PL213579B1 - Sposób i uklad zdalnego sterowania oswietleniem - Google Patents

Sposób i uklad zdalnego sterowania oswietleniem

Info

Publication number
PL213579B1
PL213579B1 PL381717A PL38171707A PL213579B1 PL 213579 B1 PL213579 B1 PL 213579B1 PL 381717 A PL381717 A PL 381717A PL 38171707 A PL38171707 A PL 38171707A PL 213579 B1 PL213579 B1 PL 213579B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
camera
laser spot
lighting fixture
light
lighting
Prior art date
Application number
PL381717A
Other languages
English (en)
Other versions
PL381717A1 (pl
Inventor
Boguslaw Pilszczek
Artur Zawadzki
Original Assignee
Es System Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Es System Spolka Akcyjna filed Critical Es System Spolka Akcyjna
Priority to PL381717A priority Critical patent/PL213579B1/pl
Priority to PCT/PL2008/000012 priority patent/WO2008097114A1/en
Priority to EP08712678A priority patent/EP2165577A1/en
Publication of PL381717A1 publication Critical patent/PL381717A1/pl
Publication of PL213579B1 publication Critical patent/PL213579B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B47/00Circuit arrangements for operating light sources in general, i.e. where the type of light source is not relevant
    • H05B47/10Controlling the light source
    • H05B47/175Controlling the light source by remote control

Landscapes

  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Circuit Arrangement For Electric Light Sources In General (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ zdalnego sterowania oświetleniem zwłaszcza oświetleniem obiektów handlowych, konferencyjnych, obiektów zabytkowych.
Znany jest z japońskiego opisu zgłoszenia patentowego JP7312296 układ zdalnego sterowania oświetleniem. Celem tego rozwiązania jest ułatwienie sterowania reflektorami. Układ ten składa się z urządzenia służącego do zmieniania kierunku ś wiatła oraz urzą dzenia sterującego. Urzą dzenie sterujące, w celu zmiany kierunku światła, przesyła sygnał zmiany kierunku bezprzewodowo do urządzenia służącego do zmieniania kierunku światła. Urządzenie służące do zmieniania kierunku światła posiada element odbierający przesłany bezprzewodowo sygnał zmiany kierunku oraz element oceniający kierunek, z którego dochodzi ten sygnał. W chwili wysłania sygnału przez urządzenie sterujące z miejsca, w które powinno być skierowane ś wiatł o, element odbierają cy odbiera ten sygnał , a element oceniający ocenia kierunek, z którego dochodzi sygnał, a następnie urządzenie służące do zmiany kierunku światła zmienia kierunek światła w kierunku, z którego pochodzi odebrany sygnał. W ten sposób do zmiany kierunku ś wiatł a wystarcza uż ycie bezprzewodowego urz ą dzenia sterują cego. Niedogodnością opisanego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, iż światło może być kierowane jedynie w miejsce położenia urządzenia sterującego, a zatem urządzenie to musi zostać każdorazowo umieszczone w miejscu, które chcemy oświetlić.
Znany jest też z opisu zgłoszenia patentowego WO02/16824 sposób i układ sterowania kierunkiem, korzystnie również natężeniem, oświetlenia. Układ ten składa się z urządzenia wskazującego, które wyznacza miejsce i kierunek zmiany położenia światła, urządzenia odbiorczego, które odbiera sygnał wysłany przez urządzenie wskazujące oraz urządzenia sterującego, które kieruje źródło światła w miejsce wskazane przez urządzenie sterujące. Rozwiązanie to wymaga przygotowania odpowiedniego pomieszczenia zaopatrzonego w odpowiednio usytuowane, na stałe umieszczone, kamery lub inne detektory lokalizujące urządzenie wskazujące. Rozwiązanie to wymaga ścisłego dopasowania sposobu sterowania źródeł światła do konkretnego pomieszczenia, gdyż składa się z osobnych jednostek wykrywających urządzenie wskazujące, źródeł światła oraz głównej jednostki sterującej, a światło nakierowywane jest bezpośrednio na wskaźnik, a nie w miejsce wskazane wskaźnikiem.
Publikacja WO 2006/075298 ujawnia sposób sterowania wiązką świetlną reflektora, w którym reflektor wyposażony jest w detektor wiązki laserowej. Taką wiązkę laserową ze wskaźnika laserowego kieruje się na detektor, zaś detektor ten - na podstawie kierunku padania wiązki laserowej - wykrywa położenie wskaźnika laserowego, a odpowiednie sterowniki sterują silnikiem, w który wyposażony jest reflektor w ten sposób, aby skierować wiązkę świetlną reflektora na miejsce, w którym znajduje się wskaźnik laserowy.
Znane są również oprawy oświetleniowe posiadające możliwość ruchu, takie jak systemy oświetlenia dyskotekowego lub estradowego, charakteryzujące się tym, że ich ruch sterowany jest przez operatora lub za pomocą uprzednio zaprogramowanego komputera, lub ich ruch zależny od natężenia lub wysokości dźwięku. Rozwiązania te pozwalają jedynie na proste poruszanie oprawami.
Niedogodnością znanych rozwiązań jest brak możliwości zdalnego określenia miejsca, w które ma być skierowane światło. Rozwiązanie według wynalazku pozwala na zdalne kierowanie światła w miejsce oddalone od operatora wskaź nika, co pozwala na łatwe i szybkie dokonywanie odpowiednich zmian oświetlenia. Znane rozwiązania nie mają możliwości pozyskiwania informacji wizyjnej z kamer zintegrowanych z oprawą oświetleniową z jednoczesnym kierowaniem ś wiatła w miejsca wskazywane zdalnie.
Zagadnieniem technicznym wymagającym rozwiązania jest opracowanie nowego sposobu zdalnego sterowania oświetleniem, umożliwiającego zdalne kierowanie światłem ruchomej oprawy oświetleniowej na wybrany obiekt za pomocą wskaźnika laserowego.
Zagadnieniem technicznym wymagającym rozwiązania jest opracowanie nowego układu zdalnego sterowania oświetleniem, umożliwiającego zdalne kierowanie światłem ruchomej oprawy oświetleniowej na wybrany obiekt za pomocą wskaźnika laserowego.
Istota sposobu zdalnego sterowania oświetleniem według wynalazku polega na tym, że najpierw, po podłączeniu zasilania sieciowego do oprawy oświetleniowej, następuje faza konfiguracji kamery oraz sterowników silników krokowych. Po czym układ zdalnego sterowania oświetleniem przechodzi w stan oczekiwania na aktywację, która następuje poprzez oświetlenie czujnika aktywującego oprawę wskaźnikiem laserowym. W przypadku, gdy plamka laserowa znajduje się w polu widzenia kamery, oprawa oświetleniowa zmienia swoją pozycję w ten sposób, aby widziana plamka laserowa
PL 213 579 B1 emitowana przez wskaźnik laserowy znajdowała się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową. Przesuwanie plamki laserowej powoduje przesuwanie snopa światła emitowanego przez oprawę oświetleniową w ten sposób, że plamka laserowa zawsze znajduje się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową. W przypadku zaniku plamki laserowej lub gdy plamka laserowa nie znajduje się w polu widzenia kamery, oprawa oświetleniowa po określonym czasie przechodzi w stan oczekiwania na ponowną aktywację. Dodatkowo, po aktywacji oprawy oświetleniowej, oprawa ta może poruszać się przez określony czas w zakresach ruchu określonych przez kąty α i β w celu odnalezienia plamki laserowej, po czym ustawić się w ten sposób, aby odnaleziona plamka laserowa emitowana przez wskaźnik laserowy znajdowała się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową. Przesuwanie plamki laserowej powoduje przesuwanie snopa światła emitowanego przez oprawę oświetleniową w ten sposób, że plamka laserowa zawsze znajduje się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową. W przypadku zaniku plamki laserowej lub gdy plamka laserowa nie znajduje się w polu widzenia kamery, oprawa oświetleniowa po określonym czasie przechodzi w stan oczekiwania na ponowną aktywację. Natomiast w przypadku nie znalezienia plamki laserowej w wyniku poszukiwania, oprawa oświetleniowa automatycznie powraca do pozycji sprzed aktywacji i przechodzi w stan oczekiwania na ponowną aktywację.
Układ zdalnego sterowania oświetleniem, składający się z ruchomej oprawy oświetleniowej oraz wskaźnika, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że wyposażony jest we wskaźnik laserowy o dowolnej dł ugoś ci emitowanego ś wiatł a w zakresie widzialnym, a oprawa oświetleniowa jest wyposażona w źródło światła, połączone z zasilaczem światła i elektroniczny układ sterujący połączony z kamerą , z czujnikiem aktywują cym oprawę i z zespoł em napę dowym, przy czym wspomniany ukł ad sterujący jest skonfigurowany tak, że w przypadku gdy plamka laserowa znajduje się w polu widzenia kamery, zmienia pozycję oprawy oświetleniowej w ten sposób, aby widziana plamka laserowa znajdowała się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową, natomiast przesuwanie plamki laserowej powoduje przesuwanie snopa światła emitowanego przez oprawę oświetleniową tak, że plamka laserowa zawsze znajduje się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową.
Korzystnie, elektroniczny układ sterujący połączony jest dodatkowo z sygnalizatorem dźwiękowym, korzystnie głośnikiem piezoelektrycznym, a także ze znanym dowolnym modułem komunikacyjnym. Oprawa oświetleniowa posiada element mocujący zamontowany na obrotowym wałku wyjściowym z przekładni, korzystnie ślimakowej i stożkowej, pozwalającej na uzyskanie obrotowego ruchu oprawy o zakresie obrotu β = 360 stopni, a także zaopatrzona jest w źródło światła oraz kamerę, które osadzone są na wspólnym wałku wyjściowym z przekładni, korzystnie ślimakowej, pozwalającym na uzyskanie ruchu wychylnego źródła światła o zakresie α = 90 stopni, podczas gdy teoretyczna oś optyczna źródła światła jest równoległa do teoretycznej osi optycznej kamery. Czujnik aktywujący oprawę zbudowany jest z fotorezystora przesłoniętego filtrem optycznym. Elektroniczny układ sterujący składa się z buforów wejściowych, do których jest podłączona kamera, połączonym z mikrokontrolerem głównym, który dodatkowo połączony jest z kamerą poprzez mikrokontroler sterujący kamerą. Mikrokontroler główny połączony jest z czujnikiem aktywującym oprawę oraz dwoma niezależnymi sterownikami silników krokowych, a każdy z wymienionych elementów układu jest zasilany za pomocą nie uwidocznionego zasilacza układu sterującego i silników krokowych. Obiektyw kamery od strony zewnętrznej zaopatrzony jest w filtr selektywny służący do obserwacji plamki laserowej, dostosowany do długości fali światła emitowanego przez wskaźnik laserowy. Zespół napędowy posiada dwa silniki krokowe połączone za pomocą przekładni z wałkami wyjściowymi, umieszczonymi prostopadle względem siebie, które z kolei są połączone z elektronicznym układem sterującym. Sterowniki silników krokowych obsługują silniki krokowe korzystnie w trybie mikrokrokowym. Jeden z silników krokowych jest połączony za pomocą przekładni ślimakowej oraz przekładni stożkowej z wałkiem wyjściowym o zakresie ruchu β = 360 stopni, a drugi z silników krokowych jest połączony za pomocą przekładni ślimakowej z wałkiem wyjściowym o zakresie ruchu α = 90 stopni, na którym osadzone jest źródło światła oraz kamera. Fazy przyspieszania i wyhamowywania silników krokowych przebiegają płynnie zgodnie z krzywą trapezową. Moduł komunikacyjny pozwala na połączenie elektronicznego układu sterującego z nieuwidocznioną zewnętrzną jednostką sterującą, korzystnie z komputerem, pozwalaj ąc ą na dokonywanie zmian parametrów mikrokontrolera głównego, kamery oraz sterowników silników krokowych, a takż e na połączenie oprawy oś wietleniowej z innymi oprawami oś wietleniowymi oraz wykonywanie programów ruchu pojedynczej oprawy oświetleniowej lub ich zestawu uzyskanego poprzez ich połączenie.
PL 213 579 B1
Zaletą sposobu i układu według wynalazku jest możliwość bezdotykowej zmiany położenia oprawy oświetleniowej, co jest szczególnie ważne ze względu na możliwość wystąpienia wysokiej temperatury źródła światła oraz brak możliwości częstego wyłączania źródła światła w celu jego wystudzenia. Rozwiązanie według wynalazku umożliwia zdalne sterowanie oprawą oświetleniową bez konieczności odpowiedniego dostosowania pomieszczenia, w której jest ona umieszczona, a także bez konieczności uprzedniego określenia pozycji oprawy w przestrzeni względem położenia kamery. Oprawa oświetleniowa według wynalazku jest jednostką w pełni autonomiczną, która po powieszeniu w dowolnym miejscu w pomieszczeniu gotowa jest do niezależ nego funkcjonowania. Układ wedł ug wynalazku pozwala na łączenie opraw oświetleniowych w zestawy, w których każda oprawa może być sterowana samodzielnie za pomocą wskaźnika laserowego.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony na przykładzie wykonania uwidocznionym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy sposobu zdalnego sterowania oświetleniem, fig. 2 przedstawia schemat blokowy układu zdalnego sterowania oświetleniem, fig. 3 przedstawia oprawę oświetleniową w widoku ogólnym z przodu z uwidocznionymi teoretycznymi osiami optycznymi źródła światła i kamery, fig. 4 przedstawia oprawę oświetleniową w widoku ogólnym z boku z zaznaczonym zakresem ruchu α = 90 stopni, fig. 5 przedstawia oprawę oświetleniową w widoku ogólnym z góry z zaznaczonym zakresem ruchu β = 360 stopni, fig. 6 przedstawia oprawę oświetleniową w widoku ogólnym z przodu z zaznaczonym miejscem umieszczenia kamery, fig. 7 - fragment oprawy oświetleniowej w przekroju podłużnych wzdłuż linii A-A na fig. 6.
P r z y k ł a d:
Sposób zdalnego sterowania oświetleniem według wynalazku charakteryzuje się tym, że najpierw, po podłączeniu zasilania sieciowego do oprawy oświetleniowej 1, następuje faza konfiguracji kamery 5 oraz sterowników silników krokowych 20, 21. po czym układ zdalnego sterowania oświetleniem przechodzi w stan oczekiwania na aktywację. Aktywacja oprawy oświetleniowej 1 następuje poprzez oświetlenie czujnika aktywującego oprawę 6 wskaźnikiem laserowym. W przypadku, gdy plamka laserowa znajduje się w polu widzenia kamery 5, oprawa oświetleniowa 1 zmienia swoją pozycję w ten sposób, aby widziana plamka laserowa emitowana przez wskaźnik laserowy znajdowała się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową 1. Przesuwanie plamki laserowej powoduje przesuwania snopa światła emitowanego przez oprawę oświetleniową 1 w ten sposób, że plamka laserowa zawsze znajduje się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową 1. W przypadku zaniku plamki laserowej lub gdy plamka laserowa nie znajduje się w polu widzenia kamery 5 oprawa oświetleniowa 1, po określonym czasie, przechodzi w stan oczekiwania na ponowną aktywację. Natomiast w przypadku, gdy plamka laserowa po aktywacji nie znajdzie się w polu widzenia kamery 5 w określonym czasie, oprawa oświetleniowa 1 korzystnie może poruszać się w zakresie określonym przez kąty α i β, w celu odnalezienia jej. Po odnalezieniu plamki laserowej oprawa oświetleniowa 1 ustawia się w ten sposób, aby plamka ta znajdowała się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową 1. Natomiast w przypadku nie znalezienia plamki laserowej w wyniku poszukiwania, oprawa oświetleniowa 1 automatycznie powraca do pozycji sprzed aktywacji i przechodzi w stan oczekiwania na ponowną aktywację.
Układ zdalnego sterowania oświetleniem składa się z ruchomej oprawy oświetleniowej 1 oraz nieuwidocznionego wskaźnika laserowego o dowolnej długości emitowanego światła w zakresie widzialnym. Oprawa oświetleniowa 1 jest wyposażona w źródło światła 2 połączone z zasilaczem źródła światła 3 i elektroniczny układ sterujący 4 połączony z kamerą 5, z czujnikiem aktywującym oprawę 6 i z zespołem napędowym. Elektroniczny układ sterujący 4 połączony jest dodatkowo z nieuwidocznionym sygnalizatorem dźwiękowym, korzystnie głośnikiem piezoelektrycznym oraz ze znanym dowolnym modułem komunikacyjnym 8. Oprawa oświetleniowa posiada element mocujący 9 zamontowany na obrotowym wałku wyjściowym 10 z przekładni, korzystnie ślimakowej 11 i stożkowej 12, pozwalającej na uzyskanie obrotowego ruchu oprawy o zakresie obrotu β = 360 stopni, a także zaopatrzona jest w źródło światła 2 oraz kamerę 5, które osadzone są na wspólnym wałku wyjściowym 13 z przekładni, korzystnie ślimakowej 14, pozwalającym na uzyskanie ruchu wychylnego źródła światła o zakresie α = 90 stopni. Teoretyczna oś optyczna źródła światła 25 jest równoległa do teoretycznej osi optycznej kamery 26. Użyte przekładnie 11, 14 charakteryzują się samohamownością, a tym samym pozwalają na zachowanie tej samej pozycji oprawy zarówno w stanie wyłączenia zasilania samych silników krokowych, jak i wyłączenia całej oprawy. Czujnik aktywujący oprawę 6 zbudowany jest korzystnie z fotorezystora 15 przesłoniętego filtrem optycznym 16. Elektroniczny układ sterujący 4 składa się z buforów wejściowych 17 dostosowujących napięcia pracy kamery 5 i pozostałych elementów układu, do któPL 213 579 B1 rych jest podłączona kamera 5. Bufory wejściowe 17 połączone są z mikrokontrolerem głównym 18, który dodatkowo połączony jest z kamerą 5 poprzez mikrokontroler sterujący kamerą 19. Mikrokontroler główny 18 połączony jest z czujnikiem aktywującym oprawę 6 oraz dwoma niezależnymi sterownikami silników krokowych 20, 21. Każdy z wymienionych elementów układu jest zasilany za pomocą nieuwidocznionego zasilacza układu sterującego i silników krokowych. Obiektyw kamery 5 od strony zewnętrznej zaopatrzony jest w filtr selektywny 22 służący do obserwacji plamki laserowej, dostosowany do długości fali światła emitowanego przez wskaźnik laserowy. Zespół napędowy 7 posiada dwa silniki krokowe 23, 24 połączone za pomocą przekładni 11, 12, 14 z wałkami wyjściowymi 10, 13, umieszczonymi prostopadle względem siebie i połączonymi ze sterownikami silników krokowych 20, 21, wchodzącymi w skład elektronicznego układu sterującego 4. Sterowniki silników krokowych obsługują silniki krokowe w trybie mikrokrokowym, co pozwala na zredukowanie hałasu generowanego w czasie ich pracy. Jeden z silników krokowych 23 jest połączony za pomocą przekładni ślimakowej 11 oraz przekładni stożkowej 12 z wałkiem wyjściowym 10 o zakresie ruchu β = 360 stopni, natomiast drugi z silników krokowych 24 jest połączony za pomocą przekładni ślimakowej 14 z wałkiem wyjściowym 13 o zakresie ruchu α = 90 stopni, na którym osadzone jest źródło światła 2 oraz kamera 5. Fazy przyśpieszania i wyhamowywania silników krokowych przebiegają zgodnie z krzywą trapezową, co pozwala na płynną realizację ich ruchu i zastosowanie silników o mniejszej mocy dla uzyskania wymaganej dynamiki ruchu. Moduł komunikacyjny 8 pozwala na połączenie elektronicznego układu sterującego 4 z nieuwidocznioną zewnętrzną jednostką sterującą, korzystnie z komputerem, pozwalającą na dokonywanie zmian parametrów mikrokontrolera głównego 18, kamery 5 oraz sterowników silników krokowych 20, 21, a także na połączenie oprawy oświetleniowej 1 z innymi oprawami oświetleniowymi oraz na wykonywanie programów ruchu pojedynczej oprawy oświetleniowej 1 lub ich zestawu uzyskanego poprzez ich połączenie.

Claims (14)

1. Sposób zdalnego sterowania oświetleniem, znamienny tym, że najpierw, po podłączeniu zasilania sieciowego do oprawy oświetleniowej (1), następuje faza konfiguracji kamery (5) oraz sterowników silników krokowych (20, 21), po czym układ zdalnego sterowania oświetleniem przechodzi w stan oczekiwania na aktywację, która następuje poprzez oświetlenie czujnika aktywującego (6) oprawę (1) wskaźnikiem laserowym, w przypadku gdy plamka laserowa znajduje się w polu widzenia kamery (5), oprawa oświetleniowa (1) zmienia swoją pozycję w ten sposób, aby widziana plamka laserowa emitowana przez wskaźnik laserowy znajdowała się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową (1), natomiast przesuwanie plamki laserowej powoduje przesuwanie snopa światła emitowanego przez oprawę oświetleniową (1) w ten sposób, że plamka laserowa zawsze znajduje się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową (1), w przypadku zaniku plamki laserowej lub gdy plamka laserowa nie znajduje się w polu widzenia kamery (5) oprawa oświetleniowa (1) po określonym czasie przechodzi w stan oczekiwania na ponowną aktywację.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że korzystnie po aktywacji, w celu odnalezienia plamki laserowej, oprawa oświetleniowa (1) porusza się przez określony czas w zakresach ruchu określonych przez kąty α i β, a po jej odnalezieniu ustawia się w ten sposób, aby odnaleziona plamka laserowa emitowana przez wskaźnik laserowy znajdowała się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową (1), natomiast przesuwanie plamki laserowej powoduje przesuwanie snopa światła emitowanego przez oprawę oświetleniową (1) w ten sposób, że plamka laserowa zawsze znajduje się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową (1), w przypadku zaniku plamki laserowej lub gdy plamka laserowa nie znajduje się w polu widzenia kamery (5) oprawa oświetleniowa (1) po określonym czasie przechodzi w stan oczekiwania na ponowną aktywację, natomiast w przypadku nie znalezienia plamki laserowej w wyniku poszukiwania, oprawa oświetleniowa (1) automatycznie powraca do pozycji sprzed aktywacji i przechodzi w stan oczekiwania na ponowną aktywację.
3. Układ zdalnego sterowania oświetleniem, składający się z ruchomej oprawy oświetleniowej oraz wskaźnika, znamienny tym, że wyposażony jest we wskaźnik laserowy o dowolnej długości emitowanego światła w zakresie widzialnym, a oprawa oświetleniowa (1) jest wyposażona w źródło światła (2), połączone z zasilaczem światła (3) i elektroniczny układ sterujący (4) połączony z kamerą (5), z czujnikiem aktywującym oprawę (6) i z zespołem napędowym (7), przy czym wspomniany układ
PL 213 579 B1 sterujący (4) jest skonfigurowany tak, że w przypadku gdy plamka laserowa znajduje się w polu widzenia kamery (5), zmienia pozycję oprawy oświetleniowej (1) w ten sposób, aby widziana plamka laserowa znajdowała się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową (1), natomiast przesuwanie plamki laserowej powoduje przesuwanie snopa światła emitowanego przez oprawę oświetleniową (1) tak, że plamka laserowa zawsze znajduje się w środku obszaru oświetlanego przez oprawę oświetleniową (1).
4. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że elektroniczny układ sterujący (4) połączony jest dodatkowo z nieuwidocznionym sygnalizatorem dźwiękowym, korzystnie głośnikiem piezoelektrycznym.
5. Układ według zastrz. 3 lub 4, znamienny tym, że elektroniczny układ sterujący (4) połączony jest dodatkowo ze znanym dowolnym modułem komunikacyjnym (8).
6. Układ według zastrz. 3 lub 4 lub 5, znamienny tym, że oprawa oświetleniowa posiada element mocujący (9) zamontowany na obrotowym wałku wyjściowym (10) z przekładni, korzystnie ślimakowej (11) i stożkowej (12), pozwalającej na uzyskanie obrotowego ruchu oprawy o zakresie obrotu β = 360 stopni, a także zaopatrzona jest w źródło światła (2) oraz kamerę (5), które osadzone są na wspólnym wałku wyjściowym (13) z przekładni, korzystnie ślimakowej (14), pozwalającym na uzyskanie ruchu wychylnego źródła światła o zakresie α = 90 stopni, podczas gdy teoretyczna oś optyczna źródła światła (25) jest równoległa do teoretycznej osi optycznej kamery (26).
7. Układ według zastrz. 3 lub 6, znamienny tym, że czujnik aktywujący oprawę (6) zbudowany jest korzystnie z fotorezystora (15) przesłoniętego filtrem optycznym (16).
8. Układ według zastrz. 3 lub 7, znamienny tym, że elektroniczny układ sterujący (4) składa się z buforów wejściowych (17), do których jest podłączona kamera (5), połączonych z mikrokontrolerem głównym (18), który dodatkowo połączony jest z kamerą (5) poprzez mikrokontroler sterujący kamerą (19), podczas gdy mikrokontroler główny (18) połączony jest z czujnikiem aktywującym oprawę (6) oraz dwoma niezależnymi sterownikami silników krokowych (20, 21), a każdy z wymienionych elementów układu jest zasilany za pomocą nieuwidocznionego zasilacza układu sterującego i silników krokowych.
9. Układ według zastrz. 3 lub 8, znamienny tym, że obiektyw kamery (5) od strony zewnętrznej zaopatrzony jest w filtr selektywny (22) służący do obserwacji plamki laserowej, dostosowany do długości fali światła emitowanego przez wskaźnik laserowy.
10. Układ według zastrz. 3 lub 9, znamienny tym, że zespół napędowy (7) posiada dwa silniki krokowe (23, 24) połączone za pomocą przekładni (11, 12, 14) z wałkami wyjściowymi (10, 13), umieszczonymi prostopadle względem siebie, które są połączone z elektronicznym układem sterującym (4).
11. Układ według zastrz. 3 lub 10, znamienny tym, że sterowniki silników krokowych obsługują silniki krokowe w trybie mikrokrokowym.
12. Układ według zastrz. 3 lub 11, znamienny tym, że jeden z silników krokowych (23) jest połączony za pomocą przekładni ślimakowej (11) oraz przekładni stożkowej (12) z wałkiem wyjściowym (10) o zakresie ruchu β = 360 stopni, a drugi z silników krokowych (24) jest połączony za pomocą przekładni ślimakowej (14) z wałkiem wyjściowym (13) o zakresie ruchu α = 90 stopni, na którym osadzone jest źródło światła (2) oraz kamera (5).
13. Układ według zastrz. 3 lub 12, znamienny tym, że fazy przyspieszania i wyhamowywania silników krokowych przebiegają płynnie zgodnie z krzywą trapezową.
14. Układ według zastrz. 3 lub 13, znamienny tym, że moduł komunikacyjny (8) pozwala na połączenie elektronicznego układu sterującego (4) z nieuwidocznioną zewnętrzną jednostką sterującą, korzystnie z komputerem, pozwalającą na dokonywanie zmian parametrów mikrokontrolera głównego (18), kamery (5) oraz sterowników silników krokowych (20, 21), połączenie oprawy oświetleniowej (1) z innymi oprawami oświetleniowymi, a także wykonywanie programów ruchu pojedynczej oprawy oświetleniowej (1) lub ich zestawu uzyskanego poprzez ich połączenie.
PL381717A 2007-02-08 2007-02-08 Sposób i uklad zdalnego sterowania oswietleniem PL213579B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381717A PL213579B1 (pl) 2007-02-08 2007-02-08 Sposób i uklad zdalnego sterowania oswietleniem
PCT/PL2008/000012 WO2008097114A1 (en) 2007-02-08 2008-02-08 Method and system of remote lighting control
EP08712678A EP2165577A1 (en) 2007-02-08 2008-02-08 Method and system of remote lighting control

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381717A PL213579B1 (pl) 2007-02-08 2007-02-08 Sposób i uklad zdalnego sterowania oswietleniem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL381717A1 PL381717A1 (pl) 2008-08-18
PL213579B1 true PL213579B1 (pl) 2013-03-29

Family

ID=39414994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL381717A PL213579B1 (pl) 2007-02-08 2007-02-08 Sposób i uklad zdalnego sterowania oswietleniem

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2165577A1 (pl)
PL (1) PL213579B1 (pl)
WO (1) WO2008097114A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102010055666B4 (de) * 2010-12-22 2017-06-29 Drägerwerk AG & Co. KGaA Medizinische Beleuchtungsvorrichtung und Verfahren zum Betrieb einer medizinischen Beleuchtungsvorrichtung

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4678142A (en) * 1985-07-25 1987-07-07 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force Precision guided antiaircraft munition
JPH07312296A (ja) 1994-05-13 1995-11-28 Matsushita Electric Works Ltd リモコンスポットライトシステム
GB9615949D0 (en) * 1996-07-30 1996-09-11 Murtha Terence M Light control systems
WO2002016824A1 (en) 2000-08-23 2002-02-28 Ot Light Aps Method and system for controlling the direction, and preferably also the intensity, of light at a site and use of such system
US6655817B2 (en) * 2001-12-10 2003-12-02 Tom Devlin Remote controlled lighting apparatus and method
EP1607710A1 (en) * 2004-06-18 2005-12-21 Saab Ab System for determining the target range for a laser guided weapon
EP1839014A2 (en) * 2005-01-12 2007-10-03 Koninklijke Philips Electronics N.V. Spotlight unit comprising means for adjusting the light beam direction

Also Published As

Publication number Publication date
WO2008097114A1 (en) 2008-08-14
EP2165577A1 (en) 2010-03-24
PL381717A1 (pl) 2008-08-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100235236B1 (ko) 조명 방향 가변기
US20080272928A1 (en) Signaling light with motion-sensing light control circuit
EP1946618B9 (en) Method, system and remote control for controlling the settings of each of a multitude of spotlights
JP2007235416A (ja) 監視カメラ
JP2006528820A (ja) 室内照明システム
KR101127297B1 (ko) 레이저 조사기의 회전기구
JP6285821B2 (ja) 器具制御装置、可変装置、照明制御装置および可変照明装置
US20150069916A1 (en) Kinematic light control system
PL213579B1 (pl) Sposób i uklad zdalnego sterowania oswietleniem
JP5372489B2 (ja) 照明装置
JP2013039845A (ja) 室内照明灯
JP2000164367A (ja) 照明装置
JP5835026B2 (ja) X線撮影装置
KR20110014743A (ko) 물체 추적 조명장치
JP4892747B2 (ja) 機器制御装置
JP4797929B2 (ja) 熱線センサ付自動スイッチ
JP2007101483A (ja) 人検知装置、照明システム
JP2003092194A (ja) 照明制御装置
JP2006027533A (ja) 覚醒照明装置
JP2006226101A (ja) 自動ドアのセンサ装置
KR102178495B1 (ko) 로고라이트의 구동장치
US11206723B2 (en) Remote control device, communication device, variable device and lighting device
JP3440559B2 (ja) 照明制御システム
JPH04144002A (ja) 照明装置
JP3060285B2 (ja) スポットライトシステム