PL209909B1 - Sposób zautomatyzowanego ponownego wybierania numeru telefonicznego w sieciach telekomunikacyjnych w przypadku sygnału niezajętości - Google Patents

Sposób zautomatyzowanego ponownego wybierania numeru telefonicznego w sieciach telekomunikacyjnych w przypadku sygnału niezajętości

Info

Publication number
PL209909B1
PL209909B1 PL369242A PL36924202A PL209909B1 PL 209909 B1 PL209909 B1 PL 209909B1 PL 369242 A PL369242 A PL 369242A PL 36924202 A PL36924202 A PL 36924202A PL 209909 B1 PL209909 B1 PL 209909B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
subscriber
calling
called
call
telephone
Prior art date
Application number
PL369242A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369242A1 (pl
Inventor
Kohout Gerhard Kramarz-Von
Original Assignee
T Mobile Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T Mobile Deutschland Gmbh filed Critical T Mobile Deutschland Gmbh
Publication of PL369242A1 publication Critical patent/PL369242A1/pl
Publication of PL209909B1 publication Critical patent/PL209909B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/42Systems providing special services or facilities to subscribers
    • H04M3/424Arrangements for automatic redialling
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M1/00Substation equipment, e.g. for use by subscribers
    • H04M1/26Devices for calling a subscriber
    • H04M1/27Devices whereby a plurality of signals may be stored simultaneously
    • H04M1/274Devices whereby a plurality of signals may be stored simultaneously with provision for storing more than one subscriber number at a time, e.g. using toothed disc
    • H04M1/2745Devices whereby a plurality of signals may be stored simultaneously with provision for storing more than one subscriber number at a time, e.g. using toothed disc using static electronic memories, e.g. chips
    • H04M1/2749Automatic dialling or redialling systems, e.g. on off-hook or redial on busy
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/42Systems providing special services or facilities to subscribers
    • H04M3/48Arrangements for recalling a calling subscriber when the wanted subscriber ceases to be busy
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M2201/00Electronic components, circuits, software, systems or apparatus used in telephone systems
    • H04M2201/14Delay circuits; Timers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Telephone Function (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób zautomatyzowanego ponownego wybierania numeru telefonicznego w sieciach telekomunikacyjnych w przypadku sygnału niezajętości abonenta wywoływanego.
W obecnych sieciach telekomunikacyjnych próby nawi ązania rozmów telefonicznych, które nie są odbierane, są tracone, o ile wywoływany abonent nie ma włączonej usługi skrzynki pocztowej. Wywołującemu abonentowi pozostaje tylko możliwość podejmowania do skutku dalszych prób wywołania w póź niejszym terminie.
W sieciach telefonicznych znane są aparaty koń cowe lub urzą dzenia telefoniczne, które podejmują próby automatycznego ponownego zestawienia połączenia, wybierając automatycznie po określonym czasie ostatnio wybierany numer abonenta. Funkcja ponownego wybierania jest jednak aktywna tylko wówczas, gdy linia wywoływanego abonenta jest zajęta. Ponadto taką automatyczną funkcję ponownego wywoływania posiadają tylko aparaty końcowe ISDN i urządzenia telefoniczne wyższej klasy. Podobne funkcje są również znane w sieciach telefonii komórkowej lub w komórkowych aparatach końcowych.
Wszystkie te funkcje umożliwiają automatyczne ponowne wywołanie tylko w przypadku sygnału zajętości linii abonenta.
W sieciach ISDN istnieje co prawda usługa „Ponowne przywołanie w przypadku braku zgłoszenia, gdy abonent A podejmuje próbę przywołania abonenta B, ale abonent B nie odbiera przywołania. Jeżeli uaktywniona zostanie funkcja „Ponowne przywołanie w przypadku braku zgłoszenia, to automatyczne ponowne wybieranie jest uruchamiane dopiero z chwilą wykazania przez abonenta B kolejnej aktywności, tzn. gdy nastąpi kolejne użycie jego telefonu i abonent prowadzi np. rozmowę.
Niedogodnością takiego rozwiązania jest to, że usługa ta zaczyna działać tylko dopiero po wznowieniu aktywności telefonicznej przez wywoływanego abonenta B.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu zautomatyzowanego przeprowadzania ponownego wybierania przy sygnale niezajętości linii abonenta wywoływanego w sieciach telekomunikacyjnych, który umożliwia automatyczne ponowne wybieranie numeru, gdy abonent B nie odbiera telefonu, mimo, że jego aparat był włączony, znajdował się w zasięgu sieci i dzwonił.
Cel ten realizuje sposób według wynalazku, który polega na tym, że podczas wywoływania abonenta sygnał z jego numerem oraz sygnał z numerem abonenta wywołującego zostaje czasowo zapamiętany w centrali telefonicznej, po czym po zakończeniu wywoływania na skutek sygnałów wysyłanych z telefonu komórkowego abonenta wywołującego centrala telefoniczna samoczynnie wysyła sygnały do abonenta wywoływanego w określonych odstępach czasowych i w określonym przedziale czasowym, w celu przeprowadzania automatycznych ponownych wywołań.
W przypadku zgłoszenia się abonenta wywoływanego centrala telefoniczna korzystnie wysyła sygnały zwrotne do abonenta wywołującego w celu zestawienia połączenia między nimi.
W przypadku nie odebrania połączenia przez abonenta wywoł ywanego centrala telefoniczna korzystnie wysyła sygnał zwrotny do abonenta wywołującego w następstwie którego jest on informowany o nie zgłoszeniu się abonenta wywoływanego w określonym przedziale czasowym, po czym powtarzanie wywołań zostaje przerwane.
Określone odstępy i przedziały czasowe wysyłanych sygnałów do abonenta wywoływanego przez centralę telefoniczną są korzystnie dowolnie konfigurowane przez abonenta wywołującego.
Sposób według wynalazku oznacza dla abonentów sieci telekomunikacyjnej zwiększenie komfortu użytkowania telefonu. Dzięki zastosowaniu wynalazku, zamiast ręcznego powtarzania wybierania, a przede wszystkim konieczności podejmowania kolejnej próby zestawienia połączenia z abonentem wywoływanym możliwa jest automatyczna próba przeprowadzenia wywołań do skutku, aż abonent telefon odbierze ale do momentu aż ustawiony wcześniej limit wywołań się skończy. Do przeprowadzania tego typu automatycznego połączenia służy aparat końcowy za pośrednictwem centrali.
Istotą wynalazku jest rozwiązanie stanowiące nową usługę wywoływania z jednej sieci telekomunikacyjnej do innych sieci, zwłaszcza z sieci radiokomunikacyjnych i stacjonarnych, celem doprowadzenia do skutku początkowo nieskutecznej rozmowy z abonentem.
Po kolejnych próbach wywoływania, w których wywoływany abonent nie odbiera połączenia, centrala telefoniczna według wynalazku na życzenie abonenta wywołującego uruchamia w określonym przedziale czasowym i w określonych odstępach czasowych, np. co piętnaście minut w najbliższych dziewięćdziesięciu minutach, automatycznie ponowne wywoływanie abonenta. Próby wywołaPL 209 909 B1 nia przez centralę odbywają się przeważnie z krótkimi czasami oczekiwania na odebranie, aby uniknąć ewentualnych niedogodności dla wywoływanego abonenta.
W przypadku automatyki takiego wybierania z chwilą zgł oszenia się abonenta, wywołują cy abonent jest alarmowany sygnałem wywołania, tzn. tak jakby sam był wywoływany, że oczekiwana rozmowa doszła do skutku. Celem pokrycia czasu niezbędnego na przywołanie abonenta wywołującego, na użytek wywoływanego abonenta można nagrać informację, np. „Proszę czekać, zaraz nastąpi połączenie. Jeżeli wywołujący abonent nie przyjmie wezwania lub gdy wywoływany abonent w międzyczasie odłoży słuchawkę, procedura zostaje przerwana.
Jeżeli wywoływany abonent nie zgłosi się w ramach przedziału czasowego, przykładowo dziewięćdziesięciu minut, to procedura zostaje również przerwana. Abonent wywołujący jest wówczas informowany, że wywoływany abonent jest nieosiągalny. Informowanie wywołującego abonenta może się odbywać za pomocą określonego sygnału dźwiękowego, krótkiej informacji tekstowej (SMS) lub informacji głosowej.
Usługa ponownego wybierania przez centralę może być w zasadzie aktywowana lub deaktywowana przez abonenta wywołującego, zwłaszcza poprzez wybór odpowiedniego numeru serwisowego. Przewidywana może być również możliwość dowolnej konfiguracji i edycji, tzn. możliwość ustawiania przedziału czasowego dla powtórzeń wybierania lub odstępów czasowych dla prób wybierania. Możliwe są również inne interfejsy obsługi dla klienta, np. aktywacja i konfiguracja przez internet, wywołanie przez gorącą linię operatora sieci, wprowadzanie „bezpośredniego serwisowego kodu aktywującego, przez telefaks, itp.
Aby w przypadku zastosowania, a więc przy kolejnym wywołaniu zakończonym niepowodzeniem, można było skorzystać z wcześniej uaktywnionej usługi Ponowne przywołanie w przypadku braku zgłoszenia, należy podobnie jak w przypadku znanej usługi „Ponowne wywołanie w przypadku sygnału zajętości, posłużyć się klawiaturą, za pomocą której abonent uruchamia procedurę, po usłyszeniu jednego lub więcej sygnałów braku zgłoszenie się abonenta. Sieć telekomunikacyjna mogłaby wspierać abonenta w taki sposób, że uruchamia automatycznie po określonym czasie, np. po 30 sekundach - przy założeniu, że usługa została wcześniej aktywowana - komunikat podający kod klawiszowy, np. *38# + klawisz ponownego wywołania (Redial), celem uruchomienia usługi. Możliwe jest również przekazanie określonego kodu klawiszowego do sieci telekomunikacyjnej, np. *38# + klawisz ponownego wywołania (Redial), dopiero po zakończeniu (braku) rozmowy, a więc po odłożeniu słuchawki. W takich przypadkach sieć telekomunikacyjna musiałaby w tym celu zapamiętywać ostatnio wybierany numer wywoływanego abonenta.
W podobny sposób moż na tą usł ugę konfigurować i edytowa ć . Abonent wybiera przykł adowo ponownie kolejność klawiszy *38#, a system oferuje mu - po określonym czasie oczekiwania, w którym następuje oczekiwanie na uruchomienie klawisza ponownego wywołania (Redial) - odpowiednie możliwości sterowane z menu (głosowo lub klawiszowo). A więc przykładowo kolejność klawiszy *38# 120# 90# 5# mogłaby oznaczać, że ponowne wywołanie, w przypadku sygnału niezajętości, rozpocznie się za 120 minut i będzie powtarzane w opisany sposób przez następnych 90 minut co 5 minut.
Prócz korzystnego rozwiązania, bazującego na usłudze centrali telekomunikacyjnej, możliwe jest również korzystne rozwiązanie przy użyciu aparatu końcowego. Komórkowy aparat końcowy może rozpoznawać kiedy wywoływany abonent nie przyjmuje wezwania i przykładowo inicjować automatycznie ponowne wybieranie i/lub oferować wywołującemu abonentowi odpowiednie możliwości sterowania głosowego lub klawiszowego. Rozwiązanie to wymaga produkcji aparatów końcowych zaprojektowanych specjalnie do tego celu.

Claims (4)

1. Sposób zautomatyzowanego ponownego wybierania numeru telefonicznego w sieciach telekomunikacyjnych w przypadku sygnału niezajętości u abonenta wywoływanego, który połączenia nie odbiera, znamienny tym, że podczas wywoływania abonenta sygnał z jego numerem oraz sygnał z numerem abonenta wywoł ują cego zostaje czasowo zapamię tany w centrali telefonicznej, po czym po zakończeniu wywoływania na skutek sygnałów wysyłanych z telefonu komórkowego abonenta wywołującego centrala telefoniczna samoczynnie wysyła sygnały do abonenta wywoływanego w określonych odstępach czasowych i w określonym przedziale czasowym, w celu przeprowadzania automatycznych ponownych wywołań.
PL 209 909 B1
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku zgłoszenia się abonenta wywoływanego centrala telefoniczna wysyła sygnały zwrotne do abonenta wywołującego w celu zestawienia połączenia między nimi.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku nie odebrania połączenia przez abonenta wywoływanego centrala telefoniczna wysyła sygnał zwrotny do abonenta wywołującego w następstwie którego jest on informowany o nie zgłoszeniu się abonenta wywoływanego w okreś lonym przedziale czasowym, po czym powtarzanie wywołań zostaje przerwane.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że określone odstępy i przedziały czasowe wysyłanych sygnałów do abonenta wywoływanego przez centralę telefoniczną są dowolnie konfigurowane przez abonenta wywołującego.
PL369242A 2001-10-16 2002-10-15 Sposób zautomatyzowanego ponownego wybierania numeru telefonicznego w sieciach telekomunikacyjnych w przypadku sygnału niezajętości PL209909B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10150492A DE10150492B4 (de) 2001-10-16 2001-10-16 Rückruf bei Nicht-Besetzt per automatisierter Wahlwiederholung in Telekommunikationsnetzen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369242A1 PL369242A1 (pl) 2005-04-18
PL209909B1 true PL209909B1 (pl) 2011-11-30

Family

ID=7702345

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369242A PL209909B1 (pl) 2001-10-16 2002-10-15 Sposób zautomatyzowanego ponownego wybierania numeru telefonicznego w sieciach telekomunikacyjnych w przypadku sygnału niezajętości

Country Status (5)

Country Link
US (1) US7469044B2 (pl)
EP (1) EP1436974A1 (pl)
DE (1) DE10150492B4 (pl)
PL (1) PL209909B1 (pl)
WO (1) WO2003036928A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1653718A1 (de) * 2004-10-26 2006-05-03 Siemens Schweiz AG Verfahren zur Vergabe eines Kennzeichens zur Erlaubnis eines terminierenden automatischen Rückrufs
US8781092B2 (en) * 2005-05-16 2014-07-15 Noble Systems Corporation Systems and methods for callback processing
US20070081651A1 (en) * 2005-09-28 2007-04-12 Radha Iyer Method and apparatus for automatic conference call invocation based on user presence
US7970387B2 (en) * 2006-04-25 2011-06-28 Sony Ericsson Mobile Communications Ab Method and system for personalizing a call set-up period
EP2117215B1 (en) * 2008-05-07 2017-10-18 Alcatel Lucent Method and equipments for establishing communication to a busy subscriber
US20100246791A1 (en) * 2009-03-24 2010-09-30 T-Mobile Usa, Inc. Calendar-based return communication
US8311203B2 (en) * 2009-03-24 2012-11-13 T-Mobile Usa, Inc. User-initiated return communication
US8340631B2 (en) * 2009-03-24 2012-12-25 T-Mobile Usa, Inc. Deferred communication and relationship management
CN103780778A (zh) * 2012-10-26 2014-05-07 国基电子(上海)有限公司 通话自动重拨与转移系统及方法
PL2849418T3 (pl) 2013-09-14 2016-03-31 Kosatka Pioro Aleksandra Urządzenie oraz sposób ponownego wybierania numeru inicjowanego przez sieć

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5185782A (en) * 1991-02-08 1993-02-09 A&T Bell Laboratories ACD arrangement for automatically returning a call at a time specified by the original caller
US5873032A (en) * 1994-04-28 1999-02-16 Metro One Telecommunications, Inc. Method and system for providing directory assistance services during attempt to complete customer or after call termination via an alphanumeric page
US5533100A (en) * 1994-07-29 1996-07-02 At&T Corp. Communications system call complete arrangement
US5995594A (en) * 1996-11-13 1999-11-30 Siemens Information And Communication Networks, Inc. System and method for message notification in a multimedia messaging system
US5946390A (en) * 1997-02-28 1999-08-31 Lucent Technologies Inc. Intelligent telephone system and method for determining dialing prefixes
US6169786B1 (en) * 1997-02-28 2001-01-02 At&T Corp Method for accomplishing complete re-dial
DE19709408A1 (de) * 1997-03-07 1998-09-17 Siemens Ag Telefon mit Wahlwiederholung
US6879674B2 (en) * 1998-04-09 2005-04-12 Cim Ltd. System and method for providing an automatic telephone call back to a telephone line being used to access a computer network
US6597785B1 (en) * 1998-10-15 2003-07-22 Avaya Technology Corp. Automatic caller ID call log dial back
US6681006B1 (en) * 1998-12-17 2004-01-20 Nortel Networks Limited Service activation upon automatic callback and automatic recall expiration
US6961559B1 (en) * 1998-12-31 2005-11-01 At&T Corp. Distributed network voice messaging for wireless centrex telephony
US6574324B1 (en) * 1999-11-24 2003-06-03 Bellsouth Intellectual Property Corporation System and method for long distance automatic call-back
US6687359B1 (en) * 2000-11-08 2004-02-03 Nortel Networks Limited Method for controlling a telephone call between two items of terminating equipment

Also Published As

Publication number Publication date
US20050014521A1 (en) 2005-01-20
DE10150492A1 (de) 2003-04-24
EP1436974A1 (de) 2004-07-14
US7469044B2 (en) 2008-12-23
WO2003036928A1 (de) 2003-05-01
PL369242A1 (pl) 2005-04-18
DE10150492B4 (de) 2006-10-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6879677B2 (en) Methods and systems for telephony call completion
US5627875A (en) Method in a telephone system for reaching a subscriber under busy/no answer conditions and ring/no answer conditions
KR20060044612A (ko) 호출자 발신 다수 호출
US8705710B2 (en) Methods and systems for telephony call completion
PL209909B1 (pl) Sposób zautomatyzowanego ponownego wybierania numeru telefonicznego w sieciach telekomunikacyjnych w przypadku sygnału niezajętości
US20020077089A1 (en) Method and apparatus for caller identification during call waiting
KR20060105597A (ko) 무선 네트워크 및 무선 네트워크 동작 방법
US6754324B2 (en) Systems and methods for no-answer redial and connect
KR980007298A (ko) 교환시스템의 자동 리다이알 방법
US7418091B1 (en) Selective call waiting caller ID
RU2345499C2 (ru) Способ ограничения вызова абонента телефонной сети (варианты)
Cisco Chapter 16: Subscriber Features
Cisco Configuring Enhanced Voice Features
US6947534B2 (en) Telephone intercom methods and systems
US20020021793A1 (en) Destination unavailable state and notification service for public telephone network
KR100674335B1 (ko) 지능망에서 통화자간 자동연결 방법
EP1040641A1 (en) A method and system for automatic answering and recording of messages in a telephone system
JPS58134542A (ja) 接続方式
KR100974699B1 (ko) 이동 통신 단말기의 연속 통화 방법
KR100381899B1 (ko) 교환기에서자동재다이얼장치및방법
KR100324735B1 (ko) 키폰의 구내 페이징 시스템을 위한 사용자 인터페이스방법
KR19980061505A (ko) 상대방 통화해제 후 사용자와 상대방을 자동으로 연결해주는 서비스가 부가된 교환기
JP2000332895A (ja) 交換機および交換機制御方法
CN101005533A (zh) 一种实现普通电话终端具备选择接听功能的方法
JPS58134541A (ja) 通知方式