PL210552B1 - Sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania - Google Patents

Sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania

Info

Publication number
PL210552B1
PL210552B1 PL388348A PL38834809A PL210552B1 PL 210552 B1 PL210552 B1 PL 210552B1 PL 388348 A PL388348 A PL 388348A PL 38834809 A PL38834809 A PL 38834809A PL 210552 B1 PL210552 B1 PL 210552B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gas
oxygen
stream
mixed
burner
Prior art date
Application number
PL388348A
Other languages
English (en)
Other versions
PL388348A1 (pl
Inventor
Edward Rój
Marek Dmoch
Original Assignee
Inst Nawozow Sztucznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Nawozow Sztucznych filed Critical Inst Nawozow Sztucznych
Priority to PL388348A priority Critical patent/PL210552B1/pl
Publication of PL388348A1 publication Critical patent/PL388348A1/pl
Publication of PL210552B1 publication Critical patent/PL210552B1/pl

Links

Landscapes

  • Hydrogen, Water And Hydrids (AREA)

Abstract

Sposób mieszania gazu w procesie autotermicznego półspalania charakteryzuje się tym, że strumień gazu ziemnego z dodatkiem pary wodnej o stosunku H2O/C zawierającym się w przedziale 0,3 do 4 kieruje się do przestrzeni międzyrurowej palnika, a strumień zawierający tlen dzieli się na n równych strumieni cząstkowych przy pomocy n rur i następnie te strumienie dokładnie miesza się w przestrzeni międzyrurowej, poprzez wtryskiwanie do tej przestrzeni 30-50% strumienia tlenu w czasie krótszym od czasu samozapłonu. W wymieszanych strumieniach zmiana stosunku O/C w każdym miejscu przekroju poprzecznego na wylocie z palnika nie przekracza ± 5% w stosunku do wartości średniej. Proces mieszania prowadzi się pod ciśnieniem od 1 do 10 MPa przy temperaturze mieszaniny gazów od 500°C do 600°C, przy czym szybkość objętościowa gazu w obrębie palnika kształtuje się w zakresie od 3,6x105 do 3,6x107 Nm3/m3/h Wymieszany gaz wraz z pozostałą częścią strumienia tlenu kieruje się do komory spalania z szybkością większą od 20 m/s, w której zachodzi wymieszanie pozostałej części tlenu oraz następuje samozapłon mieszaniny gazu.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania do wytwarzania gazu syntezowego. Autotermiczny reforming gazu ziemnego wysokometanowego i/lub innych surowców węglowodorowych jest znanym procesem otrzymywania gazu syntezowego do syntezy amoniaku, metanolu, olefin, eteru dimetylowego, alkoholi oxo i wodoru.
Proces realizowany jest w izolowanym cieplnie reaktorze. Reaktor zasilany jest strumieniem gazu ziemnego i/lub innego gazu węglowodorowego zmieszanym ze strumieniem pary wodnej i częścią strumienia tlenu lub powietrza. Strumienie surowców wprowadzane są do komory półspalania poprzez palnik, którego zadaniem jest dokładne wymieszanie doprowadzonych surowców gazowych. W komorze półspalania usytuowanej w górnej części reaktora, strumień tlenu reaguje bezkatalitycznie z gazem węglowodorowym. Reakcje spalania w komorze półspalania przebiegają z niedomiarem tlenu i okreś lane są terminem półspalanie. Produkty reakcji zachodzących w komorze półspalania poddawane są parowemu reformingowi metanu na złożu katalizatora usytuowanym w dolnej części reaktora. Strumień produktu w postaci gazu syntezowego poddawany jest procesom konwersji oraz oczyszczania i kierowany zostaje do dalszego przetwarzania.
W znanych reaktorach autotermicznych procesy spalania gazu realizuje się poprzez mieszanie strumieni gazu i utleniacza poza palnikiem w obrębie komory półspalania. Stosuje się następujące sposoby mieszania poprzez:
• podział strumieni gazu i/lub utleniacza, • nadanie strumieniom gazu i utleniacza odpowiednich szybkoś ci i kierunków uł atwiają cych mieszanie.
W wyniku mieszania gazu poza palnikiem, w komorze pół spalania u wylotu palnika, pojawiają się strefy o dużym stężeniu węglowodorów i wysokiej temperaturze płomienia.
W miejscach takich tworzy się sadza lub prekursory sadzy. Dodatek pary wodnej hamuje proces tworzenia się sadzy w komorze półspalania poprzez zintensyfikowanie procesu zgazowania sadzy. W procesie ciś nieniowego reformingu autotermicznego stosunek H2O/C=0,6 oceniany jest jako minimalny lub krytyczny dla uzyskania produktu wolnego od sadzy.
Istnieją również znane sposoby mieszania, w których ten proces realizuje się w obrębie palnika, w zakresie temperatur podgrzewu wstępnego surowców znacznie niższych od temperatury płomienia.
Celem wynalazku było opracowanie skutecznego sposobu mieszania gazów palnych bez możliwości wystąpienia samozapłonu w określonych warunkach temperatury i ciśnienia w obrębie palnika.
Istota wynalazku polega na tym, że strumień gazu ziemnego z dodatkiem pary wodnej o stosunku H2O/C zawierającym się w przedziale 0,3 do 4 kieruje się do przestrzeni międzyrurowej palnika, a strumień zawierający tlen dzieli się na n równych strumieni cząstkowych przy pomocy n rur i następnie te strumienie dokładnie miesza się w przestrzeni międzyrurowej, poprzez wtryskiwanie do tej przestrzeni 30-50% strumienia tlenu, w czasie krótszym od czasu samozapłonu. W wymieszanych strumieniach zmiana stosunku O/C w każdym miejscu przekroju poprzecznego na wylocie z palnika nie przekracza ± 5% w stosunku do wartości średniej. Proces mieszania prowadzi się pod ciśnieniem od 1 do 10 MPa przy temperaturze mieszaniny gazów od 500°C do 600°C, przy czym szybkość obję tościowa gazu w obrębie palnika kształtuje się w zakresie od 3,6x105 do 3,6x107 Nm3/m3/h, po czym wymieszany gaz wraz z pozostałą częścią strumienia tlenu kieruje się do komory spalania z szybkością większą od 20 m/s, w której zachodzi wymieszanie pozostałej części tlenu oraz następuje samozapłon mieszaniny gazu.
Stosunek O/C zawiera się w przedziale 0,5 do 0,8, a czas indukcji samozapłonu wymieszanych reagentów zawiera się w przedziale od 10 ms do 100 ms.
Kierunek przepływu strumieni cząstkowych z tlenem, wtryskiwanych do strumienia gazu w obrębie palnika, jest poprzeczny do kierunku przepływu strumieni cząstkowych gazu ziemnego z parą wodną, korzystnie pod kątem 65°-115°.
Korzystne jest aby ilość strumieni tlenu n wynosiła minimum 1.
Wprowadzenie do komory półspalania strumienia mieszaniny gazu węglowodorowego oraz tlenu w ilości stanowiącej 1/2-2/3 ogólnej ilości tlenu kierowanego do procesu powoduje obniżenie czasu indukcji. Po podgrzaniu tego strumienia do temperatury samozapłonu zachodzą w nim bardzo szybkie
PL 210 552 B1 reakcje spalania biegnące z wytworzeniem pary wodnej. Obecność pary wodnej w strumieniu węglowodoru kierowanego do strefy płomienia w komorze półspalania pozwala na prowadzenie reformingu autotermicznego przy H2O/C<0.6, a nawet bez dodatku pary wodnej.
Czas przebywania mieszaniny palnej, węglowodoru z tlenem, w obrębie palnika typu kinetycznego musi być krótszy od czasu indukcji dla reakcji spalania. Czas indukcji mieszaniny surowców reformingu autotermicznego zależy od temperatury, ciśnienia i składu mieszaniny Obecność pary wodnej wydłuża czas indukcji.
Średni czas wymagany dla uzyskania wysokiego stopnia wymieszania mieszaniny palnej w obrębie palnika zależy od stopnia podziału strumieni surowców i doboru właściwych kierunków mieszających się strumieni.
W wyniku przeprowadzonych badań doświadczalnych procesu półspalania z wykorzystaniem instalacji badawczej oraz przeprowadzonych symulacji komputerowych obliczono czasy samozapłonu mieszanin gazowych o typowym składzie charakterystycznym dla procesu półspalania, zachodzącym przy różnych parametrach ciśnienia i temperatury. Okazało się, że możliwe jest dobranie takich parametrów procesu, które zapewniają bezpieczne mieszanie się gazów palnych w obrębie palnika. W proponowanym rozwiązaniu w obrębie palnika miesza się z gazem ziemnym tylko część tlenu. Pozostała część tlenu miesza się poza palnikiem. Takie rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo użytkowania palnika poprzez obniżenie stężenia tlenu w mieszaninie w obrębie palnika oraz wpływa na wzrost czasu indukcji.
P r z y k ł a d
Strumień gazu ziemnego z dodatkiem pary wodnej o stosunku H2O/C wynoszącym 0,6 wynoszący 89656 Nm3/h skierowano do przestrzeni międzyrurowej palnika, a strumień tlenu wynoszący 31940 Nm3/h podzielono na 109 równych strumieni cząstkowych przy pomocy 109 rur. Strumienie z tlenem i gazem z parą wodną dokładnie wymieszano w przestrzeni międzyrurowej, poprzez wtryskiwanie do tej przestrzeni 50% strumienia tlenu, w czasie krótszym od czasu samozapłonu. W wymieszanych strumieniach zmiana stosunku O/C w każdym miejscu przekroju poprzecznego na wylocie z palnika nie przekracza ± 3% w stosunku do wartości średniej. Proces mieszania prowadzono pod ciśnieniem 3 MPa przy temperaturze mieszaniny gazów wynoszącej 550°C. Szybkość objętościowa gazu w obrębie palnika wynosi 1,7x107 Nm3/m3/h. Wymieszany gaz wraz z pozostałą częścią strumienia tlenu skierowano do komory spalania z szybkością wynoszącą 57 m/s, w której zachodzi wymieszanie pozostał ej części tlenu oraz następuje reakcja spalania gazu. Stosunek O/C wynosi 0,57. Czas indukcji samozapłonu wymieszanych reagentów wynosi 100 ms. Kierunek przepływu strumieni cząstkowych z tlenem, wtryskiwanych do strumienia gazu w obrębie palnika, jest poprzeczny do kierunku przepływu strumieni cząstkowych gazu ziemnego z parą wodną i wynosi 90°.

Claims (4)

1. Sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania do wytwarzania gazu syntezowego, znamienny tym, że strumień gazu ziemnego z dodatkiem pary wodnej o stosunku H2O/C zawierającym się w przedziale 0,3 do 4 kieruje się do przestrzeni międzyrurowej palnika, a strumień zawierający tlen dzieli się na n równych strumieni cząstkowych przy pomocy n rur i następnie te strumienie dokładnie miesza się w przestrzeni międzyrurowej, poprzez wtryskiwanie do tej przestrzeni 30-50% strumienia tlenu w czasie krótszym od czasu samozapłonu, przy czym w wymieszanych strumieniach zmiana stosunku O/C w każdym miejscu przekroju poprzecznego na wylocie z palnika nie przekracza ± 5% w stosunku do wartości średniej, z tym że proces mieszania prowadzi się pod ciśnieniem od 1 do 10 MPa przy temperaturze mieszaniny gazów od 500°C do 600°C, przy czym szybkość objętościowa gazu w obrębie palnika kształtuje się w zakresie od 3,6x105 do 3,6x107 Nm3/m3/h, po czym wymieszany gaz wraz z pozostałą częścią strumienia tlenu kieruje się do komory spalania z szybkością większą od 20 m/s, w której zachodzi wymieszanie pozostałej części tlenu oraz następuje samozapłon mieszaniny gazu.
2. Sposób mieszania gazu według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek O/C zawiera się w przedziale 0,5 do 0,8, a czas indukcji samozap ł onu wymieszanych reagentów zawiera się w przedziale od 10 ms do 100 ms.
PL 210 552 B1
3. Sposób mieszania gazu według zastrz. 1, znamienny tym, że kierunek przepływu strumieni cząstkowych z tlenem, wtryskiwanych do strumienia gazu w obrębie palnika, jest poprzeczny do kierunku przepływu strumieni cząstkowych gazu ziemnego z parą wodną, korzystnie pod kątem 65°-115°.
4. Sposób mieszania gazu według zastrz. 1, znamienny tym, że ilość strumieni tlenu n wynosi minimum 1.
PL388348A 2009-06-22 2009-06-22 Sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania PL210552B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388348A PL210552B1 (pl) 2009-06-22 2009-06-22 Sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388348A PL210552B1 (pl) 2009-06-22 2009-06-22 Sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL388348A1 PL388348A1 (pl) 2011-01-03
PL210552B1 true PL210552B1 (pl) 2012-02-29

Family

ID=45699369

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL388348A PL210552B1 (pl) 2009-06-22 2009-06-22 Sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210552B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL388348A1 (pl) 2011-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1094030B1 (en) Reforming method and apparatus for hydrogen production
US3278452A (en) Production of hydrogen-containing gases
US4726913A (en) Conversion process
JP2022109061A (ja) アンモニア分解装置
CN103030493B (zh) 一种利用乙烷制备乙烯和乙炔的方法
CN106854127B (zh) 烃制乙炔和/或合成气的方法及装置
ZA200509014B (en) Device for converting gaseous streams
KR102379772B1 (ko) 수소 함유 가스를 수득하기 위한 장치 및 방법
US20060242902A1 (en) High-temperature reforming
WO2009154512A2 (ru) Способ получения синтез-газа и устройство для его осуществления
RU2632846C1 (ru) Способ получения водородсодержащего газа для производства метанола и устройство для его осуществления
PL210552B1 (pl) Sposób mieszania gazu ziemnego w procesie autotermicznego półspalania
US4854943A (en) Process of producing a gas which is rich in carbon monoxide by a cracking of hydrocarbons
AU2015276574B2 (en) Process for heating and gasifying a carbonaceous fuel
KR102493874B1 (ko) 고온 산소 버너와 자열 개질기의 통합
US9561483B2 (en) Process and reactor for producing synthesis gas
RU2521377C2 (ru) Способ получения синтез-газа
CN113498404B (zh) 一种抑制atr或pox反应器中烟灰形成的方法
PL210560B1 (pl) Palnik do półspalania gazu ziemnego
JP2003286004A (ja) 改質器および改質方法
RU2675561C1 (ru) Способ получения синтез-газа
CN105293434A (zh) 一种集成式气态烃换热式蒸汽转化与非催化部分氧化结合生产合成气的方法
KR20230019463A (ko) 산소-화염의 존재 하에 탄소 및 수소 공급원으로부터 합성 가스를 생산하기 위한 방법 및 반응기
RU2596260C2 (ru) Способ получения водородсодержащего газа из природного газа и реактор для осуществления этого способа
RU2412109C1 (ru) Способ одностадийного получения синтез-газа при горении и устройство для его осуществления