PL216416B1 - Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową - Google Patents

Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową

Info

Publication number
PL216416B1
PL216416B1 PL391269A PL39126910A PL216416B1 PL 216416 B1 PL216416 B1 PL 216416B1 PL 391269 A PL391269 A PL 391269A PL 39126910 A PL39126910 A PL 39126910A PL 216416 B1 PL216416 B1 PL 216416B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
platform
loading
chassis
loading floor
wagon
Prior art date
Application number
PL391269A
Other languages
English (en)
Inventor
Tadeusz Niezgoda
Wiesław Barnat
Wiesław Krasoń
Roman Gieleta
Paweł Dziewulski
Grzegorz Sławiński
Original Assignee
Wojskowa Akad Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowa Akad Tech filed Critical Wojskowa Akad Tech
Priority to PL391269A priority Critical patent/PL216416B1/pl
Priority to EP10461528.1A priority patent/EP2388173B1/en
Priority to PL10461528T priority patent/PL2388173T3/pl
Publication of PL216416B1 publication Critical patent/PL216416B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/18Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles
    • B61D3/182Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers
    • B61D3/184Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers the heavy vehicles being of the trailer or semi-trailer type

Description

Przedmiotem wynalazku jest wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową do transportu kombinowanego samochodów ciężarowych, naczep ciągników siodłowych oraz kontenerów.
Z opisu zgłoszenia patentowego opublikowanego pod nr FR2816570 znany jest wagon do transportu kombinowanego o obniżonej platformie do przewozu pojazdów drogowych i kontenerów z ładunkiem. Wzmocniona platforma wagonu może być obniżana i podwyższana względem końców wagonu. Rozładunek następuje przy odpowiedniej pozycji platformy względem części nadwózkowych. Proponowane rozwiązanie jest skomplikowane pod względem konstrukcyjnym, wymaga złożonych procedur eksploatacyjnych, a sposób przygotowania ruchomych części nadwozia do operacji załadunku-rozładunku jest bardziej złożony niż w proponowanym wynalazku.
Z polskiego opisu zgłoszenia patentowego nr P-388846 znany jest wagon kolejowy do transportu kombinowanego. Rozwiązanie posiada platformę ładunkową obrotową wokół osi pionowej. Platforma ładunkowa w położeniu transportowym jest podparta w centralnej części obniżonego podwozia za pośrednictwem węzła obrotowego, co powoduje koncentrację obciążeń.
Wagon kolejowy, według wynalazku, zawierający podwozie z częściami nadwózkowymi zamontowanymi na wózkach jezdnych i obniżoną częścią środkową, obrotową platformę ładunkową wyposażoną pod krótszymi krawędziami w rolki wsporcze, połączoną z obniżoną częścią środkową poprzez centralny węzeł obrotowy, podpory części nadwózkowych, siodło nad częścią nadwózkową odpowiadające kształtem zaczepowi transportowanych naczep oraz mechanizm obrotu platformy ładunkowej, charakteryzuje się tym, że burty platformy posiadają na swoich końcach wycięcia odpowiadające kształtem bieżniom prowadzącym zamocowanym do części nadwózkowych wagonu.
Korzystnie, przy każdym z wycięć na końcach platformy ładunkowej, na górnej krawędzi burty znajduje się zamek burtowy w postaci pionowego sworznia blokującego.
Korzystnie, zamek burtowy wyposażony jest w siłownik.
Wagon składa się z podwozia z częściami nadwózkowymi zamontowanymi na wózkach jezdnych i częścią środkową obniżoną względem części nadwózkowych, oraz umieszczonej ponad częścią środkową obrotowej platformy ładunkowej, której oś wzdłużna pokrywa się z osią wzdłużną podwozia a krótsze krawędzie są skierowane w kierunku części nadwózkowych w położeniu transportowym, zaś w położeniu załadunkowym jej oś wzdłużna jest odchylona względem osi wzdłużnej podwozia a krótsze krawędzie są skierowane w kierunku powierzchni peronu. Platforma w obszarze krótszych krawędzi posiada rolki stanowiące jej podparcie i pozwalające na swobodny obrót platformy względem obniżonej części środkowej podwozia oraz płyty peronu podczas załadunku i rozładunku. Dodatkowo, pod częściami nadwózkowymi zainstalowane są podpory, które opierając się na główce szyny podczas operacji załadunku i rozładunku usztywniają i stabilizują całą konstrukcję. Zastosowanie wycięć burtowych i bieżni prowadzących stabilizuje ruch platformy, bezpośrednio po rozłączeniu zamków burtowych, podczas obrotu pomiędzy położeniem transportowym a położeniem załadunkowym.
Zainstalowane nad wycięciami zamki burtowe mają postać sworzni do blokowania obrotu platformy ładunkowej względem podwozia w położeniu transportowym, przy czym sworznie mogą być zamontowane na siłownikach.
Obrót platformy ładunkowej jest realizowany poprzez mechanizm obrotu, który może stanowić para siłowników hydraulicznych przyłączonych do burt platformy oraz krawędzi części nadwózkowych.
Rozwiązanie według wynalazku, w którym zastosowano wycięcia na końcach burt platformy ładunkowej, pozwala na przeniesienie całkowitego ciężaru załadowanej platformy na bieżnie prowadzące w położeniu transportowym, a przez to odciążenie rolek wsporczych. Podejście takie eliminuje także punktowe obciążenie obniżonego podwozia, co optymalizuje rozkład nacisków i przyczynia się do zmniejszenia jego deformacji. Pozwala również na zachowanie minimalnej normatywnej odległości 130 mm pomiędzy obniżoną płytą podwozia a główką szyny, przy obciążeniu pochodzącym od pojazdu lub innego ładunku o maksymalnym ciężarze 360kN. Obniżone podwozie umożliwia transport wysokich pojazdów, o wysokości do 4 m, po niskich skrajniach, takich jak skrajnia GB1.
Wynalazek został przedstawiony w przykładne wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku wagonu wraz z ładunkiem w położeniu transportowym, fig. 2 przedstawia wagon w konfiguracji załadunkowo-rozładunkowej, fig. 3 przedstawia fragment podwozia z bieżnią prowadzącą, fig. 4 przedstawia platformę ładunkową z wycięciami i zamkami burtowymi, fig. 5 przedstawia część nadwózkową wagonu z podporami, fig. 6 przedstawia widok rolek wsporczych wchodzących
PL 216 416 B1 w współpracę z płytą peronu, zaś fig. 7 przedstawia schematycznie widok z góry wagonu przy peronie w konfiguracji załadunkowo-rozładunkowej.
Wagon kolejowy, jak pokazano na fig. 1 i 2, ma podwozie, które zawiera części nadwózkowe (3) zamontowane na wózkach jezdnych (4) i część środkową (2) obniżoną względem części nadwózkowych (3). Platforma ładunkowa (1) do unoszenia ładunku, takiego jak pojazd, jest poziomo obrotowa ponad częścią środkową (2) podwozia, pomiędzy położeniem transportowym pokazanym na fig. 1, w którym oś wzdłużna platformy ładunkowej (1) pokrywa się z osią wzdłużną podwozia a krótsze krawędzie platformy ładunkowej (1) są skierowane w kierunku części nadwózkowych (3), oraz położeniem załadunkowym przedstawionym na fig. 2, w którym oś wzdłużna platformy ładunkowej (1) jest odchylona od osi wzdłużnej podwozia a krótsze krawędzie platformy ładunkowej są skierowane w kierunku płyty peronu. Burty platformy ładunkowej (1) zawierają na swoich końcach wycięcia (12), odpowiadające kształtem bieżniom prowadzącym (6) zamocowanym do części nadwózkowych (3) wagonu. Wzajemne ukształtowanie wycięć (12) i bieżni (6) zapewnia oparcie dla platformy (1) z ładunkiem w położeniu transportowym, jak również przesuw platformy (1) podczas jej obrotu do położenia załadunkowego. Ponadto, zainstalowane na krótszych krawędziach platformy (1) rolki wsporcze (8), przedstawione szczegółowo na fig. 6, stanowią jej podparcie i pozwalają na swobodny obrót platformy (1) względem obniżonej części środkowej (2) podwozia oraz toczenie się po płycie peronu (9) podczas załadunku i rozładunku wagonu.
Tak więc, gdy platforma ładunkowa (1) znajduje się w położeniu transportowym i jest uniesiona na podwoziu wagonu ponad jego częścią środkową (2), wycięcia (12) przenoszą ciężar załadowanej platformy na bieżnie prowadzące (6) zamocowane do części nadwózkowych (3) wagonu, zaś rolki (8) nie są obciążone. Po obrocie o pewien kąt rolki (8) stykają się z powierzchnią peronu (9), tym samym unosząc część ciężaru platformy ładunkowej. Po zakończeniu obrotu platforma ładunkowa (1) jest oparta poprzez rolki (8) na powierzchni peronu (9).
Platforma ładunkowa (1) jest obracana za pomocą mechanizmu obrotu, który może stanowić para siłowników hydraulicznych (10), przyłączonych do burty platformy ładunkowej (1) oraz dłuższych krawędzi części nadwózkowej (3), przy czym, jak przedstawiono dokładniej na fig. 3, platforma ładunkowa jest podparta w osi obrotu poprzez węzeł obrotowy (11).
Jak przedstawiono na fig. 5, pod częściami nadwózkowymi (3) podwozia (2) wagonu są zamontowane podpory (7) części nadwózkowej (3), opierane mechanicznie na główkach szyn.
Jak przedstawiono szczegółowo na fig. 3 i 4, wycięcia (12) i bieżnie (6) mogą zawierać otwory do wsuwania sworznia zamka burtowego (5) dla zablokowania i zabezpieczenia platformy (1) przed jej nieprzewidzianym ruchem, względem podwozia, w położeniu transportowym, przy czym same sworznie mogą być zamontowane na siłownikach ponad wycięciami (12).
Wagon kolejowy, według wynalazku, może być stosowany do transportu samochodów ciężarowych, naczep ciągników siodłowych oraz kontenerów. Konstrukcja o nisko umieszczonej platformie umożliwia szybki i wygodny załadunek i rozładunek wagonu. Dzięki oparciu platformy ładunkowej na bieżniach wagon utrzymuje stabilną i sztywną konfigurację podczas transportu. Wagon kolejowy może być stosowany na torach o różnym rozstawie szyn poprzez zamontowanie wózków o regulowanym rozstawie kół.

Claims (3)

1. Wagon kolejowy przeznaczony do transportu samochodów ciężarowych, naczep, ciągników siodłowych i kontenerów, zawierający:
podwozie z częściami nadwózkowymi (3) zamontowanymi na wózkach jezdnych (4) i obniżoną częścią środkową (2), obrotową platformę ładunkową (1) wyposażoną pod krótszymi krawędziami w rolki wsporcze (8), połączoną z obniżoną częścią środkową (2) poprzez centralny węzeł obrotowy (11), podpory (7) części nadwózkowych (3), siodło nad częścią nadwózkową (3) odpowiadające kształtem zaczepowi transportowanych naczep, mechanizm obrotu platformy ładunkowej, znamienny tym, że burty platformy (1) posiadają na swoich końcach wycięcia (12) odpowiadające kształtem bieżniom prowadzącym (6) zamocowanym do części nadwózkowych (3) wagonu.
PL 216 416 B1
2. Wagon kolejowy według zastrz. 1, znamienny tym, że przy każdym z wycięć (12) na końcach platformy ładunkowej (1), na górnej krawędzi burty znajduje się zamek burtowy (5) w postaci pionowego sworznia blokującego.
3. Wagon kolejowy według zastrz. 2, znamienny tym, że zamek burtowy (5) wyposażony jest w siłownik.
PL391269A 2010-05-19 2010-05-19 Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową PL216416B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391269A PL216416B1 (pl) 2010-05-19 2010-05-19 Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową
EP10461528.1A EP2388173B1 (en) 2010-05-19 2010-09-14 A railway wagon with a rotatable loading floor
PL10461528T PL2388173T3 (pl) 2010-05-19 2010-09-14 Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391269A PL216416B1 (pl) 2010-05-19 2010-05-19 Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL216416B1 true PL216416B1 (pl) 2014-04-30

Family

ID=44246320

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391269A PL216416B1 (pl) 2010-05-19 2010-05-19 Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową
PL10461528T PL2388173T3 (pl) 2010-05-19 2010-09-14 Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL10461528T PL2388173T3 (pl) 2010-05-19 2010-09-14 Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2388173B1 (pl)
PL (2) PL216416B1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2963304B1 (fr) * 2010-07-30 2018-02-02 Lohr Industrie Systeme universel de chargement/dechargement et de transport ferroviaire de semi-remorques routieres
PL219643B1 (pl) 2011-06-06 2015-06-30 Wojskowa Akad Tech Mechanizm obrotu i blokowania platformy nadwozia wagonu kolejowego do transportu kombinowanego
KR101404050B1 (ko) * 2012-07-30 2014-06-10 (주)범창종합기술 무동력 회전장치를 이용한 환적 시스템
KR101404049B1 (ko) * 2012-07-30 2014-06-10 (주)범창종합기술 화차용 무동력 회전장치
WO2018094004A1 (en) 2016-11-17 2018-05-24 Kaci Intermodal Systems, Llc. Articulated rail coupler
DE102017004577A1 (de) * 2017-05-12 2018-11-15 Franz Bartos CAR-TRANS-WAGON Niederflurwaggon vorwiegend für Strassenfahrzeuge
CN110053641B (zh) * 2019-04-25 2020-09-08 大连交通大学 具有可转位车架的公铁便捷联运铁路货车及其工作方法
CN110949420A (zh) * 2019-12-03 2020-04-03 中车齐齐哈尔车辆有限公司 定位装置及具有其的运输车

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3884158A (en) * 1973-10-29 1975-05-20 James A Rumell Railroad car with hydraulically actuated turntable
NL7905753A (nl) 1979-07-25 1981-01-27 Fedde Walda Nanne Marcel Walda Dieplaadwagon met draaibare laadvloer en speciale perrons voor het snel laden en lossen van trailers, vrachtauto's, personenauto's enz.
WO1981002142A1 (en) * 1980-02-01 1981-08-06 R Behrens Wagon with lowered platform for the railway transport of motor vehicles and giant containers
NL8501911A (nl) * 1985-07-04 1987-02-02 Fedde Walda Nanne Marcel Walda Vier-buffer-druk-vergrendeling- en starmaak-inschuifbalken voor een dieplaadwagon met een draaibare vloer, alsmede een electrische aandrijving van de draaibare vloer.
DE10014951A1 (de) * 2000-03-22 2001-01-04 Wilfried Raum LKW Be- und Entladevorrichtung im Eisenbahngüterverkehr
EP2228278B1 (de) * 2009-03-12 2012-12-19 Manfred Gerlach Waggon

Also Published As

Publication number Publication date
EP2388173A3 (en) 2013-01-09
EP2388173A2 (en) 2011-11-23
EP2388173B1 (en) 2013-11-27
PL2388173T3 (pl) 2014-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL216416B1 (pl) Wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową
US4179997A (en) Rail-highway intermodal freight carrier transport system
EP3623244A1 (en) A method of loading an automobile semi-trailer on a flatcar
RU2356767C2 (ru) Железнодорожный грузовой вагон
US20120017799A1 (en) Railway wagon and a method of its loading
BR122013004088B1 (pt) Vagão ferroviário
EA036512B1 (ru) Способ погрузки (выгрузки) автомобильного полуприцепа на вагон-кенгуру и вагон-кенгуру, подходящий для этого способа
CZ292926B6 (cs) Železniční nákladní vůz
EP0463283B1 (en) A rail car for the carriage and transportation of commercial road vehicles
RU2580389C2 (ru) Вагон для перевозки самоходной техники
AU2016101537B4 (en) Tyre Transporter
HU199737B (en) Aligning device for railway cars
EP1757508B1 (en) Railway wagon for the transportation of bulk loads, especially road vehicles
PL219643B1 (pl) Mechanizm obrotu i blokowania platformy nadwozia wagonu kolejowego do transportu kombinowanego
US20070022899A1 (en) Articulated rail car string with railbed transport surface
RU2724918C1 (ru) Вагон-платформа для контрейлерных и комбинированных контрейлерно-контейнерных перевозок
US4383698A (en) Steerable trailer
EP1028880B1 (en) Rail freight vehicle
CZ20032050A3 (cs) Způsob dopravy silničních vozidel po kolejích a vozidlo se sníženým podvozkem
CN110481582A (zh) 一种钢板铁路运输装置
CA2510237C (en) Articulated rail car string with railbed transport surface
CZ289972B6 (cs) Železniční článkový vůz pro kombinovaný nákladní provoz, zejména silničních vozidel
CN107878492A (zh) 一种固定铁路货车与公路半挂车的锁闭连接装置
SU1735085A1 (ru) Железнодорожна платформа дл перевозки длинномерных грузов
RU71613U1 (ru) Вагон-платформа для широкоформатного листового проката