PL207917B1 - Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie - Google Patents

Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie

Info

Publication number
PL207917B1
PL207917B1 PL380341A PL38034106A PL207917B1 PL 207917 B1 PL207917 B1 PL 207917B1 PL 380341 A PL380341 A PL 380341A PL 38034106 A PL38034106 A PL 38034106A PL 207917 B1 PL207917 B1 PL 207917B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
measuring
sensor
head
rod
linear
Prior art date
Application number
PL380341A
Other languages
English (en)
Other versions
PL380341A1 (pl
Inventor
Maciej Szafarczyk
Rafał Wypysiński
Original Assignee
Inst Tech Eksploatacji
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Tech Eksploatacji, Politechnika Warszawska filed Critical Inst Tech Eksploatacji
Priority to PL380341A priority Critical patent/PL207917B1/pl
Publication of PL380341A1 publication Critical patent/PL380341A1/pl
Publication of PL207917B1 publication Critical patent/PL207917B1/pl

Links

Landscapes

  • Machine Tool Sensing Apparatuses (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie, poprzez sprawdzanie dokładności pozycjonowania i poprawności zaprogramowanych torów ruchu.
W przemyśle istnieje potrzeba sprawdzania dokładności pozycjonowania i trajektorii ruchów realizowanych w maszynach sterowanych numerycznie. W celu określenia niepewności położenia i ruchów w przestrzeni elementów wykonawczych maszyn stosowany jest zestaw diagnostyczny do pomiaru dokładności geometrycznej maszyn o co najmniej dwóch ruchach sterowanych numerycznie, wyposażony w teleskopowy pręt, zakończony przegubami kulistymi, tak zwany DBB (Double Ball Bar) opisany w patentowym europejskim opisie zgłoszeniowym nr EP 0 258 471 A1. Pręt taki zawiera czujnik zmian jego długości, czyli zmian odległości między kulistymi przegubami przymocowanymi do elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny. Oba przeguby są mocowane w uchwytach magnetycznych, z których jeden jest przymocowany do nieobracają cego się wrzeciona, a drugi do stołu centrum obróbkowego. Podczas badań elementy końcowe poruszają się względem siebie po okręgu, a sygnały z czujnika pręta, wskutek zmian promienia realizowanego ruchu po okręgu, czyli odchyłki od idealnego okręgu, są przekazywane do komputera, a następnie analizowane w celu okreś lenia stanu technicznego maszyn i wykorzystywane do oceny poprawnoś ci geometryczno-ruchowej maszyny i poprawności działania jej układu sterującego.
Znane są także urządzenia pomiarowe do określenia współrzędnych w przestrzeni trójwymiarowej, wykorzystujące przyrządy optyczne do pomiaru zmian długości pręta teleskopowego mocowanego przegubowo w określonych punktach pomiędzy elementem wykonawczym i korpusem obrabiarki. W opisie patentowym US 5428446 do pomiaru zmiany długości pręta wykorzystano interferometr optyczny, mający źródło promieniowania, na przykład w postaci lasera, układ optyczny i detektor promieniowania na wyjściu układu optycznego połączony z komputerem. Odpowiedni układ jednego lub więcej pomiarowych prętów teleskopowych LBB (Laser Ball Bar) umożliwia określenie położenia punktu w płaskim lub przestrzennym niezależnym układzie współrzędnych.
W polskim zgł oszeniowym opisie patentowym P 378784 okreś lono metodę sprawdzania dokładności maszyn NC za pomocą urządzenia wyposażonego w pręt teleskopowy (mocowany do pary elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny poprzez przeguby kuliste), czujnik do pomiaru zmiany długości pręta, oraz przyrząd do pomiaru położenia kątowego pręta. Charakterystyczne do tego rozwiązania jest położenie osi pomiarowych enkoderów kątowych na wspólnej płaszczyźnie, co ułatwia zastosowanie przegubu Cardana. Zmiany długości pręta teleskopowego są rejestrowane za pomocą czujnika drutowego lub interferometru laserowego. Do pomiarów kąta zalecono enkodery optyczne lub głowice laserowe z naklejonymi na tarczach taśmami z podkładką.
Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie, wyposażone w sztywny pręt zamocowany do pary elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny poprzez przegub kulisty, czujnik pomiaru przemieszczenia pręta względem głowicy, oraz czujnik do pomiaru położenia kątowego pręta, charakteryzuje się tym, że jeden czujnik do pomiaru położenia kątowego osadzony jest w osi obrotu pionowego wałka w podstawie i mierzy obroty pionowego wałka połączonego z górnym korpusem, w którym obraca się poziomy wałek, którego obroty mierzy drugi czujnik do pomiaru położenia kątowego, osadzony w górnym korpusie, z którym połączona jest głowica czujnika przemieszczeń liniowych mierząca przemieszczenia sztywnego pręta. Natomiast czujnik przemieszczeń liniowych stanowi głowica i przesuwający się w niej sztywny pręt, którego jeden koniec zamocowany jest za pomocą kulistego przegubu, do magnetycznego uchwytu, zaś drugi koniec może się swobodnie przemieszczać, a równolegle do pręta pomiarowego umieszczono co najmniej jedną prowadnicę liniową, którą stanowi prowadnica i wózek, przy czym wózek jest nieruchomy, a jeden koniec prowadnicy jest połączony z kulistym przegubem, zaś drugi z przeciwległym końcem czujnika przemieszczeń liniowych za pomocą łączników. Natomiast czujnik pomiarowy określający przemieszczenia liniowe pręta stanowi kulkowy liniowy enkoder z głowicą, a pierwszy i drugi czujnik pomiaru kąta stanowią enkodery, korzystnie pierścieniowe enkodery optyczne.
Zgodnie z wynalazkiem uzyskano zwiększenie przestrzeni pomiarowej urządzenia poprzez umożliwienie przesuwania pręta w głowicy. Umieszczenie pomiaru kąta obrotu wokół osi pionowej w podstawie znacznie uprościło konstrukcję i pozwoliło na wykorzystanie większych pierścieni o większej dokładnoś ci.
PL 207 917 B1
Wynalazek jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok ogólny urządzenia do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie w ujęciu perspektywicznym, a fig. 2 fragment rozbudowanej wersji urządzenia z górnym korpusem, czujnikiem pomiaru przemieszczeń liniowych, jednym enkoderem kątowym i dodatkową prowadnicą, w widoku perspektywicznym.
Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie wyposażone jest w podstawę 1, w której obraca się pionowy wałek 2a, połączony z górnym korpusem 2. W górnym korpusie 2 znajduje się poziomy wałek 3, który może się obracać. Z poziomym wałkiem 3 połączona jest głowica 8 czujnika pomiaru przemieszczeń liniowych, wewnątrz której przesuwa się sztywny pręt 8a czujnika, zakończony z jednej strony kulistym przegubem 5, zaś z drugiej swobodnym końcem. Kulisty przegub 5 jest mocowany w uchwycie narzędziowym za pomocą magnetycznego uchwytu 4. Z pionowym wałkiem 2a jest połączony pierścień kątowego enkodera 7a, którego obrót jest mierzony przez pomiarową głowicę 7, zaś z poziomym wałkiem 3 jest połączony pierścień kątowego enkodera 6a, którego obrót jest mierzony przez pomiarową głowicę 6. W celu poprawienia sztywności układu i zabezpieczenia przed obrotem pręta 8a czujnika przemieszczeń liniowych możliwe jest zastosowanie dodatkowego prowadzenia w postaci prowadnicy 9a, prowadzonej w wózku prowadnicy 9, pręt 8a jest wtedy łączony z prowadnicą 9a za pomocą łączników 10.
Po zamocowaniu podstawy 1 urządzenia na stole lub łożu obrabiarki sterowanej numerycznie, oraz kulistego przegubu 5 poprzez magnetyczny uchwyt 4 we wrzecionie obrabiarki, głowicy lub uchwycie narzędziowym, dokonywany jest pomiar przemieszczenia pręta 8a względem głowicy 8, zamocowanej nieruchomo do poziomego wałka 3. Równocześnie dokonywany jest pomiar położenia kątowego w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach za pomocą dwóch czujników pomiaru kąta stanowiących enkodery pierścieniowe, w których strumień światła wysyłany przez laserowe głowice 6 i 7 pada na taśmy optyczne pierścieni 6a i 7a, wraca do głowicy i generuje sygnały określające zmiany położenia kątowego odpowiednich wałków, z którymi pierścienie są połączone. Sygnały te, oraz sygnał czujnika pomiarowego przemieszczenia pręta 8a w głowicy 8, są przekazywane do układu pomiarowego komputera i przetwarzane według określonego programu badawczego do użytecznej postaci na przykład przeliczane na współrzędne kartezjańskie.
Poprzez porównanie zmierzonego położenia jednego z elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny z położeniem zadanym układu sterowania numerycznego centrum obróbkowego, można uzyskać przestrzenną dokładność maszyny sterowanej numerycznie w wybranym punkcie sferycznego płata wyznaczonego ograniczeniami wynikającymi z uwarunkowań konstrukcyjnych. W przypadku osiągnięcia przez urządzenie położenia zabronionego, nastąpi rozłączenie kulistego przegubu 5 z magnetycznym uchwytem 4.

Claims (6)

1. Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie, wyposażone w sztywny pręt zamocowany do pary elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny poprzez przegub kulisty, czujnik pomiaru przemieszczenia pręta względem głowicy oraz czujnik do pomiaru położenia kątowego pręta, znamienne tym, że jeden czujnik do pomiaru położenia kątowego osadzony jest w osi obrotu pionowego wałka /2a/ w podstawie /1/, i mierzy obroty pionowego wałka /2a/ połączonego z górnym korpusem /2/, w którym obraca się poziomy wałek /3/, którego obroty mierzy drugi czujnik do pomiaru położenia kątowego, osadzony w górnym korpusie /2/, z którym połączona jest głowica /8/ czujnika przemieszczeń liniowych, mierząca przemieszczenia sztywnego pręta /8a/.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik przemieszczeń liniowych stanowi głowica /8/ i przesuwający się w niej sztywny pręt /8a/, którego jeden koniec zamocowany jest za pomocą kulistego przegubu /5/, do magnetycznego uchwytu /4/, zaś drugi koniec może się swobodnie przemieszczać.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że równolegle do pręta pomiarowego umieszczono co najmniej jedną prowadnicę liniową, którą stanowi prowadnica /9a/ i wózek /9/, przy czym wózek jest nieruchomy a jeden koniec prowadnicy jest połączony z kulistym przegubem /5/, zaś drugi z przeciwległym końcem czujnika przemieszczeń liniowych za pomocą łączników /10/.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik pomiarowy określający przemieszczenia liniowe pręta stanowi kulkowy liniowy enkoder /8a/ z głowicą /8/.
PL 207 917 B1
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy i drugi czujnik pomiaru kąta /6/ i /6a/ oraz /7/ i /7a/ stanowią enkodery.
6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 5, znamienne tym, że pierwszy i drugi czujnik pomiaru kąta stanowią pierścieniowe enkodery optyczne.
PL380341A 2006-07-31 2006-07-31 Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie PL207917B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380341A PL207917B1 (pl) 2006-07-31 2006-07-31 Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380341A PL207917B1 (pl) 2006-07-31 2006-07-31 Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL380341A1 PL380341A1 (pl) 2008-02-04
PL207917B1 true PL207917B1 (pl) 2011-02-28

Family

ID=43027822

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL380341A PL207917B1 (pl) 2006-07-31 2006-07-31 Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL207917B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL380341A1 (pl) 2008-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1988357B1 (en) Coordinate measuring method and device
US7278222B2 (en) Method for measuring a program-controlled machine tool
US9797706B2 (en) Coordinate measuring machine
US7676942B2 (en) Multi-axis positioning and measuring system and method of using
EP3074722B1 (en) Calibration of a coordinate measuring machine using a calibration laser head at the tool centre point
JP2809948B2 (ja) 計算機数値制御機械用の整合装置
EP1968773B1 (en) Method and apparatus for measurement and/or calibration of position of an object in space
US10234272B2 (en) Optical sensor having variable measuring channels
EP0939295A2 (en) Positioning machine
ES2262839T3 (es) Procedimiento para corregir automaticamente errores sistematicos en las maquinas de medicion y produccion y aparato para poner en practica dicho procedimiento.
JP2831610B2 (ja) 測定装置
EP1491287A1 (en) Self-centring sensing device
US6433875B1 (en) Measuring device for measuring the accuracy of the position and track of a moving machine element
TWI754563B (zh) 空間精度誤差量測方法
JP2006145560A (ja) 倣いプローブの校正プログラムおよび校正方法
PL207917B1 (pl) Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie
JP3841273B2 (ja) 倣いプローブの校正装置および校正プログラムおよび校正方法
ES2663122T3 (es) Método de calibración de los ejes de accionamiento de una máquina herramienta
Kono et al. Linked ball bar for flexible motion error measurement for machine tools
PL207418B1 (pl) Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie
Wiessner et al. Test piece for thermal investigations of 5-axis machine tools by on-machine measurements
US20030218288A1 (en) Machining operations automatic positioning system
Salsbury et al. Taut Wire Straightedge Reversal Artifact
RU2084326C1 (ru) Обрабатывающее устройство
JP2002283189A (ja) 工作機械の熱変位測定方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120731