PL210516B1 - Opakowanie do sypkich artykułów spożywczych - Google Patents

Opakowanie do sypkich artykułów spożywczych

Info

Publication number
PL210516B1
PL210516B1 PL381779A PL38177907A PL210516B1 PL 210516 B1 PL210516 B1 PL 210516B1 PL 381779 A PL381779 A PL 381779A PL 38177907 A PL38177907 A PL 38177907A PL 210516 B1 PL210516 B1 PL 210516B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base
bag
packaging
lid
package
Prior art date
Application number
PL381779A
Other languages
English (en)
Other versions
PL381779A1 (pl
Inventor
Radosław Kasperowicz
Original Assignee
Przedsiębiorstwo Prod Handlowe Prymat Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnoś
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe Prymat Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przedsiębiorstwo Prod Handlowe Prymat Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnoś, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe Prymat Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Przedsiębiorstwo Prod Handlowe Prymat Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnoś
Priority to PL381779A priority Critical patent/PL210516B1/pl
Priority to EP08460005A priority patent/EP1958888A1/de
Publication of PL381779A1 publication Critical patent/PL381779A1/pl
Publication of PL210516B1 publication Critical patent/PL210516B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D75/00Packages comprising articles or materials partially or wholly enclosed in strips, sheets, blanks, tubes, or webs of flexible sheet material, e.g. in folded wrappers
    • B65D75/52Details
    • B65D75/58Opening or contents-removing devices added or incorporated during package manufacture
    • B65D75/5861Spouts
    • B65D75/5872Non-integral spouts
    • B65D75/5883Non-integral spouts connected to the package at the sealed junction of two package walls

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Packages (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest opakowanie do sypkich artykułów spożywczych, przeznaczone do ich konfekcjonowania i przechowywania, a także do ich wygodnego dozowania.
Znanych jest wiele rozwiązań opakowań produktów spożywczych. I tak, z opisu polskiego wynalazku nr 183408 (publ. BUP Nr 14/1998) znane jest rozwiązanie pt.: „Opakowanie zwłaszcza produktów spożywczych”. Wynalazek ten dotyczy opakowania do artykułów spożywczych lub innych towarów sprzedażnych, zawierającego torebkę i tekturowe pudełko do podtrzymywania dolnej części torebki, posiadające denko z centralną linią załamania oraz ścianki połączone z denkiem wzdłuż następnych linii załamania, w celu umożliwienia złożenia na płasko pudełka i torebki oraz wyprostowania pudełka w celu otwarcia torebki.
W japońskim rozwią zaniu (WO 2007/018101) „Konstrukcja uszczelnienia pojemnika i nasadka używana do tego samego” („Sealing structure for container and cap used for the same”) element uszczelniający jest cieplnie, szczelnie zamocowany na górnej powierzchni otwarcia zbiornika, a na otwarciu zbiornika montowana jest nasadka. Nasadka wyposażona jest w płytkę wierzchnią zakrywającą otwarcie zbiornika. Konstrukcja ułatwia rozdzielenie, prowadzące do otwarcia elementu uszczelniającego z zachowaniem wysokiej zdolności uszczelniania.
W innym polskim wynalazku nr 193526 pt: „Opakowanie do produktów sypkich” (publ. BUP Nr 06/1999) przedstawiono opakowanie do produktów sypkich wykonane z papieru, folii, tworzywa sztucznego albo podobnych giętkich materiałów, w formie torby zamkniętej na obu ściankach poprzecznych. W torbie tej, dla pobrania z niej produktu w obszarze przejściowym, między jedną z poprzecznych ścianek torby a graniczącą z nią ścianką wąskiego boku torby znajduje się otwór wysypowy. W leżącym w zasadzie po przekątnej naprzeciwko otworu wysypowego obszarze ścianki torby znajduje się uchwyt wykonany z giętkiego materiału, który normalnie jest ukryty wewnątrz zewnętrznego konturu torby, ale w trakcie wysypywania produktu jest wyciągnięty z torby tworząc na zewnątrz torby pętlę.
Inna konstrukcja opakowania została przedstawiona w polskim wzorze użytkowym nr zgłoszenia 108960 pt: „Opakowanie” (publ. BUP Nr 12/2000). W rozwiązaniu tym opakowanie, zwłaszcza do produktów płynnych lub sypkich, charakteryzuje się tym, że w polu ograniczonym jednym z boków opakowania, które złączone są górnymi krawędziami warstw opakowania, a dodatkową linią łączenia warstw opakowania umieszczoną poniżej górnej krawędzi - znajdują się co najmniej dwa otwory, przy czym dodatkowa linia łączenia jest skierowana pod kątem lub łukiem ku górnej krawędzi, zaś otwory wykonane są, zależnie od potrzeby, przez wycięcie lub nacięcie materiału opakowania i mają kształt koła albo też odcinków prostej, lub odcinków zbieżnych bądź przecinających się.
Celem opracowanego wynalazku jest usprawnienie konfekcjonowania, przechowywania, a także wygodnego dozowania sypkich artykułów spożywczych, które dotychczas przechowywane były zazwyczaj w płaskich torebkach, wymagających nieodwracalnego rozcięcia lub rozerwania dla pobrania z nich odrobiny produktu w opakowaniu zabezpieczonym przed zapychaniem się.
Opracowane opakowanie do sypkich artykułów spożywczych w postaci torebki wykonanej z papieru, papieru powleczonego folią, folią i aluminium, lub wykonanej z samej folii, tworzywa sztucznego, aluminium lub z ich kombinacji lub z podobnych giętkich materiałów, której krawędzie są połączone, korzystnie zgrzane lub sklejone ze sobą, przy czym w torebce pomiędzy jej warstwami umieszczone jest zamknięcie składające się z podstawy zaopatrzonej w wieczko korzystnie z uchwytem, a podstawa wyposażona jest w kołnierz i dodatkowo podstawa i wieczko zaopatrzone są w zatrzask, charakteryzuje się tym, że wieczko zaopatrzone jest, w co najmniej jeden bolec, natomiast w denku podstawy wykonany jest odpowiednio, co najmniej jeden otwór.
W podstawie opakowania wykonane są wyżłobienia.
Wykonany w denku podstawy otwór przesłonięty jest zaślepką otoczoną przewężeniem.
Pomiędzy podstawą a wieczkiem, korzystnie na kołnierzu umieszczone jest zabezpieczenie, zasadniczo w postaci usuwalnej folii.
Podstawową zaletą opracowanego rozwiązania jest przystosowanie standardowych opakowań, tj. płaskich torebek stosowanych zwykle do przechowywania sypkich artykułów spożywczych, do wielokrotnego pobierania i dozowania przechowywanego w nich produktu bez konieczności ich trwałego uszkodzenia i rozszczelnienia. Zastosowane zamknięcie umożliwia odpięcie i odchylenie wieczka, wysypanie z torebki stosownej, potrzebnej ilości produktu i jego zamknięcie. Taki typ opakowania bardzo szczelnie zabezpiecza opakowany produkt przed wilgocią, wietrzeniem, czy też rozsypaniem.
PL 210 516 B1
Wydłuża to znacznie nie tylko czas przydatności danego produktu do spożycia, ale także utrzymuje jego walory smakowe przez długi okres. Ponowne zamknięcie torebki po każdorazowym pobraniu produktu uniemożliwia ulatnianie się substancji decydujących o jego właściwościach smakowych i walorach odżywczych. Jest to szczególnie istotne w przypadku opakowywania produktów spożywczych. Opracowany wynalazek przystosowany jest głównie do sypkich produktów spożywczych, które zabezpieczone są przed zapychaniem otworu. Natomiast wykonanie w zamknięciu dodatkowego uchwytu umożliwia wygodne eksponowanie go w sklepie i wieszanie na przystosowanych do tego celu typowych stojakach, szczególnie w przypadku, gdy otwór w uchwycie zostanie zbliżony kształtem i wielkością do tzw. „eurootworu”, stosowanego powszechnie w opakowaniach przystosowanych do wieszania na regałach w supermarketach.
Dodatkowo, opracowane opakowanie z zamknięciem może być wykonywane w dowolnych, w tym także bardzo małych rozmiarach. Powoduje to, ż e także niewielkie ilości artykułów spożywczych mogą być wygodnie przechowywane, a każdorazowe pobranie niewielkiej ich ilości z opakowania nie wpływa na trwałość, ani też na jakość produktów, które pozostały w opakowaniu.
Płaski typ opracowanego zamknięcia, o grubości najczęściej zbliżonej do grubości torebki, pozwala na dokładne wypełnienie i wykorzystanie przestrzeni ładunkowej i magazynowej, ułatwiając tym samym składowanie i transport opakowań według wynalazku.
Przedmiot wynalazku przedstawiony został w przykładach wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia w powiększeniu zamknięcie wyposażone w dodatkowy uchwyt, fig. 2 przedstawia całe opakowanie (z torbą) w pozycji, gdy jest ono zamknięte, fig. 2a przedstawia całe opakowanie (z torbą) w pozycji otwartej z wieczkiem wyposażonym w jeden bolec, fig. 3 przedstawia otwarte zamknięcie z bolcami w powiększeniu, fig. 4 przedstawia otwarte zamknięcie z bolcami i zabezpieczeniem z folii w powiększeniu.
Opakowanie według wynalazku składa się z dwóch podstawowych elementów: torebki 1 oraz zamknięcia 2. Torebka 1 ma kształt zbliżony do prostokąta i składa się z dwóch warstw 3 połączonych ze sobą swoimi brzegami za pomocą zgrzewu 4. W jednym z rogów torebki 1, pomiędzy jej warstwami 3, umieszczone jest podstawa 5 zamknięcia 2. Zamknięcie 2 składa się z dwóch elementów: podstawy 5 oraz uchylnie połączonego z nią i zamykanego zatrzaskowo wieczka 6. Podstawa 5 posiada górny, obwodowy kołnierz 7.
W dolnej części podstawy 5, niewidocznej przy zwyk ł ej eksploatacji opakowania, wykonane są wyżłobienia 8, które ułatwiają mocowanie do podstawy 5, np. zgrzewanie z nią lub wklejanie warstw 3 torebki 1. Obwodowy kołnierz 7 podstawy 5 otacza jej denko 9 zamykające przestrzeń wewnątrz torebki 1.
Wieczko 6 zaopatrzone jest w co najmniej jeden bolec 15, natomiast w denku 9 podstawy 5 wykonany jest odpowiednio co najmniej jeden otworek 16, przy czym ich rozmiary wzajemnie sobie odpowiadają. W czasie używania i zwykłej eksploatacji opracowanego opakowania bolec 15 lub bolce 15 zagłębiają się w otworku 16 lub otworkach 16, dzięki czemu uniemożliwiają wysypywanie się z opakowania jego sypkiej zawartości, a równocześnie zabezpieczają ją przed wysychaniem i wietrzeniem.
Natomiast w denku 9 (jak pokazano w przykładzie wykonania na rysunku fig. 2a) wykonane są dodatkowo przewężenia 10, które otaczają zaślepkę 11 przesłaniającą otwór 16, tj. ścienienia grubości denka 9, umożliwiające łatwe przekłucie lub wyłamanie denka 9 w trakcie pierwszego używania opakowania oraz jego otwarcia przez bolec 15, początkowo zaślepionego otworu 16, przez który dozowana jest następnie zawartość torebki 1. Szczelne zamknięcie opakowania przed pierwszym jego użyciem sprawia, że umieszczony w nim produkt jest barierowo zabezpieczony, hermetycznie zamknięty, a po pierwszym otwarciu opakowania można za jego pomocą wygodnie dozować produkty.
Po pierwszym użyciu dostęp do zawartości torebki 1 zamykany jest poprzez zaciśnięcie - połączonych ze sobą zawiasem 12 - wieczka 6 i kołnierza 7 podstawy 5. Jest to możliwe dzięki temu, że kształt wieczka 6 jest dopasowany do wymiarów kołnierza 7 podstawy 5. Dodatkowo, w wieczku 6 wykonany może zostać uchwyt 13 umożliwiający jego łatwe otwieranie i wieszanie całego opakowania na typowych wieszakach sklepowych. W wieczku 6 umieszczony jest zatrzask 14 z jego dolnym elementem 14a i górnym elementem 14b. Zatrzask 14 dodatkowo zabezpiecza przed łatwym otwarciem zamknięcia 2.
Opisane zamknięcie 2 może zostać umieszczone w dowolnym miejscu torebki, w zależności od potrzeb: w jej narożu, na jej boku, w podstawie lub w jej górnej części. Sam kształt zamknięcia 2- przy zachowaniu jego cech konstrukcyjnych - może być także dowolny i może przyjmować rozmaite, fantazyjne niekiedy kształty, kolory, podnoszące jednocześnie estetykę całego opakowania.
PL 210 516 B1
Opracowane rozwiązanie może być wykonane z bardzo różnych materiałów. Sama torebka opakowaniowa wykonana może być z papieru, papieru powleczonego folią, folią i aluminium lub może być wykonana z samej folii, lub kombinacji tych materiałów, natomiast zamknięcie wykonane może być z tworzyw sztucznych. Jego wieczko 6 jest wyposażone w bolce 15, którym odpowiadają otworki 16 wykonane w denku 9 podstawy 5. Podczas zamykania opracowanego opakowania bolce 15 wsuwają się w otworki 16, udrażniając je i oczyszczając z resztek dozowanego produktu.
Opakowanie według wynalazku jest dodatkowo wyposażone w zabezpieczenie 17, korzystnie w postaci ł atwo usuwalnej folii lub innego elementu, którego oderwanie lub usunię cie podczas pierwszego otwarcia opakowania umożliwi dostęp do jego zawartości. Zabezpieczenie 17 umieszczane jest pomiędzy wieczkiem 6 i denkiem 9, w górnej części podstawy 5.

Claims (4)

1. Opakowanie do sypkich artykułów spożywczych w postaci torebki wykonanej z papieru, papieru powleczonego folią, folią i aluminium, lub wykonanej z samej folii, tworzywa sztucznego, aluminium lub z ich kombinacji, lub z podobnych giętkich materiałów, której krawędzie są połączone, korzystnie zgrzane lub sklejone ze sobą, przy czym w torebce pomiędzy jej warstwami umieszczone jest zamknięcie składające się z podstawy zaopatrzonej w wieczko korzystnie z uchwytem, a podstawa wyposażona jest w kołnierz i dodatkowo podstawa i wieczko zaopatrzone są w zatrzask, znamienne tym, że wieczko (6) zaopatrzone jest w co najmniej jeden bolec (15), natomiast w denku (9) podstawy (5) wykonany jest odpowiednio co najmniej j eden otwór (16).
2. Opakowanie, według zastrz. 1, znamienne tym, że w podstawie (5) wykonane są wyżłobienia (8).
3. Opakowanie, według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że wykonany w denku (9) podstawy (5) otwór (16) przesłonięty jest zaślepką (11) otoczoną przewężeniem (10).
4. Opakowanie, według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że pomiędzy podstawą (5) a wieczkiem (6) korzystnie na kołnierzu (7) umieszczone jest zabezpieczenie (17), zasadniczo w postaci usuwalnej folii.
PL381779A 2007-02-18 2007-02-18 Opakowanie do sypkich artykułów spożywczych PL210516B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381779A PL210516B1 (pl) 2007-02-18 2007-02-18 Opakowanie do sypkich artykułów spożywczych
EP08460005A EP1958888A1 (de) 2007-02-18 2008-01-31 Verpackung für schüttfähige Lebensmittel

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381779A PL210516B1 (pl) 2007-02-18 2007-02-18 Opakowanie do sypkich artykułów spożywczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL381779A1 PL381779A1 (pl) 2008-09-01
PL210516B1 true PL210516B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=39350401

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL381779A PL210516B1 (pl) 2007-02-18 2007-02-18 Opakowanie do sypkich artykułów spożywczych

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP1958888A1 (pl)
PL (1) PL210516B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2981337B1 (fr) * 2011-10-18 2015-01-02 Valois Sas Distributeur de produit fluide.

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL111436B1 (en) 1976-11-05 1980-08-30 Politechnika Poznanska Device for torque measurement
PL108960B2 (en) 1978-03-24 1980-05-31 Zaklady Chemiczne Chemifarm Method of producing esculetine dinicotinic ester
DE8501845U1 (de) * 1985-01-25 1985-03-07 Vedder & Comp. GmbH, 5750 Menden Beutel
WO1998045190A1 (de) * 1997-04-04 1998-10-15 Cellpack Ag Ausgussteil für kunststoffbeutel
JP2000142769A (ja) * 1998-11-02 2000-05-23 Dainippon Printing Co Ltd 注出口及び注出口付き袋
US7226230B2 (en) * 2003-07-28 2007-06-05 Raymond Liberatore Spreader
US7337923B2 (en) * 2004-07-08 2008-03-04 Decko Products, Inc. Variable tip nozzle and cap assembly for dispensing pouch
DE102005010639A1 (de) * 2005-03-08 2006-09-14 Huhtamaki Ronsberg, Zweigniederlassung Der Huhtamaki Deutschland Gmbh & Co. Kg Verpackungsbehälter, insbesondere dosenartiger Behälter
JP5002924B2 (ja) * 2005-08-09 2012-08-15 東洋製罐株式会社 容器の密封構造、及びこれに用いる蓋体

Also Published As

Publication number Publication date
PL381779A1 (pl) 2008-09-01
EP1958888A1 (de) 2008-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7055720B1 (en) Flexible package having a fitment pour spout and a reclosable mouth using a zipper type closure
ES2392372T3 (es) Contenedor para almacenar y descargar un material a granel
BRPI0711920A2 (pt) caixa tendo uma superfìcie interna, caixa com múltiplas facetas construìda através de uma prancha maior e pelo menos uma prancha menor tendo uma superfìcie interna, artigo, e método para utilizar uma caixa com múltiplas facetas construìda através de uma prancha maior e pelo menos uma prancha menor tendo uma superfìcie interna
JP6957498B2 (ja) 開封が簡単なタブを含む再密封可能な容器
BR112012005309B1 (pt) Recipiente flexível com estruturas de alça superior e inferior flexível, recipiente flexível com uma estrutura de alça superior flexível e método de transferência de substância fluida de um recipiente flexível
PL196513B1 (pl) Torba
US20180186540A1 (en) Food packaging containing an inner bag
US20160221738A1 (en) Bags, gravity fed bags, and uses thereof
US10858147B2 (en) Enhancement for package with plastic header
KR20180127354A (ko) 재밀봉 가능한 내부 패키지를 갖는 용기
US20110286688A1 (en) Recolsable gusset bag
WO2014202927A1 (en) Container
US11332304B2 (en) Liner for beverage and food vessels
PL210516B1 (pl) Opakowanie do sypkich artykułów spożywczych
US20150023614A1 (en) Flexible Pouches for Goods on a Roll
CH643205A5 (en) Anti-fraud packaging container for a liquid product, particularly for an alcoholic drink
NO174095B (no) Emballasjebeholder av boeyelig materiale for styrtegods
GB2567217A (en) Improvements in or relating to transit packaging
US20100206943A1 (en) Container for food, especially tostadas
US20190104815A1 (en) Transit packaging
CZ287936B6 (cs) Obal se skupinou komor pro oddělené uchovávání složek před jejich použitím ve směsi
EP2599728A1 (en) Packaging kit for a flexible pouch
SE1950900A1 (en) Sealing disc for paperboard container, and a packaging container comprising the sealing disc
ES2628481T3 (es) Envase de tipo bolsa equipado con un sistema de cierre permanente en forma de solapa y con un sistema de cierre removible
KR20130029497A (ko) 포장용 박스