PL208392B1 - Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek oraz sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu do kiszenia zielonek - Google Patents

Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek oraz sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu do kiszenia zielonek

Info

Publication number
PL208392B1
PL208392B1 PL380358A PL38035806A PL208392B1 PL 208392 B1 PL208392 B1 PL 208392B1 PL 380358 A PL380358 A PL 380358A PL 38035806 A PL38035806 A PL 38035806A PL 208392 B1 PL208392 B1 PL 208392B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
kkp
lactobacillus
preparation
silage
bacteria
Prior art date
Application number
PL380358A
Other languages
English (en)
Other versions
PL380358A1 (pl
Inventor
Krystyna Zielińska
Antoni Miecznikowski
Alina Suterska
Honorata Czarniecka
Józef Karaś
Original Assignee
Inst Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego filed Critical Inst Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego
Priority to PL380358A priority Critical patent/PL208392B1/pl
Publication of PL380358A1 publication Critical patent/PL380358A1/pl
Publication of PL208392B1 publication Critical patent/PL208392B1/pl

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)

Abstract

Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek charakteryzuje się tym, że jako kulturę starterową zawiera: Lactobacillus plantarum K KKP/593/p w ilości 30-50%, Lactobacillus plantarum C KKP/788/p w ilości 30-50%, Lactobacillus brevis KKP/839 w ilości 5-20% i Lactobacillus buchneri KKP/907 w ilości 5-20%, przy czym stosunek bakterii homofermentatywnych do heterofermentatywnych wynosi od 3:1 do 5:1, najkorzystniej 4:1. Ponadto bakteryjny preparat do kiszenia zielonek zawiera nośniki w postaci skrobi rozpuszczalnej i sacharozy i glukozy i laktozy oraz emulgator lecytynę i substancję ochronną betainę. Zastosowane w preparacie szczepy zostały wyselekcjonowane z naturalnego środowiska roślinnego z terenu Polski i zdeponowane w Kolekcji Kultur Drobnoustrojów Przemysłowych Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Istotą, sposobu wytwarzania bakteryjnego preparatu jest to, że dla każdego szczepu oddzielnie prowadzi się hodowlę w pożywce zawierającej: sacharozę, namok kukurydziany, ekstrakt słodowy, ekstrakt drożdżowy, siarczan amonu, siarczan magnezu, siarczan manganu, fosforan dwuamonowy i sorbitol, a mieszanie biomasy z pozostałymi składnikami preparatu odbywa się przy zachowaniu zawartości suchej masy w preparacie na poziomie 89,5-90,5%. Uzyskane preparaty poszczególnych szczepów granuluje się do wielkości cząstek 1-1,5 mm i suszy do zawartości suchej masy 91,5-94,0%, a następnie miesza przy zachowaniu proporcji bakterii homofermentatywnych: Lactobacillus plantarum K KKP/593/p i Lactobacillus plantarum C KKP/788/p, do heterofermentatywnych: Lactobacillus brevis KKP/839 i Lactobacillus buchneri KKP/907 w proporcjach od 3:1 do 5:1, najkorzystniej 4:1.

Description

Przedmiotem wynalazku jest bakteryjny preparat do kiszenia zielonek, w tym traw, roślin motylkowych i roślin zbożowych, przeznaczonych do żywienia bydła oraz sposób jego wytwarzania.
Pasze zielone, a zwłaszcza wysokobiałkowe o niskiej zawartości cukrów fermentujących, należą do roślin trudno zakiszających się i dlatego uzyskiwane z nich kiszonki na ogół charakteryzują się niską jakością i wartością odżywczą. Biologiczne kiszenie pasz oparte jest na procesie fermentacji mlekowej. Wytwarzany przez bakterie kwas mlekowy powoduje obniżenie pH środowiska, hamuje rozwój mikroorganizmów tlenowych powodujących psucie się kiszonek.
W nowoczesnych metodach kiszenia pasz, w celu poprawy procesu kiszenia, stosuje się dodatki preparatów bakteryjnych lub bakteryjno-enzymatycznych, przeznaczonych przeważnie do kiszenia pasz o wysokim poziomie skrobi i włókna surowego. Preparaty tego typu znane są również z wielu patentów, np. z europejskiego nr 369198, PCT nr WO 92/10945 oraz z patentów polskich 160878, 169243, 180272, 180314, 190232. W znanych preparatach zastosowano kultury starterowe zawierające homofermentatywne bakterie fermentacji mlekowej, które wpływają na poprawę jakości i wartości pokarmowej wytwarzanych kiszonek.
Oprócz poprawy jakości i wartości pokarmowej kiszonek, dla hodowców zwierząt bardzo ważna jest tlenowa trwałość kiszonek po otwarciu zbiorników.
Najnowsze wyniki badań, nad wpływem różnych gatunków bakterii fermentacji mlekowej z rodzaju Lactobacillus spp. na proces kiszenia pasz, sugerują, że obecność bakterii heterofermentatywnych w kulturach starterowych, może poprawiać stabilność tlenową wytworzonych kiszonek. Przemiana węglowodanów przez bakterie z gatunku Lactobacillus buchneri może przebiegać na drodze kilku szlaków metabolicznych, co prowadzi do wytwarzania w kiszonkach równoważnych molowo ilości kwasu mlekowego i octowego oraz związków o silnym działaniu przeciwutleniającym; wytwarzany jest między innymi glikol propylenowy, kwas propionowy i nadtlenek wodoru. Metabolity tych bakterii, charakteryzują się zdolnością do ograniczania rozwoju bakterii gnilnych oraz drożdży i pleśni.
Znane z amerykańskiego patentu nr 6403084 inokulanty przeznaczone do pasz dla zwierząt, w tym kiszonych pasz, zawierają mieszane kultury homo- i heterofermentatywnych bakterii fermentacji mlekowej z gatunków Lactobacillus plantarum, Lactobacillus buchneri, Lactobacillus brevis. Stosunek bakterii homofermentatywnych do heterofermentatywnych w tych preparatach wynosi jak od 1:5 do 1:15, najkorzystniej 1:10. W niektórych inokulantach dodatkowo występuje Enterococcus faecium. Niektóre inokulanty zawierają od 2 do 10 szczepów homofermentatywnych i/lub heterofermentatywnych. Niektóre ze szczepów są modyfikowane genetycznie poprzez mutagenezę chemiczną, radiacyjną, konjugację, transdukcję lub transformację. Jako nośniki stosuje się: maltodekstrynę, skrobię, węglan wapnia, celulozę, pszenicę, kukurydzę, mączki, dwutlenek krzemu.
Przemysłowe metody sporządzania kiszonek wymagają stosowania preparatów do kiszenia w postaci roztworów wodnych, co zapewnia łatwość dozowania, równomierność rozprowadzania w całej masie materiału roślinnego, a zatem najkorzystniejsze warunki opanowania środowiska przez pożądaną mikroflorę bakteryjną pochodzącą z inokulanta. Konieczność rozpuszczania preparatu w wodzie determinuje zastosowanie określonych - rozpuszczalnych nośników, które jednocześnie powinny zapewniać wysoką przeżywalność komórek w procesie suszenia, stabilność aktywności biologicznej w czasie przechowywania oraz korzystne warunki uwadniania suszonych kultur po sporządzeniu wodnego roztworu roboczego.
Jakkolwiek asortyment znanych biopreparatów do kiszenia pasz jest znaczny, to istnieje duże zapotrzebowanie na nowe preparaty poprawiające zarówno jakość jak i tlenową stabilność kiszonek po otwarciu zbiorników. Bowiem konserwowanie i przechowywanie pasz trudno kiszących się stanowi nadal ważny i nie do końca rozwiązany problem, a istniejące preparaty nie spełniają wszystkich oczekiwań hodowców bydła.
Celem wynalazku jest bakteryjny preparat przeznaczony do poprawy procesu kiszenia zielonek oraz poprawy ich wartości pokarmowej, strawności i stabilności tlenowej, który zawiera kulturę starterową bakterii fermentacji mlekowej wyselekcjonowanych z naturalnego środowiska, nie poddanych modyfikacjom genetycznym i posiadających status bezpiecznych dla ludzi i zwierząt GRAS.
Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek zawierający, kulturę starterową będącą mieszaniną bakterii homofermentatywnych i heterofermentatywnych oraz nośniki, emulgator i substancję ochronną, charakteryzuje się tym, że jako kulturę starterową zawiera: Lactobacillus plantarum K KKP/593/p w iloś ci 30-50%, Lactobacillus plantarum C KKP/788/p w ilo ś ci 30-50%, Lactobacillus brevis KKP/839
PL 208 393 B1 w ilości 5-20% i Lactobacillus buchneri KKP/907 w ilości 5-20%, przy czym stosunek bakterii homofermentatywnych do heterofermentatywnych wynosi od 3:1 do 5:1 najkorzystniej jak 4:1. Ponadto bakteryjny preparat do kiszenia zielonek zawiera nośniki w postaci skrobi rozpuszczalnej i sacharozy i glukozy i laktozy oraz emulgator lecytynę i substancję ochronną betainę.
Zastosowane w preparacie według wynalazku szczepy zostały wyselekcjonowane z naturalnego środowiska roślinnego z terenu Polski i zdeponowane w Kolekcji Kultur Drobnoustrojów Przemysłowych Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu według wynalazku dla każdego szczepu oddzielnie, polegający na: namnażaniu inokulum, hodowli wgłębnej bakterii, wydzielaniu biomasy, mieszaniu biomasy z nośnikami, emulgatorami i substancjami ochronnymi, granulowaniu, suszeniu fluidyzacyjnym oraz mieszaniu preparatów poszczególnych szczepów, charakteryzuje się tym, że hodowlę prowadzi się w pożywce zawierającej: sacharozę, namok kukurydziany, ekstrakt słodowy, ekstrakt drożdżowy, siarczan amonu, siarczan magnezu, siarczan manganu, fosforan dwuamonowy i sorbitol, a mieszanie biomasy z pozostałymi składnikami odbywa przy zachowaniu zawartości suchej masy w preparacie na poziomie 89,5-90,5%. Uzyskane półprodukty preparatów poszczególnych szczepów granuluje się do wielkości cząstek 1-1,5 mm i suszy do zawartości suchej masy 91,5-94,0%, a następnie miesza przy zachowaniu proporcji bakterii homofermentatywnych: Lactobacillus plantarum K KKP/593/p i Lactobacillus plantarum C KKP/788/p, do heterofermentatywnych: Lactobacillus brevis KKP/839 i Lactobacillus buchneri KKP/907 w proporcjach od 3:1 do 5:1 najkorzystniej jak 4:1.
Hodowlę bakterii w sposobie według wynalazku prowadzi się w temperaturze 30-37°C, najkorzystniej 35°C, przy pH 5,6-5,9 najkorzystniej 5,8 - regulowanym wodą amoniakalną, w czasie 16-18 godzin.
Nieoczekiwanie okazało się, że synergiczne działanie szczepów homofermentatywnych Lactobacillus plantarum K KKP/593/p i Lactobacillus plantarum C KKP/788/p, o zdolności do biosyntezy enzymów amylolitycznych i celulolitycznych oraz heterofermentatywnych szczepów Lactobacillus brevis KKP/839 i Lactobacillus buchneri KKP/907, o zdolności do hamowania wtórnej fermentacji tlenowej kiszonek, skomponowanych w stosunku od 3:1 do 5:1, najkorzystniej jak 4:1, pozwala na wykorzystanie węglowodanów zapasowych i strukturalnych roślin, co w warunkach niedoboru cukrów fermentujących oraz nie osiągania minimum cukrowego w materiale roślinnym, umożliwia poprawę procesu fermentacji mlekowej, a zatem jakości, wartości pokarmowej i smakowitości wytwarzanych kiszonek. Zastosowana kompozycja szczepów bakterii w preparacie według wynalazku powoduje przedłużenie trwałości tlenowej kiszonek do 14 dni od momentu otwarcia silosu.
Ponadto nieoczekiwanie okazało się, że zastosowanie kompozycji nośników zawierającej: skrobię rozpuszczalną, sacharozę, glukozę, laktozę oraz lecytynę jako emulgator i betainę jako substancję ochronną, umożliwia otrzymanie preparatu o korzystnych cechach z technologicznego punktu widzenia - łatwość granulacji oraz suszenia fluidyzacyjnego (bez tendencji do zbrylania i zatrzymywania nadmiernej ilości wilgoci wewnątrz granulek preparatu).
Kultura starterowa, wchodząca w skład preparatu według wynalazku, odznacza się następującymi cechami użytkowymi niezbędnymi do stymulowania procesu kiszenia roślin:
- intensywnym namnażaniem biomasy i szybkim opanowywaniem środowiska,
- intensywnym wytwarzaniem kwasu mlekowego w pierwszej dobie kiszenia,
- biosyntezą pożądanych enzymów: amylaz, celulaz, glukanaz i ksylanaz,
- biosyntezą metabolitów o aktywności antybakteryjnej, antygrzybowej oraz przeciwdziałających procesom wtórnej fermentacji tlenowej kiszonek,
- biosyntezą związków odpowiedzialnych za aromat i smakowitość pasz.
Otrzymany preparat charakteryzuje się dużą porowatością granulek, co zapewnia dobrą rozpuszczalność, a zawarta w preparacie skrobia oraz betaina chronią błony komórkowe przed uszkodzeniem w czasie rekrystalizacji cukrów stanowiących nośniki zawarte w wilgotnym preparacie oraz zabezpieczają komórki przed stresem dehydratacyjnym zapewniając wysoką przeżywalność podczas suszenia (60-80%) oraz stabilność biologiczną w czasie przechowywania preparatów zawierających komórki będące w stanie anabiozy. Skład pożywki zastosowanej w hodowli bakterii umożliwia uzyskiwanie wysokiej wydajności od 10 do 13 g biomasy/1 I pożywki.
P r z y k ł a d
Sposób wytwarzania preparatu bakteryjnego każdego szczepu bakterii oddzielnie, w postaci granulatu
Technologia wytwarzania preparatu każdego szczepu bakterii oddzielnie w postaci suchej składała się z następujących etapów:
PL 208 392 B1
- namnażania inokulum (stadium probówkowe oraz stadium kolbkowe w trzech etapach),
- hodowli produkcyjnej (inokulum wyhodowane w skali kolbkowej służy do zaszczepienia fermentora),
- wydzielania biomasy na wirówkach,
- sporządzania wilgotnego preparatu,
- suszenia preparatu.
Przykładowy sposób namnażania inokulum szczepu Lactobacillus plantarum K KKP/593/p
I. Stadium probówkowe: dwie probówki zawierające po 10 ml podłoża MRS.
II. Stadium kolbkowe:
- po 24 h przeszczepianie do dwóch kolbek zawierających po 100 ml pożywki,
- po 24 h przeszczepianie do dwóch kolbek zawierających po 500 ml pożywki,
- po 24 h przeszczepianie do dwóch kolb zawierających po 5 I pożywki.
Ilość inokulum otrzymana według opisanego schematu wystarczyła do zaszczepienia pożywki o objętości 100 I.
Warunki hodowli
Hodowlę prowadzono w pożywce zawierającej: sacharozę, namok kukurydziany, ekstrakt słodowy, ekstrakt drożdżowy, siarczan amonu, siarczan magnezu, siarczan manganu, fosforan dwuamonowy i sorbitol, w temperaturze 35°C, przy pH 5,8 regulowanym za pomocą wody amoniakalnej, w czasie 16-18 godzin,
Wydzielanie biomasy po zakończeniu hodowli
Do wydzielania biomasy użyto wirówki o współczynniku rozdziału (współczynniku uwielokrotnienia przyspieszenia ziemskiego) powyżej 13000 x g. Po przeprowadzeniu hodowli w podanych wyżej warunkach uzyskano 1020 g biomasy bakterii o zawartości 33% s.m.
Otrzymaną po wirowaniu biomasę bakterii (dla każdego szczepu oddzielnie) zmieszano z następującymi składnikami: sacharozą, glukozą, laktozą, skrobią rozpuszczalną oraz lecytyną i betainą. Po dokładnym wymieszaniu, przetłaczano przez sito o średnicy oczek 1,5 mm, uzyskując wilgotny granulat, który suszono przez 15 min w suszarni fluidyzacyjnej, przy maksymalnej temperaturze 34°C.
Otrzymany preparat każdego szczepu bakterii charakteryzował się zawartością suchej masy na poziomie 91,5-94%.
Otrzymane preparaty poszczególnych szczepów zmieszano razem w następujących proporcjach:
Lactobacillus plantarum KKP/593/p - 40%, Lactobacillus plantarum KKP/788/p - 40%, Lactobacillus brevis KKP 839 - 10%, Lactobacillus buchneri KKP 907 - 10%.
W 1 g suchego preparatu zawartość jednostek tworzących kolonie bakterii wynosiła 2 x 109.
Wytworzony preparat według wynalazku zastosowano do produkcji kiszonek z roślin kukurydzy. Preparat stosowany był w formie oprysku po rozpuszczeniu w wodzie pitnej, w dawce 5 g na 1 tonę zakiszanej masy zielonej. Proces kiszenia trwał 6 tygodni. Otrzymane kiszonki poddano analizie chemicznej i oceniono ich jakość według skali Fliega-Zimmera. Uzyskane wyniki przedstawiono w tabeli 1.
T a b e l a 1
Wpływ dodatku preparatu według wynalazku na jakość kiszonek z roślin kukurydzy po 6 tygodniach kiszenia
Sposób wykonania kiszonki Wyniki analizy kiszonki Jakość kiszonki wg Skali Fliega- Zimmera
Zawartość, %
pH suchej masy białka ogólnego włókna surowego kwasów organicznych
mlekowego octowego masłowego
z dodatkiem preparatu wg wynalazku 4,2 22,5 3,2 5,4 2,3 0,45 brak bardzo dobra
bez dodatku preparatu 5,0 21,0 3,0 5,8 1,1 0,70 0,25 zła
PL 208 393 B1
Dodatek preparatu według wynalazku przyczynił się do poprawy:
- jakości kiszonki ze złej na bardzo dobrą,
- wartości żywieniowej wyrażonej wzrostem zawartości białka i obniżeniem zawartości włókna,
- poprawy jakości i stabilności tlenowej wyrażonej wzrostem zawartości kwasu mlekowego i octowego oraz brakiem kwasu masłowego.
Wpływ preparatu wg wynalazku na zawartość podstawowych składników pokarmowych w kiszonkach z traw i ich strawność dla zwierząt przeżuwających określono na podstawie wyników doświadczeń żywieniowych. Badania żywieniowe z udziałem rosnących owiec, karmionych kiszonkami z traw wykonanych z dodatkiem i bez dodatku preparatu, wykonano w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Karasia. Wyniki badań przedstawiono w tabelach 2, 3 i 4.
T a b e l a 2
Wpływ preparatu wg wynalazku na zawartość podstawowych składników pokarmowych w kiszonkach z traw
Sposób wykonania kiszonki Zawartość, %
suchej masy popiołu surowego białka ogólnego tłuszczu surowego włókna surowego bezazotowych wyciągowych
z dodatkiem preparatu wg wynalazku 20,67 1,85 2,21 0,76 6,10 9,75
bez dodatku preparatu 18,40 1,11 2,06 0,78 5,03 9,42
Kiszonka z traw, wykonana z dodatkiem preparatu, charakteryzowała się wyższą zawartością białka ogólnego, włókna surowego, a także popiołu surowego i bezazotowych wyciągowych w porównaniu z kiszonką bez dodatku preparatu.
T a b e l a 3
Współczynniki strawności składników pokarmowych otrzymane w wyniku doświadczenia żywieniowego z udziałem rosnących owiec, żywionych kiszonką z traw z dodatkiem i bez dodatku preparatu wg wynalazku
Grupa zwierząt karmiona kiszonką Współczynniki strawności składników pokarmowych kiszonek, %
substancja organiczna, białko ogólne tłuszcz surowy włókno surowe bezazotowe wyciągowe
z dodatkiem preparatu wg wynalazku 61,17 46,11 31,29 67,15 63,17
bez dodatku preparatu 56,97 43,90 29,53 58,89 61,08
Współczynniki strawności wszystkich składników pokarmowych były wyższe u owiec żywionych kiszonką doświadczalną z dodatkiem preparatu wg wynalazku.
T a b e l a 4
Wpływ preparatu wg wynalazku na retencję azotu (N ) u rosnących owiec żywionych kiszonkami z traw
Grupa zwierząt karmiona kiszonką Bilans azotu, g
N pobrany z kiszonką N wydalony w kale N wydalony w moczu Retencja
z dodatkiem preparatu wg wynalazku 9,93 5,37 3,39 + 1,16
bez dodatku preparatu 9,28 4,93 3,60 +0,75
W wyniku synergicznego działania szczepów bakterii, wchodzących w skład preparatu Lactosil, dodanego do kiszenia traw, uzyskano w badaniach żywieniowych zwiększenie strawności składników pokarmowych kiszonek oraz wyższą retencję azotu w organizmie owiec, w porównaniu z grupą kontrolną żywioną kiszonką bez dodatku preparatu.

Claims (3)

1. Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek zawierający kulturę starterową będącą mieszaniną bakterii homofermentatywnych i heterofermentatywnych oraz nośniki, emulgator i substancję ochronną, znamienny tym, że jako kulturę starterową zawiera: Lactobacillus plantarum K KKP/593/p w ilości 30-50%, Lactobacillus plantarum C KKP/788/p w ilości 30-50%, Lactobacillus brevis KKP/839 w ilości 5-20% i Lactobacillus buchneri KKP/907 w ilości 5-20%, przy czym stosunek bakterii homofermentatywnych do heterofermentatywnych wynosi od 3:1 do 5:1 najkorzystniej jak 4:1, a ponadto zawiera nośniki w postaci skrobi rozpuszczalnej i sacharozy i glukozy i laktozy oraz emulgator lecytynę i substancję ochronną betainę.
2. Sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu do kiszenia zielonek dla każdego szczepu oddzielnie, polegający na: namnażaniu inokulum, hodowli wgłębnej bakterii, wydzielaniu biomasy, mieszaniu biomasy z nośnikami, emulgatorami i substancjami ochronnymi, granulowaniu, suszeniu fluidyzacyjnym oraz mieszaniu preparatów poszczególnych szczepów, znamienny tym, że hodowlę prowadzi się w pożywce zawierającej: sacharozę, namok kukurydziany, ekstrakt słodowy, ekstrakt drożdżowy, siarczan amonu, siarczan magnezu, siarczan manganu, fosforan dwuamonowy i sorbitol, a biomasę z pozostałymi składnikami miesza się przy zachowaniu zawartości suchej masy na poziomie 89,5-90,5%, granuluje do wielkości cząstek 1-1,5 mm i suszy do zawartości suchej masy 91,5-94,0%, a nastę pnie miesza się preparaty poszczególnych szczepów przy zachowaniu proporcji bakterii homofermentatywnych: Lactobacillus plantarum K KKP/593/p i Lactobacillus plantarum C KKP/788/p, do heterofermentatywnych: Lactobacillus brevis KKP/839 i Lactobacillus buchneri KKP/907, od 3:1 do 5:1 najkorzystniej jak 4:1.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że hodowlę bakterii prowadzi się w temperaturze
30-37°C, najkorzystniej 35°C, przy pH 5,6-5,9 najkorzystniej 5,8 - regulowanym wodą amoniakalną, w czasie 16-18 godzin.
PL380358A 2006-08-02 2006-08-02 Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek oraz sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu do kiszenia zielonek PL208392B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380358A PL208392B1 (pl) 2006-08-02 2006-08-02 Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek oraz sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu do kiszenia zielonek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380358A PL208392B1 (pl) 2006-08-02 2006-08-02 Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek oraz sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu do kiszenia zielonek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL380358A1 PL380358A1 (pl) 2008-02-04
PL208392B1 true PL208392B1 (pl) 2011-04-29

Family

ID=43027833

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL380358A PL208392B1 (pl) 2006-08-02 2006-08-02 Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek oraz sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu do kiszenia zielonek

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL208392B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL380358A1 (pl) 2008-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102255611B1 (ko) 복합 균주를 이용한 완전배합 발효사료의 제조방법
ES2771857T3 (es) Cepas de Lactobacillus de acción rápida y su uso para mejorar la estabilidad aeróbica del ensilado
CA2934976A1 (fr) Utilisation d'une composition enzymatique dans l'alimentation des ruminants
CN1259849C (zh) 青贮专用乳酸菌接种剂及其制造方法
CN113273645B (zh) 一种饲料桑类青绿饲料的青贮方法
CZ280316B6 (cs) Způsob uchovávání píce
PL214583B1 (pl) Szczep bakterii Lactobacillus plantarum S, zastosowanie szczepu bakterii Lactobacillus plantarum S oraz preparat do kiszenia pasz objetosciowych
CN102406068A (zh) 一种能够保护猪肠道健康的微生物发酵饲料的制备方法
KR20010028656A (ko) 농가 부산물을 이용한 가축사료 및 그 제조 방법
CN105166324B (zh) 一种利用苎麻骨培养基菌糠制作饲料的方法
KR101115306B1 (ko) 대추를 이용한 가축용 고체발효 생균제 조성물 및 이의 제조방법
RU2497378C2 (ru) Способ производства кормовой добавки с ферментативными свойствами для птицеводства
CN101849618A (zh) 一种饲用复合酶的生产方法
KR20010103114A (ko) 미생물제제 첨가제가 함유된 사료의 제조방법
KR100688441B1 (ko) 감귤박을 이용한 사료첨가제 및 그의 제조방법
CN105802871B (zh) 乳酸菌群及其在秸秆饲料制备中的应用
US9370199B2 (en) Strain of Lactobacillus buchneri A, composition, a multi-component preparation for starch-rich plant preservation, their use and a method for plant preservation
PL208392B1 (pl) Bakteryjny preparat do kiszenia zielonek oraz sposób wytwarzania bakteryjnego preparatu do kiszenia zielonek
CN111184135A (zh) 一种盐地碱蓬颗粒饲料及其在羊养殖中的应用
EP3141606A1 (en) Biocatalyst for silages for livestock feeding
KR101791850B1 (ko) 반추가축용 완전배합사료 및 사일리지 발효 촉진제
JPH01206958A (ja) 飼料用ビール粕発酵物の製造法
CN115786228B (zh) 乳酸杆菌基因工程菌及其应用
KR100970569B1 (ko) 칸디다 펠리쿠로사 sw001(kfcc11481p), 이를 포함한 사일리지 첨가제, 분뇨악취개선제 및 농산물 발효제
RU2497373C2 (ru) Способ производства кормовой добавки для продуктивных животных