PL212568B1 - Wózek pojazdu szynowego, zwlaszcza do wagonów towarowych - Google Patents

Wózek pojazdu szynowego, zwlaszcza do wagonów towarowych

Info

Publication number
PL212568B1
PL212568B1 PL384964A PL38496408A PL212568B1 PL 212568 B1 PL212568 B1 PL 212568B1 PL 384964 A PL384964 A PL 384964A PL 38496408 A PL38496408 A PL 38496408A PL 212568 B1 PL212568 B1 PL 212568B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
springing
vertical
rubber
trolley
metal
Prior art date
Application number
PL384964A
Other languages
English (en)
Inventor
Ryszard Maria Suwalski
Original Assignee
Dobrzynski Arkadiusz Ankor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dobrzynski Arkadiusz Ankor filed Critical Dobrzynski Arkadiusz Ankor
Priority to PL384964A priority Critical patent/PL212568B1/pl
Publication of PL212568B1 publication Critical patent/PL212568B1/pl

Links

Landscapes

  • Handcart (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wózek pojazdu szynowego, zwłaszcza do wagonów towarowych.
Z opisu wynalazku zgłoszonego w systemie Patentu Europejskiego za numerem EP 1 637 425 A2 znane jest rozwiązanie, w którym ostojnice ramy wózka wraz ze sprężynowaniem gumowo-metalowym są umieszczone pomiędzy wewnętrznymi powierzchniami kół zestawów kołowych, przy czym korpusy łożysk są połączone naprzemiennie skrzyżowanymi cięgnami zakończonymi przegubami gumowo-metalowymi. Prowadzenie zestawów kołowych jest zrealizowane poprzez elementy gumowometalowe, umieszczone w korpusach łożysk, stanowiąc sprężynowanie poziome. Usprężynowanie pionowe stanowią bloki gumowo-metalowe, umieszczone nad korpusami łożysk osiowych, na których opiera się rama wózka złożona z belki poprzecznej i dwóch belek czołowych. W płaszczyźnie każdego z elementów prowadzących zestaw kołowy znajdują się tłumiki hydrauliczne, rozmieszczone po cztery na każdy zestaw kołowy. Na belce poprzecznej wózka, w jej geometrycznym środku, jest umieszczone gniazdo skrętu oparte o wkładkę gumowo-metalową, zabezpieczoną kołnierzem, oraz rozmieszczone po jej bokach sprężynowe ślizgi boczne. Wózek jest wyposażony w hamulce tarczowe z mechanizmami zaciskowymi, zawieszonymi na ramie i współpracującymi z pierścieniami ciernymi mocowanymi na tarczach kół zestawu kołowego.
Znane jest również rozwiązanie, w którym zestaw kołowy jest prowadzony za pomocą jednostronnego wahacza, łączącego korpus łożyska osiowego z ramą wózka, typu otwartego poprzez element gumowo-metalowy. Usprężynowanie pionowe stanowią cylindryczne bloki gumowo-metalowe umieszczone nad łożyskami osiowymi, pomiędzy wahaczem i ramą wózka. Tłumienie pionowych drgań usprężynowania realizują tłumiki hydrauliczne, umieszczone z czoła względnie z boku wahacza i połączone z ramą wózka - po jednym tłumiku na każdy wahacz. Wózki wyposażone są w gniazda skrętu i gumowo-metalowe oparcia boczne połączone beztarciowo z nadwoziem wagonu. W wózku zastosowano jednostronny hamulec klockowy. Rozwiązanie to wykorzystano w wózkach TF25 i TF25F, prezentowane na stronie internetowej www.axiomrail.com.
Znane jest również z opisu do Patentu Europejskiego numer EP 1 727 720 B1 rozwiązanie wózków, w których zastosowano sprężynowanie pionowe i poziome za pomocą elementów gumowo-metalowych z wewnętrznymi tłumikami hydraulicznymi. Elementy gumowo-metalowe osadzono w korpusach łożysk osiowych i połączono z ramą wózka za pomocą kształtowej wstawki.
W opisie do Patentu Europejskiego numer EP 0 004 585 ujawniono rozwiązanie, gdzie w miejsce dotychczasowych sprężynowych ślizgów oparcia nadwozia wprowadzono resor w sposób łożyskowy zamocowany z jednej strony wózka, natomiast z drugiej strony wózka w sposób przesuwny. Resor współpracuje z umieszczonym pod nim odbijakiem - co pozwala na bezluzowe prowadzenie wózka.
Istota wózka pojazdu szynowego, który według wynalazku zawiera ramę opartą na korpusach łożysk osiowych zestawów kołowych poprzez usprężynowanie przyosiowe, przy czym ramę tworzą dwie ostojnice o przekroju dwuteowym połączone belką poprzeczną o przekroju skrzynkowym, na której jest zamontowane gniazdo skrętu i sprężyste ślizgi boczne, będące miejscami podparć nadwozia pojazdu, przy czym połączenia elementów pełniące funkcje usprężynowania wózka w zależności od kierunku jego działania dzielą je na usprężynowanie pionowe, usprężynowanie poziomo-poprzeczne i usprężynowanie pionowo wzdłużne, ponadto wózek ma zamontowany hamulec, charakteryzuje się tym, że ostojnica składa się z części górnej i części dolnej, które w połączeniu tworzą wybranie stanowiące miejsce mocowania belki poprzecznej. W połączeniu części górnej z częścią dolną znajduje się czteroramienna węzłówka łącząca pas dolny belki poprzecznej z podstawą sprężyny wyposażoną w gniazdo sprężyn oraz z pasem górnym belki poprzecznej. Podstawa sprężyn ma wzmocnienia narożnikowe i jest połączona z jednej strony z pionowymi ściankami pasa górnego części górnej, a z drugiej strony z pasem dolnym części dolnej. Według innej, korzystnej cechy wynalazku charakterystyki usprężynowania pionowego Cz, usprężynowania pionowo-poprzecznego Cy i usprężynowania pionowo-wzdłużnego Cx w daszkowych blokach gumowo-metalowych, z dodatkową sprężyną gumowo-metalową umieszczoną w gnieździe sprężyny nad korpusem łożyska osiowego, pozostają w stosunku jak 1 : 8 : 2,6, poza tym pokrywa ma ogranicznik dwuramienny z hakami połączonymi z zabierakami umocowanymi na ostojnicy oraz wspornik tłumika hydraulicznego. Według kolejnej, korzystnej cechy wynalazku na belce poprzecznej ma zamocowane gumowo-metalowe ślizgi boczne o poziomej wzdłużnej charakterystyce Cx > 50 kN/mm, przy czym pas górny ma występy wsporników i hamulca klockowego. Według następnej, na belce poprzecznej ma zamocowane gumowo-metalowe
PL 212 568 B 1 ślizgi boczne o poziomej wzdłużnej charakterystyce Cx > 50 kN/mm, przy czym pas górny ma występy do montażu wsporników hamulca tarczowego. Według innej, korzystnej cechy wynalazku pomiędzy podstawą sprężyn a ścianką pionową jest zamontowany zawór ważący, zamocowany z jednej strony na dolnym wsporniku zamontowanym na korpusie łożyska a, z drugiej strony na wsporniku zaworu, po wewnętrzne stronie pasa górnego.
Korzystnymi skutkami stosowania wynalazku są prostota konstrukcji, zwiększona podatność obsługowo-naprawcza, przy zmniejszonej liczbie części podlegających zużyciu, oraz możliwość obniżenia masy ramy wózka. Do kolejnych korzystnych skutków stosowania wynalazku należy zaliczyć możliwość quasiradialnego ustawienia się zestawu kołowego w łukach torowych, przy kontrolowanych charakterystykach Cx i Cy prowadzenia zestawów kołowych z charakterystyką usprężynowania pionowego Cz, umożliwiającą współpracę z rozwiązaniami dotychczas stosowanymi, z bezlufowymi układami oparcia nadwozia na ślizgach bocznych. Dzięki zastosowaniu rozwiązań według wynalazku uzyskuje się nie tylko istotną poprawę własności biegowych wózka, ale również zmniejszenie hałasu emitowanego przez wózek w trakcie jego przejazdu oraz możliwość zwiększenia prędkości jazdy wózka.
Przedmiot wynalazku jest bliżej wyjaśniony za pomocą jednej z przykładowych realizacji wynalazku przedstawionej na rysunku, na którym fig. 1 jest widokiem z boku wózka z hamulcem klockowym, fig. 2 widokiem z góry w wózka z hamulcem klockowym, a fig. 3 jest widokiem z boku wózka z hamulcem tarczowym, natomiast fig. 4 jest widokiem z góry wózka z hamulcem tarczowym, fig. 5 widokiem z boku ramy wózka przeznaczonego do hamulca klockowego, a fig. 6 jest widokiem z góry ramy wózka przeznaczonego do hamulca klockowego, ponadto fig. 7 jest widokiem z boku ramy wózka przeznaczonego do hamulca tarczowego, fig. 8 widokiem z góry ramy wózka przeznaczonego do hamulca tarczowego, poza tym fig. 9 jest widokiem ostojnicy, fig. 10 widokiem z boku belki poprzecznej, a fig. 11 jest widokiem z czoła belki poprzecznej, natomiast fig 12 jest widokiem z góry belki poprzecznej, fig. 13 widokiem usprężynowania i prowadzenia zestawu kołowego, a fig. 14 jest przekrojem przez łożysko osiowe, ponadto fig. 15 jest w widokiem zespołu maźniczego, a fig. 16 jest widokiem ślizgu bocznego.
Zarówno wózek 1 z hamulcem klockowym jak i wózek 2 z hamulcem tarczowym są przeznaczone do wagonów towarowych, przystosowanych do jazdy z prędkością do 120 km/h i naciskach 22,5 t/oś. Rama wózka 3 stanowi konstrukcję spawaną, składającą się z ostojnic 4 połączonych belką poprzeczną 5. Ostojnica 4 ma część górną 6 składającą się z pasa górnego 7, spoczywającego na środniku 8 z wybraniem 9, przechodzącego w ścianki pionowe 10, połączone z podstawą sprężyn 11, wyposażoną w gniazdo sprężyny 12 i czteroramienną węzłówkę 13. Część dolna 14 ma środnik 15 z otworami kontrolnymi 16 i jest podparta pasem dolnym 17, który jest połączone z podstawą sprężyn 11 i czteroramienną węzłówką 13. Pod podstawą sprężyn 11 są zamocowane wzmocnienia narożnikowe 18, przedzielone gniazdem sprężyny 12. Czteroramienna węzłówka 13 jest połączona z pasem górnym 7 za pomocą węzłówki 19. Belka poprzeczna 5 ma pas górny 20 wyposażony w występy 21 do mocowania wsporników hamulca klockowego 22, 23 i 24 oraz występy 25 do mocowania, w odmianie, wsporników hamulca tarczowego 26 i 27. Na końcach pasa górnego 20 i pasa dolnego 28, rozpartych środnikami 29, znajdują się zagięcia 30 i 31 do połączenia z czteroramienną węzłówką 13 i połączone z węzłówką 33. Pas górny 20 i pas dolny 28 wraz z środnikami 29, żebrem 32 i węzłówką 33 łączą się z ostojnicą 4 w wybraniu 9. Pas dolny 28 i pas dolny 17 są połączone żebrami 53 leżącymi w płaszczyźnie środników 29 i w płaszczyźnie żeber 32. Usprężynowanie stanowią daszkowe bloki gumowo-metalowe 34, oparte o wzmocnienia narożnikowe 18 i dociśnięte z jednej strony do podpory sprężyn 11 a z drugiej strony spoczywające na korpusie łożyska osiowego 35, oraz sprężyna gumowo-metalowa 36 umieszczona w gnieździe 12. Na korpusie łożyska osiowego 35 jest zamontowana pokrywa 37 ze wspornikiem 38 do mocowania tłumika hydraulicznego 39, który jest połączony z ostojnicą 4 za pomocą wspornika 40. W celu ograniczenia przemieszczeń poprzecznych ramy 3 wózka względem korpusu łożyska osiowego 35, pokrywę 37 wyposażono w ogranicznik dwuramienny 41 współpracujący z odbijakiem 42, stanowiącym jednocześnie we współpracy z hakami 43 i z zabierakami 44 zabezpieczenie przed opadaniem zestawów kołowych 45 i zestawów kołowych 46 w trakcie podnoszenia wózka. Charakterystyki usprężynowania pionowego Cz, usprężynowania pionowo-poprzecznego Cy i usprężynowania pionowo-wzdłużnego Cx pozostają w stosunku jak 1 : 8 : 2,6 i są realizowane poprzez daszkowe bloki gumowo-metalowe 34 z dodatkową sprężyną gumowo-metalową 36, umieszczoną w gnieździe sprężyny 12 nad korpusem łożyska osiowego 35, przy czym pokrywa 37 ma ogranicznik dwuramienny 41 z hakami 43 do współpracy z zabierakami 44 umocowanymi na ostojnicy 4 oraz wspornik 38 tłumika hydraulicznego 39. Do regulacji siły hamowania zabudowano
PL 212 568 B 1 w ostojnicy 4 pomiędzy podstawą sprężyny 11 a ścianką pionową 10 zawór ważący 47, zamocowany z jednej strony na dolnym wsporniku 48 mocowanym do korpusu łożyska osiowego 35 a z drugiej strony do wspornika zaworu 49 na ostojnicy 4. Dla oparcia nadwozia na wózku przeznaczone jest kuliste gniazdo skrętu 50 oraz sprężynowe ślizgi boczne 51 lub bezlufowe gumowo-metalowe ślizgi boczne 52 o charakterystyce wzdłużnej Cx > 50 kN/mm.

Claims (5)

1. Wózek pojazdu szynowego, zwłaszcza do wagonów towarowych, zawierający ramę opartą na korpusach łożysk osiowych zestawów kołowych poprzez usprężynowanie przyosiowe, przy czym ramę tworzą dwie ostojnice o przekroju dwuteowym połączone belką poprzeczną o przekroju skrzynkowym, na której jest zamontowane gniazdo skrętu i sprężyste ślizgi boczne, będące miejscami podparć nadwozia pojazdu, przy czym połączenia elementów pełniące funkcje usprężynowania wózka w zależności od kierunku jego działania dzielą je na usprężynowanie pionowe, usprężynowanie poziomo poprzeczne i usprężynowanie pionowo wzdłużne, ponadto wózek ma zamontowany hamulec, znamienny tym, że ostojnicą (4) składa się z części górnej (6) i części dolnej (14), które w połączeniu tworzą wybranie (9) stanowiące miejsce mocowania belki poprzecznej (5), przy czym w połączeniu części górnej (6) z częścią dolną (14) znajduje się czteroramienna węzłówką (13) łącząca pas dolny (28) belki poprzecznej (5) z podstawą sprężyny (11) wyposażoną w gniazdo sprężyny (12) oraz z pasem górnym (20) belki poprzecznej (5), natomiast podstawa sprężyny (11) ma wzmocnienia narożnikowe (18) i jest połączona z jednej strony z pionowymi ściankami (10) pasa górnego (7) części górnej (6), a z drugiej strony z pasem dolnym (17) części dolnej (14).
2. Wózek pojazdu szynowego, według zastrz. 1, znamienny tym, że charakterystyki usprężynowania pionowego Cz, usprężynowania pionowo-poprzecznego Cy i usprężynowania pionowo-wzdłużnego Cx w daszkowych blokach gumowo-metalowych (34), z dodatkową sprężyną gumowometalową (36) umieszczoną w gnieździe sprężyny (12) nad korpusem łożyska osiowego (35), pozostają w stosunku jak 1 : 8 : 2,6, poza tym pokrywa (37) ma ogranicznik dwuramienny (41) z hakami (43) połączonymi z zabierakami (44) umocowanymi na ostojnicy (4) oraz wspornik (38) tłumika hydraulicznego (39).
3. Wózek pojazdu szynowego, według zastrz. 1, znamienny tym, że na belce poprzecznej (5) ma zamocowane gumowo-metalowe ślizgi boczne (52) o poziomej wzdłużnej charakterystyce Cx > 50 kN/mm, przy czym pas górny (20) ma występy (21) wsporników hamulca klockowego (22), (23) i (24).
4. Wózek pojazdu szynowego, według zastrz. 1, znamienny tym, że na belce poprzecznej (5) ma zamocowane gumowo-metalowe ślizgi boczne (52) o poziomej wzdłużnej charakterystyce Cx > 50 kN/mm, przy czym pas górny (20) ma występy (25) do montażu wsporników hamulca tarczowego (26) i (27).
5. Wózek pojazdu szynowego, według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy podstawą sprężyn (11) a ścianką pionową (10) jest zamontowany zawór ważący (47), zamocowany z jednej strony na dolnym wsporniku (48) zamontowanym na korpusie łożyska (35) a z drugiej strony na wsporniku zaworu (49), po wewnętrznej stronie pasa górnego (7).
PL384964A 2008-04-18 2008-04-18 Wózek pojazdu szynowego, zwlaszcza do wagonów towarowych PL212568B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384964A PL212568B1 (pl) 2008-04-18 2008-04-18 Wózek pojazdu szynowego, zwlaszcza do wagonów towarowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384964A PL212568B1 (pl) 2008-04-18 2008-04-18 Wózek pojazdu szynowego, zwlaszcza do wagonów towarowych

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL212568B1 true PL212568B1 (pl) 2012-10-31

Family

ID=47076864

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384964A PL212568B1 (pl) 2008-04-18 2008-04-18 Wózek pojazdu szynowego, zwlaszcza do wagonów towarowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212568B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2015158145A1 (zh) * 2014-04-16 2015-10-22 南车株洲电力机车有限公司 一种货运电力机车用Bo转向架
PL424292A1 (pl) * 2018-01-17 2019-07-29 Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Sprzęgło zębate do przekazywania napędu pomiędzy dwoma ruchomymi względem siebie elementami maszyny

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2015158145A1 (zh) * 2014-04-16 2015-10-22 南车株洲电力机车有限公司 一种货运电力机车用Bo转向架
PL424292A1 (pl) * 2018-01-17 2019-07-29 Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Sprzęgło zębate do przekazywania napędu pomiędzy dwoma ruchomymi względem siebie elementami maszyny

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102490755B (zh) 高速铁路货车转向架
CN109747676B (zh) 带涡流制动装置的轨道车辆转向架及轨道车辆
CN110329301B (zh) 一种窄轨车辆转向架及其制造方法
RU154856U1 (ru) Трамвайный вагон со 100% пониженным уровнем пола
CZ281043B6 (cs) Podvozek pro nízkopodlažní dráhy
CN205440380U (zh) 窄轨钢弹簧客车转向架
US4339996A (en) Articulated railway car
CN106740963A (zh) 铁路快运货车转向架用构架
PL212568B1 (pl) Wózek pojazdu szynowego, zwlaszcza do wagonów towarowych
RU181149U1 (ru) Рама тележки железнодорожного транспортного средства
PL194624B1 (pl) Hamulec wózka
JP6509571B2 (ja) 鉄道車両用台車
CZ280151B6 (cs) Vagonová souprava
CN206579645U (zh) 铁路快运货车转向架用构架
US2322266A (en) Railway car truck and its brake mechanism
CN114394120A (zh) 高动态性能铁路货车转向架
US2953994A (en) Railway car truck
RU2268181C2 (ru) Рама для конструктивного ряда тележек железнодорожного подвижного состава
CZ305621B6 (cs) Podvozek pro kolejová vozidla
RU2561520C1 (ru) Немоторная тележка железнодорожного транспортного средства
RU2238202C1 (ru) Двухосная рельсовая тележка для поддерживания смежных кузовов сочлененных вагонов
PL197014B1 (pl) Wózek zwrotny wagonu kolejowego
CZ294388B6 (cs) Podvozek kolejového vozidla
RU2279367C1 (ru) Соединение надрессорной балки с боковыми рамами трехэлементной тележки и с главной рамой вагона
RU43834U1 (ru) Многоосная тележка рельсового транспортного средства