PL218562B1 - Kruszarka samojezdna i samozaładowcza - Google Patents

Kruszarka samojezdna i samozaładowcza

Info

Publication number
PL218562B1
PL218562B1 PL393555A PL39355510A PL218562B1 PL 218562 B1 PL218562 B1 PL 218562B1 PL 393555 A PL393555 A PL 393555A PL 39355510 A PL39355510 A PL 39355510A PL 218562 B1 PL218562 B1 PL 218562B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
crusher
hydraulic
excavator boom
self
belt conveyor
Prior art date
Application number
PL393555A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393555A1 (pl
Inventor
Józef Dorawa
Original Assignee
Makrusz Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Makrusz Spółka Akcyjna filed Critical Makrusz Spółka Akcyjna
Priority to PL393555A priority Critical patent/PL218562B1/pl
Publication of PL393555A1 publication Critical patent/PL393555A1/pl
Publication of PL218562B1 publication Critical patent/PL218562B1/pl

Links

Landscapes

  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kruszarka samojezdna i samozaładowcza, przeznaczona zwłaszcza do kruszenia gruzu budowlanego, a także różnorodnych skał i minerałów w przemyśle wydobywczym oraz wytwarzania kruszywa dla budownictwa i drogownictwa. Maszyny tego typu umożliwiają zredukowanie wymiarów gruzu w czasie operacji kruszenia do odpowiedniego wymiaru w celu dogodnego transportu i dalszego wykorzystania, zwłaszcza do celów budowlanych.
W obecnym stanie techniki do kruszenia gruzu budowlanego powstałego przy wyburzeniach budynków przemysłowych i różnych wyeksploatowanych budowli są stosowane dwie maszyny: mobilna ładowarka lub koparka i mobilna kruszarka.
Każda z wymienionych wyżej maszyn posiada silnik spalinowy dużej mocy oraz te same podzespoły takie jak mechanizm jazdy, jednostkę hydrauliczną wytwarzającą ciśnienie oleju hydraulicznego wykorzystywanego do napędu poszczególnych urządzeń, sterowanie jazdą itp.
Podzespoły te nie są w obu maszynach w pełni wykorzystywane, a każda z maszyn wymaga kosztownej konserwacji oraz fachowej obsługi.
W literaturze patentowej znane są rozwiązania kruszarek samozaładowczych.
Znana jest z opisu do patentu nr US 5 788 168 kruszarka samozaładowcza, której głównym przeznaczeniem jest przygotowywanie materiałów z wykopu do zasypywania kanałów z rurociągami ze skruszaniem gruzu i kamieni, do takich rozmiarów, aby nie uszkodziły rurociągu w czasie jego zasypywania, a które są zazwyczaj znajdowane w większych bryłach gleby i niższych warstwach gruntu a wydobywane podczas wykonywania wykopów. Kruszarka ma w przedniej części zgarniacz ślimakowy z poziomym, współbieżnym ku środkowi ślimakiem podającym pobierany z hałdy materiał na skośnie do podłoża usytuowany przenośnik taśmowy, którego górny koniec znajduje się nad drugim skośnie usytuowanym do podłoża przenośniku taśmowym a którego górny koniec usytuowany jest nad kruszarką właściwą, pod którą umieszczony jest poziomy przenośnik taśmowy przenoszący przeniesiony z przodu materiał podłoża gruntu z rozdrobnionymi kamieniami i gruzem na jeden z boków kruszarki samojezdnej.
Wadą tego rozwiązania jest ograniczona wysokość hałdy, z której kruszarka według opisanego systemu może pobierać materiał do przerobu i do tego celu ma dodatkowe urządzenie wyrównujące teren do przejścia po nim gąsienic. Oznacza to, że taka kruszarka samozaładowcza musi przejechać po hałdzie nawet kilka razy. W przypadku odpadów budowlanych, które mają zazwyczaj duże rozmiary, jest to niemożliwe.
Odpady budowlane z wyburzanych budynków i bloków są najczęściej gromadzone na wysokich hałdach ze względu na ograniczoną przestrzeń.
Następną niedogodnością opisanego urządzenia jest to, że do przerobu może pobierać odpady, które są przed nim i tylko na szerokości urządzenia pobierającego. Ta niedogodność spowoduje zmniejszenie wydajności urządzenia ze względu na większą ilość czasu traconą na manewry, w czasie których odpady nie mogą być pobierane.
Inną znaną konstrukcją są szczęki kruszące ukształtowane w formie łyżki koparki. Są to raczej konstrukcje osprzętu do wyposażenia koparek lub ładowarek. Do ich pracy potrzebne jest zasilanie z koparki. Istnieją znaczne trudności konstrukcyjne w zaprojektowaniu urządzenia o większej wydajności. Ponadto ich wydajność kruszenia jest ograniczona, ponieważ w czasie nabierania materiału do łyżki kruszenie nie może się odbywać.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie powyższych wad.
Istotą rozwiązania według wynalazku jest to, że na ramie nośnej z jednej strony zamocowany jest obrotowo wysięgnik koparkowy a po przeciwnej stronie również obrotowo przenośnik taśmowy górny, a pomiędzy nimi silnik spalinowy z pompą hydrauliczną napędzającą wysięgnik koparkowy, przenośnik taśmowy odsiewający, kruszarkę główną szczękową lub udarową. podajnik wibracyjny i przenośnik taśmowy. Na wysięgniku koparkowym zamocowane są siłowniki hydrauliczne sterujące wysięgnikami i wychyleniami łyżki wysięgnika koparkowego, przy czym siłowniki są zasilane olejem hydraulicznym z pompy hydraulicznej napędzanej silnikiem spalinowym, a sterowanie urządzeniami dokonywane jest rozdzielaczami hydraulicznymi. Na górnej części ramy usytuowany jest podajnik wibracyjny górny odsiewający ziemię oraz materiał poniżej określonej wielkości ziaren z zamontowanym pod nim przenośnikiem taśmowym górnym przenoszącym ten materiał i ziemię poza obrys boczny kruszarki samojezdnej, przy czym wylot podajnika wibracyjnego górnego usytuowany jest nad kruPL 218 562 B1 szarką szczękową, a pod nią usytuowany jest podajnik wibracyjny dolny, a jego wylot umiejscowiony jest nad poziomą częścią przenośnika taśmowego obrotowo zamocowanego na ramie nośnej.
Korzystnie, gdy wysięgnik koparkowy ma obrotowe zamocowanie na ramie nośnej w zakresie 180°.
Korzystnie, gdy kruszarka szczękowa posiada napęd hydrauliczny napędzany przez pompę hydrauliczną ze wsteczną pracą szczęki ruchomej.
Korzystnie, gdy na wysięgniku koparkowym jest zamocowany młot hydrauliczny.
Korzystnie, gdy na wysięgniku koparkowym są zamocowane nożyce tnące.
Korzystnie, gdy na wysięgniku koparkowym są zamocowane szczęki kruszące.
Korzystnie, gdy na wysięgniku koparkowym jest zamocowany hak transportowy.
Korzystnie, gdy kruszarka samojezdna posiada zdalne sterowanie drogą radiową z pulpitu noszonego przez operatora.
Korzystnie, gdy obrotowe zamocowanie podajnika taśmowego umożliwia jego obrót w granicach 270°.
Wynalazek przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, nieograniczającym go jednak w żaden sposób.
Kruszarka samojezdna według wynalazku posiada kruszarkę główną szczękową lub udarową 1 i wysięgnik koparkowy 2. Wysięgnik koparkowy 2 zamocowany jest obrotowo na ramie nośnej 3. Na wysięgniku koparkowym 2 zamocowane są siłowniki hydrauliczne 4 i 5 sterujące wysięgnikami i wychyleniami łyżki wysięgnika koparkowego 2. Siłowniki 4 i 5 są zasilane olejem hydraulicznym o odpowiednim ciśnieniu wężami hydraulicznymi 6 z pompy hydraulicznej 7 napędzanej silnikiem spalinowym 8. Kruszarka sterowana jest rozdzielaczami hydraulicznymi 9. Silnik spalinowy 8 poprzez pompę hydrauliczną 7 napędza podajnik wibracyjny 10 dozujący materiał przeznaczony do kruszenia do kruszarki 1 i odsiewający ziemię oraz materiał poniżej określonej wielkości, który jest transportowany na bok przenośnikiem 11.
Pod kruszarką 1 usytuowany jest podajnik wibracyjny 12, a jego wylot umiejscowiony jest nad poziomą częścią przenośnika taśmowego 13. Przenośnik taśmowy 13 jest zamontowany obrotowo do ramy nośnej 3 kruszarki samojezdnej. Obrotowe zamocowanie przenośnika taśmowego 13 pozwala na dogodne składowanie skruszonego materiału. Kruszarka 1 posiada napęd hydrauliczny 14 napędzany przez pompę hydrauliczną 7 z wsteczną pracą szczęki ruchomej, co umożliwia usunięcie ewentualnie zablokowanego materiału w komorze kruszenia. Na wysięgniku koparkowym 2 mogą być zamocowane w miejscu łyżki narzędzia pomocnicze takie jak młot hydrauliczny, nożyce tnące lub szczęki kruszące albo hak transportowy. Maszyna może być sterowana zdalnie drogą radiową z pulpitu noszonego przez operatora.
Wysięgnik koparkowy 2 dzięki obrotowemu zamocowaniu na ramie nośnej 3 pobiera gruz z podłoża w zakresie 180° i wrzuca na podajnik wibracyjny 10. Cząstki przetwarzanego materiału poniżej określonej wielkości np. 50 mm są odsiewane odprowadzane na boczną stronę kruszarki przenośnikiem 11. Pozostały gruz podajnik wibracyjny 10 podaje do kruszarki 1, który po skruszeniu spada na podajnik wibracyjny 12, a ten podaje go na podajnik taśmowy 13. Obrotowe zamocowanie podajnika taśmowego z możliwością obrotu w granicach 270° pozwala na usypywanie pryzmy skruszonego materiału po obu stronach kruszarki lub za nią albo też bezpośredni załadunek na ciężarówki wywożące skruszony materiał.
Takie działanie pozwala na szybkie uzyskanie niedrogiego kruszywa i co nie mniej ważne redukcję odpadów w środowisku.
Niniejszy wynalazek usprawnia dotychczasowe systemy kruszenia, które wymagały mobilnej kruszarki i mobilnej ładowarki przez ich redukcję do jednej maszyny. Poprzez zamontowanie obrotowego wysięgnika koparkowego i obrotowo zamontowanego przenośnika wyładowczego na jednej ramie nośnej uzyskuje się bardzo duży obszar działania maszyny. Zespolenie ładowarki z kruszarką samojezdną daje znaczne oszczędności energii, redukcję obsługi do jednej osoby, obniżenie kosztów eksploatacji oraz pozytywny efekt ekologiczny. Za pomocą jednego silnika napędzany jest cały układ hydrauliczny z pompami i silnikami hydraulicznymi rozdzielaczami i osprzętem hydraulicznym mechanizm jazdy i układ sterowniczy co znacznie ogranicza hałas i redukuje ilość spalin. Dzięki możliwości zamontowania haka transportowego na wysięgniku koparkowym możliwe jest dokonanie wymiany części zamiennych lub uszkodzonych podzespołów bez konieczności angażowania zewnętrznej usługi dźwigu.

Claims (9)

1. Kruszarka samojezdna i samozaładowcza zawierająca pompę hydrauliczną, siłowniki hydrauliczne, urządzenie załadowcze przenośnik taśmowy podający, kruszarkę właściwą i przenośnik, znamienna tym, że na ramie nośnej (3) z jednej strony zamocowany jest obrotowo wysięgnik koparkowy (2) a po przeciwnej stronie również obrotowo przenośnik taśmowy górny (13), a pomiędzy nimi silnik spalinowy (8) z pompą hydrauliczną (7) napędzającą wysięgnik koparkowy (2), przenośnik taśmowy odsiewający (11), kruszarkę główną szczękową lub udarową (1) podajnik wibracyjny (10) i przenośnik taśmowy (13) a na wysięgniku koparkowym (2) zamocowane są siłowniki hydrauliczne (4) i (5) sterujące wysięgnikami i wychyleniami łyżki wysięgnika koparkowego (2), przy czym siłowniki (4) i (5) są zasilane olejem hydraulicznym z pompy hydraulicznej (7) napędzanej silnikiem spalinowym (8), a sterowanie urządzeniami dokonywane jest rozdzielaczami hydraulicznymi (9), natomiast na górnej części ramy nośnej (3) usytuowany jest podajnik wibracyjny górny (10) odsiewający ziemię oraz materiał poniżej określonej wielkości ziaren z zamontowanym pod nim przenośnikiem taśmowym górnym (11) przenoszącym ten materiał i ziemię poza obrys boczny kruszarki samojezdnej, przy czym wylot podajnika wibracyjnego górnego (10) usytuowany jest nad kruszarką główną (1) szczękową lub udarową a pod nią usytuowany jest podajnik wibracyjny dolny (12), a jego wylot umiejscowiony jest nad poziomą częścią przenośnika taśmowego (13) obrotowo zamocowanego na ramie nośnej (3).
2. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że wysięgnik koparkowy (2) ma obrotowe zamocowanie na ramie nośnej w zakresie 180°.
3. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że kruszarka główna (1) szczękowa lub udarowa posiada napęd hydrauliczny (14) napędzany przez pompę hydrauliczną (7) ze wsteczną pracą szczęki ruchomej.
4. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że na wysięgniku koparkowym (2) jest zamocowany młot hydrauliczny.
5. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że na wysięgniku koparkowym (2) są zamocowane nożyce tnące.
6. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że na wysięgniku koparkowym (2) są zamocowane szczęki kruszące.
7. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że na wysięgniku koparkowym (2) jest zamocowany hak transportowy.
8. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że kruszarka samojezdna i samozaładowcza posiada zdalne sterowanie drogą radiową z pulpitu noszonego przez operatora.
9. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że obrotowe zamocowanie podajnika taśmowego umożliwia jego obrót w granicach 270°.
PL393555A 2010-12-31 2010-12-31 Kruszarka samojezdna i samozaładowcza PL218562B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393555A PL218562B1 (pl) 2010-12-31 2010-12-31 Kruszarka samojezdna i samozaładowcza

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393555A PL218562B1 (pl) 2010-12-31 2010-12-31 Kruszarka samojezdna i samozaładowcza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393555A1 PL393555A1 (pl) 2012-07-02
PL218562B1 true PL218562B1 (pl) 2014-12-31

Family

ID=46453901

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393555A PL218562B1 (pl) 2010-12-31 2010-12-31 Kruszarka samojezdna i samozaładowcza

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL218562B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL393555A1 (pl) 2012-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5988937A (en) Crawler type soil improving machine
US20080000112A1 (en) Excavating bucket with a shredder and a classifier
CN102143900B (zh) 具有三个履带的可移动分级机的覆盖层去除系统
CN102215665A (zh) 可移动的破碎站
US5485689A (en) Bucket crusher
CN115254292B (zh) 一种采矿用碎石筛分装置
JP4154348B2 (ja) 開閉式破砕バケットとその破砕処理方法
CN215541610U (zh) 一种配备预筛分的移动式挖装破碎站
PL218562B1 (pl) Kruszarka samojezdna i samozaładowcza
JP6664647B2 (ja) 路盤構築方法
JP2000008403A (ja) 混在物などの分別方法および分別粉砕用バケット
CN212248464U (zh) 一种装载机用铲斗
JP3761045B2 (ja) 2軸剪断形破砕機搭載移動式クラッシャ
CN108457665A (zh) 铣挖式掘进装载机
WO2002032798A1 (en) Scoop wheel excavator
JP2004169495A (ja) トロンメルバケット
US20010047601A1 (en) Skid-loader bucket accessory
FI3208386T3 (fi) Laite kappalesyöttötavaran käsittelyyn tarkoitetun laiteyksikön vastaanottamiseen ja käyttämiseen
RU2784075C1 (ru) Мобильный золотодобывающий комплекс
JP3338389B2 (ja) 自走式土質改良機
CN214329032U (zh) 一种带破碎功能的装载机
JP2001321690A (ja) 自走式破砕機及び自走式破砕機の運転方法
GB2454668A (en) Excavator bucket having a crusher
JP2000096553A (ja) 土の解砕混合方法およびその装置
JP2009195795A (ja) 作業機械