PL207646B1 - Sposób wytwarzania solanki oraz solanka otrzymywana tym sposobem - Google Patents

Sposób wytwarzania solanki oraz solanka otrzymywana tym sposobem

Info

Publication number
PL207646B1
PL207646B1 PL363772A PL36377202A PL207646B1 PL 207646 B1 PL207646 B1 PL 207646B1 PL 363772 A PL363772 A PL 363772A PL 36377202 A PL36377202 A PL 36377202A PL 207646 B1 PL207646 B1 PL 207646B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
retarder
water
brine
salt
weight
Prior art date
Application number
PL363772A
Other languages
English (en)
Other versions
PL363772A1 (pl
Inventor
Mateo Jozef Jacques Mayer
René Lodewijk Maria Demmer
Original Assignee
Akzo Nobel Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nobel Nv filed Critical Akzo Nobel Nv
Publication of PL363772A1 publication Critical patent/PL363772A1/pl
Publication of PL207646B1 publication Critical patent/PL207646B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01DCOMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
    • C01D3/00Halides of sodium, potassium or alkali metals in general
    • C01D3/14Purification
    • C01D3/16Purification by precipitation or adsorption
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01DCOMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
    • C01D3/00Halides of sodium, potassium or alkali metals in general
    • C01D3/04Chlorides
    • C01D3/06Preparation by working up brines; seawater or spent lyes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Cold Cathode And The Manufacture (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Fluid Adsorption Or Reactions (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania solanki, przez rozpuszczanie źródła soli, zawierającego zanieczyszczenia alkaliczne (ziem alkalicznych), prowadzącego do otrzymania soli o wysokiej czystoś ci. Wynalazkiem jest również solanka wytworzona tym sposobem.
Wiele obecnych soli (głównie NaCl) wytwarza się za pomocą sposobów wyparnych, w których sól krystalizuje się z solanki. Stosowanie w takim sposobie solanki o wysokiej czystości daje różne korzyści.
Taką solankę otrzymuje się typowo przez wydobywanie złoży soli kamiennej w postaci roztworu. Sól kamienna, pochodząca głównie z osadów morskich, jako najważniejsze zanieczyszczenia zawiera sole metali ziem alkalicznych (takich jak Ca, Mg i Sr) oraz sole potasowe. Typowymi przeciwjonami są siarczany, chlorki i bromki. Wraz z jonem siarczanowym, wapń jest obecny jako raczej nierozpuszczalny CaSO4 (anhydryt) i/lub jako polihalit (K2Mg2Ca2(SO4) · 4 H2O).
Całkowita ilość wapnia i siarczanu w złożach soli kamiennej zależy od samego złoża lecz, na przykład, może także zmieniać się w zależności od głębokości, z której wydobywa się sól. Wapń zawarty jest typowo w ilości od 0,5 do 6 gramów na kilogram, a siarczan od 0,5 do 16 gram na kilogram. Wydobywanie w postaci roztworu jest technologią, za pomocą której w specjalnych miejscach można wydobywać ze złoża dobrze rozpuszczalne sole. Zaleta tego sposobu polega na tym, że źle rozpuszczalne zanieczyszczenia, takie jak anhydryt (CaSO4) i gips (CaSO4 · 2H2O) częściowo pozostają w komorach, które się eksploatuje. Jednak uzyskana solanka może być nasycona tymi niepożądanymi zanieczyszczeniami. Jeśli nie przeprowadzi się dodatkowej obróbki zanieczyszczeń alkalicznych (ziem alkalicznych) w surowej solance otrzymanej z dowolnego z wyżej wspomnianych źródeł, będą one powodować odkładanie się twardych powłok osadowych w przewodach grzejnych krystalizatora próżniowego NaCl. Trudno usuwalny siarczan wapnia w wielu postaciach będzie blokował przewody i udaremniał przewodzenie ciepła. W konsekwencji, między innymi, w uzyskanej soli znajdą się zanieczyszczenia, a konsekwencją będzie złe wykorzystanie energii w procesie.
Solanka o wysokiej czystości jest także potrzebna w procesach, w których roztwory soli stosuje się jako surowiec w przemyśle przetwórstwa chemicznego, np. w przemyśle chloru i chloranów. Szczególnie konwersja od rtęci i techniki przeponowej, do technologii membranowej, bardziej przyjaznej dla środowiska, wywołuje zapotrzebowanie na solankę o wysokiej czystości. Solanka do wykorzystania w tych sposobach typowo otrzymywana jest przez rozpuszczanie źródła soli, które może być solą kamienną, solą ze sposobów wyparnych, jak to opisano wyżej i/lub solą otrzymywaną z wykorzystaniem energii słonecznej, taką jak sól z wody z jezior i sól z wody morskiej. Należy zauważyć, że sól zwody morskiej zawiera zwykle mniej niż 3 g/kg CaSO4 ze względu na fakt, że CaSO4 obecny jest zwykle w postaci gipsu, właśnie o ograniczonej rozpuszczalności.
Stwierdzono, że zastosowanie solanki o wysokiej czystości jest przedmiotem zainteresowania przemysłu, ponieważ umożliwia lepsze wykorzystanie energii oraz tworzenie się mniejszej ilości odpadów. Także produkty uzyskiwane w przemyśle przetwórstwa chemicznego mogą być lepszej jakości, jeśli do ich wytwarzania zastosuje się solankę o wysokiej czystości.
Dlatego też usiłowano uzyskać solankę o lepszej jakości. Pierwszym rozwiązaniem było zastosowanie soli o wysokiej czystości, którą rozpuszczano w celu wytworzenia takiej solanki. Taką sól o wysokiej czystości można wytworzyć zapobiegając krystalizacji siarczanu wapnia podczas procesu wytwarzania soli, przez dodawanie specjalnych kryształów szczepiących lub przez zastosowanie inhibitora osadzania się kamienia. Na przykład, w opisie patentowym US nr 3 155 458 ujawniono dodawanie fosforanu skrobi do solanki w procesie krystalizacji wyparnej. Uważa się, że fosforan skrobi zwiększa rozpuszczalność CaSO4 zapobiegając dzięki temu osadzaniu się kamienia i umożliwiając wytwarzanie soli o wysokiej czystości i niskiej zawartości CaSO4. Jednak taki sposób wymaga niepożądanego odciągania strumienia bogatego w CaSO4 z procesu krystalizacji i wymaga także, aby solanka zasadniczo nie zawierała wodorowęglanów. Innym rozwiązaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z surowej solanki przez obróbkę chemiczną tej solanki. Przykład takiej obróbki podany jest w opisie patentowym DE-115677, liczącym więcej niż 100 lat, w którym do strącania wodorotlenku magnezu i gipsu z surowej solanki stosuje się wapno gaszone.
Dodatkowo lub zamiast tych sposobów, podejmowano także wysiłki zwiększenia czystości solanki przez zmniejszenie ilości zanieczyszczeń takich, jak wyżej wspomniany anhydryt, gips i polihalit (i/lub ich analogi strontowe), które rozpuszczają się w solance. Realizuje się to zwykle przez dodawanie pewnych środków do wody stosowanej w procesie lub przez mieszanie tych środków ze źródłem
PL 207 646 B1 soli przed dodaniem wody (szczególnie w przypadku rozpuszczalników dla soli uzyskiwanej z wykorzystaniem energii słonecznej). Takie środki nazywane są następnie „opóźniaczami”.
W opisie DD-115341 ujawniono, że solanka, w szczególnoś ci do wykorzystania w procesach wytwarzania sody amoniakalnej, o zmniejszonej ilości CaSO4 i MgSO4, może być otrzymywana przez dodanie ligninosulfonianu wapnia do wody, stosowanej do wytwarzania roztworu solanki. Dodatek ligninosulfonianu wapnia przypuszczalnie obniża rozpuszczalność CaSO4 i MgSO4.
W opisie patentowym US nr 2 906 599 ujawniono zastosowanie grupy fosforanów, określanych jako „polifosforany”, obejmujących heksametafosforany, w celu zmniejszenia szybkości rozpuszczania siarczanu wapnia (anhydrytu), prowadzące do powstania solanki o zmniejszonej zawartości jonów siarczanowych i jonów wapnia. Stwierdzono, że heksametafosforany w niskich stężeniach (tzn. do 50 ppm w solance) był y najbardziej skutecznymi czynnikami, za ś najbardziej korzystnym opóź niaczem był heksametafosforan sodu.
Obecnie, w sprzedaży znajduje się inny typ opóźniacza, firmy Jamestown Chemical Company Inc., o nazwie handlowej SSI® 200 (Sulfate Solubility Inhibitor/inhibitor rozpuszczalności siarczanów). Zgodnie z arkuszem danych bezpieczeństwa materiału, materiał zawiera kwas dodecylobenzenosufonowy, kwas siarkowy i kwas fosforowy.
Ponadto, w nie opublikowanym jeszcze europejskim zgłoszeniu patentowym 01202339.6 ujawniono zastosowanie szczególnej kombinacji związków, prowadzącej do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń, w szczególności siarczanu wapnia, w solance otrzymywanej przez rozpuszczenie źródła soli.
Zauważono, że skuteczność działania konwencjonalnych opóźniaczy lub kombinacji opóźniaczy zmienia się w zależności od sposobu rozpuszczania. Po dokładniejszych badaniach zaobserwowano, że obecność zanieczyszczeń w wodzie stosowanej do procesu rozpuszczania, ma wyraźny wpływ na ilość zanieczyszczeń soli metali ziem alkalicznych i potasu.
W wyniku obszernych badań stwierdzono, że zwłaszcza obecność w wodzie minerałów ilastych, kwasów humusowych lub ich pochodnych, mikroorganizmów lub materiału komórkowego pochodzącego z mikroorganizmów i materiałów organicznych zawierających ligninę powoduje niepożądane zmiany efektu opóźniającego. Stąd, niniejszy wynalazek dotyczy sposobów usuwania i/lub osłabienia aktywności tych zanieczyszczeń w wodzie.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania solanki, przez rozpuszczenie w wodzie źródła soli, w którym ponad 25% wagowych stanowi NaCl, zawierającego źródło siarczanów metali ziem alkalicznych, w obecności przynajmniej jednego konwencjonalnego opóźniacza do zmniejszenia ilości siarczanów metali ziem alkalicznych rozpuszczonych w solance, w którym przed i/lub podczas etapu rozpuszczania stosuje się przynajmniej jeden środek wspomagający działanie opóźniacza, wybrany z grupy skł adają cej się z flokulantów, polimerów lignosulfoniowych, kopolimerów lub szczepionych kopolimerów lignosulfonianów i kwasu akrylowego, poli(kwasu akrylowego), poliakryloamidów, biopolimerów takich jak polisacharydy i modyfikowana skrobia, w ilości od 10-5 do 0,2% wagowych w przeliczeniu na masę wody, przy czym przynajmniej jeden konwencjonalny opóźniacz ma taką sprawność, że uzyskuje się ponad 20% zahamowania uwalniania (w g/l) co najmniej jednego z jonów metali ziem alkalicznych i/lub jonów siarczanowych w porównaniu z rozpuszczaniem bez stosowania opóźniacza.
Środek wspomagający działanie opóźniacza stosuje się korzystnie w ilości mniejszej niż 0,1%, korzystniej mniejszej niż 0,05%, najbardziej korzystnie mniejszej niż 0,02% wagowych w stosunku do masy wody.
Korzystnie opóźniacz wybrany jest z grupy składającej się z:
- fosfolipidów,
- hydrolizowanych fosfolipidów,
- alkilobenzenosulfonianów, w których grupa alkilowa może być liniowa lub rozgałęziona,
- fosforanów rozpuszczalnych w wodzie,
- związków etoksylowanych, zawierających jedną lub więcej grupę siarczynową, sulfonianową, siarczanową, fosforynową, fosfonianową, fosforanową i/lub karboksylową i
- związków C2-C40-alkilowych, zawierających jedną lub więcej grupę siarczynową , sulfonianową, siarczanową, fosforynową, fosfonianową, fosforanową i/lub karboksylową.
Przedmiotem wynalazku jest także solanka otrzymywana sposobem według wynalazku, która zawiera środek wspomagający działanie opóźniacza wybrany z grupy składającej się z flokulantów, polimerów lignosulfoniowych, kopolimerów lub szczepionych kopolimerów lignosulfonianów i kwasu akrylowego, poli(kwasu akrylowego), poliakryloamidów, biopolimerów, takich jak polisacharydy i mody4
PL 207 646 B1 fikowanej skrobi, w ilości od 10-5 do 0,2% wagowych w przeliczeniu na masę wody oraz do 0,1% wagowych konwencjonalnych opóźniaczy w stosunku do masy wody.
Określenie „środek wspomagający działanie opóźniacza” stosowane w niniejszym opisie oznacza dowolny konwencjonalny związek lub mieszaninę związków, które są skuteczne w wiązaniu zanieczyszczeń z wody, które zakłócają proces wiązania przez opóźniacz źródła siarczanów metali ziem alkalicznych zawartego w soli.
Określenie „skuteczne do związania” oznacza, że skuteczność działania opóźniacza polepszona zostaje przynajmniej o 5%, przy czym wodę, którą używano w badaniu opisanym poniżej, najpierw obrabiano środkiem wspomagającym działanie opóźniacza. Ponieważ stwierdziliśmy, że zanieczyszczenia obejmują, w szczególności, minerały ilaste i materiały organiczne zawierające ligninę, korzystnie środki wspomagające działanie opóźniaczy według wynalazku obejmują dowolne produkty, które są zdolne adsorbować wspomniane minerały ilaste i materiały organiczne zawierające ligninę.
Korzystnie środki wspomagające działanie opóźniaczy nie wpływają, lub tylko w niewielkim stopniu wpływają na efekt działania opóźniacza w procesie rozpuszczania. Typowo, stosowanie środków wspomagających działanie opóźniaczy według niniejszego wynalazku ma sens, gdy sprawność działania środka(ów) opóźniającego(ych) bez stosowania środka wspomagającego jest mniejsza o 5% w wodzie procesowej, w porównaniu do tego samego badania z wodą demineralizowaną.
Środek wspomagający działanie opóźniaczy może być stosowany w etapie obróbki wstępnej, w którym wodę łączy się ze ś rodkiem wspomagającym tak, ż e zanieczyszczenia zostają zaabsorbowane w lub na środku wspomagającym. Jeśli jest to potrzebne, środek wspomagający można zawracać. Jednak w korzystnej postaci wykonania wynalazku, środek wspomagający działanie opóźniaczy stosuje się ze stratą, co oznacza, że środek wspomagający działanie opóźniacza i jakiekolwiek zanieczyszczenia z nim połączone osiadają z fazy wodnej i są deponowane w odpowiednim miejscu. W dalszych etapach, do tak obrobionej wody moż na dodać opóź niaczy i rozpuszczać ź ródł o soli. Jednak w bardziej korzystnej postaci wykonania, zarówno opóźniacz jak i środek wspomagający działanie opóźniacza dodaje się do wody, która to kombinacja stosowana jest następnie do rozpuszczania źródła soli. W najbardziej korzystnej postaci wykonania, zarówno opóźniacz, jak i środek wspomagający działanie opóźniacza dodaje się do wody, a uzyskany roztwór wtryskiwany jest następnie do komór solnych, z równoczesnym usuwaniem solanki albo z usuwaniem solanki po pewnym czasie rozpuszczania. W komorze, kombinacja środka wspomagającego działanie opóźniacza i zanieczyszczeń osadza się na dole komory łącznie z kombinacją utworzoną z opóźniacza i zanieczyszczeń alkalicznych (ziem alkalicznych), zawartych w źródle soli.
Jeśli woda stosowana w procesie rozpuszczania według wynalazku pochodzi ze stacji (biologicznej) uzdatniania wody, np. stacji uzdatniania za pomocą osadu czynnego, to zawiera ona typowo mikroorganizmy i/lub materiał komórkowy z takich mikroorganizmów. W tym przypadku, korzystna postać wykonania wynalazku odnosi się do sposobu, w którym podczas, lub po obróbce we wspomnianej stacji uzdatniania wody dodaje się przynajmniej część konwencjonalnego flokulanta i w którym flokulant stosuje się w ilości wystarczającej do wyłapania z wody zasadniczo wszystkich zanieczyszczeń, które zakłócają działanie opóźniacza.
Odpowiednie środki wspomagające działanie opóźniaczy obejmują odpowiednie flokulanty, polimery ligninosulfonianowe, (szczepione) kopolimery ligninosulfonianów i kwasu akrylowego, poli(kwas akrylowy) i biopolimery, takie jak polisacharydy, modyfikowaną skrobię i poliakryloamidy. Korzystne są konwencjonalne flokulanty, polimery ligninosulfonianowe i (szczepione) kopolimery ligninosulfonianów i kwasu akrylowego. Najbardziej korzystnie stosowany ś rodek wspomagający dział anie opóź niaczy jest produktem dopuszczonym do stosowania w produktach żywnościowych.
Należy zauważyć, że określenie „sól”, stosowane w niniejszym dokumencie oznacza wszystkie sole, które zawierają więcej niż 25% wagowych NaCl. Korzystnie taka sól zawiera więcej niż 50% wagowych NaCl. Bardziej korzystnie taka sól zawiera więcej niż 75% wagowych NaCl, podczas gdy najbardziej korzystna jest sól zawierająca ponad 90% wagowych NaCl. Sól może być solą odparowaną, (sól otrzymywana przez odparowywanie wody z solanki z wykorzystaniem energii słonecznej), solą kamienną i/lub solą ze złoży soli znajdujących się pod ziemią. Korzystnie jest to sól ze złoży podziemnych, eksploatowanych metodą wydobywania rozpuszczalnych soli przez rozpuszczanie. Ponieważ różne źródła soli dają sól o różnym składzie, szczególnie w odniesieniu do zanieczyszczeń, należy ocenić sprawność działania opóźniaczy w celu zoptymalizowania ich działania.
Stwierdzono, że tak otrzymana solanka o wysokiej czystości może być stosowana bez dalszego oczyszczania zarówno w wyparnych procesach krystalizacji soli, jak i w przemyśle przetwórstwa chePL 207 646 B1 micznego, takich jak procesy z rtęcią, membranowe, przeponowe lub elektroliza chloranów. Jednak, gdy jest to potrzebne, solankę można dalej oczyszczać za pomocą konwencjonalnego etapu oczyszczania, takiego jak obróbka chemiczna. Stwierdzono także, że zastosowanie inhibitorów osadzania się osadów i/lub szczególnych zarodników krystalizacji w technologii krystalizacji wyparnej, w celu zapobiegania strącania CaSO4 nie jest już dłużej wymagane. Jednak, gdy jest to potrzebne, można stosować inhibitory osadzania się kamienia i/lub szczególne zarodniki krystalizacji w kombinacji z solanką o wysokiej czystoś ci wedł ug niniejszego sposobu, która jest ewentualnie dodatkowo oczyszczana poprzez obróbkę chemiczną. W korzystnej postaci wykonania, wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania solanki o wysokiej czystości ze źródła soli, w którym zawarty jest anhydryt i/lub polihalit.
Sprawność działania kombinacji związków, jako opóźniaczy i ocenę, czy środek wspomagający działanie opóźniacza zakłóca działanie, czy też jest korzystny, można łatwo i szybko określić za pomocą podanej dalej następnie metody badania rozpuszczania. Źródło soli kruszy się, w celu otrzymania cząstek o wymiarach 0,1 do 1,5 cm. Przygotowuje się świeży roztwór podstawowy, zawierający około 1000 mg/l związku(ów) opóźniacza i potrzebną ilość tego podstawowego roztworu (ilość, którą się ocenia) dodaje się do zlewki szklanej o pojemności 1 litra, napełnionej taką ilością wody demineralizowanej, żeby całkowita objętość po dodaniu roztworu podstawowego wynosiła 660 ml. Równocześnie przeprowadza się ślepą próbę, w której nie dodaje się związku opóźniacza. Zlewkę, termostatowaną w temperaturze 20°C, miesza się za pomocą mieszadła magnetycznego pokrytego teflonem w postaci prę ta ze stoż kowo zaokrą glonymi krawę dziami o wymiarach 50x9 mm (otrzymanego z firmy Aldrich Nr. kat. 228,392-4) przy 200 obrotach na minutę. Do tego roztworu dodaje się 300 g pokruszonego źródła soli, np., próbki rdzeniowej z wiercenia i mieszaninę miesza się ciągle przy 200 obrotach na minutę. Po 1 godzinie pobiera się próbki solanki. W tym celu zatrzymuje się mieszadło magnetyczne i pobiera określoną ilość próbki solanki i sączy przez sączek 0,2 mikrona ^m). Następnie przesączoną solankę poddaje się analizie na ilość rozpuszczonych jonów Ca, Mg, K, Sr i/lub SO4.
W celu zbadania długoterminowej sprawności działania opóźniaczy, badanie można kontynuować przez wiele dni, korzystnie dłużej niż przez 5 dni. W celu zapobieżenia erozji źródła soli, mieszaniny nie poddaje się mieszaniu w ciągu tego czasu i pobiera się próbki raz na dzień. Przed pobraniem próbki mieszaninę miesza się ręcznie przez jedną minutę za pomocą pręta szklanego o grubości 4 mm tak, aby faza wodna była jednorodna.
Sprawność działania opóźniacza jest określana jako zmniejszenie udziału procentowego jonów, których to dotyczy, w porównaniu do ślepej próby. Jeśli należy porównać działanie środka wspomagającego działanie opóźniacza, środek ten dodaje się dogodnie do wody procesowej przed stosowaniem jej do badań. Sprawność działania opóźniacza jest korzystnie taka, że obserwuje się opóźnienie rozpuszczania (w g/l) przynajmniej jednego lub więcej jonów metali alkalicznych, jonów metali ziem alkalicznych i/lub jonów siarczanowych wynoszące więcej niż 20%, korzystnie więcej niż 30%, bardziej korzystnie więcej niż 40%, jeszcze bardziej korzystnie więcej niż 50% a najbardziej korzystnie więcej niż 70%, w porównaniu do ślepej próby.
Ilość środka wspomagającego działanie opóźniacza, którą należy zastosować, zależy od jakości wody przeznaczonej do wytwarzania solanki i typu stosowanego środka wspomagającego. Generalnie całkowita ilość środka wspomagającego działanie opóźniacza jest mniejsza niż 0,2%, korzystnie mniejsza niż 0,1%, bardziej korzystnie mniejsza niż 0,05% wagowych w stosunku do wody, podczas gdy najkorzystniejsze jest stężenie wynoszące 0,02%. Typowo, środek wspomagający działanie opóźniacza stosuje się w ilości większej niż 0,1 mg/kg, korzystnie większej niż 1 mg/kg, a najbardziej korzystnie większej niż 5 mg/kg. Dobre wyniki otrzymywano przy dodatku 12-25 ppm, lecz te wyniki nie zostały jeszcze zoptymalizowane. Ilość konwencjonalnych opóźniaczy, którą należy zastosować, zależy od jakości źródła soli, jakości wody do wytwarzania solanki i typu stosowanych środków. Generalnie, ilość każdego z opóźniaczy jest mniejsza niż 0,1%, korzystnie mniejsza niż 0,05%, bardziej korzystnie mniejsza niż 0,02% wagowych wody, podczas gdy najbardziej korzystna jest ilość każdego ze środków wynosząca 0,01%. Opóźniacze są korzystnie materiałami o ciężarze cząsteczkowym do 1000, bardziej korzystnie do 800, jeszcze bardziej korzystnie do 600, jeszcze bardziej korzystnie do 500 a najbardziej korzystnie do 400 daltonów, ponieważ stwierdzono, że materiały o wyższym ciężarze cząsteczkowym są mniej skutecznymi opóźniaczami.
Konwencjonalne opóźniacze wybrane są generalnie spośród fosfolipidów, hydrolizowanych fosfolipidów, alkilobenzenosulfonianów, w których grupy alkilowe mogą być liniowe lub rozgałęzione, fosforanów, korzystnie polifosforanów, obejmujących rozpuszczalne w wodzie polifosforany metali alkalicznych i amonu, związki etoksylowane, z jedną lub więcej grupą siarczynową, sulfonianową,
PL 207 646 B1 siarczanową, fosforynową, fosfonianową, fosforanową i/lub karboksylową i/lub grupy C2-C40-alkilowe, korzystnie C2-C20-alkilowe, zawierające jedną lub więcej grupę siarczynową, sulfonianową, siarczanową, fosforynową, fosfonianową, fosforanową i/lub karboksylową. Określenie „polifosforany” obejmuje metafosforany, takie jak heksametafosforan (Na3PO3)6 tripolifosforany (Na2PaO10), tetrafosforany (Na6P4O13), pirofosforany, takie jak Na4P2O7 i Na2H2P2O7 oraz różne inne złożone fosforany, typowo otrzymywane z kwasu ortofosforowego przez odwodnienie cząsteczki i mieszaniny dwu lub więcej spośród tych fosforanów. Wynalazek zostanie wyjaśniony na podstawie następujących dalej przykładów, które nie powinny być uważane jako ograniczające wynalazek.
P r z y k ł a d 1 i p r z y k ł a d y p o r ó w n a w c z e A-D W następujących dalej, nie optymalizowanych przykładach, jako źródło soli stosowano próbkę rdzeniową z wiercenia blisko Delfzijl, Holandia.
Woda Opóźn. Środek wspomag. Ca Skut. SO4 Skut.
t = 0 t = 2 dni t = 0 t = 2 dni
A dem. brak brak 0,42 0,50 nd 1,87 2.35 nd
B dem. SSI200 brak 0,20 0,28 44 1,01 1,34 43
C pow. SSI200 brak 0,40 0,48 4 1,73 2,30 2
D pow. brak ultra 0,52 0,60 0 2,16 2,74 0
1 pow. SSI200 ultra 0,32 0,40 20 1,34 1,92 18
skut. = skuteczność (%) po dwóch dniach nd. = nie dotyczy dem.= (woda) demineralizowana;
pow.= (woda) powierzchniowa, pobierana ze strumienia wody blisko Delfijzl, Holandia
SSI 200 = opóźniacz dostępny w handlu z firmy Jamestown Chemical ultra = kopolimer ligninosulfonianu Ultrazine® dostarczany przez firmę Lignotech, Norwegia
Opóźniacz i środek wspomagający działanie opóźniacza stosowane były w ilości 30 mg/l, w stosunku do objętości całej wody stosowanej w badaniu (660 ml). Podana ilość jonów wyrażona została w g/l cał kowitej iloś ci roztworu, który na koniec został otrzymany w badaniu. Porównawczy przykł ad A jest ślepą próbą i stanowi podstawę do obliczeń skuteczności. Wyraźnie widać, że zastosowanie wody powierzchniowej niekorzystnie wpływa na skuteczność działania opóźniacza. Zastosowanie środka wspomagającego działanie opóźniacza znacznie polepsza skuteczność działania opóźniacza, gdy stosuje się wodę powierzchniową.
P r z y k ł a d 2 i p r z y k ł a d y p o r ó w n a w c z e S-G
Powtórzono poprzednie przykłady z próbką soli rdzeniowej, otrzymanej z wiercenia blisko Hengelo, Holandia. Sól rdzeniowa zawierała minerały ilaste, które podczas rozpuszczania, zakłócały skuteczność działania konwencjonalnego opóźniacza.
Woda Opóźniacz Środek wspomag. Ca Skut. SO4 Skut.
t = 0 t = 4 dni t = 0 t = 4 dni
E dem. brak brak 1,66 1,66 nd 4,13 4,13 nd
F dem. SSI200 brak 1,56 1,60 4 3,94 3,98 3
G dem. HMF brak 0,92 1,02 39 2,35 2,59 37
2 dem. HMF ultra 0,82 0.92 45 2.16 2,16 43
skut. = skuteczność (%) po czterech dniach nd. = nie dotyczy dem. = woda demineralizowana
SSI 200 = opóźniacz dostępny w handlu z firmy Jamestown Chemical, stosowany w ilości 30 mg/l, przeliczeniu na ilość całej wody stosowanej w badaniu (660 ml)
HMF = heksametafosforan sodu dostarczany przez firmę Vos, stosowany w ilości 60 mg/l, przeliczeniu na ilość całej wody stosowanej w badaniu (660 ml) ultra = kopolimer ligninosulfonianu Ultrazine® dostarczany przez firmę Lignotech, Norwegia, stosowany w ilości 30 mg/l, przeliczeniu na ilość całej wody stosowanej w badaniu (660 ml)
PL 207 646 B1
Ilość jonów jest wyrażona w g/I całkowitego roztworu, który jest otrzymywany w teście. Skuteczność opóźniania HMF została wyraźnie polepszona przez zastosowanie środka wspomagającego działania opóźniacza
P r z y k ł a d 3 i p o r ó w n a w c z e p r z y k ł a d y H-J
W tych przykł adach solankę wytwarzano sposobem zgodnym z metodyką badania jak to opisano. W przykładzie 3 zastosowano 60 mg/I HMF i 30 mg/l flokulanta dostępnego w handlu (Synthofloc®), oba w przeliczeniu na objętość całej wody stosowanej w badaniu (660 ml). W porównawczym przykładzie H nie dodawano opóźniacza ani środka wspomagającego działanie opóźniacza, w porównawczym przykładzie I dodawano 30 mg/l benzenosulfonianu sodu (opóźniacz), a w przykładzie J kombinację dwóch opóźniaczy, a mianowicie 60 mg/ HMF i 30 mg/l benzenosulfonian sodu, oba w przeliczeniu na ilość cał ej wody stosowanej w badaniu (660 ml). Po wytworzeniu solanki zatrzymano mieszadło i po 30 minutach porównywano przezroczystość solanki. Solanka z przykładu 3 była przezroczysta, a pozostałości soli i sflokulowane zanieczyszczenia osadziły się, zaś solanka z innych przykładów była wciąż bardzo mętna. Pokazuje to, że wydobywanie soli przez rozpuszczanie z komór podziemnych będzie znacznie polepszone, jeśli zgodnie z wynalazkiem zastosuje się opóźniacze i ś rodki wspomagające działanie opóźniać.

Claims (4)

1. Sposób wytwarzania solanki, przez rozpuszczenie w wodzie źródła soli, w którym ponad 25% wagowych stanowi NaCl, zawierającego źródło siarczanów metali ziem alkalicznych, w obecności przynajmniej jednego konwencjonalnego opóźniacza do zmniejszenia ilości siarczanów metali ziem alkalicznych rozpuszczonych w solance, znamienny tym, że przed i/lub podczas etapu rozpuszczania stosuje się przynajmniej jeden środek wspomagający działanie opóźniacza, wybrany z grupy składającej się z flokulantów, polimerów lignosulfoniowych, kopolimerów lub szczepionych kopolimerów lignosulfonianów i kwasu akrylowego, poli(kwasu akrylowego), poliakryloamidów, biopolimerów takich jak polisacharydy i modyfikowana skrobia, w ilości od 10-5 do 0,2% wagowych w przeliczeniu na masę wody, przy czym przynajmniej jeden konwencjonalny opóźniacz ma taką sprawność, że uzyskuje się ponad 20% zahamowania uwalniania (w g/l) co najmniej jednego z jonów metali ziem alkalicznych i/lub jonów siarczanowych w porównaniu z rozpuszczaniem bez stosowania opóźniacza.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że środek wspomagający działanie opóźniacza stosuje się w ilości mniejszej niż 0,1%, korzystnie mniejszej niż 0,05%, bardziej korzystnie mniejszej niż 0,02% wagowych w stosunku do masy wody.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że opóźniacz wybrany jest z grupy składającej się z:
- fosfolipidów,
- hydrolizowanych fosfolipidów,
- alkilobenzenosulfonianów, w których grupa alkilowa może być liniowa lub rozgałęziona,
- fosforanów rozpuszczalnych w wodzie,
- związków etoksylowanych, zawierających jedną lub więcej grupę siarczynową, sulfonianową, siarczanową, fosforynową, fosfonianową, fosforanową i/lub karboksylową i
- związków C2-C40-alkilowych, zawierających jedną lub więcej grupę siarczynową , sulfonianową, siarczanową, fosforynową, fosfonianową, fosforanową i/lub karboksylową.
4. Solanka otrzymywana sposobem określonym w zastrzeżeniu 1-3, znamienna tym, że zawiera środek wspomagający działanie opóźniacza wybrany z grupy składającej się z flokulantów, polimerów lignosulfoniowych, kopolimerów lub szczepionych kopolimerów lignosulfonianów i kwasu akrylowego, poli(kwasu akrylowego), poliakryloamidów, biopolimerów takich jak polisacharydy i modyfikowanej skrobi, w ilości od 10-5 do 0,2% wagowych w przeliczeniu na masę wody oraz do 0,1% wagowych konwencjonalnych opóźniaczy w stosunku do masy wody.
PL363772A 2001-08-21 2002-07-10 Sposób wytwarzania solanki oraz solanka otrzymywana tym sposobem PL207646B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US31375601P 2001-08-21 2001-08-21
PCT/EP2002/007688 WO2003035551A1 (en) 2001-08-21 2002-07-10 Co-retarding agents for preparing purified brine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL363772A1 PL363772A1 (pl) 2004-11-29
PL207646B1 true PL207646B1 (pl) 2011-01-31

Family

ID=23217007

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL363772A PL207646B1 (pl) 2001-08-21 2002-07-10 Sposób wytwarzania solanki oraz solanka otrzymywana tym sposobem

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6846417B2 (pl)
EP (1) EP1419107B1 (pl)
CN (1) CN1240616C (pl)
AT (1) ATE355255T1 (pl)
BR (1) BR0210009A (pl)
CA (1) CA2414292C (pl)
DE (1) DE60218485T2 (pl)
DK (1) DK1419107T3 (pl)
EA (1) EA006738B1 (pl)
ES (1) ES2282456T3 (pl)
HU (1) HU230188B1 (pl)
MX (1) MXPA04001598A (pl)
NO (1) NO336022B1 (pl)
PL (1) PL207646B1 (pl)
PT (1) PT1419107E (pl)
UA (1) UA78192C2 (pl)
WO (1) WO2003035551A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20060150892A1 (en) * 2003-04-29 2006-07-13 Akzo Nobel N.V. Processes Involving the Use of Antisolvent Crystallisation
WO2006045795A2 (en) * 2004-10-29 2006-05-04 Akzo Nobel N.V. Processes involving the use of antisolvent crystallization
US8038883B2 (en) * 2005-02-18 2011-10-18 Akzo Nobel N.V. Process to prepare salt
CN104692327B (zh) * 2005-02-18 2019-02-19 阿克苏诺贝尔化学品国际有限公司 制备含氯化合物的方法
ES2257977B1 (es) * 2006-02-09 2007-03-01 Trisal, S.A. Metodo y sistema para la obtencion de una sal liquida, y sales obtenidas.
JP5973664B2 (ja) * 2012-07-12 2016-08-23 アクゾ ノーベル ケミカルズ インターナショナル ベスローテン フエンノートシャップAkzo Nobel Chemicals International B.V. 蒸発晶析によって調製される自由流動塩組成物
CN105148824B (zh) * 2015-09-09 2017-05-17 湖北第二师范学院 地下盐穴式反应釜、氨气发生装置、氨气发生方法
DE102018208507A1 (de) * 2018-05-29 2019-12-05 Südzucker AG Anolytfraktion-katalysierte HMF-Herstellung

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE115341C (pl)
DE115677C (pl)
US2433601A (en) * 1944-01-25 1947-12-30 Bay Chemical Company Inc Preparation of purified brine
US2906599A (en) * 1953-11-16 1959-09-29 Hagan Chemicals & Controls Inc Method of preparing sodium chloride brines of high purity
US2906600A (en) * 1954-10-22 1959-09-29 Hagan Chemicals & Controls Inc Method of preparing sodium chloride brine of high purity
US2902418A (en) * 1959-03-10 1959-09-01 Morton Salt Co Preparation of pure sodium chloride brines
US3155458A (en) 1962-08-08 1964-11-03 Morton Salt Co Process for producing salt
US3140915A (en) * 1962-08-13 1964-07-14 Freeport Sulphur Co Method of inhibiting dissolution of calcium sulfate
US3649219A (en) * 1969-05-07 1972-03-14 Dow Chemical Co Extraction of alkali, alkaline earth and lead halides and chlorates using an acid-amine mixed-extractant
DD115341A1 (pl) * 1974-09-26 1975-09-20
IT1202862B (it) * 1978-06-02 1989-02-15 Elche Ltd Procedimento per la depurazione di salamoie
GB8321934D0 (en) * 1983-08-15 1983-09-14 Ici Plc Electrolytic cell module
US6063290A (en) * 1998-10-01 2000-05-16 Albright & Wilson Americas Inc. Method for controlling scale using synergistic phosphonate blends
JP2002134375A (ja) 2000-10-25 2002-05-10 Canon Inc 半導体基体とその作製方法、および貼り合わせ基体の表面形状測定方法

Also Published As

Publication number Publication date
EA200201101A1 (ru) 2003-06-26
HUP0302313A3 (en) 2011-04-28
US6846417B2 (en) 2005-01-25
PT1419107E (pt) 2007-04-30
PL363772A1 (pl) 2004-11-29
EA006738B1 (ru) 2006-04-28
EP1419107A1 (en) 2004-05-19
EP1419107B1 (en) 2007-02-28
DE60218485D1 (de) 2007-04-12
ES2282456T3 (es) 2007-10-16
NO20025454D0 (no) 2002-11-14
CA2414292C (en) 2010-05-25
US20030049197A1 (en) 2003-03-13
CA2414292A1 (en) 2003-02-21
CN1240616C (zh) 2006-02-08
HU230188B1 (hu) 2015-09-28
CN1458905A (zh) 2003-11-26
UA78192C2 (en) 2007-03-15
DK1419107T3 (da) 2007-06-04
HUP0302313A2 (hu) 2003-10-28
NO336022B1 (no) 2015-04-20
BR0210009A (pt) 2004-08-10
WO2003035551A1 (en) 2003-05-01
DE60218485T2 (de) 2007-11-08
ATE355255T1 (de) 2006-03-15
MXPA04001598A (es) 2004-07-08
NO20025454L (no) 2003-05-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL207646B1 (pl) Sposób wytwarzania solanki oraz solanka otrzymywana tym sposobem
EP1545733B9 (en) Process to make high-purity salt and its use in electrolysis processes
US7186394B2 (en) Retarding agents for preparing purified brine
US6022516A (en) Method of reducing the formation of scale in the production of soda ash from trona and nahcolite ores
AU2002328331A1 (en) Co-retarding agents for preparing purified brine
AU2002256736A1 (en) Retarding agents for preparing purified brine
EP1404615A1 (en) Process to make high-purity wet salt, wet salt so obtainable, and the use thereof in an electrolysis process
Pujiastuti et al. A Chemical Effectivity Study on Removal of Ions Seawater Mg2+, K+, Ca2+ and SO2− 4