PL207148B1 - Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych - Google Patents

Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych

Info

Publication number
PL207148B1
PL207148B1 PL381416A PL38141606A PL207148B1 PL 207148 B1 PL207148 B1 PL 207148B1 PL 381416 A PL381416 A PL 381416A PL 38141606 A PL38141606 A PL 38141606A PL 207148 B1 PL207148 B1 PL 207148B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
mixture
koh
aluminum stearate
polyoxypropylene diol
Prior art date
Application number
PL381416A
Other languages
English (en)
Other versions
PL381416A1 (pl
Inventor
Janusz Hariasz
Antoni Żółtański
Marek Marciński
Stanisław Paciasz
Marek Mosio-Mosiewski
Henryk Gabryel
Krzysztof Waszczyk
Ewa Andrzejewska
Marian Krut
Original Assignee
Icso Chemical Production
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Icso Chemical Production filed Critical Icso Chemical Production
Priority to PL381416A priority Critical patent/PL207148B1/pl
Publication of PL381416A1 publication Critical patent/PL381416A1/pl
Publication of PL207148B1 publication Critical patent/PL207148B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych, zwłaszcza fosforowych, znanych pod ogólną nazwą NPK.
Najbardziej istotną cechą nawozów sztucznych, jest ich zdolność do chłonięcia wody (wilgoci) zawartej w glebie, co powoduje rozpuszczenie nawozu, migrację powstałych związków w glebie i łatwe ich przyswajanie przez korzenie roślin.
Łatwość pochłaniania wody z otoczenia i rozpuszczania substancji aktywnych zawartych w nawozie to najważniejsza jego cecha aplikacyjna. Jednocześnie jest to bardzo poważny problemem dla producentów, dystrybutorów i użytkowników nawozów, szczególnie podczas magazynowania i transportu. Najpełniej trudności z utrzymaniem stanu sypkiego nawozów są odczuwalne w czasie długotrwałego transportu, a szczególnie przewozów prowadzonych drogą morską.
Obecnie większość nawozów sztucznych produkuje się w postaci granul, które ze względu na dużą powierzchnię właściwą odznaczają się doskonałymi właściwościami higroskopijnymi. Podczas magazynowania i transportu, na powierzchni granul nie zabezpieczonych środkiem antyzbrylającym, zachodzą zjawiska adsorpcji wilgoci z powietrza, co powoduje rozpuszczenie powierzchniowej warstewki granuli z wytworzeniem stężonego roztworu soli i w konsekwencji sklejanie się poszczególnych granul w coraz większe agregaty. W przypadku magazynowania nawozów luzem w postaci hałd o wysokości kilku do kilkunastu metrów wysokości, zjawisko zbrylania nasila się. Jest to efekt nacisku masy nawozu na niższe partie hałdy. Mechanizm procesu zbrylania się nie jest jednak dokładnie poznany.
Procesy zbrylania się nawozu rozpoczynają się już po opuszczeniu instalacji produkcyjnej podczas transportu, najczęściej otwartym taśmociągiem, do magazynu lub do miejsca gdzie nawóz jest konfekcjonowany. Podczas transportu przenośnikami taśmowymi następuje, dodatkowo, tarcie granul o siebie powodują c powstawanie pył u nawozowego. Ze wzglę du na rozwinię t ą powierzchnię , pył wykazuje zwiększoną podatność na działanie wilgoci co potęguje efekt zbrylania. Zakłady produkujące nawozy, zlokalizowane w pobliżu portów morskich lub rzecznych, dużą część swojej produkcji transportują drogą wodną co jeszcze bardziej naraża nawóz na zbrylenie się. Nawóz chłonie wilgoć zarówno podczas dostarczania nawozu do portu, najczęściej przenośnikiem taśmowym, jak i podczas dalszego transportu statkiem lub barką. Zestalenie się nawozu w ładowni statku uniemożliwia jego rozładunek konwencjonalnymi metodami i zmusza do użycia urządzeń kruszących, co wydłuża czas rozładunku, postoju statku w porcie, a tym samym generuje dodatkowe koszty. Tym wysoce niepożądanym zjawiskom zapobiega się poddając nawozy działaniu środków antyzbrylających w końcowej fazie produkcji. Proces ten prowadzi się poprzez powierzchniowe powlekanie preparatami antyzbrylającymi, najczęściej na etapie końcowego schładzania wytworzonego nawozu. Ilość nanoszonego preparatu zależna jest od jego skuteczności działania i od rodzaju nawozu.
Pierwszymi środkami zapobiegającymi zbrylaniu się nawozów były ropopochodne. Później powszechne było tak zwane pudrowanie nawozu polegające na powlekaniu powierzchni granul talkiem, ziemią okrzemkową, kredą itp. z zastosowaniem oleju mineralnego i parafin jako czynników wiążących sproszkowane substancje stałe z powierzchnią nawozu. Jako środki zabezpieczające przed zbrylaniem aktualnie stosuje się dwa rodzaje preparatów:
- preparaty zawierają ce anionowe i niejonowe substancje powierzchniowo czynne rozpuszczone w oleju mineralnym, wosku lub parafinie lub
- preparaty zawierające aminy tłuszczowe. W praktyce używa się głównie tych drugich, gdzie oprócz amin tłuszczowych, o ogólnym wzorze RNH2, rozpuszczonych w olejach, występują inne dodatki, które intensyfikują działania środka, poprawiają właściwości mechaniczne zabezpieczonych granul oraz zwiększają selektywność działania antyzbrylaczy.
W polskim opisie patentowym nr 167780 przedstawiony jest ś rodek zabezpieczający przed zbrylaniem nawozy azotowe, a zwłaszcza saletrzak. Środek zawiera w swoim składzie 8-35 części wagowych amin pierwszorzędowych, które w swoim łańcuchu alkilowym posiadają 14-22 atomów węgla, 0,5-4,0 części wagowych drugorzędowych amin tłuszczowych, które w swoim łańcuchu węglowym mają po 14-22 atomów węgla, 0,02-2,0 części wagowych soli amin tłuszczowych C14-C22 z kwasami tłuszczowymi C14-C22 oraz gacz parafinowy i/lub olej mineralny użyte w takiej ilości aby osiągnąć 100 części wagowych. Użyty gacz jest mieszaniną węglowodorów alifatycznych C15-C40 o temperaturze krzepnię cia nie niż szej niż 48°C.
Opisany w polskim opisie patentowym nr 182758 inny środek zabezpieczający nawozy NPK przed zbrylaniem ma w swoim składzie 5-20% wagowych amin pierwszorzędowych, które w swoim
PL 207 148 B1 łańcuchu alkilowym zawierają 14-18 atomów węgla, 0,4-10% wagowych stearynianów metali 2-giej i 13-tej grupy układu okresowego pierwiastków, 0,4-10% stearynianów metali grup pobocznych, 0,4-10% wagowych alkoholi tłuszczowych posiadających 12-22 atomów węgla w łańcuchu alkilowym, 0,4-10% wagowych alkoholi tłuszczowych oksyetylenowanych 1-8 molami tlenku etylenu, 0,1-1% kwasów organicznych, oraz, jako uzupełnienie do 100% wagowych, oleje mineralne lub gacze parafinowe.
Natomiast w polskim opisie patentowym nr 190571 opisany jest środek zabezpieczający przed zbrylaniem nawozy NPK, zawierający w swoim składzie 3,5-22% wagowych pierwszorzędowych amin tłuszczowych, posiadających w łańcuchu alkilowym 14-20, głównie 16-18 atomów węgla, 0,2-5% wagowych stearynianów metali 2-giej, 8-ej i 13-tej grupy układu okresowego, 0,2-8% wagowych eterów polioksyetylenowych alkoholu laurylowego, o liczbie hydroksylowej 170-180 mg KOH/g i zasadowości maksymalnie 2 mg KOH/g, 0,03-3% wagowych środka złożonego z 85% wagowych polioksypropylenodiolu o masie cząsteczkowej 2000 i 15% wagowych oleju metylosilikonowego zagęszczonego krzemionką, 0,1-5% wagowych kopolimerów estrów kwasu metakrylowego i alkoholi : metylowego i wyższych alkoholi tłuszczowych oraz styrenu w oleju mineralnym, oraz, jako uzupełnienie do 100% wagowych, ma gacze parafinowe i/lub oleje mineralne.
Troska o ochronę środowiska naturalnego, oraz zmiany na rynku surowcowym skłoniły producentów nawozów do poszukiwania środków antyzbrylających nie zawierających substancji zagrażających środowisku naturalnemu, produkowanych z odnawialnych surowców jednocześnie spełniających rosnące wymagania odnośnie ich aplikacji i „współpracy z nawozem podczas jego stosowania.
Celem wynalazku było opracowanie skutecznego środka zapobiegającego zbrylaniu się nawozów NPK pozbawionego amin tłuszczowych i zastąpienie, częściowo lub w całości, gaczu parafinowego inną substancją - najlepiej pochodzenia roślinnego.
Istotą wynalazku jest wprowadzenie do bazy hydrofobowej środka dodatku zmniejszającego lub eliminującego udział parafinowych frakcji naftowych na korzyść kompozycji opartej na woskach naturalnych, zwłaszcza tzw. woskach palmowych. Produkty te, będące w istocie odnawialną bazą surowcową są alternatywą dla produktów ropopochodnych, interesującą nie tylko technologicznie lecz także ekonomicznie.
Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych, zawierający stearynian glinu, etery polioksyetylenowe alkoholu laurylowego, mieszaninę polioksypropylenodiolu i oleju metylosilikonowego oraz gacz parafinowy według wynalazku składa się z 4,9-12% wagowych etoksylowanych estrów metylowych kwasów oleju rzepakowego, posiadających od 3 do 10 moli tlenku etylenu w cząsteczce, 0,06-1,0% wagowych niskocząsteczkowego wosku teflonowego o średniej masie cząsteczkowej 5000±3000, 0,5% wagowych stearynianu glinu, 0,5% wagowych eterów polioksyetylenowych alkoholu laurylowego charakteryzujących się liczbą hydroksylową 170-180 mg KOH/g i zasadowością nie przekraczającą wartości 2 mg KOH/g, 0,075% wagowych mieszaniny złożonej z 85% wagowych polioksypropylenodiolu o masie cząsteczkowej 2000 i 15% wagowych oleju metylosilikonowego zagęszczonego krzemionką, przy czym zawartość substancji aktywnej w mieszaninie wynosi minimum 98% wagowych, a jej roztwór wodny wykazuje pH w zakresie od 6 do 9, oraz, jako uzupełnienie do 100% wagowych, wosku palmowego i/lub gaczu parafinowego o temperaturze kroplenia nie niższej niż 52°C.
Odmianą środka zapobiegającego zbrylaniu się nawozów sztucznych, zawierającego stearynian glinu, etery polioksyetylenowe alkoholu laurylowego, mieszaninę polioksypropylenodiolu i oleju metylosilikonowego oraz gacz parafinowy według wynalazku jest środek, który składa się z 4,9-12% wagowych) etoksylowanych estrów metylowych kwasów oleju rzepakowego, posiadających od 3 do 10 moli tlenku etylenu w cząsteczce, 0,5% wagowych stearynianu glinu, 0,5% wagowych eterów polioksyetylenowych alkoholu laurylowego charakteryzujących się liczbą hydroksylową 170-180 mg KOH/g i zasadowością nie przekraczającą wartości 2 mg KOH/g, 0,075% wagowych mieszaniny złożonej z 85% wagowych polioksypropylenodiolu o masie cząsteczkowej 2000 i 15% wagowych oleju metylosilikonowego zagęszczonego krzemionką, przy czym zawartość substancji aktywnej w mieszaninie wynosi minimum 98% wagowych, a jej roztwór wodny wykazuje pH w zakresie od 6 do 9, oraz, jako uzupełnienie do 100% wagowych, wosku palmowego i/lub gaczu parafinowego o temperaturze kroplenia nie niższej niż 52°C.
Inna odmiana środka zapobiegającego zbrylaniu się nawozów sztucznych, zawierającego stearynian glinu, etery polioksyetylenowe alkoholu laurylowego, mieszaninę polioksypropylenodiolu i oleju metylosilikonowego oraz gacz parafinowy według wynalazku składa się z 0,5% wagowych stearynianu glinu, 0,5% wagowych eterów polioksyetylenowych alkoholu laurylowego charakteryzujących się liczbą hydroksylową 170-180 mg KOH/g i zasadowością nie przekraczającą wartości 2 mg KOH/g,
PL 207 148 B1
0,075% wagowych mieszaniny złożonej z 85% wagowych polioksypropylenodiolu o masie cząsteczkowej 2000 i 15% wagowych oleju metylosilikonowego zagęszczonego krzemionką, przy czym zawartość substancji aktywnej w mieszaninie wynosi minimum 98% wagowych; a jej roztwór wodny wykazuje pH w zakresie od 6 do 9, oraz, jako uzupełnienie do 100% wagowych, wosku palmowego i/lub gaczu parafinowego o temperaturze kroplenia nie niższej niż 52°C.
Dobre właściwości środka według wynalazku osiągnięto dzięki zastosowaniu dodatków bioodtwarzalnych, tzw. coupling agents, czyli wiążących izolującą warstwę hydrofobową z powierzchnią granulki nawozu. W ich charakterze zastosowano pochodne środków powierzchniowo czynnych z grupy ś rodków niejonowych. Ze wzglę du na proekologiczny charakter rozwią zania, jako uk ł ad bazowy, dobrze współpracujący ze zmodyfikowaną matrycą hydrofobową, wybrano etoksylowane estry metylowe kwasów oleju rzepakowego. Dobór stopnia etoksylacji i wewnętrznych stosunków różnych etoksylatów oparty został na tzw. profilu HLB (hydrophilic-lipophilic balance) bazy hydrofobowej. Niezmiernie ważne okazało się wprowadzenie dodatku o charakterze nanopolimeru w postaci pochodnych niskocząsteczkowych wosków teflonowych. Zmieniły one w sposób zasadniczy właściwości fizykochemiczne układu, co pozwoliło osiągnąć założony cel.
Obecne w składzie etoksylowane estry metylowe kwasów oleju rzepakowego i niskocząsteczkowy wosk teflonowy wraz z matrycą węglowodorową tworzą synergiczny układ hydrofobowy, który po naniesieniu na powierzchnię granuli spełnia dwufunkcyjną rolę. Pierwszy obserwowalny efekt to wysoka zdolność do zabezpieczenia granuli przed zbrylaniem, drugi to trwalsze niż znane z dostępnych opisów związanie warstwy hydrofobowej z powierzchnią granuli, co zwiększa jej wytrzymałość mechaniczną, odporność na ścieranie jednocześnie nie ograniczając szybkości przenikania nawozu do gleby. Wyższa wytrzymałość mechaniczna i odporność na ścieranie powoduje brak wtórnego pylenia, będącego efektem tarcia granul o siebie w trakcie transportu, co daje dodatkową ochronę przed zbrylaniem.
Środki zapobiegające zbrylaniu się nawozów, zgodne z recepturą podaną w Tabeli, sporządzono przez wymieszanie wszystkich składników.
Jako eteru polioksyetylenowego alkoholu laurylowego użyto środka o nazwie handlowej Rokanol LK-3.
Jako mieszaniny zawierającej 85% wagowych polioksypropylenodiolu o masie cząsteczkowej 2000 i 15% wagowych oleju metylosilikonowego użyto środka o nazwie handlowej Roksil.
Każdy otrzymany środek nanoszono na granule nawozu w ilości 0,1% wagowych w stosunku do ilości nawozu. Nanoszenie środka prowadzono podobnie jak jest to realizowane w skali przemysłowej - metodą natrysku w bębnie powlekającym.
Skuteczność działania środka oceniano na podstawie wartości naprężeń niszczących próbki. W tym celu do form walcowych o średnicy równej wysokoś ci i wynoszącej 50 mm, nasypywano odważoną (stałą dla wszystkich odmian środka) ilość nawozu równą 60 g, o wilgotności naturalnej. Próbkę obciążano walcem (tłok o wymiarach : średnica 50 mm , wysokość 50 mm). Pomiędzy ścianami formy, dnem, tłokiem a próbką umieszczano przekładki z folii zapobiegające przywieraniu nawozu do elementów metalowych. Próbki poddawano w prasie hydraulicznej wstępnemu naciskowi p = 12,23 MPa, w pomieszczeniu o temperaturze 20°C i wilgotno ś ci 75%. Wartość obciążenia dobrano tak, aby granulki nie rozkruszyły się. Unieruchamiano prasę i przez 15 minut obserwowano prędkość spadku siły obciążającej (mierzono czas spadku siły w założonych przedziałach) występującego przy przemieszczeniach granul nawozu wywołanych ich zbrylaniem się. Następnie próbki odciążano, wyjmowano z form i poddawano ś ciskaniu w drugiej prasie hydraulicznej aż do zniszczenia. Notowano siłę niszczącą i obliczano wartość naprężeń niszczących próbki jako iloraz siły przez powierzchnie przekroju.
Jako miarę skuteczności działania badanych środków powlekających przyjęto procentowy spadek naprężeń niszczących próbki obliczany w stosunku do wartości naprężeń wyznaczonych dla próbek nawozu nie powlekanego.
Przykładowe środki oznaczono numerami 1-11 i zbadano ich skuteczność działania jako antyzbrylaczy nawozów NPK. Otrzymane wyniki przedstawiono w Tabeli.
PL 207 148 B1
T a b e l a
Skład przykładowych środków (w % wagowych) Środki
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Stearynian glinu 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
Etoksylowane estry metylowe kwasów oleju rzepakowego - - - 4,9 4,9 4,9 4,9 4,9 4,9 12 4,9
Wosk teflonowy - - - - - - 0,06 0,06 1,0 0,06 0,06
Rokanol LK-3 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
Roksil 0,0 75 0,075 0,075 0,075 0,075 0,075 0,075 0,075 0,075 0,075 0,075
Gacz parafinowy do 10 0 - - do 100 - - do 100 - - - -
Wosk palmowy - - do 100 - - do 100 - - - do 100 do 100
Mieszanina wosku palmowego i gaczu parafinowego o stosunku wagowym 70:30 - do 100 - - do 100 - - do 100 - - -
Mieszanina wosku palmowego i gaczu parafinowego o stosunku wagowym 50:50 - - - - - - - - do 100 - -
Skuteczność (w %) 82 84 89 88 93 95 90 98 97 99 99
Temperatura kroplenia (w °C) 54 56 57 53 54 52 54 54 55 53 55
Lepkość mierzona w 100° C (w mPa-s) 10 8 7 9 7 6 9 7,5 9 4 6
Zastrzeżenia patentowe

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych, zawierający stearynian glinu, etery polioksyetylenowe alkoholu laurylowego, mieszaninę polioksypropylenodiolu i oleju metylosilikonowego oraz gacz parafinowy, znamienny tym, że składa się z 4,9-12% wagowych etoksylowanych estrów metylowych kwasów oleju rzepakowego, posiadających od 3 do 10 moli tlenku etylenu w cząsteczce, 0,061,0% wagowych niskocząsteczkowego wosku teflonowego o średniej masie cząsteczkowej 5000 ± 3000, 0,5% wagowych stearynianu glinu, 0,5% wagowych eterów polioksyetylenowych alkoholu laurylowego
    PL 207 148 B1 charakteryzujących się liczbą hydroksylową 170-180 mg KOH/g i zasadowością nie przekraczającą wartości 2 mg KOH/g, 0,075% wagowych mieszaniny złożonej z 85% wagowych polioksypropylenodiolu o masie cząsteczkowej 2000 i 15% wagowych oleju metylosilikonowego zagęszczonego krzemionką, przy czym zawartość substancji aktywnej w mieszaninie wynosi minimum 98% wagowych, a jej roztwór wodny wykazuje pH w zakresie od 6 do 9, oraz, jako uzupeł nienie do 100% wagowych, wosku palmowego i/lub gaczu parafinowego o temperaturze kroplenia nie niższej niż 52°C.
  2. 2. Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych, zawierający stearynian glinu, etery polioksyetylenowe alkoholu laurylowego, mieszaninę polioksypropylenodiolu i oleju metylosilikonowego oraz gacz parafinowy; znamienny tym, że składa się z 4,9-12% wagowych etoksylowanych estrów metylowych kwasów oleju rzepakowego, posiadających od 3 do 10 moli tlenku etylenu w cząsteczce, 0,5% wagowych stearynianu glinu, 0,5% wagowych eterów polioksyetylenowych alkoholu laurylowego charakteryzujących się liczbą hydroksylową 170-180 mg KOH/g i zasadowością nie przekraczającą wartości 2 mg KOH/g, 0,075% wagowych mieszaniny złożonej z 85% wagowych polioksypropylenodiolu o masie cząsteczkowej 2000 i 15% wagowych oleju metylosilikonowego zagęszczonego krzemionką, przy czym zawartość substancji aktywnej w mieszaninie wynosi minimum 98% wagowych, a jej roztwór wodny wykazuje pH w zakresie od 6 do 9, oraz, jako uzupeł nienie do 100% wagowych, wosku palmowego i/lub gaczu parafinowego o temperaturze kroplenia nie niższej niż 52°C.
  3. 3. Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych, zawierający stearynian glinu, etery polioksyetylenowe alkoholu laurylowego, mieszaninę polioksypropylenodiolu i oleju metylosilikonowego oraz gacz parafinowy, znamienny tym, że składa się z 0,5% wagowych stearynianu glinu, 0,5% wagowych eterów polioksyetylenowych alkoholu laurylowego charakteryzujących się liczbą hydroksylową 170-180 mg KOH/g i zasadowością nie przekraczającą wartości 2 mg KOH/g, 0,075% wagowych mieszaniny złożonej z 85% wagowych polioksypropylenodiolu o masie cząsteczkowej 2000 i 15% wagowych oleju metylosilikonowego zagęszczonego krzemionką, przy czym zawartość substancji aktywnej w mieszaninie wynosi minimum 98% wagowych, a jej roztwór wodny wykazuje pH w zakresie od 6 do 9, oraz, jako uzupełnienie do 100% wagowych, wosku palmowego i/lub gaczu parafinowego o temperaturze kroplenia nie niższej niż 52°C.
PL381416A 2006-12-28 2006-12-28 Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych PL207148B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381416A PL207148B1 (pl) 2006-12-28 2006-12-28 Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381416A PL207148B1 (pl) 2006-12-28 2006-12-28 Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL381416A1 PL381416A1 (pl) 2008-07-07
PL207148B1 true PL207148B1 (pl) 2010-11-30

Family

ID=43035650

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL381416A PL207148B1 (pl) 2006-12-28 2006-12-28 Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL207148B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL381416A1 (pl) 2008-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6420909B2 (ja) 吸湿性及び粉塵形成を低減するための微粒子状肥料用コンディショニング剤
FR3045037A1 (fr) Compositions d'engrais contenant un inhibiteur d'urease resistant aux acides
US20120137930A1 (en) Coating Compositions And Process For The Preparation Thereof
BRPI0915951A2 (pt) composição de fertilizante de liberação controlada
PT2173468E (pt) Composições anti-aglomerante para fertilizantes
CA2818633A1 (en) Method of suppressing dust in piles and railcars using plasticized cellulose ethers
US10815160B2 (en) Anticaking compositions for solid fertilizers, comprising quaternary ester ammonium compounds
EP2899178B1 (en) Anticaking compositions for solid fertilizers, comprising quaternary ester ammonium compounds
EP1836144A1 (en) Process for manufacturing free-flowing granulate particles of a plant auxiliary agent
PL187536B1 (pl) Kompozycja do obróbki gleby i sposób wytwarzania kompozycji do obróbki gleby
PL207148B1 (pl) Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych
WO2002100799A1 (en) Additives preventing caking and humectation of nitrogenous fertilizers
PL194674B1 (pl) Ciekły środek antyzbrylający i zapobiegający pyleniu
PL190571B1 (pl) Środek zapobiegający zbrylaniu się nawozów sztucznych
EP3514131B1 (en) Anticaking compositions for solid fertilizers, comprising esteramine compounds
EP3368642B1 (en) A method of performing a treatment of a particulate raw material
EA024156B1 (ru) Водный состав с противокомкующими и водоотталкивающими свойствами
EP4200267A1 (en) Conditioning agent for a particulate fertilizer
BR102016017843B1 (pt) formulação para o controle de poeira proveniente da produção e/ou aplicação de fetilizantes ou compactados, método de obtenção da formulação e uso da formulação
PL209915B1 (pl) Środek antyzbrylający do granulowanych nawozów sztucznych
PL198091B1 (pl) Środek antyzbrylający do granulowanych nawozów sztucznych
JPS5929553B2 (ja) 樹木用の固型肥料
OA18274A (en) Conditioning agent for a particulate fertilizer for reducing hygroscopicity and dust formation.
PL227287B1 (pl) Preparat do kondycjonowania nawozów mineralnych, zwłaszcza nawozów wysokoazotowych i wieloskładnikowych
PL208168B1 (pl) Środek antyzbrylający

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091228