PL209761B1 - Mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu - Google Patents

Mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu

Info

Publication number
PL209761B1
PL209761B1 PL380237A PL38023706A PL209761B1 PL 209761 B1 PL209761 B1 PL 209761B1 PL 380237 A PL380237 A PL 380237A PL 38023706 A PL38023706 A PL 38023706A PL 209761 B1 PL209761 B1 PL 209761B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
door
attached
vehicle
guide
guides
Prior art date
Application number
PL380237A
Other languages
English (en)
Other versions
PL380237A1 (pl
Inventor
Wojciech Babirecki
Małgorzata Bieniaszewska
Original Assignee
Mb Pneumatyka Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mb Pneumatyka Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Mb Pneumatyka Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL380237A priority Critical patent/PL209761B1/pl
Publication of PL380237A1 publication Critical patent/PL380237A1/pl
Publication of PL209761B1 publication Critical patent/PL209761B1/pl

Links

Landscapes

  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu z drzwiami jedno- lub dwuskrzydłowymi.
Znane są mechanizmy otwierania i zamykania drzwi autobusowych w dwu podstawowych wykonaniach: z drzwiami otwieranymi do wewnątrz i drzwiami otwieranymi na zewnątrz autobusu.
W pierwszym wykonaniu skrzydł a drzwiowe w trakcie otwierania przemieszczają się po ł uku, a w końcowej fazie ruchu układają się z boków otworu drzwiowego prostopadle do jego płaszczyzny, wewnątrz pojazdu. W innym rozwiązaniu skrzydła drzwiowe są składane w połowie szerokości i obie części każdego skrzydła układają się podobnie do pierwszego rozwiązania.
Niedogodnością tych wykonań jest zajęcie przez otwierane i później otwarte drzwi pewnego obszaru wnętrza pojazdu a także możliwość kolizji otwieranych drzwi z pasażerem.
W drugim wykonaniu skrzydła drzwiowe w czasie otwierania przemieszczają się na zewnątrz pojazdu ruchem kolistym, przy zachowaniu równoległości płaszczyzny płata drzwiowego do boku pojazdu.
Niedogodnością znanych rozwiązań tego typu jest znaczne odsunięcie drzwi od nadwozia pojazdu, co może doprowadzić do kolizji z pasażerem stojącym blisko pojazdu lub do zaciśnięcia pasażera pomiędzy drzwiami a nadwoziem pojazdu.
Z opisu patentowego nr EP 0820889 znany jest obrotowo-przesuwny system drzwiowy dla pojazdu zawierający co najmniej jedno skrzydło drzwi mocowane na ścianie pojazdu tak, że w pozycji otwartej znajduje się równolegle do bocznej ś ciany pojazdu. System zawiera mechanizm napędowy ze wzdłużnymi i poprzecznymi prowadnicami umożliwiający ruch prostopadły i równoległ y do ściany pojazdu. Mechanizm napę dowy wraz z prowadnicami tworzą umieszczoną w ramie jednostkę wykonawczą , zawieszoną w pojeź dzie i połączoną z co najmniej jednym skrzydłem drzwi. Jednostka wykonawcza stanowi układ ruchomy w ramie przytwierdzonej do pojazdu i zawiera silnik wymuszają cy ruch skrzydeł drzwi.
Z opisu patentowego PL186863 znane są drzwi przesuwno-obrotowe do pojazdów wyposażone w dwie płyty drzwiowe osadzone na wysuwanej teleskopowo prowadnicy, która podczas otwierania drzwi przemieszczana jest w kierunku prostopadłym do płaszczyzny drzwi przez równoległobok przegubowy. Na podwoziu samochodu obrotowo osadzone jest ramię ukształtowane jako płyta, na której osadzony jest równolegle do prowadnicy napęd i ramię napędowe obracające kolumnę zawiasu. Ruch płyty drzwi wzdłuż prowadnicy i ruch prowadnicy w kierunku prostopadłym do płaszczyzny drzwi realizowane są za pośrednictwem widełek osadzonych obrotowo na nieruchomej względem nadwozia pojazdu osi. Między zębami widełek umieszczony jest element prowadzący, przykładowo rolka, połączony nierozłącznie z płytą drzwi. Widełki są połączone palcem prowadzącym z wycięciem prowadzącym wykonanym w prowadnicy. Ramiona napędowe umieszczone są tak, że podczas ruchu zamykającego przechodzą nad osią płyty obrotowej. Widełki obrotowe zaopatrzone są w mechanizm sprężynowy utrzymujące je w ich skrajnych położeniach.
Rozwiązanie charakteryzuje się skomplikowaną budową stwarzającą trudności zarówno w montaż u jak i przy wymianie uszkodzonych podzespoł ów.
Wolny od przedstawionych niedogodności jest mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu według wynalazku, w którym mocowany do nadwozia pojazdu uchylający drzwi pojazdu siłownik współpracuje poprzez przegubowo połączony z jego tłoczyskiem wspornik z osadzoną w łożyskach górną prowadnicą. Obudowy łożysk mocowane są do nadwozia pojazdu. W górnej prowadnicy przesuwnie na rolkach umieszczony jest, współpracujący z tłoczyskiem przesuwającego siłownika, napędowy wózek. Do napędowego wózka przytwierdzone jest ramię zakończone wałkiem ułożyskowanym obrotowo w tulei przymocowanej do górnej części skrzydła drzwi pojazdu. Do dolnej części skrzydła drzwi jest przytwierdzona dolna prowadnica z wodzikiem połączonym za poś rednictwem łącznika z prę tem umieszczonym przesuwnie w tulei przymocowanej do nadwozia pojazdu.
W pojeź dzie z drzwiami dwuskrzydł owymi każ de ze skrzydeł wyposaż one jest w górną i dolną prowadnicę. W górnej prowadnicy odpowiadają cej jednemu ze skrzydeł drzwi umieszczony jest przesuwnie napędzany wózek, natomiast w drugiej górnej prowadnicy umieszczony jest napędowy wózek. Oba wózki połączone są przewijanymi przez linowe koła linami zaopatrzonymi w napinacze.
PL 209 761 B1
W rozwią zaniu według wynalazku skrzydł a drzwi przemieszczają się począ tkowo odskokiem na niewielką odległość od ściany pojazdu a następnie przesuwają się blisko ściany do całkowitego odsłonięcia otworu drzwiowego. W tym przypadku, otwarte drzwi nie przeszkadzają swobodnemu wejściu lub wyjściu pasażerów z pojazdu. Nie ma także niebezpieczeństwa kolizji pasażera w trakcie otwierania drzwi ani zaciś nię cia go pomię dzy drzwiami a nadwoziem pojazdu.
Przedmiot wynalazku, w przykładzie wykonania drzwi dwuskrzydłowych przedstawiony został na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ogólny widok mechanizmu widzianego z wnętrza pojazdu przy zamkniętych drzwiach z wyodrębnieniem górnego zespołu A i dolnego zespołu B, fig. 2 pokazuje mechanizm w przekroju poprzecznym przy zamkniętych drzwiach, natomiast fig. 3 w przekroju poprzecznym przy otwartych drzwiach, fig. 4 przedstawia w przekroju poprzecznym górny zespół A, fig. 5 przedstawia górny zespół A w widoku z wnętrza autobusu, fig. 6 przedstawia przekrój wzdłużny górnego zespołu A, fig. 7 ilustruje dolny zespół B przy drzwiach zamkniętych a fig. 8 przedstawia dolny zespół B przy drzwiach otwartych.
Podstawowym elementem mechanizmu jest górny zespół A zawierający przegubowo przytwierdzony do nadwozia 1 pojazdu pneumatyczny uchylający siłownik 2, którego tłoczysko 3 jest skojarzone obrotowo z dźwignią 4. Do dźwigni 4 przytwierdzone są dwie współosiowe górne prowadnice 5 i 6 osadzone jednymi końcami w odpowiadających im łożyskach 7 i 8 a drugimi w łożysku 9. Obudowy łożysk 7, 8 i 9 są mocowane do nadwozia 1 autobusu. W górnej prowadnicy 5 usytuowany jest przesuwnie na rolkach 10 napędowy wózek 11 a w górnej prowadnicy 6 napędzany wózek 12. Oba wózki 11, 12 połączone są zaopatrzonymi w napinacze 13, linami 14 przewijanymi przez linowe koła 15 i tworzącymi linowy układ napędowy. Do napędowego wózka 11 przytwierdzony jest z góry wspornik 16 z łukowym wycięciem 17, z którym kojarzone jest przesuwnie, zgodnie z ruchem obrotowym górnych prowadnic 5 i 6 tłoczysko 18 przesuwającego siłownika 19 mocowanego do nadwozia 1 pojazdu. Do dolnej części każdego wózka 11 i 12 jest przytwierdzone kształtowe ramię 20 w kształcie litery U zakończone wałkiem 21 ułożyskowanym obrotowo w tulei 22 przytwierdzonej do górnej części odpowiadającego mu skrzydła drzwi 23.
Dolny zespół B w każdym skrzydle drzwi 23 ma dolną prowadnicę 24 przytwierdzoną końcami do dolnej części skrzydła drzwi 23. Wzdłuż dolnej prowadnicy 24 przy przesuwaniu skrzydła drzwi 23 przemieszcza się wodzik 25 połączony za pośrednictwem łącznika 26 z prętem 27 umieszczonym przesuwnie w tulei 28 mocowanej do nadwozia 1 pojazdu.
Proces otwierania skrzydeł drzwi 23 rozpoczyna się w momencie zadziałania uchylającego siłownika 2. Pełne wysunięcie tłoczyska 3 uchylającego siłownika 2 powoduje obrót o odpowiedni kąt górnych prowadnic 5 i 6, a wraz z nimi: napędowego wózka 11, napędzanego wózka 12, linowego układu napędowego wózków oraz ramion 20 skojarzonych obrotowo ze skrzydłami drzwiami 23. Obrót ramion 20 i wymuszony obrót łącznika 26 powodują przemieszczenie równoległe skrzydeł drzwi 23 na zewnątrz otworu drzwiowego z niewielkim ich uniesieniem. Po pełnym odskoku skrzydeł drzwi 23 zaczyna działanie przesuwający siłownik 19, który dzięki odpowiedniemu układowi lin 14 łączących napędowy wózek 11 z napędzanym wózkiem 12 przesuwa skrzydła drzwi 23 równolegle do boku pojazdu. Dzięki dobranej długości górnych prowadnic 5 i 6 oraz odpowiedniemu ukształtowaniu ramion 20 skrzydła drzwi 23 otwierają się na całą szerokość otworu drzwiowego. Zamykanie skrzydeł drzwi 23 odbywa się w kolejności odwrotnej do opisanej powyżej.
W odmianie rozwią zania przeznaczonej dla drzwi jednoskrzydł owych mechanizm otwierania i zamykania drzwi upraszcza się przez, między innymi, eliminację jednej prowadnicy górnej, jednej prowadnicy dolnej, wózka napędzanego oraz linowego układu napędowego.

Claims (2)

1. Mechanizm otwierania i zamykania drzwi w pojazdach, zwłaszcza w autobusach wyposażony w prowadnice oraz mocowany do nadwozia siłownik, znamienny tym, że na osadzonej w ł o ż yskach (7 i 9) i przegubowo połączonej za pośrednictwem dź wigni (4) z uchylającym sił ownikiem (2) górnej prowadnicy (5) przesuwnie na rolkach (10) umieszczony jest, współpracujący z tłoczyskiem (18) przesuwają cego sił ownika (19), napę dowy wózek (11) z przytwierdzonym do niego ramieniem (20) zakończonym wałkiem (21) ułożyskowanym obrotowo w tulei (22) przymocowanej do górnej części skrzydeł drzwi (23), natomiast do dolnej części skrzydeł drzwi (23) jest
PL 209 761 B1 przytwierdzona dolna prowadnica (24) z wodzikiem (25) połączonym za pośrednictwem łącznika (26) z prętem (27) umieszczonym przesuwnie w tulei (28) przymocowanej do nadwozia (1) pojazdu.
2. Mechanizm, znamienny tym, że w pojazdach z drzwiami dwuskrzydłowymi oba skrzydła drzwi (23) wyposażone są w dolne prowadnice (24) oraz górne prowadnice (5 i 6), przy czym w górnej prowadnicy (6) umieszczony jest przesuwnie napę dzany wózek (12), do którego przytwierdzone są przewijane przez linowe koła (15) liny (14) zaopatrzone w napinacze (13) i połączone z napędowym wózkiem (11).
PL380237A 2006-07-18 2006-07-18 Mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu PL209761B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380237A PL209761B1 (pl) 2006-07-18 2006-07-18 Mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380237A PL209761B1 (pl) 2006-07-18 2006-07-18 Mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL380237A1 PL380237A1 (pl) 2008-01-21
PL209761B1 true PL209761B1 (pl) 2011-10-31

Family

ID=43028199

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL380237A PL209761B1 (pl) 2006-07-18 2006-07-18 Mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209761B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL380237A1 (pl) 2008-01-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7798557B2 (en) Vehicle unguided four-bar rear door articulating and sliding mechanism
US7950719B2 (en) Vehicle dual hinge rear door articulating and sliding system
US8122644B2 (en) Pivotable sliding door
CA2513805A1 (en) Pivoting sliding door for vehicles
US7918492B2 (en) Vehicle door belt and cam articulating mechanism
US9752366B2 (en) Sliding door device for laterally opening a door of a passenger vehicle, and passenger vehicle with sliding door device
CN111946191A (zh) 滑动车门及车辆
CN101023236B (zh) 底部闭锁装置
CN114856343A (zh) 一种侧滑门装置和汽车
CS207707B2 (en) Window dropper
PL209761B1 (pl) Mechanizm otwierania i zamykania drzwi pojazdu, zwłaszcza autobusu
EP2828190B1 (en) Elevator car door drive mechanism
CN113853472B (zh) 车门操作器系统
KR20230073798A (ko) 차량도어 개폐장치
NL8102921A (nl) Schuifdeur, in het bijzonder voor weg- en railvoertui- gen.
CN114961488B (zh) 一种无轨滑门连杆机构和汽车
EP2065327A1 (en) Mechanism for operating lift doors
PL198911B1 (pl) Urządzenie do otwierania
CZ2006157A3 (cs) Zarízení k vedení bocních posuvných dverí motorového vozidla
RU2329172C1 (ru) Устройство для перемещения выдвижной двери
US20230193675A1 (en) Double-leaf door device for a vehicle
RU2466880C2 (ru) Дверь раздвижная
JP4859024B2 (ja) 車両用アウトスライドドア装置
EP2127929B1 (en) Sliding door closer for vehicles
EP3216957B1 (en) Door system

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120718