PL211903B1 - Czekolada oraz sposób wytwarzania czekolady - Google Patents

Czekolada oraz sposób wytwarzania czekolady

Info

Publication number
PL211903B1
PL211903B1 PL366273A PL36627304A PL211903B1 PL 211903 B1 PL211903 B1 PL 211903B1 PL 366273 A PL366273 A PL 366273A PL 36627304 A PL36627304 A PL 36627304A PL 211903 B1 PL211903 B1 PL 211903B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mass
chocolate
lactic acid
acid bacteria
conching
Prior art date
Application number
PL366273A
Other languages
English (en)
Other versions
PL366273A1 (pl
Inventor
Ewa Nebesny
Dorota Żyżelewicz
Ilona Motyl
Zdzisława Libudzisz
Original Assignee
Politechnika Łodzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Łodzka filed Critical Politechnika Łodzka
Priority to PL366273A priority Critical patent/PL211903B1/pl
Publication of PL366273A1 publication Critical patent/PL366273A1/pl
Publication of PL211903B1 publication Critical patent/PL211903B1/pl

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Edible Oils And Fats (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest czekolada oraz sposób wytwarzania czekolady.
Czekolady tradycyjne zawierają miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy, cukier (sacharoza), lecytynę, substancje smakowo-zapachowe oraz ewentualnie mleko w proszku.
Sposób ich wytwarzania polega na tym, że składniki czekolady miesza się i zarabia na masę, którą poddaje się kolejno konszowaniu, temperowaniu i formowaniu w tabliczki.
Równocześnie wiadomo jest, iż bakterie fermentacji mlekowej i ich metabolity korzystnie wpływają na organizm ludzki. Utrzymują one równowagę mikroflory autochtonicznej człowieka, hamują wzrost mikroflory niepożądanej, a działanie ich metabolitów wzmacnia funkcje fizjologiczne i aktywność antykancerogenną, stymulują perystaltykę oraz sekrecję jelit. Nadto preparaty bakterii mlekowych w postaci liofilizowanej charakteryzują się dużą trwałością oraz łatwością transportu.
Z opisu zgł oszenia patentowego WO 02/00033 A1 wiadomo, iż róż ne wyroby cukiernicze, mię dzy innymi czekolada, mogą zawierać jeden lub więcej składników aktywnych, zwanych również funkcjonalnymi czy suplementami diety, różniących się od głównych komponentów produktu i rozprowadzanych w jego matrycy. Wśród składników aktywnych wymienia się witaminy, enzymy, suplementy aminokwasów, białka, gumy, węglowodany, fitozwiązki, glukozę, lecytynę, inne składniki odżywcze, substancje stymulujące pracę mózgu, dostarczające energii, związki mineralne, ekstrakty roślinne, przeciwutleniacze, prebiotyki, probiotyki, kwasy tłuszczowe, beta glukan z owsa i inny błonnik funkcjonalny, kreatynę, karnitynę, diwęglan, cytryniany i ich mieszaniny. Jako prebiotyki wymienia się: fruktozę, galaktozę, mannozę, soję, inulinę, zaś jako probiotyki bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium, Lactococcus, Streptococcus, Leuconostoc, Pediococcus, Enterococcus, które wprowadza się do wytemperowanej płynnej masy czekoladowej na nośniku w postaci kapsułek o jadalnej powłoce zewnętrznej, zawierającej żelatynę i o płynnym wnętrzu. Tylko nieliczne szczepy rodzajów bakterii zalecanych w tym zgłoszeniu jako probiotyki posiadaj ą udokimientowane wł a ś ciwości probiotyczne. Tak wię c dodanie większości szczepów tych rodzajów bakterii do wyrobów czekoladowych może spowodować właściwości funkcjonalne inne niż probiotyczne, ale nie wiadomo jakie. Zalecany, szeroki zakres ilości dodatków probiotycznych nie ma zastosowania w praktyce - wprowadzenie probiotyków w ilościach bliskich zeru nie spowoduje żadnych skutków i mija się z celem, natomiast wprowadzenie ich w ilościach bliskich zalecanej górnej granicy ilości spowoduje, iż wyrób czekoladowy straci pożądane właściwości wyrobu czekoladowego lub wręcz przestanie być wyrobem czekoladowym. Tak więc ze zgłoszenie tego nie wynika, który zalecany w nim jako probiotyk rodzaj bakterii rzeczywiście nada wyrobom czekoladowym właściwości funkcjonalne, a nadto nie wiadomo jaka jest prawidłowa ilość tego probiotyku, która dodana do wyrobu czekoladowego spowoduje nadanie mu właściwości funkcjonalnych przy równoczesnym zachowaniu pożądanych właściwości organoleptycznych i fizykochemicznych, a nadto zapewni przeżywalność zalecanych bakterii w wyrobie po jego wytworzeniu i po okresie przechowywania.
Opis patentowy RU 2200566 dotyczy modyfikacji przemysłowego sposobu otrzymywania liofilizowanego preparatu bakterii Lactobacillus acidophilus, w którym w hodowli szczepu, jako medium ochronne przed procesem suszenia, jako suplement węglowodanów stosuje się medium złożone z sacharozy i ż elatyny, po czym wst ę pnie aplikuje się odtł uszczone mleko w proszku jako substrat dla laseczek mlekowych. Efektem zastosowania ww medium jest zwiększenie aktywności biologicznej w gotowym preparacie.
Czekolada zawierająca beztłuszczową miazgę kakaową w ilości nie mniejszej niż 4% masowych, tłuszcz kakaowy w ilości co najmniej 19% masowych, sacharozę lub inne substancje słodzące i wypełniające w ilości nie większej niż 65% masowych, ewentualnie beztłuszczową suchą masę mleczną w ilości nie mniejszej niż 3% masowych, lecytynę, substancje smakowo-zapachowe, ewentualnie dodatkowe emulgatory oraz bakterie fermentacji mlekowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera liofilizowane żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej o żywotności ponad 6 miesięcy w gotowym wyrobie przechowywanym w temperaturze 18°C, w ilości od 3,0 do 3,33% masowych.
W odmianie według wynalazku czekolada zawiera tłuszcz kakaowy w iloś ci co najmniej 19% masowych, sacharozę lub inne substancje słodzące i wypełniające w ilości nie większej niż 65% masowych, ewentualnie beztłuszczową suchą masę mleczną w ilości nie mniejszej niż 3% masowych, lecytynę, substancje smakowo-zapachowe, ewentualnie dodatkowe emulgatory oraz liofilizowane żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej o żywotności ponad 6 miesięcy w gotowym wyrobie przechowywanym w temperaturze 18°C, w ilości 3,40% masowych.
PL 211 903 B1
Sposób wytwarzania czekolady, polegający na zarobieniu, mieszaniu i konszowaniu masy zawierającej nie mniej niż 4% masowych beztłuszczowej miazgi kakaowej, co najmniej 19% masowych tłuszczu kakaowego, nie więcej niż 65% masowych sacharozy Iub innych substancji słodzących i wypełniających, ewentualnie nie mniej niż 3% masowych beztłuszczowej suchej masy mlecznej, następnie konszowaniu tej masy z lecytyną sojową, substancjami smakowo-zapachowymi, ewentualnie dodatkowymi emulgatorami, temperowaniu i w końcu formowaniu w tabliczki, podczas którego wprowadza się także do masy bakterie fermentacji mlekowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że liofilizowane żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej, o żywotności ponad 6 miesięcy w gotowym wyrobie przechowywanym w temperaturze 18°C, wprowadza się do masy w ilości od 3,0 do 3,33% masowych pod koniec procesu konszowania i proces konszowania prowadzi się jeszcze w czasie niezbędnym do dokładnego wymieszania bakterii z pozostałymi składnikami czekolady, w temperaturze nie wyższej niż 45°C, zapewniającej jak najmniejsze uszkodzenie komórek bakterii.
Odmiana sposobu według wynalazku polega na zarabianiu, mieszaniu i konszowaniu masy zawierającej co najmniej 19% masowych tłuszczu kakaowego, nie więcej niż 65% masowych sacharozy lub innych substancji słodzących i wypełniających, ewentualnie nie mniej niż 3% masowych beztłuszczowej suchej masy mlecznej, następnie konszowaniu tej masy z lecytyną sojową, substancjami smakowo-zapachowymi i ewentualnie z dodatkowymi emulgatorami, pod koniec którego wprowadza się do masy liofilizowane żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej o żywotności ponad 6 miesięcy w gotowym wyrobie przechowywanym w temperaturze 18°C w iloś ci 3,40% masowych i dalszym konszowaniu w temperaturze nie wyższej niż 45°C, temperowaniu i w końcu formowaniu w tabliczki.
Czekolada według wynalazku, wzbogacona w żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej w postaci liofilizowanej, charakteryzuje się dobrymi właściwościami organoleptycznymi, fizykochemicznymi oraz mikrobiologicznymi. Dodatek kultur bakterii fermentacji mlekowej nie wpływa na smak i zapach czekolady, która dodatkowo pozyskuje właściwości funkcjonalne. Żywotność bakterii fermentacji mlekowej wprowadzonych do czekolady w postaci liofilizowanej zostaje zachowana na poziomie warunkującym właściwości terapeutyczne przez cały okres przechowywania czekolady.
W tablicy 1 przedstawiono przykł adowe wyniki badań ż ywotnoś ci liofilizowanych bakterii fermentacji mlekowej z rodzaju Lactobacillus, wprowadzonych do czekolad mlecznych. Podano w niej liczbę komórek żywych bakterii fermentacji mlekowej w postaci liofilizowanej, bezpośrednio po wytworzeniu, po dwóch, czterech i sześciu miesiącach przechowywania w temperaturze 4°C i 18°C.
T a b l i c a 1
Rodzaj czekolady 0-po wytworzeniu [jtk./g] Po 2 miesiącach [jtk./g] Po 4 miesiącach [jtk./g] Po 6 miesiącach [jtk./g]
Temperatura przechowywania: 4°C
Czekolada z izomaltem i aspartamem o zawartości tłuszczu 36% 3,4 x 108 2,9 x 108 1,7 x 107 2,0 x 108
Czekolada z sacharozą o zawartości tłuszczu 36% 1,8 x 108 1,8 x 108 1,2 x 108 9,8 x 107
Temperatura przechowywania: 18°C
Czekolada z izomaltem i aspartamem o zawartości tłuszczu 36% 3,4 x 108 8,1 x 107 4,9 x 107 4,9 x 107
Czekolada z sacharozą o zawartości tłuszczu 36% 1,8 x 108 8,4 x 107 5,1 x 107 3,0 x 107
Przedmiot wynalazku ilustrują poniższe przykłady. Składy surowcowe w poszczególnych przykładach podane są w procentach masowych.
P r z y k ł a d I
Czekolada o następującym składzie:
miazga kakaowa - 40,00% tłuszcz kakaowy - 13,20% sacharoza - 43,16% liofilizat żywych kultur bakterii fermentacji mlekowej
PL 211 903 B1 z rodzaju Lactobacillus lecytyna sojowa etylowanilina 3,33%
0,30%
0,01%.
Czekoladę tę sporządzono w następujący sposób.
Do młyna kulowego wprowadzono miazgę kakaową oraz tłuszcz i po całkowitym ich upłynnieniu uruchomiono mieszadło młyna, po czym dozowano w czasie 10 minut sacharozę. Powstałą w ten sposób zarobioną masę mieszano i konszowano w temperaturze 70°C w czasie 2 godzin. Po obniżeniu w czasie 0,5 godziny temperatury masy do 40°C, dodano do niej lecytynę sojową oraz etylowanilinę i proces konszowania kontynuowano w temperaturze 40°C w czasie 25 minut, po czym wprowadzono liofilizat żywych kultur bakterii fermentacji mlekowej i proces konszowania kontynuowano jeszcze w czasie 5 minut. Następnie masę wytemperowano w temperaturze 30°C i w końcu formowano w tabliczki.
P r z y k ł a d II
Czekolada o następującym składzie:
miazga kakaowa - 40,00% tłuszcz kakaowy - 11,90% izomalt - 44,46% aspartam - 0,13% liofilizat żywych kultur bakterii fermentacji mlekowej z rodzaju Lactobacillus - 3,33% lecytyna sojowa - 0,30% etylowanilina - 0,01%.
Czekoladę tę wytworzono postępując analogicznie jak w przykładzie I, z tym, że zamiast sacharozy użyto izomalt i aspartam, a temperatura konszowania, przed obniżeniem jej w celu dodania lecytyny, etylowaniliny i liofilizatu bakterii mlekowych, była równa 45°C.
P r z y k ł a d III
Czekolada o następującym składzie:
miazga kakaowa - 35,00% tłuszcz kakaowy - 12,45% mleko w proszku pełne - 20,00% izomalt - 29,24% aspartam - 0,41% liofilizat żywych kultur bakterii fermentacji mlekowej z rodzaju Lactobacillus - 3,00% lecytyna sojowa - 0,30% etylowanilina - 0,01%.
Czekoladę tę wytworzono postępując analogicznie jak w przykładzie I z tym, że zamiast sacharozy użyto izomalt i aspartam, które dozowano do młyna wraz z mlekiem w proszku, temperatura konszowania, przed obniżeniem jej w celu dodania lecytyny, etylowaniliny i liofilizatu bakterii mlekowych, była równa 45 °C, natomiast temperatura temperowania była równa 28°C.
P r z y k ł ad IV
Czekolada o następującym składzie: tłuszcz kakaowy - 28,50% mleko w proszku pełne - 30,00% sacharoza - 37,79% liofilizat żywych kultur bakterii fermentacji mlekowej z rodzaju Lactobacillus - 3,40% lecytyna sojowa - 0,30% etylowanilina - 0,01%.
Czekoladę tę wytworzono postępując analogicznie jak w przykładzie I z tym, że wraz z sacharozą dozowano do młyna mleko w proszku, temperatura konszowania, przed obniżeniem jej w celu dodania lecytyny, etylowaniliny i liofilizatu bakterii mlekowych, była równa 45°C, natomiast temperatura temperowania była równa 28°C.
Czekolady otrzymane w przykładach I IV odznaczają się charakterystycznym smakiem i zapachem, typowym dla danego sortymentu czekolad, bez obcych posmaków, połyskiem, właściwą barwą, konsystencją i przełomem.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Czekolada, zawierająca beztłuszczową miazgę kakaową w ilości nie mniejszej niż 4% masowych, tłuszcz kakaowy w ilości co najmniej 19% masowych, sacharozę lub inne substancje słodzące i wypełniające w ilości nie większej niż 65% masowych, ewentualnie beztłuszczową suchą masę mleczną w ilości nie mniejszej niż 3% masowych, lecytynę, substancje smakowo-zapachowe, ewentualnie dodatkowe emulgatory, oraz bakterie fermentacji mlekowej, znamienna tym, że zawiera liofilizowane żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej o żywotności ponad 6 miesięcy w gotowym wyrobie przechowywanym w temperaturze 18°C, w ilości od 3,0 do 3,33% masowych.
  2. 2. Czekolada, zawierająca tłuszcz kakaowy w ilości co najmniej 19% masowych, sacharozę lub inne substancje słodzące i wypełniające w ilości nie większej niż 65% masowych, ewentualnie beztłuszczową suchą masę mleczną w ilości nie mniejszej niż 3% masowych, lecytynę, substancje smakowo-zapachowe, ewentualnie dodatkowe emulgatory, oraz bakterie fermentacji mlekowej, znamienna tym, że zawiera liofilizowane żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej o żywotności ponad 6 miesięcy w gotowym wyrobie przechowywanym w temperaturze 18°C, w ilości 3,4% masowych.
  3. 3. Sposób wytwarzania czekolady, polegający na zarobieniu, mieszaniu i konszowaniu masy zawierającej nie mniej niż 4% masowych beztłuszczowej miazgi kakaowej, co najmniej 19% masowych tłuszczu kakaowego, nie więcej niż 65% masowych sacharozy lub innych substancji słodzących i wypeł niają cych, ewentualnie nie mniej niż 3% masowych beztł uszczowej suchej masy mlecznej, następnie dalszym konszowaniu tej masy z lecytyną sojową oraz substancjami smakowozapachowymi i ewentualnie dodatkowymi emulgatorami, temperowaniu i w końcu formowaniu w tabliczki, podczas którego wprowadza się do masy także bakterie fermentacji mlekowej, znamienny tym, że liofilizowane żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej, o żywotności określonej w zastrzeżeniu 1, wprowadza się do masy w ilości określonej w zastrzeżeniu 1 pod koniec procesu konszowania i proces konszowania prowadzi się jeszcze w czasie niezbę dnym do dokł adnego wymieszania bakterii z pozostałymi składnikami czekolady, w temperaturze nie wyższej niż 45°C, zapewniającej jak najmniejsze uszkodzenie komórek bakterii.
  4. 4. Sposób wytwarzania czekolady, polegający na zarobieniu, mieszaniu i konszowaniu masy zawierającej co najmniej 19% masowych tłuszczu kakaowego, nie więcej niż 65% masowych sacharozy lub innych substancji słodzących i wypełniających, ewentualnie nie mniej niż 3% masowych beztłuszczowej suchej masy mlecznej, następnie konszowaniu tej masy z lecytyną sojową oraz substancjami smakowo-zapachowymi i ewentualnie dodatkowymi emulgatorami, temperowaniu i w końcu formowaniu w tabliczki, podczas którego wprowadza się do masy także bakterie fermentacji mlekowej, znamienny tym, że liofilizowane żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej o żywotności określonej w zastrzeżeniu 2 wprowadza się do masy w ilości okreś lonej w zastrzeżeniu 2 pod koniec, procesu konszowania i proces konszowania prowadzi się jeszcze w czasie niezbędnym do dokładnego wymieszania bakterii z pozostałymi składnikami czekolady, w temperaturze nie wyższej niż 45°C, zapewniającej jak najmniejsze uszkodzenie komórek bakterii.
PL366273A 2004-03-15 2004-03-15 Czekolada oraz sposób wytwarzania czekolady PL211903B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL366273A PL211903B1 (pl) 2004-03-15 2004-03-15 Czekolada oraz sposób wytwarzania czekolady

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL366273A PL211903B1 (pl) 2004-03-15 2004-03-15 Czekolada oraz sposób wytwarzania czekolady

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL366273A1 PL366273A1 (pl) 2005-09-19
PL211903B1 true PL211903B1 (pl) 2012-07-31

Family

ID=36645388

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL366273A PL211903B1 (pl) 2004-03-15 2004-03-15 Czekolada oraz sposób wytwarzania czekolady

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL211903B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL366273A1 (pl) 2005-09-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE102004035373B3 (de) Verbesserte kakaohaltige Mischungen
JP5270007B2 (ja) 安定性が改善された米デンプンベースのチョコレート組成物
US20070160589A1 (en) Probiotic food, process for its preparation and dietary regimen
KR102458232B1 (ko) 유산균-함유 초콜릿 및 이의 제조 방법
US20090011088A1 (en) Water Formulation
US20120015075A1 (en) Chewable supplement with live microorganisms
JPH08126473A (ja) 油性組成物およびその製法並びにそれを用いた油性被覆菓子
EP2796056A1 (en) Probiotic or symbiotic gelled products and method for the production thereof
JP4737190B2 (ja) カカオマスの乳酸発酵食品組成物およびその製造方法
WO2001062099A1 (en) Edible product with live and active probiotics
CN107846919A (zh) 含乳酸菌的油脂组合物及其制造方法
EP0941669B1 (de) Mischung zur bereitung von eiscreme
PL211903B1 (pl) Czekolada oraz sposób wytwarzania czekolady
JP4920556B2 (ja) ヨーグルトの製造方法
CN102316748A (zh) 作为减少甜味制品牙齿生物膜粘附的剂的食品添加剂组合物
CN110353042A (zh) 一种改善乳酸菌酸奶粉口感与风味的预混组合物
RU2128444C1 (ru) Композиция для производства кисломолочного белкового продукта
RU2779744C2 (ru) Функциональное мороженое с 20-гидроксиэкдистероном (варианты) и способы его получения
RU2813785C1 (ru) Мороженое кисломолочное йогуртное с растительными компонентами
KR20050019338A (ko) 유산균 분말을 포함하는 제형의 제조 방법 및 유산균분말의 신규한 용도
Konar et al. Improving Functionality of Chocolate
RU2779743C2 (ru) Функциональное мороженое с дигидрокверцетином и способы его получения
US20120015076A1 (en) Chocolate delivery system for live microorganisms
RU2308195C2 (ru) Профилактический кисломолочный продукт
CA2999846A1 (en) Mixture for producing ice-cream

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130315