PL210840B1 - Sposób układania w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, liny wyposażonej w prowadnik i urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik - Google Patents

Sposób układania w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, liny wyposażonej w prowadnik i urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik

Info

Publication number
PL210840B1
PL210840B1 PL365597A PL36559701A PL210840B1 PL 210840 B1 PL210840 B1 PL 210840B1 PL 365597 A PL365597 A PL 365597A PL 36559701 A PL36559701 A PL 36559701A PL 210840 B1 PL210840 B1 PL 210840B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cable duct
passage
sheath
rope
compressed air
Prior art date
Application number
PL365597A
Other languages
English (en)
Other versions
PL365597A1 (pl
Inventor
Jean-Luc Campion
Pierre Mignon
Daniel Josien
Original Assignee
France Telecom
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by France Telecom filed Critical France Telecom
Publication of PL365597A1 publication Critical patent/PL365597A1/pl
Publication of PL210840B1 publication Critical patent/PL210840B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G1/00Methods or apparatus specially adapted for installing, maintaining, repairing or dismantling electric cables or lines
    • H02G1/06Methods or apparatus specially adapted for installing, maintaining, repairing or dismantling electric cables or lines for laying cables, e.g. laying apparatus on vehicle
    • H02G1/08Methods or apparatus specially adapted for installing, maintaining, repairing or dismantling electric cables or lines for laying cables, e.g. laying apparatus on vehicle through tubing or conduit, e.g. rod or draw wire for pushing or pulling
    • H02G1/086Methods or apparatus specially adapted for installing, maintaining, repairing or dismantling electric cables or lines for laying cables, e.g. laying apparatus on vehicle through tubing or conduit, e.g. rod or draw wire for pushing or pulling using fluid as pulling means, e.g. liquid, pressurised gas or suction means

Landscapes

  • Electric Cable Installation (AREA)
  • Automobile Manufacture Line, Endless Track Vehicle, Trailer (AREA)
  • Automatic Assembly (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 210840 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 365597 (51) Int.Cl.
(22) Data zgłoszenia: 23.07.2001 H02G 1/08 (2006.01) (86) Data i numer zgłoszenia międzynarodowego:
23.07.2001, PCT/FR01/002399 (87) Data i numer publikacji zgłoszenia międzynarodowego:
31.01.2002, WO02/09249
Sposób układania w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, (54) liny wyposażonej w prowadnik i urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik
(73) Uprawniony z patentu:
(30) Pierwszeństwo: FRANCE TELECOM, Paryż, FR
25.07.2000, FR, 00/09748 (72) Twórca(y) wynalazku:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: JEAN-LUC CAMPION, Saint Quay Perros, FR
10.01.2005 BUP 01/05 PIERRE MIGNON, Perros Guirec, FR DANIEL JOSIEN, Willems, FR
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
30.03.2012 WUP 03/12 (74) Pełnomocnik:
rzecz. pat. Teresa Kuczyńska
PL 210 840 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób układania w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, liny wyposażonej w prowadnik i urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik.
Dziedziną wynalazku jest układanie w kanale kablowym kabla energetycznego lub telekomunikacyjnego przez przeciąganie.
Układanie kabla przez przeciąganie polega na wstępnym umieszczeniu liny w kanale kablowym następnie przymocowaniu kabla do końca liny, na wejściu do kanału kablowego i ciągnięciu liny za pomocą przeciągarki umieszczonej na wyjściu kanału kablowego, tak aby wprowadzać stopniowo kabel w kanał kablowy.
W wielu kanałach instalację prowadzi się bez liny. Wykonuje się wówczas operację przepychania, aby przeprowadzić kabel z jednego końca kanału kablowego do drugiego.
Jest często konieczne ułożenie kabla na dużej długości wzdłuż kilku odcinków kanału połączonych ze sobą komorami dostępu do kabli. Te komory są umieszczone w taki sposób, aby ułatwić instalowanie kabli i zapewnić ewentualny dostęp do kabli na przykład dla wykonania połączeń.
Podczas instalowania kabla, jest na ogół pożądane przeprowadzanie kabla przez komory dostępu, bez jego podziału, a następnie łączenia, i ciągnięcie za jednym razem, w taki sposób aby uniknąć przemieszczania przeciągarki. Taka operacja jest bardzo praktyczna przy układaniu kabli światłowodowych w środowisku miejskim.
W tym celu jest korzystne dysponowanie liną na cał ej dł ugoś ci układania kabla bez dzielenia liny na poziomie komór dostępu, aby uniknąć problemów z przechodzeniem węzłów i oporów ruchu.
Układanie kabla przez przeciąganie w kanale kablowym w ziemi jest w uproszczeniu pokazane na fig. 1. Kanał kablowy 2 jest utworzony z kilku odcinków kanału przedzielonych komorami dostępu A, B i C. Kabel Cbl jest wprowadzony do komory dostępu A dla przeciągnięcia do komory dostępu C.
Ekipa układająca kabel wykonuje przepychanie kolejno tej samej liny 4 w kilku odcinkach kanału 2. Wyciągarka T do przeciągania liny 4 jest umieszczona przy komorze dostępu C; lina 4 jest wprowadzana do komory B następnie ponownie wprowadzana do komory A. Kabel Cbl jest więc przymocowany do liny 4 na poziomie komory A i przeciągany do komory C przechodząc przez komorę B.
Przeciąganie liny może być realizowane przez pchanie. Lina bardzo sztywna, więc nazywana prętem jest wprowadzana na jednym z końców kanału kablowego i prowadzona wzdłuż kanału kablowy przez pchanie osiowe. Pchanie może być ręczne; może także być realizowane przez urządzenie pchające ze szpulą, umieszczone naprzeciw jednego z końców kanału kablowego.
Ta technika układania liny jest stosowana gdy kanał kablowy nie przekracza 150 m i gdy jest on w dobrym stanie. Dla układania liny na dużej długości lub na kilku odcinkach kanału, przepychanie pneumatyczne jest korzystniejsze.
Przepychanie pneumatyczne polega jak pokazano fig. 2 na częściowym zatkaniu końca kanału 2 za pomocą urządzenia zamykającego 1, zwanego pistoletem do przepychania, który umożliwia przejście liny 4 wyposażonej w prowadnik 5 jak również strumienia powietrza 3. Prowadnik 5 jest elementem wywołującym hamowanie strumienia powietrza 3 zostaje więc wprawiony w ruch pod działaniem strumienia powietrza 3 i ślizga się wewnątrz kanału kablowego 2.
Pistolet do przepychania ma więc za zadanie częściowe zatkanie kanału kablowego, aby zapewnić pewną szczelność umożliwiając przy tym przejście liny i strumienia powietrza.
W przypadku układania przez przeciąganie na dużej długości, operacje przepychania są realizowane kaskadowo wzdłuż złożonego przebiegu kilku odcinków kanału. Jest więc przydatna możliwość poprzecznego wyciągnięcia liny z urządzenia zamykającego, na poziomie komory pośredniej, aby wyjąć pistolet i ponownie go zainstalować na następnym odcinku kanału.
Jest często pożądane przed układaniem kabla w kanale kablowym, kalibrowanie kanału kablowego to znaczy sprawdzanie zgodności wykonanego kanału kablowego z dokumentacją. Rzeczywiście, układanie kanału jest operacją delikatną, błędy lub incydenty mogą powodować owalizację średnicy wewnętrznej kanału kablowego, która będzie utrudniać późniejszą eksploatację kanału kablowego.
Operacja kalibrowania polega na przepuszczeniu prowadnika tego samego rodzaju jak stosowanego do przepychania, dołączając do niego mocny cylinder ustawiony prostopadle do osi kanału kablowego o określonej średnicy. Ta średnica zwana średnicą przyjmującą odpowiada niezbędnej
PL 210 840 B1 średnicy minimalnej i zapewnia potem możliwość ułożenia kabla w kanale kablowym. Tak samo jak w przypadku przepychania, kalibrowanie wymaga zatkania kanał u kablowego przez urzą dzenie zamykające także zwane pistoletem do przepychania, które może wprawiać w ruch prowadnik kalibrującego wzdłuż kanału.
W pewnych przypadkach, operacje kalibrowania i przepychania są realizowane jednocześ nie.
Istnieją różne typy pistoletów do przepychania.
Jeden zwany z uszczelnieniem dociskowym przedstawiono na fig. 3a i 3b zawiera on zasadniczy korpus CP umieszczany na zewnątrz kanału kablowego, sztywny krążek R umieszczony wewnątrz kanału kablowego, cylindryczny system uszczelnienia dociskowego PE umieszczony w sposób współ osiowy z kanał em kablowym, Wydrążona ś ruba VC przechodzą ca przez zespół pistoletu, połączona z krążkiem R i wkręcona w zasadniczy korpus CP i której koniec od strony zewnętrznej kanału kablowego może być zatkany, ewentualnie cylinder prowadzący sznurek GF umieszczony na obwodzie uszczelnienia dociskowego PE, i na koniec wlot powietrza 3 kierowanego do kanału kablowego 2.
W trakcie pracy, system uszczelnienia dociskowego PE pistoletu jest wprowadzany w kanał kablowy 2 na długości L, pozostała część pistoletu jest dostępna od strony komory dostępu. Ściśnięcie ręczne śruby VC umożliwia zbliżenie krążka R do korpusu zasadniczego CP i w celu ściśnięcia osiowego systemu uszczelnienia dociskowego PE i zmniejszenia długości L. Ściśnięcie jest wykonane przez ręczny obrót korpusu CP wokół śruby VC. Ściśnięte uszczelnienie dociskowe PE wywiera siłę docisku na kanał kablowy 2, dzięki zwiększeniu wymiarów osiowych D uszczelnienia dociskowego PE. Ta siła docisku zapewnia szczelność jak również utrzymanie pistoletu w kanale kablowym przez docisk. Wydrążona śruba VC umożliwia przejście strumienia powietrza 3, które napędza prowadnik 5 i może także umożliwić przejście liny 4.
W odmianie przedstawionej na fig. 3a, lina 4 przechodzi przez cylinder GF przecięty na zewnątrz, lub dwa pół-korpusy, wydrążona śruba VC jest więc zatkana od strony komory.
Gdy strumień powietrza 3 wpływa do kanału kablowego 2, jest on częściowo zatkany z jednej strony przez pistolet 1 i z drugiej strony przez prowadnik 5, do którego jest przymocowana lina 4. Siła ciśnienia jest wywierana na prowadnik 5, który porusza się w stronę drugiego końca kanału kablowego 2 i na pistolet 1. Siła która jest wywierana na pistolet 1 mogła by wyrzucić pistolet 1 z kanału kablowego 2, gdyby nie był trzymany przez przywieranie.
W kanale kablowym o średnicy zewnętrznej 80 mm i średnicy wewnętrznej 75 mm, pistolet wytrzymuje siłę wypychającą mniejszą lub równą około 400 daN. Przypomina się, że 1 daN odpowiada masie 1 kg.
Gdy prowadnik 5 osiągnie koniec kanału kablowego 2 lub odcinka kanału, strumień powietrza 3 jest wstrzymywany przez operatora; lina 4 jest dzielona lub wyciągana w bok i śruba VC jest odkręcana. Operator wyjmuje pistolet 1, który będzie ponownie użyty.
Takie samo urządzenie było produkowane z wnęką okrągłą dla przyjmowania kabla znajdującego się już w kanale kablowym.
W wielu przypadkach, przywieranie pistoletu 1 do ścianek kanału kablowego 2 nie jest wystarczające. Rzeczywiście, im bardziej śruba VC jest dokręcona, tym większa siła dociskająca występuje pomiędzy uszczelnieniem dociskowym PE i kanałem kablowym 2; ale przyjmując rzeczywiste wymiary komory dostępu, przestrzeń dla umieszczenia pistoletu 1 jest ograniczona nie jest wystarczająca dla wykonania skutecznego dokręcenia. Z drugiej strony kanały kablowe 2 mają czasem powierzchnie wewnętrzne w złym stanie (resztki smaru pozostałe po układaniu poprzedniego kabla,...) i aktywna powierzchnia uszczelnienia dociskowego PE jest zmniejszona więc jego przywieranie do ścianek jest mniejsze.
Strumień powietrza 3 zwykle stosowany ma ciśnienie 7 barów. Im dłuższy jest odcinek, do którego jest podawane powietrze, tym siła wypychająca działająca na pistolet jest mniejsza. Poniższa tablica przedstawia maksymalną siłę wywieraną przy 7 barach na pistolet 1 w funkcji średnicy kanału kablowego 2.
Średnica wewnętrzna kanału kablowego (mm) Maksymalna siła wywierana na pistolet (daN)
1 2
96 507
75 309
PL 210 840 B1 cd. tabeli
1 2
56 172
41,4 94
30 49
25 34
W ten sposób pod dział aniem sprężonego powietrza, pistolet niewystarczają co przywierają cy do ścianki kanału kablowego, jest gwałtownie wyrzucany na zewnątrz kanału kablowego, co powoduje ryzyko uszkodzenia kabla i zranienia personelu.
Na koniec, w przypadku przepychanie kaskadowego, naciąg liny staje się coraz większy w miarę jak lina jest układana w kolejnych odcinkach kanału, prowadnik posuwa się wolniej i zatrzymuje powietrze; ciśnienie na pistolet wzrasta, jak również ryzyko wyrzucenia pistoletu na zewnątrz.
Ponadto, ten stosunkowo tani pistolet szybko się zużywa. Zużycie systemu uszczelnienia dociskowego PE powoduje konieczność wymiany zespołu pistoletu.
Inny typ pistoletu do przepychania jest przedstawiony w Zgłoszeniu Patentowym WO 97 42690.
Ten pistolet przedstawiony fig. 4, ma nadmuchiwany element cylindryczny, komorę powietrzną
CA, która jest wprowadzana w kanał kablowy 2. Ścianki rozszerzalne tej komory powietrznej CA umożliwiają uzyskanie szczelności przez wtłaczanie sprężonego powietrza 3. Źródło sprężonego powietrza umożliwia, bez odłączania, wykonać nadmuchanie komory powietrznej CA, a następnie napędzać w kanale kablowym prowadnika 5 na tej samej zasadzie co przy pistolecie z uszczelnieniem dociskowym.
Nadmuchanie komory powietrznej umożliwia powstanie sił dociskowych koniecznych do przywierania pistoletu do ścianek kanału kablowego i jego utrzymania w ustalonym położeniu pomimo sił ciśnienia wewnętrznego opisanych dla pistoletu z uszczelnieniem dociskowym.
Lina 4 przechodzi swobodnie przez korpus zasadniczy CP, a następnie komorę powietrzną CA i jest ciągnięta przez prowadnik 5.
Ten pistolet jest zasadniczo przeznaczony do kanałów pustych, ponieważ, jak pokazano fig. 5a i 5b, rozszerzalność komory powietrznej CA nie jest wystarczająca dla zatkania kanału 2 w którym już znajdują się kable Cbl.
Komora powietrzna CA jest umieszczona w kanale kablowym 2, w którym już znajdują się kabel Cbl. Fig. 5a przedstawia komorę powietrzną CA przed jej nadmuchaniem; fig. 5b przedstawia ją po nadmuchaniu. Odkształcenie komory powietrznej CA po nadmuchaniu nie wystarcza do kompletnego zatkania kanału kablowego 2. Ten pistolet okazuje się więc nieskuteczny dla kanału zajętego.
Z drugiej strony, nie umożliwia poprzecznego wyciągnięcia liny, co zmusza albo do zostawienia pistoletu umieszczonego w kanale, albo do ucięcia liny dla odzyskania pistoletu.
Ponadto, ten pistolet ma wymiary ściśle określone co umożliwia jego zastosowanie tylko w kanałach o określonych wymiarach. Powoduje to konieczność używania całej rodziny takich pistoletów, co zwiększa koszt eksploatacji.
Celem wynalazku jest usunięcie głównych wad dotychczasowych technik, które nie są zadowalające dla optymalnego prowadzenia instalacji (kanały puste i zajęte, komory dostępu trudnodostępne), podczas gdy w większości istniejące sieci są stare i ponadto zatłoczone.
Sposób układania w kanale kablowym za pomocą sprężonego powietrza liny wyposażonej w prowadnik, według wynalazku charakteryzuje się tym, że najpierw w kanale kablowym instaluje się urządzenie układające zawierające element rozszerzalny i rozciągliwą osłonę, zawierającą pierwsze przejście dla liny, i jedno lub kilka przejść dla przyjęcia elementu rozszerzalnego, a następnie wprawia się w ruch prowadnik za pomocą strumienia sprężonego powietrza wpływającego przez co najmniej jedno przejście do wtłaczania sprężonego powietrza urządzenia układającego.
Korzystnie podczas instalowania urządzenia układającego w kanale kablowym wprowadza się osłonę urządzenia układającego w kanał kablowy, wprowadza się element rozszerzalny w przejście osłony, mogące przyjąć element rozszerzalny, nadmuchuje się element rozszerzalny, aby rozszerzyć osłonę w kanale kablowym, a następnie przerywa się nadmuchiwanie elementu rozszerzalnego i utrzymuje się element rozszerzalny w stanie nadmuchanym.
Korzystnie przed instalowaniem urządzenia układającego umieszcza się linę w pierwszym przejściu osłony i wprowadza się do kanału kablowego prowadnik, do którego jest przymocowana lina.
PL 210 840 B1
Korzystnie w rozciętych wnękach osłony urządzenia układającego umieszcza się jeden lub kilka kabli znajdujących się w kanale kablowym.
Urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera element rozszerzalny i rozciągliwą osłonę, zawierającą pierwsze przejście dla liny, i jedno lub kilka przejść dla przyjęcia elementu rozszerzalnego rozpierającego osłonę, i dla wtłaczania sprężonego powietrza do kanału kablowego.
Korzystnie element rozszerzalny zawiera rozszerzalny pierścień wokół przewodu centralnego, przez który jest wtłaczane sprężone powietrze do kanału kablowego.
Korzystnie pierwsze przejście ma szczelinę na zewnątrz osłony i wzdłuż niej do wprowadzania i wyciągania poprzecznie liny.
Korzystnie pierwsze przejście zawiera rurę rozciętą na zewnątrz osłony i wzdłuż niej, tak że są utworzone dwie metalowe połówki rury.
Korzystnie osłona zawiera ponadto rozciętą wnękę na zewnątrz osłony i wzdłuż niej do przyjmowania jednego lub kilku kabli znajdujących się w kanale kablowym.
Korzystnie przez osłonę przechodzi wydrążona rura dla manipulowania urządzeniem układającym i dla przejścia sprężonego powietrza do kanału kablowego.
Korzystnie osłona jest wykonana z elastomeru lub plastomeru.
Korzystnie osłona ma ziarno na zewnętrznej powierzchni, ułatwiające przywieranie osłony do ścianki kanału kablowego.
Korzystnie element i osłona mają kształt wydłużony.
Korzystnie element zawiera rurkę do zasilania w sprężone powietrze rozszerzalnego pierścienia, umieszczoną wzdłuż centralnego przejścia elementu i źródło zasilania w sprężone powietrze, do którego jest dołączona rurka.
Korzystnie element zawiera sztywne zbrojenie cylindryczne, do którego jest dołączony pierścień dla zachowania drożności przejścia centralnego, w stanie rozszerzonym pierścienia.
Korzystnie urządzenie zawiera elementy ściskające pierścień mający kształt wydłużony na zbrojeniu, na każdym końcu pierścienia.
Korzystnie długość sztywnego zbrojenia jest taka, że zbrojenie przedłuża się na zewnątrz osłony gdy element jest umieszczony w przejściu osłony, która może go przyjąć.
Korzystnie zbrojenie jest wykonane z metalu.
Korzystnie pierścień jest wykonany ze zwiniętego materiału z elastomeru lub plastomeru.
Sposób i urządzenie według wynalazku umożliwiają wykonanie operacji przepychania lub kalibrowania.
Urządzenie według wynalazku zawiera element rozszerzalny, typu komory powietrznej, który gdy znajdzie się pod ciśnieniem, ściska osłonę, w której jest umieszczony. Ta osłona wywiera więc równomierną siłę styku na ścianki i na kabel lub kable znajdujące się w kanale, bez szczególnego wysiłku ze strony operatora.
Osłona łączy się z rurą lub rozciętym przejściem ułatwiającym przejście liny i umożliwiającym jej wycofanie poprzecznie do urządzenia, bez potrzeby jej przecięcia.
Osłona łączy się ewentualnie z rozciętą wnęką mogącą przyjmować kable znajdujące się w kanale.
Powierzchnie styku tej osłony są wyłożone materiałem ziarnistym dla wzmocnienia przywierania, zwłaszcza jeżeli ścianki kanału kablowego są brudne.
Utrzymanie pistoletu w kanale jest zapewnione niezależnie od warunków panujących na miejscu instalacji (wymiary komory dostępu) i umiejętności operatora. Nie ma ryzyka wyrzucenia pistoletu z kanału kablowego, a więc i uszkodzenia kabli lub zranienia operatora.
Osłona jest elementem zużywanym i elementem, który zużywa się w urządzeniu: to osłona styka się ze ściankami kanału kablowego i podlega naprężeniom wywieranym przez przejście liny. Ale jest to element tani, który można łatwo dopasować do różnych przypadków.
Zgodnie z korzystną cechą wynalazku, element rozszerzalny zawiera pierścień rozszerzalny wokół przewodu centralnego, przez który jest wtłaczane sprężone powietrze do kanału kablowego.
Pierwsze przejście ma korzystnie szczelinę na zewnątrz osłony i wzdłuż niej w taki sposób, aby można było wprowadzać i wyciągać poprzecznie linę. To przejście może zawierać rurę rozciętą na zewnątrz osłony i wzdłuż niej, tak że są utworzone dwie metalowe połówki rury.
Osłona może zawierać ponadto rozciętą wnękę na zewnątrz osłony i wzdłuż niej w taki sposób, aby przyjmować jeden lub kilka kabli znajdujących się w kanale kablowym.
PL 210 840 B1
Zgodnie z korzystną cechą wynalazku, osłona zawiera ponadto wydrążoną rurę dla ułatwienia operowania urządzeniem i umożliwienia przejścia sprężonego powietrza do kanału kablowego.
Osłona może być wykonana z elastomeru lub plastomeru i mieć ziarno na zewnętrznej powierzchni, ułatwiające przywieranie osłony do ścianki kanału kablowego.
Element rozszerzalny i osłona mają korzystnie kształt wydłużony.
Element rozszerzalny zawiera ewentualnie rurkę do zasilania w sprężone powietrze pierścienia rozszerzalnego, umieszczoną wzdłuż centralnego przejścia elementu, i źródło zasilania w sprężone powietrze, do którego rurka jest dołączona.
Zawiera on korzystnie sztywne zbrojenie cylindryczne do którego jest dołączony pierścień w taki sposób, aby przejście centralne nie było zatkane, gdy pierścień jest rozszerzany.
Pierścień ma kształt wydłużony, może on zawierać elementy ściskające pierścień na zbrojeniu na każdym końcu pierścienia.
Zgodnie z korzystną cechą wynalazku, długość sztywnego zbrojenia jest taka, że zbrojenie przedłuża się na zewnątrz osłony, gdy element rozszerzalny jest umieszczony w przejściu osłony, która może go przyjąć. Zbrojenie to może być wykonane z metalu.
Pierścień może być wykonany ze zwiniętego materiału z elastomeru lub plastomeru.
Inne właściwości i zalety wynalazku zostaną ujawnione w poniższym szczegółowym opisie powiązanym z załączonymi rysunkami, gdzie podane przykłady wykonania nie ograniczają wynalazku
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, którego:
fig. 1, już opisana, przedstawia obszar przeciągania według stanu techniki na kilku odcinkach kanału zakopanego w ziemi, fig. 2, już opisana, przedstawia znaną ze stanu techniki zasadę przepychania za pomocą sprężonego powietrza, fig. 3a i 3b, już opisane, przedstawiają znany ze stanu techniki pistolet z uszczelnieniem dociskowym, fig. 4, już opisana, przedstawia pistolet znany ze zgłoszenia patentowego WO 97 42690, fig. 5a i 5b, już opisane, przedstawiają odkształcenie pistoletu według wymienionego zgłoszenia patentowego, w zajętym kanale kablowym, fig. 6a i 6b przedstawiają osłonę urządzenia według wynalazku, fig. 7 przedstawia innym przykładzie wykonania osłony urządzenia według wynalazku, fig. 8 przedstawia nadmuchiwany pierścień urządzenia według wynalazku, fig. 9a do 9d przedstawiają różne etapy operacji przepychania.
Urządzenie układające za pomocą sprężonego powietrza linę wyposażoną w prowadnik, w kanale kablowym, składające się według wynalazku z połączenia elementu rozszerzalnego i osłony rozciąganej 7 przedstawiono w pierwszym przykładzie wykonania na fig. 6a i 6b. Fig. 6b jest przekrojem poprzecznym w płaszczyźnie AA osłony 7 przedstawionej na fig. 6a.
Ta osłona 7 ma korzystnie kształt wydłużony, zawiera dwa przejścia, jedno 8 dla liny 4, drugie 9 dla przyjęcia elementu rozszerzalnego.
Pierwsze przejście 8 przeznaczone dla przyjęcia liny, jest korzystnie rozcięte wzdłuż osłony 7 w taki sposób aby operator mógł wprowadzić poprzecznie linę do osłony. W taki sam sposób można wyciągnąć linę z osłony, gdy operacja przepychania i/lub kalibrowania będzie zakończona. Przejście 8 zawiera rurę rozciętą na górze dla przejścia liny i na dole dla jej ugięcia. Może ona być utworzona z dwóch pół korpusów lub metalowych połówek rury. Zawiera ona korzystnie przegub wzmacniający 81, ewentualnie metalowy, umożliwiający ochronę osłony 7 na poziomie przegubu.
Ta osłona 7 może się rozszerzyć tak że może osiągnąć 40% zwiększenie średnicy.
Urządzenie według wynalazku zostało wykonane z osłoną takiego typu, że może być stosowane w kanałach, których średnica jest zawarta pomiędzy około 75 mm i 100 mm, a nawet więcej.
Inny przykład wykonania osłony 7 przedstawiony na fig. 7, jest przewidziany do zastosowania w kanałach zajętych. Osłona 7 zawiera więc ponadto trzecie przejście, rozciętą wnękę 10 przystosowaną do przyjęcia kabla znajdującego się już w kanale kablowym. Można również przewidzieć wydrążoną sztywną rurę 11 i przechodzącą przez osłonę 7, ułatwiając w ten sposób operowanie urządzeniem, a zwłaszcza jego instalowanie i wymontowywanie w kanale kablowym. Ta wydrążona rura 11 może również służyć jako dodatkowe przejście powietrza dla wprawiania w ruch prowadnika i poprawę parametrów zespołu.
Osłona 7 przedstawiona fig. 7 jest doskonale dostosowana do kanału o średnicy zawartej pomiędzy około 75 do około 85 mm zajmowanej przez jeden kabel o średnicy zawartej pomiędzy 20 do
PL 210 840 B1 mm. Można również stosować ją w kanale kablowym zajętym przez jeden mały kabel, owijając ten mały kabel taśmą klejącą w taki sposób aby sztucznie uzyskać średnicę dużego kabla.
Można również stosować tą osłonę w pustym kanale kablowym zatykając wnękę 10 odpowiednim korkiem.
Ale ta osłona nie rozszerza się w takim stopniu jak osłona opisana poprzednio.
Osłona 7 pokazana na fig. 6 lub 7 jest rozciągalna w taki sposób, że zapewnia siły styku niezbędne do dobrego trzymania mechanicznego urządzenia w kanale kablowym.
Może być ona wykonana z elastomeru lub plastomeru o małej twardości (około 30 shore'ów A) umożliwiając regularne zgniatanie na ściankach kanału kablowego i przez pełzanie, zamknięcie szczelin wzdłużnych przejścia 8 i ewentualnie 10. Ponadto, w przypadku odkształcenia kanału kablowego (na przykład owalizacja 0,7), osłona dostosuje się do odkształconych ścianek.
Nałożenie ziaren korundu na zewnętrzną stronę osłony 7 umożliwia zwiększenie współczynnika tarcia osłony na ściankach kanału kablowego i poprawienie przywieranie.
Pamięć materiału umożliwia powrót wymiarów początkowych osłony po wykorzystaniu.
Osłona 7 może być uzyskana przez wulkanizację na ciepło lub na zimno lub przez odlewanie wtryskowe.
Element rozszerzalny 6 przedstawiony w przekroju na fig. 8 ma korzystnie kształt wydłużony.
Sprężone powietrze podawane ze źródła 63 sprężonego powietrza (sprężarka lub pompa nożna lub butla sprężonego powietrza lub jednorazowy nabój lub ...) nadmuchuje pierścień rozszerzalny 68 przez rurkę 61 wewnątrz pierścienia 68. Ta rurka 61 ma średnicę z jednej strony zmniejszoną aby nie zatkać przewodu centralnego 62 elementu rozszerzalnego 6, przez który będzie wtłaczane sprężone powietrze wprawiające w ruch prowadnik i z drugiej strony ze względu na małą objętość powietrza potrzebnego do nadmuchania pierścienia 68. Rurka 61 przedłuża się poza pierścień 68 w taki sposób aby osiągnąć źródło 63 sprężonego powietrza (lub elastyczny przewód zasilania 66 tego źródła (63) który, gdy element rozszerzalny 6 będzie umieszczony w osłonie 7 zainstalowanej w kanale, może być usunięty z komory dostępu ze względu na wygodę eksploatacji.
Pierścień 68 jest połączony ewentualnie przez klejenie ze sztywnym zbrojeniem cylindrycznym 64, ewentualnie metalowym. Może on także, dla bezpieczeństwa być ściśnięty przez elementy ściskające 65 na tym sztywnym zbrojeniu cylindrycznym 64. To zbrojenie przedłuża się również poza pierścień 68, z tej samej strony co rurka 61 Od tej strony w którą się przedłuża, to zbrojenie 64 ewentualnie kończy się gwintem 67 umożliwiającym bezpośrednie połączenie ze źródłem sprężonego powietrza, które przepływa przez przewód centralny 62, aby wprawiać w ruch prowadnik w kanale kablowym.
Pierścień może być wykonany ze zwoju tkaniny elastomerowej lub plastomerowej.
Ten element rozszerzalny 6 może ewentualnie nie mieć przewodu centralnego 62 dla przejścia sprężonego powietrza 3. W tym przypadku sprężone powietrze 3 będzie przepływać tylko przez rurę 11.
Pomiary zostały wykonane dla elementu rozszerzalnego 6 umieszczonego w przejściu 9 osłony 7 dla kanału wolnego takiego jak przedstawiono fig. 6a i 6b. Dla kanału mającego średnicę zewnętrzną 80 mm i wewnętrzną 75 mm, osłona 7 wytrzymuje siłę wypychającą mniejszą lub równą 550 daN, gdy element rozszerzalny 6 jest nadmuchiwany do ciśnienia 4 barów, lub siła wypychająca może osiągnąć 650 daN, gdy element rozszerzalny 6 jest nadmuchiwany do ciśnienia 5 bar. Przedstawione dla tych dwóch przypadków wyniki świadczą o znacznej poprawie w stosunku do wyników uzyskanych na przykład dla pistoletu z uszczelnieniem dociskowym.
Teraz będzie opisana realizacja operacji przepychania przy zastosowaniu urządzenia według wynalazku, pokazana na fig. 9a do 9d.
Prowadnik 5 do którego jest przymocowana lina 4 jest, najpierw wprowadzany w koniec kanału kablowego 2 (fig. 9a).
Lina 4 jest umieszczona w przejściu 8 osłony 7 (fig. 9b). Etapy 9a i 9b mogą być wykonane w odwrotnej kolejności. Osłona 7 jest następnie wprowadzana do kanału kablowego 2 (strzałka z fig. 9b). Jeżeli kanał kablowy jest zajęty, rozcięta wnęka (nie przedstawiona) jest umieszczana wokół kabla lub kabli umieszczonych w kanale.
Element rozszerzalny 6 jest następnie wprowadzany w przejście 9, które jest przewidziane dla niego w osłonie 7 (strzałka z fig. 9c i fig. 9d). Element rozszerzalny 6 może także być wprowadzany do osłony 7 przed wprowadzeniem osłony 7 do kanału kablowego 2.
Za pomocą sprężarki wykonuje się nadmuchiwanie pierścienia 68 do minimalnego ciśnienia wewnętrznego 4 bary. Gdy pierścień jest nadmuchany, przerywa się nadmuchanie odłączając dopro8
PL 210 840 B1 wadzenie powietrza ze sprężarki do pierścienia, utrzymując go jednak pod ciśnieniem. Rozszerzenie pierścienia 68 powoduje również rozszerzenie osłony 7, która przywiera do ścianki kanału kablowego 2. Operacja instalowania urządzenia w kanale kablowym jest więc zakończona.
Dołącza się więc sprężarkę do przewodu 62 i ewentualnie rury 11. Zaczyna się więc operacja napędzania prowadnika 5. W miarę przesuwania się prowadnika 5 w kanale kablowym 2, lina 4 odwija się i wchodzi do kanału kablowego 2 przez przejście 8.
Gdy prowadnik 5 osiąga drugi koniec kanału 2, strumień powietrza 3 jest zatrzymywany i operacja przepychania jest zakończona. Element 6 jest opróżniany z powietrza i wyciągany z osłony 7. Opróżniona osłona 7 może być wyciągnięta z kanału kablowego 2, uwalniając kabel lub kable tam umieszczone. Na koniec, lina 4 może być poprzecznie usunięta z przejścia 8 osłony 7.
W przypadku układania na dużej długości, urządzenie według wynalazku może być wyciągnięte i ponownie użyte na następnych odcinkach.
W przypadku operacji kalibrowania gdzie przepuszcza się tylko prowadnik do kalibrowania bez liny, wystarczy stosować urządzenie takie jak opisane, zatykając przejście 8, i ewentualnie 10, a nawet stosując tylko element rozszerzalny 6, instalując go bezpośrednio w kanale kablowym 2.

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób układania w kanale kablowym za pomocą sprężonego powietrza liny wyposażonej w prowadnik, znamienny tym, że najpierw w kanale kablowym (2) instaluje się urządzenie układające (1) zawierające element rozszerzalny (6) i rozciągliwą osłonę (7), zawierającą pierwsze przejście (8) dla liny, i jedno lub kilka przejść dla przyjęcia elementu rozszerzalnego (6), a następnie wprawia się w ruch prowadnik (5) za pomocą strumienia sprężonego powietrza wpływającego przez co najmniej jedno przejście do wtłaczania sprężonego powietrza urządzenia układającego (1).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podczas instalowania urządzenia układającego (1) w kanale kablowym (2) wprowadza się osłonę (7) urządzenia układającego (1) w kanał kablowy (2), wprowadza się element rozszerzalny (6) w przejście osłony (7), mogące przyjąć element rozszerzalny (6), nadmuchuje się element rozszerzalny (6), aby rozszerzyć osłonę (7) w kanale kablowym (2), a następnie przerywa się nadmuchiwanie elementu rozszerzalnego (6) i utrzymuje się element rozszerzalny (6) w stanie nadmuchanym.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przed instalowaniem urządzenia układającego (1) umieszcza się linę (4) w pierwszym przejściu (8) osłony (7) i wprowadza się do kanału kablowego (2) prowadnik (5), do którego jest przymocowana lina (4).
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że w rozciętych wnękach osłony urządzenia układającego (1) umieszcza się jeden lub kilka kabli znajdujących się w kanale kablowym (2).
  5. 5. Urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik, znamienne tym, że zawiera element rozszerzalny (6) i rozciągliwą osłonę (7) zawierającą pierwsze przejście (8) dla liny, i jedno lub kilka przejść dla przyjęcia elementu rozszerzalnego (6) rozpierającego osłonę (7), i dla wtłaczania sprężonego powietrza (3) do kanału kablowego (2).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że element rozszerzalny (6) zawiera rozszerzalny pierścień (68) wokół przewodu centralnego (62), przez który jest wtłaczane sprężone powietrze (3) do kanału kablowego (2).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że pierwsze przejście (8) ma szczelinę na zewnątrz osłony (7) i wzdłuż niej do wprowadzania i wyciągania poprzecznie liny (4).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że pierwsze przejście (8) zawiera rurę rozciętą na zewnątrz osłony (7) i wzdłuż niej, tak że są utworzone dwie metalowe połówki rury.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że osłona (7) zawiera ponadto rozciętą wnękę (10) na zewnątrz osłony (7) i wzdłuż niej do przyjmowania jednego lub kilku kabli znajdujących się w kanale kablowym (2).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że przez osłonę (7) przechodzi wydrążona rura (11) dla manipulowania urządzeniem układającym (1) i dla przejścia sprężonego powietrza do kanału kablowego (2).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że osłona (7) jest wykonana z elastomeru lub plastomeru.
    PL 210 840 B1
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że osłona (7) ma ziarno na zewnętrznej powierzchni, ułatwiające przywieranie osłony (7) do ścianki kanału kablowego (2).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że element (6) i osłona (7) mają kształt wydłużony.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że element (6) zawiera rurkę (61) do zasilania w sprężone powietrze rozszerzalnego pierścienia (68), umieszczoną wzdłuż centralnego przejścia (62) elementu (6) i źródło (63) zasilania w sprężone powietrze, do którego jest dołączona rurka (61).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że element (6) zawiera sztywne zbrojenie cylindryczne (64), do którego jest dołączony pierścień (68) dla zachowania drożności przejścia centralnego (62), w stanie rozszerzonym pierścienia (68).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że zawiera elementy ściskające (65) pierścień (68) mający kształt wydłużony na zbrojeniu (64), na każdym końcu pierścienia.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 15 albo 16, znamienne tym, że długość sztywnego zbrojenia (64) jest taka, że zbrojenie (64) przedłuża się na zewnątrz osłony (7), gdy element (6) jest umieszczony w przejściu (9) osłony (7), która może go przyjąć.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że zbrojenie (64) jest wykonane z metalu.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że pierścień (68) jest wykonany ze zwiniętego materiału z elastomeru lub plastomeru.
PL365597A 2000-07-25 2001-07-23 Sposób układania w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, liny wyposażonej w prowadnik i urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik PL210840B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0009748A FR2812463B1 (fr) 2000-07-25 2000-07-25 Dispositif de pose dans une conduite par air comprime d'un filin muni d'un furet

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL365597A1 PL365597A1 (pl) 2005-01-10
PL210840B1 true PL210840B1 (pl) 2012-03-30

Family

ID=8852900

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL365597A PL210840B1 (pl) 2000-07-25 2001-07-23 Sposób układania w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, liny wyposażonej w prowadnik i urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1303896B1 (pl)
AT (1) ATE262230T1 (pl)
AU (1) AU2001279892A1 (pl)
DE (1) DE60102384T2 (pl)
ES (1) ES2219552T3 (pl)
FR (1) FR2812463B1 (pl)
PL (1) PL210840B1 (pl)
WO (1) WO2002009249A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10274106B2 (en) 2016-08-31 2019-04-30 Quickconnect Llc Pullhead device and method of use
CN111313332A (zh) * 2020-02-20 2020-06-19 青岛博海建设集团有限公司 一种高效气压法室内穿线施工工艺
US11913593B2 (en) 2021-12-07 2024-02-27 Milliken & Company Blowable flexible innerduct
WO2023107805A1 (en) * 2021-12-07 2023-06-15 Milliken & Company Blowable flexible innerduct

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0794603A3 (de) * 1996-03-09 1997-11-26 Michael Paul Vorrichtung zum Einziehen von einer Leitung in ein Rohr
AUPN966796A0 (en) * 1996-05-03 1996-05-30 Pneumatic Systems International Pty Ltd Method and assembly for cleaning and/or insertion of a draw line in a conduit

Also Published As

Publication number Publication date
FR2812463A1 (fr) 2002-02-01
ATE262230T1 (de) 2004-04-15
EP1303896B1 (fr) 2004-03-17
PL365597A1 (pl) 2005-01-10
AU2001279892A1 (en) 2002-02-05
ES2219552T3 (es) 2004-12-01
WO2002009249A1 (fr) 2002-01-31
DE60102384D1 (de) 2004-04-22
FR2812463B1 (fr) 2003-01-17
DE60102384T2 (de) 2005-03-17
EP1303896A1 (fr) 2003-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7021426B2 (en) Optical cable installation with cable lubricator
US20110297243A1 (en) Method and apparatus of lining a pipe
US7992685B2 (en) Optical cable lubricator with reservoir
PL210840B1 (pl) Sposób układania w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, liny wyposażonej w prowadnik i urządzenie układające w kanale kablowym, za pomocą sprężonego powietrza, linę wyposażoną w prowadnik
US6879760B2 (en) Installation bundle with spacer
WO1999035525A1 (en) Method of inserting a light transmitting member into a tube
CZ351598A3 (cs) Způsob a zařízení k čištění a/nebo zasouvání protahovacího drátu do instalační trubky
EP0808007A1 (en) Pulling element for installing a cable in a duct and ducting system comprising such pulling element
GB2386169A (en) Method for lining a pipe or main
US5839636A (en) Suction-operated linear traction drive for underwater handling of towed arrays
CA2483299C (en) Method and system of subduct & cable installation
JP2688754B2 (ja) 地下管路の補修工法
CN114696286B (zh) 一种电缆防护装置
GB2117308A (en) Method of breaking loose vulcanized hose from a rigid mandrel
JPH01255420A (ja) 地下管路の補修装置
CN108726283B (zh) 阻挡球
JP2688756B2 (ja) 地下管路の補修装置及び補修工法
JP2986572B2 (ja) 管路の内面補修装置及び方法
WO1996004504A1 (en) Sealing apparatus
JP2838479B2 (ja) ケーシングパッカー及び同パッカーを用いたケーシング引抜き方法
JPH0657742A (ja) 連壁部材の継手防護方法及び継手防護部材
JPH0322225B2 (pl)
JP2019214163A (ja) 既設管更生方法、既設管更生構造、製管装置及び弾性封止材
JPS62155709A (ja) 地下管路の補修装置
JPH0787640A (ja) 滑剤塗布器およびケーブル引き込み方法

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification