PL209729B1 - Sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny - Google Patents

Sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny

Info

Publication number
PL209729B1
PL209729B1 PL380178A PL38017806A PL209729B1 PL 209729 B1 PL209729 B1 PL 209729B1 PL 380178 A PL380178 A PL 380178A PL 38017806 A PL38017806 A PL 38017806A PL 209729 B1 PL209729 B1 PL 209729B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
serine
hydrazide
hydrochloride
trihydroxybenzaldehyde
methyl
Prior art date
Application number
PL380178A
Other languages
English (en)
Other versions
PL380178A1 (pl
Inventor
Oliwia Zegrocka-Stendel
Joanna Zagrodzka
Grażyna Cieplucha
Wiesław Szelejewski
Original Assignee
Inst Farmaceutyczny
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Farmaceutyczny filed Critical Inst Farmaceutyczny
Priority to PL380178A priority Critical patent/PL209729B1/pl
Publication of PL380178A1 publication Critical patent/PL380178A1/pl
Publication of PL209729B1 publication Critical patent/PL209729B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny o wysokiej czystości farmaceutycznej.
2-[(2,3,4-Trihydroksyfenylo)metylo]hydrazyd D,L-seryny, znany pod nazwą INN benserazyd, stanowi inhibitor dekarboksylazy, stosowany w postaci dwuskładnikowych preparatów w połączeniu z lewodopą w terapii choroby Parkinsona.
Sposób wytwarzania benserazydu ujawniony w opisie patentowym US 3,178,476, przedstawiony na załączonym schemacie I, obejmuje kondensację hydrazydu D,L-seryny 3 z 2,3,4-trihydroksybenzaldehydem 4. Otrzymany w ten sposób hydrazon N-(D,L-serylo)-2,3,4-trihydroksybenzaldehydu 5 poddaje się reakcji katalitycznego uwodornienia wiązania C=N za pomocą wodoru w obecności palladu na węglu. Typowy sposób otrzymywania wyjściowych hydrazydów podstawionych aminokwasów, opisany na przykład w patencie brytyjskim GB 836332, polega na kondensacji reaktywnej pochodnej aminokwasu (ester, halogenek, amid lub bezwodnik) z podstawioną hydrazyną, następującej w wyniku ogrzewania mieszaniny reakcyjnej w temperaturze wrzenia.
W praktyce wykorzystanie tej metody, obejmującej przekształcenie estru D,L-seryny 2 w chlorowodorek hydrazydu 3 w reakcji z wodzianem hydrazyny, a następnie jego kondensację z 2,3,4-trihydroksybenzaldehydem 4 i katalityczne uwodornienie hydrazonu 5, do otrzymywania benserazydu, nie prowadzi do uzyskania produktu spełniającego wymagania farmakopealne stawiane substancji farmaceutycznej.
Według monografii w European Pharmacopoeia, wyd. 4, benserazyd o czystości farmaceutycznej definiowany jest jako substancja zawierająca poniżej 1% zanieczyszczeń, oznaczanych metodą chromatografii cieczowej. Główne potencjalne zanieczyszczenia benserazydu mogą stanowić niepożądane produkty reakcji ubocznych, powstające wskutek oddziaływań niezabezpieczonych grup funkcyjnych, aminowej w pochodnej D,L-seryny oraz hydroksylowych w benzaldehydzie, a także związki pośrednie i nie przereagowane substraty. Do głównych opisanych w Farmakopei zanieczyszczeń benserazydu należą (RS)-2-amino-3-hydroksypropanohydrazyd, (RS)-2-amino-3-hydroksy-2,2'-bis(2,3,4-trihydroksybenzylo)propanohydrazyd i (RS)-2-amino-3-hydroksy-2'-(2,3,4-trihydroksybenzylideno)propanohydrazyd.
Przeprowadzone badania wykazały, że czynnikiem determinującym czystość substancji benserazyd jest czystość hydrazonu użytego do uwodornienia. Spośród potencjalnych zanieczyszczeń hydrazonu, szczególnie niekorzystna jest obecność nie przereagowanego chlorowodorku hydrazyny. W róż nych warunkach prowadzenia procesu kondensacji hydrazydu z 2,3,4-trihydroksybenzaldehydem w środowisku wodno-alkoholowym powstaje, prawdopodobnie w wyniku reakcji kondensacji 2,3,4-trihydroksybenzaldehydu z pozostałością hydrazyny, od 7 do 30% (w przeliczeniu na wyjściową hydrazynę) dotychczas nieopisanego w literaturze produktu ubocznego. Produkt ten zidentyfikowano za pomocą metod spektralnych: 1H NMR, 13C NMR, El MS, ESpray MS i HPLC, jako azynę przedstawioną wzorem 7. Azyna, ze względu na obecność wiązań podwójnych, również ulega w tych warunkach uwodornieniu, a produkt uwodornienia, posiadający zbliżoną do benserazydu strukturę, jest trudny do usunięcia typowymi metodami, takimi jak krystalizacja.
Przyczynę niskiej wydajności sumarycznej procesu otrzymywania benserazydu stanowi też dobra rozpuszczalność pośredniego chlorowodorku hydrazydu D,L-seryny 3 w wodzie i mieszaninach wodno-alkoholowych, która znacznie spowalnia proces krystalizacji. Prowadzenie reakcji estru D,L-seryny z wodzianem hydrazyny w układzie, którego jeden ze składników stanowi woda, przy stężeniach reagentów optymalnych z punktu widzenia typowej technologii przemysłowej, powoduje znaczne straty produktu i obniżenie jego wydajności sumarycznej.
Dodatkową trudność w syntezie benserazydu stanowi fakt, iż jest on związkiem mało trwałym chemicznie. Po 2 miesiącach przechowywania czystej substancji w temp. ok. 0-5°C w atmosferze powietrza następuje jego częściowy rozkład.
Otrzymanie substancji benserazyd o czystości farmakopealnej wymaga wielokrotnej krystalizacji surowego produktu i nie zawsze jest skuteczne. W rozwiązaniu według wynalazku udało się rozwiązać ten problem dzięki modyfikacji początkowych etapów syntezy i użyciu do reakcji uwodornienia hydrazonu N-(D,L-serylo)-2,3,4-trihydroksybenzaldehydu o zawartości zanieczyszczeń nie wyższej niż 1% (według HPLC).
Istotę wynalazku stanowi sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny o wysokiej czystości farmaceutycznej, polegający na tym, że na 1 mol chlorowodorku estru metylowego D,L-seryny działa się wodzianem hydrazyny w ilości 1,2-1,8 mola,
PL 209 729 B1 w metanolu w temperaturze wrzenia, a nastę pnie otrzymany hydrazyd D,L -seryny poddaje się reakcji z 2,3,4-trihydroksybenzaldehydem w roztworze wodno-etanolowym do uzyskania chlorowodorku hydrazonu N-(D,L-serylo)-2,3,4-trihydroksybenzaldehydu o czystości chromatograficznej powyżej 99%, który poddaje się uwodornieniu w znany sposób, a następnie ewentualnie krystalizuje się otrzymany surowy produkt.
W rozwią zaniu wedł ug wynalazku stosuje się od 1,2 do 1,8 mola wodzianu hydrazyny na mol wyjściowego chlorowodorku estru metylowego D,L-seryny. W przypadku użycia mniejszego nadmiaru molowego wodzianu hydrazyny obserwuje się niższą wydajność procesu, spowodowaną nie całkowitym przereagowaniem estru D,L-seryny, natomiast w przypadku użycia wyższego nadmiaru wodzianu hydrazyny w roztworze mogą zachodzić niepożądane reakcje uboczne hydrazydu z wolną grupą aminową i tworzenie się chlorowodorku hydrazyny. W korzystnym wykonaniu wynalazku stosuje się 1,5 mola wodzianu hydrazyny na 1 mol chlorowodorku estru metylowego D,L-seryny.
Problemów z wydzielaniem hydrazydu można uniknąć używając 100%-owy wodzian hydrazyny; w tym przypadku wypadanie osadu produktu obserwuje się już w trakcie reakcji, na gorą co.
Etap kondensacji 2,3,4-trihydroksybenzaldehydu z chlorowodorkiem hydrazydu D,L-seryny prowadzi się w roztworze wodno-etanolowym w temperaturze ok. 30°C.
Korzystne jest utrzymywanie w mieszaninie reakcyjnej stałego nadmiaru molowego hydrazydu w stosunku do 2,3,4-trihydroksybenzaldehydu, co w praktyce realizuje się przez dodawanie etanolowego roztworu 2,3,4-trihydroksyaldehydu do wodnego roztworu hydrazydu. W miarę postępu reakcji tworzy się gęsta zawiesina, w wyniku wytrącania się hydrazonu 5 i azyny 7, którą oddziela się wykorzystując różnice w rozpuszczalności obu związków w układzie etanol-woda. W tym celu można ogrzać mieszaninę do temperatury ok. 70-80°C, w której następuje całkowite rozpuszczenie właściwego produktu, a osad azyny odsączyć na ciepło. Właściwy produkt - hydrazon 5, wyodrębnia się w typowy sposób, chł odzą c przesącz do temperatury pokojowej i zbierając osad o stopniu czystoś ci chromatograficznej ok. 99% (wg. HPLC).
Uwodornienie hydrazonu 5 prowadzi się konwencjonalnym sposobem, np. w metanolu w temperaturze pokojowej w atmosferze wodoru pod ciśnieniem atmosferycznym, wobec 10% Pd/C jako katalizatora.. Przebieg procesu kontroluje się metodą HPLC, w razie potrzeby dodając dodatkową porcję katalizatora (ok. 1-1,5% wagowych), aż do całkowitego zużycia substratu.
Ze względu na nietrwałość benserazydu w podwyższonej temperaturze zatężanie mieszaniny poreakcyjnej po redukcji prowadzi się w temperaturze nie przekraczającej 30°C, przy zastosowaniu odpowiednio wysokiej próżni.
Chlorowodorek benserazydu dodatkowo doczyszcza się przez krystalizację, korzystnie z metanolu, w którym związek jest trudniej rozpuszczalny niż w stosowanym dotychczas etanolu. Roztwór metanolowy benserazydu można zaszczepić kryształami produktu i pozostawić do krystalizacji w temperaturze pokojowej. Dwukrotna krystalizacja surowego produktu o czystości > 94% (wg. HPLC) pozwala uzyskać benserazyd o czystości w granicach 99,95-99,98% (wg. HPLC), ze średnią wydajnością ok. 60%.
Sposób według wynalazku zapewnia efektywny sposób otrzymywania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny o czystości farmaceutycznej powyżej 99%.
Wynalazek ilustrują, nie ograniczające jego zakresu, następujące przykłady wykonania.
P r z y k ł a d y
P r z y k ł a d 1
Chlorowodorek estru metylowego D,L-seryny (2)
Do zawiesiny AZ-seryny (1) (300 g, 2,85 mola) w MeOH (1.1 L) wkraplano SOCI2 (285 ml, 3,92 mola) w temperaturze 20-25°C w ciągu 40 min. Po uzyskaniu klarownego roztworu mieszanie kontynuowano przez 30 min., utrzymując tę samą temperaturę. Następnie zatężono roztwór do połowy objętości pod próżnią i pozostawiono w temperaturze pokojowej do krystalizacji na 24 godz. Osad odsączono i przemyto izopropanolem (1 l), suszono przez 4 godz. w temp 60°C. Otrzymano 372 g (85%) produktu. Z ługów pozostawionych w temperaturze pokojowej wykrystalizowała dodatkowa porcja produktu. Brak obecności substratu w roztworze stwierdzono metodą TLC w układzie tert-butanol-AcOH-H2O (4:1:1, v/v/v), wobec wzorców D,L-seryny i HCl-D,L-Ser-OMe. Strukturę produktu 2 potwierdzono metodą 1H i 13C NMR. t.t. 135-136°C.
P r z y k ł a d 2
Chlorowodorek hydrazydu D,L-seryny (3)
Chlorowodorek estru metylowego D,L-seryny (2) (300 g, 1,94 mola) rozpuszczono w MeOH (1,2 l) i dodano jednorazowo 100%-owy wodzian hydrazyny (145 g, 2,91 mola). Roztwór ogrzewano w tem4
PL 209 729 B1 peraturze wrzenia. Po ok. 2 godz. z mieszaniny zaczął wypadać biały osad produktu. Ogrzewanie i mieszanie kontynuowano jeszcze przez 30 min., nastę pnie schł odzono roztwór do temperatury pokojowej i pozostawiono w tej temperaturze do następnego dnia. Biały osad odsączono i przemyto MeOH (0,5 l), suszono przez 6 godz. w temperaturze 70°C. Otrzymano 287 g (95%) surowego hydrazydu 3. Czas reakcji określono metodą TLC w układzie tert-butanol-AcOH-H2O (4:1:1, v/v/v). Tożsamość związku 3 potwierdzono 1H i 13C NMR oraz za pomocą analizy elementarnej, t.t. 173-175°C.
P r z y k ł a d 3
Chlorowodorek hydrazonu N-(D,L-serylo)-2,3,4-trihydroksybenzaldehydu (5)
Chlorowodorek hydrazydu D,L-seryny (3) (100 g, 0164 mola) rozpuszczono w H2O (450 ml) w temperaturze 30°C. Następnie dodano jednorazowo roztwór 2,3,4-trihydroksybenzaldehydu (4) (82,5 g, 0,53 mola) w EtOH (800 ml), uważając, aby temperatura mieszaniny reakcyjnej nie przekroczyła 30°C. Po kilku minutach zaczął wypadać żółtawy osad. Mieszanie gęstniejącej zawiesiny kontynuowano przez 1 godz. w temperaturze 25-30°C. Roztwór ogrzano do temperatury 70-80°C, nierozpuszczalny żółty osad zanieczyszczenia 7 odsączono na gorąco (50°C). Osad na lejku przemyto EtOH (100 ml), do przesączu dodano porcję EtOH (500 ml) i pozostawiono w temperaturze pokojowej do następnego dnia, w celu wykrystalizowania właściwego produktu (5). Osad hydrazonu (5) odsączono, przemyto EtOH (200 ml) i suszono w temperaturze 50°C przez 4 godz. Otrzymano 125 g (72%) kremowego osadu. Produkt zidentyfikowano za pomocą 1H i 13C NMR oraz analizy elementarnej. Czystość (wg. HPLC) - 99,2%. Związek krystalizuje jako dihydrat, t.t. 200-202°C.
P r z y k ł a d 4
Chlorowodorek 2-[(2,3,4-trihydroksyfenyIo)metylo]hydrazydu D,L-seryny (chlorowodorek benserazydu), (6)
Hydrazon (5) (70 g, 0,21 mola, czystość wg. HPLC 99,2%) zawieszono w metanolu (800 ml) i dodano 10% Pd/C (7 g). Roztwór intensywnie mieszano w atmosferze H2 pod ciś nieniem atm. w temperaturze pokojowej. Postę p reakcji badano metodą HPLC. Po 8 godzinach, gdy ilość nie przereagowanego hydrazonu wynosiła <1%, katalizator odsączono, a mieszaninę zatężono pod próżnią do ok. 10-15% pierwotnej objętości rozpuszczalnika, w łaźni wodnej w temp. poniżej 30°C. Stężony roztwór (czystość surowego produktu 92% wg. HPLC) zaszczepiono kryształami benserazydu i mieszano w temperaturze pokojowej przez 16 godz. Osad odsączono, przemyto zimnym metanolem (60 ml). Następnie zatężono roztwór pod próżnią do ok. 1/6 pierwotnej objętości. Po zaszczepieniu mieszano w temperaturze pokojowej przez 24 godz. Osad odsą czono i przemyto zimnym metanolem (80 ml), izopropanolem (200 ml) i suszono pod próżnią do stałej masy. Otrzymano 38 g (61%) białego krystalicznego osadu produktu (6), o czystości 99,80% (wg. HPLC). Z ługów, postępując w analogiczny sposób, odzyskano 6 g osadu o czystości 99,2% (HPLC). t.t. 156-158°C.

Claims (5)

1. Sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny o wysokiej czystości farmaceutycznej, na drodze reakcji chlorowodorku estru metylowego D,L-seryny 2 z wodzianem hydrazyny, kondensacji otrzymanego chlorowodorku hydrazydu D,L -seryny 3 z 2,3,4-trihydroksybenzaldehydem i uwodornienia otrzymanego hydrazonu N-(D,L-serylo)-2,3,4-trihydroksybenzaldehydu 5, znamienny tym, że na 1 mol chlorowodorku estru metylowego D,L-seryny działa się wodzianem hydrazyny w ilości 1,2-1,8 mola, w metanolu w temperaturze wrzenia, a następnie otrzymany hydrazyd D,L-seryny poddaje się reakcji z 2,3,4-trihydroksybenzaldehydem w roztworze wodno-etanolowym do uzyskania chlorowodorku hydrazonu N-(D,L-serylo)-2,3,4-trihydroksybenzaldehydu o czystości powyżej 99%, który poddaje się uwodornieniu a następnie ewentualnie krystalizuje się otrzymany surowy produkt.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się 1,5 mola wodzianu hydrazyny na 1 mol chlorowodorku estru metylowego D,L -seryny.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się 100%-owy wodzian hydrazyny.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że etanolowy roztwór 2,3,4-trihydroksybenzaldehydu dodaje się do wodnego roztworu hydrazydu D,L-seryny, utrzymując stały nadmiar molowy hydrazydu D,L-seryny.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że surowy chlorowodorek 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny krystalizuje się z metanolu.
PL380178A 2006-07-12 2006-07-12 Sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny PL209729B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380178A PL209729B1 (pl) 2006-07-12 2006-07-12 Sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380178A PL209729B1 (pl) 2006-07-12 2006-07-12 Sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL380178A1 PL380178A1 (pl) 2008-01-21
PL209729B1 true PL209729B1 (pl) 2011-10-31

Family

ID=43028156

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL380178A PL209729B1 (pl) 2006-07-12 2006-07-12 Sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209729B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103951587A (zh) * 2014-04-11 2014-07-30 浙江耐司康药业有限公司 盐酸苄丝肼的中间体的合成方法
CN104788338A (zh) * 2014-10-17 2015-07-22 上海益生源药业有限公司 盐酸苄丝肼的制备方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103951587A (zh) * 2014-04-11 2014-07-30 浙江耐司康药业有限公司 盐酸苄丝肼的中间体的合成方法
CN104788338A (zh) * 2014-10-17 2015-07-22 上海益生源药业有限公司 盐酸苄丝肼的制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL380178A1 (pl) 2008-01-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9550716B2 (en) Process for treprostinil salt preparation
US11739057B2 (en) Polymorphic forms of Belinostat and processes for preparation thereof
EP2608791B1 (en) A process for the preparation of imatinib base
EP1274702A1 (en) Process for the synthesis of a known tetrazol derivative
PL209729B1 (pl) Sposób wytwarzania chlorowodorku 2-[(2,3,4-trihydroksyfenylo)metylo]hydrazydu D,L-seryny
JP4700880B2 (ja) N−メチル−n’−ニトログアニジンの製造方法
WO2011001976A1 (ja) スレオ-3-(3,4-ジヒドロキシフェニル)-l-セリンの製造法
WO2007094007A1 (en) An improved process for the preparation of entacapone
JPH0735374B2 (ja) ピペラジン化合物の新規な製造方法
JP4433365B2 (ja) 4−(2−メチル−1−イミダゾリル)−2,2−ジフェニルブタンアミドの製造方法
WO2021013997A1 (en) Process for the synthesis of n-alkyl-4-pyridinamines
WO2010018895A1 (en) Process for the preparation of n-phenyl-2-pyrimidine-amine derivatives
HU225667B1 (en) Method for producing high-purity 3,5-diamino-6-(2,3-dichlorophenyl)-1,2,4-triazine
US20110098482A1 (en) Methods of preparing 1-(4-((1r,2s,3r)-1,2,3,4-tetrahydroxybutyl)-1h-imidazol-2-yl)ethanone
JP2019167317A (ja) L−カルノシン誘導体及びl−カルノシンの製造方法
JP5087059B2 (ja) 4−(2−メチル−1−イミダゾリル)−2,2−ジフェニルブタンアミドの製造方法
EP1963309B1 (en) Method for producing metal salts of losartan
EP0260102B1 (en) Chemical process
JP4739695B2 (ja) 5−アミノ―1―置換―1,2,4―トリアゾールの製造方法、及び該製造方法で得られるトリアゾール誘導体
KR100958678B1 (ko) 시스-디메크로틴산 및 이의 염의 제조방법
WO1999044996A1 (en) Process for preparing 3- hydroxy- 5-[(1, 4,5,6- tetrahydro-5-hydroxy- 2- pyrimidinyl)amino]benzoic acid
KR100857342B1 (ko) 시부트라민의 신규한 유기산염 및 그의 제조방법
JPWO2004035529A1 (ja) N−(2−アミノ−1,2−ジシアノビニル)ホルムアミジンの製造方法
WO2003095417A1 (en) Process for the manufacture of 4-fluoro-anthranilic acid
JPS6317869A (ja) 2−低級アルキル−4−アミノ−5−ホルミルピリミジンの製造法