PL221466B1 - Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce i przyrząd do realizacji tego sposobu - Google Patents

Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce i przyrząd do realizacji tego sposobu

Info

Publication number
PL221466B1
PL221466B1 PL409437A PL40943709A PL221466B1 PL 221466 B1 PL221466 B1 PL 221466B1 PL 409437 A PL409437 A PL 409437A PL 40943709 A PL40943709 A PL 40943709A PL 221466 B1 PL221466 B1 PL 221466B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tool
axis
screw
worm
angle
Prior art date
Application number
PL409437A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409437A1 (pl
Inventor
Leszek Skoczylas
Jan Libuszowski
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska filed Critical Politechnika Rzeszowska
Priority to PL409437A priority Critical patent/PL221466B1/pl
Publication of PL409437A1 publication Critical patent/PL409437A1/pl
Publication of PL221466B1 publication Critical patent/PL221466B1/pl

Links

Landscapes

  • Milling Processes (AREA)
  • Gear Processing (AREA)

Abstract

Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka (1) na uniwersalnej obrabiarce narzędziem (2) trzpieniowym o prostoliniowym zarysie znamionowym, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że zachowując pionowe ustawienie osi narzędzia (2) o prostoliniowym zarysie znamionowym, przesuwa się środek (A) jego średnicy znamionowej pionowo od osi (z0) ślimaka do wartości (x) stanowiącej wynik iloczynu promienia podziałowego obrabianego ślimaka i cosinusa kąta pochylenia osi narzędzia w płaszczyźnie prostopadłej do osi ślimaka od kierunku pionowego wynoszącego od 1° do 80° oraz poziomo o wartość (y) stanowiącą wynik iloczynu sinusa kąta (φN) i promienia podziałowego ślimaka, po czym pochyla się oś (xN) narzędzia (2) w płaszczyźnie równoległej do osi obrabianego ślimaka o kąt (δ), którego wielkość stanowi arctanges iloczynu sinusa kąta pochylenia osi narzędzia w płaszczyźnie prostopadłej do osi ślimaka od kierunku pionowego wynoszącego od 1° do 80° oraz cotangens kąta skrętu narzędzia od osi ślimaka określonego w płaszczyźnie poziomej. Przyrząd do realizacji sposobu kształtowania wklęsłego zarysu ślimaka zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że jego płyta główna (7) połączona jest suwliwie z mocującymi łapami (8) na obrabiarce poprzez pionowe prowadnice i jest wyposażona w tuleję (9), za pośrednictwem której połączona jest z nią płyta obrotowa (10) z prowadnicami (11) łączącymi się z obejmą (12), w której zamocowane jest wrzeciono (13) z napędem (14) stożkowego narzędzia trzpieniowego (2) jak również płyta (15) ustawiaka (16) narzędzia (2).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwoju ślimaka na uniwersalnej obrabiarce narzędziem trzpieniowym o prostoliniowym zarysie znamionowym i przyrząd do realizacji tego sposobu.
Sposoby kształtowania ślimaków różnymi typami narzędzi jak krążkowe, trzpieniowe, garnkowe, pierścieniowe, są określone przez PN-90/M-88509/03, Przekładnie ślimakowe, Terminologia i oznaczenia. Typ użytego narzędzia jest zarazem jednym z kryteriów klasyfikacji powierzchni śrubowej zwoju ślimaka. Norma określa również dwa podstawowe znamionowe zarysy narzędzi definiując przez to ślimaki stożkopochodne i torusopochodne. Sposoby kształtowania ślimaków określone normą, wykorzystujące wymienione narzędzia o prostoliniowym zarysie znamionowym, pozwalają na uzyskanie tylko wypukłych lub zbliżonych do prostoliniowych zarysów zwoju ślimaka. Wykonanie wklęsłego zarysu wymaga więc przygotowania narzędzia kształtowego co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Wiadomym jest, że przekładnie ślimakowe ze ślimakiem o wklęsłym zarysie zwoju charakteryzują się większą nośnością i sprawnością. Pomimo tego, zdecydowana większość produkowanych przekładni posiada ślimaki z wypukłym zarysem kształtowane narzędziami o zarysie prostoliniowym. Narzędzia takie są tanie i łatwe w przygotowaniu.
Wymienioną niedogodność dotychczasowego stanu odnośnie technologii wykonania ślimaków z wklęsłym zarysem ich zwojów rozwiązano poprzez opracowanie nowego sposobu ich kształtowania przedstawionego w polskim zgłoszeniu patentowym nr P.388146. Zgodnie z tym sposobem wklęsły zarys zwojów ślimaków jest wykonany narzędziami o zarysie prostoliniowym poprzez odpowiednie ich ustawienie względem układu określającego położenie obrabianego ślimaka. Jednak jego wykorzystanie jest opłacalne przy produkcji seryjnej, gdyż w celu realizacji wymaganego ustawienia narzędzia względem obrabianego przedmiotu koniecznym jest zastosowanie do tego celu specjalnej obrabiarki pięcioosiowej.
Celem wynalazku jest więc opracowanie sposobu ukształtowania wklęsłego zarysu zwoju ślimaka na uniwersalnej obrabiarce przy wykorzystaniu stożkowego narzędzia trzpieniowego, które charakteryzuje prostoliniowy zarys znamionowy oraz odpowiedniego przyrządu do jego realizacji. Mogą to być oferowane przez wielu producentów uniwersalne ściernice jak i frezy stożkowe.
Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce stożkowym narzędziem trzpieniowym o prostoliniowym zarysie znamionowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zachowując pionowe ustawienie osi xN narzędzia, przesuwa się środek jego średnicy znamionowej pionowo od osi obrotu ślimaka do wartości stanowiącej wynik iloczynu promienia podziałowego obrabianego ślimaka 1 i cosinusa zakładanego kąta pochylenia osi narzędzia od kierunku pionowego w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu ślimaka, wynoszącego od 1° do 80° oraz przesuwa się ten środek poziomo o wartość stanowiącą wynik iloczynu promienia podziałowego ślimaka i sinusa tego kąta pochylenia, po czym nachyla się oś narzędzia przez jego środek w pionowej płaszczyźnie równoległej do osi obrotu obrabianego ślimaka o kąt nachylenia, którego wielkość stanowi arcus sinus iloczynu sinusa kąta pochylenia oraz sinusa kąta skrętu osi narzędzia od osi obrotu ślimaka, określonego w płaszczyźnie poziomej równoległej do osi obrotu ślimaka, a następnie prowadzi się obróbkę ślimaka znanym sposobem.
W celu realizacji wyżej opisanego sposobu kształtowania wklęsłego zarysu ślimaka na obrabiarkach uniwersalnych opracowano nową konstrukcję przyrządu, do mocowania i odpowiedniego ustawienia stożkowego narzędzia trzpieniowego o prostoliniowym zarysie znamionowym względem obrabianego ślimaka.
Przyrząd do realizacji sposobu kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce stożkowym narzędziem trzpieniowym o prostoliniowym zarysie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że jego płyta główna połączona jest suwliwie z mocującymi łapami na obrabiarce poprzez pionowe prowadnice i jest wyposażona w tuleję, za pośrednictwem, której połączona jest z nią płyta obrotowa z prowadnicami łączącymi ją z obejmą, w której zamocowane jest wrzeciono z napędem stożkowego narzędzia trzpieniowego, a ponadto z płytą główną poprzez tuleję jest połączona druga płyta ustawiaka narzędzia.
Opracowany sposób kształtowania wklęsłego zarysu ślimaka przy pomocy stożkowego narzędzia trzpieniowego o prostoliniowym zarysie znamionowy, który sprowadza się do odpowiedniego ustawienia tego narzędzia względem obrabianego ślimaka, pozwala na uzyskiwanie szerokiego zakresu geometrii tego zarysu przy pomocy oferowanych przez wielu producentów uniwersalnych ścierPL 221 466 B1 nic jak również stożkowych frezów. Z uwagi na niski koszt stosowanych do obróbki narzędzi, przekładnie ślimakowe z wklęsłym profilem ślimaków mogą być powszechnie stosowane, wypierając dotychczasowe o znacznie gorszych parametrach użytkowych. Szczególną zaletą sposobu według wynalazku jest stworzenie możliwości jego realizacji na uniwersalnych tokarkach wyposażonych w falowniki zmniejszające prędkości obrotowe wrzeciona, co jest warunkiem koniecznym przy tego rodzaju obróbce. Dzięki niemu i nowej konstrukcji przyrządu zaistniała możliwość wykonania tak zmodyfikowanych ślimaków w każdym zakładzie dysponującym uniwersalnym parkiem maszynowym, przy niewielkim nakładzie kosztów początkowych.
Przedmiot wynalazku pokazano w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w schematycznym ujęciu ustawienia narzędzia względem obrabianego ślimaka, fig. 2 - istotne parametry geometryczne narzędzia w odniesieniu do kształtowanego zwoju ślimaka, zaś fig. 3 - również w schematycznym ujęciu, główne parametry ustawienia narzędzia względem obrabianego przedmiotu w powiązaniu z konstrukcją przyrządu pozwalającego na realizację sposobu według wynalazku na uniwersalnej obrabiarce.
Jak to przedstawiono na fig. 1, w celu uzyskania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka 1 stożkowym narzędziem 2 trzpieniowym o prostoliniowym zarysie znamionowym 3, przy założeniu ustawienia osi obrotu ślimaka 1 w osi poziomej z0 spośród osi x0, y0, z0 układu stałego O0 prostokątnego, przestrzennego układu współrzędnych oraz przy odsuniętym środku A narzędzia 2 od osi obrotu ślimaka 1 o wartość odpowiadającą promieniowi podziałowemu r obrabianego ślimaka 1, należy oś xN tego narzędzia 2 pochylić przez jego środek A względem równoległej 4 do osi pionowej x0 tego układu stałego O0 w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu ślimaka 1 o kąt pochylenia φΝ wynoszący korzystnie 40° i skręcić przez ten środek A względem równoległej 5 do osi poziomej z0 układu stałego O0, równoważnej osi obrotu ślimaka 1, w płaszczyźnie poziomej równoległej do osi obrotu ślimaka 1 o kąt skrętu γ wynoszący korzystnie 20°. Po takim ustawieniu narzędzia 2 względem obrabianego ślimaka 1 jego obróbkę prowadzi się według znanego sposobu poprzez obrót ślimaka 1 z odpowiednio dobraną szybkością i posuwem narzędzia 2 zależnym od kąta wzniosu linii śrubowej 6 ślimaka 1. Narzędzie 2, które stanowi frez lub ściernica wykonuje ruch obrotowy z szybkością gwarantującą odpowiednią gładkość i jakość obrabianej powierzchni. Tak postępując wykonuje się jedną stronę zwoju ślimaka 1, zaś jego drugą stronę uzyskuje się, nie naruszając wcześniejszego ustawienia, po obrocie ślimaka 1 o kąt 180°. Sposób ten został szczegółowo ujawniony w publikacji opisu wynalazku nr P.388146, wcześniej przytoczonego w stanie techniki.
Zgodnie ze sposobem kształtowania wklęsłych zarysów zwojów 6 ślimaka 1 na uniwersalnej obrabiarce stożkowym narzędziem 2 trzpieniowym o prostoliniowym zarysie znamionowym 3, według wynalazku w przykładzie wykonania, dla uniknięcia ustawiania kąta pochylenia φΝ i kąta skrętu γ narzędzia 2, zachowując pionowe ustawienie osi xN narzędzia 2, przesuwa się środek A jego średnicy znamionowej dN pionowo od osi obrotu ślimaka 1 do wartości x stanowiącej wynik iloczynu promienia podziałowego r obrabianego ślimaka 1 i cosinusa zakładanego kąta pochylenia φΝ osi xn narzędzia 2 od kierunku pionowego w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu ślimaka 1, wynoszącego od 1° do 80° oraz przesuwa się ten środek A poziomo o wartość y stanowiącą wynik iloczynu promienia podziałowego r ślimaka 1 i sinusa tego kąta pochylenia φΝ. Po przesunięciu narzędzia 2 nachyla się oś xN narzędzia 2 przez jego środek A w pionowej płaszczyźnie równoległej do osi obrotu obrabianego ślimaka 1 o kąt nachylenia δ, obliczony z zależności:
δ = arcsin(sin(xN) • sin^)), przy czym zakładany kąt skrętu γ osi xN narzędzia 2 od osi obrotu ślimaka 1 jest określony w płaszczyźnie poziomej równoległej do osi obrotu ślimaka (1), po wcześniejszym pochyleniu osi xN narzędzia 2 o kąt pochylenia φΝ.
Po ustawieniu narzędzia dalszą obróbkę ślimaka 1 prowadzi się według znanego sposobu, mocując obrabiany ślimak 1 w kłach uniwersalnej tokarki, a narzędzie 2, ze specjalnym przyrządem przedstawionym w schematycznym ujęciu na fig. 3, w imaku jej suportu. Przebieg procesu wymaga tylko odpowiednio małej prędkości obrotowej wrzeciona tokarki, którą można uzyskać przy wykorzystaniu falownika.
Jak pokazano na fig. 3 przyrząd do mocowania i ustawienia narzędzia 2 zgodnie z wynalazkiem posiada płytę główną 7 połączoną suwliwie z łapami mocującymi 8 poprzez pionowe prowadnice nie uwidocznione na rysunku. Płyta główna 7 jest wyposażona w tuleję 9 za pośrednictwem której połączona jest z nią płyta obrotowa 10 z prowadnicami 11 łączącymi się z obejmą 12, w której zamocowane
PL 221 466 B1 jest wrzeciono 13 z napędem 14. Również poprzez tuleję 9 z płytą główną 7 połączona jest draga płyta 15 ustawiaka 16 narzędzia 2, której położenie względem płyty obrotowej 10 jest blokowane za pośrednictwem śruby 17, natomiast płyty obrotowej 10 względem płyty głównej 7 za pomocą śruby 18. Ustawiak 16 narzędzia 2 mocowany jest w uchwycie 19 połączonym z suwakiem 20 pozwalającym na jego przemieszczanie wzdłuż zarysu narzędzia 2.
Przyrząd mocowany jest w imaku narzędziowym tokarki za pośrednictwem łap 8, sprzężonym z jej suportem, który nie jest uwidoczniony na rysunku podobnie jak wymieniony imak Wartość γ odległości poziomej środka A narzędzia 2 od osi obrotowej ślimaka 1 ustawiana jest poprzez przesunięcie suportu narzędziowego tokarki, natomiast wartość x odległość pionowej w wyniku przesunięcia płyty głównej 7 względem łap mocujących 8. Z kolei obrót płyty obrotowej 10 wraz z wrzecionem 13 wokół tulei 9 pozwala na pochyłe ustawienie osi xN narzędzia 2 do osi obrotu obrabianego ślimaka 1 o kąt nachylenia δ.
Do ustawienia środka A stanowiącego środek średnicy znamionowej dN narzędzia 2 niezbędne są dodatkowe trzpienie nie pokazane na rysunku, mocowane w tulei 9 oraz uchwycie wrzeciona 13.
Przedstawiony przyrząd może być dostosowany do dowolnej tokarki uniwersalnej.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce stożkowym narzędziem trzpieniowym o prostoliniowym zarysie znamionowym, znamienny tym, że zachowując pionowe ustawienie osi (xN) narzędzia (2), przesuwa się środek (A) jego średnicy znamionowej (dN) pionowo od osi obrotu ślimaka (1) do wartości (x) stanowiącej wynik iloczynu promienia podziałowego (r) obrabianego ślimaka (1) i cosinusa zakładanego kąta pochylenia (φΝ) osi (xN) narzędzia (2) od kierunku pionowego w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu ślimaka (1), wynoszącego od 1° do 80° oraz przesuwa się ten środek (A) poziomo o wartość (y) stanowiącą wynik iloczynu promienia podziałowego (r) ślimaka (1) i sinusa tego kąta pochylenia (φΝ), po czym nachyla się oś (xN) narzędzia (2) przez jego środek (A) w pionowej płaszczyźnie równoległej do osi obrotu obrabianego ślimaka (1) o kąt nachylenia (δ), którego wielkość stanowi arcus sinus iloczynu sinusa kąta pochylenia (φΝ) oraz sinusa kąta skrętu (γ) osi (xN) narzędzia (2) od osi obrotu ślimaka (1), określonego w płaszczyźnie poziomej równoległej do osi obrotu ślimaka (1), a następnie prowadzi się obróbkę ślimaka (1) znanym sposobem.
  2. 2. Przyrząd do realizacji sposobu kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce stożkowym narzędziem trzpieniowym o prostoliniowym zarysie, znamienny tym, że jego płyta główna (7) połączona jest suwliwie z mocującymi łapami (8) na obrabiarce poprzez pionowe prowadnice i jest wyposażona w tuleję (9), za pośrednictwem której połączona jest z nią płyta obrotowa (10) z prowadnicami (11) łączącymi ją z obejmą (12), w której zamocowane jest wrzeciono (13) z napędem (14) stożkowego narzędzia (2) trzpieniowego, a ponadto z płytą główną (7) poprzez tuleję (9) jest połączona druga płyta (15) ustawiaka (16) narzędzia (2).
PL409437A 2009-05-29 2009-05-29 Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce i przyrząd do realizacji tego sposobu PL221466B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409437A PL221466B1 (pl) 2009-05-29 2009-05-29 Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce i przyrząd do realizacji tego sposobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409437A PL221466B1 (pl) 2009-05-29 2009-05-29 Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce i przyrząd do realizacji tego sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409437A1 PL409437A1 (pl) 2014-12-08
PL221466B1 true PL221466B1 (pl) 2016-04-29

Family

ID=52003415

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409437A PL221466B1 (pl) 2009-05-29 2009-05-29 Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce i przyrząd do realizacji tego sposobu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221466B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL409437A1 (pl) 2014-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101544449B1 (ko) 공구 연삭 장치
US6991525B2 (en) Method and device for the surface machining of workpieces composed of non-brittle materials in optical lens manufacturing and tool for this purpose
CN102371491B (zh) 汽轮机叶片空间二面角斜面上开口槽加工专用夹具
CN105437032A (zh) 超高精度数控非圆曲面复合磨床
CN107253102A (zh) 一种异形薄壁复杂结构工件的超精密磨削加工方法
JP2010149239A (ja) 工作機械による偏芯穴加工方法
CN107000160B (zh) 支撑和测量工件区域的测量刀架和方法以及相应的磨削机
KR20150092327A (ko) 파이프를 절단하기 위한 장치 및 방법
CZ294212B6 (cs) Způsob broušení přesných vnějších průměrů a jiných ploch na obrobcích a bruska k provádění tohoto způsobu
CN104476362A (zh) 一种圆弧槽倒角刀数控磨槽机
CN109551022A (zh) 一种磁球球体的铣削及经纬线刻线的加工方法
CN109746744A (zh) 一种tcv11卧式加工机床
JP2006320970A (ja) 加工装置
US5957637A (en) Apparatus and method for generating ultimate surfaces on ophthalmic lenses
WO2000050201A1 (en) Apparatus and method for generating ultimate surfaces on ophthalmic lenses
PL221466B1 (pl) Sposób kształtowania wklęsłych zarysów zwojów ślimaka na uniwersalnej obrabiarce i przyrząd do realizacji tego sposobu
JP4712586B2 (ja) Nc工作機械
CN105522210A (zh) 大型轧钢电机转轴端面锥度键槽加工方法
JP4255662B2 (ja) ねじ研削盤
CN110480108B (zh) 一种加工双导程异形螺杆自动换刀的数控机床及加工方法
CN102729126A (zh) 多功能成型磨削机床
CN106078372B (zh) 一种数控冲床冲头斜刃研磨工装及其使用方法
JP2011011295A (ja) 微細凹部加工方法及び微細凹部加工機
JP2003062701A (ja) 対向主軸cnc旋盤
US2933965A (en) Method and apparatus providing an infinite range of radii for generating spherical segments and curved surfaces