PL209314B1 - Sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników z gazów odlotowych - Google Patents

Sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników z gazów odlotowych

Info

Publication number
PL209314B1
PL209314B1 PL379482A PL37948206A PL209314B1 PL 209314 B1 PL209314 B1 PL 209314B1 PL 379482 A PL379482 A PL 379482A PL 37948206 A PL37948206 A PL 37948206A PL 209314 B1 PL209314 B1 PL 209314B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
adsorber
isopropanol
epichlorohydrin
regeneration
bed
Prior art date
Application number
PL379482A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379482A1 (pl
Inventor
Janusz Dula
Andrzej Brzezicki
Lech Iwański
Zbigniew Budner
Damian Kiełkiewicz
Stanisław Zebzda
Roman Wolski
Janusz Bąk
Adam Ryzner
Józef Kurcaba
Original Assignee
Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Zakłady Chemiczne Organika Sarzyna Społka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia, Zakłady Chemiczne Organika Sarzyna Społka Akcyjna filed Critical Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Priority to PL379482A priority Critical patent/PL209314B1/pl
Publication of PL379482A1 publication Critical patent/PL379482A1/pl
Publication of PL209314B1 publication Critical patent/PL209314B1/pl

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników: izopropanolu i toluenu z gazów odlotowych po syntezie żywic epoksydowych.
Surowcami w produkcji żywic epoksydowych wytwarzanych w skali masowej są głównie: bisfenol A i epichlorohydryna. Epichlorohydryna jest czynnikiem epoksydującym bisfenol A. Produkty epoksydowania bisfenolu A nazywa się zwyczajowo żywicami epoksydowymi na bazie bisfenolu A. Najczęściej stosowanym katalizatorem reakcji epoksydowania jest wodorotlenek sodowy podawany w roztworze wodnym. Ostatnio coraz większego znaczenia nabiera wytwarzanie płynnych żywic epoksydowych w obecności rozpuszczalników, głównie izopropanolu i toluenu. Wprowadzenie izopropanolu przyspiesza syntezę żywicy. Izopropanol jest rozpuszczalnikiem substratów i produktu, dzięki czemu przenikanie masy zachodzi z mniejszym oporem, obniża lepkość reagującej masy i ułatwia operację wyodrębniania żywicy. Wpływ jego zastosowania uwidacznia się w obniżeniu zawartości hydrolizującego chloru w gotowej żywicy. Po zakończeniu reakcji epoksydowania i dodaniu do reaktora wody mieszanina poreakcyjna tworzy dwie fazy: organiczną i wodną. Faza wodna nazywana jest popularnie solanką. Izopropanol przechodzi do obu faz. W fazie organicznej jego stężenie waha się w zależności od produkowanej marki ż ywicy i wynosi od 15 do 18% wagowych. Synteza żywic może być dwu lub jednoetapowa. Przed następnym etapem syntezy żywicy, podczas produkcji żywic płynnych należy dokonać rozdziału solanki oraz wydzielić z mieszaniny po reakcji nieprzereagowaną epichlorohydrynę i rozpuszczalnik: izopropanol. Sposób wydzielania nieprzereagowanej epichlorohydryny i izopropanolu z masy reaktora pozbawionej solanki jest znany z patentu SU 1654303 i dokonuje się go przez odparowanie tych składników, a następnie ich wykroplenie poza reaktorem. Skroplone opary tworzą strumień organiczny, z którego izopropanol wydzielany jest przez zmianę parametrów regeneracji i ilości odbieranych destylatów. Nieprzereagowana epichlorohydryna i izopropanol są z powrotem zawracane do etapu syntezy żywic epoksydowych.
Z polskiego patentu 183869 znany jest sposób wydzielania izopropanolu z fazy wodnej, tak zwanej solanki. Przeprowadza się go w kolumnie destylacyjnej przez rektyfikacyjny odpęd żywą parą wodną. Stężony roztwór wodny izopropanolu, zawierający izopropanol o stężeniu powyżej 70% wagowych zawracany jest do obiegu rozpuszczalników.
W drugim etapie syntezy żywic płynnych lub podczas jednoetapowej syntezy żywic stałych surową żywicę rozpuszcza się w jednym rozpuszczalniku, najczęściej w izopropanolu, lub w kompozycji dwu rozpuszczalników, najczęściej w izopropanolu i toluenie. Po reakcji żywica przemywana jest gorącą wodą i podczas tej operacji rozpuszczalnik, szczególnie izopropanol, przechodzi częściowo również do fazy wodnej, albowiem podczas operacji mycia powstaje układ dwufazowy. Wydzielanie rozpuszczalników z fazy organicznej, w której zawarta jest żywica, jest znane i odbywa się najczęściej przez odparowanie po podgrzaniu jej do wrzenia (patenty japońskie 05155978, 0351335, 05214069, 04209623 i 2311511).
Rozpuszczalniki po skropleniu są z powrotem zawracane do syntezy żywic epoksydowych. Sposób wydzielania izopropanolu z fazy wodnej po myciach surowych żywic jest podobny do sposobu jego wydzielania z solanki znanego z patentu PL 183869.
Podczas procesu syntezy żywic epoksydowych, operacji regeneracji nieprzereagowanej epichlorohydryny i rozpuszczalników z faz organicznych jak również operacji regeneracji rozpuszczalników z faz wodnych powstają gazy odlotowe zawierające oprócz składników inertnych, takich jak azot, tlen, para wodna, dwutlenek węgla również epichlorohydrynę, izopropanol i toluen. Są to składniki toksyczne, których emisja do atmosfery jest ściśle limitowana i nie może przekroczyć wartości ustalonych normami ochrony środowiska.
Ze znanych metod oczyszczania gazów odlotowych z aktywnych rozpuszczalników wyróżnia się trzy podstawowe: metodę absorpcyjną katalityczne dopalanie i metodę adsorpcyjną. W monografii Zarzycki Roman, Absorpcja i absorbery; WNT Warszawa 1995 r. wynika, że w metodzie absorpcyjnej najczęściej stosuje się wodę. Znajduje ona znaczenie przemysłowe wówczas, kiedy absorbowane rozpuszczalniki są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Zwykle metoda absorpcji powiązana jest z odzyskiem rozpuszczalników przez ich oddestylowanie z wody. Z powodu nieznacznej rozpuszczalności w wodzie toluenu, ograniczonej rozpuszczalności epichlorohydryny i jej tendencji do reakcji z wodą z wytworzeniem nielotnych produktów przemiany, metoda absorpcji nie znajduje w tym przypadku zastosowania. Katalityczne dopalanie składników czynnych w odgazach jest skuteczną metodą ich oczyszczania, albowiem w przypadku izopropanolu i toluenu następuje ich całkowite utlenienie do wody i dwutlenku węgla, a w przypadku epichlorohydryny dodatkowo do chlorowodoru. Najczęściej
PL 209 314 B1 stosowanymi katalizatorami są platyna i rod, a temperaturę katalitycznego dopalania utrzymuje metan zawarty w gazie ziemnym mieszany z powietrzem (R. Wijngaarden, A. Kronberg, K.R. Westerterp; Industrial catalysis: optymizing catalysts and processes, Wiley VCH, 1998 r.). Wadą powyższej metody jest bezpowrotna strata epichlorohydryny, izopropanolu i toluenu, a dodatkowo konieczność utylizacji chlorowodoru powstającego podczas spalania epichlorohydryny. Równie skuteczną metodą oczyszczania gazów odlotowych jest metoda adsorpcyjna, w szczególności z użyciem węgla aktywnego. Jest ona najpowszechniej stosowaną metodą z powodu łatwości regeneracji węgla aktywnego przegrzaną parą wodną i powtórnego wykorzystania składników czynnych po ich oczyszczeniu. Szczególne zastosowanie znajduje w oczyszczaniu gazów odlotowych z węglowodorów alifatycznych i aromatycznych (Edward T. Dutkiewicz; Fizykochemia powierzchni, WNT Warszawa 1998 r.).
W dostę pnej literaturze nie znaleziono natomiast jakichkolwiek informacji na temat jednoczesnej adsorpcji na węglu aktywnym epichlorohydryny, izopropanolu i toluenu z ich zawrotem do syntezy żywic po regeneracji złoża adsorbenta. Główną przyczyną, jak wykazały badania, braku powszechnego zastosowania tej metody w oczyszczaniu gazów odlotowych jest możliwość reakcji na złożu węgla aktywnego epichlorohydryny z izopropanolem do eteru glicydylowego izopropanolu, składnika nielotnego, trudno regenerowalnego ze złoża, powodującego jego deaktywację oraz dodatkowo reakcji epichlorohydryny z parą wodną do monochlorohydryny podczas niewłaściwie prowadzonej regeneracji ztoża węgla aktywnego. Powstająca monochlorohydryna zawracana łącznie z epichlorohydryną do syntezy żywic pogarsza jej własności, ponieważ również reaguje z bisfenolem A.
Celem wynalazku było opracowanie sposobu odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników: izopropanolu i toluenu z gazów odlotowych z produkcji płynnych i stałych żywic epoksydowych, o jakości umożliwiającej ich powtórne użycie do wytwarzania żywic.
Istota wynalazku polega na tym, że do adsorbera (2) zawierającego złoże aktywne o wysokości odpowiadającej co najmniej pięciu półkom teoretycznym kieruje się gazy odlotowe o temperaturze 0-40°C, wymuszając ich przepływ od dołu adsorbera ku górze i prowadzi się adsorpcję, aż do stężenia sumy adsorbowanych składników na wylocie z adsorbera do poziomu nie przekraczającego 20 mg/Nm3, po czym adsorpcję przełącza się na drugi adsorber (3), a adsorber (2) poddaje operacji termicznej regeneracji przegrzaną parą wodną o temperaturze nie przekraczającej 130°C, wymuszając jej przepływ z góry ku dołowi adsorbera i stosując w cyklu regeneracji ilość pary wodnej od 2 do 5 razy większą niż masa zaadsorbowanych składników czynnych, a po zakończeniu regeneracji zregenerowane złoże adsorbenta osusza się oczyszczonymi gazami odlotowymi z adsorbera (3), podgrzanymi w nagrzewnicy (4), do temperatury powyżej 100°C.
Korzystnie jest, jeżeli jako aktywne złoże adsorpcji stosuje się złoże węgla aktywnego o granulacji od 1.5 do 5 mm.
Korzystnie jest, jeżeli adsorber, w którym w danej chwili nie przeprowadza się operacji regeneracji wykorzystuje się jako adsorber zabezpieczający, kierując do niego gazy odlotowe oczyszczone w drugim adsorberze.
Korzystnie jest, jeżeli dwufazowy destylat skroplonych par epichlorohydryny, izopropanolu toluenu i wody, powstający podczas termicznej regeneracji złoża adsorbenta, rozdziela się na fazę organiczną kierowaną do syntezy żywic stałych i na fazę wodną kierowaną do operacji mycia surowych żywic płynnych.
Dzięki wysokości złoża aktywnego odpowiadającej co najmniej pięciu pólkom teoretycznym i użyciu w cyklu regeneracji pary wodnej w ilości 2 do 5 razy większej niż masa zaadsorbowanych składników czynnych uzyskuje się destylat, który po skropleniu i po rozdziale faz może być całkowicie zawrócony do produkcji płynnych i stałych żywic epoksydowych. Utrzymywanie temperatury oczyszczanych gazów w zakresie od 0 do 40°C na wlocie do adsorpcji pozwala uniknąć, katalizowanej złożem, reakcji epichlorohydryny z izopropanolem w adsorberze. Z kolei zastosowanie do regeneracji złoża przegrzanej pary wodnej o temperaturze nieprzekraczającej 130°C, w ilości 2 do 5 razy większej niż masa zaadsorbowanych składników czynnych wyklucza przebieg reakcji epichlorohydryny z wodą do monochlorohydryny.
Prowadzenie oczyszczania odgazów przez adsorpcję na złożu aktywnym w temperaturze wlotowej gazów powyżej 40°C może zmienić przeznaczenie struktury adsorbenta i uczynić zeń katalizator egzotermicznej reakcji epichlorohydryny z izopropanolem. Ciepło tej reakcji spotęgowane ciepłem adsorpcji może podnieść temperaturę w złożu do 100°C i całkowicie zdeaktywować własności adsorpcyjne złoża. Podobnie przypadek deaktywacji może mieć miejsce, gdy temperatura wlotowa oczyszczanych gazów jest ujemna. Wówczas złoże adsorbenta z zaadsorbowaną w nim parą wodną, zawsze obecną w gazach, chłodzone zimnymi gazami może ulec destrukcji przez powstanie w jego strukturze lodu. Przekroczenie w operacji
PL 209 314 B1 regeneracji temperatury pary wodnej powyżej 130°C i jej ilości w odniesieniu masy zaadsorbowanych składników czynnych powyżej 5 generuje reakcję pary wodnej z epichlorohydryną do monochlorohydryny, powodując obniżenie odzysku cennego surowca z gazów odlotowych.
P r z y k ł a d y
Proces prowadzi się w aparaturze przedstawionej na rysunku. Gazy odlotowe z produkcji płynnych i stałych żywic epoksydowych od dołu podaje się wentylatorem 1 do adsorbera 2. Adsorbery 2 i 3 wypełnione są węglem aktywnym o granulacji 3 mm. Objętościowe natężenie przepływu odgazów wynosi 430 Nm3/h, a ich temperatura 15°C.
Gazy opuszczające adsorber 2 kieruje się do nagrzewnicy 4, która może znajdować się w następujących stanach definiowanych cyklem adsorpcji:
• stan inertny (nagrzewnica nie w łączona), - gazy oczyszczone w adsorberze 2 przez nagrzewnicę 4 kieruje się do adsorbera 3, • stan czynny (nagrzewnica włączona) - gazy oczyszczone w adsorberze 2 podgrzewa się do temperatury 130°C dla osuszenia złoża w adsorberze 3, będącym po operacji regeneracji.
W momencie osiągnięcia stężenia sumy składników czynnych po adsorpcji w adsorberze 2 równej 15 mg/Nm3, oczyszczane gazy kieruje się do adsorbera 3, a w adsorberze 2 rozpoczyna się regenerację złoża przegrzaną parą wodną. Przegrzaną parę wodną wprowadza się od góry adsorbera. Po zakończeniu regeneracji adsorber 2 osusza się gazami oczyszczonymi w adsorberze 3, podgrzanymi w nagrzewnicy 4 do temperatury 130°C. Osuszanie adsorbera 2 kończy się, gdy gazy opuszczające osuszany adsorber osiągną temperaturę 100°C. Do końca cyklu adsorpcji w adsorberze 3 adsorber 2 chłodzi się gazami opuszczającymi adsorber 3. Pary epichlorohydryny, izopropanolu i toluenu powstające podczas regeneracji węgla aktywnego w adsorberze 2 skrapla się i ochładza do temperatury 40°C w skraplaczu 5, a następnie rozdziela na fazę organiczną i wodną w rozdzielaczu faz 6. Fazę organiczną kieruje się do syntezy żywic stałych, a fazę wodną do operacji mycia surowych żywic płynnych.
P r z y k ł a d 1.
Wentylatorem 1 na dół adsorbera 2 podaje się gazy odlotowe z produkcji płynnych i stałych żywic epoksydowych. Adsorbery 2 i 3 wypełnione są węglem aktywnym o granulacji 3 mm. Objętościowe natężenie przepływu gazów wynosi 430 Nm3/h, a ich temperatura 15°C. Skład gazów jest następujący:
- izopropanol: 14.8 g/Nm3
- toluen: 21.2 g/Nm3
- epichlorohydryna: 3.4 g/Nm3
Po 14 godzinach pracy adsorbera 2 w opuszczających go gazach stwierdza się stężenie sumy składników czynnych przekraczające wartość 15 mg/Nm3. W tym momencie przełącza się przepływ oczyszczanych odgazów do adsorbera 3, a w adsorberze 2 rozpoczyna się regenerację złoża przegrzaną parą wodną. Przegrzaną parę wodną wprowadza się od góry adsorbera. Do zregenerowania złoża używa się 900 kg (400% w stosunku do masy zaadsorbowanych składników) pary wodnej o ciśnieniu 250 kPa. Natężenie przepł ywu pary wodnej podawanej do adsorbera 2 wynosi 300 kg/h. Po zakończeniu regeneracji adsorber 2 osusza się gazami oczyszczonymi w adsorberze 3, podgrzanymi w nagrzewnicy 4 do temperatury 130°C. Osuszanie adsorbera 2 kończy się, gdy temperatura gazów opuszczających osuszany adsorber osiągnie 100°C. Do końca cyklu adsorpcji w adsorberze 3 adsorber 2 chłodzi się gazami opuszczającymi adsorber 3. Pary epichlorohydryny, izopropanolu i toluenu powstające podczas regeneracji węgla aktywnego w adsorberze 2 skrapla się i ochładza do temperatury 40°C w skraplaczu 5, a następnie rozdziela się na fazę organiczną i wodną w rozdzielaczu faz 6. Uzyskuje się 138 kg fazy organicznej i 987 kg fazy wodnej.
Skład fazy organicznej:
7.9% wagowych 7.2 0.3 reszta
- epichlorohydryna: - izopropanol:
- woda:
- toluen:
Skład fazy wodnej: - epichlorohydryna: - izopropanol:
- toluen:
- woda:
0.9% wagowych 7.9 0.1 reszta
Fazę organiczną kieruje się do syntezy żywic stałych, a fazę wodną do operacji mycia surowych żywic płynnych.
PL 209 314 B1
P r z y k ł a d 2.
Wentylatorem 1 na dół adsorbera 2 podaje się gazy odlotowe z produkcji płynnych i stałych żywic epoksydowych. Adsorbery 2 i 3 wypełnione są węglem aktywnym o granulacji 3 mm. Objętościowe natężenie przepływu gazów wynosi 500 Nm3/h, a ich temperatura 35°C. Skład gazów jest następujący:
- izopropanol: 24.0 g/Nm3
- toluen: 36.2 g/Nm3
- epichlorohydryna: 5.5 g/Nm3
Po 14 godzinach pracy adsorbera 2 w opuszczających go gazach stwierdza się stężenie sumy składników czynnych przekraczające wartość 19 mg/Nm3. W tym momencie oczyszczane gazy kieruje się do adsorbera 3, a w adsorberze 2 rozpoczyna się regenerację złoża przegrzaną parą wodną. Przegrzaną parę wodną wprowadza od góry adsorbera. Do zregenerowania złoża zużywa się 1000 kg pary wodnej (210% w stosunku do masy zaadsorbowanych składników) o ciśnieniu 250 kPa. Natężenie przepływu podawanej pary wodnej do adsorbera 2 wynosi 300 kg/h. Po zakończeniu regeneracji adsorber 2 osusza się gazami oczyszczonymi w adsorberze 3, podgrzanymi w nagrzewnicy 4 do temperatury 130°C. Osuszanie adsorbera 2 kończy się, gdy temperatura gazów opuszczających osuszany adsorber osiągnie 100°C. Do końca cyklu adsorpcji w adsorberze 3, adsorber 2 chłodzi się gazami opuszczającymi adsorber 3. Pary epichlorohydryny, izopropanolu i toluenu powstające podczas regeneracji węgla aktywnego w adsorberze 2 skrapla się i ochładza do temperatury 40°C w skraplaczu 5, a następnie rozdziela się na fazę organiczną i wodną w rozdzielaczu faz 6. Uzyskuje się 329 kg fazy organicznej i 1150 kg fazy wodnej.
Skład fazy organicznej:
17.3% wagowych 5.8 0.4 reszta
- epichlorohydryna: - izopropanol:
- woda:
- toluen:
Skład fazy wodnej: - epichlorohydryna: - izopropanol:
- toluen:
- woda:
0.8% wagowych 13.0 0.1 reszta
Fazę organiczną kieruje się do syntezy żywic stałych, a fazę wodną do operacji mycia surowych żywic płynnych.

Claims (4)

1. Sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników, przede wszystkim izopropanolu i toluenu z gazów odlotowych, z zastosowaniem metody adsorpcji na złożu aktywnym w układzie dwu adsorberów, a następnie jego termicznej regeneracji i skraplania oparów zregenerowanej epichlorohydryny, izopropanolu i toluenu, przy stężeniu epichlorohydryny w gazach odlotowych wynoszącym 2-6 g/Nm3, stężeniu izopropanolu w gazach odlotowych wynoszącym 5.5-23.5 g/Nm3 i stężeniu toluenu w gazach odlotowych wynoszącym 12-38 g/Nm3, znamienny tym, że do adsorbera (2) zawierającego złoże aktywne o wysokości odpowiadającej co najmniej pięciu półkom teoretycznym kieruje się gazy odlotowe o temperaturze 0-40°C, wymuszając ich przepływ od dołu adsorbera ku górze i prowadzi się adsorpcję, aż do stężenia sumy adsorbowanych składników na wylocie z adsorbera do poziomu nie przekraczającego 20 mg/Nm3, po czym adsorpcję przełącza się na drugi adsorber (3), a adsorber (2) poddaje operacji termicznej regeneracji przegrzaną parą wodną o temperaturze nie przekraczającej 130°C, wymuszając jej przepływ z góry ku dołowi adsorbera i stosując w cyklu regeneracji ilość pary wodnej od 2 do 5 razy większą niż masa zaadsorbowanych składników czynnych, a po zakończeniu regeneracji zregenerowane złoże adsorbenta osusza się oczyszczonymi gazami odlotowymi z adsorbera (3), podgrzanymi w nagrzewnicy (4), do temperatury powyżej 100°C.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako aktywne złoże adsorpcji stosuje się złoże węgla aktywnego o granulacji od 1.5 do 5 mm.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że adsorber, w którym w danej chwili nie przeprowadza się operacji regeneracji wykorzystuje się jako adsorber zabezpieczający, kierując do niego gazy odlotowe oczyszczone w drugim adsorberze.
PL 209 314 B1
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dwufazowy destylat skroplonych par epichlorohydryny, izopropanolu toluenu i wody, powstający podczas termicznej regeneracji złoża adsorbenta, rozdziela się na fazę organiczną kierowaną do syntezy żywic stałych i na fazę wodną kierowaną do operacji mycia surowych żywic płynnych.
PL379482A 2006-04-18 2006-04-18 Sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników z gazów odlotowych PL209314B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379482A PL209314B1 (pl) 2006-04-18 2006-04-18 Sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników z gazów odlotowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379482A PL209314B1 (pl) 2006-04-18 2006-04-18 Sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników z gazów odlotowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379482A1 PL379482A1 (pl) 2007-10-29
PL209314B1 true PL209314B1 (pl) 2011-08-31

Family

ID=43016771

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379482A PL209314B1 (pl) 2006-04-18 2006-04-18 Sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników z gazów odlotowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209314B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL379482A1 (pl) 2007-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5767217B2 (ja) ガス流からアンモニアを回収するための方法および装置
US4456535A (en) Process for the removal of urea, ammonia, and carbon dioxide from dilute aqueous solutions
JP2008507469A (ja) 蒸気流からアンモニアを回収及び再循環する改良法
PL123687B1 (en) Process for purification of urea containing effluents
CN107106961B (zh) 用于连续生产二硝基甲苯的方法中的废气净化
CN102112202A (zh) 一种回收高纯度二氧化碳的方法
RU2072886C1 (ru) Способ удаления двуокиси углерода и/или сероводорода из газообразных смесей
US4057403A (en) Gas treating process
JP2003535209A (ja) 炭化水素の流体流の脱酸法
CS205131B2 (en) Process for preparing and the purification of acrylonitrile and methacrylonitrile
JPS58159486A (ja) 反応ガスから無水フタル酸及び無水マレイン酸を連続的に取得する方法
EP0634390B1 (en) Method for removing acid and saline contaminants from a gaseous stream leaving a dimethylcarbonate synthesis reactor
CA2045674A1 (en) Method for removal of ammonia from a gas mixture
KR100774803B1 (ko) 폐기 기체로부터의 메탄올 제거 방법
EP0025641B1 (en) Process for purifying a crude ketone containing small amounts of aldehydes
JP5118797B2 (ja) 有害廃棄物から低等級アセトニトリルおよび他の成分を精製する方法および装置
CN107778140A (zh) 一种乙二醇吸附萃取深度脱水除杂的净化方法
JP5661761B2 (ja) 低臭気n−ブタンの製造法
PL209314B1 (pl) Sposób odzysku epichlorohydryny i rozpuszczalników z gazów odlotowych
JP2013129613A (ja) トリアルキレングリコールの製造方法
WO1996026917A1 (en) Process for producing acrylonitrile
EP3906109B1 (en) Process for regenerating a liquid absorbent
US8062619B2 (en) Process and device for desulfurization of a gas, comprising a stage for elimination of sulfur by cooling a gas stream
KR100570418B1 (ko) 고순도 포름알데히드의 제조방법 및 장치
JPH07179377A (ja) エタノールおよびイソプロパノールの製造方法