PL207418B1 - Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie - Google Patents

Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie

Info

Publication number
PL207418B1
PL207418B1 PL374749A PL37474905A PL207418B1 PL 207418 B1 PL207418 B1 PL 207418B1 PL 374749 A PL374749 A PL 374749A PL 37474905 A PL37474905 A PL 37474905A PL 207418 B1 PL207418 B1 PL 207418B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
measuring
light beam
telescopic rod
rod
matrix
Prior art date
Application number
PL374749A
Other languages
English (en)
Other versions
PL374749A1 (pl
Inventor
Maciej Szafarczyk
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL374749A priority Critical patent/PL207418B1/pl
Publication of PL374749A1 publication Critical patent/PL374749A1/pl
Publication of PL207418B1 publication Critical patent/PL207418B1/pl

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie, zwłaszcza do sprawdzania dokładności pozycjonowania i trajektorii ruchów elementów wykonawczych.
W przemyś le istnieje potrzeba sprawdzania dokł adnoś ci pozycjonowania i trajektorii ruchów realizowanych w maszynach sterowanych numerycznie (maszynach NC), na przykład: w obrabiarkach NC, współrzędnościowych maszynach pomiarowych, robotach. W celu pełnego sprawdzania dokładności położeń i ruchów w przestrzeni elementów wykonawczych maszyn stosuje się urządzenie pomiarowe wprowadzające własny układ współrzędnych, niezależny od badanej maszyny.
W polskim zgłoszeniu patentowym P.369495 jest przedstawiony sposób badania dokładności maszyn sterowanych numerycznie, polegający na zastosowaniu sferycznego układu współrzędnych. Opisane tam urządzenie wykorzystuje pręt teleskopowy z czujnikiem określającym całkowitą długość pręta i dwa czujniki kątów płaskich określających położenie kątowe pręta w przestrzeni. Pręt taki, nazwany prętem wektorowym i oznaczany skrótem VB (Vector Bar), mocowany jest do elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny poprzez przeguby umożliwiające zmiany położenia kątowego pręta. Traktując sygnały z tych trzech czujników jako współrzędne biegunowe można w każdej chwili określić położenie elementu końcowego maszyny w przestrzeni. Porównując zmierzone położenie z położeniem zadanym do układu sterowania numerycznego można uzyskać przestrzenną niepewność maszyny NC w wybranym punkcie sferycznego płata wyznaczonego ograniczeniami wynikającymi z maksymalnych zmian długości i zmian położeń kątowych konkretnego pręta wektorowego VB. W celu badań niepewności koniec pręta może się poruszać wewnątrz tego płata po dowolnej trajektorii.
Znane są także urządzenia pomiarowe do określenia współrzędnych w przestrzeni trójwymiarowej, wykorzystujące przyrządy optyczne do pomiaru zmian długości pręta teleskopowego mocowanego przegubowo w określonych punktach pomiędzy elementem wykonawczym i korpusem obrabiarki. W opisie patentowym US5428446 do pomiaru zmiany długości pręta wykorzystano interferometr optyczny, posiadający źródło promieniowania, na przykład w postaci lasera, układ optyczny i detektor promieniowania na wyjściu układu optycznego połączony z komputerem. Odpowiedni układ jednego lub więcej pomiarowych prętów teleskopowych LBB (Laser Bar Ball) umożliwia określenie położenia punktu w płaskim lub przestrzennym niezależnym układzie współrzędnych.
Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie, wyposażone w pręt teleskopowy mocowany do pary elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny poprzez przeguby kuliste, czujnik do pomiaru zmiany długości pręta, oraz przyrząd do pomiaru położenia kątowego pręta, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przyrząd do pomiaru położenia kątowego składa się z dwuwymiarowej matrycy elementów światłoczułych przymocowanej do korpusu pierwszego przegubu kulistego, korzystnie przegubu Cardana, oraz źródła strumienia światła przymocowanego do pręta teleskopowego. Oś optyczna źródła strumienia światła padającego na matrycę jest usytuowana w osi geometrycznej pręta teleskopowego.
W korzystnym wykonaniu urządzenia, pierwszy przegub kulisty składa się z widełek połączonych trwale z jedną częścią pręta teleskopowego i z pierścieniowego łącznika połączonego z widełkami i korpusem pierwszego przegubu kulistego poprzez przeguby płaskie. Matryca elementów światłoczułych stanowi matrycę CCD. Źródło strumienia światła stanowi laser. Korpus pierwszego przegubu kulistego ma postać pojemnika, wewnątrz którego jest umieszczona matryca elementów światłoczułych.
Korzystnym jest, jeżeli źródło strumienia światła ma na wyjściu element światłodzielący usytuowany w środku pierwszego przegubu kulistego.
Zastosowanie dwuwymiarowej matrycy elementów światłoczułych umożliwia pomiar kąta przestrzennego jednym czujnikiem, co upraszcza znacznie konstrukcję, zwiększając możliwą do uzyskania dokładność. Dodatkową zaletą zastosowania strumienia laserowego do pomiaru kąta pochylenia może być wykorzystanie innego strumienia lasera do interferometrycznego pomiaru długości pręta tworzącego promień w układzie współrzędnych sferycznych. Ponadto ze źródła strumienia światła można wysyłać rozbieżne wiązki światła w celu zwiększenia zakresu pomiarowego przy określonych wymiarach matrycy elementów światłoczułych.
PL 207 418 B1
Wynalazek jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia urządzenie do pomiaru dokładności maszyn NC w perspektywie.
Przedstawione na fig. 1 urządzenie do pomiaru dokładności maszyn NC jest przeznaczone do badania dokładności położeń i trajektorii w trój-współrzędnościowym układzie XYZ centrum obróbkowego korpusowego. Urządzenie jest wyposażone w pręt teleskopowy 2, 6 z wbudowanym czujnikiem do pomiaru zmiany długości pręta. Pręt teleskopowy 2, 6 jest mocowany do paty elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny, wrzeciona i stołu, poprzez dwa przeguby kuliste umożliwiające zmianę położenia kątowego pręta. Pomiar położenia kątowego pręta jest realizowany przez przyrząd złożony z dwuwymiarowej matrycy 8 elementów światłoczułych i laserowe źródło strumienia światła 7 padającego na matrycę 8. Matryca 8 jest przymocowana do korpusu 5 pierwszego przegubu kulistego, stanowiącego przegub Cardana. Drugi przegub kulisty ma postać przegubu kulowego 1. Przegub Cardana składa się z widełek 3 połączonych trwale zjedna częścią 6 pręta teleskopowego 2, 6, oraz pierścieniowego łącznika 4 połączonego z widełkami 3 i korpusem 5 poprzez przeguby płaskie utworzone przez dwie pary gniazd i czopów leżących na dwóch wzajemnie prostopadłych osiach. Korpus 5 ma postać pojemnika, wewnątrz którego jest umieszczona matryca 8 elementów światłoczułych. Matryca 8 ma postać matrycy CCD. Źródło strumienia światła 7 jest przymocowane do jednej części 6 pręta teleskopowego 2, 6 tak, że oś optyczna źródła strumienia światła 7 padającego na matrycę 8 jest usytuowana w osi geometrycznej tego pręta. Na wyjściu źródła strumienia światła 7 jest umieszczony dodatkowo element światłodzielący usytuowany w środku pierwszego przegubu kulistego.
Strumień światła 7 wysyłany przez laserowe źródło tworzy laserowy pręt wektorowy LVB (Laser Vector Bar), który padając na matrycę 8 elementów światłoczułych generuje sygnały określające przestrzenny kąt pochylenia pręta. Sygnały te, oraz sygnały z czujnika mierzącego długość pręta, są przekazywane do komputera, gdzie następuje ich przetworzenie według określonego programu badawczego. W celu zwiększenia zakresu pomiarowego laserowego pręta wektorowego LVB, strumień światła 7 wysyłany ze źródła może być rozdzielony za pomocą elementu światłodzielącego, umieszczonego w środku przegubu Cardana, na dodatkowe wiązki, rozbieżne pod określonym kątem względem strumienia światła 7.
Przez porównanie zmierzonego położenia jednego z elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny z położeniem zadanym do układu sterowania numerycznego centrum, można uzyskać przestrzenną niepewność maszyny NC w wybranym punkcie sferycznego płata wyznaczonego ograniczeniami wynikającymi z maksymalnych zmian długości pręta teleskopowego 2, 6 i zmian położeń kątowych laserowego pręta wektorowego LVB. Podczas badania przestrzennej niepewności maszyny NC koniec pręta może się poruszać wewnątrz tego płata po dowolnej trajektorii.
Zastosowanie przegubu Cardana z pierścieniowym łącznikiem 4 ułatwia obsługę urządzenia i prowadzenie pomiaru. Możliwe jest także wykorzystanie innego strumienia lasera do interferometrycznego pomiaru długości pręta tworzącego promień w układzie współrzędnych sferycznych.

Claims (6)

1. Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie, wyposażone w pręt teleskopowy mocowany do pary elementów końcowych struktury geometryczno-ruchowej maszyny poprzez przeguby kuliste, czujnik do pomiaru zmiany długości pręta, oraz przyrząd do pomiaru położenia kątowego pręta, znamienne tym, że przyrząd do pomiaru położenia kątowego składa się z dwuwymiarowej matrycy (8) elementów światłoczułych przymocowanej do korpusu (5) pierwszego przegubu kulistego, korzystnie przegubu Cardana, oraz źródła strumienia światła (7) przymocowanego do pręta teleskopowego (2, 6) przy czym oś optyczna źródła strumienia światła (7) padającego na matrycę (8) jest usytuowana w osi geometrycznej pręta teleskopowego (2, 6).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy przegub kulisty składa się z widełek (3) połączonych trwale z jedną częścią pręta teleskopowego (2, 6), oraz z pierścieniowego łącznika (4) połączonego z widełkami (3) i korpusem (5) poprzez przeguby płaskie.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że matryca (8) elementów światłoczułych stanowi matrycę CCD.
PL 207 418 B1
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że źródło strumienia światła (7) stanowi laser.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że korpus (5) ma postać pojemnika, wewnątrz którego jest umieszczona matryca (8).
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że źródło strumienia światła (7) ma na wyjściu element światłodzielący usytuowany w środku pierwszego przegubu kulistego.
PL374749A 2005-04-28 2005-04-28 Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie PL207418B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL374749A PL207418B1 (pl) 2005-04-28 2005-04-28 Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL374749A PL207418B1 (pl) 2005-04-28 2005-04-28 Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL374749A1 PL374749A1 (pl) 2006-10-30
PL207418B1 true PL207418B1 (pl) 2010-12-31

Family

ID=39592634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL374749A PL207418B1 (pl) 2005-04-28 2005-04-28 Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL207418B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT202200021657A1 (it) * 2022-10-20 2024-04-20 Gefran S P A Sensore di rilevazione di una posizione di un componente meccanico all’interno di un sistema di riferimento di coordinate sferiche polari

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT202200021657A1 (it) * 2022-10-20 2024-04-20 Gefran S P A Sensore di rilevazione di una posizione di un componente meccanico all’interno di un sistema di riferimento di coordinate sferiche polari
WO2024084387A1 (en) * 2022-10-20 2024-04-25 Gefran S.P.A. Sensor for detecting a position of a mechanical component within a polar spherical coordinate reference system

Also Published As

Publication number Publication date
PL374749A1 (pl) 2006-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7206037B2 (ja) 運動学的較正
EP0939295B1 (en) Method and apparatus for performing measurements
EP1968773B1 (en) Method and apparatus for measurement and/or calibration of position of an object in space
He et al. A new error measurement method to identify all six error parameters of a rotational axis of a machine tool
US6587802B1 (en) Calibration device for a parallel kinematic manipulator
CN107020544B (zh) 机床
US10234272B2 (en) Optical sensor having variable measuring channels
WO2006079617A1 (en) Device and method for calibrating the center point of a tool mounted on a robot by means of a camera
JP2008547026A (ja) 有関節座標計測機再配置装置及び方法
EP2732934A2 (en) A device for measuring a position of an end effector, especially of a manipulator or a machining tool
CN101680743A (zh) 确定位置
JP6309008B2 (ja) 表面を非常に正確に測定するための方法およびデバイス
KR20110133477A (ko) 로봇 아암을 위한 위치 정보의 측정
Soons Error analysis of a hexapod machine tool
JP2005506543A (ja) 位置測定装置
Bai et al. Kinematic calibration and pose measurement of a medical parallel manipulator by optical position sensors
CN102128596B (zh) 透镜面形偏差检测方法
CZ308920B6 (cs) Způsob a zařízení pro redundantní optické měření a/nebo kalibraci polohy tělesa v prostoru
PL207418B1 (pl) Urządzenie do pomiaru dokładności maszyn sterowanych numerycznie
ES2969876T3 (es) Sistema de medición, y un procedimiento en relación con el sistema de medición
JPH05501006A (ja) 測定装置の校正
JP2015129667A (ja) 計測装置、および計測装置の校正方法
Acero et al. Verification of a laser tracker with an indexed metrology platform
Vrhovec et al. Improvement of coordinate measuring arm accuracy
Røsjordet et al. Methods for experimentally determining stiffness of a multi-axis machining centre

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110428