PL210454B1 - Sposób i urządzenie do kruszenia materiału - Google Patents

Sposób i urządzenie do kruszenia materiału

Info

Publication number
PL210454B1
PL210454B1 PL382860A PL38286005A PL210454B1 PL 210454 B1 PL210454 B1 PL 210454B1 PL 382860 A PL382860 A PL 382860A PL 38286005 A PL38286005 A PL 38286005A PL 210454 B1 PL210454 B1 PL 210454B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pair
crushing
rolls
input
crushed
Prior art date
Application number
PL382860A
Other languages
English (en)
Other versions
PL382860A1 (pl
Inventor
Richard Anthony Bearman
Robin John Batterham
Raymond Walter Shaw
Original Assignee
Tech Resources Pty Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AU2004906136A external-priority patent/AU2004906136A0/en
Application filed by Tech Resources Pty Ltd filed Critical Tech Resources Pty Ltd
Publication of PL382860A1 publication Critical patent/PL382860A1/pl
Publication of PL210454B1 publication Critical patent/PL210454B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C4/00Crushing or disintegrating by roller mills
    • B02C4/02Crushing or disintegrating by roller mills with two or more rollers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C4/00Crushing or disintegrating by roller mills
    • B02C4/28Details
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G53/00Conveying materials in bulk through troughs, pipes or tubes by floating the materials or by flow of gas, liquid or foam
    • B65G53/30Conveying materials in bulk through pipes or tubes by liquid pressure

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do kruszenia materiału. Wynalazek stosuje się do dowolnego materiału, dla którego wymagane jest zmniejszenie rozmiaru, przykładowo, może to być materiał kopalny lub materiał w postaci biomasy.
Dokument WO 8903247 A1 ujawnia sposób i urządzenie do mielenia ziarna, w którym dostarcza się materiał zasilający do szczeliny pomiędzy parą wejściowych walców kruszących i kruszy się materiał zasilający na cząstki o pierwszym zakresie wielkości cząstek, po czym podaje się pokruszony materiał do szczeliny pomiędzy parą wyjściowych walców kruszących, i kruszy się podawany materiał na cząstki o drugim zakresie wymiarowym. Pary walców kruszących są obracane w sposób ciągły.
Według wynalazku, sposób kruszenia materiału, w którym dostarcza się materiał zasilający do szczeliny pomiędzy parą wejściowych walców kruszących i kruszy się materiał zasilający na cząstki o pierwszym zakresie wielkoś ci cząstek, po czym podaje się pokruszony materiał do szczeliny pomiędzy parą wyjściowych walców kruszących, i kruszy się podawany materiał na cząstki o drugim zakresie wymiarowym, charakteryzuje się tym, że krusząc materiał zasilający dostarczany do pary wejściowych walców kruszących obraca się parę wejściowych walców kruszących w sposób przerywany, a materiał pokruszony przez wejś ciowe walce kruszące kieruje się od pary wejściowych walców kruszących do szczeliny pomiędzy parą wyjściowych walców kruszących za pomocą rynny przejściowej umieszczonej pomiędzy parami walców kruszących.
Korzystnie, materiał pokruszony na parze wejściowych walców kruszących podaje się ciśnieniowo do dalszego kruszenia.
Materiał zasilający kruszy się kolejno na więcej niż dwóch parach walców kruszących. Pokruszony materiał korzystnie dostarcza się z pary wyjściowych walców kruszących do przewodu rurowego i przenosi się ten materiał poprzez przewód rurowy do miejsca składowania i/lub dalszego przetwarzania tego materiału.
W innym wariancie wynalazku materiał zasilający kruszy się kolejno na więcej niż dwóch parach walców kruszących. Pokruszony materiał dostarcza się z pary ostatnich, korzystnie wyjściowych, walców kruszących, do przewodu rurowego i przenosi się ten materiał poprzez przewód rurowy do miejsca składowania i/lub dalszego przetwarzania tego materiału.
Przed doprowadzeniem do pary wejściowych walców materiał zasilający poddaje się naświetlaniu energią mikrofalową i fizycznej i/lub chemicznej przeróbce zmieniając materiał do kruszenia.
Materiał pokruszony przechodzący pomiędzy parą wejściowych walców i parą wyjściowych walców poddaje się naświetlaniu energią mikrofalową i fizycznej i/lub chemicznej przeróbce zmieniając materiał pokruszony.
Za pomocą pary wejściowych rolek kruszących wytwarza się jednorodny strumień skruszonego materiału przechodzący pomiędzy parą wejściowych rolek kruszących i parą wyjściowych rolek kruszących, odpowiedni do obróbki mikrofalowej.
Materiał pokruszony przechodzący pomiędzy parą wejściowych walców i parą wyjściowych walców poddaje się naświetlaniu impulsową wysoką energią mikrofalową dla ułatwienia kruszenia materiału przez parę wyjściowych walców kruszących.
Według wynalazku, urządzenie do kruszenia materiału, zawierające parę wejściowych walców kruszących z utworzoną szczeliną pomiędzy nimi dla odbioru i kruszenia materiału zasilającego do pierwszego zakresu wielkości cząstek, parę wyjściowych walców kruszących z utworzoną szczeliną między nimi do odbioru pokruszonego materiału z pary wejściowych walców oraz dalszego kruszenia tego materiału zasilającego do drugiego zakresu wielkości cząstek, charakteryzuje się tym, że para wejściowych walców kruszących jest zamontowana obrotowo do pracy w sposób przerywany, a pomiędzy parą wejściowych walców kruszących i parą wyjściowych walców kruszących jest umieszczona rynna przejściowa do kierowania materiału od szczeliny pomiędzy parą wejściowych walców kruszących do szczeliny pomiędzy parą wyjściowych walców kruszących.
Urządzenie korzystnie jest dostosowane do wytwarzania ciśnieniowego podawania materiału przechodzącego poprzez rynnę przejściową z pary wejściowych walców kruszących do pary wyjściowych walców kruszących.
Para wejściowych walców kruszących jest zamontowana obrotowo z krokowym obracaniem.
Urządzenie jest zaopatrzone w układ silnika krokowego do napędu pary walców kruszących na zasadzie krokowego obrotu.
PL 210 454 B1
Para wyjściowych walców jest zamontowana obrotowo z przerywanym, korzystnie krokowym, obracaniem ich.
Rynna przejściowa jest dostosowana do kształtowania sprężonego wsadu materiału w postaci upakowanego złoża materiału przemieszczającego się do pary wyjściowych walców kruszących.
Para wyjściowych walców jest zasilana z pary wejściowych walców z ograniczeniem.
Urządzenie zawiera więcej niż dwie pary walców kruszących do kolejnego kruszenia materiału.
Korzystnie, para wyjściowych walców kruszących jest dostosowana do wytwarzania pokruszonego materiału o zakresie wielkości cząstek zapewniającym przenoszenie materiału przez gaz lub ciecz w przewodzie rurowym.
Para wejściowych walców kruszących zawiera walce gładkie, które są dostosowane do zasilania rudą metalu o górnym rozmiarze rzędu 90 mm lub zawiera walce profilowane, które są dostosowane do zasilania rudą metalu o górnym rozmiarze rzędu 60 mm, przy czym para wejściowych walców kruszących jest dostosowana do kruszenia materiału do wielkości 5 do 10 mm, a para wyjściowa lub ostatnia walców kruszących jest dostosowana do kruszenia materiału do wielkości poniżej 2 mm.
Urządzenie zawiera wstępne środki kruszące, korzystnie kruszarkę szczękową lub kruszarkę obrotową, usytuowaną przed parą wejściowych walców kruszących.
Korzystnie przed parą wejściowych walców jest umieszczony generator mikrofalowy do fizycznej i/lub chemicznej przeróbki materiału zasilającego poprzez naświetlanie energią mikrofalową.
Pomiędzy parą wejściowych walców i parą wyjściowych walców jest umieszczony generator mikrofalowy do fizycznej i/lub chemicznej przeróbki skruszonego materiału poprzez naświetlanie energią mikrofalową.
Para wejściowych rolek kruszących jest dostosowana do wytwarzania jednorodnego strumienia skruszonego materiału odpowiedniego do obróbki mikrofalowej.
Generator mikrofalowy jest generatorem impulsowej wysokiej energii mikrofalowej kierowanej do skruszonego materiału w rynnie przejściowej dla ułatwienia kruszenia materiału przez parę wyjściowych walców kruszących.
Korzystnie urządzenie zawiera zespół przenoszący do przenoszenia pokruszonego materiału od ostatniej pary wyjściowych walców kruszących, a zwłaszcza od pary wyjściowych walców kruszących, w inne oddalone miejsce.
Pomiędzy ostatnią wyjściową parą walców kruszących, a zwłaszcza za parą wyjściowych walców kruszących, i zespołem przenoszącym jest umieszczony zespół podający do podawania pokruszonego materiału do zespołu przenoszącego.
Zespół podający jest zespołem do ciągłego podawania kruszonego materiału do zespołu przenoszącego. Korzystnie zespół podający stanowi podajnik ślimakowy.
Zespół przenoszący zawiera przewód rurowy i układ do wytwarzania przepływu gazu lub cieczy poprzez przewód rurowy do przenoszenia pokruszonego materiału w przewodzie rurowym.
Zespół przenoszący zawiera umieszczone w oddalonym miejscu układy do oddzielenia pokruszonego materiału od gazu lub cieczy przenoszącej.
W wynalazku zastosowano dwie lub więcej par walców kruszących, które kolejno kruszą materiał kopalny i są tak ustawione oraz tak eksploatowane, że na wejściowej parze walców wytwarza się ukierunkowane podawanie, korzystnie ciśnieniowe podawanie, do wyjściowej pary walców, co ułatwia skuteczne kruszenie materiału kopalnego.
Pokruszony materiał z wejściowej pary walców można podawać grawitacyjnie bez ciśnienia na wyjściową parę walców. W zastosowaniu, uzyskany w rezultacie pokruszony materiał z wyjściowej pary walców można przenosić w odległe miejsce do składowania i/lub dalszego przetwarzania tego materiału lub można bezpośrednio podawać do zakładu przetwarzającego albo w inny sposób przenosić według potrzeby w danej sytuacji.
Inną cechą wynalazku jest to, że napędzanie co najmniej wejściowej pary walców odbywa się w sposób przerywany, na przykł ad za pomocą silnika krokowego, zapewniają cy krokowy ruch obrotowy walców, co daje wyraźne korzyści. Jedną z korzyści jest to, że przerywany, na przykład krokowy obrót pracującego walca umożliwia odprowadzenie gazu ze szczeliny między walcami. Usunięcie gazu zmniejsza możliwość fluidyzacji materiału zasilającego w szczelinie. Wskutek tego możliwa jest poprawa przepustowości materiału zasilającego. Następną korzyścią jest to, że przerywany, na przykład krokowy obrót roboczy walców umożliwia odprowadzenie wilgoci z materiału zasilającego i tym samym umożliwia przenoszenie przez to urządzenie materiału zasilającego w stanie półsuchym bez redukcji wielkości cząstek. Woda stanowi problem, ponieważ jest nieściśliwa i wskutek tego powoduje
PL 210 454 B1 zmniejszenie wielkości cząstek, w przeciwnym razie uzyskiwanych w suchym materiale zasilającym. Korzyść ta szczególnie odnosi się do przetwarzania biomasy, gdzie trudno jest zmniejszyć wilgotność poniżej powiedzmy 20-50% w wyniku samego prasowania, nawet za pomocą porowatych walców oraz prasowania w komorze za pomocą tłoka.
W zastosowaniu, uzyskany w rezultacie pokruszony materiał z wyjś ciowej pary walców moż na przenosić w odległe miejsce do składowania i/lub dalszego przetwarzania tego materiału lub można bezpośrednio podawać do zakładu przetwarzającego albo w inny sposób przenosić według potrzeby w danej sytuacji.
Korzystnie, podawanie materiału na wyjściową parę walców odbywa się w postaci wypełnionej warstwy przechodzącej w rynnie przejściowej. Korzystnie, urządzenie jest zbudowane w taki sposób, że w zastosowaniu wyjściowa para walców jest nieswobodnie zasilana z wejściowej pary walców.
W urzą dzeniu tym moż na zastosować wię cej niż dwie pary walców, gdzie każ da para walców kolejno kruszy materiał.
Tam, gdzie występują tylko dwie pary walców, korzystnie wyjściowa para walców jest dostosowana do wytwarzania pokruszonego materiału, którego zakres wielkości cząstek umożliwia przenoszenie w przewodzie rurowym przez gaz lub ciecz. Tam, gdzie występują więcej niż dwie pary walców, korzystnie ostatnia wyjściowa para walców jest dostosowana do wytwarzania pokruszonego materiału, którego zakres wielkości cząstek umożliwia przenoszenie przez gaz lub ciecz w przewodzie rurowym w inne miejsce, w celu skł adowania i/lub dalszego przetwarzania tego materia ł u.
Walce wejściowej i wyjściowej pary walców mogą mieć dowolny odpowiedni wymiar i kształt oraz mogą być wykonane z dowolnych odpowiednich materiałów, włączając w to materiały odporne na zużycie. Odnośnie kształtu, walce mogą mieć gładką powierzchnię lub mogą posiadać podwyższone sekcje, jak na przykład kolce, dla zwiększenia odporności na zużycie.
W zastosowaniu wynalazku w podziemnej kopalni rudy metalu, górny rozmiar materiał u zasilającego dla wejściowej pary walców typowo leży w zakresie 90 mm dla walców gładkich i w zakresie 60 mm dla walców profilowanych (lecz nie powinien być większy), pokruszony materiał wytwarzany przez wejściową parę walców ma wymiar 5-10 mm, a pokruszony materiał wytwarzany przez wyjściową parę walców ma wymiar poniżej 2 mm.
Określenie para walców kruszących oznacza tu układy, w których po walcach w tej parze walców tworzących szczelinę między nimi następują walce dodatkowe.
Zastosowane według wynalazku naświetlanie energią mikrofalową służy do spowodowania mikropęknięć pokruszonego materiału, co ułatwia późniejsze pękanie pokruszonego materiału na walcach wyjściowych.
Rozumie się, że określenie energia mikrofalowa oznacza tu promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości w zakresie 0,3-300 GHz. Rozumie się, że określenie wysoka energia oznacza tu wartości zasadniczo leżące powyżej powszechnie stosowanych w domowych kuchenkach mikrofalowych, to jest zasadniczo powyżej 1 kW. Korzystnie, energia mikrofal wynosi co najmniej 20 kW, a zwłaszcza co najmniej 50 kW. Uż ycie impulsowej energii mikrofalowej zmniejsza zapotrzebowanie mocy dla tego sposobu i zwiększa wygrzewanie wahadłowe cząstek rudy. Czas trwania impulsów i czas pomię dzy impulsami energii mikrofalowej ustawia się wedł ug potrzeby, zależ nie od wielu czynników.
Według wynalazku zespół przenoszący może zawierać elementy do akomodacji różnicy ciśnień pomiędzy pokruszonym materiałem wytwarzanym przez urządzenie do kruszenia i zespołem przenoszącym. Elementy do akomodacji różnicy ciśnień mogą zawierać co najmniej jeden zbiornik ze śluzą. Ponadto zespół przenoszący może być wyposażony w urządzenia do recyklingu oddzielonego gazu lub cieczy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schematycznie przykład wykonania urządzenia do kruszenia materiału i następnie przenośnikowe urządzenie do podawania pokruszonego materiału do innego miejsca, zgodnie z niniejszym wynalazkiem.
Jak pokazano na rysunku, podawany materiał będący materiałem kopalnym, przykładowo w podziemnej kopalni rudy, wstę pnie kruszony w środkach wstępnego kruszenia (nie pokazano), na przykład kruszarce szczękowej lub rotacyjnej, to górnego rozmiaru rzędu 90 mm, dostarcza się do wejściowej pary walców kruszących 3, z których każdy ma gładką powierzchnię, i kruszy się do pierwszego zakresu wielkości cząstki, typowo 5 - 10 mm za pomocą walców.
PL 210 454 B1
Para wejściowych walców kruszących 3 jest połączona do silnika krokowego (nie pokazano), który tak napędza walce, że obracają się w sposób przerywany, zwłaszcza w szeregach krokowych. Krokowe obracanie walców kruszących 3 ułatwia usuwanie gazu i wilgoci z materiału zasilającego i w rezultacie poprawia wyniki oraz przepustowość materiału.
Pokruszony materiał spływa w dół od pary wejściowych walców 3 w rynnie przejściowej 5 do pary wyjściowych walców kruszących 7 i jest dalej kruszony przez te wyjściowe walce kruszące 7, zwykle do praktycznego rozmiaru nie mniejszego niż 2 mm.
Pomiędzy rynną przejściową 5 i wejściową parą walców 3 umieszczono z jednej strony stosowne uszczelnienia (nie pokazano), i pomiędzy rynną przejściową 5 oraz wyjściową parą walców z drugiej strony.
Taki układ i działanie pary wejściowych walców kruszących 3 oraz pary wyjściowych walców kruszących 7 i rynny przejściowej 5 powoduje, że pokruszony materiał z pary wejściowych walców kruszących 3 stwarza ciśnieniowe podawanie materiału do pary wyjściowych walców kruszących 7. Mianowicie, pokruszony materiał z pary wyjściowych walców kruszących 3 tworzy przechodzącą, wypełnioną warstwę pokruszonego materiału. Ciśnieniowe podawanie materiału do pary wyjściowych walców kruszących 7 ułatwia wydajne kruszenie materiału na parze wyjściowych walców kruszących 7.
Pokruszony materiał przepływa z pary wyjściowych walców kruszących 7 w dół rynną przejściową 13 do ciągłego podajnika, takiego jak podajnik ślimakowy 9.
Taki układ i działanie pary wyjściowych walców kruszących 7 i rynny przejściowej 13 powoduje, że pokruszony materiał z wyjściowej pary walców 7 tworzy ciśnieniowe podawanie do podajnika ślimakowego 9.
Z jednej strony pomiędzy rynną przejściową 13 i parą wyjściowych walców 7 i z drugiej strony pomiędzy rynną przejściową 13 oraz podajnikiem ślimakowym 9 są umieszczone stosowne uszczelnienia (nie pokazano) dla akomodacji różnic ciśnienia pomiędzy różnymi sekcjami urządzenia, a zwłaszcza dla powstrzymania przypływu materiału z przewodu rurowego do podajnika ślimakowego 9 i przepływu z podajnika ślimakowego 9 na wejście podajnika ślimakowego.
Podajnik ślimakowy 9 transportuje pokruszony materiał do przewodu rurowego 11. Odpowiedni gaz lub ciecz, zwykle woda, przenosi pokruszony materiał w przewodzie rurowym 11 w odległe miejsce do składowania i/lub dalszego przetwarzania. Dalsze przetwarzanie może obejmować oddzielenie pokruszonego materiału od przenoszącego gazu lub cieczy.
Walce wejściowej i wyjściowej pary walców 3, 7 mogą być dowolnymi odpowiednimi walcami do kruszenia materiału kopalnego.
Opisane powyżej urządzenie jest zaopatrzone również w generator mikrofalowy 15, który służy do emitowania wysokiej impulsowej energii mikrofalowej poprzez pokruszony materiał przepływający w rynnie przejściowej 5 i wytwarza mikropęknięcia tego materiału, co ułatwia późniejszy rozpad materiału na parze wyjściowych walców 7.
Para wejściowych walców 3 wytwarza pokruszony materiał w postaci odpowiedniej do traktowania tego materiału za pomocą energii mikrofalowej. W szczególności, para wejściowych walców 3 wytwarza jednorodny strumień pokruszonego materiału, który jest należycie dostosowany do traktowania mikrofalowego. Dodatkowo, para wejściowych walców 3 wytwarza określoną geometrię pokruszonego materiału, który jest należycie dostosowany do traktowania mikrofalowego.
Opisane powyżej urządzenie ma zwartą budowę i może być umieszczone w środowiskach roboczych, na przykład w podziemnych kopalniach, gdzie występują ograniczenia przestrzenne, oraz może skutecznie kruszyć materiał kopalny do wymiaru, który będzie przenoszony w przewodzie rurowym 11 w inne miejsce.
W opisanym powyżej przykładzie wykonania obecnego wynalazku można wprowadzić wiele modyfikacji bez odstępstwa od ducha i zakresu tego wynalazku.
Przykładowo, choć przykład wykonania obejmuje dwie pary walców kruszących, z parą wejściowych walców 3 pracujących na zasadzie krokowej, obecny wynalazek nie jest tak ograniczony i może obejmować działanie jednej pary walców kruszących oraz działania więcej niż dwóch par walców kruszących w sposób krokowy lub z dowolnym innym przerywanym obracaniem.
Ponadto, choć przykład wykonania jest opisany w kontekście zastosowania silnika krokowego, obecny wynalazek nie jest tak ograniczony i dotyczy dowolnych środków powodujących przerywane działanie wejściowej pary walców 3.
PL 210 454 B1
Ponadto, choć przykład jest opisany w kontekście działania pary wejściowych walców 3 w sposób krokowy, obecny wynalazek nie jest tak ograniczony i dotyczy pracy pary wejściowych walców w sposób ciągły.
Ponadto, choć przykład wykonania jest opisany w kontekście kruszenia materiału kopalnego, obecny wynalazek nie jest tak ograniczony i dotyczy dowolnego odpowiedniego zastosowania, w którym zachodzi potrzeba kruszenia materiału.
Jak szczegółowo podano powyżej, w drodze przykładu, jednym z takich innych materiałów jest biomasa.
Ponadto, choć przykład wykonania jest opisany w kontekście materiału kopalnego uzyskanego w podziemnej kopalni rudy metalu, obecny wynalazek nie jest tak ograniczony i dotyczy dowolnego odpowiedniego zastosowania, w którym zachodzi potrzeba kruszenia materiału kopalnego.
Ponadto, choć przykład wykonania obejmuje przenoszenie pokruszonego materiału z pary wyjściowych walców 7 w przewodzie rurowym 11 w odległe miejsce dla składowania i/lub dalszego przetwarzania, obecny wynalazek nie jest tak ograniczony i dotyczy dowolnego odpowiedniego późniejszego przetwarzania pokruszonego materiału. Przykładowo, pokruszony materiał podaje się do zakładu przetwarzania.
Ponadto, choć przykład wykonania obejmuje wytworzenie ciśnieniowego podawania z pary wejściowych walców 3, obecny wynalazek nie jest tak ograniczony i może dotyczyć bezciśnieniowego podawania w rynnie przejściowej 5. Przykładowo, podawanie pokruszonego materiału z pary wejściowych walców 3 może odbywać się grawitacyjnie w rynnie przejściowej 5 do pary wyjściowych walców 7.
Ponadto, choć przykład wykonania obejmuje transportowanie pokruszonego materiału w przewodzie rurowym 11 od podajnika ślimakowego 9 do występującego za nim składowania lub do dalszego przetwarzania, obecny wynalazek nie jest tak ograniczony i dotyczy dowolnych odpowiednich środków transportu pokruszonego materiału z jednego miejsca do drugiego miejsca.
Wynalazek ma zastosowanie zwłaszcza, choć w żaden sposób nie wyłącznie, do kruszenia materiału kopalnego i następnie przenoszenia pokruszonego materiału w inne miejsce w celu składowania i/lub dalszego przetwarzania tego materiału.
Wynalazek jest stosowany szczególnie, choć w żaden sposób nie wyłącznie, do kruszenia materiału kopalnego w sytuacjach, w których występuje ograniczenie przestrzeni roboczej gdzie materiał jest kopany i konieczne jest przenoszenie materiału kopalnego w odległe miejsce w celu składowania i/lub dalszego przetwarzania tego materiału, na przykład przetwarzania dla odzyskania wartościowych materiałów z materiału kopalnego.
Jedna z takich sytuacji występuje w podziemnej kopalni, zwłaszcza w podziemnej kopalni rudy metalu, gdzie konieczne jest przenoszenie materiału kopalnego na powierzchnię w celu dalszego przetwarzania tego materiału.

Claims (31)

1. Sposób kruszenia materiału, w którym dostarcza się materiał zasilający do szczeliny pomiędzy parą wejściowych walców kruszących i kruszy się materiał zasilający na cząstki o pierwszym zakresie wielkości cząstek, po czym podaje się pokruszony materiał do szczeliny pomiędzy parą wyjściowych walców kruszących, i kruszy się podawany materiał na cząstki o drugim zakresie wymiarowym, znamienny tym, że krusząc materiał zasilający dostarczany do pary wejściowych walców kruszących (3) obraca się parę wejściowych walców kruszących (7) w sposób przerywany, a materiał pokruszony przez wejściowe walce kruszące (3) kieruje się od pary wejściowych walców kruszących (3) do szczeliny pomiędzy parą wyjściowych walców kruszących (7) za pomocą rynny przejściowej (5) umieszczonej pomiędzy parami walców kruszących (3, 7).
2. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że materiał pokruszony na parze wejściowych walców kruszących (3) podaje się ciśnieniowo do dalszego kruszenia.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że materiał zasilający kruszy się kolejno na więcej niż dwóch parach walców kruszących.
4. Sposób według zastrz. 1 - 3, znamienny tym, że pokruszony materiał dostarcza się z pary wyjściowych walców kruszących (7) do przewodu rurowego (11) i przenosi się ten materiał poprzez przewód rurowy (11) do miejsca składowania i/lub dalszego przetwarzania tego materiału.
PL 210 454 B1
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że materiał zasilający kruszy się kolejno na więcej niż dwóch parach walców kruszących.
6. Sposób wedł ug zastrz. 5, znamienny tym, ż e pokruszony materiał dostarcza się z pary ostatnich, korzystnie wyjściowych, walców kruszących (7), do przewodu rurowego (11) i przenosi się ten materiał poprzez przewód rurowy (11) do miejsca składowania i/lub dalszego przetwarzania tego materiału.
7. Sposób według zastrz. 1-6, znamienny tym, że przed doprowadzeniem do pary wejściowych walców (3) materiał zasilający poddaje się naświetlaniu energią mikrofalową i fizycznej i/lub chemicznej przeróbce zmieniając materiał do kruszenia.
8. Sposób według zastrz. 1-7, znamienny tym, że materiał pokruszony przechodzący pomiędzy parą wejściowych walców (3) i parą wyjściowych walców (7) poddaje się naświetlaniu energią mikrofalową i fizycznej i/lub chemicznej przeróbce zmieniając materiał pokruszony.
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że za pomocą pary wejściowych rolek kruszących (3) wytwarza się jednorodny strumień skruszonego materiału przechodzący pomiędzy parą wejściowych rolek kruszących (3) i parą wyjściowych rolek kruszących (7) odpowiedni do obróbki mikrofalowej.
10. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że materiał pokruszony przechodzący pomiędzy parą wejściowych walców (3) i parą wyjściowych walców (7) poddaje się naświetlaniu impulsową wysoką energią mikrofalową dla ułatwienia kruszenia materiału przez parę wyjściowych walców kruszących (7).
11. Urządzenie do kruszenia materiału, zawierające parę wejściowych walców kruszących z utworzoną szczeliną pomiędzy nimi dla odbioru i kruszenia materiału zasilającego do pierwszego zakresu wielkości cząstek, parę wyjściowych walców kruszących z utworzoną szczeliną między nimi do odbioru pokruszonego materiału z pary wejściowych walców oraz dalszego kruszenia tego materiału zasilającego do drugiego zakresu wielkości cząstek, znamienne tym, że para wejściowych walców kruszących (3) jest zamontowana obrotowo do pracy w sposób przerywany, a pomiędzy parą wejściowych walców kruszących (3) i parą wyjściowych walców kruszących (7) jest umieszczona rynna przejściowa (5) do kierowania materiału od szczeliny pomiędzy parą wejściowych walców kruszących (3) do szczeliny pomiędzy parą wyjściowych walców kruszących (7).
12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że jest dostosowane do wytwarzania ciśnieniowego podawania materiału przechodzącego poprzez rynnę przejściową (5) z pary wejściowych walców kruszących (3) do pary wyjściowych walców kruszących (7).
13. Urządzenie według zastrz. 11 albo 12, znamienne tym, że para wejściowych walców kruszących (3) jest zamontowana obrotowo z krokowym obracaniem.
14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że zaopatrzone w układ silnika krokowego do napędu pary walców kruszących na zasadzie krokowego obrotu.
15. Urządzenie według zastrz. 11-14, znamienne tym, że para wyjściowych walców (7) jest zamontowana obrotowo z przerywanym, korzystnie krokowym, obracaniem ich.
16. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że rynna przejściowa (5) jest dostosowana do kształtowania sprężonego wsadu materiału w postaci upakowanego złoża materiału przemieszczającego się do pary wyjściowych walców kruszących (7).
17. Urządzenie według zastrz. 11-16, znamienne tym, że para wyjściowych walców (7) jest zasilana z pary wejściowych walców (5) z ograniczeniem.
18. Urządzenie według zastrz. 11-17, znamienne tym, że zawiera więcej niż dwie pary walców kruszących do kolejnego kruszenia materiału.
19. Urządzenie według zastrz. 11-17, znamienne tym, że para wyjściowych walców kruszących (7) jest dostosowana do wytwarzania pokruszonego materiału o zakresie wielkości cząstek zapewniającym przenoszenie materiału przez gaz lub ciecz w przewodzie rurowym (11).
20. Urządzenie według zastrz. 11-18, znamienne tym, że para wejściowych walców kruszących (3) zawiera walce gładkie, które są dostosowane do zasilania rudą metalu o górnym rozmiarze rzędu 90 mm lub zawiera walce profilowane, które są dostosowane do zasilania rudą metalu o górnym rozmiarze rzędu 60 mm, przy czym para wejściowych walców kruszących (3) jest dostosowana do kruszenia materiału do wielkości 5 do 10 mm, a para wyjściowa lub ostatnia walców kruszących (7) jest dostosowana do kruszenia materiału do wielkości poniżej 2 mm.
PL 210 454 B1
21. Urządzenie według zastrz. 11-20, znamienne tym, że zawiera wstępne środki kruszące, korzystnie kruszarkę szczękową lub kruszarkę obrotową, usytuowaną przed parą wejściowych walców kruszących (3).
22. Urządzenie według zastrz. 11-21, znamienne tym, że przed parą wejściowych walców (3) jest umieszczony generator mikrofalowy do fizycznej i/lub chemicznej przeróbki materiału zasilającego poprzez naświetlanie energią mikrofalową.
23. Urządzenie według zastrz. 11-22, znamienne tym, że pomiędzy parą wejściowych walców (3) i parą wyjściowych walców (7) jest umieszczony generator mikrofalowy (15) do fizycznej i/lub chemicznej przeróbki skruszonego materiału poprzez naświetlanie energią mikrofalową.
24. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że para wejściowych rolek kruszących (3) jest dostosowana do wytwarzania jednorodnego strumienia skruszonego materiału odpowiedniego do obróbki mikrofalowej.
25. Urządzenie według zastrz. 23 albo 24, znamienne tym, że generator mikrofalowy jest generatorem impulsowej wysokiej energii mikrofalowej kierowanej do skruszonego materiału w rynnie przejściowej (5) dla ułatwienia kruszenia materiału przez parę wyjściowych walców kruszących (7).
26. Urządzenie według zastrz. 21-25, znamienne tym, że zawiera zespół przenoszący do przenoszenia pokruszonego materiału od ostatniej pary wyjściowych walców kruszących, a zwłaszcza od pary wyjściowych walców kruszących (7), w inne oddalone miejsce.
27. Urządzenie według zastrz. 26, znamienne tym, że pomiędzy ostatnią wyjściową parą walców kruszących, a zwłaszcza za parą wyjściowych walców kruszących, i zespołem przenoszącym jest umieszczony zespół podający do podawania pokruszonego materiału do zespołu przenoszącego.
28. Urządzenie według zastrz. 27, znamienne tym, że zespół podający jest zespołem do ciągłego podawania kruszonego materiału do zespołu przenoszącego.
29. Urządzenie według zastrz. 28, znamienne tym, że zespół podający stanowi podajnik ślimakowy (9).
30. Urządzenie według zastrz. 27, znamienne tym, że zespół przenoszący zawiera przewód rurowy (11) i układ do wytwarzania przepływu gazu lub cieczy poprzez przewód rurowy (11) do przenoszenia pokruszonego materiału w przewodzie rurowym (11).
31. Urządzenie według zastrz. 26-29, znamienne tym, że zespół przenoszący zawiera umieszczone w oddalonym miejscu układy do oddzielenia pokruszonego materiału od gazu lub cieczy prze-
PL382860A 2004-10-22 2005-10-24 Sposób i urządzenie do kruszenia materiału PL210454B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AU2004906136A AU2004906136A0 (en) 2004-10-22 High pressure roll system
AU2004906815A AU2004906815A0 (en) 2004-11-29 Crushing material

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL382860A1 PL382860A1 (pl) 2008-01-21
PL210454B1 true PL210454B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=36202626

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL382860A PL210454B1 (pl) 2004-10-22 2005-10-24 Sposób i urządzenie do kruszenia materiału

Country Status (8)

Country Link
US (1) US8070078B2 (pl)
BR (1) BRPI0517287A (pl)
CA (1) CA2585345C (pl)
ES (1) ES2347031B1 (pl)
PE (1) PE20060923A1 (pl)
PL (1) PL210454B1 (pl)
RU (1) RU2391139C2 (pl)
WO (1) WO2006042378A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2632945C2 (ru) * 2015-09-08 2017-10-11 Валерий Никитич Гринавцев Установка валкового помола
KR102142265B1 (ko) * 2015-10-19 2020-08-10 콜드 제트 엘엘씨 블래스트 매체 분쇄기
CH712749A2 (de) * 2016-07-26 2018-01-31 Unicaps Gmbh Einrichtung zur Zerkleinerung von trockenen Pflanzen.
CN111229435B (zh) * 2020-03-19 2021-03-09 广州力寄采矿设备有限公司 一种建筑材料用可调节式磨粉装置
CN111774137A (zh) * 2020-07-11 2020-10-16 吴相彩 一种多重中药压碎机
CN113182008B (zh) * 2021-04-26 2023-08-15 青阳伟翔纳米材料有限公司 一种稀土废料再回收用破碎设备
CN113368942A (zh) * 2021-07-21 2021-09-10 南京凯盛国际工程有限公司 一种带预压功能的辊压机

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2158321A (en) * 1937-06-08 1939-05-16 Charles N Ford Ore pulverizer
US2622855A (en) * 1949-11-19 1952-12-23 American Viscose Corp Apparatus for producing viscose
FR1054569A (fr) * 1951-04-20 1954-02-11 Miag Mu Hlenbau & Ind G M B H Installation pour le transport de matières en vrac
ES201592A1 (es) * 1951-05-03 1952-03-01 Thomas Robonson & Son Ltd Un molino de cilindros para cereales.
US4655400A (en) 1985-04-29 1987-04-07 General Foods Corporation Coffee grinding method
DE3525935A1 (de) * 1985-07-19 1987-01-29 Krupp Polysius Ag Verfahren und anlage zur zerkleinerung von mahlgut
CA2164925A1 (en) * 1995-12-11 1997-06-12 John A. Klemke Method and apparatus for the size reduction of and preparation of a slurry from a solid material
US20030029944A1 (en) * 2000-03-09 2003-02-13 Darrin Flinn Method and apparatus for facilitating recovery of desired materials from ore
GB0207530D0 (en) * 2002-04-02 2002-05-08 Univ Nottingham High field strength microwave production and microwave processing of materials e.g. weakening of multi-phase materials
CA2440311C (en) * 2003-09-04 2005-05-31 Ramsis S. Shehata Variable gap crusher

Also Published As

Publication number Publication date
BRPI0517287A (pt) 2008-10-07
PE20060923A1 (es) 2006-09-04
CA2585345A1 (en) 2006-04-27
CA2585345C (en) 2013-01-29
ES2347031B1 (es) 2011-10-18
RU2007118948A (ru) 2008-11-27
WO2006042378A1 (en) 2006-04-27
PL382860A1 (pl) 2008-01-21
RU2391139C2 (ru) 2010-06-10
US8070078B2 (en) 2011-12-06
US20080257992A1 (en) 2008-10-23
ES2347031A1 (es) 2010-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL210454B1 (pl) Sposób i urządzenie do kruszenia materiału
US7861956B2 (en) Apparatus and method for crushing anodes
KR101971739B1 (ko) 공압 파이프 반송 시스템에서의 재료 처리방법 및 장치
WO2020141496A9 (en) Apparatus, system and method for comminution
CN101068620B (zh) 用于粉碎物料的设备及粉碎物料的方法
CN112041083B (zh) 具有改进的安全性的用于金属材料的可移动式切碎机
CN109365043A (zh) 一种建筑垃圾环保处理装置
CN214107138U (zh) 一种废弃建筑构筑物的粉碎分选设备
WO2008028256A1 (en) Recovery of hydrocarbon products from oil shale
KR20150012279A (ko) 공압식 재료 처리시스템에서의 재료처리방법 및 장치
CN212143525U (zh) 一种矿用矸石识别筛选装置
CN213377131U (zh) 一种多用途骨料破碎筛分生产线
AU2011228810A1 (en) Solids heat exchanger
CN103691539A (zh) 智能双级破碎站
AU2005297337A1 (en) Crushing material
CN203803604U (zh) 智能双级破碎站
CN207229102U (zh) 一种露天矿半连续开采系统
RU2021023C1 (ru) Способ дробления горной массы
CN212359857U (zh) 一种智能排矸充填系统
CN219984875U (zh) 一种煤矿开采用煤矿破碎装置
CN215823178U (zh) 一种高效的新型矿用矿山破碎设备
JPH0380942A (ja) 廃棄物破砕機
CN113996422A (zh) 一种砂岩破碎系统
CN103934069B (zh) 污泥破碎系统及方法
WO2014180164A1 (zh) 一种破碎粉磨方法及其所使用的破碎粉磨一体化加工装置