PL214811B1 - Urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym - Google Patents

Urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym

Info

Publication number
PL214811B1
PL214811B1 PL389408A PL38940809A PL214811B1 PL 214811 B1 PL214811 B1 PL 214811B1 PL 389408 A PL389408 A PL 389408A PL 38940809 A PL38940809 A PL 38940809A PL 214811 B1 PL214811 B1 PL 214811B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fuel
bar
vapors
evaporating
valve
Prior art date
Application number
PL389408A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389408A1 (pl
Inventor
Miroslaw Nowak
Dariusz Krywalski
Original Assignee
Planika Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Planika Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Planika Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL389408A priority Critical patent/PL214811B1/pl
Priority to US12/661,298 priority patent/US8622053B2/en
Publication of PL389408A1 publication Critical patent/PL389408A1/pl
Publication of PL214811B1 publication Critical patent/PL214811B1/pl

Links

Landscapes

  • Control Of Combustion (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym, zwłaszcza do kominka na paliwo płynne, w którym paliwo płynne w postaci ekologic znego alkoholu, spalając się w urządzeniu paleniskowym w kominku wydziela ciepło, służące do ogrzewania pomieszczenia w którym jest zainstalowane, a poza tym urządzenie paleniskowe może być też przeznaczone do celów dekoracyjnych w różnego rodzaju pomieszczeniach użyteczności publicznej.
Znane jest urządzenie paleniskowe i sposób spalania w urządzeniu paleniskowym do kominka na paliwo płynne, zwłaszcza do biokominka według zgłoszenia P 385294, w którym urządzenie paleniskowe składa się z dwóch podstawowych części, zbiornika, stanowiącego część zasobnikową i części zawierającej komory promiennika, przy czym zbiornik osadzony jest w dodatkowym naczyniu, zaś część zawierająca komory promiennika ma postać pokrywy dopasowanej kształtem do zbiornika z ukształtowanymi w części dolnej komorami, promiennika w kształcie półkolistych naczyń otwartych w części górnej. Przedstawione rozwiązanie urządzenia paleniskowego i sposób jego działania nie spełnia w pełni najnowszych rygorystycznych przepisów w zakresie funkcjonowania urządzeń z paleniskami na paliwo płynne, w których paliwo płynne znajduje się w pobliżu paleniska i jest spalane w otwartej przestrzeni nad urządzeniem paleniskowym. Poza tym przedstawione urządzenie paleniskowe nie posiada możliwości zwiększenia jego pojemności w zakresie ilości doprowadzanego paliwa płynnego, co mogłoby zmniejszyć częstotliwość wymaganego napełniania oraz nie umożliwia natyc hmiastowego gaszenia. Również znane urządzenia paleniskowe są wrażliwe na podmuchy powietrza oraz powodują nagrzewanie zbiorników z paliwem.
Zadaniem wynalazku jest skonstruowanie urządzenia paleniskowego eliminującego opisane niedogodności, którego sposób spalania oparty byłby na innej zasadzie w zakresie spalania paliwa płynnego, przy czym to ta nowa zasada powinna znacznie umożliwiać powiększenie pojemności urządzenia paleniskowego w zakresie jednorazowej ilości doprowadzanego paliwa płynnego, jak również w zakresie bezpieczeństwa użytkowania.
Postawione zadanie zostało zrealizowane w nowym urządzeniu paleniskowym na paliwo płynne do biokominka, zawierającym część paleniskową, zbiornik paliwa oraz układ sterowania tak, że urządzenie paleniskowe, według istotnych cech wynalazku, charakteryzuje się tym, że składa się z co najmniej jednego zbiornika paliwa, a część paleniskowa składa się z listwy odparowującej paliwo, listwy rozprowadzającej opary paliwa oraz zaworu odcinającego przepływ oparów, przy czym zbiornik paliwa wyposażony w wlew paliwa i króciec odpowietrzający jest połączony z listwą odparowującą przewodem, a listwa odparowująca wyposażona jest w króciec wyjścia oparów połączony z zaworem odcinającym oraz ma zamocowaną na zewnątrz listwę rozgrzewającą z zainstalowanym wlewem paliwa do rozpalania, zaś listwa rozprowadzająca opary paliwa jest połączona z króćcem wejścia do zaworu odcinającego i ma uformowane w górnej części otwory przez które wydostają się opary paliwa.
W korzystnej odmianie wykonania urządzenie paleniskowe według istotnych cech charakteryzuje się tym, że zawiera dwa zbiorniki paliwa, usytuowane względem siebie równolegle i połączone przewodem rurowym z króćcem doprowadzającym paliwo do listwy odparowującej, pomiędzy którymi usytuowana jest listwa odparowująca i listwa rozprowadzająca, przy czym zbiornik główny obok wlewu paliwa i króćca wtłaczającego paliwo do rozpalania, ma zainstalowaną pompkę dozującą, a pod króćcem zamocowana jest listwa rozgrzewająca w kształcie rynienki, w której umieszczony jest knot, zaś wszystkie wymienione części zamknięte są w osłonie z wycięciami wentylacyjnymi.
Cechą charakterystyczną rozwiązania jest również to, że w układzie sterowania automatyczn ego zainstalowany jest układ grzałek, zastępujący listwę rozgrzewającą oraz elektrozawór i czujnik temperatury listwy rozprowadzającej oraz czujnik temperatury listwy odparowującej, jak również układ automatycznego zapalania iskrą i układ czujników bezpieczeństwa, w skład których wchodzą czujnik poruszenia, czujnik tlenku węgla lub opcjonalnie tlenu względnie dwutlenku węgla, czujnik wilgotności, przy czym wlew paliwa w głównym zbiorniku osłonięty jest ruchomą przykrywką połączoną z wyłącznikiem, który przy jej otwarciu w czasie pracy urządzenia powoduje jego wyłączenie.
W zakresie sposobu spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym, wynalazek charakteryzuje się tym, że paliwo doprowadza się ze zbiornika przewodem albo ze zbiorników przewodem połączonym z króćcem zasilającym do listwy odparowującej w sposób grawitacyjny na zasadzie naczyń połączonych tak, aby ponad poziomem paliwa została warstwa powietrzna, a paliwo nie dostało się do króćca wyjścia oparów, następnie do wlewu paliwa do rozpalania albo króćcem do rozpalania dozuje się niePL 214 811 B1 wielką ilość paliwa, które zapala się w listwie rozgrzewającej powodując szybkie nagrzanie listwy odparowującej wraz ze znajdującym się w niej paliwem, a powstałe opary paliwa, pod wpływem parow ania i podwyższonego ciśnienia przechodzą do zaworu przez króciec wyjścia oparów, a z zaworu przez króciec wejścia do listwy rozprowadzającej, w której rozchodzą się i wydostają ponad listwę poprzez uformowane w niej otwory na całej jej długości i zapalają się od płomienia w listwie rozgrzewającej, następnie po wyczerpaniu się ilości paliwa w listwie rozgrzewającej, spalające się opary paliwa nad listwą rozprowadzającą, powodują jej nagrzanie i jej ciepło przenosi się na listwę odparowującą, co podtrzymuje proces parowania paliwa i jego spalania na zadanym poziomie w sposób samoczynny, aż do momentu wyczerpania się paliwa w zbiorniku, przy czym zgaszenie procesu spalania oparów paliwa uzyskuje się przez zamknięcie zaworu odcinającego opary paliwa.
W korzystnej odmianie wykonania wynalazek charakteryzuje się również tym, że urządzenie paleniskowe steruje się elektronicznie układem sterującym połączonym z panelem sterującym, który steruje się pilotem umożliwiając automatyczne uruchomienie się urządzenia przez zapalanie oparów paliwa iskrą z generatora iskry, automatyczne nagrzewanie układu do temperatury pracy układem grzałek, sterowanie wielkością płomienia poprzez włączenie dodatkowe układu grzałek, automatyczne wygaszenie się urządzenia przez zamknięcie elektrozaworu, przy czym po uruchomieniu procesu spalania oparów paliwa urządzenie paleniskowe nadzoruje się samoczynnie w zakresie parametrów spalania przez wykrywanie niepożądanego stężenia powstałych gazów, nieszczelności układu i niepożądanego przewrócenia lub przenoszenia.
Urządzenie paleniskowe i sposób jego działania według istotnych cech wynalazku posiada szereg zalet technicznych i użytkowych w stosunku do znanych rozwiązań palenisk przeznaczonych do biokominków grzewczych i urządzeń dekoracyjnych.
Rozwiązanie urządzenia paleniskowego według istotnych cech wynalazku stanowi znaczny p ostęp techniczny w stosunku do znanych urządzeń paleniskowych i sposobu ich spalania w stosowanych dotychczas na przykład w biokominkach opalanych biopaliwem. Te zalety polegają głównie na tym, że powiększona jest ilość paliwa w stosunku do normalnych wkładów. Poza tym pojemność zbiorników jest limitowana jedynie wielkością wyrobu. W rozwiązaniach znanych wcześniej ze względu na sposób spalania oparów na powierzchni płynu ilość paliwa była ograniczona. Spalanie na powierzchni płynu powodowało rozgrzewanie całej objętości płynu przez co w pewnym momencie następowało wrzenie w całej objętości płynu i płomień przestawał być kontrolowany. W obecnym rozwiązaniu parowanie odbywa się w małej objętości ściśle kontrolowanej natomiast paliwo zawarte w zbiornikach nie nagrzewa się, a paliwo w zbiornikach zasilających nie ulega rozgrzewaniu, a rozgrzewana jest tylko niewielka ilość paliwa w komorze parowania. Inną zaletą jest to, że następuje natychmiastowe gaszenie przez odcięcie dopływu oparów a nie dopływu tlenu do spalania. W rozwiązaniach dotychczasowych gaszenie odbywało się poprzez odcięcie dopływu powietrza do powierzchni paliwa co nie zawsze gwarantowało zagaszenie płomienia ze względu na nieszczelności i wydobywające się opary. Dodatkowo po wygaszeniu paliwo długo parowało do otoczenia ze względu na podwyższoną temperaturę. W zaproponowanym rozwiązaniu parowanie do otoczenia nie występuje dzięki szczelnemu odcięciu oparów. Rozwiązanie według wynalazku cechuje się równomierną pracą. Urządzenie wytwarza określoną ilość oparów pozwalającą na wytworzenie określonej wielkości płomienia. Ilość ciepła pobierana z płomienia do odparowywania kolejnej ilości paliwa jest względnie stała, co powod uje że urządzenie nie zwiększa ani nie zmniejsza płomienia podczas pracy. Dzięki dobraniu odpowiedniego materiału, grubości ścianek oraz geometrii ilość ciepła przeprowadzanego do odparowania paliwa jest wystarczająca do podtrzymania palenia na stałym poziomie.
Poza tym urządzenie paleniskowe charakteryzuje się niewrażliwością na podmuchy powietrza skierowane w palenisko. Dotychczas stosowane paleniska posiadają wadę w postaci przemieszczających się gwałtownie mas oparów. Paleniska w których zachodzi spalanie na powierzchni płynu wraz ze zmniejszaniem ilości paliwa w palenisku i podnoszeniem jego temperatury wytwarzają większą ilość oparów niż na początku pracy. Przestrzeń nad cieczą wypełnia się oparami, a podmuch powierza skierowany do paleniska powoduje wypchnięcie ich na zewnątrz i wymieszane z powietrzem tworzą mieszankę palną. Powoduje to powstanie „kuli ognia wielokrotnie większej niż normalny płomień paleniska. W rozwiązaniu według istotnych cech wynalazku ilość oparów produkowanych w czasie jest taka sama, a ich wypływ odbywa się poprzez ciąg otworów. Podmuch skierowany w palenisko powoduje przygaszenie płomienia ale nie wypchnięcie dużej ilości oparów. Dzięki temu urządzenie jest bezpieczniejsze od znanych rozwiązań. Również dzięki doborowi odpowiedniego materiału o znanej przewodności termicznej oraz doborowi stosunku ilości paliwa odparowywanego do grubości ścianek
PL 214 811 B1 i ich układu uzyskano stabilny stały płomień przy czym zwiększenie płomienia jest niemożliwe bez dodatkowego źródła ciepła gdyż układ po ustabilizowaniu pracuje stale przy takim samym obiegu ciepła.
Przykład użytecznego wykorzystania istotnych cech wynalazku pokazany jest na rysunku, na przykładach jego realizacji na którym:
- fig. 1 przedstawia schematycznie układ urządzenia paleniskowego z jednym zbiornikiem paliwa,
- fig. 2 - schematycznie układ urządzenia paleniskowego z dwoma zbiornikami paliwa w osłonie,
- fig. 3 - widok kompletnego urządzenia paleniskowego w rzucie perspektywicznym,
- fig. 4 - widok kompletnego urządzenia paleniskowego w rzucie perspektywicznym z otwartą pokrywką wlewu paliwa,
- fig. 5 - widok urządzenia paleniskowego z fig. 3 i 4 w perspektywicznym rozłożeniu na części i
- fig. 6 - schemat układu urządzenia paleniskowego w wersji zautomatyzowanej.
Układ urządzenia paleniskowego w odmianie wykonania z jednym zbiornikiem paliwa, składa się z czterech głównych części pokazanych na fig. 1, to jest zbiornika paliwa 1, listwy odparowującej 2 oraz listwy rozprowadzającej 3 opary paliwa, nad którą odbywa się spalanie oparów, oraz zaworu odcinającego 4 przepływ oparów. Zbiornik 1 jest wyposażony we wlew paliwa 5 i króciec odpowietrzający 6, który jest połączony z listwą odparowującą 2 przewodem 7. Do listwy odparowującej 2 paliwo P jest doprowadzane przewodem 7 w sposób grawitacyjny na zasadzie połączonych naczyń. Listwa odparowująca 2 posiada wyjście oparów 8 połączone z zaworem odcinającym 4 oraz zamocowaną na zewnątrz listwę rozgrzewającą 9 wyposażoną w wlew paliwa 10 do rozpalania. Listwa rozprowadzająca 3 jest połączona z zaworem odcinającym 4 wejściem 11 i posiada w górnej części otwory 12 przez które wydostają się opary paliwa.
Sposób spalania w urządzeniu paleniskowym i jego działanie pokazanego na fig. 1 jest następujące. Paliwo P nalewane jest do zbiornika paliwa 1 wlewem 5 i przepływa przewodem 7 do listwy odparowującej 2, przy czym zaznaczony linią przerywaną poziom paliwa 13 jest poziomem maksymalnym tak aby ponad lustrem paliwa P została przestrzeń powietrzna oraz by paliwo P nie dostawało się do wyjścia oparów 8. Do wlewu do listwy rozgrzewającej 9 nalewa się niewielką ilość paliwa P (5-50 mI) i zapala. Spalające się paliwo w listwie rozgrzewającej 9 powoduje szybkie nagrzanie listwy odparowującej 2 i paliwa P jakie się w niej znajduje. Wlana ilość paliwa P o określonej objętości p ozwala na rozgrzanie układu do temperatury rozpoczęcia intensywnego parowania paliwa P. Opary pod wpływem parowania i podwyższonego ciśnienia przechodzą z wyjścia oparów 8 przez zawór odcin ający 4 i przez wejście 11 do listwy rozprowadzającej 3, w której rozchodzą i wydostają się otworami 12 ponad nią na całej jej długości, gdzie następuje ich zapalenie od płomienia w listwie rozgrzewającej 9 i następnie spalanie. W kilka chwil po rozgrzaniu i rozpoczęciu pracy ilość paliwa P wlana do listwy rozgrzewającej 9 wyczerpuje się. Jednocześnie spalające się opary ponad listwą rozprowadzającą 3 powodują jej nagrzewanie. Ciepło przenosi się po jej elementach na listwę odparowującą 2 i podtrz ymuje proces parowania paliwa na odpowiednim poziomie. Do momentu wyczerpania paliwa P w zbiorniku 1 i listwie odparowującej 2 układ pracuje samoczynnie. W każdym momencie pracy zawór odcinający 4 może zostać zamknięty, co powoduje odcięcie dopływu oparów do listwy rozprowadzającej 3 i wygaszenie płomienia. Zamknięcie zaworu odcinającego 4 powoduje jednocześnie powstanie nadciśnienia w listwie odparowującej 2 i wypchnięcie paliwa P do zbiornika paliwa 1, co powoduje wymieszanie ciepłego paliwa P z chłodnym w zbiorniku paliwa 1 zakończenie parowania, przy czym paliwo P nie ma kontaktu z ciepłymi elementami listwy odparowującej 2. W zbiorniku paliwa 1 zainstalowane jest odpowietrzenie 6, zapobiegające wzrostowi ciśnienia, przy czym zbiornik paliwa 1 i dodatkowy 14 ma powiększoną objętość w stosunku do wartości nominalnej, tak aby w momencie przemieszczenia się objętości paliwa P z listwy odparowującej 2 nie nastąpiło przepełnienie tych zbiorników.
Na fig. 2 do 5 pokazano korzystny przykład urządzenia paleniskowego z dwoma zbiornikami na paliwo. Urządzenie to zawiera dwa zbiorniki paliwa - główny 1 oraz dodatkowy 14 powiększający objętość zgromadzonego paliwa P. W zbiorniku paliwa głównym 1 umieszczony jest wlew paliwa 5. Oba zbiorniki paliwa 1 i 14 są połączone rurą 15, którą paliwo P przelewa się do drugiego zbiornika 14. Z rury 15 łączącej zbiorniki wyprowadzony jest króciec 16 połączony z listwą odparowującą 2. Oba zbiorniki posiadają króćce odpowietrzające 6 i 17. Zbiorniki są umieszczone na odpowiednim poziomie tak, aby podczas pracy paliwo P zużywające się w listwie odparowania 2 było ciągle uzupełniane w sposób grawitacyjny. Zbiorniki są umieszczone pod kątem by ułatwić spływanie paliwa P. Na zbiorniku głównym 1 obok wlewu 5 zainstalowana jest pompka ręczna 18. Aby uzyskać dostęp do wlewu 5 i pompki 18 należy otworzyć przykrywkę zabezpieczającą 19. Poprzez naciskanie pompki 18 zasysa ona paliwo P ze zbiornika 1 i wtłacza króćcem 20 do listwy rozgrzewającej 9 w postaci rynienki. W tej
PL 214 811 B1 rynience umocowany jest knot 21, który zapala się poprzez wycięcie 22 w ruszcie 23. Umożliwia to zapalenie paliwa P w listwie rozgrzewającej 9. Listwa odparowująca 2 jest połączona z listwą rozprowadzającą 3 poprzez zawór odcinający 4. Odparowujące opary paliwa zaworem są doprowadzane do listwy rozprowadzającej 3, gdzie pod wpływem niewielkiego nadciśnienia i temperatury wydostają się na zewnątrz poprzez ciąg otworów 12 ponad listwę rozprowadzającą 3 gdzie są spalane. Sposób działania - praca urządzenia paleniskowego, pokazanego na fig. 2 do 5, jest analogiczna jak opisana wcześniej w urządzeniu paleniskowym z jednym zbiornikiem paliwa 1. W odmianie z dwoma zbiornikami 1 i 14, paliwo P jest wlewane do zbiorników 1 i 14 wlewem 5. Przepływa ono do drugiego zbiornika 14 rurką 15 łączącą oba zbiorniki. Poprzez króciec 16 łączący się w z listwą odparowującą przepływa również do niej. Poziomy paliwa we wszystkich naczyniach połączonych są takie same. Od dołu cały układ jest zamknięty osłoną 24 z odpowiednimi wycięciami wentylacyjnymi 25. Knot 21 podtrzymuje palenia się paliwa w rynience rozpalającej 9. Zapalone paliwo w listwie rozgrzewającej 9 podczas spalania rozgrzewa listwę odparowującą 2 oraz zawarte w niej paliwo. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury paliwo P w listwie odparowującej 2 zaczyna intensywnie parować. Opary poprzez otwarty zawór odcinający 4 przepływają do listwy rozprowadzającej 3. Rozprowadzone opary na całej długości tej listwy wypływają do góry poprzez ciąg otworów 12 i spalają się ponad nią. Spalające się opary jednocześnie nagrzewają elementy listwy rozprowadzającej 3 i odparowującej 2 tak, że nie potrzebne jest dodatkowe doprowadzenie energii cieplnej. Zadozowana ilość paliwa do listwy rozgrzewającej 9 jest spalana i nie ma potrzeby dodatkowego dozowania paliwa. Układ po rozgrzaniu i rozpoczęciu pracy pali się samoczynnie. Materiał, grubości ścianek i objętości paliwa rozgrzewanego i rozpalającego dobrano tak, aby układ po osiągnięciu odpowiedniej temperatury nie potrzebował dodatkowych źródeł ciepła do podtrzymania pracy i pracował stabilnie.
W celu zakończenia pracy zamyka się zawór odcinający 4 pomiędzy listwami odparowującą 2 i rozprowadzającą 3. Zatrzymanie przypływu oparów paliwa powoduje wygaszenie płomienia. Jednocześnie powstałe opary w listwie odparowującej 2, nie mając ujścia na zewnątrz, powodują powstanie nadciśnienia ponad lustrem cieczy w listwie odparowującej 2. Nadciśnienie wypycha rozgrzane paliwo do zbiorników 1 i 14 powodując wymieszanie go z chłodnym paliwem zbiorników i pozbawia kontaktu z gorącymi ściankami listwy odparowującej 2, co powoduje bardzo szybkie zatrzymanie procesu parowania. Aby ponownie uruchomić układ należy otworzyć zawór odcinający 4, umożliwiając przelanie się paliwa do listwy odparowującej (wyrównanie poziomów w naczyniach) i podać dawkę paliwa do listwy rozgrzewającej 9, a następnie podpalić. Po rozgrzaniu opary zapalają się od płomienia paliwa spalanego w listwie rozgrzewającej 9. Po ustaniu palenia w listwie rozgrzewającej 9 (nagrzaniu) układ pracuje stabilnie do momentu wyłączenia lub wyczerpania się paliwa w zbiornikach 1 i 14.
Na fig. 6 pokazano przykład układu urządzenia paleniskowego sterowany elektronicznie. Sposób spalania i zasada działania jest taka sama jak w wersji bez sterowania elektronicznego z tą różnicą, że elementy odpowiedzialne za rozpalanie, wyłączanie i zabezpieczenia pracują automatycznie.
Zamiast pompki 18 i listwy rozgrzewającej 9 zastosowano układ grzałek 26. Zawór odcinający 4 zastąpiono elektrozaworem 27. Do układu dodano czujniki temperatury 28 listwy rozprowadzającej 3 oraz czujnik temperatury 29 listwy odparowującej 2 w pobliżu układu grzałek 26. Dodatkowo układ wyposażono w automatyczne zapalanie iskrą składający się z generatora iskry 30 i elektrod iskrownika 31. Urządzenie wyposażone jest również w układ czujników bezpieczeństwa w skład których wchodzą: czujnik poruszenia 32 wyłączający urządzenie paleniskowe w przypadku przewrócenia lub próby przenoszenia, czujnik 33 tlenku węgla lub opcjonalnie tlenu lub dwutlenku węgla wyłączający urządzenie w przypadku wykrycia nieprawidłowego stężenia badanego gazu oraz czujnik 34 wilgotności czuwający nad szczelnością układu i reagujący gdy wykryty zostanie płyn pod zbiornikami na osłonie 24, będący wynikiem wycieku lub rozlania paliwa przez użytkownika. Układ wlewu 5 zakryty jest ruchomą przykrywką 35, która jest zabezpieczona wyłącznikiem 36, który w razie próby otwarcia w czasie pracy urządzenia powoduje jego wyłączenia i wygaszenia płomienia. Urządzenie w tej odmianie wykonania jest wyposażone w układ sterujący 37, natomiast połączony z nim panel sterujący 38 pełni funkcje komunikatora pomiędzy użytkownikiem a układem sterującym 37, pozwalając na odczytywanie komunikatów i wydawanie komend typu włącz, wyłącz, reguluj wysokość ognia itd. Wydawanie komend jest możliwe przy użyciu pilota zdalnego sterowania 39. Panel sterujący 38 posiada także odpowiednie złącza (nie są pokazane na rysunku) pozwalające na podłączenie komputera w celu wgrania nowego oprogramowania lub regulacji. To rozwiązanie przeznaczone jest jedynie dla producenta lub uprawnionego serwisanta. Złącza te umożliwiają również podłączenie układu do instalacji domu inteligentnego i sterowanie urządzenia paleniskowego z panelu tej instalacji.
PL 214 811 B1
Sposób spalania i działanie urządzenia paleniskowego w tej odmianie wykonania jest następujące. Po nalaniu paliwa P do zbiornika 1 użytkownik zamyka ruchomą przykrywkę 35, która jest zabezpieczona wyłącznikiem 36 i do momentu jej zamknięcia układ nie pozwala się włączyć.
Po zamknięciu ruchomej przykrywki 35 i przyciśnięcie przycisku start na panelu sterującym 38 lub pilocie 39 powoduje się uruchomienie układu grzałek 26 oraz otworzenie elektrozaworu 27. Układ grzałek 26 rozgrzewa listwę odparowującą 2 do temperatury intensywnego parowania paliwa. Opary przedostają się przez elektrozawór 27 do listwy rozprowadzającej 3 i wydostają się na zewnątrz otw orami 12. W momencie pojawienia się oparów w listwie rozprowadzającej 3 jej temperatura wzrasta, co wykrywa czujnik temperatury 29. Kiedy listwa ta osiąga odpowiednią temperaturę podawany jest s ygnał do generatora iskry 30 i generowana jest iskra na elektrodach 31. Iskra zapala opary nad listwą rozprowadzającą 3. Zapalenie się oparów podnosi temperaturę na czujniku temperatury 29, sygnalizując zapalenie płomienia. Jeżeli temperatura nie wzrośnie w ciągu kilku sekund od podania iskry s ekwencja jest powtarzana. Jeżeli po kilku nieudanych próbach temperatura nie wzrasta urządzenie wyłącza się i zamyka elektrozawór 27. Natomiast jeżeli opary zapaliły się i temperatura na czujniku 29 wzrosła, praca jest kontynuowana, a układ grzałek 26 wyłącza się. Urządzenie odparowuje paliwo dzięki przenoszeniu się ciepła po elementach listew 2 i 3. Urządzenie ma możliwość sekwencyjnego włączania układu grzałek 26, aby podnieść temperaturę listwy odparowującej 2 w celu regulowania (podwyższenia) płomienia. Wyłączenie jest możliwe przez urządzenie samoczynnie - ze względów bezpieczeństwa lub przez użytkownika. Urządzenie wyłączy się samoczynnie w kilku przypadkach tj.: gdy zostanie poruszone i zasygnalizuje to czujnik 32, gdy zostanie wykryte nieprawidłowe stężenie badanego gazu w powietrzu pomieszczenia wykryte przez czujnik 33, gdy paliwo wyczerpie się w zbiornikach paliwa 1 i 14 i wzrośnie temperatura na czujniku temperatury 29, lub gdy bez paliwa zostanie uruchomiony układ grzałek 26 i temperatura wzrośnie powyżej dopuszczalnej na czujniku temperatury 29 listwy rozprowadzającej 3, a także gdy zostanie otworzona ruchoma przykrywka 35 zabezpieczająca dostęp do wlewu paliwa 5 i wykryje to wyłącznik 36 lub, gdy podczas włączania diagnozowanie czujn ików wykryje uszkodzenie lub awarię któregokolwiek czujnika.
W każdym tym przypadku elektrozawór 27 zostanie zamknięty i urządzenie wyłączone całkowicie a na wyświetlaczu panelu sterującego 38 pojawi się odpowiedni komunikat.
Przedstawione w przykładach realizacji wynalazku urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym według istotnych cech wynalazku, nie wyczerpuje wszystkich możliwych jego odmian realizacji. Te szczegółowe opisy korzystnych odmian nie powinny być interpret owane jako ograniczające zasadniczą ideę wynalazczą opisaną w podstawowej części niniejszego

Claims (5)

1. Urządzenie paleniskowe na paliwo płynne do biokominków, zawierające część paleniskową, zbiornik paliwa oraz układ sterowania, znamienne tym, że składa się z co najmniej jednego zbiornika paliwa (1), a część paleniskowa składa się z listwy odparowującej paliwo (2), listwy rozprowadzającej (3) opary paliwa oraz zaworu odcinającego (4) przepływ oparów, przy czym zbiornik paliwa (1), wyposażony w wlew paliwa (5) i króciec odpowietrzający (6), jest połączony z listwą odparowującą (2) przewodem (7), a listwa odparowująca (2) wyposażona jest w króciec wyjścia oparów (8) połączony z zaworem odcinającym (4) oraz ma zamocowaną na zewnątrz listwę rozgrzewającą (9) z zainstal owanym wlewem paliwa (10) do rozpalania, zaś listwa rozprowadzająca (3) opary paliwa jest połączona z króćcem wejścia (11) do zaworu odcinającego (4) i ma uformowane w górnej części otwory (12) przez które wydostają się opary paliwa.
2. Urządzenie paleniskowe według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera dwa zbiorniki paliwa (1, 14), usytuowane względem siebie równolegle i połączone przewodem rurowym (15) z króćcem (16) doprowadzającym paliwo (P) do listwy odparowującej (2), pomiędzy którymi usytuowana jest listwa odparowująca (2) i listwa rozprowadzająca (3), przy czym zbiornik główny (1) obok wlewu paliwa (5) i króćca (20) wtłaczającego paliwo (P) do rozpalania ma zainstalowaną pompkę dozującą (18), a pod króćcem (20) zamocowana jest listwa rozgrzewająca (9) w kształcie rynienki, w której umieszczony jest knot (21), zaś wszystkie wymienione części zamknięte są w osłonie (24) z wycięciami wentylacyjnymi (25).
PL 214 811 B1
3. Urządzenie paleniskowe według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że w układzie sterowania automatycznego zainstalowany jest układ grzałek (26) zastępujący listwę rozgrzewającą (9) oraz ele ktrozawór (27) i czujnik temperatury (28) listwy rozprowadzającej (3) oraz czujnik temperatury (29) l istwy odparowującej (2), jak również układ automatycznego zapalania iskrą (30, 31) i układ czujników bezpieczeństwa, w skład których wchodzą czujnik poruszenia (32), czujnik tlenku węgla (33) lub opcjonalnie tlenu względnie dwutlenku węgla i czujnik wilgotności (34), przy czym wlew paliwa (5) w głównym zbiorniku osłonięty jest ruchomą przykrywką (35) połączoną z wyłącznikiem (36), który, przy jej otwarciu, w czasie pracy urządzenia powoduje jego wyłączenie.
4. Sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym, znamienny tym, że paliwo (P) doprowadza się ze zbiornika (1) przewodem (7) albo ze zbiorników (1, 14) przewodem (15) połączonym z króćcem zasilającym (16) do listwy odparowującej (2) w sposób grawitacyjny na zasadzie naczyń połączonych tak, aby ponad poziomem paliwa (13) została warstwa powietrzna, a paliwo (P) nie dostało się do króćca wyjścia oparów (8), następnie do wlewu paliwa (10) do rozpalania albo króćcem (20) do rozpalania dozuje się niewielką ilość paliwa, które zapala się w listwie rozgrzewającej (9) powodując szybkie nagrzanie listwy odparowującej (2) wraz ze znajdującym się w niej paliwem (P), a powstałe opary paliwa, pod wpływem parowania i podwyższonego ciśnienia przechodzą do zaworu (4) przez króciec wyjścia oparów (8), a z zaworu (4) przez króciec wejścia (11) do listwy rozprowadzającej (3), w której rozchodzą się i wydostają ponad listwę poprzez uformowane w niej otwory (12) na całej jej długości i zapalają się od płomienia w listwie rozgrzewającej (9), następnie po wyczerpaniu się ilości paliwa (P) w listwie rozgrzewającej (9), spalające się opary paliwa nad listwą rozprowadzającą (3), powodują jej nagrzanie i jej ciepło przenosi się na listwę odparowującą (2), co podtrzymuje proces par owania paliwa (P) i jego spalania na zadanym poziomie w sposób samoczynny, aż do momentu wyczerpania się paliwa w zbiorniku (1), przy czym zgaszenie procesu spalania oparów paliwa uzyskuje się przez zamknięcie zaworu (4) odcinającego opary paliwa.
5. Sposób spalania według zastrz. 4, znamienny tym, że urządzenie paleniskowe steruje się elektronicznie układem sterującym (37) połączonym z panelem sterującym (38), który steruje się pil otem (39) umożliwiając automatyczne uruchomienie się urządzenia przez zapalanie oparów paliwa iskrą z generatora iskry (30), automatyczne nagrzewanie układu do temperatury pracy układem grzałek (26), sterowanie wielkością płomienia poprzez włączenie dodatkowe układu grzałek (26), autom atyczne wygaszenie się urządzenia przez zamknięcie elektrozaworu (27), przy czym po uruchomieniu procesu spalania oparów paliwa urządzenie paleniskowe nadzoruje się samoczynnie w zakresie parametrów spalania przez wykrywanie niepożądanego stężenia powstałych gazów, nieszczelności układu i niepożądanego przewrócenia lub przenoszenia.
PL389408A 2009-03-16 2009-10-29 Urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym PL214811B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389408A PL214811B1 (pl) 2009-10-29 2009-10-29 Urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym
US12/661,298 US8622053B2 (en) 2009-03-16 2010-03-15 Burner and method of its operation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389408A PL214811B1 (pl) 2009-10-29 2009-10-29 Urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389408A1 PL389408A1 (pl) 2011-05-09
PL214811B1 true PL214811B1 (pl) 2013-09-30

Family

ID=44070114

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389408A PL214811B1 (pl) 2009-03-16 2009-10-29 Urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214811B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL2549182T3 (pl) 2011-07-21 2014-04-30 Planika Sp Z O O Urządzenie paleniskowe do kominka na paliwo płynne
PL221451B1 (pl) 2012-07-09 2016-04-29 Mikołaj Woyna Sposób i urządzenie do spalania paliwa ciekłego, zwłaszcza w biokominkach

Also Published As

Publication number Publication date
PL389408A1 (pl) 2011-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8622053B2 (en) Burner and method of its operation
EP2549182B1 (en) A liquid fuel-fired furnace appliance for fireplace
EP3211304A1 (en) Improved bio ethanol fireplace
PL214811B1 (pl) Urządzenie paleniskowe i sposób spalania paliwa w urządzeniu paleniskowym
DK148814B (da) Straalingskedel til opvarmning af et flydende eller gasformigt medium ved forbraending af en blanding af et gas- eller dampformigt braendstof og et oxidationsmiddel
RU2560463C2 (ru) Печное устройство и принцип его работы
CA2226697A1 (en) Roofing kettle control apparatus
NL2002762C2 (nl) Sfeerhaard, ingericht voor het verbranden van vloeibare brandstof, in het bijzonder bio-ethanol.
JP2007218468A (ja) バイオマス燃料の着火方法
CN209458975U (zh) 一种燃料汽化锅炉
JP5715026B2 (ja) 液体燃料燃焼装置
JP6434347B2 (ja) 燃焼制御装置
US3376100A (en) Combustion apparatus
US20240159396A1 (en) Hybrid Domestic Fireplace
KR101763332B1 (ko) 액체연료 버너
ITUD20070235A1 (it) Stufa a combustibile liquido per il riscaldamento domestico e relativo procedimento di combustione del combustibile liquido
KR200484104Y1 (ko) 액체연료 버너
JPH0129381Y2 (pl)
JP4097393B2 (ja) 気化式燃焼装置
CN102135291B (zh) 壁挂式加热装置
JP2023028752A (ja) 石油燃焼機器
JPH018840Y2 (pl)
JPH0561530B2 (pl)
JPS6330032Y2 (pl)
PL221451B1 (pl) Sposób i urządzenie do spalania paliwa ciekłego, zwłaszcza w biokominkach