PL209005B1 - Ostrogorynna, zastawka i element mocujący zastawkę do ostrogorynny przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego - Google Patents

Ostrogorynna, zastawka i element mocujący zastawkę do ostrogorynny przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego

Info

Publication number
PL209005B1
PL209005B1 PL381297A PL38129706A PL209005B1 PL 209005 B1 PL209005 B1 PL 209005B1 PL 381297 A PL381297 A PL 381297A PL 38129706 A PL38129706 A PL 38129706A PL 209005 B1 PL209005 B1 PL 209005B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
recesses
valve
windows
arm
fastening
Prior art date
Application number
PL381297A
Other languages
English (en)
Other versions
PL381297A1 (pl
Inventor
Klaus Duhnke
Adam Klabisch
Norbert Hesse
Gerhard Siepenkort
Diedrich Bettermann
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of PL381297A1 publication Critical patent/PL381297A1/pl
Publication of PL209005B1 publication Critical patent/PL209005B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G19/00Conveyors comprising an impeller or a series of impellers carried by an endless traction element and arranged to move articles or materials over a supporting surface or underlying material, e.g. endless scraper conveyors
    • B65G19/18Details
    • B65G19/28Troughs, channels, or conduits

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Valve Housings (AREA)
  • Laying Of Electric Cables Or Lines Outside (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest ostrogorynna, zastawka i element mocujący zastawkę do ostrogorynny przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego, znajdującego zastosowanie w górnictwie podziemnym zwłaszcza do odstawy urobku z wyrobisk ścianowych.
Ostrogorynny przenośników zgrzebłowych składają się z rynny przenośnikowej ograniczonej z boków przez profile boczne, do których przykręcone są, nadlane, bądź też przyspawane elementy zabudowy. Zazwyczaj jest tak, że w przenośnikach zgrzebłowych ścianowych, przynajmniej po ich stronie odzrobowej, mocuje się zastawki wystające ponad profile boczne ostrogorynny, dzięki czemu powiększony jest załadunkowy przekrój ostrogorynny od strony zrobowej i urobek pozyskany za pomocą urządzenia urabiającego podczas transportu przenośnikiem nie spada na stronę odzawałową. Przenośniki ścianowe mogą być po obu stronach wyposażone w elementy umożliwiające dołączenie zastawek dla przeciwdziałania zsypywaniu się urobku. Znane są różne postacie dołączalnych zastawek, miedzy innymi zastawki mogą być wyprofilowane w kształcie kątownika lub też w kształcie zbliżonym do litery U i złączami śrubowymi mocowane do profili bocznych, albo elementów przyłączeniowych ostrogorynny, co znane jest na przykład z opisu patentowego DE 39 25 672 A1.
Znana jest również, na przykład z opisu wzoru użytkowego DE 20 2004 004 652 U1 ostrogorynna z zastawką, która ma płyty czołowe rozlokowane wzdłuż ostrogorynny z przykładowo ośmioma obwodowo zamkniętymi wybraniami, przez które w stanie zmontowania zastawki każdorazowo przechodzi gwintowany trzon śruby mocującej. Śruby mocujące przenikają przy tym również przez zbieżne, względnie odpowiednio dopasowane wybrania w dolnych ramionach mocujących zastawek w kształ cie litery U. Montaż takich zastawek jest czasochł onny, jako ż e ł eb ś ruby leż y wewną trz zastawki i nakrętka mocująca musi być dokręcana od dołu płyty czołowej. Kolejną niedogodnością jest konieczność dokręcania bardzo wielu śrub, a ponadto występuje możliwość uszkodzenia przez łby śrub kabli przebiegających przez kanał kablowy zastawki.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji ostrogorynny, oraz dołączanej do niej zastawki, jak również stosownego elementu mocującego, które eliminować będą dotychczasowe wady i niedogodności, a jednocześnie umożliwiają szybki oraz pewny ruchowo montaż bądź demontaż zastawek na ostrogorynnie.
Istota wynalazku w odniesieniu do ostrogorynny polega na tym, że wybrania dla elementów mocujących w płycie czołowej ostrogorynny, względnie w ramieniu mocującym zastawki posiadają połączone szczeliną złączną okienka, w których osadzone są elementy mocujące wyposażone każdy w dwie napinane mechanizmem śrubowym szczęki zaciskowe, osadzone w okienkach wybrań.
W jednym z mo ż liwych wykonań ostrogorynny obydwa jej profile boczne wyposaż one są w elementy przyłączeniowe, których płyta czołowa posiada wybrania wyposażone w okienka i przypisane im szczeliny złączne, co jest przydatne zwłaszcza w ostrogorynnach przenośnika ścianowego.
W alternatywnym wykonaniu jeden z profili bocznych ma postać prowadnicy strugowej, co tworzy ostrogorynnę strugową. W takim wykonaniu tylko odzrobowy element zabudowy wyposażony jest w pł ytę czoł ową , do której mogą być mocowane zastawki, wyposaż one w tym celu w wybrania utworzone przez okienka i szczeliny złączne.
Korzystnym jest, gdy do ostrogorynny mocowane są zastawki o profilu zbliżonym do litery U z dwoma równoległymi względem siebie ramionami - ramieniem czołowym, oraz posiadającym wybrania dla elementów mocujących ramieniem mocującym. Ramiona te połączone są ze sobą ramieniem pośrednim, przy czym wybrania w ramieniu mocującym dla elementów mocujących obejmują każdorazowo dwa okienka połączone szczeliną złączną, w które wchodzą elementy mocujące składające się z napinanych złączem śrubowym szczęk zaciskowych.
W jeszcze innym wykonaniu ostrogorynny dołączana zastawka wykonana jest z płyty kątowej o profilu zbliż onym do litery L, której dł u ż sza pł yta ramieniowa tworzy ramię mocują ce wyposaż one w wybranie, z których każde ma dwa okienka połączone szczeliną złączną i służy do osadzenia elementów mocujących z napinanymi śrubowo szczękami zaciskowymi. Zastawka o tej konstrukcji zalecana jest zwłaszcza dla ostrogorynien przeznaczonych do pracy w pokładach o bardzo małej miąższości.
Korzystnym jest przy takim wykonaniu, gdy na krótszym ramieniu zastawki o profilu zbliżonym do litery L zamocowana jest rozłącznie elastyczna mata, zwłaszcza mata gumowa. Przy pracy w niskich ścianach zastosowanie takiej ostrogorynny pozwala na oparcie w skrajnych przypadkach stropnicy sekcji obudowy zmechanizowanej na tej macie gumowej i nawet przejściowe odkształcenie tej maty bez narażania stropnicy na uszkodzenia, mogące wystąpić w wyniku zderzenia stropnicy z ostrogorynną.
PL 209 005 B1
W szczególnie korzystnym wykonaniu ostrogorynny jej pł yta czoł owa moż e posiadać wybrania centrujące, do których zachodzą sworznie centrujące zastawki. Dzięki temu uzyskuje się pewność, że okienka i szczelina złączna w płycie czołowej, oraz w ramieniu mocującym zastawki ustawiają się zbieżnie jedne nad drugimi, zanim elementy mocujące zostaną osadzone w wybraniach i dociągnięte złączem śrubowym.
Najlepiej jest, gdy okienka i szczeliny złączne składające się na wybrania dla elementów mocujących tworzą zasadniczo wybrania o kształcie zbliżonym do litery I.
Korzystnym jest ponadto, gdy jedno z okienek w każdym z wybrań jest krawędziowo otwarte.
Celowym jest również takie wykonanie, w którym krawędzie ograniczające okienek, do których uchodzi szczelina złączna, przynajmniej z jednej strony, a korzystnie tylko z jednej strony, mają klinowe ścięcia. W takim przypadku ścięcie znajduje się przy płycie czołowej, względnie ramieniu czołowym na spodniej stronie i przy ramieniu mocującym na górnej stronie, tak że szczęki zaciskowe mogą się przesuwać ku sobie wzdłuż klinowych ścięć, a ich siła zacisku wzrasta wraz z postępem dokręcania złącza śrubowego.
Preferowanym jest takie wykonanie ostrogorynny, w którym wyposażona jest ona w elementy mocujące posiadające szczęki zaciskowe napinane złączem śrubowym, co pozwala na unifikację konstrukcji elementów mocujących, a także ich montaż i demontaż z użyciem przykładowo elektronarzędzi.
Istota wynalazku w odniesieniu do zastawki polega na tym, że wybrania w ramieniu mocującym dla elementów mocujących obejmują każdorazowo dwa połączone szczeliną złączną okienka, a osadzane w nich elementy mocujące posiadają dwie szczęki zaciskowe napinane złączem śrubowym.
Szczególnie korzystnym jest, gdy również ramię czołowe zastawki o profilu zbliżonym do litery U posiada wybrania, każdorazowo obejmujące dwa okienka połączone szczeliną złączną. Pozwala to na montowanie zastawek jedna nad drugą za pomocą identycznych elementów mocujących w przypadku, gdy ta sama ostrogorynna ma być wykorzystana w pokładzie o wyższej miąższości.
Zastawki o profilu zbliżonym do litery U mogą ponadto posiadać przyspawane do ramienia czołowego, równoległe do ramienia pośredniego, płyty mocujące z zamocowanymi rozłącznie ryglami ograniczającymi kanał kablowy. Odpowiednie rygle mogą korzystnie na swych czołowych stronach posiadać sworzniowy wypust, bądź podobny element, mogący wchodzić w odpowiednie wybranie ryglujące w płycie czołowej, względnie ramieniu czołowym zastawki. Dla pewnego zamocowania rygla jako ograniczenia kanału kablowego trzeba jeszcze tylko dociągnąć śrubę mocującą, zlokalizowaną pomiędzy drugim końcem rygla a ramieniem mocującym.
Korzystnym jest, gdy okienka i szczeliny złączne składające się na wybrania w ramieniu mocującym i ramieniu czołowym tworzą wybrania o kształcie litery I.
Ponadto korzystnie jedno z okienek każdego wybrania jest krawędziowo otwarte, zbieżnie z krawędzią czołową płyty czołowej ostrogorynny, względnie ramienia mocują cego i/lub ramienia czołowego zastawki, dzięki czemu złącze śrubowe elementów mocujących jest swobodnie dostępne od zewnątrz, względnie od strony odzrobowej ostrogorynny. Ten swobodny dostęp do złączy śrubowych daje możliwość stosowania prawie każdego narzędzia, łącznie z narzędziami elektrycznymi, do dokręcania elementów mocujących.
Dobrze jest ponadto, gdy krawędzie ograniczające okienek, do których każdorazowo uchodzi szczelina złączna z jednej strony, a korzystnie tylko z jednej strony, posiadają klinowe ścięcia.
Preferowanym jest takie wykonanie zastawki, w którym wyposażona jest ona w elementy mocujące posiadające szczęki zaciskowe napinane złączem śrubowym, takie same, jak stosowane w ostrogorynnie.
Istota elementu mocującego według wynalazku polega na tym, że posiada on dwie napinane złączem śrubowym szczęki zaciskowe, wchodzące w wybrania płyty czołowej ostrogorynny i ramienia mocującego zastawki, obejmujące każdorazowo dwa okienka połączone szczeliną złączną.
W preferowanym wykonaniu obydwie szczęki zaciskowe elementu mocującego na zwróconych ku sobie powierzchniach zaciskowych mają klinowe ścięcia.
Korzystnym jest ponadto, gdy jedna ze szczęk zaciskowych ma gniazdo na kształtowe osadzenie w nim łba śruby mocującej, a druga szczęka zaciskowa posiada zagłębienie do wgłębnego osadzenia w nim nakrętki napinającej z zachowaniem odstępu umożliwiającego oddziaływanie narzędziami na tą nakrętkę.
Ścianki zewnętrzne przynajmniej jednej szczęki zaciskowej, a korzystnie obydwóch, mogą posiadać wybrzuszenie lub zaokrąglenie, dzięki czemu uzyskuje się lepsze zabezpieczenie kabli prowa4
PL 209 005 B1 dzonych w kanale kablowym zastawki przed uszkodzeniem w wyniku wibracji ścianek zewnętrznych szczęk zaciskowych.
Zasadniczą zaletą rozwiązań według wynalazku jest to, że nie zachodzi już konieczność dociągania śrub mocujących. Które swym trzonem przechodzą przez prostopadle do powierzchni płyty czołowej ostrogorynny, względnie ramienia mocującego zastawki usytuowane wybrania i dociskają obydwie powierzchnie płytowe do siebie pomiędzy łbem śruby a nakrętką, lecz złącze śrubowe dociągane jest równolegle do płaszczyzn płyty czołowej i ramienia mocującego zastawki, a obydwie te płyty dociągane są do siebie za pomocą szczęk zaciskowych. Poprzez szczelinę złączną, łączącą okienka wybrań, przechodzi trzon śruby złącza śrubowego, a szczęki zaciskowe przy montażu złącza mogą być zakładane do okienek przed dociągnięciem złącza śrubowego i dopiero potem zostają zamocowane przez dokręcenie śruby mocującej. Występuje tutaj pełna unifikacja elementów mocujących zarówno przy łączeniu zastawki z ostrogorynną, jak też przy łączeniu ze sobą zastawek, co zdecydowanie upraszcza gospodarkę magazynową częściami zamiennymi. Dodatkowo konstrukcja taka umożliwia wykorzystanie w wyrobiskach podziemnych narzędzi hydraulicznych, bądź elektrycznych, do mechanizacji robót związanych z montażem, bądź demontażem przenośników zgrzebłowych łańcuchowych, co nie tylko skraca czas i koszt tych robót, ale także zasadniczo wpływa na poprawę stanu bezpieczeństwa i komfort pracy załogi zatrudnionej przy tych robotach.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia ostrogorynnę struga z zastawką zamocowaną po stronie odzrobowej w widoku perspektywicznym, fig. 2 - zastawkę oraz elementy mocujące w widoku perspektywicznym, fig. 3 - zastawkę z fragmentem płyty czołowej ostrogorynny w przekroju poprzecznym, a fig. 4 - ostrogorynnę z zastawką o profilu zbliżonym do litery L w widoku perspektywicznym.
Ostrogorynna 1 (fig. 1) wykonana jest jako ostrogorynna strugowa i posiada zlokalizowany jeden nad drugim przedział powrotny 2 i przedział transportowy 3, które ograniczone są po bokach dospawanymi profilami bocznymi 4, między którymi prowadzone są zgrzebła łańcucha zgrzebłowego. Z wielu identycznych i połączonych ze sobą ostrogorynien 1 zestawiony jest przenoś nik zgrzebłowy łańcuchowy, służący do odstawy urobionego i załadowanego na przedział transportowy 3 za pomocą maszyny urabiającej urobku. Po stronie odociosowej ostrogorynny 1 przyspawana jest prowadnica strugowa 5, stanowiąca element wyposażenia ostrogorynny 1, wystająca ponad profile boczne 4. Do odzrobowego profilu bocznego 4 dospawana jest zagięta pod kątem ścianka boczna 6, stanowiąca element wyposażenia, do którego mocowane są, korzystnie metodą spawania, dalsze elementy funkcyjne, jak przykładowo przetyczkowe kieszenie mocujące 7, czy mechanizm łączący 8 belki kroczenia. Kątowa ścianka boczna 6 obejmuje pionowo wystające ramię, oraz skierowane ku stronie odzrobowej odgięte ramię, stanowiące płytę czołową 9 dla zlokalizowanych pod nim elementów wyposażenia, do której zamocowana jest zastawka 20 za pomocą elementów mocujących 40. Odgięta płyta czołowa 9 względem pionowo wystającego ramienia ścianki bocznej 6 usztywniona jest wieloma przyspawanymi, przebiegającymi pionowo płytami wspierającymi 10, umożliwiającymi przenoszenie całego ciężaru zastawek 20.
Zastawka 20 oraz elementy mocujące 40 zostały bardziej szczegółowo przedstawione na fig. 2 i fig. 3. Zastawka 20 ma zasadniczo w profilu kształt zbliż ony do litery U i posiada dolne ramię mocujące 21, równoległe do niego ramię czołowe 22, oraz łączące te obydwa ramiona 21, 22 ramie pośrednie 23, przy czym w prezentowanym przykładzie wykonania ramię czołowe 22 i ramię pośrednie 23 wykonane są z jednoczęściowej odgiętej blachy, zespawanej z dolnym ramieniem 21. W tym wykonaniu płyta czoł owa 9 ostrogorynny 1, ramię mocują ce 21, oraz ramię czoł owe 22 zastawki 20 posiadają odpowiednio cztery wybrania 14, 24 względnie 34, z których każde obejmuje dwa okienka 15, 25 względnie 35 połączone ze sobą szczeliną złączną 16, 26 względnie 36. Każde z odzrobowych okienek 15, 25, 35 jest krawę dziowo otwarte, to znaczy otwarte ku krawędzi czoł owej 17, 27 względnie 37 płyty czołowej 9 ostrogorynny 1, ramienia mocującego 21, względnie ramienia czołowego 22 zastawki 20. Każdorazowo w wybraniach 14, 24 względnie 34 osadzane są elementy mocujące 40 wyposażone w dwie szczęki zaciskowe 41, 42 napinane złączem śrubowym w taki sposób, że odstę p pomię dzy obydwiema szczękami zaciskowymi 41, 42 zmniejsza się w wyniku dociągnięcia nakrętki napinającej 43. W stanie zmontowania trzon śruby mocującej 44 przebiega wzdłuż wybrania 14, 24 względnie 34.
Szczęki zaciskowe 41, 42 mają w przekroju (fig. 3) kształt zasadniczo zbliżony do litery C, a ich ścianki zewnętrzne 45, 46 są zaokrąglone. Na zwróconych ku sobie ramionach, rozciągających się na szerokości szczęk zaciskowych 41, 42 powierzchnie wewnętrzne 47, 48 wyposażone są w klinowate
PL 209 005 B1 ścięcia, tak że siły zaciskowe działające na powierzchniach wewnętrznych 47, 48 ściskają leżące jedna nad drugą płyty czołowe 9 i ramiona mocujące 21. Dla wzmocnienia zacisku klinowatych powierzchni wewnętrznych 47, 48 krawędzie ograniczające 18, 28 względnie 38 okienek 15, 25 względnie 35, do których uchodzi szczelina złączna 16, 26 względnie 36, wyposażone są w jednostronne klinowe ścięcia, które współpracują ze sobą podczas zaciskania szczęk zaciskowych 41, 42. Szczególnie dobrze na rysunku (fig. 3) uwidocznione są klinowe ścięcia 38' górnego ramienia czołowego 22 zastawki 20. Wewnętrzna szczęka zaciskowa 42 na swej tylnej stronie posiada gniazdo 49 dla łba śruby mocującej 44, w którym łeb tej śruby mocującej 44 osadzony jest kształtowo, przez co zabezpieczony jest przed niepożądanym obrotem, zaś szczęka zaciskowa 41 po swej tylnej stronie ma zagłębienie 49' do wgłębnego osadzenia nakrętki napinającej 43. Szerokość otwarcia zagłębienia 49' powinna być na tyle duża, by umożliwić wykorzystanie odpowiedniego narzędzia do dokręcania, względnie odkręcania nakrętki napinającej 43 elementu mocującego 40. Nakrętka napinająca 43 swobodnie spoczywa na czołowej krawędzi płyty czołowej 9, względnie ramienia mocującego 21 zastawki 20.
Za pomocą zastawki 20, osadzonej bezpośrednio na płycie czołowej 9 ostrogorynny 1 i na niej montowanej, tworzony jest kanał kablowy 29. W tym celu również do ramienia czołowego 22, równolegle do ramienia pośredniego 23 zamocowane są skierowane ku dołowi płyty mocujące 30, do których rozłącznie mocowany jest rygiel 31 rozciągający się pomiędzy obydwiema krawędziami czołowymi 37 i 27 ramienia czołowego 22, względnie ramienia mocującego 21. Płyta mocująca 30 posiada przy tym kwadratowe wybranie 30' zabezpieczające śrubę mocującą 32 rygla 31 przed przekręceniem. Na dolnym końcu rygla 31 znajduje się sworzeń centrujący 33 współpracujący z odpowiednim wybraniem w płycie czołowej 9. Ponadto ramię mocujące 21 posiada boczne sworznie centrujące 33' wchodzące do odpowiednich wybrań centrujących 19 w płycie czołowej 9, pozwalające na wycentrowanie zastawki 20 podczas montażu. Również ramię czołowe 22 wyposażone jest w odpowiednie wybrania centrujące 30, aby przy montażu większej ilości zastawek 20 jedna nad drugą każdorazowo okienka 25, 35 i szczeliny złączne 26, 36 wybrań 24, 34 zachowały wzajemne centrowanie i by elementy mocujące 40 mogły zostać bez problemów zamontowane. Na ramieniu pośrednim 23 zastawki 20 (fig. 3) przykręcona jest płyta uszczelniająca 50 stanowiąca ograniczenie kanału kablowego 29. Kolejne uszczelnienie 51 może być przymocowane również tymi samymi elementami mocującymi 40 do zewnętrznej, zwróconej ku rynnie przenośnikowej ściany ramienia pośredniego 23.
Ostrogorynna 1 może być również wyposażona w zmodyfikowaną w stosunku do poprzednio opisanej zastawkę 120 (fig. 4). Płyta czołowa 9 odzrobowej ścianki bocznej 6 ostrogorynny 1 wykonana jest identycznie do przedstawionej poprzednio. Jednak zastawka 120 składa się tu z kątownika 122 o kształ cie w przekroju zbliż onym do litery L, z dł u ż szym ramieniem mocują cym 121, oraz krótszym, zagiętym w stosunku do niego pod kątem prostym i biegnącym ku górze ramieniem 123. Ramię mocujące 121 posiada tak samo, jak w poprzednim przykładzie wykonania wybrania 124, które tak samo obejmują okienka połączone ze sobą poprzez szczelinę złączną, do których wchodzą elementy mocujące 40 identyczne, jak w pierwszym przykładzie wykonania, służące do ściśnięcia płyty czołowej 9 z ramieniem mocującym 121. W odróżnieniu od poprzedniego przykładu wykonania na wystają cym, krótkim ramieniu 123 zastawki 120 znajduje się przykręcona za pomocą wielu śrub mocujących 150 wystająca pionowo gumowa mata 151, na której może się oprzeć opuszczona stropnica obudowy górniczej, pracującej w pokładzie o małej miąższości. Po obu stronach gumowej maty 151 umocowane są gumowe elementy uszczelniające 152, pełniące rolę uszczelnień zderzaka zastawkowego.
W ramach przedstawionego opisu może istnieć wiele modyfikacji mieszczących się w ramach zastrzeżeń zależnych. Zamiast wybrań 14, 24, 34 w kształcie zbliżonym do litery I mogą być wykonane inne, o nieco innym konturze, jeśli elementy mocujące 40 również będą posiadać inny kontur. Zamiast czterech wybrań 14, 24, 34 na jednej płycie czołowej, względnie ramieniu mocującym 21, bądź ramieniu czołowym 22, może być wykonane więcej, lub mniej wybrań 14, 24, 34. Możliwym jest również zamontowanie większej ilości zastawek 20 jedna nad drugą. Także sama zastawka 20 może być wykonana z jednego dwukrotnie zagiętego kawałka blachy.

Claims (22)

1. Ostrogorynna przenoś nika zgrzebł owego ł a ń cuchowego ograniczona po obydwóch bokach profilami bocznymi, z których przynajmniej jeden wykonany jest jako element przyłączeniowy dla dołącznej zastawki i posiada płytę czołową wyposażoną w wybrania służące do mocowania dołącznej zastawki za pomocą rozłącznych elementów mocujących, znamienna tym, że wybrania (14) dla elementów mocujących (40) posiadają połączone szczeliną złączną (16) okienka (15), w których osadzone są elementy mocujące (40) wyposażone w dwie napinane mechanizmem śrubowym (43, 44) szczęki zaciskowe (41, 42).
2. Ostrogorynna według zastrz. 1, znamienna tym, że obydwa profile boczne (4) wyposażone są w elementy przyłączeniowe, których płyta czołowa (9) posiada wybrania (14) wyposażone w okienka (15) i szczelinę złączną (16).
3. Ostrogorynna według zastrz. 1, znamienna tym, że jeden profil boczny (4) ma postać prowadnicy strugowej (5).
4. Ostrogorynna wedł ug zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienna tym, ż e dołączna zastawka (20) ma profil zbliżony do litery U i posiada wzajemnie równolegle względem siebie ustawione ramię czołowe (22) oraz ramię mocujące (21), połączone ze sobą poprzez ramie pośrednie (23), przy czym wybrania (24) w ramieniu mocującym (21) dla elementów mocujących (40) obejmują każdorazowo dwa okienka (25) połączone szczeliną złączną (26), w których to okienkach (25) osadzone są elementy mocujące (40) posiadające szczęki zaciskowe (41, 42) napinane za pomocą złącza śrubowego (43, 44).
5. Ostrogorynna według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienna tym, że dołączana zastawka (120) wykonana jest z płyty kątowej (122) o profilu zbliżonym do litery L, której dłuższa płyta ramieniowa tworzy ramie mocujące (121) wyposażone w wybrania (124), z których każde posiada dwa okienka połączone szczeliną złączną, służące do osadzania elementów mocujących (40) z napinanymi szczękami zaciskowymi (41, 42).
6. Ostrogorynna wedł ug zastrz. 5, znamienna tym, ż e na krótszym ramieniu (123) zastawki (120) zamocowana jest rozłącznie elastyczna mata, zwłaszcza gumowa mata (151).
7. Ostrogorynna według jednego z zastrz. 1 do 6, znamienna tym, że płyta czołowa (9) posiada wybrania centrujące (19), do których wprowadzane są sworznie centrujące (33') zastawki (20).
8. Ostrogorynna wedł ug jednego z zastrz. 1 do 7, znamienna tym, ż e okienka (15) i szczeliny złączne (16) tworzą wybrania (14) w kształcie zbliżonym do litery I.
9. Ostrogorynna wedł ug jednego z zastrz. 1 do 8, znamienna tym, ż e jedno z okienek (15) w każ dym z wybrań (14) jest krawę dziowo otwarte.
10. Ostrogorynna według jednego z zastrz. 1 do 9, znamienna tym, że krawędzie ograniczające (18) okienek (15), do których uchodzi szczelina złączna (16), przynajmniej z jednej strony mają klinowe ścięcia (38').
11. Ostrogorynna według jednego z zastrz. 1 do 10, znamienna tym, że wyposażona jest w elementy mocujące (40) posiadające szczęki zaciskowe (41, 42) napinane złączem śrubowym (43, 44).
12. Zastawka przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego, mocowana rozłącznie do elementu przyłączeniowego ostrogorynny, wyposażonego w płytę czołową z U-kształtnymi wybraniami, posiadająca wzajemnie równoległe ramię czołowe oraz wyposażone w wybrania dla elementów mocujących ramię mocujące, połączone ze sobą za pośrednictwem ramienia pośredniego, znamienna tym, że wybrania (24) dla elementów mocujących (40) obejmują każdorazowo dwa połączone poprzez szczelinę złączną (26) okienka (25), a osadzane w nich elementy mocujące (40) posiadają dwie szczęki zaciskowe (41, 42) napinane złączem śrubowym (43, 44).
13. Zastawka według zastrz. 12, znamienna tym, że ramię czołowe (22) posiada wybrania (34) każdorazowo obejmujące dwa okienka (35) połączone szczeliną złączną (36).
14. Zastawka według zastrz. 12 albo 13, znamienna tym, że do ramienia czołowego (22) dospawane są równoległe do ramienia pośredniego (23) płyty mocujące (30), do których rozłącznie przymocowane są rygle (31) ograniczające kanał kablowy (29).
15. Zastawka według jednego z zastrz. 12 do 14, znamienna tym, że okienka (25, 35) i szczeliny złączne (26, 36) tworzą wybrania (24, 34) o kształcie zbliżonym do litery I.
16. Zastawka według jednego z zastrz. 12 do 15, znamienna tym, że jedno z okienek (25, 35) każdego wybrania (24, 34) jest krawędziowo otwarte.
PL 209 005 B1
17. Zastawka według jednego z zastrz. 12 do 16, znamienna tym, że krawędzie ograniczające (28, 38) okienek (25, 35), do których uchodzi szczelina złączna (26, 36), przynajmniej z jednej strony posiadają klinowe ścięcia (38').
18. Zastawka według jednego z zastrz. 12 do 17, znamienna tym, że wyposażona jest w elementy mocujące (40) posiadające szczęki zaciskowe (41, 42) napinane złączem śrubowym (43, 44).
19. Element mocujący zastawkę do ostrogorynny przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego, dla osadzania którego ramię mocujące zastawki ma wybrania odpowiadające wybraniom w płycie czołowej ostrogorynny, znamienny tym, że posiada dwie napinane złączem śrubowym (43, 44) szczęki zaciskowe (41, 42) wchodzące w wybrania (14, 24, 34) płyty czołowej (9) i ramienia mocującego (21) i/lub ramienia czołowego (22), obejmujące dwa okienka (15, 25, 35) połączone szczeliną złączną (16, 26, 36).
20. Element według zastrz. 19, znamienny tym, że obie szczęki zaciskowe (41, 42) elementu mocującego (40) na zwróconych ku sobie powierzchniach zaciskowych mają klinowate ścięcia (47, 48).
21. Element według zastrz. 19 albo 20, znamienny tym, że jedna ze szczęk zaciskowych (42) ma gniazdo (49) na kształtowe osadzenie łba śruby mocującej (44), a druga szczęka zaciskowa (41) posiada zagłębienie (49') do wgłębnego osadzania w nim nakrętki napinającej (43).
22. Element według jednego z zastrz. 19 do 21, znamienny tym, że zewnętrzna ścianka (45, 46) przynajmniej jednej szczęki zaciskowej (41, 42) posiada wybrzuszenie lub zaokrąglenie.
PL381297A 2005-12-15 2006-12-14 Ostrogorynna, zastawka i element mocujący zastawkę do ostrogorynny przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego PL209005B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE200520019730 DE202005019730U1 (de) 2005-12-15 2005-12-15 Rinnenschuss für Kettenkratzförderer, Aufsatzbracke sowie Befestigungsmittel hierfür

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL381297A1 PL381297A1 (pl) 2007-06-25
PL209005B1 true PL209005B1 (pl) 2011-07-29

Family

ID=36002148

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL381297A PL209005B1 (pl) 2005-12-15 2006-12-14 Ostrogorynna, zastawka i element mocujący zastawkę do ostrogorynny przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego

Country Status (5)

Country Link
CN (1) CN201040661Y (pl)
DE (1) DE202005019730U1 (pl)
MX (1) MXPA06013865A (pl)
PL (1) PL209005B1 (pl)
RU (1) RU63786U1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202007000263U1 (de) * 2007-01-02 2008-03-13 Dbt Gmbh Anschlussmittel zum Befestigen eines Anbauteils an einem Rinnenschuss sowie Rinnenschuss für untertägige Förderer
DE202008011518U1 (de) * 2008-08-29 2009-10-08 Bucyrus Dbt Europe Gmbh Rinnenschuss mit Wechseltrog und Wechseltrog
DE202011051741U1 (de) 2011-10-24 2013-01-28 Caterpillar Global Mining Europe Gmbh Rinnenschuss für Kettenkratzförderer mit Aufsatzbracke und Aufsatzbracke hierfür
CN107840082A (zh) * 2016-09-20 2018-03-27 苏州润桐专利运营有限公司 一种防物料洒落的刮板输送机

Also Published As

Publication number Publication date
DE202005019730U1 (de) 2006-02-16
CN201040661Y (zh) 2008-03-26
RU63786U1 (ru) 2007-06-10
PL381297A1 (pl) 2007-06-25
MXPA06013865A (es) 2008-10-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2012260425C1 (en) Ground engaging wear member and means of mechanical attachment
PL209005B1 (pl) Ostrogorynna, zastawka i element mocujący zastawkę do ostrogorynny przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego
US7266914B2 (en) Wear plate assembly
KR970001731B1 (ko) 탄력있는 자물쇠를 갖춘 굴착기의 마모 날
CA2358339C (en) Wear plate assembly
AU2009286335B2 (en) Conveyor pan with changeable trough, and a changeable trough
US20020029524A1 (en) Hydraulically operated overhead door
CA2445795C (en) Replaceable wear lip for an excavator bucket
AU2014200775A1 (en) Box check for conveyor belt and method of installation
WO2017075663A1 (en) Earthmover bucket corner
JP7092578B2 (ja) 作業機の防音箱
CZ2010271A3 (cs) Pripojovací zarízení pro pripojení nástavného dílu, zejména vodicího dílu pluhu, žlabový díl s uvolnitelným nástavným dílem a nástavný díl nebo žlabový díl
US8801106B2 (en) Cleat for joining chassis modules
WO2007129946A1 (en) Device for securing a loader bucket tooth, a loader bucket, a securing unit for securing a loader bucket tooth and a loader bucket tooth.
CN114687362A (zh) 一种箱式沟槽支护结构及支护方法
CZ17294U1 (cs) Žlabový díl pro řetězový hřeblový dopravník, nástavná konzola a upevňovací prostředky pro nástavné konzoly
PL155066B1 (en) Coal planer chain guide for a sledge-supported coal planer
CZ2002790A3 (cs) Vedení hoblíku pro důlní dobývací hoblík
SK100594A3 (en) Chain rake conveyer with gland connection of its channel slips
KR101820695B1 (ko) 낙하물 방호용 스틸선반
US20230193586A1 (en) Earth-working bucket with removable wear plates
CN212835600U (zh) 一种大型挖掘机
PL64006Y1 (pl) Ostrogorynna z prowadnicą strugową dla struga urabiającego
CN110566203B (zh) 工程机械机具快拆连接结构
JP3882621B2 (ja) カーテンウォール