PL221167B1 - Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu krajanka - Google Patents

Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu krajanka

Info

Publication number
PL221167B1
PL221167B1 PL392746A PL39274610A PL221167B1 PL 221167 B1 PL221167 B1 PL 221167B1 PL 392746 A PL392746 A PL 392746A PL 39274610 A PL39274610 A PL 39274610A PL 221167 B1 PL221167 B1 PL 221167B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
level
conveyor
pressing
curd
stations
Prior art date
Application number
PL392746A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392746A1 (pl
Inventor
Michał Hołdyński
Janusz Knaut
Original Assignee
Tewes Bis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tewes Bis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Tewes Bis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL392746A priority Critical patent/PL221167B1/pl
Publication of PL392746A1 publication Critical patent/PL392746A1/pl
Publication of PL221167B1 publication Critical patent/PL221167B1/pl

Links

Landscapes

  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Specific Conveyance Elements (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zmechanizowana linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu „krajanka” w technologii bezchustowej.
Tradycyjny polski twaróg pod nazwą „krajanka, jest jedynym produktem mleczarskim, którego produkcja w dużej mierze oparta jest na udziale prac ręcznych. W dotychczasowej praktyce produkcji tego twarogu, odwadnianie i prasowanie odbywa w sposób periodyczny w prasach o budowie komorowej lub wannowej, a jako przegrody filtracyjne wykorzystywane są płótna, maty filtracyjne lub blachy perforowane. Po odprasowaniu twarogu w bloku o grubości od 50 do 100 mm, następuje ręczne krojenie na kostki o niestandardowych wymiarach. Twaróg po krojeniu zostaje ręcznie zapakowany w pergamin lub/i w folię na urządzeniach do pakowania próżniowego lub w folię termokurczliwą.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 197 952 znana jest linia do produkcji twarogu, w której koagulator połączony jest z kolumnowym urządzeniem formująco-prasującym zamontowanym na podająco-odbiorczym transporterze form. Natomiast za kolumnowym urządzeniem formująco-prasującym na transporterze podająco-odbiorczym kolejno zamontowane są szeregowo stanowiska do prasowania twarogu wyposażone w pokrywy prasujące. Za stanowiskiem do prasowania twarogu znajdują się obrotnik i opróżniarka form. Za transporterem podająco-odbiorczym zainstalowany jest transporter przekazujący formy do myjki oraz obrotnik form obracający formy do pozycji pierwotnej i transporter podający formy na transporter podająco-odbiorczy. Urządzenia wchodzące w skład linii połączone są między sobą systemem transportowym form i tworzą obieg zamknięty.
Z polskiego zgłoszenia wynalazku P-391010 znane jest urządzenie do odwadniania i prasowania produktu o strukturze niejednorodnej, zwłaszcza ziarnistej, wyposażone w bęben filtrujący i taśmę filtracyjną w postaci transportera bez końca. Urządzenie to składa się z rynny napływowej, za którą znajduje się obrotowy bęben filtrujący, a za nim zamocowany jest skrobak z rynną odbiorczą, pod którą zamontowana jest taśma filtracyjna w postaci transportera bez końca, do której wzdłużnie zamocowane są ruchome płaszczyzny prasujące w postaci profili z czynnikiem chłodzącym lub grzewczym, a całość umieszczona jest w zamkniętej obudowie z zespołem głowic i dysz myjących przystosowane do mycia w obiegu zamkniętym.
Taśma filtracyjna jest napięta na bębnie napędowym z zamontowanym na nim skrobakiem do zgarniania masy ziarnistej i wale napinającym regulowanym siłownikiem napinającym. Ruchome płaszczyzny prasujące wykonane są w postaci zespołu rur, do których za pomocą przewodów elastycznych doprowadzony jest czynnik chłodzący lub grzewczy. Ruchome płaszczyzny prasujące zaciskane są zespołem siłowników pneumatycznych. Taśma filtracyjna z płaszczyznami prasującymi w przekroju poprzecznym ma kształt litery „U”.
Według wynalazku linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu „krajanka” wyposażona w urządzenie do odwadniania gęstwy serowej, transporter podająco-odbiorczy, urządzenie służące do ociekania i prasowania twarogu, charakteryzuje się tym, że składa się z obrotowego bębna filtrującego połączonego rynną ześlizgową z urządzeniem do napełniania form, zamontowanym nad transporterem podająco-odbiorczym, który poprzez pionowy transporter załadowczy, połączony jest z wielopoziomowymi systemami transporterów, szeregowo usytuowanych wielopoziomowych stanowisk ociekania i wielopoziomowych stanowisk prasowania twarogu wyposażonych w pokrywy prasujące, przy czym za wielopoziomowymi stanowiskami prasującymi znajduje się pionowy transporter rozładowczy ze stanowiskiem sztaplowania form. Wielopoziomowy system transporterów szeregowo usytuowanych wielopoziomowych stanowisk ociekania i wielopoziomowych stanowisk prasowania zawiera od 2 do 5 poziomów, korzystnie 3. Urządzenie do napełniania form ma jedną lub dwie przegrody nagarniające, które zamontowane są na jezdnym wózku. Linia ta ma otwarty obieg form.
W odmianie linii do produkcji twarogu, zwłaszcza typu „krajanka z zamkniętym obiegiem form wyposażonej w urządzenie do odwadniania gęstwy serowej, transporter podająco-odbiorczy, urządzenie służące do ociekania i prasowania twarogu, obrotnicę i opróżniarkę form oraz myjkę, charakteryzuje się tym, że składa się z obrotowego bębna filtrującego połączonego rynną ześlizgową z urządzeniem do napełniania form, zamontowanym nad transporterem podająco-odbiorczym, który poprzez pionowy transporter załadowczy, połączony jest z wielopoziomowymi systemami transporterów, szeregowo usytuowanych wielopoziomowych stanowisk ociekania i wielopoziomowych prasowania twarogu wyposażonych w pokrywy prasujące, przy czym za wielopoziomowymi stanowiskami prasującymi znajduje się pionowy transporter rozładowczy, a za nim obrotnica do obracania i opróżniania form z magazynem tac i zespołem wyładowczo-krojącym. Całość połączona jest transporterem z myjką
PL 221 167 B1 tunelową, obrotnicą pustych form, magazynem czystych form i urządzeniem do napełniania form. Wielopoziomowy system transporterów szeregowo usytuowanych wielopoziomowych stanowisk ociek ania i wielopoziomowych stanowisk prasowania zawiera od 2 do 5 poziomów, korzystnie 3. Urządzenie do napełniania form ma jedną lub dwie przegrody nagarniające, które zamontowane są na wózku jezdnym.
Linia do produkcji twarogu według wynalazku pozwala w sposób ciągły i całkowicie zautomatyzowany prowadzić proces standaryzacji ziarna twarogowego, jego odwadniania i prasowania w formach, umożliwiających otrzymywanie twarogu w blokach, które podlegają dalszemu krojeniu na kostki o znormalizowanych wymiarach. Bębnowy system standaryzacji gęstwy twarogową, połączony z automatycznym urządzeniem do napełniania form, umożliwia równomierne i powtarzalne napełnianie form, w wyniku czego otrzymuje się blok twarogowy o standardowej masie. Zastosowanie w linii twarogowej wielopoziomowego systemu transporterów z wydzielonymi stanowiskami do ociekania i prasowania twarogu, pozwala na bardziej kompaktową budowę urządzenia, zmniejszenie powierzchni niezbędnej do instalacji urządzenia, a jednocześnie pozwala na wydłużenie czasów prowadzenia operacji technologicznych ociekania i prasowania, co skutkuje poprawą struktury i konsystencji tradycyjnego twarogu „krajanka”. Proces produkcji twarogu typu „krajanka” na linii według wynalazku z zamkniętym obiegiem form, gwarantuje przeprowadzenie wszystkich niezbędnych operacji technologicznych bez udziału prac ręcznych dzięki kolejno po sobie umieszczonych podzespołów do napełniania form, prasowania, wyładunku i krojenia, łącznie z myciem i magazynowaniem czystych form.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w ujęciu schematycznym dla otwartego obiegu form, fig. 2 przedstawia odmianę urządzenie w ujęciu schematycznym dla zamkniętego obiegu form.
Linia do produkcji twarogu typu „krajanka” według wynalazku z otwartym obiegiem form, odtworzonej na fig. 1, składa się z bębnowego sita szczelinowego 1 służącego do wstępnego odwadniania i standaryzacji gęstwy twarogowej podawanej pompą 2 do urządzenia 1. Bębnowe sito szczelinowe 1 połączone jest rynną ześlizgową 3 z urządzeniem do napełniania 4 form 5, w którym dwie przegrody nagarniające 6 zamontowane są na wózku jezdnym 7. Poniżej urządzenia do napełniania 4 znajduje się transporter podająco-odbiorczy 8 połączony transporterem pionowym załadowczym 9 form 5 z wielopoziomowym systemem transporterów 10. W wielopoziomowym systemie transporterów 10 znajdują się trzy szeregowo usytuowane stanowiska ociekania twarogu 11 i trzy stanowiska prasowania 12 twarogu wyposażonych w pokrywy prasujące. Za stanowiskami prasowania 12 umieszczony jest pionowy transporter rozładowczy 13, który podaje formy 5 do urządzenia sztaplującego 14.
W odmianie linii do produkcji twarogu z zamkniętym obiegiem form 5, odtworzonej na fig. 2, linia ta składa się z bębnowego sita szczelinowego 1 służącego do wstępnego odwadniania i standaryzacji gęstwy twarogowej podawanej pompą 2 do urządzenia 1. Bębnowe sito szczelinowe 1 połączone jest rynną ześlizgową 3 z urządzeniem do napełniania 4 form 5, w którym jedna przegroda nagarniająca 6 zamontowana jest na wózku jezdnym 7. Poniżej urządzenia do napełniania 4 znajduje się transporter podająco-odbiorczy 8 połączony transporterem pionowym załadowczym 9 form 5 z wielopoziomowym systemem transporterów 10. W wielopoziomowym systemie transporterów 10 znajdują się cztery szeregowo usytuowane stanowiska ociekania twarogu 11 i cztery stanowiska prasowania 12 twarogu wyposażonych w pokrywy prasujące. Za stanowiskami prasowania 12 umieszczony jest pionowy transporter rozładowczy 13, za którym znajduje się obrotnica 15 do obracania i opróżniania form 5 z magazynem tac 16 i zespołem wyładowczo-krojącym 17 służącym do krojenia bloku twarogowego. Całość połączona jest transporterem 18 przekazującym opróżnione formy 5 do myjki tunelowej 19 oraz z obrotnicą 20 pustych form 5 i magazynem 21 czystych form 5.
Sposób stosowania urządzenia według wynalazku jest następujący.
Gęstwę twarogową uzyskaną w procesie produkcji twarogu podaje się pompą 2 na powierzchnię zewnętrzną bębnowego sita szczelinowego 1, gdzie następuje odwodnienie i standaryzacja masy twarogowej. Odwodnione ziarno twarogowe zbiera się na powierzchni obracającego się bębnowego sita szczelinowego 1 i rynną ześlizgową 3 kieruje do urządzenia napełniającego 4 formy 5. Zgromadzone ziarno twarogowe w urządzeniu 4 nagarnia się systemem dwóch przegród 6, umieszczonych na wózku jezdnym 7 ruchem posuwisto-zwrotnym do formy twarogowej 5 umieszczonej na transporterze podająco-odbiorczym 8. Napełnioną ziarnem formę twarogową 5 przekazuje się do transportera pionowego 9, za pomocą którego umieszcza się na wybranym poziomie wielopoziomowego systemu transporterów 10, gdzie w wielopoziomowej sekcji ociekania 11 następuje samoistne ociekanie ziarna, a w wielopoziomowej sekcji prasowania 12 prasowanie twarogu do normatywnej zawartości wody
PL 221 167 B1 z regulowaną siłą i czasem prasowania. Twaróg po odprasowaniu przekazuje się z formą 5 do transportera pionowego rozładowczego 13, następnie zestawia się w sztaple za pomocą urządzenia 14 do sztaplowania form 5. Zestawione sztaple z twarogiem transportuje się do chłodni.
W linii z zamkniętym obiegiem form 5, formę 5 z twarogiem z transportera pionowego rozładowczego 13 przekazuje się do obrotnicy 15 form 5, w której po nałożeniu tacy z magazynu tac 16 następuje obrót form 5 o 180° łącznie z rozładunkiem twarogu i krojeniem na kostki o standardowych wymiarach przy pomocy zespołu noży urządzenia wyładowczo-krojącego 17. Pokrojone kostki twarogu na tacach przekazuje się do pakowania lub magazynu chłodniczego.
Opróżnione formy 5 twarogowe z obrotnicy 15 przekazuje się transporterem 18 do myjki tunelowej 19, w której następuje płukanie wstępne, mycie właściwe roztworem myjącym i płukanie końcowe. Formy 5 po myciu zostają obrócone o 180° w obrotnicy 20 pustych form 5 i dalej w układzie zamkniętym transportuje się do urządzenia napełniającego 4 formy 5 lub po zakończeniu pracy do magazynu 21 form 5-

Claims (6)

1. Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu „krajanka, wyposażona w urządzenie do odwadniania gęstwy serowej, transporter podająco-odbiorczy, urządzenie służące do ociekania i prasowania twarogu, znamienna tym, że składa się z obrotowego bębna filtrującego (1) połączonego rynną ześlizgową (3) z urządzeniem (4) do napełniania form (5), zamontowanym nad transporterem podająco-odbiorczym (8), który poprzez pionowy transporter załadowczy (9), połączony jest z wielopoziomowymi systemami transporterów (10), szeregowo usytuowanych wielopoziomowych stanowisk ociekania (11) i wielopoziomowych stanowisk prasowania (12) twarogu wyposażonych w pokrywy prasujące, przy czym za wielopoziomowymi stanowiskami prasującymi (12) znajduje się pionowy transporter rozładowczy (13) ze stanowiskiem sztaplowania (14) form (5).
2. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie do napełniania (4) form (5) ma jedną lub dwie przegrody nagarniające (6), które zamontowane są na jezdnym wózku (7).
3. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że wielopoziomowy system transporterów (10) szeregowo usytuowanych wielopoziomowych stanowisk ociekania (11) i wielopoziomowych stanowisk prasowania (12) zawiera od 2 do 5 poziomów, korzystnie 3.
4. Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu „krajanka wyposażona w urządzenie do odwadniania gęstwy serowej, transporter podająco-odbiorczy, urządzenie służące do ociekania i prasowania twarogu, obrotnicę i opróżniarkę form oraz myjkę, znamienna tym, że składa się z obrotowego bębna filtrującego (1) połączonego rynną ześlizgową (3) z urządzeniem (4) do napełniania form (5), zamontowanym nad transporterem podająco-odbiorczym (8), który poprzez pionowy transporter załadowczy (9), połączony jest z wielopoziomowymi systemami transporterów (10), szeregowo usytuowanych wielopoziomowych stanowisk ociekania (11) i wielopoziomowych stanowisk prasowania (12) twarogu, wyposażonych w pokrywy prasujące, przy czym za wielopoziomowymi stanowiskami prasującymi (12) znajduje się pionowy transporter rozładowczy (13), a za nim obrotnica (15) do obracania i opróżniania form (5) z magazynem tac (16) i zespołem wyładowczo-krojącym (17), natomiast całość połączona jest transporterem (18) z myjką tunelową (19), obrotnicą (20) pustych form (5) oraz magazynem (21) czystych form (5) i urządzeniem do napełniania (4) form (5).
5. Linia według zastrz. 4, znamienna tym, że urządzenie do napełniania (4) form (5) ma jedną lub dwie przegrody nagarniające (6), które zamontowane są na jezdnym wózku (7).
6. Linia według zastrz. 4, znamienna tym, że wielopoziomowy system transporterów (10) szeregowo usytuowanych wielopoziomowych stanowisk ociekania (11) i wielopoziomowych stanowisk prasowania (12) zawiera od 2 do 5 poziomów, korzystnie 3.
PL392746A 2010-10-25 2010-10-25 Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu krajanka PL221167B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392746A PL221167B1 (pl) 2010-10-25 2010-10-25 Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu krajanka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392746A PL221167B1 (pl) 2010-10-25 2010-10-25 Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu krajanka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392746A1 PL392746A1 (pl) 2012-05-07
PL221167B1 true PL221167B1 (pl) 2016-02-29

Family

ID=46060841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392746A PL221167B1 (pl) 2010-10-25 2010-10-25 Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu krajanka

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221167B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL131166U1 (pl) * 2022-12-23 2024-06-24 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Urządzenie do produkcji sera
PL444212A1 (pl) * 2023-03-24 2024-09-30 Tewes-Bis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Linia technologiczna do formowania, prasowania i parzenia sera typu Halloumi

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL131166U1 (pl) * 2022-12-23 2024-06-24 Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie Urządzenie do produkcji sera
PL444212A1 (pl) * 2023-03-24 2024-09-30 Tewes-Bis Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Linia technologiczna do formowania, prasowania i parzenia sera typu Halloumi

Also Published As

Publication number Publication date
PL392746A1 (pl) 2012-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3441706B1 (en) Freezing installation
US5082681A (en) Method and apparatus for producing moulded cheese blocks
US4750415A (en) Device for pressing and molding curd
US20100104412A1 (en) System for stacking and unstacking mold units
PL221167B1 (pl) Linia do produkcji twarogu, zwłaszcza typu krajanka
US3615587A (en) Method of producing cheese
CN203167969U (zh) 一种自动化酱腌菜生产装置
JP5716236B2 (ja) 食肉スライサー
CN102203527B (zh) 自动卸载裸块的平板冻结机系统
EP0069282A1 (en) Method of and apparatus for cooling a wet particulate food product, especially a cheese type food product
CN113875963A (zh) 一种火锅底料及其加工工艺
CN110959689A (zh) 一种高质量连续性豆皮生产设备及其方法
PL429505A1 (pl) Sposób produkcji serów i urządzenia do produkcji serów
EP3166396B1 (en) A method and an apparatus for releasing cheeses from moulds
CN109619496A (zh) 泡菜自动腌制机
CN213705968U (zh) 一种果肉丁筛选流水线
CN109619498A (zh) 一种泡菜自动腌制机
CN109793184A (zh) 一种辣白菜自动腌制机
CN111977109B (zh) 一种全自动面条、米粉定量分装装置及其分装方法
CN215156030U (zh) 一种肉卷装盒机
CN209783160U (zh) 一种烘干箱托盘滑动结构
NL2004868C2 (nl) Inrichting en werkwijze voor toepassing bij het bereiden van kaas.
US3609866A (en) Device for making cheddar and similar cheese varieties
PL238170B1 (pl) Sposób odwadniania i prasowania twarogu oraz urządzenie do jego realizacji
RU105124U1 (ru) Устройство для формования сыра