PL221839B1 - Stacja zwrotna - Google Patents

Stacja zwrotna

Info

Publication number
PL221839B1
PL221839B1 PL383394A PL38339407A PL221839B1 PL 221839 B1 PL221839 B1 PL 221839B1 PL 383394 A PL383394 A PL 383394A PL 38339407 A PL38339407 A PL 38339407A PL 221839 B1 PL221839 B1 PL 221839B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
station according
slider
return
station
Prior art date
Application number
PL383394A
Other languages
English (en)
Other versions
PL383394A1 (pl
Inventor
Jan Hajduk
Dariusz Jaszczak
Original Assignee
SIGMA Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by SIGMA Spółka Akcyjna filed Critical SIGMA Spółka Akcyjna
Priority to PL383394A priority Critical patent/PL221839B1/pl
Publication of PL383394A1 publication Critical patent/PL383394A1/pl
Publication of PL221839B1 publication Critical patent/PL221839B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest stacja zwrotna stanowiąca zespół przenośnika taśmowego pracującego w ciągu środków odstawczych.
W trakcie drążenia wyrobisk urządzenia do odstawy urobku muszą nadążać za postępem urabiania w sposób jak najmniej opóźniający proces urabiania. Umożliwiają to urządzenia - przenośniki, które współpracują ze sobą na zakładkę, przy czym długość zakładki jest kilkukrotnie większa niż pojedynczy cykl urabiania. Pierwszy przenośnik nadąża za postępem urabiania, zaś jego stacja wysypowa przemieszcza się w tym czasie nad następnym środkiem odstawy urobku. Dopiero po wyczerpaniu się całej długości zakładki wykonuje się przebudowę drugiego przenośnika. Wymaga to przerwy w odstawie urobku.
Z polskiego opisu patentowego nr 153159 znany jest długi, wielonapędowy, przenośnik taśmowy, który zawiera w górnym ciągu, na trasie przenośnika, dodatkowy napęd. Górna taśma na pewnym odcinku odchylona jest ku górze i opasuje bęben pomocniczy, po czym wraca na bęben napędowy a po jego opasaniu biegnie w kierunku bębna wysypowego.
Natomiast z polskiego opisu patentowego nr 177100 znane jest urządzenie do odstawy urobku z kombajnu chodnikowego, które zawiera podwieszony przenośnik taśmowy, przy czym bęben zwrotny oparty jest na spągu zaś na nachylonej części przenośnika, pomiędzy bębnem zwrotnym pierwszy zawiesiem, suwliwie osadzony jest wózek podpierający bęben podawarki.
Z kolei polskiego opisu patentowego nr 192624 znana jest najazdowa stacja zwrotna przenośnika taśmowego, przeznaczona do współpracy z końcówką wysypową poprzedniego, w ciągu odstawy, przenośnika. Stacja zawiera bęben zwrotny oraz konstrukcję nośną, przy czym górne krawędzie konstrukcji nośnej stanowią prowadnice dla wózka końcówki wysypowej oraz dla mechanizmów zapadkowych połączonych poprzez przesuwniki z wózkiem. Zarówno bęben zwrotny jak i krążniki zamocowane są do boków konstrukcji nośnej. Prowadnica ma postać płaskiej listwy z szeregiem prostokątnych otworów.
Istota stacji zwrotnej przenośnika taśmowego zawierającej konstrukcję nośną wyposażoną w elementy podpierające taśmę oraz bęben zwrotny, polega na tym, że bęben zwrotny zaopatrzony jest w mechanizm posuwu i może się przemieszczać względem konstrukcji nośnej na odległość wielokrotnie przewyższającą jego średnicę.
Bęben zwrotny korzystnie połączony jest z drugim bębnem zaś trzeci bęben zamocowany jest na stałe do korpusu. Jako połączenie rozumie się zarówno trwałe połączenie mechaniczne jak też połączenie funkcjonalne, gdzie położenie jednego bębna jest zależne od położenia drugiego bębna i jest realizowane na przykład za pomocą układu hydraulicznego.
Drugi bęben korzystnie stanowi bęben wysypowy albo bęben pośredni.
Odległość pomiędzy bębnem wysypowym a bębnem zwrotnym korzystnie jest stała albo jest zmienna.
W sytuacji gdy odległość pomiędzy bębnem wysypowym a bębnem zwrotnym jest stała, to bęben zwrotny korzystnie osadzony jest w suwaku zaopatrzonym w bęben wysypowy zaś do korpusu zamocowany jest bęben pośredni, przy czym bęben pośredni leży pomiędzy bębnem zwrotnym a bębnem wysypowym zaś suwak spoczywa na korpusie. Suwak korzystnie wyposażony jest w elementy podpierające taśmę, na przykład w krążniki lub/i blachy ślizgowe.
Suwak korzystnie składa się z sań połączonych za pośrednictwem przęsła z obudową bębna zwrotnego, przy czym na korpusie osadzone są sanie. Sanie korzystnie osadzone są na prowadnicach zamocowanych do boków korpusu. Sanie korzystnie połączone są przegubowo z przęsłem, które składa się z segmentów połączonych ze sobą szeregowo.
Oprawa bębna zwrotnego korzystnie podwieszona jest do toru kolejki podwieszanej albo jest oparta jest suwliwie na podstawie bądź na pontonie spoczywającym na spągu.
Suwak zaopatrzony jest w jezdnię dla wózka podpierającego na przykład końcówkę wysypową podawarki kombajnu chodnikowego.
Konstrukcja nośna taśmy korzystnie oparta jest na podstawie korpusu, dzięki czemu może być lżejsza lub mogą być wykorzystane znane elementy.
Mechanizm posuwu korzystnie stanowi przesuwnik połączony z mechanizmem blokującym, którym w szczególnym rozwiązaniu jest mechanizm zapadkowy współpracujący z prowadnicą wyposażoną w prostokątne otwory.
Nieoczekiwanie okazało się, że możliwe jest dodatkowe zwiększenie długości zakładki współpracujących ze sobą przenośników bez konieczności przebudowy całego przenośnika. Dzięki temu
PL 221 839 B1 zmniejszyła się ilość przerwy w odstawie urobku. Uzyskano to poprzez wydłużanie stacji najazdowej w wyniku znacznego wysuwania bębna zwrotnego względem korpusu stacji, bez konieczności zmiany długości taśmy. Problem ten rozwiązano wyposażając stację w dodatkowe bębny tworzące przesyp. Stacja ta może odbierać urobek z urządzeń zawieszonych nad nią jak też opartych na wózku posadowionym na niej, tj. pełnić funkcję stacji najazdowej. Jezdnię może stanowić zarówno prowadnica suwaka jak też może to być odrębna jezdnia umieszczona na suwaku.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym:
• fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny przez stację, w miejscu zaznaczonym na fig. 2, • fig. 2 przedstawia stację w widoku z góry, • fig. 3 przedstawia stację w widoku od strony wysypu, • fig. 4 przedstawia schemat pierwszej, alternatywnej stacji, • fig. 5 przedstawia schemat drugiej, alternatywnej stacji, • fig. 6 przedstawia schemat trzeciej, alternatywnej stacji.
Figura 1 przedstawia układ taśmy (1) w stacji zwrotnej w położeniu wyjściowym. Taśma (1) biegnie w dolnym ciągu (1a) na bęben zwrotny (2), po opasaniu którego biegnie dalej na bęben wysypowy (3) po czym wraca na bęben pośredni (4), leżący przed bębnem zwrotnym (2), skąd przechodzi w górny ciąg (1b), równoległy do dolnego ciągu (1a). Stacja zwrotna składa się z korpusu (5) osadzonego na nim suwaka (6). Korpus (5) zawiera podstawę (7), do której boków (8a, 8b) zamocowane są prowadnice (9a, 9b). Na podstawie (7) opiera się konstrukcja nośna (11) dolnego ciągu (1a) i górnego ciągu (1b) taśmy (1). Konstrukcja nośna (11) zawiera znane krążniki dolne (12) i krążniki górne (13). Suwak (6) składa się z sań (14), do których z jednej strony zamocowany jest bęben wysypowy (3) zaś z drugiej strony, za pośrednictwem przegubu (15) przęsło (16). Drugi koniec przęsła (16) zamocowany jest do oprawy (17) bębna zwrotnego (2), który podparty jest na pontonie (18) spoczywającym na spągu, obok podstawy (7). Przęsło (16) składa się z szeregu segmentów (19) połączonych ze sobą na sztywno. Długość suwaka (6) można regulować ilością segmentów (19) w przęśle. Do sań (14), poniżej bębna wysypowego (3) zamocowany jest przesuwnik (20), którego tłoczysko zamocowane jest do mechanizmu zapadkowego (21) osadzonego na prowadnicy (9a).
Figura 2 przedstawia stację w widoku z góry. Na prowadnicach (9a, 9b) spoczywają sanie (14) połączone z jednej strony poprzez przesuwniki (20) z mechanizmami zapadkowymi (21), przy czym w prowadnicach (9a, 9b) znajduje się szereg prostokątnych otworów (22), z którymi współpracują zapadki mechanizmów zapadkowych (21). Do drugiego końca sań (14) zamontowane jest przęsło (16) zakończone bębnem zwrotnym (2).
Figura 3 przedstawia widok stacji od strony bębna wysypowego (3) osadzonego w saniach (14) spoczywających na prowadnicach (9a, 9b), na których osadzone są także mechanizmy zapadkowe (21). Prowadnice (9a, 9b) zamocowane są z kolei do boków (8a, 8b) tworzących wraz z podstawą (7) korpus (5) stacji.
W celu zwiększenia długości stacji zwrotnej, na przykład po wyczerpaniu długości zakładki, uruchamia się przesuwniki (20) zablokowane na prowadnicach (9a, 9b) w wyniku czego następuje przesuwanie suwaka (6) wraz z bębnem zwrotnym (2). Tym samym suwak (6) postępuje za nie pokazanym wysypem poprzedniego urządzenia odstawczego. Po wyczerpaniu się możliwości przesuwania suwaka następuje zatrzymanie odstawy, po czym suwak (6) cofany jest w położenie wyjściowe a następnie przebudowywany jest cały przenośnik.
Figura 4 przedstawia stację zwrotną w wykonaniu alternatywnym. Stacja ta różni się od podstawowego rozwiązania tym, że bęben zwrotny (24) podwieszony jest do wózka jezdnego (25) osadzonego na torze (26) kolejki jednoszynowej. Bęben zwrotny (24) zabudowany jest razem z bębnem wysypowym (27) w suwaku (28) osadzonym suwliwie na korpusie (29) i połączonym poprzez przesuwnik (30) z mechanizmem zapadkowym (31).
Figura 5 przedstawia drugą alternatywę, gdzie bęben zwrotny (33) podparty jest na podstawie (34) korpusu (35) stacji.
Figura 6 przedstawia kolejną alternatywę. Bęben zwrotny (37) oparty jest na podstawie (38) stacji i jest przesuwany po niej za pomocą pierwszego przesuwnika (39) połączonego z pierwszym mechanizmem zapadkowym (40). Podobnie bęben pośredni (41) oparty jest na podstawie (38) i jest przesuwany po niej za pomocą drugiego przesuwnika (42) połączonego z drugim mechanizmem zapadkowym (43). Natomiast bęben wysypowy (44) jest trwale zamocowany do wspornika (45). W tym rozwiązaniu, przesuwanie bębna zwrotnego (37) w jedną stronę połączone jest z przesuwaniem bębna pośredniego (41) w drugą stronę tak, aby zachować stałe napięcie taśmy (46).

Claims (26)

1. Stacja zwrotna przenośnika taśmowego zawierająca konstrukcję nośną wyposażoną w elementy podpierające taśmę oraz bęben zwrotny, znamienna tym, że bęben zwrotny zaopatrzony jest w mechanizm posuwu i może się przemieszczać względem konstrukcji nośnej na odległość wielokrotnie przewyższającą jego średnicę.
2. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że bęben zwrotny połączony jest z drugim bębnem zaś trzeci bęben zamocowany jest na stałe do korpusu.
3. Stacja według zastrz. 2, znamienna tym, że drugi bęben stanowi bęben wysypowy (3, 27).
4. Stacja według zastrz. 2, znamienna tym, że drugi bęben stanowi bęben pośredni (41).
5. Stacja według zastrz. 3, znamienna tym, że odległość pomiędzy bębnem wysypowym (3, 27) a bębnem zwrotnym (2, 24) jest stała.
6. Stacja według zastrz. 4, znamienna tym, że odległość pomiędzy bębnem wysypowym (44) a bębnem zwrotnym (37) jest zmienna.
7. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że bęben zwrotny (2) osadzony jest w suwaku (6) zaopatrzonym w bęben wysypowy (3) zaś do korpusu (5) zamocowany jest bęben pośredni (4), przy czym bęben pośredni (4) leży pomiędzy bębnem zwrotnym (2) a bębnem wysypowym (3) zaś suwak (6) spoczywa na korpusie (5).
8. Stacja według zastrz. 7, znamienna tym, że suwak (6) składa się z sań (14) połączonych za pośrednictwem przęsła (16) z obudową (17) bębna zwrotnego (2).
9. Stacja według zastrz. 8, znamienna tym, że sanie (14) osadzone są suwliwie na korpusie (5).
10. Stacja według zastrz. 8, znamienna tym, że sanie (14) osadzone są na prowadnicach (9a, 9b) zamocowanych do boków (8a, 8b) korpusu (5).
11. Stacja według zastrz. 8, znamienna tym, że sanie (14) połączone są przegubowo z przęsłem (16).
12. Stacja według zastrz. 8, znamienna tym, że przęsło (18) składa się z segmentów (19) połączonych ze sobą szeregowo.
13. Stacja według zastrz. 7, znamienna tym, że suwak (6) wyposażony jest w elementy podpierające taśmę (1).
14. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że oprawa bębna zwrotnego (24) podwieszona jest do toru (26).
15. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że oprawa bębna zwrotnego (33) oparta jest suwliwie na podstawie (34).
16. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że oprawa (17) bębna zwrotnego (2) oparta jest na odrębnym pontonie (18).
17. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że konstrukcja nośna (11) oparta jest na podstawie (7) korpusu (5).
18. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że suwak (6, 24) zaopatrzony jest w jezdnię.
19. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że mechanizm posuwu stanowi przesuwnik (20) połączony z mechanizmem blokującym.
20. Stacja według zastrz. 19, znamienna tym, że mechanizm blokujący stanowi mechanizm zapadkowy (20).
21. Stacja według zastrz. 20, znamienna tym, że mechanizm zapadkowy (21) osadzony jest na prowadnicy (9a, 9b).
22. Stacja według zastrz. 7, znamienna tym, że suwak (6) spoczywa na prowadnicy (9a, 9b).
23. Stacja według zastrz. 21, znamienna tym, że prowadnica (9a, 9b) zawiera szereg prostokątnych otworów (22).
24. Stacja według zastrz. 2, znamienna tym, że połączenie jest trwałe.
25. Stacja według zastrz. 2, znamienna tym, że połączenie jest funkcjonalne.
26. Stacja według zastrz. 25, znamienna tym, że połączenie jest realizowane za pośrednictwem układu hydraulicznego.
PL383394A 2007-09-18 2007-09-18 Stacja zwrotna PL221839B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383394A PL221839B1 (pl) 2007-09-18 2007-09-18 Stacja zwrotna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383394A PL221839B1 (pl) 2007-09-18 2007-09-18 Stacja zwrotna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL383394A1 PL383394A1 (pl) 2009-03-30
PL221839B1 true PL221839B1 (pl) 2016-06-30

Family

ID=42984867

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL383394A PL221839B1 (pl) 2007-09-18 2007-09-18 Stacja zwrotna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221839B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL383394A1 (pl) 2009-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2410313C2 (ru) Передвижная ленточная накопительная конвейерная установка, накопитель ленты, а также саморазгружающаяся вагонетка для такой передвижной ленточной накопительной конвейерной установки
RU2648134C2 (ru) Устройство для выгрузки материала, вынимаемого в подземных выработках
CN107963401B (zh) 一种不停机拆装机身的带式输送机
PL232204B1 (pl) Stacja zwrotna przenośnika płytowego
KR20120049690A (ko) 컨베이어 시스템
US5033605A (en) Conveyor installations
CZ2006371A3 (cs) Zpusob dobývání uhlí a zarízení na dobývání uhlí
US4896764A (en) Monorail advanced system for conveyors in a mining apparatus
AU2009317891A1 (en) An apparatus and method for extension of conveyors
US2489440A (en) Conveyer
US3762532A (en) Portable belt conveyor
PL221839B1 (pl) Stacja zwrotna
JP2018096044A (ja) 搬送装置
US1563387A (en) Coal elevating and conveying apparatus
JP2817618B2 (ja) ベルトコンベア装置
RU1834974C (ru) Выемочное оборудование дл подземной горной разработки, в частности, калийных солей
JP3831495B2 (ja) コンベヤ装置
CN105151647A (zh) 一种卸煤器
SU1493562A1 (ru) Конвейер
SU1745958A1 (ru) Механизированна крепь сопр жени дл спаренных лав
SU1721252A1 (ru) Механизированна крепь сопр жени дл спаренных лав
US20070217872A1 (en) Method for Removal of Material Mined Underground and Device for Carrying Out Said Method
SU960104A1 (ru) Передвижной ленточный конвейер
RU2388678C2 (ru) Ленточно-скребковый конвейер
CN118008287A (en) Anchor transporting integrated machine

Legal Events

Date Code Title Description
VOID Decisions declaring the decisions on the grant of the patent lapsed