PL212922B1 - Wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego - Google Patents

Wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego

Info

Publication number
PL212922B1
PL212922B1 PL386835A PL38683508A PL212922B1 PL 212922 B1 PL212922 B1 PL 212922B1 PL 386835 A PL386835 A PL 386835A PL 38683508 A PL38683508 A PL 38683508A PL 212922 B1 PL212922 B1 PL 212922B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
amount
lubricant
modifier
grease
Prior art date
Application number
PL386835A
Other languages
English (en)
Other versions
PL386835A1 (pl
Inventor
Ewa Pawelec
Jadwiga Bajer
Jolanta Drabik
Original Assignee
Inst Tech Eksploatacji
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Tech Eksploatacji filed Critical Inst Tech Eksploatacji
Priority to PL386835A priority Critical patent/PL212922B1/pl
Publication of PL386835A1 publication Critical patent/PL386835A1/pl
Publication of PL212922B1 publication Critical patent/PL212922B1/pl

Links

Landscapes

  • Lubricants (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego, przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego, oraz wszędzie tam, gdzie ze względu na wymagania ochrony zdrowia i ochrony środowiska koniecznym jest stosowanie smarów nietoksycznych i łatwo biodegradowalnych.
Znane z opisów patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4180466, 4108785 i RFN nr 2649684 smary są oparte na oleistych trójglicerydach kwasów tłuszczowych i/lub polimerach i nadają się do stosowania ogólnego. Kompozycje te zawierają w swoim składzie zmodyfikowane bazy olejowe. Podaje się, że użyte mieszaniny estrów powstają w wyniku wymiany estrowej a otrzymana mieszanina reakcyjna zawiera określone ilości trójglicerydu glikolu polioksyalkilenowego i kwasu dwukarboksylowego a otrzymane mieszaniny reakcyjne zawierają w swoim składzie określone ilości siarkowanych estrów, jako dodatki zwiększające odporność na wysokie naciski.
Natomiast w znanym szwedzkim opisie patentowym nr 415778 proponuje się stosowanie, jako fazy dyspergującej, smarów plastycznych mieszaniny, w której olejem podstawowym jest olej mineralny, ciekły tłuszcz i olej syntetyczny, lub mieszanina co najmniej dwu z nich. Wszystkie kompozycje smarowe zawierają pakiety dodatków modyfikujących właściwości funkcjonalne, bez określenia stopnia ich toksyczności.
Z polskich opisów patentowych nr 174468 i 175017 znane są smary do łożysk tocznych i ślizgowych pracujących w warunkach działania długotrwałych obciążeń i zmiennych temperatur, które są szkodliwe dla środowiska i nie można ich stosować w przemyśle spożywczym. Dostępne są smary plastyczne spełniające wymagania ochrony środowiska, ale są przeznaczone do innych wymagań eksploatacyjnych. Znany z polskich opisów P-364267 i P-378625 smar biodegradowalny jest nieodporny na działanie wody, a smar znany z polskiego opisu patentowego nr 198842 jest smarem niskotemperaturowym, do eksploatacji w temperaturze do -54°C.
Środki smarowe przeznaczone do stosowania w przemyśle spożywczym muszą spełniać wymagania ochrony środowiska bez szkody dla właściwości charakteryzujących daną grupę środków smarowych. Oznacza to, że produkt smarowy nie może być substancją toksyczną, biodegradacja w wyniku działania bakterii i mikroorganizmów powinna prowadzić do rozkładu na dwutlenek węgla i wodę co najmniej 75% masy produktu smarowego, a właściwości fizykochemiczne i smarne muszą odpowiadać technicznym wymaganiom eksploatacji węzła tarcia. Jednoczesne spełnienie tych warunków najczęściej wymaga opracowania nowych środków smarowych lub modyfikacji już istniejących.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego smaru plastycznego, który spełnia wymagania ekologiczne, nie zatruwa środowiska, działa przeciwzatarciowo, zapewnia właściwy poziom smarowania łożysk tocznych i ślizgowych w maszynach i urządzeniach, przemysłu spożywczego.
Wysokotemperaturowy smar plastyczny, przeznaczony do pracy w warunkach zmiennych, wysokich temperatur, według wynalazku charakteryzuje się tym, że składa się z syntetycznego oleju estrowego, w ilości od 95 do 98% wag., z hydrofilowej krzemionki płomieniowej, zastosowanej jako zagęszczacz, w ilości od 2 do 5% wag., a jako dodatek reologiczny zawiera hydrofobową krzemionkę płomieniową, w ilości od 9 do 13% wag., w stosunku do masy smaru oraz zawiera korzystnie modyfikator właściwości smarnych i modyfikator właściwości adhezyjnych. Jako modyfikator właściwości smarnych smar zawiera substancję mineralną o budowie warstwowej, korzystnie krzemian magnezu o strukturze blaszkowej, w ilości od 2 do 10% wag., w stosunku do masy smaru.
Jako modyfikator właściwości adhezyjnych smar zawiera związki polimerowe, korzystnie z grupy kopolimerów etylenowo-propylenowych, w ilości od 1,5 do 12% wag., w stosunku do masy smaru i/lub dodatki estrowe, korzystnie estry oleju rzepakowego, w ilości od 0,5 do 15% wag., w stosunku do masy smaru.
Smar według wynalazku zawiera składniki nie znajdujące się w wykazie substancji niebezpiecznych, posiadające dopuszczenie do stosowania w przemyśle spożywczym.
Smar plastyczny, zwłaszcza dla przemysłu spożywczego, przeznaczony do pracy w warunkach podwyższonej i zmiennej temperatury, w przykładowym zastosowaniu według wynalazku składa się z syntetycznego oleju estrowego, w ilości od 95 do 98% wag., z hydrofilowej krzemionki płomieniowej, zastosowanej jako zagęszczacz, w ilości od 2 do 5% wag. i zawiera jako dodatek reologiczny hydrofobową krzemionkę płomieniową, w ilości od 9 do 13% wag., w stosunku do masy smaru, a jako modyfikator właściwości smarnych zawiera substancję mineralną o budowie warstwowej, korzystnie krzemian magnezu o strukturze blaszkowej, w ilości od 2 do 10% wagowych, w stosunku do masy
PL 212 922 B1 smaru, natomiast modyfikatorem właściwości adhezyjnych są związki polimerowe, korzystnie z grupy kopolimerów etylenowo-propylenowych, w ilości od 1,5 do 12% wag., również jako modyfikator właściwości adhezyjnych smar zawiera dodatki estrowe, korzystnie estry oleju rzepakowego, w ilości od 0,5 do 15% wag.
Smar według wynalazku jest przeznaczony do stosowania w warunkach zmiennych, wysokich temperatur w łożyskach tocznych i ślizgowych, maszyn przemysłu spożywczego oraz wszędzie tam, gdzie ze względu na wymagania ochrony zdrowia i ochrony środowiska koniecznym jest stosowanie smarów nietoksycznych i łatwo biodegradowalnych.
Wysoki poziom właściwości smarnych zapewnia zastosowanie niskotarciowego dodatku z grupy krzemianów magnezu, w ilości od 2 do 10% wag., w stosunku do masy smaru.
Niżej podane przykłady wyjaśniają lepiej wynalazek, nie ograniczając zakresu jego wykorzystania.
P r z y k ł a d I
Smar plastyczny zawiera 4,5% wag. hydrofilowej krzemionki płomieniowej o powierzchni wła22 ściwej 300 m2/g i 95,5% syntetycznego oleju estrowego o lepkości kinematycznej 19,5 mm2/s w 40°C 2 i 5,3 mm2/s w 100°C, temperaturze krzepnięcia -49°C, biodegradacji 75%. Do podstawowej kompozycji smarowej dodawana jest w ilości 12% hydrofobowa krzemionka płomieniowa o powierzchni właści2 wej 110 m2/g i 7% nieorganicznego dodatku z grupy krzemianów magnezu. Całość jest homogenizowana do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodawany jest dodatek adhezyjny, z grupy estrów oleju rzepakowego, w ilości 1,5% i smar jest poddawany powtórnej homogenizacji.
Parametry tego smaru plastycznego:
temperatura kroplenia Tkr = 224°C, penetracja w temperaturze 25°C po 60 cyklach ugniatania = 276 2
1/10 mm2, wydzielanie oleju ze smaru 3,5%, obciążenie zespawania Pz = 1570,8 N.
P r z y k ł a d II.
Smar plastyczny zawiera 4,5% wag. hydrofilowej krzemionki płomieniowej o powierzchni wła22 ściwej 300 m2/g i 95,5% estrowego oleju syntetycznego o lepkości kinematycznej 19,5 mm2/s w 40°C 2 i 5,3 mm2/s w 100°C, temperaturze krzepnięcia -49°C, biodegradacji 75%. Do podstawowej kompozycji smarowej dodawana jest w ilości 12% hydrofobowa krzemionka płomieniowa o powierzchni właści2 wej 110 m2/g i 7% nieorganicznego dodatku z grupy krzemianów magnezu. Całość jest homogenizowana do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodawany jest dodatek adhezyjny, z grupy kopolimerów etylenowo-propylenowych, w ilości 2,5%. Smar jest poddawany powtórnej homogenizacji.
Parametry tego smaru plastycznego:
temperatura kroplenia Tkr = 228°C, penetracja w temperaturze 25°C po 60 cyklach ugniatania = 282 2
1/10 mm2, wydzielanie oleju ze smaru 4,2%, obciążenie zespawania Pz = 1570,8 N.

Claims (4)

1. Wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego, znamienny tym, że składa się z syntetycznego oleju estrowego w ilości od 95 do 98% wag., z hydrofilowej krzemionki płomieniowej, zastosowanej jako zagęszczacz, w ilości od 2 do 5% a jako dodatek reologiczny zawiera hydrofobową krzemionkę płomieniową w ilości od 9 do 13% wag., w stosunku do masy smaru, oraz zawiera korzystnie modyfikator właściwości smarnych i modyfikator właściwości adhezyjnych.
2. Smar plastyczny, według zastrz. 1, znamienny tym, że jako modyfikator właściwości smarnych zawiera substancję mineralną o budowie warstwowej, korzystnie krzemian magnezu o strukturze blaszkowej, w ilości od 2 do 10% wag., w stosunku do masy smaru.
3. Smar plastyczny, według zastrz. 1, znamienny tym, że jako modyfikator właściwości adhezyjnych zawiera związki polimerowe, korzystnie z grupy kopolimerów etylenowo-propylenowych, w ilości od 1,5 do 12% wag., w stosunku do masy smaru.
4. Smar plastyczny, według zastrz. 1, znamienny tym, że jako modyfikator właściwości adhezyjnych zawiera dodatki estrowe, korzystnie estry oleju rzepakowego, w ilości od 0,5 do 15% wag., w stosunku do masy smaru.
PL386835A 2008-12-17 2008-12-17 Wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego PL212922B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386835A PL212922B1 (pl) 2008-12-17 2008-12-17 Wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386835A PL212922B1 (pl) 2008-12-17 2008-12-17 Wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL386835A1 PL386835A1 (pl) 2010-06-21
PL212922B1 true PL212922B1 (pl) 2012-12-31

Family

ID=42990571

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386835A PL212922B1 (pl) 2008-12-17 2008-12-17 Wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212922B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL386835A1 (pl) 2010-06-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5707589B2 (ja) 潤滑剤組成物および潤滑液組成物
Gallego et al. Tribological behaviour of novel chemically modified biopolymer-thickened lubricating greases investigated in a steel–steel rotating ball-on-three plates tribology cell
BRPI0811885B1 (pt) composição de graxa lubrificante
JP6889664B2 (ja) 樹脂用潤滑剤組成物及び樹脂の潤滑方法
JP2009286950A (ja) 潤滑剤組成物
JP4809793B2 (ja) グリース組成物及び機械部材
Prasannakumar et al. Bio-based additives in lubricants: addressing challenges and leveraging for improved performance toward sustainable lubrication
KR20130118936A (ko) 그리스 조성물
JP2009227958A (ja) 潤滑剤組成物
JP5620080B2 (ja) グリース組成物の耐荷重性向上剤及び向上方法
PL212922B1 (pl) Wysokotemperaturowy smar plastyczny o podwyższonej adhezji do podłoża stalowego przeznaczony do maszyn przemysłu spożywczego
JP5517232B2 (ja) 難燃性グリース組成物の貯蔵方法
Rac et al. Performance investigation of chain saw lubricants based on new sunflower oil (NSO)
JP5765806B2 (ja) グリース組成物
CA3268368A1 (en) LUBRICATING GREASE CONTAINING USED BLEACHING EARTHS
WO2018012639A1 (ja) 難燃性グリース組成物
Deri Evaluation of engine oil mix with palm oil using four ball tribotester with various speed
PL211915B1 (pl) Smar plastyczny do stosowania w przemyśle spożywczym
PL211620B1 (pl) Smar plastyczny zwłaszcza dla przemysłu spożywczego
JP2009286951A (ja) 潤滑剤組成物
PL229935B1 (pl) Wysokospecjalistyczny smar plastyczny zwłaszcza do maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
PL238661B1 (pl) Wysokospecjalistyczny środek smarowy przeznaczony do stosowania w maszynach i urządzeniach przemysłu rolno-spożywczego
Gnanasekaran et al. Vegetable Oil Based Bio-Lubricants and Transformer Fluids
PL199441B1 (pl) Smar plastyczny
PL199440B1 (pl) Smar plastyczny