PL219666B1 - Sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego - Google Patents

Sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego

Info

Publication number
PL219666B1
PL219666B1 PL395882A PL39588211A PL219666B1 PL 219666 B1 PL219666 B1 PL 219666B1 PL 395882 A PL395882 A PL 395882A PL 39588211 A PL39588211 A PL 39588211A PL 219666 B1 PL219666 B1 PL 219666B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
time
current
value
measuring
winding
Prior art date
Application number
PL395882A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395882A1 (pl
Inventor
Aleksander Dziadecki
Janusz Grzegorski
Józef Skotniczny
Jacek Zarudzki
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL395882A priority Critical patent/PL219666B1/pl
Publication of PL395882A1 publication Critical patent/PL395882A1/pl
Publication of PL219666B1 publication Critical patent/PL219666B1/pl

Links

Landscapes

  • Control Of Electric Motors In General (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego mający zastosowanie w elektrycznych urządzeniach napędowych.
Silniki reluktancyjne należą do najbardziej niezawodnych i odpornych na czynniki środowiskowe elektrycznych urządzeń napędowych. Wysoka trwałość i niezawodność silników reluktancyjnych wynika z prostej budowy wirnika, który nie posiada uzwojeń w części wirnikowej oraz elementów komutacyjnych w sąsiedztwie wirnika. Wykonany z jednorodnego materiału wirnik silnika charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną. Silniki reluktancyjne zazwyczaj wyposaża się w elektroniczne obwody komutacyjne, które korzystnie umieszcza się poza korpusem silnika. Sterowanie elektronicznym obwodem komutacyjnym, zwłaszcza w urządzeniach dużej mocy, realizuje się w oparciu o czujniki magnetyczne umiejscowione na statorze. Funkcje tę mogą pełnić naprzemiennie uzwojenia robocze silnika reluktancyjnego.
Z polskiego zgłoszenia patentowego nr P-393329 znany jest sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego, który polega na tym, że poprzez śledzenie wartości zmian indukcyjności uzwojenia pomiarowego, które wyrażone są w postaci trzeciego bieżącego parametru czasowego, dokonuje się określenia położenia wirnika względem stojana a także pomiaru prędkości obrotowej wirnika, przy czym w momencie zrównania wartości trzeciego bieżącego parametru czasowego z wartością drugiego, wcześniej ustalonego, stałego parametru czasowego przenosi się proces wyznaczania trzeciego bieżącego parametru czasowego na kolejne uzwojenie, ponadto mierzy się okresy czasowe pomiędzy kolejnymi momentami zrównania wartości trzeciego bieżącego parametru czasowego z drugim parametrem czasowym i w oparciu o te pomiary wyznacza się czwarty bieżący parametr czasowy, który jest miarą prędkości obrotowej. Następnie z bloku pamięci odczytuje się wartość zadanego czasu wyprzedzenia dla ostatnio zmierzonego czwartego parametru czasowego i aktualnej wartości prądu roboczego, po czym odejmuje się od wartości czwartego parametru czasowego odczytaną wartość czasu wyprzedzenia i w oparciu o tak określony piąty parametr czasowy ustala się czas kolejnego przełączenia uzwojeń roboczych, który odmierza się od momentu ostatniego zrównania drugiego i trzeciego bieżącego parametru czasowego, przy czym w dalszym ciągu, przełączeń uzwojeń pomiarowych dokonuje się w momentach zrównania drugiego i trzeciego parametru czasowego.
W wymienionym sposobie sterowania wartość indukcyjności, która służy do wyznaczenia położenia kątowego wirnika względem stojana, wyznacza się poprzez pomiar sumy czasu narastania do ustalonej wartości zadanej po przekroczeniu, której następuje zmiana polaryzacji napięcia pomiarowego dołączonego do uzwojenia i następnie czasu opadania prądu w uzwojeniu pomiarowym do zera. Ponieważ prąd płynący przez uzwojenie pomiarowe wytwarza również strumień magnetyczny, który nie jest skorelowany ze strumieniami uzwojeń roboczych, powoduje to niekorzystne modulacje momentu obrotowego silnika. Modulacje te są najsilniejsze wówczas, gdy czas narastania prądu w uzwojeniu pomiarowym wydłuża się wskutek zbliżenia nabiegunnika rotora do nabiegunnika uzwojenia pomiarowego. Ponieważ przełączenie uzwojeń pomiarowych następuje w momentach gdy nabiegunnik rotora znajduje się pomiędzy sąsiednimi nabiegunnikami statora, korzystne jest zmniejszenie szczytowych wartości prądów dla tych momentów w których nabiegunniki rotora i uzwojenia pomiarowego są zbliżone lub pokrywają się. Sposób sterowania według wynalazku umożliwia zminimalizowanie wpływu momentu od uzwojeń pomiarowych na moment obrotowy wytwarzany przez uzwojenia robocze.
Istota sposobu sterowania polega na tym, że ustala się dodatkowy parametr czasowy, który określa maksymalny przedział czasowy dla cyklu pomiaru czasu narastania prądu w uzwojeniu pomiarowym, następnie cyklicznie dokonuje się pomiaru czasu narastania prądu do zadanej wartości progowej i jeżeli zadana wartość prądu w uzwojeniu pomiarowym zostanie osiągnięta w czasie krótszym niż przedział czasu ustalony przez dodatkowy parametr czasowy to za pośrednictwem przełącznika zmienia się polaryzację uzwojenia pomiarowego i kontynuuje się proces pomiarowy, a za pośrednictwem bloku kontroli oblicza się wartość sumy czasu narastania i opadania prądu w oparciu o którą określa się momenty przełączenia uzwojeń roboczych silnika, które dokonuje się za pośrednictwem bloku komutacyjnego. Jeżeli w przedziale czasu ustalonym przez dodatkowy parametr czasowy wartość prądu w uzwojeniu pomiarowym nie osiągnie zadanej wartości progowej to za pośrednictwem przełącznika zmienia się polaryzację uzwojenia pomiarowego, a następnie, po spadku prądu do zera, rozpoczyna się kolejny cykl pomiaru czasu narastania prądu do zadanej wartości progowej i w zależności od jego wyniku albo kontynuuje się proces pomiarowy i oblicza się, za pośrednictwem bloku
PL 219 666 B1 kontroli, wartość sumy czasu narastania i opadania prądu w oparciu o którą określa się momenty przełączenia uzwojeń roboczych silnika, albo zmienia się polaryzację uzwojenia pomiarowego, a następnie, po spadku prądu do zera, rozpoczyna się kolejny cykl pomiarowy.
Zaletą zaproponowanego sposobu jest zmniejszenie wartości momentu, wytwarzanego przez prąd płynący w uzwojeniach pomiarowych, który zakłóca moment obrotowy wytwarzany przez uzwojenia robocze, ponieważ nie jest skorelowany z momentem wytwarzanym przez uzwojenie robocze.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia blokowy schemat układu sterującego silnikiem reluktancyjnym, fig. 2 przedstawia poprzeczny przekrój silnika reluktancyjnego posiadającego cztery pary biegunów stojana i wirnik wyposażony w trzy pary biegunów.
Układ sterujący silnikiem reluktancyjnym ma blok kontroli 3, blok sterowania 5, blok komutacyjny 6, blok pomiaru prądu 4, blok pamięci 7 oraz blok pomiaru czasu 1. Sygnał z głównego bloku kontroli 3 poprzez blok sterowania 5 steruje blokiem komutacyjnym 6 do którego dołączono cztery uzwojenia stojana US1, US2, US3, US4, ponadto do bloku komutacyjnego 6 doprowadzono: napięcie zasilające UZ oraz napięcie pomiarowe UP. Napięcie pomiarowe UP doprowadzono do bloku komutacyjnego 6 poprzez przełącznik 2 oraz blok pomiaru prądu 4. Blok pomiaru prądu 4 połączony jest także z głównym blokiem kontroli 3, który steruje także przełącznikiem 2 oraz blokiem pomiaru czasu 1.
Pierwszy stały parametr czasowy dla impulsu prądowego uzwojenia pomiarowego wyznacza pomiar sumy czasu narastania do zadanej wartości progowej i czasu opadania prądu do zera, gdy uzwojenie pomiarowe znajduje się w jednakowej odległości od sąsiednich biegunów wirnika.
Drugi stały parametr czasowy określa stała wartość zapisana w bloku pamięci, która korzystnie jest nie większa od pierwszego stałego parametru czasowego o kilkanaście procent i niemniejsza o kilka procent.
Trzeci bieżący parametr czasowy określa sumę czasu narastania prądu do zadanej wartości progowej i czasu opadania prądu do zera, dla aktualnej pozycji wirnika względem stojana.
Czwarty parametr czasowy jest miarą prędkości obrotowej silnika. Określa on okresy czasowe pomiędzy kolejnymi momentami zrównania wartości trzeciego bieżącego parametru czasowego z drugim stałym parametrem czasowym.
Piąty parametr czasowy określa moment przełączenia uzwojeń roboczych silnika względem ostatniego zrównania trzeciego bieżącego parametru czasowego z drugim stałym parametrem czasowym. Jego wartość oblicza się w bloku kontroli 3 przez odjęcie od wartości czwartego parametru czasowego zapisanej w bloku pamięci 7 wartości wyprzedzenia czasowego, które zależne jest od prędkości obrotowej, czyli czwartego parametru czasowego.
W procesie sterowania blok kontroli 3 za pośrednictwem bloku komutacyjnego 6 dołącza do jednego z uzwojeń stojana napięcie zasilania UZ, natomiast do kolejnego uzwojenia wybranego zgodnie z zamierzonym kierunkiem obrotów załącza napięcie pomiarowe UP. Polaryzację tego napięcia zmienia się jeśli upłynie czas dłuższy od dodatkowego parametru czasowego zanim prąd osiągnie ustaloną wartość progową. Zmiana polaryzacji napięcia pomiarowego UP następuje także za każdym razem, gdy wartość prądu pomiarowego przekroczy ustaloną wartość progową. Dopóki w wyniku pomiaru indukcyjności uzwojenia, do którego zostało dołączone napięcie pomiarowe UP, trzeci bieżący parametr czasowy jest większy od drugiego stałego parametru czasowego dokonuje się cyklicznych pomiarów trzeciego bieżącego parametru czasowego i jednocześnie utrzymuje w stanie załączonym zasilane uzwojenie robocze. Jeżeli natomiast zmierzona wartość trzeciego bieżącego parametru czasowego jest równa lub mniejsza od wartości drugiego stałego parametru czasowego to wówczas główny blok kontroli 3 za pośrednictwem bloku komutacyjnego 6 dokonuje przełączenia napięcia pomiarowego UP do kolejnego uzwojenia wybranego zgodnie z zamierzonym kierunkiem obrotów silnika reluktancyjnego i jednocześnie utrzymuje w stanie załączonym uzwojenie robocze. Jednocześnie dokonuje się, za pośrednictwem bloku pomiaru czasu 1, pomiaru okresu repetycji momentów czasowych, w których następuje zrównanie się wartości parametru trzeciego z wartością drugiego parametru czasowego i na tej podstawie określa się prędkość obrotową wirnika. Na podstawie prędkości i aktualnej wartości prądu roboczego zadaje się optymalną wartość czasu wyprzedzenia dla załączenia prądu roboczego do kolejnego uzwojenia roboczego. Kolejne momenty przełączenia uzwojeń roboczych ustala się uwzględniając prędkość obrotową i przypisaną tej wartości prędkości optymalną wartość wyprzedzenia czasowego. W tym celu z zapisanej w bloku pamięci 7 tabeli danych odczytuje się wartość wyprzedzenia czasowego dla zmierzonej aktualnej prędkości obrotowej i aktualnej wartości prądu roboczego, odejmuje tę wartość od wartości czwartego parametru czasowego i w oparciu
PL 219 666 B1 o tak obliczoną wartość piątego parametru czasowego ustala się moment kolejnego przełączenia uzwojeń roboczych począwszy od momentu ostatniego zrównania się wartości trzeciego parametru czasowego z wartością drugiego parametru czasowego.
Przykład wykonania.
W celu wyznaczenia pierwszego stałego parametru czasowego przyjęto wartość napięcia pomiarowego UP równą 175 V, a wartość impulsu prądu pomiarowego ustalono na 1,6 A, przy nominalnej wartości prądu dla tego uzwojenia równej 24 A. Otrzymaną z obliczeń wartość pierwszego stałego parametru czasowego równą 97 μs, pomniejszono do 95 μs i zapamiętano jako drugi stały parametr czasowy.
Wartość dodatkowego parametru czasowego ustalono równą wartości drugiego parametru czasowego.
Przy założeniu, że wirnik W silnika obraca się z prędkością, która wymaga załączenia prądu roboczego do uzwojenia silnika z wyprzedzeniem, przy takim położeniu wirnika W jak na fig. 2 oraz przy założeniu, że prąd roboczy został właśnie załączony do uzwojenia 3-3' i narasta w nim, a maleje w uzwojeniu 2-2', do uzwojenia 4-4' załącza się jednocześnie napięcie pomiarowe UP równe 175 V. Kontroluje się za pomocą bloku pomiaru prądu 4 czy w ciągu 95 μs, czyli w czasie równym dodatkowemu parametrowi czasowemu prąd osiągnął zakładaną wartość progową 1,6 A, jeśli nie, to zmienia się biegunowość napięcia pomiarowego UP na przeciwną. Po osiągnięciu przez prąd wartości równej zero ponownie powtarza się cykl załączenia napięcia pomiarowego UP do uzwojenia 4-4' i zmiany jego biegunowości jeśli prąd pomiarowy nie osiągnął zadanej wartości progowej 1,6 A przed upływem 95 μs. Jeżeli prąd pomiarowy w badanym uzwojeniu 4-4' osiągnie zadaną wartość progową 1,6 A, to mierzy się trzeci bieżący parametr czasowy, czyli czas trwania impulsu prądu pomiarowego o zadanej wartości 1,6 A, który bezpośrednio po każdym zakończonym pomiarze, porównuje się z drugim stałym parametrem czasowym. Czynność ta jest wykonywana cyklicznie dotąd dopóki trzeci bieżący parametr czasowy jest większy od drugiego stałego parametru czasowego.
Z chwilą zrównania się wartości trzeciego bieżącego parametru czasowego z wartością drugiego stałego parametru czasowego (tj. wtedy gdy, trzeci bieżący parametr czasowy stanie się równy lub mniejszy od drugiego stałego parametru czasowego) odczytana zostaje z bloku pomiaru czasu 1 wartość czwartego bieżącego parametru czasowego, czyli czasu, jaki upłynął od momentu poprzedniego zrównania wartości trzeciego i drugiego parametry czasowego. Tak określony czwarty parametr czasowy jest miarą prędkości obrotowej wirnika, którego wartość jest odwrotnie proporcjonalna do prędkości obrotowej wirnika. Następnie, od wartości zmierzonego w ten sposób czwartego bieżącego parametru odejmuje się zapisaną w bloku pamięci 7 wartość optymalnego czasu wyprzedzenia dla ustalonej prędkości obrotowej wirnika określonej przez wartość czwartego bieżącego parametru czasowego i aktualnej wartości prądu roboczego. Różnica będąca wynikiem tego odejmowania jest piątym bieżącym parametrem czasowym, który wskazuje, po jakim czasie należy wykonać kolejne przełączenie prądu roboczego z uzwojenia 3-3' do kolejnego uzwojenia wynikającego z zaznaczonego kierunku obrotów, czyli uzwojenia 4-4' i tym samym pomiaru czwartego bieżącego parametru czasowego do kolejnego sąsiedniego uzwojenia 1-1'.
Cykliczne wykonywanie pomiarów parametrów czasowych w kolejnych uzwojeniach stojana US przełączalnego silnika reluktancyjnego i w zależności od ich wyników włączanie prądu roboczego i prądu pomiarowego do odpowiednich uzwojeń stojana zapewnia jego poprawną pracę przy prędkościach obrotowych dla których wymagane jest załączanie prądu roboczego z wyprzedzeniem czasowym.
Dzięki ograniczeniu, przez zadany dodatkowy parametr czasowy, przedziału czasowego dla procedury pomiaru czasu narastania prądu w uzwojeniu pomiarowym, dla wybranych pozycji wirnika skrócone zostają okresy pomiarów prądów, co wpływa na ich szczytowe wartości. Tym samym ograniczone zostają amplitudy stosunkowo wolnych oscylacji prądu w uzwojeniu pomiarowym, co sprawia, że amplituda zakłóceń momentu obrotowego wywołanego przez prądy uzwojeń pomiarowych zostaje ograniczona przy małych częstotliwościach modulacji.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego, w oparciu o parametry czasowei polegający na wyznaczaniu położenia rotora względem stojana poprzez pomiar indukcyjności jednego z uzwojeń stojana, której wartość wyznacza się poprzez cykliczne pomiary sumy czasu narastania i opadania prądu w aktualnym uzwojeniu pomiarowym, znamienny tym, że ustala się dodatkowy paPL 219 666 B1 rametr czasowy, który określa maksymalny przedział czasowy dla cyklu pomiaru czasu narastania prądu w uzwojeniu pomiarowym, następnie cyklicznie dokonuje się pomiaru czasu narastania prądu do zadanej wartości progowej i jeżeli zadana wartość prądu w uzwojeniu pomiarowym zostanie osiągnięta w czasie krótszym niż przedział czasu ustalony przez dodatkowy parametr czasowy to za pośrednictwem przełącznika (2) zmienia się polaryzację uzwojenia pomiarowego i kontynuuje się proces pomiarowy, a za pośrednictwem bloku kontroli (3) oblicza się wartość sumy czasu narastania i opadania prądu w oparciu o którą określa się momenty przełączenia uzwojeń roboczych silnika, które dokonuje się za pośrednictwem bloku komutacyjnego (6), natomiast jeżeli w przedziale czasu ustalonym przez dodatkowy parametr czasowy wartość prądu w uzwojeniu pomiarowym nie osiągnie zadanej wartości progowej to za pośrednictwem przełącznika (2) zmienia się polaryzację uzwojenia pomiarowego, a następnie, po spadku prądu do zera, rozpoczyna się kolejny cykl pomiaru czasu narastania prądu do zadanej wartości progowej i w zależności od jego wyniku albo kontynuuje się proces pomiarowy i oblicza się, za pośrednictwem bloku kontroli (3), wartość sumy czasu narastania i opadania prądu w oparciu o którą określa się momenty przełączenia uzwojeń roboczych silnika, albo zmienia się polaryzację uzwojenia pomiarowego, a następnie, po spadku prądu do zera, rozpoczyna się kolejny cykl pomiarowy.
PL395882A 2011-08-05 2011-08-05 Sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego PL219666B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395882A PL219666B1 (pl) 2011-08-05 2011-08-05 Sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395882A PL219666B1 (pl) 2011-08-05 2011-08-05 Sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395882A1 PL395882A1 (pl) 2013-02-18
PL219666B1 true PL219666B1 (pl) 2015-06-30

Family

ID=47682174

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395882A PL219666B1 (pl) 2011-08-05 2011-08-05 Sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219666B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL395882A1 (pl) 2013-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7893649B2 (en) Method and circuit arrangement for determining the rotor position of an EC motor in the standstill state
JP2635237B2 (ja) ホール効果デバイスなしに時間差方法を用いたブラシレス直流モータ用位置検出装置
RU2002135907A (ru) Способ позиционного контроля вращающегося элемента, удерживаемого постоянным магнитным полем
KR20180073701A (ko) 영구자석 모터의 파킹 위치를 결정하는 방법
JP2020504585A (ja) スイッチト・リラクタンス・モータ駆動の準センサレス適応制御のための方法及び装置
CN107395071A (zh) 控制无刷永磁电机的方法
JP2014521287A (ja) 電気励磁式電気機械の相電流経過と励磁電流経過を測定するための方法及び装置
KR20150127094A (ko) 동기기용 조절 시스템 및 동기기의 작동 방법
CA2347807A1 (en) Sensorless rotor position detection for switched reluctance machines having irregular poles
KR20220019692A (ko) 전기 회전 기계의 회전자 위치를 결정하는 방법 및 이러한 방법을 수행하기 위한 전기 회전 기계
JP7094356B2 (ja) 電動式の機械
KR102250040B1 (ko) 회전하는 브러시리스 전기 기계의 작동 방법 및 상기 전기 기계를 구동 제어하기 위한 장치
CN104167962B (zh) 无位置传感器的开关磁阻电机启动装置和启动方法
EP2313967B1 (en) Resonance-based rotor position estimation
PL219666B1 (pl) Sposób sterowania przełączalnego silnika reluktancyjnego
JP2013504290A (ja) 同期機械のロータ位置を検出するための方法と装置
JP5907464B2 (ja) ブラシレスdcモータのロータ始動方法及びそのシステム
US9379650B2 (en) Enhanced inductive sense using mutual inductance
JP2020527324A (ja) 電動式の機械
JP6951008B1 (ja) センサレスモータの回転子位置検出方法及びセンサレスモータ駆動方法
US20230369999A1 (en) Method of controlling a brushless permanent-magnet motor
RU2012141818A (ru) Способ обнаружения витковых замыканий в обмотке вращающегося якоря коллекторной электрической машины с уравнительными соединениями
Feuersänger et al. Initial rotor position identification in medium voltage synchronous machines
US10804824B2 (en) Method and circuit arrangement for determining the position of a rotor in an electric motor
CN103503305A (zh) 无刷电机控制装置、以及无刷电机控制方法