PL216212B1 - Samojezdny kombajn do zbioru buraków - Google Patents
Samojezdny kombajn do zbioru burakówInfo
- Publication number
- PL216212B1 PL216212B1 PL362590A PL36259003A PL216212B1 PL 216212 B1 PL216212 B1 PL 216212B1 PL 362590 A PL362590 A PL 362590A PL 36259003 A PL36259003 A PL 36259003A PL 216212 B1 PL216212 B1 PL 216212B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- frame
- running gear
- section
- area
- combine according
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D33/00—Accessories for digging harvesters
- A01D33/10—Crop collecting devices, with or without weighing apparatus
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D17/00—Digging machines with sieving and conveying mechanisms
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D17/00—Digging machines with sieving and conveying mechanisms
- A01D17/02—Digging machines with sieving and conveying mechanisms with conveyors arranged above the sieving device
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
- Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)
- Medicines Containing Plant Substances (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest samojezdny kombajn do zbioru buraków.
W przypadku znanych kombajnów do zbioru buraków (FR-A-2 533 798; DE 199 13 438), buraki uchwycone przez przedni agregat do wykopywania, są przenoszone z domieszkami przez odcinek oczyszczający, posiadający przenośniki sitowe lub tym podobne urządzenia, przy czym odcinek ten jest usytuowany między odpowiednimi kołami podtrzymującymi przedniego mechanizmu jezdnego i tworzy tutaj część odcinka, umożliwiającą przenoszenie buraków blisko gruntu. W przypadku szerokiej obróbki, większej od przedniego odstępu kół, zwłaszcza przy wielorzędowym podbieraniu buraków cukrowych lub tym podobnych materiałów, szerokość przenoszonego strumienia, podbieranego jako mieszanina, w obszarze tego częściowego odcinka, usytuowanego między kołami podtrzymującymi, zostaje zwężona. W tym zwężonym obszarze, domieszki osadzające się poprzecznie do kierunku przenoszenia mogą powodować zatykanie odcinka oczyszczającego, co powoduje okresowe przestoje kombajnu, oddziaływujące niekorzystnie na jego wydajność.
Z opisu EP-A-115 1650 A2 jest znana maszyna do zbioru ziemniaków, w której ziemniaki docierają poniżej zbiornika aż do tylnego przenośnika, tam są zawracane i z powrotem transportowane do przodu.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie kombajnu do zbioru buraków, którego wydajność podbierania i oddzielania byłaby zwiększona za pomocą nieznacznych nakładów technicznych, z jednoczesnym zapewnieniem długotrwałego, bezzakłóceniowego przesuwania materiału zebranego, a także umożliwione byłoby delikatne oddzielanie buraków z przenoszonego strumienia, z możliwością przerabiania wilgotnych mieszanek.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że za obszarem odcinka rozdzielczego, na którym jest przyjmowany strumień mieszanki z agregatu do wykopywania jest usytuowany odcinek przenoszący tak, że materiał zebrany jest doprowadzany bez zmiany kierunku aż do zasobnika, z tym, że odcinek rozdzielczy i odcinek przenoszący jest ukształtowany korzystnie ze stałą szerokością transportową.
Korzystnie, przynajmniej odcinek rozdzielczy posiada szerokość transportową, odpowiadającą korzystnie sześciorzędowej szerokości podbierania agregatu do wykopywania, przy czym odcinek rozdzielczy i odcinek przenoszący, wychodząc od płaszczyzny przejmującej, jest usytuowany ze stałym wznoszeniem (kąt nachylenia) i jest umieszczony korzystnie przed obszarem zasobnika.
Odcinek rozdzielczy i odcinek przenoszący znajduje się korzystnie powyżej przedniego mechanizmu jezdnego ramy, a odcinek przenoszący jest umieszczony bezpośrednio przed zasobnikiem.
Zasobnik jest umieszczony na ramie pomiędzy przednim mechanizmem jezdnym a tylnym mechanizmem jezdnym.
Mechanizm jezdny posiada co najmniej dwa przednie koła napędowe, umieszczone pod odcinkiem przenoszącym, a tylny mechanizm jezdny posiada koło, ułożyskowane na ramie w obszarze jej wzdłużnej płaszczyzny środkowej.
Nad odcinkiem rozdzielczym na ramie jest umieszczona kabina dla osoby obsługującej.
Rama jest ukształtowana jako podwójna rama środkowa, posiadająca przynajmniej w obszarze przedniego mechanizmu jezdnego dwa równoległe zewnętrzne zastrzały nośne, usztywnione przez belkę poprzeczną, z tym, że rama na swojej przedniej powierzchni czołowej jako belkę poprzeczną posiada rurę nośną, podchwytującą kabinę dla osoby obsługującej, przy czym pomiędzy rurą nośną a środkowym zastrzałem, usytuowanym w obszarze osi poprzecznej przedniego mechanizmu jezdnego, jest utworzona wolna przestrzeń, przez którą przechodzi odcinek rozdzielczy i odcinek przenoszący.
W obszarze przedniego mechanizmu jezdnego rama posiada przeguby wsporcze, łączące mechanizm jezdny z zewnętrznymi zastrzałami nośnymi, a przed przegubami wsporczymi, pomiędzy ramą a mechanizmem jezdnym osadzony jest przegubowo element sprężysty.
Rama w obszarze za środkowym zastrzałem, ograniczającym przednią wolną przestrzeń, posiada elementy zastrzałowe, połączone z zewnętrznymi zastrzałami nośnymi i nachylone do wewnątrz pod kątem ostrym do środkowej płaszczyzny wzdłużnej, które przechodzą we wzdłużny zastrzał, usytuowane równolegle do tylnego mechanizmu jezdnego.
Tylny mechanizm jezdny ramy w obszarze tylnych elementów wzdłużnego zastrzału, prowadzonych razem przez widełki kierownicze, posiada środkowe koło podtrzymujące, usytuowane w kierunku jazdy, korzystnie między obiema koleinami przednich kół podtrzymujących.
Rama na obu mechanizmach jezdnych posiada co najmniej dwa koła, ewentualnie gąsienice.
PL 216 212 B1
Rama w obszarze części zastrzału wzdłużnego, usytuowanego między przednim a tylnym mechanizmem jezdnym posiada zarys, obniżony od strony gruntu.
Odcinek rozdzielczy i odcinek przenoszący jest usytuowany pod zasobnikiem.
Kombajn do zbioru buraków według wynalazku posiada zespół konstrukcyjny, dopasowany do zróżnicowanych rozwiązań maszyny, składający się z zespołu podbierającego, rozdzielającego i przenoszącego, w zasadzie liniowo wznoszącego się pomiędzy agregatem podbierającym a zasobnikiem i usytuowanego na stałej szerokości. Ten zespół funkcjonalny umożliwia optymalne oddzielanie domieszek od materiału zebranego z wysoką wydajnością przenoszenia i w zasadzie bez zmiany warunków przepustowości w kierunku przenoszenia, przy czym zapewniane jest delikatne przenoszenie materiału aż do zasobnika. Dzięki temu, przy niewielkich nakładach został wytworzony w znacznym stopniu liniowy strumień materiału, który umożliwia optymalne oczyszczenie i oddzielenie buraków. Ukośne przenoszenie materiału zebranego, na które korzystnie wpływa skrócona konstrukcja urządzenia, aż do górnego obszaru wlotowego zasobnika realizuje się na maksymalnej powierzchni oczyszczania i oddzielania, dzięki czemu nie występują straty wydajności, spowodowane piętrzącymi się warstwami mieszanki, przy czym przemieszczanie mieszanki następuje bez zakłóceń, również w przypadku jej wilgotnych części składowych, bez zmian kierunku, w równomiernym kierunku przenoszenia.
Przy tym zespół konstrukcyjny, tworzący odcinek przenoszenia, jest podparty przez ramę powyżej jego przedniego mechanizmu jezdnego w ten sposób, że przy wykorzystaniu szerokości maszyny możliwe jest maksymalne, wielorzędowe podbieranie mieszanki buraki-domieszki. Odcinek przenoszący i odcinek rozdzielczy, przylegający do agregatu do wykopywania nie posiada zwężeń, wywołujących „efekt szyjki butelki”, dzięki czemu mieszanka jest optymalnie przemieszczana w strumieniu, na który w znacznym stopniu nic nie oddziałuje w kierunku poprzecznym i z którego oddzielane są domieszki, opadając w dół. Dzięki temu korzystnie zwiększona jest szerokość robocza i wydajność przepustowa kombajnu, znacznie polepszona jest jakość procesu oddzielania, a także wyeliminowane są powodujące zatykanie odcinka przenoszącego, boczne naciski strumienia przenoszonego materiału, zawierającego zwłaszcza wilgotne domieszki w postaci grud.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kombajn do zbioru buraków, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - kombajn według fig. 1, w widoku z boku, fig. 3 - kombajn według fig. 1, w widoku z góry, fig. 4 - kombajn według fig. 3, w widoku czołowym (bez kabiny dla osoby obsługującej), fig. 5 - kombajn do zbioru buraków, podobny do widoku według fig. 4, z drugą postacią wykonania odcinka przenoszenia, w widoku czołowym, fig. 6 w powiększeniu ramę podwozia kombajnu według fig. 1, fig. 7 - ramę podwozia według fig. 6, w widoku z góry, fig. 8 - widok z góry podobny do fig. 7, z drugą postacią wykonania ramy podwozia, a fig. 9-12 przedstawiają odpowiednio różne pary kół i wałków na ramie podwozia, w widoku perspektywicznym.
Na figurze 1 jest przedstawiony kombajn 1 do zbioru buraków, którego rama 2 jest podparta od strony gruntu poprzez przedni i tylny mechanizm jezdny 3, 4. Na ramie 2 jest umieszczony agregat do wykopywania 9, wychwytujący jako strumień mieszanki G bliżej nie przedstawiony strumień materiału zebranego z domieszkami, który to agregat jako istotne zespoły konstrukcyjne posiada urządzenie do niszczenia łętów 5, wgłębne koło prowadzące 6, redlice lub koła do wykopywania 7 oraz wchodzący między nie przyrząd do oczyszczania 8. Do agregatu do wykopywania 9 przyporządkowany jest w kierunku przenoszenia odcinek rozdzielczy T, wychwytujący strumień mieszanki G oraz odcinek przenoszący E, transportujący oddzielony zebrany materiał do zasobnika 10 (fig. 2).
Samojezdny kombajn do zbioru buraków 1 według wynalazku realizuje rozwiązanie, zgodnie z którym podbierany przez agregat do wykopywania 9 strumień mieszanki G jest przyjmowany na szerokiej powierzchni, bezpośrednio w obszarze odcinka rozdzielającego T i odcinka przenoszącego E. Jednocześnie odcinek rozdzielczy T i odcinek przenoszący E jest tak włączony do układu, składającego się z ramy 2 i zasobnika 10, że przynajmniej oddzielony zebrany materiał może być przemieszczany bez zmiany kierunku i w sposób delikatny aż do zasobnika 10.
Zgodnie z widokiem z góry na kombajn do zbioru buraków, przedstawiony na fig. 3, części obszaru, utworzone z odcinka rozdzielczego T i odcinka przenoszącego E, posiadają w zasadzie stałą szerokość transportową. Wychodząc od agregatu do wykopywania 9, szerokość podbierania A jest przeznaczona do wielorzędowego, zwłaszcza sześciorzędowego wychwytywania buraków i ta szerokość podbierania A, stanowiąca szerokość transportową B o tych samych wymiarach, jest na odcinku rozdzielczym T. Możliwe jest również, że szerokość podbierania obejmuje mniej niż sześć rzędów buraków lub że podbiera się nawet 9 lub 12 rzędów buraków.
PL 216 212 B1
Dzięki takiemu ukształtowaniu odcinka rozdzielczego T zapewnione jest to, że nawet w przypadku podbierania strumienia mieszaniny G, zawierającej objętościowe i klejące domieszki, jego konsystencja jest coraz bardziej rozluźniona, dzięki przenoszeniu bez zwężania na odcinku rozdzielczym T, a tym samym składniki gruntu mające skłonność do tworzenia grud nie są dociskane do bocznych powierzchni ograniczających, z powodu nacisku poprzecznego do wzdłużnej płaszczyzny środkowej M. Tym samym unika się zatkania części obszaru odcinka rozdzielczego T o zmiennej długości L (fig. 2).
Osoba obsługująca kombajn 1, znajdująca się w kabinie 11, może łatwo i szybko kontrolować przenoszony strumień mieszanki G. Strumień mieszanki G w obszarze agregatu do wykopywania 9 może być optymalnie dostosowany do zmieniającej się podbieranej objętości, a dzięki wolnemu od zwężenia i szerokopowierzchniowemu procesowi rozdzielania korzystnie zwiększona jest wydajność podbierania. Przy tym, w przypadku zwłaszcza stałego kąta nachylenia N odcinka rozdzielczego T (fig. 2), prędkości posuwu (strzałka R) taśmy oczyszczającej, ukształtowanej jako taśma sitowa 15 i górnej taśmy osłonowej 16 mogą być sterowane za pomocą zabieraków 17 (strzałka ruchu P) i dostosowana w sposób zróżnicowany do warunków roboczych i warunków gruntu. W każdym przypadku w sposób niezawodny wyeliminowane jest zawracanie części mieszanki na powierzchnię ukośną, utworzoną przez kąt nachylenia N w obszarze działania obu taśm 15 i 16.
Do obszaru odcinka rozdzielczego T jest tak przyporządkowany odcinek przenoszący E, że powstaje stale wznoszący się transportowy strumień mieszanki G', z oddzielonymi w tej fazie burakami. Ze względu na to, że na końcu odcinka rozdzielczego T w znacznym stopniu jest zakończony proces rozdzielania (buraki są doprowadzane pojedynczo), szeroka powierzchnia rozdzielcza T (szerokość B = 3 m) może być korzystnie zwężona do mniejszego wymiaru C (fig. 3), a odcinek przenoszący E do zasobnika 10 może być wykonany w postaci taśmy 21.
Wszystkie opisane powyżej zespoły konstrukcyjne do oddzielania mieszanki są tak umieszczone przed obszarem zasobnika 10, że odcinek rozdzielczy T i odciek przenoszący E są usytuowane w zasadzie powyżej przedniego mechanizmu jezdnego 3 ramy 2, a dzięki nachyleniu (kąt nachylenia N) tego obszaru transportowego zapewnione jest optymalne ukształtowanie kombajnu 1 w odniesieniu do jego długości i wysokości L (fig. 1) lub H (fig. 2). Przy tym, odcinek przenoszący E jest usytuowany bezpośrednio przed zasobnikiem 10, a zasobnik 10 jest umieszczony pomiędzy przednim mechanizmem jezdnym 3 a tylnym mechanizmem jezdnym 4 na ramie 2.
Przedni mechanizm jezdny 3 posiada koła napędowe 12 i 13, usytuowane od strony krawędzi pod odcinkiem przenoszącym E, dzięki czemu domieszki, oddzielone w kierunku gruntu w obszarze odcinka rozdzielczego T są odkładane na gruncie, w zasadzie swobodnie opadając, przed mechanizmem jezdnym 3.
Jak wynika z fig. 7, tylny mechanizm jezdny 4 posiada co najmniej jedno koło kierownicze 14, przy czym we wzdłużnej płaszczyźnie środkowej M mogą być również umieszczone naprzeciwległe dwa koła kierownicze 14 i 14.
Na figurach 4 i 5 przedstawiony jest kombajn 1 do zbioru buraków, bez kabiny 11 dla osoby obsługującej i taśmy osłonowej 16. Odcinek rozdzielczy T, działający jako sekcja oczyszczania, posiada dolną taśmę sitową 15, która jest przykryta za pomocą usytuowanej nad nią taśmy osłaniającej 16. Taśma osłaniająca 16 jest zaopatrzona w szereg zabieraków 17, polepszających przesuwanie buraków podczas oddzielania (fig. 2). W postaci wykonania według fig. 4 do taśmy sitowej 15 przylega przenośnik walcowy 18, którego walce 18', usytuowane w kierunku przenoszenia R odpowiednio do wspomnianego kąta nachylenia N, posiadają osie wzdłużne M', umieszczone równolegle do wzdłużnej płaszczyzny środkowej M (fig. 2, fig. 4). Za pomocą przylegających do niego walców poprzecznych 19 w postaci walców ślimakowych, oddzielony zebrany materiał może być przemieszczony na krótkim odcinku walców poprzecznych 20, poprzecznie do wzdłużnej płaszczyzny środkowej M, dzięki czemu buraki są zagęszczane, aby umożliwić ich dalszy transport do obszaru przepustowego o szerokości C'. Następnie, buraki są przenoszone na odcinku przesuwania E jako jednowarstwowy transportowy strumień mieszanki G' (szerokość C = 2 m) i są przenoszone przez odpowiednie zabieraki 22 (fig. 2) taśmy przenoszącej 21 (strzałka S) i wrzucane do zasobnika 10 (strzałka S').
W postaci wykonania według fig. 5, umieszczony jest przewidziany przenośnik walcowy 23, który w całości zbudowany jest z odpowiednich walców poprzecznych 23', dzięki czemu odpowiednie walce poprzeczne 19, przedstawione już na fig. 2, są w ten sposób włączone, że na końcu odcinka walców poprzecznych 20 dla poszczególnych buraków dostępna jest szerokość przepustowa C', a w zabierakach 22 (fig. 2) następuje przenoszenie na węższą taśmę przenoszącą 21.
PL 216 212 B1
W pobliżu zasobnika 10 taśma przenosząca 21 jest ukształtowana jako zespół przechylny, przedstawiony linią przerywaną na fig. 2, dzięki czemu część obszaru 21' taśmy przenoszącej 21, w zależności od stanu napełnienia zasobnika 10, może być przechylana do niego lub z niego wychylana (strzałka D, fig. 2). W przedstawionej postaci wykonania, zasobnik 10 posiada umieszczony z boku przenośnik odprowadzający 10', a z drugiej strony objętość zasobnika 10 może być powiększona dzięki opuszczanym elementom ścianowym 10”.
Na figurze 6 jest uwidoczniona szczegółowo rama 2, przy czym w zestawieniu z fig. 7 jest wyraźnie widoczne, że rama 2 w obszarze przedniego mechanizmu jezdnego 3 posiada dwa zewnętrzne zastrzały nośne 24 i 25, równoległe do wzdłużnej płaszczyzny środkowej M, które tworzą podwójną ramą środkową, usztywnioną przez belkę poprzeczną. Do ramy 2 w obszarze przednich powierzchni czołowych 26, jest przyporządkowana rura nośna 27, jako belka poprzeczna, podchwytująca kabinę 11 dla osoby obsługującej (fig. 2). Wychodząc od niej, w kierunku obszaru przedniej osi poprzecznej 28 mechanizmu jezdnego 3, względnie w kierunku środkowego zastrzału poprzecznego 29 ramy 2 usytuowanego w jej bliskim obszarze, utworzona jest wolna przestrzeń 30, przez którą przechodzą ukośnie usytuowane zespoły konstrukcyjne odcinka rozdzielczego T i odcinka przenoszącego E (fig. 2).
W obszarze przedniego mechanizmu jezdnego 3, rama 2 jest zaopatrzona w odpowiednie przeguby wsporcze 31 (lub 32) niewidoczne na fig. 2 - łączące ten mechanizm z zewnętrznymi zastrzałami nośnymi 24 i 25, z którymi współpracuje umieszczony z przodu pomiędzy ramą 2 a mechanizmem jezdnym 3, element sprężynowy 33. To połączenie przegubowe ramy 2 umożliwia jej przechylanie o kąt wychylenia K, dzięki czemu podczas procesu zbierania lub w przypadku jazdy po drodze możliwe jest dopasowanie nachylenia kół.
Na figurze 7 jest widoczne, że rama 2 w obszarze za środkowym zastrzałem poprzecznym 39, ograniczającym wolną przestrzeń 30 z przodu, jest zaopatrzona w elementy zastrzałowe 36, 37, połączone z zewnętrznymi zastrzałami nośnymi 24, 25 i nachylone do wewnątrz, pod kątem ostrym, odpowiednio do środkowej płaszczyzny wzdłużnej M. Przechodzą one w zastrzały wzdłużne 38, 39, usytuowane równolegle do tylnego mechanizmu jezdnego 4, przy czym między nimi znajdują się zastrzały poprzeczne 40, 41, usytuowane poniżej zasobnika 10, a zastrzały wzdłużne 38 i 39 są połączone z tylnym kołem kierownicy 4' mechanizmu jezdnego 4, wychylnego w celu sterowania.
Zarys wzdłużny ramy 2 (fig. 6) jest tak ukształtowany, że w obszarze pomiędzy przednim a tylnym mechanizmem jezdnym 3, 4 za pomocą zastrzału wzdłużnego 38 lub 39 jest utworzony obniżony od strony gruntu zarys w postaci litery W. Dzięki temu z powodu nisko leżącego punktu ciężkości zasobnika 10 uzyskuje się optymalne rozmieszczenie obciążenia i korzystnie zwiększona zostaje objętość transportowa zasobnika 10.
Na figurze 8 jest przedstawiona rama 2' w innej postaci wykonania, przy czym rama 2' w miejscu przylegania do środkowego zastrzału poprzecznego 29, ograniczającego wolną przestrzeń 30, posiada jednoczęściową część środkową 42, której zarys odpowiada zarysowi wzdłużnemu W, przedstawionemu na fig. 6, w zasadzie tworzącą jednoczęściowy dźwigar wzdłużny 43. Także w tej postaci wykonania istnieje obszar wolnej przestrzeni 30 przed przednim mechanizmem jezdnym 3, konieczny do przeprowadzenia odcinka rozdzielczego T i odcinka przenoszącego E, dzięki czemu uzyskuje się odpowiedni układ zastrzałów i części podporowych, przedstawionych na fig. 7.
Na figurach 9-12 przedstawione są w różnych wykonaniach bliżej nie przedstawione koła podtrzymujące 44, 45 i/lub gąsienice podporowe 46, 47, umieszczone na ramie 2 lub 2', które są dostosowane do zróżnicowanych warunków podbierania od strony gruntu lub do przyjęcia całkowitego ciężaru kombajnu do zbioru buraków 1.
Na figurze 9 jest przedstawiony układ z dwoma kołami 44 i 45 na mechanizmach jezdnych 3 i 4, odpowiadający wariantowi koła według fig. 7.
Według fig. 10 przedni mechanizm jezdny 4 posiada trzy koła podtrzymujące 44, o średnicy mniejszej od przedstawionej na fig. 9, a według fig. 11 dwa przednie koła podtrzymujące 44, umieszczone pośrodku jedno za drugim, są usytuowane w sposób kombinowany z dwiema zewnętrznymi gąsienicami 46.
Według fig. 12, tylny mechanizm 4 jest zaopatrzony jedynie w gąsienicę podporową 47, która toczy się w kierunku jazdy F pomiędzy obydwiema koleinami, utworzonymi przez dwa przednie gąsienice podporowe 46.
Opisany powyżej kombajn 1 do zbioru buraków z odcinkiem rozdzielczym T i odcinkiem przenoszącym E, w nie przedstawionej na rysunku postaci wykonania może być ukształtowany w ten sposób, że położenie zasobnika 10 na ramie 2 jest zmienne, a taśmy przenoszące 15, 16, 20 i/lub 22 przynajm6
PL 216 212 B1 niej miejscowo są przeprowadzane pod odpowiednio zmienionym, nie przedstawionym zasobnikiem, dzięki czemu strumień materiału może być przenoszony od jego strony tylnej do komory zasobnika.
Claims (15)
1. Samojezdny kombajn do zbioru buraków, z ramą posiadającą przedni i tylny mechanizm jezdny, na której jest umieszczony agregat do wykopywania, wychwytujący materiał zebrany z domieszkami, w postaci strumienia mieszanki, odcinkiem rozdzielczym, umieszczonym w kierunku przenoszenia za agregatem, przechwytujący materiał oraz posiadający zespół przenoszący, transportujący oddzielony materiał zebrany z odcinka rozdzielczego do zasobnika lub tym podobnego urządzenia, znamienny tym, że za obszarem odcinka rozdzielczego (T), na którym jest przyjmowany strumień mieszanki (G) z agregatu do wykopywania (9) jest usytuowany odcinek przenoszący (E) tak, że materiał zebrany (G) jest doprowadzany bez zmiany kierunku aż do zasobnika (1), z tym, że odcinek rozdzielczy (T) i odcinek przenoszący (E) jest ukształtowany korzystnie ze stałą szerokością transportową (B, C).
2. Kombajn według zastrz. 1, znamienny tym, że przynajmniej odcinek rozdzielczy (T) posiada szerokość transportową (B), odpowiadającą korzystnie sześciorzędowej szerokości podbierania (A) agregatu do wykopywania (9).
3. Kombajn według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że odcinek rozdzielczy (T) i odcinek przenoszący (E), wychodząc od płaszczyzny przejmującej, jest usytuowany ze stałym wznoszeniem (kąt nachylenia N) i jest umieszczony korzystnie przed obszarem zasobnika (10).
4. Kombajn według zastrz. 3, znamienny tym, że odcinek rozdzielczy (T) i odcinek przenoszący (E) znajduje się korzystnie powyżej przedniego mechanizmu jezdnego (3) ramy (2, 23, a odcinek przenoszący (E) jest umieszczony bezpośrednio przed zasobnikiem (1).
5. Kombajn według zastrz. 4, znamienny tym, że zasobnik (10) jest umieszczony na ramie (2, 23 pomiędzy przednim mechanizmem jezdnym (3) a tylnym mechanizmem jezdnym (4).
6. Kombajn według zastrz. 5, znamienny tym, że mechanizm jezdny (3) posiada co najmniej dwa przednie koła napędowe (12, 13, 14), umieszczone pod odcinkiem przenoszącym (E), a tylny mechanizm jezdny (4) posiada koło (45, 47), ułożyskowane na ramie (2) w obszarze jej wzdłużnej płaszczyzny środkowej (M).
7. Kombajn według zastrz. 4, znamienny tym, że nad odcinkiem rozdzielczym (T) na ramie (2, 23 jest umieszczona kabina (11) dla osoby obsługującej.
8. Kombajn według zastrz. 7, znamienny tym, że rama (2, 23 jest ukształtowana jako podwójna rama środkowa, posiadająca przynajmniej w obszarze przedniego mechanizmu jezdnego (3) dwa równoległe zewnętrzne zastrzały nośne (24, 25), usztywnione przez belkę poprzeczną (27, 29, 40, 41).
9. Kombajn według zastrz. 8, znamienny tym, że rama (2, 23 na swojej przedniej powierzchni czołowej (26) jako belkę poprzeczną posiada rurę nośną (27), podchwytującą kabinę (11), przy czym pomiędzy rurą nośną (27) a środkowym zastrzałem (29), usytuowanym w obszarze osi poprzecznej (28) przedniego mechanizmu jezdnego (3) jest utworzona wolna przestrzeń (30), przez którą przechodzi odcinek rozdzielczy (T) i odcinek przenoszący (E).
10. Kombajn według zastrz. 9, znamienny tym, że w obszarze przedniego mechanizmu jezdnego (3) rama (2, 23 posiada przeguby wsporcze (31, 32), łączące mechanizm jezdny (3) z zewnętrznymi zastrzałami nośnymi (24, 25), a przed przegubami wsporczymi (31, 32), pomiędzy ramą (2, 23 a mechanizmem jezdnym (3) osadzony jest przegubowo element sprężysty (33).
11. Kombajn według zastrz. 10, znamienny tym, że rama (2) w obszarze za środkowym zastrzałem (29), ograniczającym przednią wolną przestrzeń (30) posiada elementy zastrzałowe (36, 37), połączone z zewnętrznymi zastrzałami nośnymi (24, 25) i nachylone do wewnątrz, pod kątem ostrym, do środkowej płaszczyzny wzdłużnej (M), które przechodzą we wzdłużny zastrzał (38, 39), usytuowany równolegle do tylnego mechanizmu jezdnego (4).
12. Kombajn według zastrz. 11, znamienny tym, że tylny mechanizm jezdny (4) ramy (2) w obszarze tylnych elementów wzdłużnego zastrzału (38, 39), prowadzonych razem przez widełki kierownicze (43 posiada środkowe koło podtrzymujące (47), usytuowane w kierunku jazdy (F), korzystnie między obiema koleinami przednich kół podtrzymujących (46).
13. Kombajn według zastrz. 12, znamienny tym, że rama (2) na obu mechanizmach jezdnych (3, 4) posiada co najmniej dwa koła (44, 45), ewentualnie gąsienice (46, 47).
PL 216 212 B1
14. Kombajn według zastrz. 13, znamienny tym, że rama (2) w obszarze części zastrzału wzdłużnego (38, 43), usytuowanego między przednim a tylnym mechanizmem jezdnym (3, 4) posiada zarys (W), obniżony od strony gruntu.
15. Kombajn według zastrz. 1, znamienny tym, że odcinek rozdzielczy (T) i odcinek przenoszący (E) jest usytuowany pod zasobnikiem (10).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10246254A DE10246254B4 (de) | 2002-10-02 | 2002-10-02 | Selbstfahrende Rübenerntemaschine |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL362590A1 PL362590A1 (pl) | 2004-04-05 |
PL216212B1 true PL216212B1 (pl) | 2014-03-31 |
Family
ID=31984383
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL362590A PL216212B1 (pl) | 2002-10-02 | 2003-10-02 | Samojezdny kombajn do zbioru buraków |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1405554B1 (pl) |
AT (1) | ATE508627T1 (pl) |
DE (1) | DE10246254B4 (pl) |
DK (1) | DK1405554T3 (pl) |
EA (1) | EA005443B1 (pl) |
PL (1) | PL216212B1 (pl) |
UA (1) | UA74632C2 (pl) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE102007049377A1 (de) | 2007-10-15 | 2009-04-16 | Grimme Landmaschinenfabrik Gmbh & Co. Kg | Rübenerntemaschine, insbesondere in Form einer selbstfahrenden Vollerntemaschine |
NL2002538C2 (nl) * | 2009-02-16 | 2010-08-17 | Basrijs B V | Rooi-inrichting. |
DE102011120377A1 (de) * | 2011-12-07 | 2013-06-13 | Grimme Landmaschinenfabrik Gmbh & Co. Kg | Erntemaschine für Kartoffeln, Rüben o. dgl. Hackfrüchte |
DE102014015834A1 (de) | 2014-10-28 | 2016-04-28 | Grimme Landmaschinenfabrik Gmbh & Co. Kg | Maschine zum Ernten von Hackfrüchten |
DE102014015835A1 (de) | 2014-10-28 | 2016-04-28 | Grimme Landmaschinenfabrik Gmbh & Co. Kg | Hackfruchterntemaschine |
CN107172952B (zh) * | 2017-06-09 | 2019-09-27 | 昆明理工大学 | 一种温室多级输送式根茎类中药材收获机 |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1215988B (de) * | 1958-10-22 | 1966-05-05 | Albert Brand | Krautziehvorrichtung fuer mehrreihige Knollenfruchterntemaschinen |
SU125433A1 (ru) * | 1959-01-09 | 1959-11-30 | Е.Г. Баженов | Свеклоуборочный агрегат |
SU136111A1 (ru) * | 1960-07-25 | 1960-11-30 | Г.А. Мельников | Свеклоуборочный комбайн |
US3451485A (en) * | 1966-05-05 | 1969-06-24 | Wyolt Corp | Onion harvesting machine |
FR2172527A5 (pl) * | 1972-02-16 | 1973-09-28 | Uk Nauchno Issled | |
BE831709A (nl) * | 1975-07-25 | 1975-11-17 | Stoll Maschf Gmbh Wilhelm | Bietenopraper met reinigingsinrichting en lader |
SU893162A1 (ru) * | 1980-04-15 | 1981-12-30 | Украинский научно-исследовательский институт механизации и электрификации сельского хозяйства | Многор дный картофелеуборочный комбайн |
FR2533798B1 (fr) * | 1982-09-30 | 1985-06-28 | Moreau Ets Jean | Machine a recolter des plantes alignees, telles que des betteraves |
EP0189017B1 (fr) * | 1984-12-19 | 1989-07-26 | Julien Verstraete | Dispositif de battage pour le nettoyage de racines de végétaux |
DE3740655A1 (de) * | 1987-12-01 | 1989-06-15 | Wilfried Niederauer | Selbstfahrendes lade- und reinigungsgeraet fuer zuckerrueben |
DE19913438A1 (de) * | 1999-03-25 | 2000-10-05 | Franz Kleine Agrartechnik Gmbh | Rübenroder |
ATE374518T1 (de) * | 2000-05-04 | 2007-10-15 | Holmer Maschb Gmbh | Selbstfahrende hackfruchterntemaschine |
-
2002
- 2002-10-02 DE DE10246254A patent/DE10246254B4/de not_active Expired - Fee Related
-
2003
- 2003-09-25 EP EP03021598A patent/EP1405554B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2003-09-25 DK DK03021598.2T patent/DK1405554T3/da active
- 2003-09-25 AT AT03021598T patent/ATE508627T1/de active
- 2003-10-01 UA UA2003108901A patent/UA74632C2/uk unknown
- 2003-10-01 EA EA200300962A patent/EA005443B1/ru not_active IP Right Cessation
- 2003-10-02 PL PL362590A patent/PL216212B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL362590A1 (pl) | 2004-04-05 |
DE10246254B4 (de) | 2006-12-28 |
DK1405554T3 (da) | 2011-08-15 |
EP1405554B1 (de) | 2011-05-11 |
DE10246254A1 (de) | 2004-04-22 |
EA200300962A1 (ru) | 2004-04-29 |
ATE508627T1 (de) | 2011-05-15 |
EA005443B1 (ru) | 2005-02-24 |
UA74632C2 (en) | 2006-01-16 |
EP1405554A1 (de) | 2004-04-07 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4842076A (en) | Potato harvester | |
US4147017A (en) | Tomato harvester | |
US3390768A (en) | Tomato harvesting apparatus | |
US4535894A (en) | Separator apparatus for peanuts and other seed crops | |
US2698506A (en) | Adjustably disposed potato pickup and conveyer therefor | |
PL216212B1 (pl) | Samojezdny kombajn do zbioru buraków | |
US3469383A (en) | Vine crop harvesting machine | |
EP0808094B1 (en) | Root crop harvester | |
CA1061216A (en) | Harvesters | |
US7275359B2 (en) | Cleaning arrangement for a fruit harvesting machine | |
AU783108B2 (en) | Improvements to conveyor means for a fruit harvester | |
CN111542220B (zh) | 用于收获粮食作物的方法以及针对收割机的为此配设的装置 | |
US1276903A (en) | Potato-digger. | |
RU2409927C2 (ru) | Корнеуборочный комбайн буркова л.н. | |
US1747645A (en) | Potato harvester | |
CN210746063U (zh) | 一种马铃薯收获机 | |
US2093920A (en) | Potato harvester | |
CA3187733A1 (en) | Apparatus for sorting and removing contaminating matter from mechanically harvested berries | |
US2924056A (en) | Threshing machines for field crops | |
EP1133909A2 (en) | A root crop harvester | |
JPH0847318A (ja) | 地下作物収穫機 | |
US848089A (en) | Beet-harvesting device. | |
US4971594A (en) | Apparatus for harvesting ginseng roots | |
US3451485A (en) | Onion harvesting machine | |
CN215530017U (zh) | 用于干式马蹄收获机的分选输送机构及干式马蹄收获机 |