.
5. Ściana przednia.
6. Podłoga.
7. Zabudowa dachu.
8. Drzwi.
9. Agregat chłodniczy chłodni.
10. Wentylator nawiewny.
11. Agregat prądotwórczy.
12. Strefa mroźni.
13. Agregat chłodniczy mroźni.
14. Wentylator nawiewny.
15. Strefa chłodni.
16. Ściana działowa.
17. Otwór komunikacyjny.
18. Drzwi załadowcze mroźni.

Claims (7)

1. Kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych, zawierający przestrzenną ramę z gniazdami narożnymi oraz zabudowę w postaci ścian bocznych, ściany tylnej oraz podłogi i ściany górnej, gdzie ścianę tylną zabudowy stanowią dwudzielne drzwi, gdzie warstwowa zabudowa zawiera izolację termiczną pomiędzy dwoma warstwami blachy, przy czym kontener wyposażony jest w agregat chłodniczy z wentylatorami nawiewnymi oraz w agregat prądotwórczy, gdzie we wnętrzu kontenera znajduje się wydzielona strefa mroźni, w której znajduje się dodatkowy agregat chłodniczy z wentylatorem nawiewnym, zaś temperatura w strefie mroźni wynosi nie więcej niż minus 25°C, przy czym pomiędzy strefą mroźni a strefą chłodni znajduje się ściana działowa z izolacją termiczną, znamienny tym, że w ścianie działowej (16) znajduje się otwór komunikacyjny (17), przy czym dolna krawędź tego otworu komunikacyjnego (17) pomiędzy strefą mroźni (12) a strefą chłodni (15) znajduje się na wysokości podłogi (6) kontenera, zaś powierzchnia tego otworu komunikacyjnego (17) stanowi co najmniej dwukrotność powierzchni przekroju opakowania jednostkowego ładunku.
2. Kontener chłodniczy, według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek objętości strefy chłodni (15) do objętości strefy mroźni (12) wynosi od 1 : 1 do 4 : 1.
3. Kontener chłodniczy, według zastrz. 1, znamienny tym, że drzwi (8) rozładowcze kontenera znajdują się w strefie chłodni (15), zaś agregat chłodniczy (9) znajduje się w strefie chłodni (15) na ścianie (16) przeciwległej do drzwi (8).
4. Kontener chłodniczy, według zastrz. 1, znamienny tym, że ściana boczna (3) kontenera zawiera w strefie mroźni (12) drzwi (18) załadowcze, przy czym drzwi (18) mają budowę warstwową z wewnętrzną warstwą izolacji termicznej.
5. Kontener chłodniczy, według zastrz. 1, znamienny tym, że agregat chłodniczy w strefie mroźni (12) znajduje się na ścianie (5) przeciwległej do ściany działowej (16) z otworem komunikacyjnym (17) pomiędzy strefą chłodni (15) a strefą mroźni (12).
6. Kontener chłodniczy, według zastrz. 1, znamienny tym, że agregaty chłodnicze (9, 13) w strefie mroźni (12) oraz w strefie chłodni (15) znajdują się na przednich ścianach (5, 16) obu stref (12, 15) kontenera.
7. Kontener chłodniczy, według zastrz. 1 albo 9, znamienny tym, że w strefie mroźni (12) agregat chłodniczy (13) jest nastawiony na temperaturę minus 30°C lub niższą, zaś w strefie chłodni (15) agregat chłodniczy (9) jest nastawiony na temperaturę minus 16°C lub niższą.
PL400311A 2012-08-09 2012-08-09 Kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych PL222034B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400311A PL222034B1 (pl) 2012-08-09 2012-08-09 Kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400311A PL222034B1 (pl) 2012-08-09 2012-08-09 Kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL400311A1 PL400311A1 (pl) 2014-02-17
PL222034B1 true PL222034B1 (pl) 2016-06-30

Family

ID=50097290

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400311A PL222034B1 (pl) 2012-08-09 2012-08-09 Kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL222034B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL400311A1 (pl) 2014-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101734525B1 (ko) 농수산물 저장 유통용 냉장냉동 박스
EP4306450A2 (en) Tote handling for chilled or frozen goods
RU2177126C2 (ru) Охлаждаемый грузовой контейнер
US20150316309A1 (en) Transport refrigeration system with air temperature control
KR101389531B1 (ko) 열전소자가 적용된 농식품 수배송 장치
CN103339454B (zh) 冷藏库
KR20150051074A (ko) 농식품 수배송 장치
TR201808660T4 (tr) Ürün olgunlaştırma haznesi.
US6405644B1 (en) Environmentally controlled storage and ripening apparatus
WO2007027541A2 (en) Thermopanel, insulated container with thermopanel, and method of using same
US20150241108A1 (en) Minimum cavetto module portable refrigerated cabinet with one free cold passage
JP4231826B2 (ja) 冷凍コンテナ
PL222034B1 (pl) Kontener chłodniczy, zwłaszcza do produktów spożywczych
EP0505208B1 (en) Low temperature food storage equipment and temperature control method for such an equipment
JP2008116128A (ja) 冷蔵庫
KR20130022951A (ko) 청과물 냉각시스템
KR101295619B1 (ko) 열전소자를 이용한 저장 용기 내부의 공기 순환 방법
JP2004053227A (ja) 冷却貯蔵庫
US3153917A (en) Apparatus for storing and shipping perishable material
KR102706477B1 (ko) 온도조절기능을 구비한 아이스 박스
JP3981062B2 (ja) 保冷システム
JPH09269173A (ja) 冷蔵庫
RU2248316C2 (ru) Крупнотоннажный охлаждаемый контейнер
JPH09138050A (ja) 冷蔵庫
CN214730637U (zh) 单元配送箱及具有其的物流配送车