PL209439B1 - Wyciąg osiowo-skrętny - Google Patents

Wyciąg osiowo-skrętny

Info

Publication number
PL209439B1
PL209439B1 PL369642A PL36964204A PL209439B1 PL 209439 B1 PL209439 B1 PL 209439B1 PL 369642 A PL369642 A PL 369642A PL 36964204 A PL36964204 A PL 36964204A PL 209439 B1 PL209439 B1 PL 209439B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
elements
corrective
patient
bases
support
Prior art date
Application number
PL369642A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369642A1 (pl
Inventor
Ryszard Muskała
Original Assignee
Ryszard Muskała
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ryszard Muskała filed Critical Ryszard Muskała
Priority to PL369642A priority Critical patent/PL209439B1/pl
Publication of PL369642A1 publication Critical patent/PL369642A1/pl
Publication of PL209439B1 publication Critical patent/PL209439B1/pl

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Rehabilitation Tools (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest modulator posturalny, jak przedstawiono na rysunku przeznaczony do rehabilitacji, a zwłaszcza w procesie korygowania wad postawy. Przykładowy modulator zbudowany jest z tulei, po której przesuwają się w zależności od długości rehabilitowanej, elementy korekcyjne. Stanowią one podparcie głowy i ramion, podparcie miednicy, podparcie stóp i podudzia. Cechą charakterystyczną tych elementów jest możliwość skrętu osiowego o wartość wymaganą z jednoczesną funkcją wyciągu - zmiana przekątnej. Elementy stanowiące podstawę działać mogą w kierunku zgodnym bądź przeciwnym, co jest istotne z punktu patofizjologii wad postawy.

Description

Przedmiotem wynalazku jest wyciąg osiowo - skrętny przeznaczony do rehabilitacji, wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba przywracania symetrii postawy ciała w wymiarze funkcjonalno - strukturalnym.
Trakcje mobilnych obszarów ciała ludzkiego, jako oddziaływanie terapeutyczne, w dolegliwościach bólowych struktur cielesnych, sięgają swym początkiem czasów podejmowania aktywnych prób zwalczenia go. Spektrum owego oddziaływania ulegało zmianie na przestrzeni wieków i ewoluowało od najprostszych odciążeń, zwisów, do wyciągów w formie skomplikowanych urządzeń sterowanych komputerowo. Prekursorami dzisiejszego wymiaru rehabilitacji byli między inny Hipokrates (400 - 370) autor pierwszych wyciągów mechanicznych, Ambroży Parę w roku 1579 skonstruował żelazny gorset, Hare w roku 1849 opisał metodę rozciągania pacjenta trzymanego w okolicy głowy i miednicy. W roku 1914 Russell Hibbs przeprowadził pierwszą operację chirurgiczną zespolenia kręgów w skoliozie. Obecnie w leczeniu patologii narządu ruchu wykorzystuje się kinezyterapię, terapię manualną, jak też systemy specjalnej konstrukcji urządzeń. Nie wszyscy autorzy konstruujący urządzenia z przeznaczeniem dla rehabilitacji byli zainteresowani ochroną prawną, pomimo stosowania nowych rozwiązań na oddziałach rehabilitacyjnych. Za przykład może tu posłużyć wyciąg skonstruowany przez Majocha, który przez wiele lat pracował w ośrodku rehabilitacyjnym w Konstancinie. Łóżko o mocnej konstrukcji, posiadające system stabilizacji pacjenta posiadało funkcję zmiany ułożenia pozycji z leżącej na pionową. Do głowy pacjenta przykładane było obciążenie, (za pomocą odpowiedniej pętli) stanowiące około 30% masy jego ciała.
Znane są, zarówno w Polsce jak też w innych państwach, rozwiązania techniczne, będące pod ochroną, wykorzystywane w rehabilitacji, które zdaniem autora, nie zawierają cech wspólnych z jego rozwiązaniem. Do przyrządów kształtujących postawę ciała należy rozwiązanie np. Urządzenie sportowo - rehabilitacyjne dla chorych z zaburzeniami postawy i aktywności ruchowej o numerze zgłoszenia 305111, numerze prawa wyłącznego 173468. W rozwiązaniu tym, wykorzystując system odciągów podtrzymujących pacjenta za: ręce, biodra, kolana i kostki utrzymuje go w pozycji pionowej. Wielokrotność powtórzeń zastosowania tego rozwiązania ma perspektywicznie zaowocować poprawą orientacji przestrzennej pacjenta.
Innym rozwiązaniem technicznym o nr zgłoszenia 315826, numerze prawa wyłącznego 181976 jest „Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne dla chorych cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości bólowe ze strony narządów ruchu, zwłaszcza kręgosłupa, składające się z rozmieszczonych poprzecznie do osi łóżka prętów, osadzonych każdy osobno w bocznej obudowie tego łóżka. Istota wynalazku polega na tym, że każda końcówka prętów jest zamocowana przegubowo w pionowym suwaku zaopatrzonym w dolnej części w ułożyskowane poziomo i poprzecznie do osi łóżka dwie rolki osadzone jedna nad drugą na sprężystej taśmie bez końca, przy czym każdy suwak jest osadzony przesuwnie pionowo pomiędzy prowadniczo - dystansowymi elementami i jest zaopatrzony w odbojowe rolki.
Innym znanym rozwiązaniem jest „Urządzenie rehabilitacyjne dla chorych z zaburzeniami postawy i aktywności ruchowej o nr. zgłoszenia 350930, nr prawa wyłącznego 201373.
Urządzenie zawierające pionowe nośne elementy, znamienne jest tym, że do pionowych nośnych elementów zamocowane są równolegle, na różnych wysokościach, poziome ramy, z osadzonymi w nich obrotowo mocującymi elementami, rozmieszczonymi na całych długościach ramion poszczególnych poziomych ram. Stanowią one punkty zaczepienia i przekładania niesprężystych cięgien połączonych wolnymi końcami z zaczepami na powierzchni ćwiczącego, przy czym górna pozioma rama ma kształt czworokąta, zaś dolne poziome ramy mają kształt litery „U. Para równoległych ramion górnej poziomej ramy jest połączona prostopadle z nośnymi profilami, po których liniowo przemieszcza się wózek wyposażony w tarczę obrotową.
Wszystkie znane dotychczasowe formy wyciągów stosowanych w rehabilitacji działają w osi długiej pacjenta i charakteryzują się segmentarnym, bądź ogólnoustrojowym wymiarem trakcji. Przy założeniu, że większości wad postawy towarzyszy rotacja kręgów, obręczy miedniczej z asymetrią względnej długości nóg, działanie terapeutyczne w osi długiej ciała jawi się jako mało zasadne. W przypadku wyciągu osiowo - skrę tnego sytuacja wygląda zupełnie odmiennie. Pacjent leż y na czterech podstawach korekcyjnych stanowiących elementy podparcia: głowy, tułowia, obręczy miedniczej i nóg. Cechą charakterystyczną tych elementów jest możliwość skrętu osiowego o wartość wymaganą z jednoczesną funkcją wyciągu - zmiana przekątnej. Elementy stanowią ce podstawy, działać mogą
PL 209 439 B1 w kierunku zgodnym bą d ź przeciwnym. Elementy - podstawy podparcia pracować mogą w jednej osi lub w różnych osiach, mogą być ustalane pod różnym kątem, tworząc wymaganą zmianę płaszczyzny korekcyjnej. Tak więc w konstrukcji wyciągu osiowo - skrętnego uwzględniono, że ruch jest wypadkową formą współdziałania grup mięśniowych, nie ograniczających się do jednego segmentu ciała, tak jak każda wada postawy w wymiarze czołowym czy strzałkowym ma wymiar ogólnoustrojowy. Działanie wyciągu osiowo-skrętnego, za sprawą wykorzystania po raz pierwszy w urządzeniu rehabilitacyjnym mechanizmu kulowego, pozwala na osiągnięcie optymalnego ułożenia ciała pacjenta, tj. w granicach anatomicznego zakresu ruchu.
Wyciąg osiowo - skrętny według wynalazku zbudowany jest z tulei, na której umieszczone są podstawy korekcyjne, dla podparcia poszczególnych segmentów ciała pacjenta: głowy, pleców, obręczy miedniczej, nóg, przy czym podstawę korekcyjną stanowią dwuelementowe tapicerowane podparcia strony prawej i lewej pacjenta, w poszczególnych segmentach jego ciała. Działać one mogą w obrę bie jednej podstawy korekcyjnej, w pł aszczyznach zgodnych lub przeciwnych. Poszczególne podstawy korekcyjne mogą być ustalane we wszystkich płaszczyznach obrotu, wynikających z możliwości obrotowo - skrętnych kuli, na bazie których funkcjonują podstawy korekcyjne jako elementy całości i składowe elementy tapicerowane, stanowiące bezpośrednie podparcie poszczególnych segmentów ciała pacjenta. Podstawy korekcyjne są ruchome w płaszczyźnie góra - dół jako całe elementy (np. element (3) w stosunku do pozostałych) oraz w stosunku do siebie dwóch składowych elementów tapicerowanych każdej podstawy korekcyjnej.
Fig. 1 przedstawia wyciąg osiowo skrętny.
Fig. 2 przedstawia schematyczne wykorzystanie.
Wyciąg osiowo-skrętny w przykładzie wykonania, zbudowany jest z tulei (1), po której przesuwają się w zależności od długości osoby rehabilitowanej, elementy-podstawy korekcyjne (2), (3), (4), (5). Stanowią one podparcie odpowiednio głowy, pleców, obręczy miedniczej i nóg. Cechą charakterystyczną tych elementów jest możliwość zmiany ułożenia we wszystkich płaszczyznach z zachowaniem funkcji wyciągu. Inną cechą charakterystyczną wyciągu jest to, że podstawy korekcyjne działać mogą w kierunku zgodnym lub przeciwnym. Poszczególne podstawy korekcyjne mog ą być ustalane we wszystkich płaszczyznach obrotu wynikających z możliwości obrotowo - skrętnych kuli, na bazie których funkcjonują podstawy korekcyjne jako elementy całości i składowe elementy tapicerowane, stanowiące bezpośrednie podparcie poszczególnych segmentów ciała pacjenta. Podstawy korekcyjne (2), (3), (4), (5) są ruchome w płaszczyźnie góra - dół jako całe elementy (np. element (3) w stosunku do pozostałych) oraz w stosunku do siebie dwóch składowych elementów tapicerowanych każdej podstawy korekcyjnej.

Claims (1)

  1. Wyciąg osiowo - skrętny, znamienny tym, że zbudowany jest z tulei (1), na której umieszczone są podstawy korekcyjne, dla podparcia poszczególnych segmentów ciała pacjenta: głowy (2), pleców (3), obręczy miedniczej (4), nóg (5), przy czym podstawę korekcyjną (2), (3), (4), (5) stanowią dwuelementowe tapicerowane podparcia strony prawej i lewej pacjenta, w poszczególnych segmentach jego ciała, przy czym działają w obrębie jednej podstawy korekcyjnej w płaszczyznach zgodnych lub przeciwnych, przy czym podstawy korekcyjne są ustalane we wszystkich płaszczyznach obrotu wynikających z moż liwoś ci obrotowo - skrę tnych kuli, na bazie których funkcjonują podstawy korekcyjne jako elementy całości i składowe elementy tapicerowane, stanowiące bezpośrednie podparcie poszczególnych segmentów ciała pacjenta, przy czym podstawy korekcyjne (2), (3), (4), (5) są ruchome w płaszczyźnie góra - dół jako całe elementy oraz w stosunku do siebie dwóch składowych elementów tapicerowanych każdej podstawy korekcyjnej.
PL369642A 2004-08-18 2004-08-18 Wyciąg osiowo-skrętny PL209439B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL369642A PL209439B1 (pl) 2004-08-18 2004-08-18 Wyciąg osiowo-skrętny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL369642A PL209439B1 (pl) 2004-08-18 2004-08-18 Wyciąg osiowo-skrętny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369642A1 PL369642A1 (pl) 2006-02-20
PL209439B1 true PL209439B1 (pl) 2011-09-30

Family

ID=37945232

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369642A PL209439B1 (pl) 2004-08-18 2004-08-18 Wyciąg osiowo-skrętny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209439B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3799850A1 (en) 2019-10-04 2021-04-07 Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie Device for spine rehabilitation and method of spine rehabilitation using said device for spine rehabilitation

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3799850A1 (en) 2019-10-04 2021-04-07 Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie Device for spine rehabilitation and method of spine rehabilitation using said device for spine rehabilitation
US11484458B2 (en) 2019-10-04 2022-11-01 Akademia Gorniczo-Hutnicza Im. Stanislawa Staszica W Krakowie Device for spine rehabilitation and method of spine rehabilitation using said device for spine rehabilitation

Also Published As

Publication number Publication date
PL369642A1 (pl) 2006-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE102007032148B4 (de) Trainingsgerät, insbesondere zum Trainieren der Rückenmuskulatur
US8529413B2 (en) Apparatus and method for lower back exercise
KR101272196B1 (ko) 척추 교정용 재활운동기구
WO2013078569A1 (de) Sitz mit körperstützfunktion
CN113730175A (zh) 柔性十字架牵引康复床
PL222124B1 (pl) Grawitacyjny korektor skolioz
KR20210042232A (ko) 스쿼트운동기구
EP3799850B1 (en) Device for spine rehabilitation and method of spine rehabilitation using said device for spine rehabilitation
PL209439B1 (pl) Wyciąg osiowo-skrętny
US20150231017A1 (en) Equipment for treating and caring for the spinal column
RU2005122540A (ru) Способ соболева лечебно-оздоровительного воздействия на человека
KR101265244B1 (ko) 허리 운동기구
RU2309784C1 (ru) Детский тренажер "сведение ног"
RU163322U1 (ru) Гимнастический тренажер-стабилизатор "вертело"
CN221512356U (zh) 一种腰椎间盘牵引复位装置
CN216777499U (zh) 肌肉按摩健身器
RU39085U1 (ru) Устройство для массажа и тренировки мышц
CN110721436B (zh) 运动辅助器
RU2203711C2 (ru) Устройство для тренировки мышц и коррекции осанки
RU2289382C1 (ru) Способ профилактики и лечения проявлений поясничного остеохондроза "дельта альтернатива андрея некрасова"
CN111513993A (zh) 一种医疗康复用的移动式训练装置
PL214387B1 (pl) Kulowy mechanizm zmiany ułożenia i stabilizacji
RU51867U1 (ru) Устройство для коррекции осанки и исправления патологических искривлений позвоночника
RU2628714C1 (ru) Стол-тренажер
CN116808527A (zh) 一种用于运动医学护理的膝关节活动器