PL214235B1 - Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach (54) i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach - Google Patents

Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach (54) i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach

Info

Publication number
PL214235B1
PL214235B1 PL383937A PL38393707A PL214235B1 PL 214235 B1 PL214235 B1 PL 214235B1 PL 383937 A PL383937 A PL 383937A PL 38393707 A PL38393707 A PL 38393707A PL 214235 B1 PL214235 B1 PL 214235B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
anisotropic
generated
orthogonal polarizations
crystals
anisotropic crystal
Prior art date
Application number
PL383937A
Other languages
English (en)
Other versions
PL383937A1 (pl
Inventor
Jaroslaw Sotor
Paweł Kaczmarek
Arkadiusz Antończak
Krzysztof Abramski
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL383937A priority Critical patent/PL214235B1/pl
Publication of PL383937A1 publication Critical patent/PL383937A1/pl
Publication of PL214235B1 publication Critical patent/PL214235B1/pl

Links

Landscapes

  • Lasers (AREA)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 214235 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 383937 (51) Int.Cl.
H01S 3/02 (2006.01) H01S 3/106 (2006.01) H01S 3/082 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 03.12.2007
Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach (54) i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach
(73) Uprawniony z patentu: POLITECHNIKA WROCŁAWSKA, Wrocław, PL
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 08.06.2009 BUP 12/09 (72) Twórca(y) wynalazku:
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: JAROSŁAW SOTOR, Góra Świętej Anny, PL PAWEŁ KACZMAREK, Jelcz-Laskowice, PL ARKADIUSZ ANTOŃCZAK, Wrocław, PL KRZYSZTOF ABRAMSKI, Wrocław, PL
31.07.2013 WUP 07/13 (74) Pełnomocnik: rzecz. pat. Regina Kozłowska
PL 214 235 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach z kontrolowaną różnicą częstotliwości, przeznaczony do stosowania w układach i urządzeniach optycznych jako źródło światła laserowego.
Z amerykańskiego opisu patentowego US5473626 znany jest sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach, ortogonalnych polaryzacjach z kontrolowaną różnicą częstotliwości. Sposób polega na tym, że powstałe w rezonatorze, dla każdej z dwóch częstotliwości, fale stojące są konkretnie zdefiniowanym w obszarze rezonatora i przesunięte w fazie o 180° Umieszczenie w tym miejscu ośrodka czynnego powoduje, że występuje w nim jednorodne nasycenie linii emisji, co uniemożliwia generację innych częstotliwości. Kontrolę różnicy częstotliwości zapewnia umieszczony wewnątrz rezonatora modulator elektrooptyczny. Układ lasera zbudowany jest z zestawionych kolejno diody pompującej, lustra wejściowego, kryształu dwójłomnego, ośrodka czynnego, modulatora elektrooptycznego i lustra wyjściowego.
Układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach i sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach i ortogonalnych polaryzacjach znany jest z amerykańskiego opisu patentowego US6850544. Sposób polega na tym, że w rezonatorze wydzielono dwa tory propagacji: dla wiązki o polaryzacji prostopadłej i pionowej, co powoduje, że parametry każdej z wiązek mogą być kontrolowane oddzielnie. Układ lasera składa się z lustra częściowo odbijającego, izotropowego ośrodka wzmacniającego, elementu rozdzielającego tor propagacji wiązki na dwie w zależności od polaryzacji, elementów kontrolujących parametry wydzielonych wiązek i dwóch luster całkowicie odbijających.
Istota sposobu, według wynalazku, polega na tym, że wiązkę laserową ogniskuje się w kolimatorze, po czym w pierwszym krysztale anizotropowym generuje się spolaryzowaną wiązkę laserową i jednocześnie w drugim krysztale anizotropowym generuje się spolaryzowaną wiązkę laserową o polaryzacji obróconej o kąt równy 90° względem wiązki wygenerowanej w pierwszym krysztale anizotropowym. Następnie tak wygenerowane wiązki wzmacnia się w układzie dwóch kryształów anizotropowych umieszczonych pomiędzy lustrami wejściowym i wyjściowym.
Korzystnie, częstotliwości wiązek wygenerowanych w układzie dwóch kryształów anizotropowych ustala się poprzez dobór grubości kryształów anizotropowych.
Korzystnie, płynną zmianę częstotliwości wiązek wygenerowanych reguluje się poprzez zmianę temperatury pracy kryształów anizotropowych.
Istota układu, według wynalazku, polega na tym, że pomiędzy diodą pompującą i lustrem wejściowym jest umieszczony kolimator, natomiast ośrodek czynny stanowią dwa kryształy anizotropowe domieszkowane jonami pierwiastków ziem rzadkich. Pierwszy kryształ anizotropowy jest ustawiony równolegle względem drugiego kryształu anizotropowego i jednocześnie oba kryształy anizotropowe są zestawione ze sobą tak, że polaryzacja wiązki generowanej w pierwszym krysztale anizotropowym jest obrócona względem polaryzacji wiązki generowanej w drugim krysztale anizotropowym o kąt 90°.
Korzystnym jest, gdy pierwszy kryształ anizotropowy i drugi kryształ anizotropowy są połączone z elementem przestrajającym, który korzystnie jest wyposażony w układ pomiaru temperatury i termoregulator.
W nowym sposobie generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach i ortogonalnych polaryzacjach wykorzystuje się mechanizm wzmacniania i rozchodzenia się wiązek laserowych o różnych polaryzacjach w kryształach anizotropowych. Nowy układ pozwala na budowę kompaktowego, zminiaturyzowanego, odpornego na zmiany warunków środowiskowych źródła laserowego. Wyposażenie układu w element przestrajający pozwala na płynną zmianę różnicy częstotliwości przez zmianę temperatury pracy ośrodka aktywnego, co pozwala na kontrolowanie różnicy pomiędzy częstotliwością wiązki laserowej wygenerowanej w pierwszym krysztale anizotropowym a wiązką laserową wygenerowaną w drugim krysztale anizotropowym.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, który przedstawia schemat blokowy układu lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach.
Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach i ortogonalnych polaryzacjach polega na tym, że wiązkę laserową ogniskuje się w kolimatorze B, po czym w pierwszym krysztale anizotropowym D generuje się spolaryzowaną wiązkę laserową i jednocześnie w drugim krysztale anizotropowym E generuje się spolaryzowaną wiązkę laserową o polaryzacji obróconej o kąt
PL 214 235 B1 równy 90° względem wiązki wygenerowanej w pierwszym krysztale anizotropowym D. Wygenerowane wiązki wzmacnia się w układzie dwóch kryształów anizotropowych D, E umieszczonych pomiędzy lustrami wejściowym C i wyjściowym F. Ponadto częstotliwości wiązek wygenerowanych w układzie dwóch kryształów anizotropowych D, E ustala się poprzez dobór grubości kryształów anizotropowych D, E, natomiast płynną zmianę częstotliwości wiązek reguluje się poprzez zmianę temperatury pracy kryształów anizotropowych D, E. Poprzez dobór grubości kryształów anizotropowych D, E, i zmianę temperatury realizuje się płynną zmianę różnicy częstotliwości wiązek pomiędzy częstotliwością wiązki laserowej wygenerowanej w pierwszym krysztale anizotropowym D a wiązką laserową wygenerowaną w drugim krysztale anizotropowym E.
Układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach wyposażony w zestawione kolejno wzdłuż generowanej wiązki laserowej, diodę pompującą A wytwarzającą wiązkę pompującą, kolimator B, lustro wejściowe C, ośrodek czynny i lustro wyjściowe F. Ośrodek czynny stanowią dwa kryształy anizotropowe D, E domieszkowane jonami pierwiastków ziem rzadkich, przy czym pierwszy kryształ anizotropowy D jest ustawiony równolegle względem drugiego kryształu anizotropowego E i jednocześnie oba kryształy anizotropowe D, E są zestawione ze sobą tak, że polaryzacja wiązki generowanej w pierwszym krysztale anizotropowym D jest obrócona względem polaryzacji wiązki generowanej w drugim krysztale anizotropowym E o kąt 90°. Ponadto oba kryształy anizotropowe D i E są połączone z elementem przestrajającym G wyposażonym w układ pomiaru temperatury i termoregulator.
W ośrodku laserującym, na który składają się dwa kryształy anizotropowe D, E, domieszkowane jonami pierwiastków ziem rzadkich, na skutek pompowania optycznego wiązką pompującą uformowaną przez kolimator B i lustro wejściowe C wygenerowaną przez laserową diodę pompującą A, następuje generacja dwóch częstotliwości o ortogonalnych polaryzacjach. Każda z polaryzacji wzmacniana jest w jednym z kryształów anizotropowych D, E ośrodka laserującego i wyprowadzana przez lustro wyjściowe F. Różnica pomiędzy wygenerowanymi częstotliwościami może być wstępnie ustalana przez dobór grubości kryształów anizotropowych D, E.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach i ortogonalnych polaryzacjach, znamienny tym, że wiązkę laserową ogniskuje się w kolimatorze (B), po czym w pierwszym krysztale anizotropowym (D) generuje się spolaryzowaną wiązkę laserową i jednocześnie w drugim krysztale anizotropowym (E) generuje się spolaryzowaną wiązkę laserową o polaryzacji obróconej o kąt równy 90° względem wiązki wygenerowanej w pierwszym krysztale anizotropowym (D), następnie wygenerowane wiązki wzmacnia się w układzie dwóch kryształów anizotropowych (D, E) umieszczonych pomiędzy lustrami wejściowym (C) i wyjściowym (F).
  2. 2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że częstotliwości wiązek wygenerowanych w układzie dwóch kryształów anizotropowych (D, E) ustala się poprzez dobór grubości kryształów anizotropowych (D, E).
  3. 3. Sposób, według zastrz. 2, znamienny tym, że płynną zmianę częstotliwości wiązek wygenerowanych reguluje się poprzez zmianę temperatury pracy kryształów anizotropowych (D, E).
  4. 4. Układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach wyposażony w zestawione kolejno diodę pompującą, lustro wejściowe, ośrodek czynny i lustro wyjściowe, znamienny tym, że pomiędzy diodą pompującą (A) i lustrem wejściowym (C) jest umieszczony kolimator (B), natomiast ośrodek czynny stanowią dwa kryształy anizotropowe (D, E) domieszkowane jonami pierwiastków ziem rzadkich, przy czym pierwszy kryształ anizotropowy (D) jest ustawiony równolegle względem drugiego kryształu anizotropowego (E) i jednocześnie oba kryształy anizotropowe (D, E) są zestawione ze sobą tak, że polaryzacja wiązki generowanej w pierwszym krysztale anizotropowym (D) jest obrócona względem polaryzacji wiązki generowanej w drugim krysztale anizotropowym (E) o kąt 90°.
  5. 5. Układ, według zastrz. 4, znamienny tym, że pierwszy kryształ anizotropowy (D) i drugi kryształ anizotropowy (E) są połączone z elementem przestrajającym (G).
  6. 6. Układ, według zastrz. 4, znamienny tym, że element przestrajający (G) jest wyposażony w układ pomiaru temperatury i termoregulator.
PL383937A 2007-12-03 2007-12-03 Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach (54) i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach PL214235B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383937A PL214235B1 (pl) 2007-12-03 2007-12-03 Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach (54) i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383937A PL214235B1 (pl) 2007-12-03 2007-12-03 Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach (54) i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL383937A1 PL383937A1 (pl) 2009-06-08
PL214235B1 true PL214235B1 (pl) 2013-07-31

Family

ID=42986325

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL383937A PL214235B1 (pl) 2007-12-03 2007-12-03 Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach (54) i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214235B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL383937A1 (pl) 2009-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9847616B1 (en) Laser beam amplification by homogenous pumping of an amplification medium
JP5041256B2 (ja) 量子エンタングルメント生成装置及び方法並びに量子エンタングルメント生成検出装置及び方法
US7054339B1 (en) Fiber-laser-based Terahertz sources through difference frequency generation (DFG) by nonlinear optical (NLO) crystals
EP2043205B1 (en) Optical amplifier
JP4861439B2 (ja) 誘導ブリルアン散乱位相共役鏡の位相安定化装置及びそれを用いた光増幅装置
US20070097376A1 (en) System and method for generating beams of light using an anisotropic acousto-optic modulator
US20110019267A1 (en) Carrier envelope phase stabilization of an optical amplifier
US20180212396A1 (en) Device and Method for Performing Overall Frequency Stabilization of Femtosecond Laser Optical Comb by Using Optical Modes Directly Extracted from Optical Comb
US10516246B2 (en) Spatially-distributed gain element self-phase-locked, laser apparatus and method
JP2010060751A (ja) テラヘルツ波の発生装置及び発生方法
JP2008242147A (ja) レーザー照射光学システム
US9705279B2 (en) Optical resonator arrangement and a method for adjusting a round-trip time in a resonator
JP2009276389A (ja) テラヘルツ波発生装置およびテラヘルツ波発生方法
TW201728967A (zh) 偏振器配置、極紫外線輻射產生裝置及用於雷射光束之線性偏振之方法
JP2016218373A (ja) 多波長発振型光パラメトリック発振装置および多波長発振型光パラメトリック発振方法
CN104885314A (zh) 具有改进的时间衬比的用于放大激光脉冲的设备
PL214235B1 (pl) Sposób generacji promieniowania laserowego o dwóch częstotliwościach (54) i ortogonalnych polaryzacjach i układ lasera dwuczęstotliwościowego o ortogonalnych polaryzacjach
US9306366B2 (en) Optical amplifier arrangement
JP2008098496A (ja) チャープパルス増幅器及び増幅方法
KR100771979B1 (ko) 유도브릴루앙 산란 위상공액거울의 위상 안정화장치
JP2010066380A (ja) 波長可変テラヘルツ波発生装置
KR100749341B1 (ko) 출력광 펄스의 에너지 및 반복율의 조정이 가능한 템포럴멀티플렉싱 레이저 장치
JP2014139969A (ja) 固体レーザ増幅装置および多段レーザ増幅装置
KR20230119143A (ko) 레이저 빔을 증폭시키기 위한 장치
JP2020500428A (ja) モード同期レーザの繰り返し率同期のための方法および装置