PL212265B1 - Składany regał ekspozycyjny - Google Patents

Składany regał ekspozycyjny

Info

Publication number
PL212265B1
PL212265B1 PL389047A PL38904709A PL212265B1 PL 212265 B1 PL212265 B1 PL 212265B1 PL 389047 A PL389047 A PL 389047A PL 38904709 A PL38904709 A PL 38904709A PL 212265 B1 PL212265 B1 PL 212265B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rack
folding
shelves
bolts
catches
Prior art date
Application number
PL389047A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389047A1 (pl
Inventor
Tadeusz Bocianski
Original Assignee
Tadeusz Bocianski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=43981266&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL212265(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Tadeusz Bocianski filed Critical Tadeusz Bocianski
Priority to PL389047A priority Critical patent/PL212265B1/pl
Publication of PL389047A1 publication Critical patent/PL389047A1/pl
Publication of PL212265B1 publication Critical patent/PL212265B1/pl

Links

Landscapes

  • Display Racks (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest składany regał ekspozycyjny do reklamowej prezentacji towarów.
Znane są składane regały ekspozycyjne, w których korpus zbudowany jest z płatów profilowanej tektury zaginanej wzdłuż pionowej krawędzi lub łączonych przy pomocy elementów łączących. Półki, wykonane z tekturowych kształtek są umieszczane pomiędzy ścianami bocznymi regału na wspornikach montowanych pomiędzy ścianami, ustalane w wycięciach wewnętrznych ścian lub mocowane za pomocą innych elementów łączących.
Regały takie składają się z wielu oddzielnych elementów. Korpus ich jest złożony z kilku płyt tekturowych, łączonych ze sobą za pomocą wykonanych w nich wypustów i rowków bądź za pomocą elementów łączących. Znane są również regały, w których korpus powstaje poprzez zagięcie płyty tekturowej, wzdłuż co najmniej jednej pionowej krawędzi, tworząc bok regału.
Zarys regału, po jego zmontowaniu nadawany jest przez dodatkowy element obramowujący u podstawy, np. w rodzaju odwróconej pokrywy tekturowej. W innych wykonaniach kształt regału jest nadawany przez kształt półek, które są umieszczone pomiędzy ścianami wewnętrznymi regału i mocowane do nich.
Rozwiązania takie mają wiele wad. Podstawową jest duża ilość niepowiązanych ze sobą, a wię c ł atwych do zagubienia, elementów składowych, jak również wynikają ca z tego mniejsza sztywność i co za tym idzie mniejsza nośność regału. Nie bez znaczenia jest także wysoki koszt takiego regału.
Gabaryty regału przygotowanego do transportu, limitowane szerokością najszerszego jego elementu i wysokością regału stwarzają określone problemy logistyczne. Takie regały wymagają specjalnego pakowania i zwiększonej ilości miejsca w transporcie, a większa ilość elementów komplikuje montaż oraz znacznie wydłuża jego czas.
Biorąc pod uwagę, że z regałów tych korzystają przede wszystkim przedstawiciele handlowi, dysponujący limitowanym czasem i ograniczoną ilością miejsca w samochodach osobowych, cechy te nabierają istotnej wagi.
Znane jest rozwiązanie US 4 582 003 opisujące składany regał ekspozycyjny zawierający korpus wykonany zasadniczo z jednoelementowego wykroju metodą zginania, przy czym do jego powierzchni tylnej zamocowane są trwale i wahliwie wzdłuż swojej tylnej krawędzi półki, a na wewnętrznych powierzchniach bocznych korpusu znajdują się elementy wsporcze, natomiast na krawędziach bocznych półki elementy zaczepowe ustalające półkę.
W innym rozwiązaniu ze stanu techniki WO 2009/037368 opisano składany regał ekspozycyjny do reklamowej prezentacji towarów w miejscu sprzedaży zawierający korpus wykonany z jednoelementowego wykroju metodą zaginania, który ma co najmniej jedną poziomą krawędź zaginania. Do powierzchni tylnej korpusu zamocowane są półki trwale i wahliwie wzdłuż swojej tylnej krawędzi. Na ściankach wewnętrznych bocznych wykonane są nacięcia, w których osadzane są elementy elastyczne rozciągające się wzdłuż półki, które podtrzymują półkę.
Składany regał ekspozycyjny do reklamowej prezentacji towarów w miejscu sprzedaży według wynalazku posiada korpus w postaci płyty nośnej, mający co najmniej jedną pionową krawędź zaginania, półki oraz elementy ustalające. Korpus wykonany jest z jednoelementowego wykroju poprzez zaginanie i ma co najmniej jedną poziomą krawędź zaginania, przy czym do powierzchni tylnej płyty nośnej zamocowane są półki trwale i wahliwie wzdłuż swojej tylnej krawędzi.
Zgodnie z wynalazkiem składany regał ekspozycyjny charakteryzuje się tym, że na wewnętrznych powierzchniach bocznych korpusu znajdują się elementy wsporcze w postaci zaczepów, a na krawędziach bocznych półki umieszczone są elementy ustalające w postaci rygli, przy czym zaczepy posiadają wybranie rozciągające się centralnie przez ściankę przeciwległą do powierzchni bocznej korpusu, oraz zaczepy posiadają ściankę dolną, ponadto rygle utworzone są z dwóch płaskich powierzchni.
Korzystnie, płaskie powierzchnie rygli połączone są łącznikiem.
Korzystnie, na zewnętrznej powierzchni płaskiej powierzchni rygli poprzecznie umieszczone są elementy wzmacniające w postaci wałeczka.
Zaletą regału według wynalazku jest lekka i wytrzymała konstrukcja o dużej nośności. Zwarta budowa, zastosowanie jako elementów ustalających złącznych i rozłącznych mocowań wielokrotnego użytku oraz brak jakichkolwiek luźnych elementów sprawia, że montaż i demontaż regału jest bardzo łatwy i bardzo szybki. Dużo niższy jest także koszt takiego regału.
PL 212 265 B1
Wbrew oczekiwaniom, poziome linie zagięcia nie zmniejszyły wytrzymałości i sztywności regału. Przykładowy regał nieoczekiwanie odznacza się bardzo dużą sztywnością i ma dużą nośność.
Zagięcie płyty nośnej według poziomych linii zaginania, możliwe tylko po wyprostowaniu płyty nośnej według pionowych linii zaginania, bardzo zmniejszyło gabaryty regału w postaci przygotowanej do transportu. Jest to bardzo korzystną cechą dla regałów tego typu.
Dzięki tym wszystkim cechom regał ten spełnia oczekiwania w o wiele wyższym stopniu niż inne znane dotychczas rozwiązania.
Składany regał ekspozycyjny według wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia regał rozstawiony w widoku z przodu, fig. 2 - regał z rozchylonymi powierzchniami bocznymi w widoku z przodu, fig. 3 - regał w stanie rozłożonym, przygotowany do transportu, fig. 4 - fragment regału z elementem ustalającym półkę, składającym się z zaczepu i rygla, w powiększeniu, fig. 5 przedstawia schematycznie regał z półkami o kształcie trójkąta, fig. 6 - schematycznie regał z półkami o kształcie zbliżonym do trójkąta, w którym krawędź zewnętrzna przebiega po linii zbliżonej do wycinka okręgu.
W przykładowym wykonaniu regał wykonany został z tektury profilowanej. Regał składa się z jednoelementowej płyty nośnej 1, która po zagięciu wzdłuż pionowych linii zaginania 2 tworzy korpus o powierzchni tylnej 3 i powierzchniach bocznych 4, oraz z pół ek 5. Do powierzchni tylnej 3 są przymocowane trwale i wahliwie, wzdłuż swojej tylnej krawędzi 6 półki 5. W przykładowym wykonaniu do wewnętrznych powierzchni bocznych korpusu 4, na wysokości przednich krawędzi półek, jako elementy wsporcze dla półek zastosowano przymocowane trwale zaczepy 7. Do przednich krawędzi półek, z ich boków, jako elementy ustalają ce pół k ę zastosowano osadzone trwale rygle 8. Po wyprostowaniu płyty nośnej 1, wzdłuż pionowych linii zaginania 2, do płaszczyzny i zagięciu jej według poziomych linii zaginania 9, otrzymujemy regał w postaci przygotowanej do transportu - jak przedstawiono na fig. 3. Pojedynczy element ustalający półkę, składający się z zaczepu 7 i rygla 8 przedstawiono w powiększeniu na fig. 4. Zaczepy 7 w widoku z góry mają kształt zbliżony do ceownika, którego ramiona stykają się z powierzchnią boczną 4 stojaka. Zaczepy 7 posiadają wybranie 7' rozciągające się centralnie przez ściankę przeciwległą do powierzchni bocznej 4 korpusu. Wybranie 7' znajduje się w podstawie ceownika. Ponadto zaczep 7 posiada ściankę dolną 7 stanowiącą element oporowy dla rygla znajdującego się wewnątrz zaczepu. Rygle 8 utworzone są z dwóch płaskich powierzchni 8' połączonych łącznikiem 8. Płaskie powierzchnie rygli 8 posiadają zaokrąglone krawędzie górne i dolne, przy czym dolne zaokrą glenia uł atwiają wprowadzanie rygli 8 do zaczepów 7. Na zewnę trznej powierzchni płaskiej powierzchni 8' rygli 8 umieszczone są elementy wzmacniająco-usztywniające w postaci wałeczka 8'''.
W zestawionym regale, półka 5 opadając do pozycji roboczej ruchem obrotowym wokół krawędzi 6, natrafia ryglami 8 na zaczep 7 i zostaje ustalona w tym położeniu.
Cechę zaginania płyty nośnej można wykorzystać do budowy regałów o różnym kształcie półek. Przykładowe regały o trójkątnych półkach 11 oraz o półkach 12 mających kształt zbliżony do trójkąta, w którym krawędź zewnętrzna przebiega po linii zbliżonej do wycinka okręgu, zostały przedstawione schematycznie na fig. 5 i fig. 6.

Claims (2)

1. Składany regał ekspozycyjny do reklamowej prezentacji towarów w miejscu sprzedaży, posiadający korpus w postaci płyty nośnej, mający co najmniej jedną pionową krawędź zaginania, półki, oraz elementy ustalające, w którym korpus wykonany jest z jednoelementowego wykroju poprzez zaginanie i ma co najmniej jedną poziomą krawędź zaginania, przy czym do powierzchni tylnej płyty nośnej zamocowane są trwałe i wahliwie wzdłuż swojej tylnej krawędzi półki, znamienny tym, że na wewnętrznych powierzchniach bocznych (4) korpusu (1) znajdują się elementy wsporcze w postaci zaczepów (7), a na krawędziach bocznych półki (5) umieszczone są elementy ustalające w postaci rygli (8), przy czym zaczepy (7) posiadają wybranie (7') rozciągające się centralnie przez ściankę przeciwległą do powierzchni bocznej (4) korpusu, oraz zaczepy (7) posiadają ściankę dolną (7''), ponadto rygle (8) utworzone są z dwóch płaskich powierzchni (8').
2. Składany regał, według zastrz. 1, znamienny tym, że płaskie powierzchnie (8') rygli (8) połączone są łącznikiem (8'').
PL389047A 2009-09-15 2009-09-15 Składany regał ekspozycyjny PL212265B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389047A PL212265B1 (pl) 2009-09-15 2009-09-15 Składany regał ekspozycyjny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389047A PL212265B1 (pl) 2009-09-15 2009-09-15 Składany regał ekspozycyjny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389047A1 PL389047A1 (pl) 2011-03-28
PL212265B1 true PL212265B1 (pl) 2012-09-28

Family

ID=43981266

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389047A PL212265B1 (pl) 2009-09-15 2009-09-15 Składany regał ekspozycyjny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212265B1 (pl)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2793209A1 (en) 2013-04-19 2014-10-22 UDS Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia Universal holding element
EP2873353A2 (en) 2013-11-19 2015-05-20 Plexiform Display Sp. z o.o. Sp.K. Foldable rack, especially for exhibition purposes
PL127087U1 (pl) * 2018-03-02 2019-09-09 Jacek Borys Składany stojak reklamowy

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL71182Y1 (pl) * 2017-12-20 2020-01-31 Werner Kenkel Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Regał ekspozycyjny
PL71183Y1 (pl) * 2017-12-20 2020-01-31 Werner Kenkel Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Regał ekspozycyjny

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2793209A1 (en) 2013-04-19 2014-10-22 UDS Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia Universal holding element
EP2873353A2 (en) 2013-11-19 2015-05-20 Plexiform Display Sp. z o.o. Sp.K. Foldable rack, especially for exhibition purposes
PL127087U1 (pl) * 2018-03-02 2019-09-09 Jacek Borys Składany stojak reklamowy

Also Published As

Publication number Publication date
PL389047A1 (pl) 2011-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL212265B1 (pl) Składany regał ekspozycyjny
DK1996049T5 (en) Starting item for a shelf
ES2560382T3 (es) Sistemas de almacenamiento ampliables personalizables para el hogar
EP2644059A2 (en) A foldable display stand
US1109765A (en) Display-stand.
US20140246393A1 (en) Hanging shoe compartments with movable shelves
ES1110005U (es) Estantería desplegable obtenida a partir de una lámina troquelada y doblada
EP2638825A1 (en) Bendable shelf for foldable refrigerated display
PT2856910T (pt) Estantes seccionais com elementos de prateleira modulares
PL226124B1 (pl) Skladany regal, zwlaszcza ekspozycyjny
PL66476Y1 (pl) Skladany stojak ekspozycyjny
RU209837U1 (ru) Стойка из гофрокартона
PL67219Y1 (pl) Składana witryna ekspozycyjna
PL71183Y1 (pl) Regał ekspozycyjny
PL243750B1 (pl) Półka
RU63324U1 (ru) Коробка для хранения и демонстрации обуви
PL70874Y1 (pl) Stojak reklamowy
PL71182Y1 (pl) Regał ekspozycyjny
PL66840Y1 (pl) Regal ekspozycyjny
TW201534253A (zh) 收納展示架
EP2394532A1 (en) Modular shelf for racks
JP2012210370A (ja) 商品陳列什器
CZ21017U1 (cs) Skládací stojan
PL67597Y1 (pl) Składany regał ekspozycyjny
TWM469828U (zh) 商品展示架