PL219676B1 - Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej i interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej - Google Patents

Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej i interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej

Info

Publication number
PL219676B1
PL219676B1 PL397925A PL39792512A PL219676B1 PL 219676 B1 PL219676 B1 PL 219676B1 PL 397925 A PL397925 A PL 397925A PL 39792512 A PL39792512 A PL 39792512A PL 219676 B1 PL219676 B1 PL 219676B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
laser
photodetector
interferometer
laser beam
beams
Prior art date
Application number
PL397925A
Other languages
English (en)
Other versions
PL397925A1 (pl
Inventor
Marek Dobosz
Olga Iwasińska-Kowalska
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL397925A priority Critical patent/PL219676B1/pl
Publication of PL397925A1 publication Critical patent/PL397925A1/pl
Publication of PL219676B1 publication Critical patent/PL219676B1/pl

Links

Landscapes

  • Instruments For Measurement Of Length By Optical Means (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej i interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej przeznaczony do oceny parametru wiązki lasera określanego jako pointing stability charakteryzującego kątową stabilność przestrzenną wiązki laserowej, a także do pomiaru mikro-odchyleń powierzchni zwierciadlanej od której odbija się analizowana wiązka oraz do stabilizacji kierunku propagacji wiązki.
Znany układ do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej składa się z testowanego lasera, który emituje laserową wiązkę światła o wysokiej koherencji, soczewki ogniskującej tę wiązkę, oraz urządzenia do rejestracji i analizy odchylenia plamki świetlnej tworzonej przez zogniskowaną wiązkę składającego się z fotodetektora połączonego z odpowiednim układem elektronicznym. Fluktuacje kątowe lub odchylenia wiązki laserowej, które mają być zmierzone, powodują przemieszczanie się planiki świetlnej w płaszczyźnie fotodetektora. Przemieszczenia te przetwarzane na dwa wyjściowe sygnały napięciowe proporcjonalne do wartości przemieszczenia się plamki w dwóch prostopadłych kierunkach. Sygnały te można podać na piezoelektryczny przetwornik sterujący zwierciadłem w taki sposób, by pojawiające się fluktuacje kierunku wiązki były korygowane odpowiednimi pochyleniami zwierciadła. Tak działający układ oparty o pomiar położenia plamki świetlnej charakteryzuje się ograniczoną rozdzielczością i czułością.
Z opisu patentowego US 6628405 znane jest urządzenie do badania odchylenia wiązki laserowej wyposażone w układ optyczny zawierający co najmniej trzy elementy optyczne: element światłodzielący i parę zwierciadeł. Skolimowana wiązka światła laserowego jest rozdzielana na dwie wiązki, które po odbiciu od zwierciadeł padają na ekran z siatką pomiarową lub macierz fotodetektorów, na przykład na kamerę CCD, w celu określenia wzajemnego położenia plamek światła i ich odchylenia kątowego na wyjściu układu. Urządzenie to może być wykorzystane do adjustacji przyrządów optycznych, w tym do badania odchylenia wiązki wejściowej. W rozwiązaniu tym dokładność pomiaru zależy od geometrii wiązki laserowej a także od rozdzielczości macierzy fotodetektorów przeznaczonych do lokalizacji plamek światła.
Znane są także przyrządy interferometryczne służące do pomiarów przesunięcia fazowego między dwiema skolimowanymi wiązkami światła koherentnego. Na przykład w interferometrze dwuwiązkowym Mach-Zandera wiązka laserowa rozdzielana jest na wejściu dwuwiązkowego układu optycznego przy pomocy elementu światłodzielącego na dwie. Każda z tych wiązek po odbiciu od zwierciadła jest w kierowana do drugiego elementu światłodzielącego znajdującego się na wyjściu układu, za którym wiązki te nakładają się na siebie i interferują, tworząc obraz prążków interferencyjnych rejestrowany przez fotodetektory. Sygnał wyjściowy fotodetektorów pozwala na określenie różnicy dróg optycznych pomiędzy dwoma interferującymi wiązkami. Okres prążków interferencyjnych zależy od kątowego ustalenia poszczególnych powierzchni odbijających światło, a przesunięcie fazy jest proporcjonalne do różnicy dróg optycznych w obu ramionach. W układzie optycznym tego typu interferometrów laserowych zmiana kąta padania wejściowej wiązki laserowej na element światłodzielący znajdujący się na wejściu układu nie wpływa istotnie na okres obserwowanych prążków interferencyjnych i nie może być wykorzystana do pomiaru tego kąta padania.
Celem wynalazku jest opracowanie rozwiązania umożliwiającego zwiększenie dokładności pomiaru przemieszczenia kątowego wiązki laserowej.
Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej, z wykorzystaniem dwuwiązkowego układu optycznego interferometru z układem powierzchni odbijających, w którym laserową wiązkę światła rozdziela się na dwie wiązki, a po odbiciu od układu powierzchni odbijających obie wiązki łączy się ponownie we wspólnym kierunku propagacji tak, że interferują ze sobą tworząc obraz prążków interferencyjnych padający na fotodetektor czuły na zmianę okresu prążków, według wynalazku polega na tym, że w układzie optycznym pomiędzy laserem a fotodetektorem doprowadza się do różnej o liczbę nieparzystą ilości odbić obu rozdzielonych wiązek od powierzchni odbijających, a odchylenie kątowe wyznacza się na podstawie zarejestrowanej przez fotodetektor zmiany okresu prążków interferujących ze sobą wiązek.
Interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej, wyposażony w dwuwiązkowy układ optyczny z układem powierzchni odbijających, w którym wiązkę lasera rozdziela się na dwie wiązki, a po odbiciu od powierzchni odbijających łączy się ponownie we wspólnym kierunku propagacji tak, że interferują ze sobą tworząc obraz prążków interferencyjnych rejestrowanych przez fotodetektor czuły na zmianę okresu prążków, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pomiędzy laserem
PL 219 676 B1 a fotodetektorem ilość powierzchni odbijających znajdujących się na drodze pierwszej wiązki jest różna o liczbę nieparzystą od ilości powierzchni odbijających znajdujących się na drodze drugiej wiązki.
Korzystnym jest, jeżeli pomiędzy laserem a dwuwiązkowym układem optycznym jest umieszczony dodatkowy element światłodzielący.
Korzystnym jest także, jeżeli pomiędzy laserem a dwuwiązkowym układem optycznym jest umieszczone zwierciadło wychylne.
W korzystnym wykonaniu interferometru zwierciadło wychylne jest połączone z elementem wykonawczym układu regulacji wymuszającym zmianę położenia kątowego zwierciadła wychylnego na podstawie sygnału wyjściowego fotodetektora.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia pomiar przemieszczeń kątowych wiązki laserowej w wybranej płaszczyźnie z wyższą dokładnością niż metodami dotychczas znanymi, na podstawie zmiany okresu prążków interferencyjnych, z wykorzystaniem dwuwiązkowego układu optycznego interferometru. Zastosowanie dwóch układów optycznych interferometru według wynalazku, umieszczonych w dwóch wzajemnie prostopadłych płaszczyznach, pozwala na pomiar kątowych odchyleń przestrzennych wiązki laserowej. Interferometr według wynalazku może być również wykorzystany do pomiarów mikro-odchyleń kątowych powierzchni zwierciadlanych po odbiciu wiązki światła od takiej powierzchni oraz do stabilizacji kierunku propagacji wiązki.
Przedmiot wynalazku jest objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ optyczny interferometru do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej w płaszczyźnie XY, fig. 2 przedstawia układ optyczny interferometru z fig. 1 z ruchomym zwierciadłem płaskim, fig. 3 przedstawia układ optyczny interferometru z fig. 2 z układem regulacji i dodatkowym elementem światłodzielącym, a fig. 4 przedstawia przykładowy układ fotodetekcyjny fotodetektora.
Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej jest realizowany za pomocą dwuwiązkowego układu optycznego interferometru przedstawionego na fig. 1. Dwuwiązkowy układ optyczny składa się z układu zwierciadeł umieszczonych pomiędzy laserem 1 a fotodetektorem 10. Laser 1 emituje laserową wiązkę światła 2 o wysokiej koherencji w kierunku pierwszego zwierciadła półprzepuszczalnego 3 stanowiącego element światłodzielący. Element światłodzielący rozdziela wiązkę światła 2 na dwie wiązki, pierwszą 4 i drugą 5. Pierwsza wiązka 4, przechodząca przez pierwsze zwierciadło półprzepuszczalne 3, biegnie w kierunku pierwszego zwierciadła płaskiego 6, które odbija ją w kierunku drugiego zwierciadła półprzepuszczalnego 7, a przechodząca przez to zwierciadło część wiązki pada na fotodetektor 10. Druga wiązka 5, odbita od elementu światłodzielącego w postaci pierwszego zwierciadła półprzepuszczalnego 3, odbija się kolejno od drugiego 8 i trzeciego 9 zwierciadła płaskiego, a następnie część tej wiązki odbija się od drugiego zwierciadła półprzepuszczalnego 7 w kierunku fotodetektora 10. Drugie zwierciadło półprzepuszczalne 7 jest ustawione pod odpowiednim kątem do pierwszego 6 i trzeciego 9 zwierciadła płaskiego tak, że odbita część drugiej wiązki 5 pokrywa się z częścią przechodzącą pierwszej wiązki 4. W efekcie obie połączone wiązki interferują ze sobą tworząc pole periodycznie naprzemiennych jasnych i ciemnych prążków interferencyjnych o ustalonym okresie. Okres prążków interferencyjnych zależy od wzajemnego ustawienia poszczególnych powierzchni zwierciadlanych w układzie optycznym interferometru oraz od kąta padania laserowej wiązki światła 2 na pierwsze zwierciadło półprzepuszczalne 3. Powstałe z interferencji wiązek 4 i 5 prążki padają na fotodetektor 10, którego sygnał wyjściowy zależy od okresu analizowanych prążków.
Dzięki zastosowaniu trzeciego zwierciadła płaskiego 9, doprowadza się do różnej o liczbę nieparzystą ilości odbić rozdzielonych wiązek od powierzchni odbijających w układzie zwierciadeł pomiędzy laserem 1 a fotodetektorem 10. Do odbić wlicza się odbicie od powierzchni odbijającej obu zwierciadeł półprzepuszczalnych. Gdy różnica liczby odbić jest nieparzysta, to odchylenie jednej z interferujących wiązek będzie miało przeciwny zwrot niż odchylenie drugiej z interferujących wiązek. W tym przypadku zmieni się kąt interferencji. Każda zmiana kąta padania laserowej wiązki światła 2 na pierwsze zwierciadło półprzepuszczalne 3, pojawiająca się w płaszczyźnie XY, powoduje zmianę kąta interferencji a tym samym zmianę okresu prążków interferencyjnych rejestrowanych przez fotodetektor 10, generując zmianę sygnału wyjściowego fotodetektora 10. Pozwala to na wyznaczenie odchyleń kątowych wiązki światła 2 lasera 1. W celu określenia odchyleń przestrzennych, należy przeprowadzić pomiar odchylenia wiązki w dwóch wzajemnie prostopadłych płaszczyznach.
Interferometr przedstawiony na fig. 2 różni się tym od przykładu z fig. 1, że pomiędzy laserem 1 a pierwszym zwierciadłem półprzepuszczalnym 3 jest umieszczone zwierciadło wychylne 12. Rozwiązanie to umożliwia pomiar mikro-odchyleń kątowych zwierciadła wychylnego 12, przy użyciu lasera o wysokiej stabilności kątowej generowanej wiązki.
PL 219 676 B1
Interferometr przedstawiony na fig. 3 różni się tym od przykładu z fig. 2, że jest wyposażony w dodatkowy element światłodzielący 13 umieszczony pomiędzy zwierciadłem wychylnym 12 a pierwszym zwierciadłem półprzepuszczalnym 3 oraz układ regulacji 14 służący do kompensacji odchyleń w płaszczyźnie XY wiązki laserowej 2 wychodzącej z lasera 1 przez odpowiednie pochylenia zwierciadła wychylnego 12. Zwierciadło wychylne 12 jest połączone z elementem wykonawczym układu regulacji 14. Układ regulacji 14 na podstawie sygnału wyjściowego fotodetektora 10 wypracowuje sygnał sterowania wymuszający zmianę położenia kątowego zwierciadła wychylnego 12 na zasadzie sprzężenia zwrotnego, dążąc do stabilizacji okresu prążków interferometru. Rozwiązanie to umożliwia stabilizację odchyleń kątowych w płaszczyźnie XY wiązki laserowej biegnącej za zwierciadłem 12. W przypadku zastosowania dodatkowego elementu światłodzielącego 13, wiązkę odbitą od tego elementu można wykorzystać w układach optycznych jako wiązkę o wysokiej stabilności kątowej w płaszczyźnie XY. Zastosowanie dwóch układów optycznych interferometru według wynalazku, umieszczonych w dwóch wzajemnie prostopadłych płaszczyznach, pozwala na stabilizację kątowych odchyleń przestrzennych wiązki laserowej.
Jak przedstawiono na fig. 4, przykładowy układ fotodetekcyjny fotodetektora 10 zawiera dwie pary fotoelementów usytuowanych szeregowo w kierunku prostopadłym do kierunku prążków. Dwa środkowe fotoelementy, drugi 02 i trzeci 03, oraz dwa zewnętrzne fotoelementy, pierwszy 01 i czwarty 04, są połączone tak, by ich sygnały się sumowały. Obie tak powstałe sumy są następnie odejmowane przy pomocy wzmacniacza różnicowego 11. Okres i położenie prążków ustalane są względem fotoelementów tak, by dwa sąsiednie prążki leżące w odległości δ pokrywały się z osiami symetrii dwu kolejnych par fotoelementów, pierwszej złożonej z fotoelementu pierwszego 01 i drugiego 02 oraz drugiej złożonej z fotoelementu trzeciego 03 i czwartego 04. Sygnał wyjściowy wzmacniacza różnicowego 11 wskazuje na wielkość odchyleń kątowych wiązki światła 2 lasera 1.
Jako fotodetektor 10 mogą być zastosowane różne układy fotoelementów: np. fotodetektor składający się z 3 szeregowo ustawionych fotoelementów, fotolinijka, lub kamera CCD. Rolę zwierciadeł mogą pełnić pryzmaty optyczne z powierzchnią odbijającą pochyloną odpowiednio do kierunku propagacji wiązek.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej, z wykorzystaniem dwuwiązkowego układu optycznego interferometru z układem powierzchni odbijających, w którym laserową wiązkę światła rozdziela się na dwie wiązki, a po odbiciu od układu powierzchni odbijających obie wiązki łączy się ponownie we wspólnym kierunku propagacji tak, że interferują ze sobą tworząc obraz prążków interferencyjnych padający na fotodetektor czuły na zmianę okresu prążków, znamienny tym, że w układzie optycznym pomiędzy laserem (1) a fotodetektorem (10) doprowadza się do różnej o liczbę nieparzystą ilości odbić obu rozdzielonych wiązek od powierzchni odbijających, a odchylenie kątowe wyznacza się na podstawie zarejestrowanej przez fotodetektor (10) zmiany okresu prążków interferujących ze sobą wiązek.
  2. 2. Interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej, wyposażony w dwuwiązkowy układ optyczny z układem powierzchni odbijających, w którym wiązkę lasera rozdziela się na dwie wiązki, a po odbiciu od powierzchni odbijających łączy się ponownie we wspólnym kierunku propagacji tak, że interferują ze sobą tworząc obraz prążków interferencyjnych rejestrowanych przez fotodetektor czuły na zmianę okresu prążków, znamienny tym, że pomiędzy laserem (1) a fotodetektorem (10) ilość powierzchni odbijających znajdujących się na drodze pierwszej wiązki (4) jest różna o liczbę nieparzystą od ilości powierzchni odbijających znajdujących się na drodze drugiej wiązki (5).
  3. 3. Interferometr według zastrz. 2, że pomiędzy laserem (1) a dwuwiązkowym układem optycznym jest umieszczony dodatkowy element światłodzielący (13).
  4. 4. Interferometr według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że pomiędzy laserem (1) a dwuwiązkowym układem optycznym jest umieszczone zwierciadło wychylne (12).
  5. 5. Interferometr według zastrz. 4, znamienny tym, że zwierciadło wychylne (12) jest połączone z elementem wykonawczym układu regulacji (14) wymuszającym zmianę położenia kątowego zwierciadła wychylnego (12) na podstawie sygnału wyjściowego fotodetektora (10).
PL397925A 2012-01-27 2012-01-27 Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej i interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej PL219676B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397925A PL219676B1 (pl) 2012-01-27 2012-01-27 Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej i interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397925A PL219676B1 (pl) 2012-01-27 2012-01-27 Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej i interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL397925A1 PL397925A1 (pl) 2013-08-05
PL219676B1 true PL219676B1 (pl) 2015-06-30

Family

ID=48904180

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL397925A PL219676B1 (pl) 2012-01-27 2012-01-27 Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej i interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219676B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108680121A (zh) * 2018-05-18 2018-10-19 安徽大学 基于多纵模自混合效应的角度传感测量装置及方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108680121A (zh) * 2018-05-18 2018-10-19 安徽大学 基于多纵模自混合效应的角度传感测量装置及方法
CN108680121B (zh) * 2018-05-18 2020-11-27 安徽大学 单任意角度相交平面镜内入射型角度传感测量装置及方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL397925A1 (pl) 2013-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5558003B2 (ja) 座標測定装置
JP4568372B2 (ja) 測定の不明瞭性を解消した部分コヒーレンス干渉計
US20030174343A1 (en) Optical displacement sensing device with reduced sensitivity to misalignment
US9175987B2 (en) Displacement detecting device
JP2007078687A (ja) 位置測定装置
JP2009523235A5 (pl)
JP6329456B2 (ja) 光学式位置測定装置
TWI452262B (zh) 同時量測位移及傾角之干涉儀系統
US9068811B2 (en) Device for determining distance interferometrically
JP6285808B2 (ja) 干渉計
RU2601530C1 (ru) Устройство для измерения угловых перемещений объекта
CN109708569B (zh) 光学位置测量装置
JP6423589B2 (ja) 光学的位置測定装置
WO2013082247A1 (en) Interferometer, system, and method of use
JP5786270B2 (ja) 2色干渉計測装置
PL219676B1 (pl) Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej i interferometr do pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej
PL230512B1 (pl) Sposob pomiaru mikro-odchylen katowych wzgledem wiazki laserowej zwlaszcza bledow rotacyjnych maszyn i interferometr do pomiaru mikro-odchylen katowych wzgledem wiazki laserowej, zwlaszcza bledow rotacyjnych maszyn
US9739598B2 (en) Device for interferential distance measurement
JP2011017582A (ja) 光干渉計を用いた変位計測装置
Zhao et al. SIM internal metrology beam launcher development
JP6371120B2 (ja) 測定装置
US10627215B1 (en) Optical sensor
PL241303B1 (pl) Sposób pomiaru odchyleń kątowych wiązki laserowej oraz układ optyczny do pomiaru mikro-odchyleń kątowych wiązki laserowej
JP2009186254A (ja) 光線角度検出器
JPH079364B2 (ja) 測長器