PL209666B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania deseru lodowego - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania deseru lodowego

Info

Publication number
PL209666B1
PL209666B1 PL371062A PL37106203A PL209666B1 PL 209666 B1 PL209666 B1 PL 209666B1 PL 371062 A PL371062 A PL 371062A PL 37106203 A PL37106203 A PL 37106203A PL 209666 B1 PL209666 B1 PL 209666B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nozzle
nozzles
movable
ice cream
carrier
Prior art date
Application number
PL371062A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371062A1 (pl
Inventor
Rémi Thomas
Christian Dufort
Jean-François Tence
Original Assignee
Nestle Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nestle Sa filed Critical Nestle Sa
Publication of PL371062A1 publication Critical patent/PL371062A1/pl
Publication of PL209666B1 publication Critical patent/PL209666B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C11/00Other machines for forming the dough into its final shape before cooking or baking
    • A21C11/16Extruding machines
    • A21C11/163Applying co-extrusion, i.e. extruding two or more plastic substances simultaneously, e.g. for making filled dough products; Making products from two or more different substances supplied to the extruder
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21DTREATMENT, e.g. PRESERVATION, OF FLOUR OR DOUGH, e.g. BY ADDITION OF MATERIALS; BAKING; BAKERY PRODUCTS; PRESERVATION THEREOF
    • A21D13/00Finished or partly finished bakery products
    • A21D13/20Partially or completely coated products
    • A21D13/24Partially or completely coated products coated after baking
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21DTREATMENT, e.g. PRESERVATION, OF FLOUR OR DOUGH, e.g. BY ADDITION OF MATERIALS; BAKING; BAKERY PRODUCTS; PRESERVATION THEREOF
    • A21D13/00Finished or partly finished bakery products
    • A21D13/40Products characterised by the type, form or use
    • A21D13/48Products with an additional function other than for eating, e.g. toys or cutlery
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23GCOCOA; COCOA PRODUCTS, e.g. CHOCOLATE; SUBSTITUTES FOR COCOA OR COCOA PRODUCTS; CONFECTIONERY; CHEWING GUM; ICE-CREAM; PREPARATION THEREOF
    • A23G9/00Frozen sweets, e.g. ice confectionery, ice-cream; Mixtures therefor
    • A23G9/04Production of frozen sweets, e.g. ice-cream
    • A23G9/22Details, component parts or accessories of apparatus insofar as not peculiar to a single one of the preceding groups
    • A23G9/28Details, component parts or accessories of apparatus insofar as not peculiar to a single one of the preceding groups for portioning or dispensing
    • A23G9/281Details, component parts or accessories of apparatus insofar as not peculiar to a single one of the preceding groups for portioning or dispensing at the discharge end of freezing chambers
    • A23G9/285Details, component parts or accessories of apparatus insofar as not peculiar to a single one of the preceding groups for portioning or dispensing at the discharge end of freezing chambers for extruding strips, cutting blocks and manipulating cut blocks

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Confectionery (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wytwarzania deseru lodowego, a w szczególności deseru lodowego produkowanego wraz ze skomplikowaną dekoracją w stylu art nouveau.
Ze stanu techniki znany jest sposób wyciskania ciągłego, stosowany w procesie wytwarzania ozdobnych lodowych wyrobów cukierniczych.
Stosowany tradycyjnie sposób polega na umieszczaniu ciągłego bloku lodowego na ruchomej taśmie przenośnika. Blok ten może być następnie dekorowany poprzez nanoszenie ciągłych lub nieciągłych elementów dekoracyjnych - przykładowo, elementów ciągłych - z zastosowaniem pomocniczych urządzeń do wyciskania, obejmujących unieruchomione dysze rozmieszczone prostopadle względem bloku lodowego, które to urządzenia przemieszczają się w tył i w przód prostopadle względem osi bloku. Uzyskiwane w ten sposób dekoracje nie są bardzo urozmaicone.
Chcąc uzyskać nowe formy zdobnicze, w publikacji EP-A-0 044 689 zaproponowano przykładowo sposób i urządzenie do wytwarzania deserów lodowych, w którym zastosowano złącze obrotowe, umożliwiające wyciskanie ciągłe wielobarwnych skręconych bloków lodowych, to jest produktów, w których sam blok lodowy stanowi element dekoracyjny ze wzglę du na jego szczególną formę . Budowa obrotowej głowicy stosowanej do wyciskania jest przy tym dość skomplikowana: między ruchomymi elementami a elementami nieruchomymi, to jest zasadniczo w obrębie dyszy, należy zastosować uszczelki, a ponadto konieczne jest zastosowanie odpowiedniego mechanizmu do napędzania ruchomych komponentów. Głowica tego typu zajmuje wiele miejsca, a jej czyszczenie nastręcza trudności.
Z kolei przykładowo w publikacji EP-A-0 328 170 opisano urządzenie do dekorowania deserów lodowych, które również obejmuje głowicę obrotową, w skład której wchodzi złącze obrotowe przemieszczane z wykorzystaniem programowalnego regulatora. Zgodnie z jednym sposobem wykonania urządzenie to umożliwia wytwarzanie dekoracji w formie marszczeń na okrągłych deserach lodowych poprzez zmianę tempa przepływu lodów względem tempa obracania się złącza obrotowego w dozowniku.
Z kolei publikacja EP-A-0 234 376 przedstawia urzą dzenie do wytwarzania dekorowanych bloków, w którym nie zastosowano dyszy obrotowej, natomiast lody wyciskane są w sposób ciągły z zastosowaniem dyszy przymocowanej do ruchomego elementu nośnego umieszczonego nad ruchomą taśmą przenośnika, przy czym ruch dyszy względem taśmy przenośnika odpowiada ruchowi, jaki wykonuje cukiernik obsługujący dyszę przy wytwarzaniu ciągłego bloku zwijanego w sposób równomierny.
Przykładowo EP-A-0 366 978 również dotyczy sposobu wytwarzania dekorowanych deserów lodowych, przy czym rozwiązanie to również nie przewiduje zastosowania złącza obrotowego. Zgodnie z tym rozwiązaniem wyciskane lody same tworzą dekorację, wytwarzaną poprzez nakładanie się warstw płaskich pasm lodów z zastosowaniem płaskiej dyszy umieszczonej nad taśmą przenośnika. Taśma przemieszcza się powoli równolegle względem dyszy, przy czym proces wyciskania lodów przebiega z wyższą prędkością w stosunku do powolnego ruchu taśmy przenośnika, co prowadzi do powstawania pofałdowanych pasów, jakie zachodzą na siebie w sposób przypominający układanie się płótna, wydostającego się z krosna tkackiego. Uzyskane w ten sposób formy nie odznaczają się jednak wysoką estetyką.
W związku z powyższym stwierdzono, że jak dotąd nieznany jest sposób, ani urządzenie do ciągłego wytwarzania dekorowanych deserów lodowych, odznaczających się skomplikowanym kształtem przypominającym dekoracje w stylu art nouveau, charakterystycznych przykładowo dla dzieł Gaudiego.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania deseru lodowego obejmującego dekoracje lodowe, uzyskiwane poprzez wyciskanie z zastosowaniem dwu ruchomych dysz do wyciskania o spłaszczonych końcówkach, z wylotem szczelinowym znajdujących się nad ruchomym elementem nośnym.
Istota wynalazku polega na tym, że kompozycję lodów wyciska się w sposób ciągły w postaci płaskiego pasma lub pasm, w temperaturze poniżej -6°C przez dysze na powierzchnię ruchomego elementu nośnego. Dysze te przymocowane są do oscylacyjnego elementu nośnego, wykonującego określony ruch oscylacyjny prostopadle względem ruchomego elementu nośnego.
Według wynalazku, dysza położona najdalej od ruchomego elementu nośnego rozmieszczona jest w taki sposób, że rzut wylotu dyszy na płaszczyznę położoną równolegle względem kierunku
PL 209 666 B1 przemieszczania się ruchomego elementu nośnego oraz prostopadle względem płaszczyzny elementu ruchomego może tworzyć - patrząc w kierunku przemieszczania się elementu nośnego - kąt ostry wielkości przynajmniej 45° z rzutem ruchomego elementu nośnego na tę płaszczyznę. Prędkość, z jaką wyciska się kompozycję lodów, jest wyższa od prędkości przemieszczania się ruchomego elementu nośnego, a dysze oraz ruchomy element nośny przemieszczają się względem siebie w taki sposób, że pasmo formowane pod wpływem siły ciężkości odznacza się kształtem marszczonej falbanki o fałdkach zachodzących na siebie, przy czym fałdki rozmieszczone są na przemian raz w jednym, raz w drugim kierunku.
Korzystnie, dwa płaskie pasma kompozycji lodów wyciska się przez dwie spłaszczone ruchome dysze, położone korzystnie prostopadle względem siebie i są one w taki sposób, że ich wyloty tworzą odwróconą literę T.
Zgodnie z wynalazkiem, płaskie pasmo kompozycji lodów nanoszone na końcu obejmuje lamówkę sosu na krawędzi, co podkreśla efekt kontrastu z pasmem kompozycji, a zintegrowaną dekorację umieszcza się na bloku lodów, zaś uzyskany w ten sposób produkt kroi się na porcje a zintegrowaną dekorację lub wieloskładnikowy blok umieszcza się na cieście, przy czym produkt obejmujący blok lodów oraz ciasto kroi się na porcje, przy czym ciasto również wyciska się.
Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do wytwarzania deseru lodowego, obejmującego zintegrowaną dekorację lodową w postaci marszczonej falbanki o fałdkach zachodzących na siebie, przy czym fałdki rozmieszczone są na przemian raz w jednym, raz w drugim kierunku, poprzez wyciskanie z zastosowaniem zestawu dwu ruchomych dysz do wyciskania o spłaszczonych końcówkach z wylotem szczelinowym, rozmieszczonych nad ruchomym elementem nośnym.
Istota wynalazku polega na tym, że urządzenie zawiera źródło schłodzonej kompozycji lodów, dostarczające przynajmniej jedno wyciskane płaskie pasmo kompozycji lodów o temperaturze -6°C lub niższej. Element nośny zestawu dwu ruchomych dysz wprowadzany jest w ruch oscylacyjny poprzecznie względem ruchomego elementu nośnego. Urządzenie zawiera również elementy wprawiające oscylacyjny element nośny w ruch, przy czym dysza położona najdalej od ruchomego elementu nośnego rozmieszczona jest w taki sposób, że rzut płaszczyzny wylotu tej dyszy na płaszczyznę położoną równolegle względem kierunku przemieszczania się ruchomego elementu nośnego oraz prostopadle względem płaszczyzny elementu ruchomego może tworzyć - patrząc w kierunku przemieszczania się elementu nośnego - kąt ostry wielkości przynajmniej 45° z rzutem ruchomego elementu nośnego na tę płaszczyznę. Układ elementów wprowadzających w ruch oscylacyjny element nośny zawiera ruchomą prowadnicę pionową, przymocowaną do oscylacyjnego elementu nośnego z zastosowaniem pierwszego wspornika, zestaw rolek, między którymi przemieszczana jest prowadnica, przy czym rolki te przymocowane są do obudowy i drugi wspornik służący do mocowania prowadnicy, oraz korbę wraz z regulowaną dźwignią, przy czym jej wał napędowy połączony jest z silnikiem, a jej ucho przymocowane jest przegubowo do drugiego wspornika.
Korzystnie, urządzenie według wynalazku zawiera dwie dysze rozmieszczone jedna nad drugą, przy czym jedna jest nachylona względem drugiej, i są one ze sobą połączone przegubowo, przy czym urządzenie to posiada również odpowiednie elementy regulacji kąta nachylenia względem poziomu.
Oscylacyjny element nośny zawiera pierwszy wspornik, do którego przymocowana jest dolna dysza, z którą połączona jest przegubowo górna dysza za pośrednictwem ramienia, o regulowanej długości, zamocowanego przegubowo na obydwu zakończeniach, regulującego położenie górnej dyszy względem dolnej dyszy.
Zestaw dysz urządzenia obejmuje dwie ruchome dysze o spłaszczonych końcówkach, które położone są korzystnie prostopadle względem siebie, przy czym spłaszczone dysze rozmieszczone są w taki sposób, że ich wyloty tworzą odwróconą literę T, a do górnej dyszy przyłączony jest przewód, przez który przeprowadzany jest sos, który to przewód wbudowany jest w górne zakończenie końcówki dyszy.
Dysze urządzenia wyposażone są w układ regulacji termostatycznej z wykorzystaniem osłon, wypełnionych przepływającym płynem, przewodzącym ciepło.
Rozwiązanie według wynalazku uzyskano poprzez nachylenie dyszy położonej najdalej od ruchomego elementu nośnego, to jest dyszy górnej, pod kątem rozwartym 175° do 135° w stosunku do poziomu, patrząc w kierunku przemieszczania się elementu nośnego. Podobny efekt można by uzyskać - nie wykraczając zarazem poza zakres niniejszego wynalazku stosując górną dyszę, której oś
PL 209 666 B1 położona jest w poziomie, zaś jej wylot położony jest ukośnie, w wyniku czego płaszczyzna wylotu charakteryzuje się taką samą orientacją.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem istotne jest, aby forma nadana dekoracji pozostała w niezmienionym kształcie zarówno w trakcie procesu wytwarzania, jak również podczas transportu produktów przy uwzględnieniu znaczącego obszaru zajmowanego przez dekorację, a wystawionego na działanie powietrza. W związku z tym ważne jest, aby uzyskiwany produkt był szczególnie odporny na szok termiczny. W tym celu twarda masa lodowa, uzyskiwana przykładowo poprzez utwardzanie z zastosowaniem wyciskarki dwuś rubowej, ewentualnie połączonej z zamraż arką, wyciskana jest w moż liwie niskiej temperaturze na wysokości wylotu, to jest -6°C lub mniej, a korzystnie poniż ej -10°C.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie widok ogólny urządzenia, fig. 2 - widok szczegółowy zespołu dysz oraz oscylacyjnego elementu nośnego, fig. 3 i 4 przedstawiają widok w przekroju wzdłuż linii A-A i B-B widocznych na fig. 2, fig. 5, 6 i 7 przedstawiają - w przypadku fig. 5 widok od przodu oraz w częściowym przekroju zgodnie ze wskazaniem strzałki D widocznej na fig. 6, w przypadku fig. 6 widok z góry oraz w częściowym przekroju zgodnie ze wskazaniem strzałki C widocznej na fig. 5, a w przypadku fig. 7 widok od tyłu oraz w częściowym przekroju zgodnie ze wskazaniem strzałki E widocznej na fig. 6 (przy czym tu urządzenie przedstawiono dla większej jasności w powiększeniu względem fig. 5 i 6) - widok elementów wprawiających w ruch oscylacyjny element nośny, fig. 8 przedstawia perspektywicznie widok porcji deseru lodowego.
Na wymienionych tu figurach tymi samymi symbolami oznaczono te same elementy urządzenia.
Zgodnie z tym, co przedstawiono na fig. 1, w procesie wyciskania płaskiego pasma ciasta 2 na powierzchnię taśmy 3 przenośnika przemieszczającej się w kierunku wskazanym przez strzałkę 1 stosowana jest dysza ze spłaszczoną końcówką 1. Z pomocą dyszy z płaską końcówką 4 na ciasto, stanowiące spód deseru, wyciskane jest płaskie pasmo lodów 5 z zamrażarki, jakiej nie uwzględniono na rysunku. Zgodnie z korzystnym rozwiązaniem ciasto wyciskane jest w temperaturze poniżej 0°C, przykładowo w temperaturze około -5°C.
Zestaw dysz połączonych ze sobą przegubowo przymocowany jest do oscylacyjnego elementu nośnego 6, przemieszczającego się z zastosowaniem mechanizmu znajdującego się w osłonie 7. Zestaw dysz obejmuje pierwszą dyszę 8 ze spłaszczoną końcówką, której szczelinowy wylot umieszczony jest w przybliżeniu równolegle względem taśmy przenośnika 3, przy czym z pomocą tej dyszy wyciskane jest pasmo lodów 9. Zestaw dysz obejmuje drugą dyszę 10 ze spłaszczoną końcówką, przy czym szczelinowy wylot dyszy umieszczony jest w przybliżeniu prostopadle względem taśmy przenośnika 3, przy czym z pomocą tej dyszy wyciskane jest pasmo lodów 11. Do dyszy 10 przymocowany jest przewód 12 o niewielkim przekroju poprzecznym, z pomocą którego wyciskane jest pasmo sosu
13. Przewód 12 łączy się z górnym końcem spłaszczonej końcówki dyszy poprzez jej ściankę, co pozwala wytwarzać poprzez współwyciskanie lamówkę sosu na górnej krawędzi pasma 11. Ruchome dysze 8 i 10 oraz przewód 12 połączone są ze źródłem każdego z produktów z wykorzystaniem elastycznych wężyków 14, 15 i 16. Po umieszczeniu pasma dekoracyjnego na przemieszczających się warstwach, produkt cięty jest na porcje z zastosowaniem noża 17, jaki jest unoszony i opuszczany zgodnie ze wskazaniem strzałki F2.
Następnie poszczególne porcje przenosi się do tunelu utwardzającego, po czym są one utwardzane i pakowane w temperaturze poniżej -18°C, przy czym na rysunku nie uwzględniono tych etapów.
Zgodnie z tym, co przedstawiono na fig. 2, 3 i 4, dysze 8 i 10 połączone są ze sobą przegubowo wokół osi przegubu 11, zaś ich kąt nachylenia względem siebie można regulować z zastosowaniem przełącznika tarczowego 19. Przełącznik tarczowy przechodzi przez jarzmo 20 w swej górnej części i oddziałuje na gwintowaną nakrętkę 21 umieszczoną na dyszy 10. Śruby zaciskowe 22, 23 przechodzą przez odgałęzienia jarzma 20, współpracując z gwintowanymi nakrętkami 24, 25 umieszczonymi po obydwu stronach dyszy 8, przy czym stanowią one oś obrotu połączenia jarzma 20 z dyszą 8. Przełącznik obrotowy 19 rozdziela dysze, co pozwala uniknąć ograniczenia wielkości przepływu w urządzeniu, co mogłoby z kolei doprowadzić do zakłóceń przepływu pasm lodów.
Zgodnie z tym, co przedstawiono na fig. 3, oscylacyjny element nośny 6 obejmuje pierwszy wspornik 26. W dolnej części wspornika 26 umieszczono pierścienie zaciskowe 27, z pomocą których wspornik łączony jest z dyszą 8. W górnej części wspornika 26 umieszczono pręt łączący 28, jaki łączy wspornik z dyszą 10. Ramię 28 połączone jest przegubowo na obydwu końcach odpowiednio ze
PL 209 666 B1 wspornikiem 26 za pośrednictwem sworznia osiowego 29 oraz z klapką 30 przymocowaną do dyszy za pośrednictwem sworznia osiowego 31. Przełącznik tarczowy 32 umożliwia regulację długości ramienia 28. Tym samym możliwa jest precyzyjna regulacja położenia dyszy 10 względem dyszy 8.
Osłony 33, wewnątrz których przepływa płyn, stanowią wymienniki ciepła. Pozwalają na delikatne podgrzewanie lodów na ich powierzchni w celu ułatwienia ich przepływu oraz w celu ograniczenia przeciwciśnienia oddziałującego na urządzenie do wyciskania, takie jak wyciskarka dwuśrubowa. Osłony te można w razie potrzeby zastosować w celu schłodzenia lodów na ich powierzchni, o ile przepływ lodów nadmiernie się zwiększy i jeśli wymaga tego spadek ciśnienia w urządzeniu do wyciskania.
Oscylacyjny element nośny 6 wprawiany jest w ruch oscylacyjny prostopadle względem taśmy 3 przenośnika. Zgodnie z tym, co zaprezentowano na fig. 5, 6 i 7, mechanizm wprawiania w ruch znajduje się w obudowie 7, jaka przymocowana jest na ramie w sposób umożliwiający ruch obrotowy wokół sworznia 34. Tym samym można regulować stopień nachylenia oscylacyjnego elementu nośnego oraz dysz względem taśmy 3 przenośnika. W osłonie 7 wykonano szczelinę 36, przy czym przez tę szczelinę przechodzi prowadnica 37, do której przymocowany jest oscylacyjny element nośny 6 (przy czym element nośny przedstawiono jedynie we fragmencie na fig. 5 i 6).
Prowadnica 37 przemieszcza się między zestawem czterech rolek 3, przy czym prowadnica posiada możliwość swobodnego ruchu między rolkami 38, co z kolei pozwala na przemieszczanie się elementu nośnego na boki. Rolki 38 umieszczone są na płycie 39 przymocowanej do górnej części obudowy 7 z pomocą wsporników kątowych 40.
Mechanizm napędowy obejmuje silnik (nie uwzględniony na rysunku), jaki wprawia wał 41 w ciągły ruch obrotowy za pośrednictwem napędu o zmiennej prędkości (nie uwzględnionego na rysunku). Do wału 41 przymocowana jest korba 42, której ramię 43 jest regulowane z pomocą śrub 44, które naciskają na śrubę dwustronną 45, która przed zaciśnięciem śrub 44 może się przesuwać wewnątrz szczeliny 46 wykonanej w ramieniu 43.
Śruba dwustronna 45 zostaje unieruchomiona wewnątrz koła 47 zamocowanego na łożysku kulkowym, przy czym śruba ta stanowi ucho połączenia przegubowego korby 42. Koło 47 pełni rolę łożyska śruby dwustronnej, a zarazem może się swobodnie przemieszczać wewnątrz podłużnego rowka 48 wykonanego w płycie 49, jaka przymocowana jest do wspornika 50. Z kolei wspornik 50 przymocowany jest do prowadnicy 37 tym samym zespół obejmujący koło 47 i rowek 48 stanowi krzywkę napędową prowadnicy 37. Poprzez regulację długości ramienia 43 można z kolei regulować amplitudę oscylacji bocznych elementu nośnego 6.
Fig. 5 i 6 przedstawiają centralne rozmieszczenie prowadnicy linią ciągłą oraz położenie skrajne oznaczone linią przerywaną 37'.
Na fig. 8 przedstawiono porcję deseru obejmującego pierwszą warstwę ciasta 2, przykładowo ciasta o smaku truskawkowym lub czekoladowym, warstwę lodów truskawkowych (lub czekoladowych) 5, zawierającą drobne kawałki truskawek (lub czekolady), warstwę lodów waniliowych 9 rozmieszczonych zygzakiem w poziomie na warstwie 5 oraz warstwę lodów waniliowych 11 rozmieszczonych w pionie oraz tworzących fałdki pod wpływem działania siły ciężkości, a wreszcie lamówkę sosu truskawkowego (lub czekoladowego), podkreślającą efekt uformowania lodów z uzyskaniem falbanki.

Claims (14)

1. Sposób wytwarzania deseru lodowego obejmującego dekoracje lodowe, uzyskiwane poprzez wyciskanie z zastosowaniem dwu ruchomych dysz do wyciskania o spłaszczonych końcówkach, z wylotem szczelinowym znajdujących się nad ruchomym elementem nośnym, znamienny tym, że kompozycję lodów wyciska się w sposób ciągły w postaci płaskiego pasma lub pasm, w temperaturze poniżej -6°C przez dysze na powierzchnię ruchomego elementu nośnego, przy czym dysze przymocowane są do oscylacyjnego elementu nośnego wykonującego określony ruch oscylacyjny prostopadle względem ruchomego elementu nośnego, a dysza położona najdalej od ruchomego elementu nośnego rozmieszczona jest w taki sposób, że rzut wylotu dyszy na płaszczyznę położoną równolegle względem kierunku przemieszczania się ruchomego elementu nośnego oraz prostopadle względem płaszczyzny elementu ruchomego może tworzyć - patrząc w kierunku przemieszczania się elementu nośnego - kąt ostry wielkości przynajmniej 45° z rzutem ruchomego elementu nośnego na tę płasz6
PL 209 666 B1 czyznę, przy czym prędkość, z jaką wyciska się kompozycję lodów, jest wyższa od prędkości przemieszczania się ruchomego elementu nośnego, a dysze oraz ruchomy element nośny przemieszczają się względem siebie w taki sposób, że pasmo formowane pod wpływem siły ciężkości odznacza się kształtem marszczonej falbanki o fałdkach zachodzących na siebie, przy czym fałdki rozmieszczone są na przemian raz w jednym, raz w drugim kierunku.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ż e dwa pł askie pasma kompozycji lodów wyciska się przez dwie spłaszczone ruchome dysze położone korzystnie prostopadle względem siebie.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że spłaszczone dysze rozmieszczone są w taki sposób, że ich wyloty tworzą odwróconą literę T.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że płaskie pasmo kompozycji lodów nanoszone na końcu obejmuje lamówkę sosu na krawędzi, co podkreśla efekt kontrastu z pasmem kompozycji.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zintegrowaną dekorację umieszcza się na bloku lodów, zaś uzyskany w ten sposób produkt kroi się na porcje.
6. Sposób według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że zintegrowaną dekorację lub wieloskładnikowy blok umieszcza się na cieście, przy czym produkt obejmujący blok lodów oraz ciasto kroi się na porcje.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że ciasto również wyciska się.
8. Urządzenie do wytwarzania deseru lodowego obejmującego zintegrowaną dekorację lodową w postaci marszczonej falbanki o fałdkach zachodzących na siebie, przy czym fałdki rozmieszczone są na przemian raz w jednym, raz w drugim kierunku, poprzez wyciskanie z zastosowaniem zestawu dwu ruchomych dysz do wyciskania o spłaszczonych końcówkach z wylotem szczelinowym, rozmieszczonych nad ruchomym elementem nośnym, znamienne tym, że zawiera element dozujący, korzystnie dyszę z płaską końcówką (4) dla schłodzonej kompozycji lodów, dostarczający przynajmniej jedno wyciskane płaskie pasmo (5) kompozycji lodów o temperaturze -6°C lub niższej, oraz elementy wprawiające oscylacyjny element nośny w ruch, przy czym dysza (10) położona najdalej od ruchomego elementu nośnego (3) rozmieszczona jest w taki sposób, że rzut płaszczyzny wylotu tej dyszy na płaszczyznę położoną równolegle względem kierunku przemieszczania się ruchomego elementu nośnego (3) oraz prostopadle względem płaszczyzny elementu ruchomego może tworzyć - patrząc w kierunku przemieszczania się elementu nośnego - kąt ostry wielkości przynajmniej 45° z rzutem ruchomego elementu nośnego (3) na tę płaszczyznę, a układ elementów wprowadzających w ruch oscylacyjny element nośny (6) zawiera ruchomą prowadnicę pionową (37), przymocowaną do oscylacyjnego elementu nośnego (6) z zastosowaniem pierwszego wspornika, zestaw rolek (38), między którymi przemieszczana jest prowadnica (37) przy czym rolki te przymocowane są do obudowy (7), drugi wspornik służący do mocowania prowadnicy, korbę (42) wraz z regulowaną dźwignią, przy czym jej wał napędowy (41) połączony jest z silnikiem, a jej ucho przymocowane jest przegubowo do drugiego wspornika.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zawiera dwie dysze (8, 10) rozmieszczone jedna nad drugą, przy czym jedna jest nachylona względem drugiej, i są one ze sobą połączone przegubowo, przy czym urządzenie to zawiera również odpowiednie elementy regulacji kąta nachylenia względem poziomu.
10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że oscylacyjny element nośny (6) zawiera pierwszy wspornik (26), do którego przymocowana jest dolna dysza (8), z którą połączona jest przegubowo górna dysza (10) za pośrednictwem ramienia (28), o regulowanej długości, zamocowanego przegubowo na swych obydwu zakończeniach, regulującego położenie górnej dyszy (10) względem dolnej dyszy (8).
11. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zestaw dysz obejmuje dwie ruchome dysze (8, 10) o spłaszczonych końcówkach, które położone są korzystnie prostopadle względem siebie.
12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że spłaszczone dysze (8, 10) rozmieszczone są w taki sposób, że ich wyloty tworzą odwróconą literę T.
13. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że do górnej dyszy (10) przyłączony jest przewód (12), przez który przeprowadzany jest sos, który to przewód wbudowany jest w górne zakończenie końcówki dyszy.
14. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że dysze (8, 10) wyposażone są w układ regulacji termostatycznej z wykorzystaniem osłon (33), wypełnionych przepływającym płynem, przewodzącym ciepło.
PL371062A 2002-04-23 2003-02-03 Sposób i urządzenie do wytwarzania deseru lodowego PL209666B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP02076611A EP1356743B1 (fr) 2002-04-23 2002-04-23 Procédé et appareil de fabrication d'articles de confiserie glacée décorés

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371062A1 PL371062A1 (pl) 2005-06-13
PL209666B1 true PL209666B1 (pl) 2011-10-31

Family

ID=28685967

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371062A PL209666B1 (pl) 2002-04-23 2003-02-03 Sposób i urządzenie do wytwarzania deseru lodowego

Country Status (15)

Country Link
US (1) US7658960B2 (pl)
EP (1) EP1356743B1 (pl)
CN (1) CN1306878C (pl)
AR (1) AR039333A1 (pl)
AT (1) ATE514341T1 (pl)
AU (1) AU2003263449B8 (pl)
BR (2) BR0308112A (pl)
CA (1) CA2474903C (pl)
ES (1) ES2368035T3 (pl)
IL (1) IL163146A (pl)
MX (1) MXPA04009578A (pl)
PL (1) PL209666B1 (pl)
RU (1) RU2319389C2 (pl)
WO (1) WO2003090549A1 (pl)
ZA (1) ZA200409399B (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE413811T1 (de) * 2004-05-18 2008-11-15 Nestec Sa Gefrorene süssware und herstellmethode
FR2885772B1 (fr) * 2005-05-18 2009-07-31 Mars Inc Procede de fabrication de barres glacees presentant des variations de section
EP1803354A1 (en) * 2005-11-30 2007-07-04 Labita, Nicolo' Ice-cream cake with granita (pastry product)
US20080020100A1 (en) * 2006-07-20 2008-01-24 John Alan Madsen Fruit snack product
DE102007004246A1 (de) * 2007-01-23 2008-07-24 Kmb Produktions Ag Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen bzw. Bearbeiten eines verzehrbaren Produktes
WO2010006443A1 (en) * 2008-07-18 2010-01-21 Sun-Rype Products Ltd. Method and system for producing viscous fruit product
PL2220944T3 (pl) * 2009-02-18 2012-10-31 Kraft Foods R & D Inc Sposób wytwarzania formowanych i kodowanych wyrobów cukierniczych
WO2011161410A1 (en) 2010-06-22 2011-12-29 Cadbury Uk Limited Convoluted food bar and method for producing it
CN103813718B (zh) * 2011-09-15 2016-08-24 荷兰联合利华有限公司 用于制造冰冻甜食产品的方法
US8701938B2 (en) * 2012-04-13 2014-04-22 Michael Eric Darian Applicator for extruding a semi-solid flowable material
CN105285309A (zh) * 2014-06-03 2016-02-03 内蒙古蒙牛乳业(集团)股份有限公司 冰淇淋挤出装置
US11490625B2 (en) * 2014-12-18 2022-11-08 General Mills, Inc. Method and apparatus for making co-extruded food product
US10334868B2 (en) 2016-06-16 2019-07-02 Sigma Phase, Corp. System for providing a single serving of a frozen confection
US10426180B1 (en) 2016-06-16 2019-10-01 Sigma Phase, Corp. System for providing a single serving of a frozen confection
US10358284B2 (en) 2016-06-16 2019-07-23 Sigma Phase, Corp. System for providing a single serving of a frozen confection
US10543978B1 (en) 2018-08-17 2020-01-28 Sigma Phase, Corp. Rapidly cooling food and drinks
US11470855B2 (en) 2018-08-17 2022-10-18 Coldsnap, Corp. Providing single servings of cooled foods and drinks
US10612835B2 (en) 2018-08-17 2020-04-07 Sigma Phase, Corp. Rapidly cooling food and drinks
US11781808B2 (en) 2019-04-09 2023-10-10 Coldsnap, Corp. Brewing and cooling a beverage
CA3161068A1 (en) * 2020-01-10 2021-07-15 Husni Jalal Abboushi Novel frozen confection architecture and process of preparation
US11337438B2 (en) 2020-01-15 2022-05-24 Coldsnap, Corp. Rapidly cooling food and drinks
TW202202790A (zh) 2020-06-01 2022-01-16 美商寇德斯納普公司 用於快速冷卻食物及飲料的冷凍系統
WO2022170323A1 (en) 2021-02-02 2022-08-11 Coldsnap, Corp. Filling aluminum cans aseptically
CN113273589A (zh) * 2021-05-10 2021-08-20 上海意遨拓食品有限公司 一种智能化联动裱花的裱花机设备

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1890069A (en) * 1929-08-24 1932-12-06 Imp Paper Box Corp Charlotte russe cup filling machine
US3385234A (en) * 1965-06-01 1968-05-28 Ralph F. Anderson Method and apparatus for making a confection novelty
ATE7646T1 (de) 1980-07-11 1984-06-15 Unilever Nv Verfahren und vorrichtung zum formen von eiskonfekt und so geformte produkte.
DK158487C (da) * 1981-08-26 1993-06-07 Unilever Nv Sammensat, frosset konfektureprodukt samt fremgangsmaade og apparat til fremstilling heraf
GB2120516A (en) * 1982-03-05 1983-12-07 United Biscuits Ltd Manufacture of articles such as sandwich biscuits
US4477473A (en) * 1983-01-12 1984-10-16 General Foods Corporation Apparatus and method for producing frozen confections
US4587128A (en) * 1984-08-30 1986-05-06 Borden, Inc. Process for making a snack food product
DE3436578C1 (de) * 1984-10-05 1986-01-09 Botterbloom Milch & Eiskrem eG, 2882 Ovelgönne Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Konfektprodukten, insbesondere Eis
US4758758A (en) 1984-11-02 1988-07-19 Karsten Laing Rotor for electric machines having a spherical gap for the magnetic flux
JPH0665276B2 (ja) * 1985-02-18 1994-08-24 谷沢菓機工業株式会社 デコレ−タ
EP0234376B1 (fr) * 1986-02-27 1992-09-02 Frisco-Findus Ag Appareil d'extrusion
DE3608623A1 (de) * 1986-03-14 1987-09-17 Schoeller Lebensmittel Formkoerper aus speiseeis sowie vorrichtung zur herstellung desselben
US4751878A (en) * 1986-11-28 1988-06-21 Deering Ice Cream Corp. Manufacture of decorative ice cream rolls
US4923706A (en) * 1988-01-14 1990-05-08 Thomas J. Lipton, Inc. Process of and apparatus for shaping extrudable material
DE3834461A1 (de) * 1988-10-10 1990-04-12 Schoeller Lebensmittel Verfahren zur herstellung von zusammengesetzten konfektprodukten und nach diesem verfahren hergestelltes zusammengesetztes konfektprodukt
DE68906530T2 (de) * 1989-03-02 1993-10-07 Frisco Findus Ag Vorrichtung, Anlage und Verfahren zur Herstellung von gespritzten Kuchen.
DE3910985A1 (de) * 1989-04-05 1990-10-18 Botterbloom Milch & Eiskrem Eg Eiskremprodukt, verfahren und vorrichtung zur herstellung
DE4018513C1 (pl) * 1989-12-20 1991-05-08 Karl Oexmann, Inh. Wolfgang Oexmann, 4650 Gelsenkirchen, De
DE4202231C1 (pl) 1992-01-28 1993-06-09 Deutsches Institut Fuer Lebensmitteltechnik, 4570 Quakenbrueck, De
ES2093757T3 (es) * 1992-11-28 1997-01-01 Frisco Findus Ag Procedimiento y dispositivo de fabricacion de pasteles helados con capas crujientes.
HU217995B (hu) 1994-11-23 2000-05-28 Societe Des Produits Nestle S.A. Eljárás és berendezés fagyasztott termék előállítására
EP1356735B1 (fr) 2002-04-23 2005-01-19 Societe Des Produits Nestle S.A. Biscuit extrudable à température négative, procédé de préparation et utilisation dans des produits de confiserie glacée composites

Also Published As

Publication number Publication date
US20040258820A1 (en) 2004-12-23
ES2368035T3 (es) 2011-11-11
CN1306878C (zh) 2007-03-28
ATE514341T1 (de) 2011-07-15
RU2319389C2 (ru) 2008-03-20
PL371062A1 (pl) 2005-06-13
WO2003090549A1 (en) 2003-11-06
AR039333A1 (es) 2005-02-16
IL163146A (en) 2007-05-15
RU2004133965A (ru) 2005-05-10
ZA200409399B (en) 2006-02-22
AU2003263449B2 (en) 2008-06-05
CN1646027A (zh) 2005-07-27
EP1356743A1 (fr) 2003-10-29
AU2003263449B8 (en) 2008-12-04
AU2003263449A1 (en) 2003-11-10
CA2474903C (en) 2012-12-04
MXPA04009578A (es) 2005-01-11
CA2474903A1 (en) 2003-11-06
EP1356743B1 (fr) 2011-06-29
BR0308112A (pt) 2005-01-04
US7658960B2 (en) 2010-02-09
BRPI0308112B1 (pt) 2018-11-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL209666B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania deseru lodowego
EP0044689B2 (en) Process and apparatus for forming ice confection products, and products formed thereby
CA2786942C (en) Frozen confectionery product with layered structure and apparatus for manufacturing same
US6004606A (en) Process for preparation of extruded patterned frozen confectionery products
US5538742A (en) Multi-phase sheeted chewing gum and method and apparatus for making
CA2277882C (en) Method of shaping chocolate products
JP3348940B2 (ja) 氷菓ケーキの製法および製造装置
US20070190214A1 (en) Apparatus for shaping, forming or embossing chocolate products
JPH03290154A (ja) アイス菓子製品とその製造方法及び装置
AU620565B2 (en) Edible product and apparatus and process for its production
JPS62272944A (ja) 菓子製品の成形体
JP2642205B2 (ja) 菓子の連続成形装置
US5129315A (en) Apparatus for forming an array of extruded filaments
JPH0147989B2 (pl)