PL216088B1 - System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy - Google Patents

System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy

Info

Publication number
PL216088B1
PL216088B1 PL389841A PL38984109A PL216088B1 PL 216088 B1 PL216088 B1 PL 216088B1 PL 389841 A PL389841 A PL 389841A PL 38984109 A PL38984109 A PL 38984109A PL 216088 B1 PL216088 B1 PL 216088B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
concrete
dispenser
colored
batching
chambers
Prior art date
Application number
PL389841A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389841A1 (pl
Inventor
Dariusz Kupidura
Original Assignee
Techmatik Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Techmatik Spolka Akcyjna filed Critical Techmatik Spolka Akcyjna
Priority to PL389841A priority Critical patent/PL216088B1/pl
Publication of PL389841A1 publication Critical patent/PL389841A1/pl
Publication of PL216088B1 publication Critical patent/PL216088B1/pl

Links

Landscapes

  • Press-Shaping Or Shaping Using Conveyers (AREA)
  • Devices For Post-Treatments, Processing, Supply, Discharge, And Other Processes (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest system dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy, w celu uzyskania wyrobów betonowych o jedno- lub wielokolorowej powierzchni.
Znany jest ze stanu techniki podanego w zgłoszeniach patentowych amerykańskiego US 2005/0046084 A1 i japońskiego JP 9001517 A system dozowania wielokolorowego betonu, charakteryzujący się tym, że składa się z dozowników betonu o kształcie stożkowym, z których każdy jest przeznaczony dla betonu o innym kolorze, ponadto dozowniki te zamknięte są od spodu płytą, która w zależności od położenia blokuje lub odsłania w celu zatrzymania lub przepuszczenia odpowiedniej porcji betonu do zespołu wibroprasy formującego wyrób.
Według US 2005/0046084 urządzenie do wytwarzania wielobarwnych elementów betonowych, charakteryzuje się tym, że zasobnik w kierunku poprzecznym względem drogi jazdy wózka napełniającego jest podzielony co najmniej jedną przegrodą na co najmniej dwie komory na zaprawę betonową, z których każda zaopatrzona jest na spodzie w zamykany wylot, przy czym wózek napełniający jest podzielony poprzecznie do drogi swej jazdy na odpowiednią liczbę odpowiednio rozmieszczonych, otwartych od dołu komór, z których co najmniej jedna ma po stronie wylotu co najmniej jeden biegnący poprzecznie względem drogi jazdy wózka napełniającego, napędzany walec rozdzielczy.
Znany jest z polskiego zgłoszenia wynalazku nr 181930 sposób wytwarzania wielobarwnej betonowej kostki brukowej, polega na tym, że formę wypełnia się betonem o konsystencji półsuchej. Za pomocą matrycy i ramki dystansowej formuje się przestrzeń, którą wypełnia się zabarwionym betonem o konsystencji półsuchej. Od strony posadowienia zabarwionego betonu przykłada się matrycę mechanizmu prasującego i zagęszcza cały wsad metodą wibroprasowania.
Znany z innego polskiego zgłoszenia wynalazku nr 304051 sposób otrzymywania betonowej kostki, zwłaszcza do układania nawierzchni basenów, parkingów, tarasów oraz wszelkich innych powierzchni, gdzie wymagana jest szczególna estetyka i wysoka wytrzymałość, polega na tym, że wypełnia się formy kształtowe betonem zbrojonym i barwionym z odciśniętym wzorzystym motywem, a zbrojenie wykonuje się poprzez dodanie do betonu, w odpowiedniej proporcji włókna szklanego lub polipropylenu. Po wypełnieniu form tak przygotowanym betonem barwi się go powierzchniowo lub w głąb, albo też równocześnie i w głąb i powierzchniowo, używając do tego celu barwnik z dodatkiem 2 piasku krzemowego o granulacji ok. 0,25 mm2. Następnie, po zatarciu powierzchni metalowymi pacami, częściowym odparowaniu wody i posypaniu powierzchni rozdzielaczem-odciska się wybrany motyw. Końcowym etapem, poprzedzonym jeszcze etapami pośrednimi jest pokrycie powierzchni betonowych kostek żywicą, najlepiej typu polistyro-beton.
Inne, znane rozwiązanie dozowania wielokolorowego betonu polega na zastosowaniu czterech prostopadłościennych zbiorników, w których znajduje się beton o jednym kolorze, wspartych na oddzielnej konstrukcji niepowiązanej z wibroprasą. Z każdego zbiornika beton wysypywany jest na osobny przenośnik taśmowy i poprzez układ kolejnych przenośników transportowany do zbiornika znajdującego się w wibroprasie.
Niedogodnością tego rozwiązania jest występowanie dużej ilości urządzeń, co sprawia, że układ ten pobiera więcej energii, większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, a konserwacja (czyszczenie) takiego zespołu jest utrudniona. Droga od zbiorników betonu do wibroprasy jest długa, a beton przesypywany na kolejne urządzenia dociera do wibroprasy przesuszony, co ujemnie wpływa na wytrzymałość wyrobów. W zbiorniku umieszczonym na końcu tego zespołu urządzeń dochodzi do częstego „zawieszania” się betonu co powoduje przestoje w procesie produkcji i konieczność jego oczyszczania. Zespół urządzeń może być wykorzystywany tylko do produkcji wyrobów z betonu wielokolorowego. Zmiana produkcji na wyroby inne niż wielokolorowe wiąże się z przestojem spowodowanym koniecznością przezbrojenia linii technologicznej.
W podanych powyżej rozwiązaniach, zwłaszcza według US 2005/0046084 A1 i JP 9001517, w systemie dozowania jest stały, nieruchomy zasobnik podzielony na komory, który jest otwierany i zamykany klapą poruszaną siłownikami. Występuje też wózek napełniający z komorami i walcem/walcami.
Rozwiązanie według wynalazku różni się od znanego stanu techniki tym, że konstrukcja jest złożona ze stożkowego zbiornika z cylindryczną rurą, osadzonego w łożyskowanym kole zębatym, napędzanego silnikiem elektrycznym oraz z cylindrycznego dozownika ze stożkowatym zwieńczeniem, podzielonego na cztery komory, osadzonego w łożyskowanym kole zębatym i napędzanym silnikiem elektrycznym. Ponadto dozownik otwierany i zamykany jest płytą z czterema otworami. Płyta
PL 216 088 B1 zamocowana jest na stałe, a proces zamykania i otwierania dozownika odbywa się poprzez obrót dozownika.
Celem wynalazku jest opracowanie systemu dozowania wielokolorowego betonu do wibroprasy, który może zostać także wykorzystany do wytwarzania betonu niebarwionego, bez konieczności przezbrajania linii technologicznej, co jest dużą niedogodnością w przypadku znanych dotychczas rozwiązań.
System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że jako nierozłączna część wibroprasy, składa się z obrotnicy, której część stożkowego zbiornika zakończona jest cylindryczną rurą - obrotowym wysypem kierującym oraz dozownika betonu, przy czym obrotnica osadzona jest w łożyskowanym kole zębatym i napędzana silnikiem elektrycznym, zaś dozownik betonu ma kształt rury cylindrycznej ze stożkowym zwieńczeniem i podzielony jest na cztery komory, z których każda jest przeznaczona dla betonu o innym kolorze, a dozownik osadzony jest w łożyskowanym kole zębatym i napędzany silnikiem elektrycznym. Ponadto, dozownik zamknięty jest od spodu płytą z czterema otworami, które, w zależności od położenia płyty związanego z cyklicznymi ruchami obrotowymi dozownika, są zablokowane albo odsłonięte częściowo lub całkowicie w celu zatrzymania lub przepuszczenia odpowiedniej porcji betonu do zespołu wibroprasy formującego wyrób.
W innej wersji system dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy, charakteryzuje się tym, że zamiast obrotnicy z wysypem kierującym jest przenośnik taśmowy podający beton bezpośrednio do komór dozownika, przy czym ruchy posuwiste tego przenośnika pozwalają mu ustawić się nad każdą komorą z osobna w chwili zasypywania betonu o danym kolorze.
Zaletą rozwiązania, według wynalazku, jest to, że dzięki stałemu związaniu tego systemu z korpusem wibroprasy może on być wykorzystywany do produkcji wyrobów betonowych o jedno- lub wielokolorowej (max. 4 kolory) powierzchni, jak i wyrobów niebarwionych bez konieczności przezbrajania linii technologicznej jak ma to miejsce przy stosowaniu innych urządzeń do podawania betonu wielokolorowego, kiedy przy zmianie produkcji z wyrobów niebarwionych lub jednokolorowych na produkcję wyrobów wielokolorowych zachodzi konieczność zmiany konfiguracji linii technologicznej. System precyzyjnie dozuje ilość betonu w danym kolorze, zapewnia równomierne i powtarzalne rozłożenie kolorów. Ma to istotne znaczenie dla uzyskania powtarzalności kolorystycznej wyrobów o powierzchni wielokolorowej. System ma prostą budowę z ograniczoną ilością części w stosunku do innych urządzeń dozujących beton wielokolorowy. Ograniczono w ten sposób zakres czynności konserwacyjnych, koszt linii technologicznej i miejsce do jej instalacji.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia system dozowania w widoku z boku, fig. 2 - widok systemu w widoku z przodu, fig. 3 - przekrój poprzeczny A-A dozownika, a fig. 4 przedstawia przekrój poprzeczny B-B płyty umieszczonej pod dozownikiem, zaś fig. 5 przedstawia inną wersję systemu dozowania.
System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że jako nierozłączna część wibroprasy 9, składa się z obrotnicy 1, która ma kształt stożkowego zbiornika zakończonego cylindryczną rurą - obrotowym wysypem kierującym 2 oraz dozownika betonu 3, przy czym obrotnica i osadzona jest w łożysku 4 i napędzana silnikiem elektrycznym 5, zaś dozownik betonu 3 ma kształt rury cylindrycznej ze stożkowym zwieńczeniem i podzielony jest na cztery komory, z których każda jest przeznaczona dla betonu o innym kolorze, a dozownik 3 osadzony jest w łożysku 6 i napędzany silnikiem elektrycznym 7. Ponadto, dozownik 3 zamknięty jest od spodu płytą 8 z czterema otworami, które, w zależności od położenia tej płyty, związanego z cyklicznymi ruchami obrotowymi dozownika, są zablokowane albo odsłonięte częściowo lub całkowicie w celu zatrzymania lub przepuszczenia odpowiedniej porcji betonu do zespołu wibroprasy formującego wyrób.
W innej wersji system dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy, charakteryzuje się tym, że zamiast obrotnicy z wysypem kierującym jest przenośnik taśmowy 10 podający beton bezpośrednio do komór dozownika 3, przy czym ruchy posuwiste tego przenośnika pozwalają mu się ustawić nad każdą komorą dozownika 3 z osobna w chwili zasypywania betonu o danym kolorze.
PL 216 088 B1
Wykaz elementów systemu
- obrotnica,
- cylindryczna rura - obrotowy wysyp kierujący,
- dozownik betonu z czterema komorami wibroprasy. 4 - łożysko, w którym osadzona jest obrotnica,
- silnik elektryczny, którym jest napędzana obrotnica, 6 - łożysko, w którym osadzony jest dozownik,
- silnik elektryczny, którym jest napędzany dozownik,
- płyta z czterema otworami,
- wibroprasa,
- przenośnik taśmowy.

Claims (2)

1. System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy, polegający na dozowaniu betonu kolorowego i dostarczaniu go za pomocą urządzeń transportujących do stożkowego zbiornika w wibroprasie zamkniętej od dołu płytą, znamienny tym, że jako nierozłączna część wibroprasy (9), składa się z obrotnicy (1), której część stożkowego zbiornika zakończona jest cylindryczną rurą - obrotowym wysypem kierującym (2) oraz dozownika betonu (3), przy czym obrotnica (1) osadzona jest w łożysku (4) i napędzana silnikiem elektrycznym (5), zaś dozownik betonu (3) ma kształt rury cylindrycznej ze stożkowym zwieńczeniem i podzielony jest na cztery komory, z których każda jest przeznaczona dla betonu o innym kolorze, a dozownik (3) osadzony jest w łożysku (6) i napędzany silnikiem elektrycznym (7), ponadto dozownik (3) zamknięty jest od spodu płytą (8) z czterema otworami, które, w zależności od położenia tej płyty związanego z cyklicznymi ruchami obrotowymi dozownika, są zablokowane albo odsłonięte częściowo lub całkowicie w celu zatrzymania lub przepuszczenia odpowiedniej porcji betonu do zespołu wibropasy (9) formującego wyrób.
2. System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy, według zastrz. 1, znamienny tym, że składa się z przenośnika taśmowego (10), wykonującego ruchy posuwiste, podającego beton bezpośrednio do komór dozownika (3).
PL389841A 2009-12-09 2009-12-09 System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy PL216088B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389841A PL216088B1 (pl) 2009-12-09 2009-12-09 System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389841A PL216088B1 (pl) 2009-12-09 2009-12-09 System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389841A1 PL389841A1 (pl) 2011-06-20
PL216088B1 true PL216088B1 (pl) 2014-02-28

Family

ID=44201566

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389841A PL216088B1 (pl) 2009-12-09 2009-12-09 System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL216088B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ36657U1 (cs) * 2022-11-07 2022-12-06 AGSTAV TŘEBÍČ a.s. Zařízení na barvení a dekoraci nášlapných vrstev betonových dlažeb

Also Published As

Publication number Publication date
PL389841A1 (pl) 2011-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2753472C (en) Apparatus and method for manufacturing slabs with a veined effect
CA2605566C (en) Method and apparatus for highly controlled color distribution in mass produced concrete products
RU2572874C2 (ru) Устройство для изготовления бетонных камней и способ получения по меньшей мере двухцветных бетонных камней
CN212045222U (zh) 水泥基仿石材型路沿石的成型设备
US8444892B2 (en) Method and plant for manufacturing articles in the form of sheets or blocks of conglomerate stone or stone-like material
KR101978155B1 (ko) 보도블록 및 보도블록 제조장치용 하부금형
ITTV20060003A1 (it) Procedimento ed apparecchiatura per la fabbricazione di manufatti in lastre o mattonelle con effetti cromatici quali venature e/oppure maculature.
PL216088B1 (pl) System dozowania wielokolorowego betonu, zwłaszcza do wibroprasy
CN108115824B (zh) 一种滑动式混凝土制品布料装置
CN107774913A (zh) 用于砂型的浇口盆及其制造方法
KR101205742B1 (ko) 포장 블록 제조방법 및 장치
CN114714496B (zh) 钢纤维定向增强自密实混凝土的成型装置及其使用方法
US20220063130A1 (en) System and method for manufacturing multi-layer claddings with a decorative layer
WO2006122893A2 (en) Method and plant for manufacturing blocks of conglomerate stone material
ITGE960084A1 (it) Procedimento per la fabbricazione di una piastra di clacestruzzo a due strati con un gioco cromatico nello strato in vista.
KR101136373B1 (ko) 다색표면층 블록제조장치의 다색골재 공급장치
KR101101978B1 (ko) 원심력을 이용한 콘크리트 경계블록 제조방법 및 그 장치
ITUA20164747A1 (it) Macchinario, impianto e procedimento per la realizzazione di pietre artificiali
CN215038654U (zh) 一种透水砖生产用砖坯养护窑
ITUA20164748A1 (it) Macchinario, impianto e procedimento per la realizzazione di pietre artificiali
CN213504978U (zh) 一种混凝土分装结构
CN211113012U (zh) 一种路侧石表面荧光石子布料装置
ITUA20164750A1 (it) Macchinario, impianto e procedimento per la realizzazione di pietre artificiali
CN106288800B (zh) 用于大理石纹理微晶玻璃板材的烧结装置和纹理形成方法
ITMC20070040U1 (it) Dosatore volumetrico ad alta precisione per la produzione di mattonelle